Hulp aan Cuba in het geding !NV: begrip voor weigering Albeda DICHTBIJ ing van een lezer VVD wil beëindigen, minister wil 'opnieuw bekijken' Kind bij spel op ijs verdronken 9- Skiën op 'Skylge' gevangen in de torensluis 35 voorzitter wereldkampioen BINNENLAND Trouw/Kwartet door Nico Kussendrager DEN HAAG Deze week zal in de Tweede Kamer worden gepraat over de begroting voor ontwikkelingssamenwerking. En zoals steeds de afgelopen jaren zal de hulp aan Cuba er weer uitspringen, hoe gering ook en hoe weinig belangrijk in het geheel van het ontwikkelingsbeleid. i gevolg van gladheid belandde deze auto in de buurt van het itduitse München in een voortuin, waar het zwembad deze keerplaats" opleverde. Volgens omstanders was de bestuurder wagen, die ongedeerd uit kon stappen, blij dat er geen water bassin zat, aangezien hij de zwemkunst niet machtig was. onze soc.-economische redactie ■RECHT Hoewel het CNV meent, dat er sterke sociale umenten zijn om van een vier ploegendienst te komen tot een •ploegendienst, heeft het CNV er begrip voor dat minister |beda van sociale zaken niet met deze gedachte wil meegaan, dat in dat geval de lasten permanent op de schouders van de ;rheid zullen rusten. Is bekend heeft minister Albeda nu toe steun geweigerd aan de oering van de vijf-ploegendienst oals onder andere bij Hoogovens dt geëist omdat hij vreest dat in een groot aantal andere be ven verandering van de vier-ploe- lienst zal worden geëist. Een las- •erzwaring voor het bedrijfsle- zoals die uit de invoering van de •ploegendienst zou kunnen voort ien. vindt hij gezien de economi- e situatie niet verstandig. Hij is bereid experimenten met werk- nolli verkorting op bescheidener )lgd(aal te steunen, n te ken( een eerste reactie heeft het CNV keei orzichtig positief" gereageerd op Gra maatregelen, die minister Albeda ooi. It aangekondigd ter stimulering r eer i de werkgelegenheid. In totaal iline 016 regering 2.5 miljard gulden et, zo) rekken voor de bevordering van ;s en werkgelegenheid en voor lasten- ïmef lichting van het bedrijfsleven. De miljard was al door het vorige inet in het vooruitzicht gesteld. kgelegenheid et verloop van de CAO-onder- lingen betreft zegt het CNV e overeenkomsten, die tot nu zijn afgesloten overeenkomen. met het beleid, zoals dat het CNV voor ogen staat. Er worden duidelijk aanzetten gegeven voor overeen komsten. waarin de werkgelegen heid een voorname rol speelt, aldus het CNV. Het overleg in enkele sectoren heeft volgens de christelijke vakcentrale, aangetoond, dat als de wil aan beide kanten aanwezig is. belemmeringen vrij gemakkelijk kunnen worden weggenomen. ..Elk conflict is er een te veel. Dat legt een grote verant woordelijkheid bij werkgevers en werknemers", aldus het CNV. Het CNV wijst erop dat er aanvanke lijk 500 miljoen was uitgetrokken voor gerichte steun aan het bedrijfs leven. Nu staan er 300 miljoen op de begroting. Het CNV. dat zich altijd voorstander heeft getoond van ge richte in plaats van globale steun aan het bedrijfsleven, leidt hieruit af dat er toch minder zal worden ge daan aan gerichte steun. Het CNV vindt het tenslotte realis tisch. dat bij de handhaving van de koopkracht in de eerste plaats wordt gedacht aan inkomens tot 29.000 gul den. De vakcentrale vindt het juist dat hiervoor een half miljard in re serve wordt gehouden. Pogingen de steun aan Cuba te sta ken hebben in het verleden steeds schipbreuk geleden. Met name de VVD is van mening dat