Sporen in het verleden Gehandicapte nog steeds geweerd 'i'ii Lucratief Waar? Geen grenzen Commercieel liscriminatie Subsidie nodig Gemengd Afhankelijk Prijzig Ad ressen Drempel Te langzaam fOENSDAG 15 FEBRUARI 1978 WEG IN EIGEN LAND TROUW "KWARTET - PAGINA 19 t-f Stap eens in de trein en rijdt erug het verleden in. Naar de ijd toen sporen nog een ro mantische belevenis was (al- hans zo wordt daar nu over dacht). Met roetwolken jngs de ramen, de harde jankjes in de knusse coupés, jde puffende gillend stoom af- p dazende loc. :ven voor een paar uurtjes (verstappen van stroom naar itoom. Dat kón (van de zo- ner dan) en steeds meer dag- estoeristen blijken van die nogelijkheid ook gebruik te naken Jen dikke 220.000 hebben vo- ige zomer zo'n nostalgische it gemaakt op een van de ijf banen die Nederland nu elt: Hoorn-Medemblik, Apel- ioorn-Dieren, Boekelo- ihaaksbergen, Tilburg-Baarle J lassau en Goes-Oudelande. (olgens NS hadden het er elfs 250.000 kunnen zijn als le gijzeling ook hier geen el ect had gehad. t gaat hier om ritten op oederenbanen. die door NS iet of nauwelijks meer wor- in gebruikt en die vrijwel leen nog in tact worden ge- iuden ter wille van de toe- ist, die even wil snuiven aan ervlogen tijden. Stï n 1968 is daarmee begonnen: >p de lijn Hoorn-Medemblik, vaar een groepje spoor- inthousiasten een oude loc net wat wagens wist te be- nachtigen en daarmee met oestemming van NS in de veekeinden ritten organi- ieerde. In de loop der jaren olgden de andere, met als aatste in 1975 de lijn Apel- loorn-Dieren. Allemaal par- iculiere ondernemingen van dlobbyisten, die aanvanke- ijk opgezet als een spannen de vrijetijdsbesteding al ;auw een commercieel tintje legen. (S stond in het begin nogal ereserveerd tegenover die nitiatieven. Vooral omdat tan haar het onderhoud van e banen werd verwacht, en it kostte nogal wat. Waar men van de zomer terecht kan voor een rit in het verleden leest men in de nieuwe NS-bro- chure, „Terug naar stoom" die in een van de komende maanden verschijnt en op de meeste stati ons verkrijgbaar is. Daarin is ook de dienstregeling opgenomen en worden adressen verstrekt waar geboekt kan worden. Ritten op de oude lijnen zijn ook opgenomen in het dagtochten-programma van NS. wens: iedere machinist en conducteur moet eerst door de kantonrechter zijn beëd igd voor hij kan gaan rijden. Dat betekent, dat hij als lid van de spoorwegrecherche ook de bevoegdheid heeft procesverbaal op te maken. En die beëdiging heeft niet plaats als geen diploma's op tafel kunnen worden ge bracht. Later is die reserve veran derd in een zeker enthousias me, omdat bleek dat die oude lijntjes aanzienlijke aantal len toeristen gingen trekken en die wat belangrijker was voor de reis naar die oude lijntjes gebruik maak ten van het spoor. Op het ogenblik spreekt NS zelfs over een „lucratieve zaak", reden waarom zij niet alleen een brochure liet sa menstellen, waarin alle lijnen met vertrektijden zijn ver-, meld, maar ze ook opnam als attractie in de NS-dagtoch- ten. Maar tegelijkertijd liet het officiële spoor weten er wei nig voor te voelen toestem ming te geven voor nog meer van die diensten. Zo weigerde zij vorig jaar nog een concessie voor een nieuw traject Assen-Rolde-Gieten- Stadskanaal. wat onder de Drentse spoorenthousiasten nogal wat deining veroor zaakte. Hoewel dat in Utrecht niet met zoveel woor den wordt gezegd, lijkt NS het aantal lijnen zelfs tot drie te willen beperken: Hoorn- Medemblik, Goes-Oudelande en Apeldoorn-Dieren. Dat zijn ook de enige lijnen, waarvoor NS het baan-onder- houd verzorgt en betaalt. De ondernemingen, die de lijnen Tilburg-Baarle-Nassau en Boekelo-Haaksbergen ex ploiteren moeten dat baan- onderhoud zelf financieren. ,We bezien deze activiteiten strikt commercieel", zegt NS- er in.g. H. F. Enter, coördina tor- Jtnuseumlijnen. „NS wil wel" helpen, maar het moet ook opbrengen." Die fi losofle houdt in, dat de twee niet gesubsidieerde lij nen pas voor een NS-bijdrage in aanmerking komen als aanget« oond wordt, dat ze ook NS exi ;ra passagiers opleve ren. M( it de aantekening, dat ook dai„extra" als een nogal rekbaa: r begrip wordt gezien, want v: raag blijft in hoeverre die lijn en afromend werken op de