Mooie zomers zijn zeldzaam d Het weerboekje Wat te doen bij onweer? .Vroeger mooie zomers' O 0 O 0 O O 0 0 0 O 0 0 0 0 O O 0 0 0 O 0 0 0 O O 0 0 0 O O 0 0 0 0 O O 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 O 0 0 0 0 0 O O Weerwijzer 'f 'o%^ WOENSDAG 15 FEBRUARI 1078 WEG IN EIGEN LAND TROUW/KWARTET - PAGINA 83 door Hans de Jong Vrijwel niemand zal nog de dreun van vorige zomer ver geten zijn. Toen onze hoop op een zonnig en warm vakan tieseizoen in de Noordzeewol- ken en -dampen vervloog. Toen er in de er op volgende (vroege) herfst een record aantal vliegtickets naar. Spanje werd verkocht aan 'geschrokkenen'. Met één klap was de zomer de goede naam. die hij in de twee sei zoenen daarvoor zorgvuldig had 'opgebouwd', kwijt. Is het een wonder dat ieder een zich op dit moment af vraagt of er in het komende vakantieseizoen al of niet een betere 'belichting' van de duin en strand zal plaats vinden? Aller ogen en oren zijn res pectievelijk gericht en ge spitst op de weerkundigen. Zij immers volgen de ontwik kelingen van uur tot uur, van dag tot dag. Ligt de conclusie niet voor de hand dat ze ook maanden vooruit kunnen kijken. Elk jaar verbaast het je weer, dat er in de late winter al. telefoontjes komen met de vraag hoe het weer in de eer ste augustushelft laat ons zeggen in Oostenrijk zal zijn. Vragen Met daarbij de subvraag of het in Tirolerland misschien beter zal uitpakken dan in Karinthië. In zo'n geval zeg ik: Sorry mensen, ik heb hier in mijn weerkamer wel een Prognos- graaf, die zo is gemaakt, dat- ie voor elke dag van een vol jaar vooruit, voor elk denk bare landstreek in Europa het weer kan voorspellen, maar er is helaas nog nie mand in geslaagd een pas sende sleutel bij de appara tuur te maken. Maar ook na dit blauwtje is de opbeller nog niet van de (weer)kaart. Hij verdwijnt niet alvorens uit mijn mond tenminste iets te hebben ver nomen. Wat er vervolgens aan klanken uit dit orgaan komt, is meestal een vage, op de statistiek gebaseerde uit spraak, omkleed met slagen om de arm. Komt de 'ver wachting' te zijner tijd uit, dan kun je zulke mensen een jaar later terug verwachten, loopt het spaak, dan verdwijn nen ze uit je gezichtsveld. Niet achter de horizon dient te verdwijnen een hogedruk-' gebied liefst een heel stel ho- gedrukgebieden, wil je ten minste een zomer van de sta biele soort krijgen. Hoge- drukgebieden doen in juni en juli de wolken oplossen en ze maken uit welke wind er over Nederland waait, als ze er gens anders verblijven. De plaats waar zo'n hoge- drukgebied ligt is van essen tieel belang voor het welsla gen van uw vakantie en ik zal uitleggen waarom. Langs de zuidzijde van een hogedrukgebied waaien oos telijke winden. Langs de oostzijde: noordelijke; langs de westzijde: zuidelijke en langs de noordzijde: weste lijke. Uit dit alles volgt, dat de po sitie van het 'windbepalende' Tot nu toe was het voor een leek moeilijk om het weer te voorspellen. Wie zich in de vakantie ergens zonder transistor radio bevindt, zou het kunnen proberen met behulp van de Weerwijzer. Met deze weerschijf is het mogelijk een idee te krijgen van wat er komen gaat. Kijkend naar de lucht, bepaalt men wat voor wolkenformatie over het land trekt; de vinger nat makend zoekt men uit, waar de wind vandaan komt (beter is op wolkenhoogte). Op de Weerwijzer zoekt men, trekkend aan een aparte schijf, de wolken en wind en op een uitsparing aan de Onderzijde, in een soort brievenbusje, komt de weersverwachting te voor schijn. De weerschuif is uitgegeven door de Zwoische Algemeene Schadeverzekering