aan de hulp een einde moet komen, vanwege de Cubaanse betrokkenheid in Afrika (eerst in Angola en nu ook in Ethio pië). Voldoende bijval voor moties om een punt achter de ontwikke lingssamenwerking met Cuba te zet ten. heeft de VVD nooit gekregen. Zij beperkte zich tot de kleine fracties ter rechterzijde en de laatste keren enkele verdwaalde CDA-ers. Kaarten anders De kaarten zijn echter anders komen te liggen nu een VVD-CDA regering is aangetreden. De WD meent voor haar plannen nu steun van het CDA te mogen verwachten en zal met een motie komen, als minister Jan de Koning (ontwikkelingssamenwer king) niet onomwonden te kennen geeft dat hij de hulp aan Cuba zal beëindigen. Verschillende malen is de bewinds man in de mond gelegd dat hij dat al van plan is. maar helemaal juist is dat niet. De Koning heeft gezegd dat de steun aan Cuba opnieuw bekeken moet worden, als het land dit jaar voor het laatst 15 miljoen gulden heeft gehad. Over vier jaar uitge smeerd heeft Cuba dan zo'n zestig miljoen gulden ontvangen, met name voor de gezondheidszorg röntgen-appara tuur De minister heeft daarentegen wèl gezegd, dat je je weliswaar niet door de openbare mening moet laten lei-' den. maar er wel rekening mee moet houden. En de man en de vrouw in de straat vinden volgens de minister dat de hulp aan Cuba gestopt moet worden. Op zijn minst heeft zij in Nederland verdeeldheid veroorzaakt en ontwikkelingshulp mag niet de speelbal worden van politieke krach ten, aldus De Koning. Ziekenhuizen Nu heeft de Cubaanse militaire rol in Afrika niet rechtstreeks te maken met de Nederlandse ontwikkelings hulp aan Cuba. Zonder die steun zouden de soldaten óók zijn ingezet, maar veel ziekenhuizen op het eiland zouden waarschijnlijk dan wel ver stoken zijn gebleven van broodnodi ge apparatuur. Bovendien zijn de Cubaanse troepen in Angola en Ethiopië op verzoek van de regeringen daar. De vorige minister voor ontwikkelingssamen werking Jan Pronk heeft het steeds over deze boeg gegooid toen hij zijn beleid inzake Cuba verdedigde De VVD noemde het een schandalige overweging, wat haar van D'66 zijde op het verwijt kwam te staan dat de VVD zich nimmer heeft verzet tegen de Amerikaanse aanwezigheid in Vietnam. Toen fractieleider Hans Wiegel probeerde aan te tonen, dat dat wel zo was. stelde Hans van Mierlo (D'66) onomwonden: „Wiegel liegt. Wel ligt het met de militaire steun van Cuba aan Ethiopië anders dan met die van Angola. Met redelijke zekerheid kon worden aangenomen dat in Angola de bevrijdingsbewe ging MPLA steunde op in ieder geval brede lagen van de Angolese bevol king. Bij de twee andere bevrijdings bewegingen (UNITA en FNLA) was dit niet of veel minder het geval, en zij kregen overigens bedekte steun van het westen en Zuid-Afrika. Met het ingrijpen van Cuba is de burge roorlog in Angola bekort en nog meer leed voor de bevolking voor komen. In Ethiopië is een uiterst wrede rege ring aan de macht, die zich alleen met terreur in het zadel weet te houden, en zich aan de ontwikkeling van het land niets gelegen laat liggen. Cuba zegt dat het Angola ook is bijgesprongen om de grondstoffen- rijkdom van het land veilig te stel len en een eigen ontwikkeling, onaf hankelijk van het „inhalige" westen te waarborgen. Cuba kan beter voortrekker zijn in de derde wereld bij haar eis voor eerlijker handels verhoudingen. dan een vazal van de Sowjet-Unie. Een ontwikkelingsbe trekking met Nederland zou daar aan mogelijk kunnen