Clubs openen jacht op Sparta-spits Clarke m 'Hockeybond moet afkeer uitspreken' Atje Keulen wint nog steeds tn ngelsman hoeft niet meer weg uit Nederland Volleybalselectie voor WK in Italië Actie gestart tegen WK(s) in Argentinië Tafeltennissers leggen ruzie bij Marathon-zege Dries van Wij he Ex-wereldkampioene ook tijdens 'aftrainperiode" een schaatsvedette Viersma: eindzege ia subliem spel daar gladde wegen opvriezing. Soms is de trein zo gek nog niet.<^> Korfbal-jeugd wint van Spanje Jan Raas start seizoen met zege Jan Terlouw: geen advies voor KNVB Nico Jansen terug op oude nest NSDAG 15 FEBRUARI 1978 SPORT Trouw/Kwartet 11 or Matty Verkamman )TTERDAM Onlangs heeft het grote publiek in Engeland nnis gemaakt met Ray Clarke. Via een in Nederland opgeno- en TV-interview, kreeg de voorheen in eigen land nooit opval- ide, maar bij het Rotterdamse Sparta zo succesvolle aanvals- der, via de buis, de gelegenheid om zijn visitekaartje af te yen. Clarke: „de Engelse pers schrijft tegenwoordig dat de abs de beste spelers laten vertrekken. Ook mijn naam duikt nu ;elmatig in de kranten op. Maar toen ik nog in Engeland eelde zag niemand mij staan". iondanks Is de bescheiden Brit met die belangstelling. Hij zegt: mijn vijftiende jaar kreeg ik een itract van Tottenham Hotspur. mijn twintigste ben ik bij die b gebleven. Omdat de concurren- met spitsen als Martin Chivers en in Gilzean te groot was. vertrok ik ir de tweede divisie club Swindon «m. Daar heb ik zo een vijftien dstrijden in het eerste elftal ge- :eld. Vervolgens ging ik naar insfield, dat toen nog in de derde rïsie speelde. Voor Sparta mij van msfield kocht, had ik nog enkele itacten uit de eerste divisie, (Bris- City, en Leicester City) maar tot i contract is het toen niet geko- n. Vandaar dat het nu toch leuk dat een club als New Castle Uni- mij enige tijd geleden wilde bben." n terugkeer naar Albion zat er enwel niet in. omdatNewcastle lited nogal schrok van Sparta's aagprijs. In de Rotterdamse pers irscheen zelfs het bericht dat Spar- r bij die gelegenheid een miljoen ilden vroeg voor de één meter ne- ntig lange spits. Enkele bestuurs- iden ontkenden dat. maar hoe dan ik: de Engelse club achtte de ansfersom veel te gortig. Hetgeen arke (vijfentwintig) in zekere zin et betreurt. Want na een beginpe- ode van ongeveer een half jaar, aarin de heimwee naar zijn vader- nd herhaaldelijk knaagde, zegt hij et nu goed naar zijn zin te hebben Nederland: en met hem echtgeno- Cindy, zoon Lee en dochter Vicky, (aarbij het gezin Clarke het voorlo- ig maar voor lief neemt, dat het onen in de Rotterdamse hoog- ouw-satelliet c.q. slaapstad Om- loord nietzo'n succes is. Clarke: Ik wacht de komende transferperi- de af en daarna vertrek ik hoe dan ook uit Ommoord. Maar we voelen (os na achttien maanden in ieder 'al goed thuis. In Nederland heb- btn we nu ook leuke vrienden bui- fn het voetbal om gekreeen. gewenningsperiode blijkt voor itse voetballers in Nederlandse inst vaker problemen op te leve- Clarke's club- en landgenoot Hensen dreigde eveneens van- ege heimwee af te haken. Clarke: k heb daar wel een verklaring voor.' oor een Engelsman is de Neder- ndse taal erg moeilijk. Deense voetballers kunnen bijvoorbeeld wel eerder Nederlands spreken. En dat is erg belangrijk. Nu pas kan ik een gesprek in het Nederlands, als het niet te vlug gaat, een beetje volgen. Wat ook nogal tegenviel is de stad Rotterdam. Sorry, maar als je een keer naar de Euromast en de Spiedo bent geweest met de kinderen, dan heb je het wel gehad." Desondanks wil