N.V., Oudenoord, Utrecht. Men kan hem verkrijgen door overmaking van 7,25 op gironummer 91305 van de „Zwoische" met vermelding „voor Weerwijzer". hogedrukgebied ten opzichte van ons land van het aller grootste belang is. In het al gemeen gesproken is het im mers zode winden voeren het weer aan. Zo de wind waait, waait mijn rokje.' Zelf voorspellen Ik stel me voor nu in het kort het verband tussen de heer sende windrichting en het zo merweer aan te geven: Geval l. de situatie met een hogedrukgebied 'juist over ons heen: „in centrale lig ging" heette dat vroeger. Het weer is heel goed, mooi rustig en met een grote kans op zon. Door de dalende stromingen in het hogedrukgebied lossen de wolken op. In de loop van de zomerdag leeft er soms toch een windje op, dat van het zuiden naar het westen draait om 's avonds verder via het noorden naar het oos ten door te gaan. „Best weer," zegt de buiten man in zo'n geval. „De wind draait met de zon mee. Mor gen weer mooi weer." Geval 2. Een hogedrukgebied gaat boven of bij Schotland voor anker. Dat is minder mooi, vooral wanneer het geen behoefte voelt banden met Scandinavië aan te kno pen. Aan de oostkant van het maximum waait de wind uit noordelijke richtingen. Er wordt voortdurend koele lucht van de Noordzee bin nengevoerd met wolkenvel den en af en toe zelfs motre gen of een regenbui, vooral als er storingen over de Oost zee naar het zuiden afzakken. Geen woord meer over dit weertype, dat ook de domper zette op het vakantieseizoen van 1977, althans in het begin. Geval 3. „Wie uitgaat van het verband tussen de positie van het hogedrukgebied en de windrichting, zal zelf al wel kunnen vaststellen, dat een veel geschikter oord voor een hogedruklocatie Duits land is, Zwitserland en feite lijk het hele Alpengebied. Dan immers wijst het haan tje op de Nederlandse toren naar het zuiden en stroomt er van die kant warme lucht over ons land. Tegelijk wordt het weer wel kwetsbaarder. Hoe hoger de temperatuur in Zuid-Frankrijk, hoe groter de kans op de vorming van een onweerstoring, daar die ver volgens naar ons land komt, gevolgd door koelere zee lucht. Het eind van het liedje is, dat we veel vaker dan ons lief is naar windjack of trui moeten grijpen. Geval 4. Het hogedrukgebied ligt op zijn vertrouwde plaats bij de Azoren. Geen reden voor ons om te juichen. De overheersende windrichting is west. Vanaf die kant trek ken er oceaanstoringen met regen of buien over en wij kunnen alleen zonnebruin opdoen bij de gratie van tus senliggende hogedrukrugge- tjes. Het weer is herhaalde lijk koel, zij het niet zonder best bruikbare momenten met opbollende stapel wolken. Dieptepunt De slechtste zomer beleeft West-Europa, als het Azoren- hogedrukgebied zich over de Oceaan naar het noorden be geeft en b.v. midden op de grote waterplas gaat uitrus ten. Met tegelijk lagedruk bo ven Scandinavië staat dan de poort wijd open voor polaire lucht. In een „full prof-zo mermaand als juli kan het dan zelfs bijna winters-koud zijn. Het beruchtste moment van de afgelopen decennia viel in juli 1962. Zelfs met vakantie op Ameland, zag je toen overal om je heen rook pluimen uit de bungalows op stijgen. Met maximaal 11 graden werd toen een nieuw juli-kouderecord van de eeuw neergeschreven. „Vlucht van duizenden badgasten op koudste dag in 100 jaar," schreven de kranten op de vierde juli. Denk niet, dat bij een Azo- ren-weertype „in hoge ocea nische positie" het weer in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland dag in dag uit mooi is. Dat is het alleen 'wanneer het Azoren-maxi- mum een