k breng het zelfs niet neer op loyalist te zijn' ellien de Ruiter: Kleurverschieten binnen CDA al begonnen Begrafenis ondernemer „Politici zouden niet getrouwd mogen zijn" jange tenen (1) ^ange tenen (2) Kruisinga's defensie (1) Kruisinga's defensie (2) BINNENLAND 'AR^^OTPARLEI^NTAmPAR^^NTARIÊRPARLEMENTARISMEPARLEMENTENPARLEMENTEREN PART.RMRTVTPART.RMreTJTATRPART.R MENT. mmèdactie: Ferry Mingelen, bijdrage Gerard van der Wulp. ARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRPARLEMENTARISMEPARLEMENTENPARLEMENTEREN PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENT ir Hanneke Wijgh DORSCHOTEN Nellien de Ruiter breekt CHU. Dat was de kop boven een kort !ht dat begin januari in de krant verscheen, nieuws zal een aantal mensen hebben ast. Zeker die mensen, die haar politieke baan binnen de CHU enigszins hebben ilgd. Nellien de Ruiter was lid van de ede Kamer, wethouder in Voorschoten en foor kort lid van de provinciale staten van Holland ieke wapenfeiten, die niet in een handom- zijn uit te vlakken. Bovendien komt ze nog en nest waar de evangelische inspiratie van de Unie haar bij wijze van spreken met de paplepel is ingegeven, Haar vader heeft twintig jaar voor de CHU in de Tweede Kamer gezeten. „In mijn Delftse tijd trok ik vaak met hem op, als hij ergens moest spreken, dat vond hij gezellig en ik ook. Ik vond de sfeer van die sigaren- paffende landbouwers in de dorpskroeg of het lokaal van Christelijke Belangen gewoon fijn. Daarom hoor ik er zo expliciet in thuis, het is een gezelschap dat me lief is'* (Nellien de Ruiter in een interview in april 1974) Toch stond niet iedereen van haar besluit te kijken. Veel mensen die Nellien de Ruiter heb ben zien veranderen sinds ze voorzitster werd van het comité Jaar van de Vrouw, hadden deze beslissing min of meer verwacht. „Je kan geen feministe zijn zonder dat je links wordt. Nellien de Ruiter is allang helemaal links ge worden door de emancipatie, maar ze weet het zelf nog niet" (Wim Hora Adema, een van de redactrices van het feministische maandblad Opzij in een interview met Bibeb in mei 1975). Ik leg haar de twee citaten voor als we op een koude donderdagochtend over haar breuk met de CHU praten. van zien te weerhouden de bom in te voeren: de NAVO moet het War- schau-pact ertoe zien te krijgen daar iets voor terug te doen. Allemaal mooi en prachtig, maar er ontbreekt nog iets, namelijk wat er moet gebeuren als Nederland er niét in slaagt de NAVO mee te krijgen voor het antl-neutronen- bom-standpunt. en als de NAVO er niet in slaagt het Warschau-Pact tot „tegen" te bewegen. De CDA-defensiespecialist oud-ko lonel ter zee J. de Boer: „De bom blijft natuurlijk aanwezig als stok achter de deur. De geest is uit de fles, en die krijg Je er nooit meer in. Als NAVO en Warschau-pact hiero ver geen afspraken maken leidt deze ontwikkeling tot de bijna te voeren atoom-oorlog. Daarom wil len we tot het uiterste proberen om de invoering van de bom tegen te gaan. In de Scandinavische landen, Engeland en ook bij de Westduitse socialisten, bestaan grote weer standen, we hebben in de NAVOP dus wel een kans. Mocht bijvoor beeld West-Duitsland toch tot in voering besluiten, dan kan Neder land moeilijk achterblijven. Er zou dan een onverantwoord gat in de verdediging ontstaan Het effect op de bewapeningsspiraal hou Je dan toch niet meer tegen. Wij wilen niet dat Nederland als alleing&nger" gaat opereren", aldus De Boer Was dit ook de mening van de hele CDA-fractle in de discussie over de neutronenbom? De Boer: „In de neutronenbom-nota die ik voor de fractie heb gemaakt, heb ik daar wel op gewezen. Het is de logische consequentie van ons standpunt. Het is de keerzijde van de medaille. De fractie heeft zich daar echter niet over uitgesproken." Ex-premier en huidig oppositielei der Den Uyl ondervindt zijn recen te functiewisseling keer op keer PvdA-voorzitter Ien van den aan den lijve. 