'Een journalist werkt vanuit zijn eigen vlees en bloed' E Zuiver portret van De Mérode Barend de Ronden: 'Ik lig er wel eens wakker van' WOENSDAG 15 FEBRUARI 1978 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet TV-COMM ENTAAR Als men mij vraagt welke televisie-programma ik gezichtsbepalend acht voor de NCRV zal ik daar bi voortaan het indrukwekkende zelfportret rekenen van de dichter Willem de Mérode. Het wordt vanavond uitgezonden, naar verwachting van zeer veel kijkers Mochten er op dit moment nog twijfelaars zijn, dan hoop ik hen aan het einde van deze bespreking te hebben overgehaald. Uit het door Hazeu en Hans Werkman samengestelde programma springt iets naar voren dat alles te maken heeft met het in praktijk brengen van wat met de mond wordt beleden. Er wordt dikwijls gesproken over „de liefde in Christus maar de daden zijn er niet altijd naar Willem de Mérode. die geleden heeft onder zijn homosexuele geaardheid, moest ervaren dat juist kerkmensen hem naar de verdomhoek joegen door Ton Hydra Hij jammerde hen uit in verzen, zoals in De Rozenhof 1925. Zij zeggen: „Wij vergeven, maar ga heen! Wij hebben met de zondaars niets gemeen Wie God verliest, wordt door zijn volk verstoten" Bijna veertig jaar na de dood van Willem Eduard Keuning De Mérodes werkelijke naam worden in een tv-programma handen in eigen boezem gestoken. Het moeizame en voor een groot deel geknakte leven van één van de belangrijkste christelijke dichters wordt openhartig en vooral oprecht benadert. Voor mijn gevoel ademt dit progTamma een echte christelijke geest, waardoor momenten ontstaan die door hun zuiverheid ontroeren. De wijze waarop het leven van De Mérode met behulp van historisch materiaal, recente filmbeelden en getuigenissen wordt gereconstrueerd, is al indrukwekkend. Dat is mede te danken aan het prachtige en vaak sterk tot de verbeelding sprekende camerawerk van Jan Schaar en Jan Huyskens. Wanneer je als kijker achter de filmer op de gevangenis toeloopt, weet je nog voor de poort is bereikt dat de gevoelige De Mérode daar binnen de acht opgelegde maanden wel een gebroken man moest worden. Dan schokken de volgende versregels: „Heer, liefde hebt Gij van mij weggenomen, maar ook het gehuichel van de schijnbaar vromen. Zij brengen ver van zondaars zich tezaam. Dat is goed. laat mij maar eenzaam totU komen". Begrijpelijk wordt het dat de dichter zijn kerk de rug toekeerde toen men het bekennen van schuld in kleine kring niet voldoende vond en openbare schuldbelijdenis verlangde. Over het lot van De Mérode zegt Roel Houwink: „Calvinist zijn en onderwijzer en dan nog homo in die tijd. dan kon je niet blijven leven. Dat de dichter het wel heeft volgehouden en na zijn straffen zelfs tot ontplooiing is gekomen noemt hij een godswonder. Verheugend vind ik de medewerking aan dit programma door de heer Y. Jacobs, oud-directeur van de Evangelische Omroep. Waarschijnlijk, zult u net zo als ik het meest geraakt worden door het levensverhaal van Ekko Uppens, de oud-leerling „Okke", aan wie meester Keuning veel gedichten opdroeg omdat hij, zonder intieme relaties de jongen zeer genegen was. Zijn moedige en zuivere bijdrage aan dit programma is een postume verzoening, waarvoor ik diepe bewondering heb. De gevoelige