bijdragen. Het bord van de Cubanen is als regel voller dan dat van veel mensen in andere Latijnsamerikaanse ontwikkelingslanden. den uit Cuba. en ook dat was groten deels te danken aan de ontwikke lingsverhouding. met Nederland. Ook andere bedrijven hebben daar door orders kunnen plaatsen. Minis ter De Koning zou al gekscherend hebben gezegd, „dat we dat argu ment maar niet zullen gebruiken". Zo bezien zou de VVD best voor hulp aan Cuba kunnen zijn. Eigen beleid Bedrijfsleven Een wat bedenkelijk argument vóór de steun aan Cuba is dat het bedrijfsleven er goed garen bij heeft gesponnen. Philips leverde de rönt genapparatuur en hield daar voor enkele tientallen miljoenen aan or ders aan over. Ballast Nedam kreeg een opdracht van 200 miljoen gul- Belangrijke overweging bij de be slissing Cuba steun te geven is voor minister Pronk het eigen, binnen landse beleid van de regering daar geweest. Op Cuba zijn de eens reus achtige inkomensverschillen vrijwel helemaal gladgestreken en is veel gedaan aan de uitbouw van het on derwijs en de gezondheidszorg. In dat opzicht steekt het schril af bij de meeste Latijnsamerikaanse landen waar de kloof tussen arm en rijk voortdurend groeit. Dat daar tegenover staat dat de persoonlijke vrijheid op Cuba niet overhoudt en de mensenrechten niet heilig zijn is waar. maar dat geldt voor die andere landen even zeer of meer. Als Brazilië ontwikke ling afdwingt door een scheve inko mensverdeling te handhaven, is dat ook een schending van de rechten van de mens. Cuba heeft het punt. waarop het nu is. kunnen bereiken dankzij de uit gebreide steun van de Sowjet-Unie. maar ook door de bereidheid van de bevolking offers te brengen Door een jarenlange guerrillastrijd tegen een uitbuitend regime gepokt en ge mazeld. kon de bevolking van arbei ders en boeren er alleen maar beter op worden. Verzet tegen de commu nistische regering was voor een deel bij voorbaat al verdwenen door het vertrek van honderdduizenden Cu banen naar de Verenigde Staten en elders De Cubanen zijn door dit al in veel opzichten beter af dan hon derden miljoenen mensen in andere ontwikkelingslanden, en het zou voor veel derde wereldstaten een voorbeeld kunnen zijn. (Indonesië bijvoorbeeld, dat 200 miljoen gulden steun van Nederland krijgt). Minister De Koning is echter, veel minder dan zijn voorganger Pronk, bereid het eigen binnenlandse ont wikkelingsbeleid van een land een belangrijke norm te laten zijn bij de beslissing of het al dan niet steun van Nederland krijgt. Veel belang rijker vindt de minister de mate van armoede, en dan zit Cuba fout. (Zo word je „gestraft" voor je eigen be leid). Het inkomen per hoofd is er zo'n 2000 gulden en dat is aanmerkt' lijk meer dan de meeste andere ont wikkelingslanden die Nederlandse steun krijgen. Als minister De Ko ning dat aanvoert voor de beemdi ging van de steun na 1978 zullen maar weinigen hem geloven, maar de politieke angel van de aanwezig heid in Afrika is weggenomen Nog aardiger zou zijn als deze minis ter. evenals de vorige, het binnen landse ontwikkelingsbeleid van een- land laat spelen bij de beslissing al of niet steun te geven Dan zit Cuba goed. GRONINGEN (ANP) - De vijf jan ge Adriaan Aardnoudse uit Haren bij Groningen is gisteren toen hij met vriendjes aan het spelen was door het ijs gezakt en verdronken. Het ongeval gebeurde bij een afwa teringssloot bij Haren. Het jongetje werd drie kwartier nadat hij door het ijs was gezakt levenloos aange