8chreven we enkele weken geleden al dat 'buitenlandse zaken' weigerde om voortaan nog in het buitenland uit te spreken speeches te vertalen, nu kunnen we melden, waar die weigering hem op kwam te staan. Het ging om een rede, In Zürich uitgesproken voor Europese onder nemers De halve PvdA-fractle boog zich in de dagen eraan vooraf gaand over de vertaling in het En gels, en koos voor het veelvuldig in de tekst voorkomende woord 'on dernemer' het woord 'entre-pre- neur'. Weliswaar een Frans woord, maar volgens Engelse woordenboe ken toch vrij gangbaar. Den Uyl. in ZQrich op het spreek gestoelte staand, vertrouwde de vertaalkunde van zijn fractiegeno ten minder dan indertijd de ver- taalafdeling van buitenlandse za ken, en bedacht ter plekke een Heuvel: tevergeefs gepleit nieuwe vertaling voor 'onderne mer', undertaker'. Pas nadat hij reeds lang was uitgesproken vertel de men hem dat hij langdurig over 'begrafenisondernemer' had staan praten. De 3 bewindslieden van het kabi net-Van Agt maken vandaag hun opwachüng in de Eerste Kamer, om aldaar de algemene politieke beschouwingen van de senatoren aan te horen. Omdat het hele kabi net geacht wordt in de Eerste Ka mer aanwezig te zijn, vergadert de Tweede Kamer vandaag niet Morgen komen aan de orde de be grotingshoofdstukken defensie (woensdagmiddag). financiën i woensdagavond» en ontwikke lingssamenwerking Donderdag ochtend spreekt de Kamer op Initi atief van de socialist Van der Doef over de situatie bij Hoogovens SDAG 14 FEBRUARI 1978 Trouw/Kwartet ien de Ruiter: „Ik vraag mezelf honderd keer af waarom ik het eerder heb gedaan. Er zijn mo lten genoeg geweest. In 1973 was iet niet eens met het feit dat de J in de oppositie ging. Maar twee ijen van het CDA. de KVP en de zaten wel in het kabinet Den Ik ben altijd een groot voorstan- van het CDA geweest. Dus dacht Ach wat, twee partijen van ons wel vertegenwoordigd. Toen was oor mij geen reden meer om uit Unie te gaan. Ik was immers in ivachting van het CDA." chtse en linkse vleugels heb je in partij. Ik als Friezin heb altijd gehouden aan het beeld van de U zoals dat in Friesland bestond. Unie was er niet zo zwaar op de d, hoor. Pas toen ik in Delft ging leren, kreeg ik in de gaten dat de J in die contreieri veel rechtser Streng ook. Qua mentaliteit ik altijd tot de open. niet dogma- he vleugel behoord hteraf heb ik er spijt van dat ik om het conflict met Dick de uw niet dikker heb gemaakt. De uw wilde van het GDA een werke- christelijke partij maken, die op komen voor de sociaal zwakke- in de maatschappij. De KVP It haar voorzitter als een bak- laten vallen. Toen had ik eruit n stappen. Maar ja, ik dacht nog erg in termen van macht, ^ick de Ze^uw overgaan naar ilinterpartij, dat zag ik niet Ik had in mijn leven al zoveel partijen zien opkomen en r verdwijnen. Je moet in Neder- d nu eenmaal kiezen voor een van drie blokken. De socialisten, de isten-democraten of de liberalen. »r splinters is er geen plaats, puur luit de machtspolitiek gedacht, was het ook erg eens met de grede van Aantjes. En met de alisten van nu." heb altijd een vrij trouwe achter- i gehad. De vrouwen in de CH inden me opder meer vanwege n standpunt over abortus. De jongeren vanwege mijn acties voor het milieu. De macht en de verant woordelijkheid die je erdoor krijgt maken je sterk en kwetsbaar tege lijk. Er zijn groepen die je willen wippen, omdat je een ander stand punt vertolkt dan zij. Maar ik wist juist dat ik moest blijven zitten om dat ik mijn achterban niet in de steek