registratie van wat een mens bezielt, is voorbeeldig. Het is mede daardoor dat ik met bijzondere belangstelling uitzie naar het portret van de dichter Gerrit Achterberg, helaas het laatste programma dat Wim Hazeu (thans uitgever bij Elsevier), na twaalf dienstjaren voor de NCRV zal maken. door Riet Diemer HILVERSUM „De dingen waar je bij Kenmerk mee bezig bent kun je niet gratis doen. Ik lig dan ook wel eens wakker van de onderwerpen waar ik journalistiek mee bezig ben. Daarbij komt dat ik in een periode van tien jaar veel mensen persoonlijk heb leren kennen. Mensen van bevrijdingsbewegingen bijvoorbeeld, over wie ik later moet horen dat ze zijn gearresteerd of soms zelfs gedood. En zoiets gaat je niet in je kouwe kleren zitten." Deze bekentenis zegt iets over de instelling van Barend de Ronden, die tien Jaar deel heeft uitgemaakt van het team van wat tegenwoordig IKON heet en vroeger IKOR was. Op 1 april stapt hij echter over naar VARA-radio om groepsleider te wor den van de informatieve program ma's voor radio. Om er een paar te noemen: Dingen van de Dag. Tussen start en finslsh, Proeflokaal. Vrou wen weekblad, In de roole cirkel De bebaarde De Ronden is de laatste jaren een bekende verschijning ge worden voor de regelmatige kijkers naar Kenmerk, de informatieve tv- rubriek van IKON op de vroege woensdagavond, tegen half acht. HIJ laat duidelijk uitkomen het op prijs te stelle n dat zijn gevoel voor verant woordelijkheid voor de onderwerpen in Kenmerk ook door de andere le den van het team wordt gedeeld. „Of het nu de redacteuren zijn, de regis seur. de cameraman of de man die het geluld verzorgt, iedereen pro beert mee te waken voor de inhoud. En dat is fijn werken als iedereen dezelfde bewogenheid heeft." Het verwijt van een paar teleurgestelde ex-medewerkers dat het er zo dog matisch aan toe gaat bij Kenmerk is volgens hem onterecht „Dan zijn de verkeerde mensen bij ons gedropt." Gezeten achter het zoveelste kopje zwarte koffie op de maandagmorgen van dit gesprek blijkt hij een man van weinig woorden te zijn. HIJ for muleert de antwoorden heel snel. maar ls duidelijk meer gewend aan de kant van de vragensteller te zit ten dan andersom. En zo hoort het ook. zullen sommigen zeggen die het maar gek vinden dat journalisten journalisten Interviewen. HIJ denkt daar anders over. „Je vraagt vanuit welke achtergrond ik werk en dat is zinnig." actief geweest in de hervormde jeugdraad in Amsterdam en daar vooral in het werk van middelbare scholieren. Ik ben voor een belang rijk deel gevormd door ds. J. Langen- bach, studentenpredikant in Leiden, en ds H. H. Nieuwenhuizen. gods dienstleraar in Nijmegen." Het hervormde jeugdwerk zette hem op het spoor van de oecumenische beweging. „Daar werden duidelijk aan elkaar gekoppeld geloof en poli tiek handelen." Na zijn studie socio logie solliciteerde hij bij IKOR-ra- dio. onder andere vanwege zijn jour nalistieke belangstelling. Met de re corder over de schouder ging hij op stap en stelde op nogal strenge ma nier zijn vragen. Hij was het type journalist dat maar bleef doorvra gen. „Een beetje fanatiek? Dat hoor ik wel meer. Misschien is het ook wel zo Een doordouwer ben ik zeker", zegt hij er zelf van. Rubrieken De rubrieken van IKOR-radic waar aan