flinke uitbouw tot midden-Europa bezit. Trou wens, ook Spanje en Portu gal beleven dan vaak een veel mooiere zomer dan wij. Maar de vakantiegangers in midden-Europa hangt ook wat anders boven het hoofd: een koude atmosferische druppel. Daarmee wordt bedoeld een afgesnoerde hoeveelheid poolkou in de hogere lagen. Op de grondweerkaarten te kent zo'n koude depressie zich soms nauwelijks af, zo- Hier ziet u een koude put op een weerkaart, representatief voor ca 5000 meter hoogte. Met zo'n 'vijand' boven de Noordzee ben je klaar in de zomerDoor lage temperaturen in de boven lucht (-33 tot -34 graden tegen normaal -15 -18) ben je de klos. Niet zelden gaat zo'n kouwe kikker in een latere fase de vakantiegangers in het Alpengebied het leven zuur maken. veel te meer op de hogere. Daar komen (veel) te lage temperaturen voor de tijd van het jaar voor. Zo'n koude put met doorsnee van gemid deld 500 tot 1500 km, moet als de ergste vijand van de toeristen worden beschouwd. Hij is ook voor de weersvoor- spellers ongenietbaar vanwe ge zijn grillig gedrag, nu eens de ene kant uitzeilend, dan weer de andere. Als-ie klem raakt tussen de Alpen kan het in Zuid-Duitsland en Oostenrijk wel een week lang gieten. In Noord-Italië (ten zuiden van de Alpen) is het in zo'n geval vaak veel mooier warmer weer. De wolken blij ven ten noorden van de grote (Alpenmuur. Bij zuidelijke si tuaties zie je vaak het omge keerde: een nat Middellandse zee-front regent over Noord- Italië uit en ook Locarno krijgt misschien wel 200 mm water op een dag. Slaagt de stroming er echter in de ber- Hoe zouden we om de Enk- huizer Almanak heen kun nen Dit meteorologische wonderboekje beleefde al zijn 383e druk en als dat niet wat zegt over de populariteit, weet ik het niet meer. Of gro te populariteit wel identiek is met de kwaliteit van het gebodene, is natuurlijk punt- twee. Maar hoe dan ook hier krijgt u zwart op wit het weer in de komende zomer. Juni zal niet al te warm wor den, zegt de Almanak. Voor al de lage nachttemperatu- ren vallen op. Hou dus ter dege rekening met nacht vorst in het begin van de maand. De eerste dekade brengt koel'weer, de tweede is zacht en zonnig, maar er komt onweer, onbestendig en regenachtig weer tegen het eind van de maand. Juli zal niet tegenvallen wat betreft de temperatuur. Het kwik overschrijdt het norma le maandgemiddelde van 18.3 tot 19 gr. C. Het begin is in mineur met regen, maar daarna volgt er zwoel, zij het nog wel ver anderijk weer. In de tweede dekade geeft de zon-em van katoen, maar het blijft onweersachtig en onbe stendig. Tegen het eind van de maand wordt het zonne baden en koffiedrinken in de tuin: het zal mooi en warm worden, zegt „het boekje". In augustus blijft de tempera tuur schommelen om het nor- Waar is men in de zomer bij onweer het veiligst? En wat moeten we doen, wanneer een don derbui ons in het open veld overvalt? Het antwoord op de eerste vraag kan lui den: tijdens onweer is het het veiligst thuis. Hoe groter het gebouw, hoe vei liger. Tijdens onweer on derweg, kan men, het beste in auto of bus blijven. Het kan gebeuren, dat de auto wordt getrof fen, maar hiervan zal geen der inzitten den enig letsel beko men. Het metalen koetswerk van de auto functioneert als 'kooi van Fara day'. De carrosserie wordt wel zeer sterk elektrisch geladen, welke lading lang zaam langs de natte autobanden naar de aarde wordt afge voerd, maar de auto zal niet in brand vliegen. Wanneer de bliksem in de auto slaat, moet men er wel om denken de eerste een k twee minuten de auto niet te verla ten. Dit kan dodelijk