kon laten. We hebben veel ac ties met vrucht gevoerd." „Politiek is voor een groot deel ge voelsmatig. Bij de laatste vergade ring in de provinciale staten stemde ik voor een motie tegen het land bouwbeleid in de EG. De motie werd slecht gebracht, maar ik stemde er mee in omdat ik het met de strek king eens was. De anderen in de fractie deden dat niet. Ik wel. ik ben erg bereid positief te luisteren. Toch wil dat niet zeggen dat ik met elke slechte motie meega. Bij de stem ming over de tunnel bij Dordrecht heb ik vóór gestemd, omdat de te genstanders niet meer bereid waren tot discussie. Dan straf ik met mijn stem het machtsmisbruik. Stemdwang Ik ben niet bereid om voor een slech te politieke mentaliteit mijn nek uit te steken. De CHU kent van huis uit geen stemdwang. Wij hebben altijd naar eer en geweten kunnen stem men. Ik ben er ook nooit over lastig gevallen. Dat gaat steeds meer tot het verleden behoren. Ik vrees dat het in het CDA afgelopen raakt. On der druk van de polarisatie met de PvdA moet nu eenduidig worden ge stemd. Ik vind die ontwikkeling be angstigend. Op die manier gaan de nuances verloren." „Ik had met mijn beslissing om uit de CHU te stappen ook tot na de statenverkiezingen kunnen wach ten. Dan had alleen de secretaresse van de Unie het gemerkt. Maar tot zolang wilde ik niet wachten. Ik ben tegen het kabinet Van Agt/Wiegel. Toen Van Agt in het Catshuis trok, dacht ik, dat gaat te ver. Ik heb lopen piekeren of de landspolitiek van invloed was op het werk in de provinciale staten. Eerst dacht ik, ach, dat is een heel ander soort werk, veel pragmatischer. Maar ik breng het niet op om voor de komen de statenverkiezingen met dit kabi net de boer op te gaan. Ik krijg geen enkel woord ter verdediging over mijn lippen. Ik breng het zelfs niet meer op loyalist te zijn." Ikke, ikke, ikke „De invloed van Wiegel is nu al te merken. Het kleurverschieten bin nen het CDA is reeds begonnen. Acties als „Blij dat ik rij" krijgen meer aandacht dan vroeger. Het gaat weer helemaal de kant op van „ikke, ikke, ikke". Het CDA-pro- gramma „Niet bij brood alleen" was een goed programma, maar het had alleen met de PvdA kunnen worden uitgevoerd. Met Wiegel in de rege ring is die kans verkeken." „CHU-vrouwen belden me begin ja nuari op. Vroegen iets over een be paalde kwestie. Ze waren stomver baasd dat ik ze heel vriendelijk ant woord gaf, dachten dat ik reuze de pest aan ze had gekregen. Maar dat is niet waar. Ik hou nog evenveel van ze als vroeger. Ik zal ze blijven adviseren als ze me dat vragen en blijf ook voor ze werken, maar op mijn manier. Ik kan alleen hun tolk niet meer zijn. Verkeken „Je ontwikkelt zelf ook verder. Toen ik door Van Doorn werd gevraagd voorzitster te worden van het comi té Jaar van de Vrouw heb ik volmon dig „ja" gezegd, al was de tijd van voorbereiding veel te krap. Ik dacht toen dat de vrouwenemancipatie al door het bewustzijnstadium heen was. Maar wat heb ik me daar op 'verkeken. Naar de Emancipade, die grote tentoonstelling in Utrecht, heb ik haast jankend zitten kijken. Zoveel agressie kwam er los bij vrouwen. Achteraf besefte ik pas dat vrouwen niet vijf jaar, maar een miljoen jaren zijn onderdrukt." Zo'n achterstand schud je niet in één jaar van je af. Aan het einde van het Jaar van de Vrouw dacht ik eerst dat het hele jaar was mislukt. Maar nu besef ik goed dat wij vrouwen nog niet door het stadium van de polarisatie heen zijn. Het scherpen van de meningen door ze tegen over elkaar te zetten. Dat zal eerst moe ten gebeuren willen we ooit aan een toekomstperspectief toekomen." „Ik heb altijd graag spreekbeurten voor vrouwen gehouden. Ze zijn niet agressief, luisteren erg positief, den- «ken mee. Maar