hij werkte waren: Kerk veraf en dichtbij, dat was een kerkelijke ac tualiteitenrubriek en Onderweg, „een wat gezelliger programma met wat zachtere stof en een vast praatje van Buskes" zo noemt hij dat. „Als radioverslaggever voor die rubrie ken kwam ik in contact met de Wereldraad van Kerken en dat heeft mij verder gevormd. Ik ben versneld op een bepaald spoor van oecume nisch denken gezet. Vandaaruit ben ik gaan werken Gevolgen zijn ge weest dat ik politiek geradicaliseerd ben en dat ik verder af ben komen te staan van het kerkelijke leventje in Nederland." „De achtergronden van waaruit ik werk heb ik dus meegekregen uit de oecumenische beweging. Het kerke lijk bezigzijn moet je niet los zien van de maatschappelijke realiteit. Je moet zoeken waar de echte knel punten zitten voor het menselijk bestaan, voor naastenliefde en in het goed omgaan met de schepping. Waar zit de zaak in de knel. waar kun je er wat aan doen?" Niet objectief Barend de Ronden zegt niet in jour nalistieke objectiviteit te geloven. Hij werkt in ieder geval vanuit een bepaalde stellingname. „Een jour nalist is geen machine, maar hij werkt vanuit zijn eigen vlees en bloed. Vanuit een bepaalde subjecti viteit. ingegeven door oecumenisch denken zijn we de dingen gaan be naderen en zo kom je bij onderwer pen als Zuidelijk Afrika, het milieu, kernenergie." „Het gaat er maar om vanuit welke invalshoek je de feiten behandelt. Dat spreekt ook weer uit het kiezen van personen om commentaar te leveren. Het maakt nogal een ver schil hoe je Zuidelijk Afrika doet": uit de invalshoek van de bevrij dingsbeweging of uit die van de blanke gereformeerde kerken. Dat wil niet zeggen dat de laatste niet aan het woord komen, maar uit de vragen blijkt de stellingname." Of de televisiekijkers dat wel of niet begrijpen of waarderen blijkt voor een deel uit de telefoontjes, die de Kenmerk-uitzendingen oproepen. Wie belt krijgt de redactie aan de lijn. „Als .we mensen echt kwaad hebben gemaakt blijkt dat uit de kanonnades van telefoontjes. Op merkingen zijn erbij als: we kunnen niet begrijpen dat een kerkelijke omroep zoiets uitzendt. We worden soms uitgescholden voor communis ten. Maar er zijn ook veel positieve reacties. De betekenis van telefoon tjes moet overigens ook weer niet overschat worden De vraag of hij zelf wel eens boos wordt beantwoordt hij volmondig met „ja hoor!" „Ik kan er niet tegen als mensen willens en wetens je woorden gaan verdraaien. Maar ik moet zeggen dat ik collega's heb die door dik en dun de vriendelijkheid zelf blijven. Ze zijn pastoraler. maar ik ben daar te heet gebakerd voor. Je krijgt echt nog mensen aan de telefoon die vinden dat zwarten minder zijn dan blanken. Vaak spreek je ook mensen die heel bere deneerd fascisme bedrijven door te vertellen dat de rassen zuiver moe ten worden gehouden en dan zeggen ze nog lid te zijn van een kerk ook." In een eerder gesprek had Barend de Ronden al eens opgemerkt dat hij het na tien jaar bij de IKON te hebben gewerkt tijd vond worden naar iets anders uit te zien. Dat is nu dus VARA-radio geworden. De ver schillende programmasoorten heb ben een groepsleider, zoals voor de gevarieerde programma's, Hilver sum :i en nlormatieve program ma's. De aard van de werkzaamhe den