troffen. «SaaTek •Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent. Postbus 859. sterdam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten «s er een boekenbon. VOETJE VOOR VOETJE NAAR DE ONDERHANDELINGSTAFEL HET WEER door Hans de Jong Wie had dat nu gedacht? Dat een van onze Waddeneilanden een soort wintersportcentrum zou worden. Een inwoner van West-Terschelling (Skylge) bel de mij op met de mededeling dat men daar zondag tijdens fraai zonnig weer van de duinen af geskied had. „Net een sprook je", aldus m'n zegsman, die er aan toevoegde dat er eind vorige week maar liefst 14 cm sneeuw gevallen was. Die sneeuwlaag was inmiddels geslonken tot 8 a 10 cm, maar toch kon men er tijdens het weekend ook met paard en arreslee goed uit de voeten. In Zeeland heeft het gis teren overdag nogal gesneeuwd. Meliskerke meldde zich gister avond met 6 cm. Enkele telefoontjes hebben mij verder duidelijk gemaakt, dat niet 12 februari (1929) de meest gevorderde datum van een elf stedentocht is geweest, maar 14 februari 1956, althans wanneer we de officiële tochten aanhou den. Vandaag 22 jaar geleden, uitgerekend op de dag dat het kouderecord in ons land bijna werd gebroken (Uithuizermee- den registreerde -27). passeer den de schaatsers Nauta. Weijn- hout. De Koning, Verhoeven en Van der Hoorn gelijktijdig de elfstedenfinish in Leeuwarden Op de Waddeneilanden groeide in die barre februarimaand het sneeuwdek een paar dagen later aan tot circa 50 cm. onder meer op Ameland en Schiermonnik oog. Op dat moment lag het overgrote deel van Europa on der de sneeuw. Alleen Grieken land, delen van Italië. Spanje. Portugal. West-Frankrijk en de Britse eilanden waren nog groen. Enkele mensen die telefonisch informeerden naar de opvallen de westelijke of zuidwestelijke winden in de lagere en hogere niveaus zonder dat die een flin ke dooi tot stand wisten te bren gen. heb ik ervan kunnen over tuigen dat die windrichting er momenteel weinig toe doet. Het zijn slechts lokale winden die rondom een lage druk in de ho gere niveaus stromen, een zoge naamde koudeput. Die bevindt zich boven het zuidelijk deel van de Noordzee. Wij lagen aan de zuidoostelijke flank daarvan, waar de wind uit het zuidwesten kwam. in Schotland was hij noordoost. Een algehele opwar ming van de Westeuropese at mosfeer is niet mogelijk door de barrièrewerking van een hoge- drukuitloper uit Groenland in zuidelijke richting over de oce aan. Over het maximum boven Oost-Groenland gesproken gistermiddag was het tijdelijk 1057 millibar, gistermiddag 1054 millibar, waarbij het zich in noordwestelijke richting ver plaatste. Belangrijk voor ons was de op bouw van een uitloper via Schotland in de richting van de lage landen. Deze opbouw zal vermoedelijk donderdag geheel voltooid zijn waarbij een zwaar tepunt van hogedruk boven Schotland komt te liggen. Tege lijkertijd arriveert in de Golf van Biskaje een zich ontwikke lende depressie van 994 millibar. Dit heeft tot gevolg: een toene ming van de noordoostelijke tot oostelijke winden en een voort gezette aanvoer van koude lucht, waarbij het in de tweede helft van de week ook overdag wel eens weer zou kunnen blij ven vriezen. Des nachts houden we het op lichte tot matige vorst, alleen kan er plaatselijk min tien tot min twaalf graden (strenge vorst) tot stand komen onder ideale omstandigheden bij aanwezigheid van een sneeuwdek van betekenis en het wegvallen van de wind en als derde factor een grote helder