je raakt van hen vervreemd als je, net als ik. een specialiste wordt. Dat verandert je woordkeus. Ik kan niet meer ge noeglijk over \Touwenemancipatie praten. Ik gebruik nu het woord 'discriminatie', ook al is het een woord uit de linkse hoek. Elk ander woord zwakt de zaak af." Averechts „Een vrouwelijke staatssecretaris voor emancipatie lijkt heel wat. maar het werkt averechts. Zo breng je de vrouw terug tot een categorie, en nog wel een probleemcategorie. Terwijl de vrouw geen probleem is, maar de maatschappij, omdat die door mannen wordt vorm gegeven. Het zou effectiever zijn als op elk departement twee feministes wer den aangesteld, die elke brief, elk advies, elke motie, elk besluit nale zen op discriminerende elementen. Discriminatie zit vaak in kleine din gen; is op duizend en een manieren ingeslopen in het maatschappelijk leven. Maar dat zo'n Til Gardeniers minister is geworden, dat is ook po sitief. Vrouwen kunnen wel wat be- Nellien de Ruiter reiken binnen de bestaande structu ren, maar het blijft marginaal „Als je zoveel jaren actief bent ge weest in de politiek, ontdek je dat de politiek zich niet met de wezenlijke zaken bezighoudt. Ik geloof eerlijk gezegd niet dat die tijd erg nuttig is besteed. Politiek is log, het volgt de vernieuwingen niet. De politiek houdt zich bezig met deelaspecten. Als je kijkt naar de manier waarop er gebouwd wordt, in dat verhaal komt de mens niet voor." „Het gaat over suburbanisatie, het gaat over aantallen. In dit dorp wo nen enkel Intellectuelen, mensen die een koophuls kunnen betalen. Den Haag is blijven zitten met een grote groep armen en bejaarden. Maar de vrouw, die hier elke ochtend alleen achterblijft, als de man en de kinde ren naar Den Haag zijn vertrokken, die vrouw wordt niet gehoord. Ter wijl haar verhaal interessant kan zijn. Zij weet wat het betekent om van acht uur 's ochtens tot 's zes uur 's avonds afgesneden te zijn van alle contacten, behalve dan met vrou wen die in precies dezelfde situatie verkeren. De politiek moet bij die .vrouw te biecht, moet ervaring op diepen in woongemeenschappen en andere alternatieve woon- en leef vormen „Dat is het grote kwaad. Het leven is opgedeeld in aspecten. De man is het intellect, de vrouw het gevoel Maar voor beiden betekent het een verarming. Echt, ik ben er van over tuigd dat wetenschap pas kan gedij en als het verstand met het gevoel samengaat. Ik weet het uit ervaring. Ik heb toen ik nog werkte bij de Dienst der Zuiderzeewerken veel problemen boven de afwasteil opge lost." Tekentafel Mevrouw de Ruiter werd op 29 juli 1926 geboren in Oudemirdum in Friesland. Haar vader was hoofd van de plaatselijke landbouwschool.' Al heel jong wilde Nellien timmer man worden. Haar verlangen werd serieus genomen. Er kwam een te kentafel. waarop Nellien het ene na het andere ontwerp schetste. Na de mulo ging ze naar de HBS in Leeu warden, maar liever had ze direct naar de Middelbare Technische School gegaan. Haar vader was weinig thuis. Hij had het druk met de school en met de politiek. Sinds 1946 zat hij in de Kamer voor de CHU. Nellien de Rui- ter: „Politici zouden niet getrouwd mogen zijn. Ze weten niet wat ze hun kindren aandoen door zoveel van huis te zijn. Ik ben in feite door mijn moeder opgevoed. Als kind heb ik ongevraagd dit offer moeten brengen. De Raad van de Kinderbe scherming zou ook eens iemand naar al die gezinnen van politici en vakbondsbestuurders moeten stu ren. Mannen, die eeuwig en altijd op vergaderingen zitten. Je moet eens kijken wat dat voor schade ople vert." Na de HBS studeerde ze in Delft bouwkunde. Voor haar kandidaats hield ze er mee op. ze trouwde en kreeg drie kinderen Maar na haar scheiding maakte ze haar studie