zullen wel heel anders zijn reali seert hij zich. „Je hoeft je niet prak tisch te bemoeien met allerlei din gen. Maar je coördineert, moet met ideeën komen en met collega's over leggen over toekomstplannen." Inbreng Achtergrond Die achtergrond is wel veranderd sinds de tijd dat lk bij het IKOR kwam werken Je ging indertijd solli citeren bij IKOR-radio (waar hij ze ven Jaar aan was verbonden r.d.) omdat je het hele goeie programma's vond die ze daar maakten In die tijd was alles eng-kerkelijker Ik was vrij Speciaal vandaag In Van Gewest tot Gewest: tentoonstelling over ruilverka veling. het provinciekantoor in Utrecht en verkeerscirculatie plan voor Groningen. Ned. 1/19.04 Na de slotaflevering van De Kathedralen volgt Kenmerk, waarin de voorzitter van de Ne derlandse bisschoppenconfe rentie. Kardinaal Willebrands en de secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, ds A H. van den Heuvel over de kerkelijke afwijzing van de neu tronenbom. Ook aandacht voor Namibië Ned 2/19.05 Ouders in de school is het thema van het Programma met de Map. Ned. 1/21.00 Verscheidene bekende Ne derlanders werkten mee aan een door Wim Hazeu en Hans Werkman samengesteld portret van Willem de Mérode. Ned. 2/21.30 „Mijn journalistieke inbreng zal erg verschillen. Ik zit niet meer aan de schuif. Ik bedoel daarmee dat ikzelf niet meer direct bepaal wat wordt uitgezonden of niet. Ik zit niet meer aan de microfoon of aan de monta getafel. Daar heb ik dan ook het meeste tegenaan gekeken. En wat de VARA betreft. Het is een omroep die me aanspreekt. Het is een van de gewone omroepen (IKON is een zendgemachtige r.d.) waarvan ik heb gezegd als ik weg wil wil ik daar naartoe. Vooral de programma's van het radiopakket vind ik aantrekke lijk." Als antwoord op de vraag uit wat voor achtergrond hij daar zal gaan werken gelooft hij dat die achter grond meer politiek pur sang zal zijn. De opdracht is anders dan bij Kenmerk waar de relatie kerk-sa- menleving wordt gezien, al zal dat voor mij persoonlijk niet blijvend te scheiden zijn. Maar het zal anders gericht zijn." Radio vandaag HILVERSUM I (298 me en FM-kanalen» TROS 07 00 Nieuws 07 02 <S> Rustig bijko men 07 30 Nieuws 07 41 Aktua ochtendedi tie 08 30 Nieuws 08 36 Gymnastiek voor de vrouw 08 45 <S> Kom er maar eens bij gesprek 10 00 (Si Hoogtepunten uit musi- c.il< 10 30 Nieuws 10.33 (S) Toerja toernee. regionaal programma. 11 45 <Si Cafe-Chan tant liedjes en muziek uit de goede oude lijd 12 26 Mededelingen 12 30 Nieuws 12 41 Aktua II 13 00 iSi Raadt eer> lied of niet. muukaal telefoonspel 13 30 (S) Sport na sport, jeugdprogramma 14 00 iSt Speciali- n i. n a la (.arte. muzikaal weiuprugramma NOS 14 30 Staatsbezoek aan Suriname TROS 15 10 (S) Als dat zou kunnen, ver zoekplaten (15 30 Nieuws). 16.30 (Si Kern punt. gesprekken OVERHEIDSVOOR LICHTING 17 20 Tekst en uitleg, een ru briek van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen TROS: 17 30 Nieuws 17.32 Aktua-maga/ine PP 18.19 Uitzending van de PvdA TROS 18.30 Nieuws 18 41 De verhalen van Vergilius 18 45 (S) Michel en Louis, amusementsprogramma 19.05 (S) Hartje Amsterdam, amusementsprogram ma 22 00 iSl Een mondje Frans 22 30 Nieuws 22 40 Aktua IV 23 00 (S) Hond in de middag, hoorspel 23 50 iS) Lichte grammo- foonmuziek. 