eikruzie voor de deur Verkoop sinaasappels wordt weer normaal Pandbriefbiljetten O West land Utrecht Duitsland streeft naar irstandige groei an zijn economie Pr ij sindexci j f er gewijzigd door gestegen welvaart Van kinderwagen naar grill indel dreigt met acties tegen supermarkten mistelling bepaald op 3,5 procent Ie Philips komt met eigen CAO-voorstel Jnited Brands erliest bij EG ananenzaak Eigen teelt Andere koop- en leefgewoonten beter tot uitdrukking gebracht Index Gezinsconsumptie Mening over reclame (42) Hypotheekbank nv NSDAG 15 FEBRUARI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 13 N HAAG De melkhandelaren nemen het niet langer, dat de grootwinkelbedrijven melk ïeden de minimumprijs verkopen. Daarom zullen zij tot actie overgaan. Op welke manier dit >eurt. was voorzitter W. T. Herweyer van de Nederlandse Melkhandelaren Organisatie (NMO) l niet bekend. De NMO gaat zich daarover vandaag beraden. heer Herweyer. die al door diver- leine melkhandelaren over plaat- acties was gebeld, geeft deze jen groot gelijk. „De grootwin- ijven verkopen de melk te- zo'n lage prijs, dat de kleine andige daar niet meer tegenop boksen," zo zei hij. nimumprijs voor een pak volle t (waar het hier om gaat) is 103 k De kleine zelfstandige moet I de melkindustrie voor een pak i cent betalen, exclusief BTW. I toch nog enige winst te boeken, t hij van de consument wel de minimale prijs of hoger vragen. Volgens NMO-voorzitter Herweyer zijn niet de grootwinkelbedrijven, maar de consumptiemelkindustrie de eigenlijke schuldige. De grootwin- Onmisbaar kelbedrijven kopen daar namelijk enorme hoeveelheden melk in, waar door ze aanzienlijk lagere inkoop prijzen kunnen bedingen. Nederland zou dezelfde regeling willen als Bel gië, waar al zes jaar de minimum prijs is gebaseerd op de inkoopprijs, plus BTW, plus een zeker opslagper centage, aldus de heer Herweyer. Het was hem niet bekend of de ande re EG-landen ook zo'n regeling kennen. Het produktschap voor zuivel kwam begin deze week tot de conclusie, dat een minimummelkprijs voor de melkhandel, de veehouders en de melkindustrie voorlopig onmisbaar is. Het reageerde hiermee op een recent arrest van het Hof van Justi tie in Luxemburg, dat vindt dat de minimumprijs voor sterke drank strijdig is met het Europese gemeen schapsrecht. Het produktschap wil toch een minimumprijs, zij het aan gepast aan de uitspraak van het hof. Eveneens begin deze week doorbrak een grootwinkelbedrijf, met filialen vooral in Amsterdam, de minimum melkprijs. Een pak werd onder de gulden verkocht. De Economische Controle Dienst gaf te kennen niet te zullen optreden tegen de prijsdoor- breking in verband met de uitspraak van het Europese Hof van Justitie ten aanzien van de minimumprijs van sterke drank. De minimumprijs- regeling van melk lijkt, zo meent de ECD, veel op die van jenever en vieux. >NN West-Duitsland wil zijn doelstelling voor de groei van economie, die voor dit jaar is bepaald op 3,5 procent reëel, niet hogen. Dat heeft bondskanselier Helmut Schmidt de Ameri- inse minister van financiën, Michael Blumenthal, laten ten. lister Blumenthal had het ge- ïst genoemd dat het bruto natio- 1 produkt van de Bondsrepubliek jaar met meer dan de beoogde 3,5 cent toeneemt. Kanselier imidt heeft echter daarop geant- ord. dat het geen zin heeft een il te stellen dat niet kan worden eikt, zelfs als meer groei duidelijk renst is. imidt heeft de nadruk gelegd op breiding van de werkgelegenheid verstandige economische groei