af. In 1969 keerde ze terug op de Tech nisch Hogeschool als wetenschappe lijk medewerker. „De TH is een mannenbolwerk bij uitstek Vroeger vond ik de sfeer er verschrikkelijk. Maar ik begin het er steeds prettiger te vinden. Er komen heel geïnteres seerde jongeren op me af. die werke lijk een vorm trachten te vinden voor de kleine veranderingen die zich hier én daar voordoen. Ik waar hier als een moeder rond." Geluk Op de deur van haar studeerkamer hangt de uitspraak: Ben je geluk kig? Gelukkig niet! Ik vraag haar waarom ze juist die spreuk op de deur heeft geplakt. Nellien de Rui ter; „Gelukkig zijn is zo'n bedreigen de zaak. Je kunt het verliezen Ge luk kan ook veel pijn betekenen Soms denk ik dat ik een idee van geluk heb. wat niet werkelijk is. Dat de manier waarop ik gelukkig wil worden niet bestaat." „Het gekke is dat het besluit om uit de CDA te stappen ook eenzaam heid met zich brengt. Je valt in een gat. Voor het CDA besta je niet meer. omdat jij twijfelt aan iets waar zij zelf nog in geloven. Zolang je je kritiek spuit binnen de partij, wordt er naar je geluisterd Maar zodra je jezelf er buiten hebt ge plaatst. word je een bacterie. In ze kere zin ben ik melaats." lhoewel ze tezamen op weg zijn lar het socialistische ochtendglo- n. zijn de contacten tussen de vdA en de SPD, de grote West- litse zusterpartij, momenteel niet cht hartelijk te noemen. De SPD het gedram van de PvdA over de ïroepsverboden tegen linkse men- n meer dan zat. De PvdA is zo irbeten op die verboden dat een inauwkeurig luisteraar soms zou innen denken dat men het niet irer de zusterpartij, maar over ize Nederlandse VVD heeft. et PvdA-congres over Europa, af- ilopen vrijdag in Den Haag, heeft ien pogingen gedaan de relaties eer wat te verbeteren. Integen- eel. Met een congresuitspraak dat SPD nu moet ophouden met ussell-tribunaal over de men- inrechten in West-Duitsland in en kwaad daglicht te stellen en uit gen land te weren, heeft men nog ens een flinke hap zout extra in de ondc gestrooid „Wc moeten de mtacten met de SPD openhou- fti. Dit soort congresuitspraken fcngt de mogelijkheden tot ge- rek in gevaar," had PvdA-voor- ter Ien van den Heuvel nog staan liten. Tevergeefs echter, zoals va- r het geval was. „Dit kan de Dntaeten met de SPD moeilijk aken. het is nogal geen ruwe kst." sprak de buitenland secre- iris Bogaard somber. opstandigheid van het congres »er de beroepsverboden was, vol- fns insiders, echter in behoorlijke üte aan het weinig briljant ma- Deuvreren van mevrouw Van den leuvel zelf te wijten. Over de keus &sen steun aan het Russell-tribu- lal en ruzie met de SPD was in de artijleiding lang gediscussieerd Welwillende distantie", werd de |ta rdragslijn. Dat betekende geen a|- kun van de PvdA als zodanig aan tt Russell-tribünaal (daar was niet om gevraagd) en geen handtekeningen van partijbestuur ders en vooraanstaande politici on der steunbetuigingen. De Groningse PvdA-hoogleraar Lolle Nauta kon. zonder officiële tegendruk van zijn partij, zitting nemen in het tribunaal. „Niet ieder een zal het je in dank afnemen, maar op mijn solidariteit kan je rekenen." schreef Ien aan Lolle. Nauta mocht vervolgens echter niet meer een Westduitse boeken tentoonstelling in Rotterdam openen. In de PvdA ontstond enig gerom mel toen het PvdA-Kamerlid Pop- pe eerst niet, en later weer wel een sympathiehandtekening mocht zetten. Het gerommel werd luider toen daarna een PvdA-woordvoer- der afstand nam van het tribunaal met de mededeling dat het schie ten was „met een kanon op een mug". Nauta kwaad, comité be roepsverboden kwaad. Mevrouw Van den Heuvel nam hierop weer een meer pro-tribunaal-standpunt in. in gesprekken met Nauta en het comité. Zij kwam daarmee