23 55-24.00 Nieuws HILVERSUM 11(402 ra en FM-kanalen» VA RA 7 00 Nieuws 7 II Ochtendgymnastiek. 7 20 In de Roode Cirkel Nieuwsprogram ma (8 00 Nieuws) 8 50 Ombudsman 9 00 Accordeonmuziek NOS 9 20 Wat heeft dat kind' 9 35 Waterstanden VARA 9 40 Schoolradio 10 00 Radioweekblad. Magazi ne voor de vrouw ill 00 Nieuws). 11.30 De Franse opera 12.00 Woudnchem Cen traal 13 00 Nieuws 13.11 Dingen van de dag. 13.30 Stoomradio 16.00 Nieuws. 16.03 Hier spreken a u b., hoorspel. 16.40 Lichte grammofoonmuziek. 17.00(S) Uit het muzie- kalbum van Paul Godwin R V U 17.35 De gemeenteraad NOS 17.55 Mededelingen SOS- en politieberichten 18.00 Nieuws. VA RA 18 11 Dingen van de dag. 18 25 (S) Tussen start en finish 19 30 Vrije tijd. blije tijd. muziek portret 20 00 Nieuws 20.05 Ra dio Filharmonisch Orkest en solist: klassie ke muziek 21.30 Jugendstil hoorspel. 21.55 iSt New Art String Quartet. NOS: 22.15 Open School 23 00 (S) Met het oog op mor gen 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM II (445 ra en FM-kanalen) KRO 7 02 (Si Drie op je boterham. 9.03 (S) Pep op drie. 11.30 (Sl Drie draait op verzoek TV vandaag NEDERLANDI 10 00 NOS/NOT Scftod 15 00 TELEAC: Madam de school (3) 15 30 NCRV Bofte debec kindeoer* 15.40 Zofcto* kaderprogramma 17 OSSaay jevgtftene «•25 NOS Sesjmeeaai 18.55 Journaal 19.04 Van gewest lot gewest 19.45 Toeristische tips 19 50 PP Uitzending van de BP 20 00 NOS: Driesprong. tv-Mm 20.55 Het programme mei de MAP 21.35 Journaal 21.50 Den Haag vandaag 22 05 Panorama* 22.35 Studo Spon 23.00 Journaal NEDERLAND II 18 1STELEAC: Natuurkunde is Overal (1 IJ II45 NOS: Staatsloten, 18.55 NOS: Journaal 19.04 IKON: Oe kathedralen, documentaire sene 19.29 Kenmerk 20.00 NOS: Journaal 20.25 SOCUTERA: Fil van de Stuurgroep Sooaal-Kulturele Aktiviteiten l b v werkloze longeren 20.30 NCRV: Topshowconcours muziekprogramma 21.10 Kleurig als de lente. fiJmreponage 21.30 WtOem de Merode. Wmportret 22.20 Von Karajan dirigeert van Beethoven 22-45 NOS: Journaal ASTERIX EN DE GLADIATOREN 1305: „Knolle, je bent ge-wèl-digü" riep smidje Verholen uit. „Ik ga er meteen op af!" Hij stormde terug naar huis en riep: „Kom mee, Goze- wijn! Buurman Knolle heeft de vrachtwagen herkend! Hij is van Bollekees en Kluts in Gravendrecht. Als die gauwdief van een voortrek ker dat wagentje daar gehuurd heeft, dan weten ze misschien óók wel wie hij is!" En nog geen twee minuten later waren de speurders al op weg in smidje Verholen's pijlsnel le sportwagen. Achter hun rug ver dween het dorpje Rijkhuyzen achter de kim en een klein halfuurtje later stonden ze al aan de Oude Haven te Gravendrecht. „Wel sakkerloot." zei Gozewijn opgewonden. „Dus HIER was het. waar oud-oom Jacob zijn handel in koffie, thee en koloni ale waren dreef. Jij bent er geweest. Verholen. Zag het er in die dagen net zo uit als nu?" „Dat scheelde niet zo veel," antwoordde de smid en hij begon in gloedvolle bewoordingen uit te leggen wat hij allemaal had gezien, toen hij daar in de sneeuw stond te praten met de slotheer van de Uylenborgh. Die oude pakhuizen maat aan de overkant spiegelden zich no nét zo in het water als in de tijd vai ffl0(je oud-oom Jacob. Dat vierkante huil met daarachter de grote Sint Ni» laas-kerk waren er óók nog. En zeil die twee stokoude pandjes met ha trapgeveltjes waren nog te zien. ajje a was er dan één zijn fraaie geveltopj kwijt. Alleen het grote pakhuis nummer 5 was verdwenen. In plaat van oud-oom Jacob's kantoor ston daar nu zo n modern geval van gla staal en beton. En die hoge wolkei krabbers op de achtergrond tj: die waren er vroeger natuurlijk niet v» node 12.03 (S) Drie tussen de middag 14.03 (S) De Theo-Stokkink-show. 16.03 (S) Hitmeesters. NOS: 18 03 De vacaturebank. 