a ndere drie. Speelt bij NS de commercie een hoofdrol, bij de meeste deelnemers aan de projecten, is die nog steeds de hobby. Een hobby die tijd kost. Want, natuurlijk, het materi eel moet worden onderhou den (in alle gevallen gebeurt dat in eigen werkplaatsen) en machinisten en conducteurs moeten in de zomer vrij regel matig beschikbaar blijvea Daar komt bij dat zij niet zomaar op de oude treinen worden losgelaten en eerst een vrij pittige NS-cursus moeten volgen, want NS stelt eisen. De overheid óók, trou- Wie zijn die hobbyisten? De heer Enter: „mensen uit alle lagen. De spoorhobby kent geen sociale grenzen. De hoogleraar poetst even hard als de lopende band-werker uit de fabriek." Mensen ook, die wat geld voor hun hobby moeten over hebben. want de aanschaf van materieel vraagt nogal wat geld. Een goede stoomloc kost al gauw enkele tiendui zenden guldens, óls je hem al kunt krijgen. Vaak zijn daar voor expedities tot diep in het buitenland nodig. En dan komen daar ook nog eens de onderhoudskosten bij. Of die er later uitkomen hangt helemaal af van de vraag of zo'n lijn passagiers trekt. Lang niet elke lijn is zo'n succes als dé grote trekker, de dienst Hoorn-Medemblik, die vorig jaar met 80.000 pas sagiers hoog aan de top kwam te staan. En zelfs een zo zekere dienstregeling kon uitvoeren, dat NS haar eigen goederenvervoer op deze lijn aan de onderneming uitbe steedde om a ar een ervaring van een eisorganisator. Op een van ijn busreizen had hij, zonder aarvan van tevoren op de oogte te zijn gesteld, twee jehandicapten aan boord, fet als ieder ander hadden gewoon geboekt en daar- niet gezegd gehandicapt zijn. ot grote problemen leidde at niet, maar toch was er en aantal medereizigers, dat ia afloop wél 'liet weten in et vervolg graag te willen orden ingelicht over de aan- bzigheid van gehandicap- in in de groep. oed, dacht die touroperator et seizoen erna, toen ineens en groep van acht gehandi- Rpten boekte, ik stuur even ïn briefje aan de andere eelnemers. Gevolg: van de ikele tientallen boekingen leven er maar twee over rest annuleerde. En de tie reis kon niet doorgaan. kon in dit geval een handaal nog net worden orkomen. De zaak werd nnenskamers gehouden, iel meer publiciteit echter lok een paar jaar daarvoor houding van passagiers an een andere touropera- r), die van de aanwezigheid de groep van een aantal estelijk gehandicapten na loop een complete rel aakten, spraken over een idorven vakantie en dreig- in met schadeclaims. hoe isoi maar even duidelijk te aken hoe verdraagzaam de lerlander is tegenover zijn edemens, die niet beschikt het gebruik van zijn 'ee benen of anderszins ge- Bndicapt is. Met wat goed je gemakzucht wordt die Iscriminatie wel eens in de ioenen geschoven van de •rganisator. ie zou de gehandicapte lie- buitenboord houden. aar in de praktijk blijken ït veeleer de passagiers zelf, e een gemengde vakantie •or gehandicapten onmoge- k maken. ant van zo'n touroperator in uiteraard niet verwacht worden met mogelijkheden voor gehandicapten aan de weg te timmeren als hij uit ervaring weet, dat zijn ande re klanten weglopen. Een trieste zaak noemt men dat bij de Nederlandse Vere niging voor Revalidatie, het samenwerkingsorgaan voor zo'n 150 organisaties, die zich met de zorg voor lichamelijk gehandicapten bezighouden. Maar helemaal pessimistisch is stafmedewerker J. F. van Leer niet Hij noteert „een zeker posi tieve ontwikkeling in de men taliteit van de gezonde va kantieganger, ook bij de lo gies verstrekkende bedrij ven, die hun accommodaties willen aanpassen, maar 't gaat langzaam, érg lang zaam. In Nederland zijn nog geen honderd hotels en bun galowparken die zich hebben aangepast. En maar twintig daarvan vol doen gehéél aan onze eisen. Dat is in verhouding wel meer dan in het buitenland, maar ook in dit geval gaat het spreekwoord op „in het land der blinden is éénoog koning". Dat aantal zou, vindt de NVR, drastisch moeten wor den uitgebreid. Met over heidssteun. Eind 1976 werd die steun gestopt omdat de middelen op waren. De NVR wil die weer ingevoerd heb ben: „Als er vijf jaar lang twee miljoen gulden per jaar beschikbaar zou komen zou den nog 250 bedrijven kun nen worden aangepast". Zijn er dan helemaal