Ray Clarke dus in Nederland blijven. En als het nieuwe bod maar aantrekkelijk genoeg is, nog wel bij Sparta ook. Of hij vol gend seizoen nog op Spangen te be wonderen zal zijn. valt echter ten zeerste te betwijfelen. Nu Clarke's contract deze zomer af loopt, wordt de jacht op hem onge twijfeld geopend. Fysiek sterke en regelmatig scorende spitsen (vorig seizoen zestien competitiegoals, nu al dertien) liggen immers goed in de markt. In de geruchtenmachine van kandidaat-kopers zijn PSV en RODA JC (wanneer Nanninga mocht vertrekken) al genoemd. „En er is nog contact met een goede Belgische club" voegt Clarke er aan toe. Reëler is op dit moment evenwel de interesse van AZ'67. Tijdens een wedstrijd van het Nederlands elftal in Alkmaar tegen de buitenlandse profs, was AZ-manager Hans Kraay zeer te spreken over kopspecialist Clarke. De persoon in kwestie: „Kraay heeft me na afloop van die wedstrijd gevraagd wanneer mijn contract afloopt. Nou, dat is dus deze zomer. Op de Zesdaagse van Rotter dam heb ik hem weer ontmoet, maar een mogelijke transfer is toen niet ter sprake gekomen." Vandaar dat Ray Clark nu maar afwacht. Getuige zijn woorden be valt hem dat allerminst: „Voor een profvoetballer wiens contract af loopt is dit geen leuke tijd. Ik heb Sparta gevraagd om nu al de onder- Él* Van onze volleybalmede werker AMSTERDAM - De spelers van landskampioen volleybal Blokkeer stellen zich weer ter beschikking van het Neder landse team. De Nederlandse ploeg heeft een grote kans als nog deel te nemen aan de we reldkampioenschappen die medio september in Italië plaatsvinden. Naast de Blokkeer-spelers Frank Constanse, Loek Wil- lemstein, Wim Teeuwissen, Ad van der Velde, Jan Warns, Chris Schmidt, zijn verder uit genodigd: Bert Goedkoop, Maarten de Groot, Kees Koomen, Peter van Velzen en Ruud de Wit (allen AMVJ), Pirn Ratering, Gerard Wesse- link (beiden Orion), Onno Kalf, Rob Kampman, Wim Knip, Frank van Ofereem en Bert Reparon (allen Zaan'69), Jan Brouwer. Folko de Jong, Jan Snippe en Johan van der Veen (allen Lycurgus), Frank van Gorp (Tilburg). Erik Horst (Orwi) en Peter Kool (Corbulo). Uit deze spelers wordt in een later stadium door bondsco ach Jaap Korsloot een A- en een B-ploeg gevormd. DEN HAAG Nauwelijks één maand voor de openingswed strijd van het toernooi om de wereldbeker hockey in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires, gaan er in de Koninklijke Neder landse Hockeybond stemmen op. die zich afvragen of de voorge nomen trip naar Argentinië wel verantwoord is. Namens 187 ondertekenaars vragen de initiatiefnemers, leden van de Gronin ger Studenten en de Haagse vereniging H.B.S.. aan het bestuur van de hockeybond om openlijk zijn afkeer uit te spreken van het in Argentinië heersende militaire regime. <K',> yö RAY CLARKE: Nederland." ,We voelen ons na achttien maanden thuis in handelingen te openen. Maar de club wil niet voor april praten. En dat is voor mij te laat. Deze situatie komt mijn spel niet ten goede. Ik merk dat het doorwerkt op het veld. De spelers zeggen me dat ik maar rustig moet wachten, maar dat valt in deze omstandigheden niet mee." De club die Clarke onder contract neemt, krijgt met een echte prof voetballer te maken. „Soms is het niet altijd even leuk, dit vak. Maar in principe is een full-prof, zowel geestelijk als fysiek, toch altijd be ter bezig met zijn beroep dan een semi-prof. Ik zou dit beroep niet graag willen combineren met ander werk. Trouwens, in Engeland heb ik het in financieel opzicht jarenlang moeilijk gehad. Ook met een