zijn. Zou men vlak na de inslag uitstap pen, dan kan dit, zo dra men nog met één voet in de auto staat en met de an dere de grond raakt, dodelijk zijn. Wel is het mogelijk er heel huids van af te ko men, door de wagen met een sprongetje te verlaten, maar be ter is op zijn minst 3 minuten rustig even te wachten. Doorgaan met brommen tijdens nabij onweer is sterk af te raden. Want wordt men op een rijwiel of bromfiets getroffen, dan wordt er nu geen metalen carrosserie geraakt door een ontlading met een tempera tuur van ruim 6000 gr. C, maar... uw ei gen carrosserie' aan hoofd, arm of rug en, dit is juist dodelijk. Zorg dat u, zodra de bui losbarst, al bij een veilige schuil plaats bent. Lukt dit niet, dan nooit on der hoge voorwer pen gaan staan. Vooral vrijstaande bomen en andere uitstekende punten kunnen gevaarlijk zijn. Er zijn geval len. waarbij er in de wijde omtrek geen schuilplaats voor handen is. In zo'n geval niet rechtop blijven staan tot u getroffen wordt, maar aan de kant van de sloot, greppel of andere laagte, ge hurkt (zo klein mo gelijk maken) gaan zitten. Gezien het grote risico zult u daar een bemodder- d(e) pak of overjas voor over moeten hebben. Een caravan op een camping kan wor den beveiligd door een draad te bevesti gen aan de top (ook voor een tent geldt dit), die naar de grond loopt. Dit kan met een eind koper dra ad. Op dezelfde wijze kan ook een zeilboot worden beveiligd maar dan met een tot in het water af hangende draad. Over het algemeen is de kans op een treffer op (IJssel)- meer of Waddenzee niet groot, maar... men neme het zeke re voor her onzekere. male maandgemiddelde. Het begin is mooi; daarna komen de onweersbuien opzetten. De tweede maandhelft is een soort kopie van de eerste met mooi zomerweer, onweer een paar dagen onbestendigheid en dan weer opklarend. September gaat door met rus tig nazomerweer, maar ver derop wordt het regenachtig met zelfs onweer, storm en wind vlak voor oktober begint. gen te passeren, dan valt-ie Zuid-Duitsland binnen als een droge en warme föhn- wind. Zomerweer Het beste zomerweer voor de vakantietoerist is te ver wachten bij een zich boven Skandinavië opbouwend en vastzettend hogedrukgebied. Ook moeten worden ge noemd: hogedrukgebieden, die zich van de Azoren loswe ken, West-Europa bezoeken al of niet doorreizend naar Skandinavië. Het zijn deze hogedrukgebieden, die de wind naar richtingen tussen noord en oost doen omgaan. Tijdens het hoogtepunt van zo'n periode de zomer van 1947 laat me nog altijd niet los voeren oostelijke win den droge lucht uit Rusland aan. Deze is bij aankomst in onze omgeving verwarmd tot 25 8 30 graden. In feite heb ben we dan te maken met eenzelfde soort continentale drukverdeling als in strenge winters. Voorwaarde voor het dage lijks zonnetje is wel, dat het hogedrukgebied blijft domi neren. Is dat niet zo, dan kun nen storingen van de Balkan vochtig-warme lucht aanvoe ren en krijg je letterlijk en figuurlijk gedonder. De z.g. 'Ostgewitter' (on weersbuien uit het oosten) kunnen zwaar zijn. Daar kan men vooral in Zuid-Drente en Noord-Overijssel van mee spreken, maar ook in de Frie se zuidwesthoek, al is het vrij lang geleden, dat ze daar noodweer veroorzaakten. "Wil de a.s. zomer mooi en warm worden, dan is het noodzakelijk, dat storende invloeden zoveel mogelijk worden geweerd. Dat kaa door een z.g. blokkering. Eén maar meestal méér hoge drukgebieden gaan dan in de baan van de depressies liggen. Deze zijn dan gedwongen uit te wijken en een straatje om te gaan. De mooi weer-hoge- drukgebieden moeten dan zo'n