ar zijn regering op aanstuurt. Bo- idien betekent een gemiddelde le economische groei van 3,5 pro- it voor 1978 een werkelijke expan- van 4,5 tot vijf procent als men t vierde kwartaal van dit jaar ver- ijkt met de overeenkomstige peri- t van 1977. rieden jaar heeft het bruto natio- il produkt (alle goederen en dien- in bij elkaar geteld) van West- Bsland een reële groei van 2,4 arent te zien gegeven. Schmidt I op de topconferentie van mei in iden een verbetering van vijf pro- at voorspeld. jflatie »or alles wil West-Duitsland voor men, dat de inflatie in het land, tot de laagste in de wereld he art, weer toeneemt. In de eerste land van dit jaar stegen de kosten levensonderhoud van gezinnen de Bondsrepubliek nog maar met procent vergeleken met een jaar leden. Deze stijging was het ge- gste sedert mei 1970, toen het latiepercentage 3,1 beliep. dollar heeft gisteren op de Euro- _e valutamarkt weer een flinke ik gemaakt. Achtergrond was de gerustheid bij de valutahandel (er het mislukken van de stappen i Amerika bij West-Duitsland om i economie in een wat sneller tem- te laten groeien. arbij stelde de valutahandel even- vast, dat de tijdens het week- ide gehouden bijeenkomst van de ters van financiën van de vijf irnaamste industrielanden van de reld (VS, Engeland, West-Duits- Frankrijk en Japan) en hun de ^■misi Dm; centrale bankpresidenten niet heeft geleid tot welke maatregelen dan ook om de dollar te steunen. In Frankfort noteerde de dollar 2,0625 mark, wat bijna vier pfennig lager was dan het slot van maandag van 2,1006 mark. De Westduitse centrale bank kocht op grote schaal dollars op om de koers ervan te steunen. Routine Frankrijks premier Raymond Barre heeft verklaard, dat de tijdens het weekeinde in Versailles gehouden bijeenkomst van de ministers van financiën van de „grote vijf" niets te maken had met de recente daling van de frank. Hij noemde het een „routinebijeenkomst". Op de meeste valutamarkten gaf de Franse frank dinsdag een lichte verbetering te zien. In Finland bleven de valutamarkten gisteren voor de tweede opeenvol gende dag geslofen. Dit in de ver wachting van een regeringsbesluit om de Finse mark in navolging van de devaluatie van de Noorse kroon met 8 procent met 6-8 pro cent te devalueren. De communisten in Finland hebben inmiddels ge dreigd uit de regering te treden, als tot een devaluatie van de mark zou worden besloten. Een en ander heeft de beslissing voor de Finse regering uiterst moeilijk gemaakt. Het Westduitse graanschip Tilla Doris in de stroppen van een drijvende bok, nadat men vanmorgen een succesvolle poging deed het schip boven water te brengen. De Tilla Doris zonk vorige week donderdag na een aanvaring in de haven van IJmuiden. EINDHOVEN (ANP) Philips wil de werkgelegenheidsontwikkeling in de toekomst met de vakbonden op het niveau van de hoofd-indu- striegroepen bespreken. Dat heeft drs. F. van Grunsven, directeur sociale zaken, meegedeeld aan vak bondsbestuurders tijdens de vierde ronde van het CAO-overleg. „De feitelijke verantwoordelijkheid en de werkelijke kennis van de in vloeden, die omzetontwikkelingen en nieuwe technologieën hebben op de werkgelegenheid liggen bij de hoofdindustriegroepen. Op dat ni veau moeten dan ook afspraken ge maakt worden over personeelsbe zetting, reorganisaties e.d. De af spraken over de rechten en plichten van de werknemers moeten natuur lijk centraal geregeld blijven in een collectieve arbeidsovereenkomst", aldus drs. Van Grunsven. Die cen traal overeengekomen CAO zou in de gedachten van Philips per hoofd- industriegroep en zelfs per vestiging uitgewerkt kunnen worden met name voor wat betreft de werkgele genheidsontwikkeling. Drs. Van Grunsven zegt dit voorstel van Phi lips te beschouwen als een „echt alternatief" voor de door de bonden gevraagde garanties ten aanzien van de werkgelegenheid. De bonden reageerden op dit voorstel niet af wijzend. Ziji willen nu precies weten wat het Philips-voorstel precies inhoudt. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De verkoop van sinaasappels komt geleidelijk aan weer in het normale patroon. „Gisteren hebben wij zells prijzen gemaakt welke boven die van dezelfde week van vorig jaar liggen." Dit zegt directeur Van Aken van Velleman Tas, de grootste importeur van citrusfruit in Nederland. IXEMBURG Op drie van de er ten laste gelegde punten heeft t bananenconcern United Brands •mpany zijn mededingingsgeschil et de Europese Commissie verlo- n voor het Hof van Justitie van de iropese Gemeenschappen. De immissie, het dagelijks bestuur n de Europese gemeenschappen, >nd dat United Brands had gehan- :ld in strijd met de mededingings palingen van het EEG-verdrag. aar het oordeel van het Hof mag nited Brands voortaan geen discri- linerende prijsverschillen voor ba- anen in bepaalde delen van de ge- leenschap afdwingen, mag zij haar (nemers geen beperkingen van we- srverkoop van bananen opleggen mag zij geen verbod op de leve- g aan bepaalde afnemers laten elden. Wat de prijzen betreft is de hlqulta-leverancier door het Hof in et gelijk gesteld. De Europese ommissie was van oordeel dat Uni- sd Brands voor haar bananen in de imeenschap ongerechtvaardigd üge prijzen vroeg. Het Hof vond, «t daar niet voldoende bewijzen t te vinden zijn. zijn 185 pagina's tellende uit- praak bepaalt het Hof dat de Ame- ikaanse „bananenkoningin" de Eu- opese Commissie binnenkort op de oogte moet stellen van de prijzen, ie zij wenst te ontvangen van haar (nemers in Nederland, België, •uxemburg. Duitsland, Denemar en en Ierland. United Brands, die ngeveer 40 procent van de banty lenmarkt in de EG in handen heeft,, ^f»erd veroordeeld tot een boete van «2,34 miljoen gulden. Tijdens de kwikaffaire is de omzet van jaffa's 25 tot 30 procent lager geweest dan normaal en van Spaan se en Marokkaanse sinaasappelen zo'n 15 procent. De heer Van Aken schrijft dat behalve aan de angst voor kwik echter ook toe aan het carnaval van ruim een week geleden. Het is zijn ervaring, dat vooral in het zuiden van het land ieder jaar tij dens dit festijn de consumptie van sinaasappelen en ook van bananen flink inzakt. Overigens heeft de afzetstagnatie van de laatste weken bij Velleman Sc Tas niet geleid tot ongewenste voor* raadvorming. Het is, zo zegt Van Aken, beslist niet zo, dat er bergen fruit liggen te rotten. Er is de afgelo pen weken namelijk behalve minder verkocht ook veel minder uit Israël aangevoerd. Griepgolf Dat de afzet van jaffa's weer aan trekt en voor Spaanse en Marok kaanse vruchten op het ogenblik weer goed is, kan volgens de Rotter damse importeur ook liggen aan dt griepgolf. die een stimulerende uit werking heeft op de verkoop van citrusfruit. Ook voorzitter Harry Kamstra van de Vereniging van fruit-importeurs is van mening dat de normale situatie weer terugkeert. Een mening die overigens niet ge heel gedeeld wordt door de Amster damse fruitgrossier Looman. Spaan se en Marokkaanse sinaasappelen verkoopt hij als vanouds, maar met jaffa's is hij in zijn