18.10(S)NOS- maal 19.30 (S) Langs de lijn. sport en mu ziek. 23.02 (s) NOS-Jazz. 0.02 (Sl Metro's Midnight Music 1 02 (S) Muzekuul 2.02 (S) Dat wordt weer nachtwerk. 4.02-7.00 (S) De achternacht. HILVERSUM IV (FM-kanalen) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende Woord 7 08 (S) Te Dcum Laudamus 7.30 (S) Preludium 9.00 Nieuws. 9 02 (S) Onder schooltijd. 10.00 (S) Orkestpalet. 1130 (S> Platennieuws. 12.00 (Sl Tafelmuziek: 12.00 (Sl Pianowerken uit de romantiek; 12.30 (S) Lunchconcert; 13.30 (Sl Middagsymfonie 14 00 Nieuws 14 02 Verhalen uit de wereldliteratuur. 14 30 (S) Laterna Magica. 15.00 (S) In de schaduw van de meesters: Belgische romantici. 16.00- 17.00 (SI In kleine bezetting. 57 „Het is misschien beter dat ik het jou maar vertel." „Dat vind ik ook." Zij zette haar kopje neer op het theeblad, reikte naar haar tas met haar breiwerk dat nooit ver weg was, en nam er een bal roze wol en vier benen naalden uit, waarvan op drie de vage rozige omtrek van een kin derborstrokje te zien was. ZIJ stak de vierde naald er in en begon met grote snelheid te breien, met haar handen laag op haar schoot. Het borstrokje, een van een stel, was bestemd voor mevrouw Charles For rest. tevoren Stacy Mainwaring, die vroeg in het voorjaar een baby ver wachtte. Aangezien het niet nodig was haar gedachten er bij te houden met dit soort breiwerk, keek zij over de theetafel Frank Abbott aan en begon hem te vertellen over haar gesprek met Clarice Dean. „Een heel vreemde samenloop van omstandigheden, maar zulke dingen gebeuren nu eenmaal, en iemand had haar mij aangewezen." „Wie?" „Die jonge Winnington die de zaak Mirabel Montague behandeld heeft. Hij schijnt een poosje met haar be vriend te zijn geweest. Hij heeft mij aan haar aangewezen, en ik vrees dat hij haar wat schromelijk over dreven verhalen over mij heeft ver teld." Frank keek inderdaad heel somber. „Zo, zo, heeft hij dat gedaan? Nou, u hebt mij verteld over de samenloop van omstandigheden en over het' meisje. En wat heeft dat meisje u nu verteld?" Met de nauwkeurigheid die hij van haar had leren verwachten vertelde zij hem het hele verhaal. Toen het uit was zei hij: „Dat tweede testament heeft zij nooit echt gezien?" „Nee. Dat was de zwakke plek In haar verhaal." Hij zei droogjes: „Zij zou zeker met meer feiten voor de dag hebben moeten komen, voor al als het haar bedoeling was met die jongeman te trouwen. En waar komt haar verhaal eigenlijk op neer? Een oude man maakt een tes tament waarin hij de door hem doodgewaande neef onterft. Hij sterft, het testament wordt geverifi eerd, en zijn bezittingen gaan naar zijn broer. Een half Jaar daarna komt die neef weer opdagen. En een half Jaar daérna komt die verpleeg ster terug uit Canada, waar zij sinds de dood van de oude man