zeer klein salaris was ik daar altijd full- prof. Nu ik het in het buitenland beter heb gekregen, zou ik dat niet graag meer willen veranderen." Op de vraag hoe hij tegen een moge lijke nieuwe verbintenis met Sparta aankijkt, zegt Clarke: Sparta doet het erg goed. Maar de club heeft volgens mij nu de top van z'n moge lijkheden bereikt. Wanneer Sparta nog hoger op wil, dan zal er wel gekocht moeten worden." DEN HAAG Bert van der Helm en Nico van Slobbe zullen ondanks alle verwikkelingen van de laatste tijd toch opgenomen worden in de Ne derlandse heren tafeltennisploeg, die van 10 fm 19 maart deelneemt aan het toernooi om het Europees kampioenschap in Duisburg. Het dagelijks bestuur van de Nederland se tafeltennis bond heeft besloten het verzoek van de twee topspelers weer mee te mogen doen. in te willi gen. Er was afgelopen maandag avond wel een lang gesprek met bondscoach Bert Schoofs, chef d'équipe Egbert Welsink en de voor zitter van de sportcommissie Piet Roemgens voor nodig. Afgelopen weekeinde lieten Van der Helm en Van Slobbe hun laatste eis Anne Vlieg mee als reserve van de Nederlandse ploeg vallen, waar door de weg naar een plaatsje in de nationale ploeg was geopend. De twee verklaarden zich bereid zich .volledig in te zetten voor de Neder landse ploeg. Eerder deden dit: Ro nald Rijsdorp (Avanti), Han Goot- zen (Ravestein) en Jaap van Spanje (De Veluwe), die ook meegaan naar Duisburg. „Wij willen onze ernstige bezorgheid uitspreken over het feit dat de moge lijkheid reëel is. dat de aanwezigheid van het Nederlands elftal in Argenti nië door aan het regime onderge schikt gemaakte media zal worden aangewend voor verheling c.q. als propaganda voor de door de Argen tijnse junta nagestreefde doelein den", aldus de open brief, die de actievoerders integraal afgedrukt willen zien in het bondsorgaan. „Voorts hopen wij dat u alsnog in overweging wilt nemen niet aan het toernooi om de wereldbeker in Ar gentinië deel te nemen en te willen bezien of een vergelijkbaar toernooi op een later tijdstip in een democra tischer land georganiseerd kan wor den", aldus de brief. De initiatiefnemers willen dat laat ste eventueel proberen te bereiken vla het bijeenroepen van een buiten gewone algemene ledenvergadering. „Als daar uit mocht rollen, dat de meerderheid er tegen is dat het Ne derlands elftal naar Argentinië gaat. dan is dat een steun in de rug van het bestuur om internationaal druk uit te oefenen", aldus de heer Randag, één van de initiatiefnemers. Onder de ondertekenaars bevinden zich spelers en speelsters van hoofd HEERENVEEN Dries van Wijhe uit Kerkdorp heeft op de kunstijs baan van Heerenveen een schaats- marathon over 100 ronden gewon nen. Van Wijhe voerde de kopgroep van elf man aan, die een ronde voor sprong had op de overige schaatsers. In de laatste ronde versnelde hij om tenslotte met 50 meter voorsprong als eerste te eindigen voor Jos Pronk. Uitslag: 1 Dries van Wtjhe (Kerkdorpi. 2 Jos Pronk iGraft), 3 Piet Bloedjes iLimmeni. 4 Jaap Jonkman (Bovenkarspeli. 5 Jappie van Dijk (Wljckel). 6. Anne Postmus iLutJegasti. 7 Jeen van de Berg (Heerenveen). 8 Egbert Vosse- belt (Ermelo), 9 Jos Niesten (Heemskerk). 