aankoopbeleid bij de importeurs in Rotterdam nog erg voorzichtig. Veel groentewinkeliers, die klant zijn van Looman, staan namelijk nog zeer aarzelend tegeno ver jaffa's. Volgens Looman zouden de importeurs hun jaffaprijzen wat moeten laten zakken. Dan is hij be reid weer meer van deze vruchten te kopen. Drogisten en apotheken merken een enkele uitzondering daargelaten nauwelijks iets van een sterk toege nomen vraag van de kant van het publiek naar vitamine C-preparaten. „De stijging is in de meeste gevallen niet groter dan in andere winters het geval was." Vrijwel algemeen is men van me ning, dat de aanvankelijk teruggelo pen vraag naar sinaasappelen geen aanleiding is geweest om nu maar een extra dosis vitamine C te nemen teneinde aldus toch een zekere af weer te kunnen opbouwen tegen een mogelijk griepje. BERN (AP) Het Zwitserse ministerie van binnenlandse zaken heeft meegedeeld, dat het kwik dat in een te Zürich ontdekte sinaasappel is gevon den, er in Zwitserland in is gespoten. „De kans bestaat, dat dit het werk is geweest van een psychopaat of een paniek- zaaier", aldus het miniserie. Met het toenemen van de welvaart, Is de consument het inkomen anders gaan beste den. Door de geldontwaarding zijn de prijzen van de eerste levensbehoeften weliswaar fors gestegen, wat tot uitdrukking komt in de gevleugelde uitdrukking „wat is het leven toch duur geworden". Maar dank zij het nóg forser gestegen inkomen, hebben de mensen de mogelijkheid gekregen meer geld over te houden voor en te besteden aan andere meer luxe behoeften. Hoe deze verschuivingen in het bestedingspatroon zijn geweest, is door het Centraal Bureau voor de Statistiek (opnieuw) uit gezocht. Dit heeft vervol gens geleid tot nieuwe prijsindexcijfers van de gezinsconsumptie; popu lair gezegd, nieuwe cij fers waarin de stijging van de kosten van levensonderhoud van maand tot maand wor den uitgedrukt. Dat is niet gebeurd om dat de mensen van het Centraal Bureau voor de Statistiek zo graag met cijfertjes stoeien, maar omdat het prijsindexcij fer sociaal en politiek een belangrijk gegeven is. Het prijsindexcijfer vormt namelijk de basis van de automatische prijscompensatie voor de werknemers en wordt voorts gebruikt als gTondslag voor de infla tiecorrectie van deloon- en inkomstenbelasting tabellen. Breuk Door deze nieuwe opzet, komt er een breuk in de reeks van prijsindexcij fers van de laatste jaren. Het cijfer waarmee tot nu toe werd gewerkt ging uit van de kosten van levensonderhoud in 1969 (1969 100). Dat was op zichzelf al een on zuiver uitgangspunt, om dat die basis was afge leid uit het budgetonder zoek van 1963/'64. Het nieuwe cijfer dat nu is ingevoerd gaat uit van 1975 als basisjaar (1975 100) en hiertoe zijn de gezinsbestedin gen tussen mei 1974 en april 1975 onderzocht. Dit cijfer is dus ook niet helemaal „up to date". Maar het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft berekend, dat sindsdien weinig is ver anderd in de inkomens- besteding. Dit met name, omdat de stijging van het modale loonin- komen sindsdien maar gering is geweest. Aangezien het consump tiepatroon (wat er wordt inkomensgroepen gelijk is, heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek twee budgetonderzoe ken gedaan, namelijk voor werknemersgezin nen met een bruto-jaar- inkomen (in 1975) van 31.000 en voor werkne mersgezinnen met een bruto-jaarinkomen van meer dan 31.000 (ook in 1975). Voorts wordt dit jaar nog een budgeton derzoek gehouden onder de totale bevolking