geweest is. en zij gaat naar Greenings, waar zij de neef aantreft die Juist is terugge komen omdat hij daar een baan heeft gekregen. De rest berust hele- Patricia Wentworth A W Sijthofl Alphen maal op haar door geen enkel bewijs gestaafd verhaal. Zij zegt dat de oude man 's nachts wakker is gewor den en haar verteld heeft dat hij zijn neef gezien heeft in een droom, en dat die toch niet dood was. en dat hij van plan is zijn testament te veranderen. Zij ging de middag daarna uit, en toen zij terugkwam, zegt zij. vertelde hij haar dat hij inderdaad dat nieuwe testament had gemaakt, en twee van de tuin lieden het heeft laten ondertekenen als getuigen. Een van hen is daarna omgekomen op zee, en de ander is het onderweg van de samenloop van omstandigheden, waar de kran tekoppen van gisteravond het over hadden. Hij verdrinkt in de over steek in Greenings precies een wee voordat dit ook Clarice overkom En zij heeft u verteld maar oo hiervoor hebben wij alleen haa woord dat zij met hem over he testament had gepraat, dat hij zie herinnert als getuige daarbij te zij opgetreden, en dat hij voornemen was chantage te plegen. Hij schee te denken dat oom Arnold waai schijnlijk wel wat zou afschuivei Zij zegt dat zij hem gevraagd heef voorlopig zijn mortd er over te hot den. en zij gaf u de indruk dat z overwoog wat voor voordeel er m< gelijk in zou kunnen zitten voor Cli rice Dean. Nou, wij weten niet of z er iets aan gedaan heeft of nie want net een week na Jackson vei dringt ook zij in de oversteek Plotseling brak hij zijn relaas a „Weet u," zei hij, „ik was begonne met de bedoeling te laten zien dat heel sceptisch stond tegenover ju frouw Clarice Dean en haar verhaa en nu heb ik toch mijzelf half b< praat om te denken dat er best iet van waar zou kunnen zijn. Zegt mij eens eerlijk, welke indruk kree u toen? Intuïtie is uw sterke pun nietwaar? Nou, wat was uw indruk En wat dacht u van haar? Voor gekhouderij? Verhaal van een hysl risch meisje? Exhibitioniste met d unieke gelegenheid op te scheppe tegen de beroemde miss Mau Silver?" Wordt vervolg Horizontaal. 1. droogleggen, 8. vo gel, 9. oorspronkelijk vernuft, 10. water in N.-Br., 12. waterkering, 13. troefkaart, 15. koor, 17. plechtige gelofte, 19. vlaktemaat, 21. oeverge was. 23. water in N.-Br„ 24 maan stand, 25. muziekinstrument, 26. nummer (afk.), 27. pit, 29. vaste brandstof, 31. baan voor balspel. 32. priem, 34. Europeaan, 35. mijnheer (eng.), 37. houten vat, 39. en omstre ken (afk.), 41. riviertje tussen Slees- wijk en Holsteln, 43. water in Fries land, 44. weerspannig. Verticaal. 1. kindergroet, 2. Turks bevelhebber, 3. honingbij, 4. onbe kende. 5. end, 6. buitenhaven, 7. voorzetsel. 8. verbetering, 11. afwij king, 12. aanw. voornaamw. 14. Jong schaap, 16. vaartuig, 18. hemelgeest, 20. Interest, 22. houten vat, 23. berg weide, 28. soort, 30. Ivoor, 32. godin van de tweedracht, 33. teleurstel lend, 36. niet dicht opeen staand 38. arrondissement (afk.), 40. rivl in Rusland, 42. district (afk.), 4 landbouwwerktuig. Oplossing vorige puzzel 1. kader. 2. morel, 3. manen. 4. P rijs. 5. begin, 6. merel, 7. gevel, reden, 9. ceder. 10. radar, 11. nevi 12. kalis, 13. paria. KONIJN - BEVER - CAVIA

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4