Dagje-uit haast onbetaalbaar Dit kostte het Etentje Kosten Proef Spoortarieven Bekocht Volle treinen Verkeerd Belevenis Vriendelijk fOENSDAG 15 FEBRUARI 1978 WEG IN EIGEN LAND TROUW/KWARTET - PAGINA 25 tje van 9.50 gulden nou eigen lijk bespaart In het buitenseizoen kost een rondrit door het park 6.50 gulden, koffie en gebak 2.80 gulden en het retourtje Til- burg-Beekse Bergen 2.20 gul den. Samen dus 11.50 gulden Met z'n vieren dus toch nog acht gulden bespaard. Bij elkaar zo n drie uur door gebracht in park en restau rant. Veel langer blijven wordt wat moeilijk omdat de bus naar Tilburg met slechts grote tussenpozen rijdt Om op tijd thuis te zijn dus de bus van half vier, de trein van even over vier (weer vol, maar toch plaats) en om half zes in Den Haag. Als sluitstuk van de dag een etentje in de restauratie van Hollandse Spoor Je herin nert je de reclame-campag nes voor lekker en goedkoop eten op de stations. Het voor delige toeristenmenu voor 13 gulden met alles erop en eraan Maar de ober blijkt daar nog nooit van gehoord te hebben en schuift de normale menu kaart over tafel. Uit latere navraag blijkt Hol landse Spoor ook niet voor te komen in de lijst van enkele honderden hotels en stati onsrestauraties. die van het Nationaal Bureau voor Toe risme het schild met de be kende T mogen voeren Een van de voorwaarden hiervoor is de kwaliteit van zowel de keuken als de ac commodatie Wat die laatste voorwaarde betreft, mag het voor de hand liggen, dat Den Haag HS niet in de lijst is opgenomen Met zo gore toiletten, zonder zeep. zonder handdoeken, zou dit de NBT-campagne al leen maar ontkrachten. Niet overigens waar het keuken en bediening betreft. Voor acht gulden een beperkt maar voortreffelijke spaghet- ti-maal op tafel. Mét fris en koffie-toe in totaal een kleine 45 gulden Alles welbeschouwd tóch een aardig dagje uit. Het heeft aan weinig ontbroken. Vraag blijft alléén: hoe vaak kun je je zo'n dagje financieel ver oorloven? Natuurlijk kan op de uitga ven worden bezuinigd. Bij voorbeeld door dat laatste etentje er uit te laten Of door voor tussen de middag zelf broodjes en koffie mee te ne men (maar waar moet Je die opeten als het regent? In een restaurant mogen meege brachte etenswaren door gaans niet worden genuttigd! In bijstaand staatje hebben we alle kosten eens op een rij gezet. We zijn er daarbij van uitgegaan, dat de reizigers over een gezinskaart beschik ken en met de auto naar het station rijden (niet aan te be velen. want zelfs op zaterdag kan je die bij het Haagse HS nauwelijks kwijt). Conclusie ook zo'n dagtrip pleegt een nogal forse aan slag op het vakantiebudget Goedkoop ben je er vrijwel nooit mee uit (ADVERTENTIE) Eigen land is ook niet meei wat het was. Wie besluit bin nen de grenzen te blijven om- dat zo'n buitenlandse reis te 1 kostbaar wordt, ondekt al gauw, dat je bijna net zo goed J een appartementje kunt hu- Pflren in het zonnige zuiden. hH Want de prijzen van onze va- "I derlandse vakantiehuisjes zijn de laatste jaren wel heel p fors de pan uit gerezen. Ster- ker nog: wie met dagjes uit in eigen land zijn vakantiewe ken wil vullen ziet zich ook al J voor zulke hoge kosten ge- OOR plaatst, dat het de overwe- ging verdient die eens dege lijk te vergelijken met de prijzen van een buitenlands vakantie-arrangement. Met zo'n dagje uit hebben wij de proef op de som genomen. Een dagje sporen met NS. Met vier personen twee volwassenen en twee kinde ren van 11 en 12 jaar naar het wildsafaripark de Beekse Bergen bij Hilvarenbeek, een van de achttien zogenoemde NS-attracties, waarmee nog al aan de weg wordt getim merd. De formule: je koopt een treinkaartje, spoort naar de plaats van bestemming en schaft je op vertoon van dit kaartje op het station van aankomst (in dit geval Til- iesf burg) een attractiekaartje aan. Dit kaartje is niet alleen goed voor de busrit naar het attractiepunt maar biedt te- gen gereduceerde prijs ook 100C enkele extra's. Bij het arran gement Beekse Bergen een rondrit per bus door het safa ripark en na afloop koffie en gebak. Hoe verloopt zo'n dag, wat ben je er mee kwijt en waar 1751 aan moet je denken? Wat dat laatste betreft: in de eerste plaats het juiste treinkaartje kiezen. Voor de reis begint even het spoorboekje ter hand nemen en op pagina 20 de „NS-tariefwinkel van sin- kei" doornemen. Dat kan ele guldens schelen, want er jn nogal wat vóordeelaan- bedingen. len gezinskaart bij voor beeld, of een meermanskaart. Die eerste kaart kost je per jaar 50 gulden en levert als voordeel, dat je per gezin en per reis nooit meer dan twee kaartjes hoeft te kopen (met als extra één dag per jaar helemaal gratis reizen); de tweede geeft kortingen als met meer dan een persoon tegelijk wordt gereisd (wel een identiteitskaart meene men!). Zo kan men met zo'n meermanskaart met vier per sonen voor samen 61 gulden al sporen zover men wil. Om na te gaan in hoeverre de dames en heren achter het loket deze kortingsmogelijk heden zelf naar voren bren gen, hebben we er met opzet niet naar gevraagd. We volstonden op het Haagse station Hollandse Spoor met het verzoek om vier retourtjes Den Haag-Til- burg plus de vermelding, dat we twee kinderen van 11 er 12 jaar bij ons hadden. Daar op werd niet gereageerd. Met het bekende routinege baar werden vier kaartjes uit de machine getoverd, waar voor viermaal 18,25 gulden (dus 73 gulden) moest worden betaald. Kassa voor NS. want met een gezinskaart had dc rit maar tweemaal 18,25 gul den (36,50 gulden) gekost, met een meermanskaart 61 gulden. Dan voel je je natuurlijk be kocht. Dat de conducteur in de trein je wél op de moge lijkheid van die kortingen at tendeert, maakt wel iets goed, maar 't kan alleen een tip voor de volgende keer zijn, want betaald is betaald. Die treinreis zélf. Toegege ven: het spoorboekje kreeg gelijk. Nergens ook maar een minuut vertraging en dus nog royaal binnen anderhalf uur in Tilburg. Daar kan je met de auto niet tegenop. Maar comfortabel? Jawel, het was zo'n nieuwe luxe intercity-trein, met ge makkelijke achter elkaar ge plaatste vrij ruime stoelen. Maar daar heb je natuurlijk weinig aan als al die plaatsen bezet blijken en Je zeker de helft van de rjt moet door brengen op de harde klap stoeltjes in het portaal. Op een zaterdagochtend, rond half elf. had je dat niet verwacht. Maar een kniesoor, die daarover valt. Je bent tenslotte een dagje uit. Eenmaal in Tilburg voor 9,50 gulden per persoon een at tractiekaartje Beekse Bergen gekocht. Door de lokettist naar de verkeerde bus ge stuurd, maar de goede toch gevonden en binnen twintig minuten na aankomst al in het restaurant van het wild park voor wat broodjes. Voor drie van de vier wordt dat een paar boterhammen met twee croquetten, voor de wat steviger etende 12-jarige frites mét. croquetten en brood plus met z'n allen sa men twee pils en twee fris drank. Totale kosten: 20,35 gulden. Dat valt mee. Vergeleken met de grote stads-prijzen liggen de tarieven er vrij laag al blijft een glas fris voor 1,40 gulden natuurlijk wat aan de hoge kant als je de super marktprijs daar tegenover plaatst. Dan de rit per safaribus door het park. Zeker voor de kin deren een belevenis natuur lijk. Schreeuwende apen, die bij tientallen op het autodak springen, bedelend om een banaan, leeuwen kluivend aan de koeiekoppen, die ze dagelijks geserveerd krijgen, schijnbaar dromend bij el kaar liggende jachtluipaar den, giraffen, die hun tong, vragend om, een stuk choco la, door het tochtraampje wringen, kortom heel wild Af rika lijkt op de been om de toerist een poot uit te trekken. De begeleider neemt alle tijd om uitleg te geven. Stopt ge regeld, maar zegt er wel bij, dat we geluk hebben in het buitenseizoen te zijn. In de piekwegen van de zomer ko men er wel twee- tot driedui zend auto's per dag en dan is dat stoppen er natuurlijk nauwelijks bij. Dan rijd je, evenals op de grote weg in file en blijft er van een na tuurlijke belevenis weinig over. Na die rit, die een klein uur duurt, de koffie met gebak, waarop je krachtens je at tractiekaartje recht hebt. Vriendelijke bediening, niks op aan te merken, evenmin als op de kwaliteit van het geserveerde. Even rekenen wat je met zo'n attractiekaar- Dit kan een dagje Beekse Bergen kosten voor een geiin met twee kinderen van 11 en 12 jaar: met gezinskaart (kost 50 gulden per jaar) twee retour-kaartjes Den Haag-Tilburg 36,50 vier attractiekaartjes van 9,50 38,— bescheiden lunch in safari-restaurant 20,35 bescheiden dineetje in stationsrestauratie 44,— fooien jo, Totaal 148,85 En dan moet daarbij worden aangetekend dat dit dagje uit werd gemaakt in het koude buitenseizoen, zonder ijsjes e.d. onder weg. Telt men dat soort versnaperingen er bij op, dan gaat zo'n uitje al gauw 150 tot 160 gulden kosten. Zin in'n week end of midweek puur natuur? Voor een weekend ot midweek heerlijk weg ven alle dagelijkse beslommeringen valt veel te reggen. Oaarom: kom en ontdek Bohemen Bungalowparken ook tent in het voorseizoen. Alles is er: - Rust, ruimte, rekreatie - Bos. duin, strand en zee - Comfortabele 6-ptrsoont bunga lows - Overdekt verwarmd zwembad - Sauna, solarium Restaurant, bar en open haard Tenim- en bowlingbanen Vele voorzieningen voor de kin deren - Supermarkt, wasserette In... helemaal niet ver weg. beslist niel duur. Speciale pri|zen in voor seizoen midweek per bungalow va. f 80,-. weekend v a f 120,- Bal voor boekingen of gratis brochure:

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 25