geen vakantiemogelijkheden voor gehandicapten? Als daarmee wordt bedoeld: mogelijkhe den om in gemengd verband dus gehandicapten samen met validen op stap te gaan, kan het antwoord kort zijn: niet of nauwelijks. Of liever: die mogelijkheden zijn er wel (sommige NS-va- kanties bij voorbeeld, maar ook sommige vlieg-, bus- en treinreizen van de touropera tors), maar de reisorganisato ren zetten die, zoals gezegd, niet in de etalage. De gehandicapte, die er op uit wil, is anno 1978 nog steeds afhankelijk van zijn eigen o-ganisaties. Die zijn er zowel voor de lichamelijk als voor de geestelijk gehandi capten. Voor de lichamelijk gehandicapten is het zoeken naar de vakantiemogelijkhe den dit Jaar wat vereenvou digd doordat de ANWB voor het eerst ook voor deze groep een inlichtingenblad heeft uitgegeven. Daarin is overzichtelijk op de begeleiders veelal vrij willigers moeten een ka mer en te eten hebben. Van Leer: „Als je nagaat, dat er gemiddeld één begeleider op één of twee vakantiegan gers mee moet, dan is wel duidelijk dat dat invloed heeft op de prijs." In veel gevallen zijn die daar uit voortkomende kosten echter uitgesplitst omdat die extra's vaak bij de diverse fondsen kunnen worden te ruggevraagd. een rij gez et welke organisa ties zich bezighouden met het organi seren van vakan ties (27), vi r.at de bestemmin gen zijn ei.r welke de kosten, en voor wel ke gehandicapten ze worden g eorganiseerd (het gaat hier uitsluitend om groepsreizeri, zowel in binnen als buitenland). Nog voor de zomer zal de bond ook een lijst uitgeven van hotel s, pensions en bun galowpari ;n, die zijn aange past en z a I er tevens een re- creatieka art van Nederland speciaal voor invaliden wor den uitg eg even. Voor geestelijk gehandicap ten best at|t deze samenvat ting nog n Iet, maar verwacht mag worden dat de ANWB in de toekomst ook aan deze groep aandacht zal besteden (adressen en namen van deze organisaties elders op deze pagina). Wat opvalt aan deze arrange menten, is dat ze pittig aan de prijs zijn. Doorgaans zo'n 40 procent duurder dan een normaal arrangement. Voor een belangrijk deel komt dit, zegt de NVR, door de extra kosten, die voortkomen uit het „gehandicapt zijn". Niet alleen worden de aan passingen doorberekend, ook De bela ngrijkste organisaties, die tich bezighouden met het organise ren van geestelijk gehandicapten zijn: Stich ting Het Buitenhof, Den Haag (070-28.12.67) Oud< rvereniging Stichting Van Harte in Maarssen (03465- 63.64.4) Verf niging Cupertino in Den Bosch (073-14.06.21) Oud ervereniging Philadelphia in Utrecht (030-51.23.41) Lichan iclijk gehandicapten zij nog gewezen op de mogelijkhe den in< lividueel in Nederland per spoor te reizen. In de op alle station s verkrijgbare brochure „Het reizen per trein door min der val ,iden" wordt op een rij gezet op welke stations voorzienin gen v« km; gehandicapten zijn getroffen en waar men door NS- personeel kan worden begeleid. „Belangrijk nevendoel van dit soort activiteiten is", zegt Van Leer, „de gehandicapte zoveel mogelijk zelfstandig te maken Met zo'n groeps reis kan hij drempels leren te nemen, in figuurlijke zin dan. Wellicht, dat hij dan later met begeleider er individueel op uit kan. Bij voorbeeld door zelf zijn hotel uit te zoeken of door te boeken voor een van de rei zen van de touroperators. Wat dat laatste betreft: hij zal dan wel terdege moeten informeren wat de mogelijk heden en, vooral, de ónmoge lijkheden zijn, al hangt het slagen van zo'n onderneming natuurlijk behalve van de ge handicapte zelf nog veel meer af van de houding van de valide vakantieganger." Tot nu toe blijkt die nog steeds negatief, zeker ten op zichte van de geestelijk ge handicapte. De doorsnee va- kantievierder wil zijn vrijaf- weken niet verstoord zien, wenst geen oponthoud tij dens de reis. Van Leer: „Belangrijke oor zaak daarvan is, dat de ge middelde Nederlander nog te weinig wordt geconfronteerd met zijn gehandicapte mede mens. Daardoor heeft deze nog steeds iets afstotends. Daarin tekent zich wel enige verandering af, maar 't gaat veel te langzaam. Daarom zijn we blij met elk initiatief dat de gehandicapte meer in de samenleving brengt."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19