10. Albert Weljs (Hasselt). II. Co Giling (Warmen- hulzen). IMSTERDAM In de laatste par- van „tweekamp '78" heeft Harm 'iersma alsnog kans gezien de ont- loeting op zijn naam te schrijven, ij deed dit in een schitterend duel at een van de beste prestaties werd zijn carrière tot nu toe. Na ruim jf uur spelen moest grootmeester ob Clerc na Wiersma's 55e zet de racht van de regerende wereld- ampioen erkennen. Wlersma tou- leerde hiermee de eerste prijs root 8000 gulden, terwijl verliezer lerc toch altijd nog 5000 gulden in ntvangst mocht nemen. lerc aanvaardde met wit Wiers- la's uitnodiging bij de zevende zet 6-21 en vervolgde met 31-26 waarna en interessante partij verwacht locht worden. De vele toeschou- ers werden niet teleurgesteld. Niet under dan 45 minuten bedenktijd am Wiersma bij zijn achttiende zet. let was dan ook een principiële eslissing. Wiersma had als eerste en aanval tegen Clerc's lange vleu- el opgebouwd, maar ook de Am- terdamse grootmeester kwam al nel met een tegenaanval. *rc speelt met wit lersma met zwart: 1 32-28 19-23. 2 28x19 *23. 3. 37-32 10-14. 4 41-37 14-19, 5 46-41 5-10, 32-28 23x32. 7 37x28 16-21. 8 31-26 18-22. 9 34- 10-14. 10 30-25 12-18. 11 40-34 11-16, 12. 45-40 12. 13 34-30 6-11, 14. 39-34 2-8. 15. 43-39 1-6. 16. H3 18-23. 17 50-45 23x32. 18. 38x18 13x22, 19 •38 19-23, 20. 49-43 14-19, 21 25x14 19x10. 22. 1-28 23x32, 23 38x18 12x23. 24 39-33 10-14, 25. 139 21-27, 26 30-25 17-21. 27 26x17 11x22, 28. -29 23x34. 29. 39x30 16-21. 30. 41-37 21-26. 31. *34 6-11. 32 34-29 8-13, 33 43-38 11-16, 34 29-24 •19. 35 45-40 7-11. 36 40-34 16-21. 37 34-29 11- i 38 24-20 15x24. 39 29x20 19-23, 40 20-14 (20. 41 25x14 13-18.42 37-32 26-31. 43 30-25 21- l 44 32x21 16X27. 45 47-41 23-28. 46 25-20 1X39. 47 38-33 39x28. 48 20-15 28-32. 49. 41-37 1x41. 50 36x47 31-37. 51 42x31 26x37. 52. 14-10 T» 28. 53 35-30 18-23.54 30-24 28-32.55.24-203-9, It geeft op door Johan Woldendorp IRNSUM Atje Keulen-Deel stra (39 nu), schaatst nog steeds. En wel'zodanig, dat ze zich vier jaar na haar af scheid als klassementsrijdster af en toe gewillig laat vangen door de schijnwerpers van de publiciteit. Kort geleden vero verde de Friese boerin in Heer enveen de nationale marathon- titel, nadat ze haar veel jongere concurrentes moeiteloos bui tenspel had gezet. Het tacti sche inzicht, dat de gerijpte sportvrouw etaleerde, won het van het jeugdige enthousias me. Keihard trainen is er niet meer bij. Het afbouwproces, onontbeerlijk na een fiks aan tal jaren topsport te hebben bedreven, is al voltooid. „Daarom dacht lk, dat al die jonge meisjes mij in conditioneel opzicht naar huis zouden rijden. Ik train niet zo veel meer. Meestal één of twee keer in de week, maar soms ook tien dagen achter elkaar in het geheel niet. Ik heb gewoon mijn hoofd ge bruikt. Ik zorgde er voor, dat ik de laatste twee. drie ronden aan de bui tenkant van de baan zat. Schaats je aan de binnenkant, dan word Je ge garandeerd opgesloten." Atje Keulen vindt, dat haar sport- carrière een gesloten boek is. Het in Heerenveen veroverde wereldkampi oenschap, op 24 februari 1974, was het laatste, naar een climax gedre ven hoofdstuk. Er komt geen nieuwe druk met allelei aanvullingen. Heel even heeft ze er over gedacht om toch nog een imposant vervolg aan ATJE KEULEN-DEELSTRA: groter is dan normaal". haar afgeronde loopbaan te breien. „In het Jaar na mijn afscheid heb ik veel clubwedstrijden in Berlijn en Inzeil geschaatst. Sterker, ik stond vaker op het ijs dan in het laatste seizoen als lid van de kernploeg. Het „Een arts in Amsterdam constateerde dat mijn hart twee vingerdiktes was helemaal niet mijn bedoeling over denken', antwoordde ik. Al om mee te doen aan een Europees- of ^at kwam dus in de krant te wereldkampioenschap, maar in In- aanleiding van dat be zeil vroeg, zonder dat ik hem kende, is Wim Zeekant (lid van de een Journalist aan mij of lk plannen technische commissie - red) hier ge had om terug te komen. 