van ons land, overigens even eens met 1975 als basis jaar. Genoeg De nieuwe prijsindexcij fers zijn weliswaar be trouwbaar, maar ze mo gen toch niet als onaan tastbaar worden gezien. Het aantal onderzochte gezinnen is misschien wel groot genoeg, maar het bestedingspatroon van een gezin met kleine kinderen wijkt beslist af van de uitgaven door een gezin met studerende of inwonende werkende kinderen. Bovendien is het de vraag of de tradi tionele gezinsgrootte en - samenstelling (man, vrouw en twee niet-ver- dienende kinderen) wel zo „traditioneel" is. Voor de berekening van het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie voor werknemersgezin nen met een bruto-inko men tot 31.000 werd de „traditionele" gezins grootte strikt gehand haafd. Het bleek echter moeilijk de benodigde 852 gezinnen voor dit on derzoek te vinden. Dit type werknemersgezin nen komt namelijk, al dus het Centraal Bureau voor de Statistiek zélf, steeds minder voor als gevolg van de toenemen de gezinsverdunning. Voor de werknemersge zinnen met een bruto-in- komen van 31.000 of meer, moest om aan het aantal van 882 te komen, van de begrenzing van het gezinstype tot pre cies vier mensen worden afgezien. De grens werd verlegd naar echtparen met kinderen, waarbij werd gestreefd naar een gemiddeld aantal van vier mensen. De gemid delde gezinsgrootte kwam echter uit op 4.2. Weging Door de veranderde koop- en leefgewoonten als gevolg van de geste gen welvaart, moest het Centraal Bureau voor de Statistiek die verschil lende bestedingen niet alleen opnieuw op een rijtje gaan zetten, maar ook anders gaan „we gen". Dat wegen is nood zakelijk, omdat het ene artikel zwaarder aantikt dan het andere en omdat het ene produkt soms dagelijks wordt gekocht en het andere misschien een keer per jaar. Daar bij komt nog dat de men sen minder of naar ver houding minder geld aan bepaalde goederen zijn gaan besteden. Zo is aan kleding en schoeisel, zoals uit bij gaande tabel blijkt, zelfs in absolute bedragen de afgelopen jaren steeds minder uitgegeven. Dit hoeft overigens niet te betekenen dat er ook ge ringere hoeveelheden zijn gekocht De daling kan in vele gevallen het gevolg zijn van het ko pen van goedkopere kwaliteiten (bijvoor- beeld weekendkleding in plaats van het klassiek kostuum). Ook in vetten, zuivelprodukten, roken (shag in plaats van siga retten?) en verzekerin gen zijn vrij belangrijke dalingen te zien. Daaren tegen zijn de uitgaven voor huur en onderhoud van de woning aanzien lijk gestegen, evenals de bestedingen aan ontwik keling en ontspanning. Het prijsindexcijfer geeft aan met hoeveel het leven duurder wordt (is geworden). Daartoe wordt een be paald jaar als basis genomen, waarbij het bedrag dat het modale werknemersgezin toen uitgaf, op 100 wordt gesteld. Het uitgegeven bedrag was in de onderzochte periode f 19.375. Dit bedrag is voor het prijsindexcijfer op 100 gesteld (1975 100). Het „wegen" gebeurt om de belangrijkheid van de diverse bestedingen op een verantwoorde wijze tot uitdrukking te brengen. De weging geeft dus aan, wélk gewicht elk van de uitgaven heeft in verhouding tot het inkomen en de totale bestedingen. Vergelijking gezinsconsumptie werknemërsgezlnnen met een Inko men onder de ziekenfondsgrens. Artikelgroep Consumptieve uitgaven mei 1974-april 1975 Consumptleveranderlns t0.v. 1969 Voeding w.o. brood, gebak, mcclprodukten aardappelen, groenten, fruit suikerwerk, chocolade, kruideniers waren dranken, maaltijden vlees, vis, pluimvee