in het PvdA-partijbestuur en moest daar van Den Uyl al dat moois weer inslikken, uit angst voor lange te nen van de SPD. Het comité be roepsverboden, vervolgens weer kwaad, organiseerde tenslotte de succesvolle scherpe congresuit spraak. Zo gaat dat in de PvdA Publiciteitsgevoel kan men minis ter Kruisinga niet ontzeggen. Er is geen minister in het nieuw optre dende kabinet Van Agt die al zo veel in het nieuws is geweest als de man op defensie. De defensie-top heeft de public-relations-golf wat gelaten over zich heen laten gaan Men wacht eerst maar eens af wat er van alle krachtige uitspraken en beloften terecht komt. De eerste ervaringen zullen echter niet over tuigend zijn geweest. Eerst ging Kruisinga vol in de slag Minister Kruisinga: kans op meer succes met neutro nenbom-verhaal met de VVD over zijn voorkeur voor een vrouwelijke staatssecreta ris. en hij verloor. Daarna ging hij in de slag met het kabinet om nog in de regeringsverklaring een ver hoging van het defensiebudget ver meld te krijgen van 350 miljoen gulden, en hij verloor weer. Op de koop toe moest hij zich van vlce- premier Wiegel en van een woord voerder van zijn buitenlandse za- kencollege Van der Klaauw be straffende opmerkingen laten wel gevallen over zijn openlijk beleden persoonlijke weerzin tegen de neu tronenbom. Over het defensiebudget zal deze week in de Tweede Kamer bij de begrotingsbehandeling nog niet heel duidelijkheid ontstaan. Krui singa onderhandelt nog steeds met Andriessen (financiën) over aanvul lende gelden Hij is er. ondanks de tegenwerking van Andriessen, nu in geslaagd de nota van de vorige minister van defensie Stemer- dink over knelpunten in het defen sie-apparaat, gepubliceerd te krij gen. Daaruit blijkt zonneklaar dat defensie wel wat extra-geld kan ge bruiken. Voorts kan Kruisinga zich beroepen op de NAVO-afspraak dat de defensiebegroting jaarlijks met om en nabij de drie procent reëel moet groeien. Dat is een toe zegging, door Den Uyl hoogstper soonlijk gedaan toen hij als pre mier deelnam aan de NAVO-top- conferentie in Londen, vorig jaar mei. De huidige voor 1978 voorzie ne verhoging van het defensiebud get is 0,8 procent. Kruisinga heeft dus sterke troeven in handen, maar Andriessen heeft er ook een: de voorrang die CDA en VVD geven aan bezuinigingen bij de overheid. De CDA-defensie-spe- cialist De Boer: „Het CDA is er bij het afsluiten van het regeerak koord van uitgegaan dat defensie er minstens 150 miljoen bij moet krijgen. Ondertussen is de nood zaak tot grotere bezuinigingen bij de andere departementen echter gegroeid. Het is logisch dat dat ook zijn invloed heeft op het extra geld voor defensie." Minder dus dan 150 miljoen gulden, daar kan Kruisinga slechts op reke nen. Noch van CDA noch van VVD worden deze week uitspraken ver wacht waarin duidelijke bedragen voor defensie extra worden geëist Met premie Van Agt zeggen deze fracties: de heren Kruisinga en An driessen moeten het eerst maar on derling uitvechten. Ondanks het verweer van de VVD ziet het er overigens naar uit dat Kruisinga met zijn anti-neutronen bom-verhaal meer succes zal heb ben. De kans dat het kabinet uit eindelijk het anti-standpunt over neemt is aanzienlijk gestegen sinds de CDA-Kamerfractie zich in haar geheel tegen de nieuwe bom heeft uitgesproken. Toch is deze uit spraak minder duidelijk dan het geval leek te zijn. De CDA-fractie Is tegen de neutronenbom, uit ethi sche motleven, omdat het wapen een nieuwe ontwikkeling is die de bewapeningsspiraal omhoog zal Ja gen. Nederland moet de NAVO er ^RLEMENTPARLEMENTAIRPARLE MENTARIËRPARLEMENTARISMEPARLEMENTENPARLEMENTERENPARLEMENTARISMEPARLEMENTENPARLE

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9