'Ik zit er we«t om over dat gerucht te praten. Hij adviseerde mij geen come-back vieren 'Wanneer je terug komt en je maakt je niet waar. dan krijg je een geweldige schop na', voorspelde hij. Ik was het met hem eens. Ik wel eens tegen mezelf gezegd, dat ik heb na mijn afscheid nog twee Jaar door had kunnen gaan, maar dan had ik dat standpunt voor die bewuste da tum moeten innemen." „Partlr, c'est un peu mourir", pleegt de Fransman op gezette tijden te mompelen. Vertrekken is een beetje dood gaan. Atje Keulen heeft daar opvallend weinig moeite mee gehad. „Ik dacht, dat het moeilijker zou zijn. De terukeer naar het zogenaam de gewone leven is me erg meegeval len. Ach, lk heb drie kinderen, lk help Jelle veel op de boerderij. Ik heb dus werk genoeg. Schaatsen doe ik louter voor mijn plezier. Al ben ik wel zo, dat ik op de training alles uit tot vierde klasse, bestuursleden, trainers, coaches en scheidsrechters. Van degenen, die in aanmerking ko men om naar Argentinië te gaan, heeft niemand de brief ondertekend. De Initiatiefnemers zeggen te heb ben verwacht dat het bestuur zich zelf ten aanzien van Argentinië zou hebben uitgesproken en dat hun ei gen actie daarom zo laat van start heeft kunnen gaan. DEN HAAG Nederland heeft in de Deetoshal in Dordrecht de micro- korfbalontmoeting tegen Spanje voor jeugdploegen tot en met 17 jaar met 12-6 gewonnen. De ruststand was 7-4 in het voordeel van de Ne derlandse ploeg. José Dogge maakte voor Nederland de meeste punten: 3. Arjan Nedeveen kwam tot een to taal van twee. Er waren 1500 toe schouwers. ANTIBES Jan Raas heeft in Anti bes zijn eerste overwinning in het nog prille seizoen behaald. De cou reur won in Frankrijk de grote prijs van Antibes in een koers over 138 kilometer. De Zeeuw legde de af stand af in 3 uur, 35 minuten en twee seconden. Joop Zoetemelk eindigde als derde. de kast Jaag, wanneer het lekker gaat. Soms wordt ik met de nek aangekeken, omdat ik nog steeds schaats. Maar waarom zou dat niet mogen? Ik vind het gewoon gezellig en kom bovendien regelmatig men sen tegen, met wie ik herinneringen uit mijn kernploegtijd kan ophalen." Dat Atje's prestatiecurve inmiddels de weg heeft gevolgd, die een berg beklimmer moet afleggen om de top van een Alpenreus te bereiken, is dus niet te danken geweest aan bo venmenselijke krachtsinspannin gen. Terzijde: Atje Keulen is niet alleen marathonkampioene van Ne derland, ze neemt ook in de „grand prix" van 25 rondenwedstrijden een kansrijke positie in. Openhartig klinkt het: „Ik laat het meestal aan komen op de slotfase en sla dan toe. Wanneer ik een verre reis moet on dernemen, probeer lk naast de hoofdprijs alle premiesprints te win nen. In dat geval wordt ik 55 - rijker, voldoende om de reiskosten er grotendeels uit te halen. In Hee renveen laat ik zo'n tussensprint meestal schieten." Mede door het deelnemen aan ma rathonwedstrijden Is de sportieve „reclassering" geruisloos verlopen. Het zogeheten aftrainen ontkiemde meer problemen. Tal van sportbon den en verenigingen pronken maar al te graag met hun vedettes, doch vergeten deze pursang topsporters met raad en daad terzijde te staan, wanneer ze de al dan niet verkwik kende anonimiteit induiken. Atje Keulen: „Het is zondermeer noodza kelijk, dat je na je afscheid goed aftraint Het leverde mij problemen op, omdat ik op dat punt niet op medische begeleiding kon rekenen. Ik weet niet hoe het nu is, maar ik vond het Jammer, dat de bond daar geen aandacht aan besteedde. Harm Kuipers en Jan Janssen (respectie velijk oud-schaatser en oud-wielren ner - red.) adviseerde mij m'n hart en longen te laten onderzoeken. Ik ben daarvoor naar dokter Goedhart in Amsterdam geweest. Die consta teerde, dat mijn hart twee vinger- diktes groter was dan normaal". Een arts uit Sneek ried de voormali ge wereldkampioene aan om ook de Nijmeegse inspanningsfysioloog Jan Vos te consulteren „Dat heb lk niet gedaan. Nijmegen ligt zo ver weg. Maar ik heb me wel aan de adviezen van Harm Kuipers en Jan Janssen gehouden. In het jaar na mijn afscheid trainde ik vier keer per week, het Jaar er op tweemaal. Pas de afgelopen zomer heb ik ge merkt. dat alles zonder training nor maal functioneerde." Culper z t. S Alphonse de Bal (Bel.) op 1 17.6. Willried WesemaaJ (Bel i z.t.. 7 Leo v. Vliet z t.. 17 Johan van de Velde z.t.. 27 Oerrle Knete- mann z.t., 28 Henk Lubberdlng z t. DEN HAAG Volgens D'66-fractie- leider Terlouw moet de KNVB zelf maar uitmaken welke houding inge nomen wordt inzake het al of niet boycotten van de wereldkampioen schappen voetbal in Argentinië. De politieke partijen hoeven hier echt niet over te beslissen voor het volk, het is een zaak van de KNVB. aldus Terlouw gisteravond op een bijeenkomst van D'66 in Zwolle. „Ieder fractielid van D'66 zal daar om zelf zijn oordeel maar moeten bepalen," aldus Terlouw, die er nog op wees dat de fractie zich er wel voor zal inzetten dat tijdens de kam pioenschappen veel informatie ge geven zal worden over de schending van de mensenrechten in Argen tinië. Hij wees er ten slotte nog op dat over twee jaar, wanneer de Olympi sche Spelen in Moskou gehouden zullen worden, dezelfde vragen zul len rijzen als nu ten aanzien van Argentinië. Van onze sportredactie AMSTERDAM - Nico Jansen, die na een langdurige blessure bij Feyenoord uit de gratie raakte, zal tot het einde van het huidige seizoen worden uitgeleend aan FC Amster dam. Vandaag zullen de betrokken clubs hierover een definitieve af spraak maken. Wellicht zal Nico Jansen zondag in de uitwedstrijd tegen Sparta, weer voor zijn oude club uitkomen. Simon Tahamata zal na het eind- van dit seizoen bij zijn huidige werk gever AJax blijven voetballen. De 2l-jarige middenvelder bereikte gis teren overeenstemming met het be stuur van de Amsterdamse club en verlengde zijn contract met twee jaar. De spelersraad van De Oraafschap komt vandaag voor een spoedbe raad bijeen om over een voorstel van het bestuur van de Doetinchem- se voetbal club te beslissen. In ver band met de ontstane tralnersvaca- ture is namelijk Henk van Brussel (nu nog Go Ahead Eagles» naar vo ren geschoven als opvolger van Henk Ellens. 8ip Bloemberg is terug bij FC öro- ningen. Gistermiddag bereikten de besturen van FC Twente en FC Gro ningen overeenstemming over de transfer van de 25-jarige Noorder ling, Bloemberg tekende bij zijn oude club een contract van twee en een half jaar, dat hem tot 1 juli 1980 aan de eerste divisie-club verbindt. Voethal. De tpilupeler van «porting, Jordao, die aan het hooid «laat van de acherpachut- ters met 15 treffen li door een dubbele beenbreuk mlnaten» vier maanden uitge- aehakeid Jordao Uep dm breuk op In de wedatrijd van UJn club tegen Benfica. die door laautgenocmde met 1-0 werd gewon nen Benfica u koploper in Portugal Atletiek De Joegotlaaf Borlalav Plate heeft In Belgrado de beate Europeae prestatie op de 60 yarda horden Indoor geegailaeerd met een tijd van 6,9 aeconden. De offtcieuM houder van dit record waa de weatduitaer Raymond Boetgea.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11