vetten zuivelprodukten huur, onderhoud woning woninginrichting, bloemen huishoudelijke artikelen en apparaten verwarming, verlichting Kleding en schoeisel Hygiene en medische verzorging w.o.: reiniging, huishoudelijke hulp lichamelijke veriorging medische verzorging ontwikkeling, ontspanning roken - verkeer Particuliere verzekeringen Totaal 5425 28.0 16.1 735 3.8 0.5 875 4.5 4.4 560 2.9 0.2 950 4.9 7.1 1335 6.9 10.4 175 0.9 -3,5 795 4.1 -3.1 4880 25.2 354 2440 12.6 32.0 1025 5.3 44 620 3.2 -04 795 4.1 -0.5 1900 M •10.1 1S70 8.1 -44 330 1.7 -0.6 2810 14.5 ».4 370 1.9 2.7 290 1.5 04 2150 U.l 20.5 4090 21.1 36.4 2055 10.6 264 290 1.5 3.5 1745 94 134 270 1.4 14 19.375 100 100 Zoals opgemerkt is het bestedingspatroon van het publiek in de loop van de jaren nogal ingrij pend veranderd op een aantal punten. Zodoen de heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek een ander overzicht moe ten opstellen. Daarbij zijn „oude" artikelen vervallen, maar (meer) „nieuwe" produkten bij gekomen. Ik kan jammer genoeg gezien de beperkte ruim te maar een kleine greep doen uit al die wij zigingen, die wat betreft het hoofdstuk woning het meest opvallend zijn. In deze categorie ver dwenen met name de kinderwagen, de emmer, de wasknijpers, de bood schappentas, de centri fuge, het strijkijzer en het broodrooster. Daar voor in de plaats prijken het parket, de diepvrie zer. het koffiezetappa raat, de elektrische grill, de wasemkap, de schrootjes en een hele verzameling planten, waaronder de geranium, het kaaps viooltje en de kerstster. In de categorie kleding en schoeisel zal de be langstellende consu ment voortaan vergeefs zoeken naar artikelen als een werkbroek, de onder- Jurk, het pantybroekje en de dameskousen. In de nieuwe opzet zijn te vinden de herencoltrui, de meisjes-klomp schoen, de Jongenspan toffel en de broekriem (om iets te hebben om strakker aan te halen?). Schoensmeer Bij hygiëne en medische verzorging zijn nuttige artikelen als bleekmid del, schoensmeer en scheermesjes afgevoerd. Daarvoor in de plaats staan de babysit, dou- cheschuim, gelaatspoe der, tandenborstel en hairstyler. In de groep ontwikkeling en ontspanning valt het op dat het elektronisch orgel en de piano de blokfluit hebben ver drongen. Ook de voet balwedstrijd, althans het entreekaartje, is afge voerd. Het meest opmer kelijke is het opnemen van de encyclopedie en van kattevoer in blik. Uiteraard zijn nu ook de radio-versterker, de kleuren-tv, de luidspre kerbox en de cassettere corder voor de kosten van levensonderhoud opgenomen. In de sector voeding is de zuurkool, de soepkip en de volle chocolademelk afgevoerd. Nieuw op de lijst prijken artikelen als het puntbroodje, halfvol le en magere melk, ma gere yoghurt en komijne kaas. Haya van Someren (senator); Goedo reclame Is onmis baar, omdat reclame tevens voorlicht over nieuwè mogelijkheden. Soms gaat reclame over huishoudeliV ke artikelen uit van de volstrekte debiliteit van da Nederlandse vrouw. Die reclame verafschuw ik. Voor knappe tv-spots heb ik de diepste bewondering; voor puntige, strijdbare politieke reclame eveneens. (Bij eengebracht door FHV/BBDO). In coupures van f 1.000,- of 10.000,-. Aan toonder. Looptijd 5 jaar. Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 5'/2% na twee jaar tot 8% na vijf jaar. Volgens samengestelde interest. Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Amsterdam. Sarphatistraat 1020-25 25 25.1st. 41 en 42

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13