lange adem hebben, dat ze wekenlang eenzelfde plaats innemen. In werkelijk 'grote' zomers, zoals die van 1947 merkte je de overgang van het ene op het andere maximum nauwelijks meer. Hoogstens was er een rimpe ling in het dagelijks weerge- beuren. Oceaanwater Als de deskundigen in staat waren zo'n blokkering van te voren te zien aankomen, zou het hem mogelijk zijn b.v. al een half jaar vooruit een mooie zomer aan te kondi gen. Ze kunnen dat niet. Wel wordt er naarstig ge zocht naar de oorzaken en achtergronden van zo'n blok kering. In brede kring wordt aangenomen, dat om één factor te noemen een grote plas koufl oceaanwater van grote invloed kan zijn. Wanneer het tot een warme, droge zomer 1978 zal komen, zouden de eerste signalen in die richting feitelijk al in mei bespeurbaar moeten zijn. Net als strenge winters vallen, mooie, warme zomers niet zo maar uit de lucht. De kans, dat we zo'n voorbeeldig sei zoen inderdaad krijgen, lijkt mij erg klein. Hou het op 5 k 8%. Oer-Nederlands Ik denk, dat het wel weer een oer-Nederlandse 'normale' zomer gaat worden en nu kijk ik dus toch even in het koffiedik met gematigde, op vrij wat dagen koele tem peraturen bij overwegend wind uit zuid tot west. Maar, let wel, zeker ook een of twee perioden (niet van al te lange duur) met zomerse tempera turen van 25 graden of hoger. Een slag in de lucht, denkt u. Hij heeft immers net verteld, dat geen mens weet hoe het wordt?' Akkoord! Maar het is ook een waarheid als een koe, dat de kans op een koele, winderige zomer in ons land nu een maal vele malen groter is dan op zo'n extreem-warm geval als 1947 en 1976. 1861 1862 1863 1864 1865 1866 1867 18$8 1869 1870 1871 1872 1873 1874 1875 1876 1877 1878 1879 1880 1881 1882 1883 1884 1885 1886 1887 1888 1889 1890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 1899 1900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909 1910 1911 1912 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919 1920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 DROGE ZOMERS NATTE ZOMERS Je kunt het van oudere men sen zo vaak horen Vroe ger, toen had je nog eens zo mers! Tot laat in de avond kon je zelfs zonder overgooier in de tuin zitten. Het menselijk brein (afdeling herinnering) munt meestal niet uit door betrouwbaarheid. Toch zit er in deze beweringen wel degelijk waarheid, wan neer we kijken naar de zomers uit de jaren dertig. Op bijgaande afbeelding met zonne- en paraplu-zomers, springt de vijfde rij van onde ren er uit. Van de tien zomers uit de jaren dertig, waren er zeven droge corners. Van 1932 tot en met 1935 waren er zelfs vier achter elkaar, iets wat in latere jaren niet meer is voorgekomen. Uitgesproken magertjes was het gesteld in de jaren vijftig met maar twee 'zonnetjes' en acht 'paraplu's'. Ook de jaren veertig hielden met 7 'para plu's' niet over, maar wie dacht er in de bezettingsjaren nou aan om met vakantie te gaan, laat staan naar het bui tenland. De jaren zeventig, zijn tot nu toe in een verhouding 3+4- verlopen Hopelijk zal er na het komende seizoen weer evenwicht zijn. Hier nog even de zomers met meer dan 30 zomerse dagen (25 graden of warmer) van de af gelopen bijna 130 jaar in Utrecht-De-Bilt op een rijtje: 1. 1947 met 62 zomerse dagen 2. 1868 met 58 zomerse dagen 3. 1976 met 46 zomerse dagen 4. 1860 met 43 zomerse dagen 5. 1911 met 42 zomerse dagen 6. 1857 met 39 zomerse dagen 7. 1975 met 32 zomerse dagen. Met de zomer van 1977 is gesjoemeld. Die was te droog, maar verdiende geen zonne- symbool.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23