heid. Wintersport De omstandigheden voor de skisport blijven gunstig, zij het dat sommige pistes verijsd ra ken. Pas boven 1600 meter is het oppassen wat betreft het lawine gevaar, vooral langs de noorde lijke en oostelijke hellingen en kammen. filteren 19 uu slation weer temp 19 uur Amsterdam zwaar bew. 3 0.4 De Bilt geh. bew 2 0 Deelen zwaar bew 0 0 Eelde zwaar bew 2 0 Eindhoven onbewolkt 1 0 Den Helder sneeuwbui 3 p.l Rotterdam sneeuwbui 3 0.1 Twente sneeuw 0 0.1 Vhssingen sneeuw 2 7 Zd Limburg licht bew. 0 0.4 Aberdeen sneeuw 2 2 Athene zwaar bew 19 0 Barcelona licht bew 12 0 Berlijn zwaar bew. 0 0 Bordeaux Ucht bew 5 2 Brussel sneeuwbui 1 0.1 Franklort sneeuw 0 0.3 Oeneve zwaar bew 2 0 Helsinki zwaar bew 8 0 Innsbruck sneeuw 2 0.1 Klagenlurt geh bew 0 0 Kopenhagen zwaar bew 0 1 Lissabon zwaar bew. 12 0 Locamo Ucht bew 5 0 Londen hall bew 2 02 Luxemburg sneeuwbui -3 3 Madrid Ucht bew 10 0 Malaga onbewolkt 16 0 Mal) ore a onbewolkt 13 0 München hall bew 1 0 Nice onbewolkt 12 0 Oslo sneeuw -6 0.1 Parijs hall bew. 2 0 Rome hall bew 11 0 Split geh bew. 12 0 Stockholm sneeuw -3 4 Wenen geh bew -1 0 ZQrlch onbewolkt 0 0 Casablanca zwaar bew 14 0 Istanbul zwaar bew 18 0 Las Pal mas zwaar bew 20 0 New York Ucht bew Tel-Aviv onbewolkt 20 0 Tunis regen 12 13 olga pnder redactie van Loes Smit a J' ui een keldergewelf van de Am- damse Torensluis de brug ;r het Singel voor de Oude Lelie- at steekt een gevangene in toop zijn arm door de tralies, welk tijdstip je er ook langs >mt. overdags of 's nachts, 's zo- ers of 's winters, bij regen of zon- :hijn, altijd blijft die arm je anhopig wenken. Die onbekende ivangene is van was gemaakt, zo- vorige week al in een deel van nze edities te lezen was. Hij is Dtstaan in de ateliers van Mada- Tussaud en herinnert aan de id dat de Torensluis ook dienst feed als gevangenis. t Torensluis maakte eens deel uit »n de Jan Rodenpoortstoren die de brug was gebouwd, maar dat lang geleden, weet de Amster- tóimer J. H Kruizinga. Sinds lag er een houten klapbrug r het Singel, die pas in 1648 dijk met de bouw van het stad- uis door een 39 meter brede stenen welfbrug, de breedste van Amsterdam, werd vervangen. De bouwvallige stadhuistoren was in 1616 afgebroken en in datzelfde jaar besloot de vroedschap „om den Jan Rooden-Poorts-Toren te vernieuwen en met een hooge spits, uurwijzer en slagklok te voorzien, alzo de buurt hieromtrent het gerijf van den Stadthuisklok miste." De opdracht voor de restauratie kreeg Jan Adriaansz. Leeghwater. De brug werd voor allerlei doelein den gebruikt: in de toren woonde in de zeventiende eeuw de provoost of geweldige, een officier van het gar nizoen. De keuken was in de kelder, daarboven kwam een hoge. in twee lagen gedeelde woonverdieping. waar ook krijgsraad werd gehou den Twee getraliede gevangenis hokken werden gebruikt als de „boeien" van het stadhuis vol wa ren In tijden van oorlog of oproer diende deze gevangenis dus als „huis van bewaring." en omdat er vaak een groot aanbod van boos doeners was. kon zo'n „bewaring" erg lang duren. Waren ze eenmaal veroordeeld, dan werden de delin quenten overgebracht naar het Tucht-, Spin- of Werkhuis. Hoewel de kans op ontsnapping in de Jan Rodenpoort klein was, is het in 1735 toch een jongetje van elf jaar gelukt om 's nachts „door het pot- tegat van het gevangenis en ver ders door de traliën van de gang door te kruipen en met achterla ting van zijn kleeren door de Singel naar de kant te zwemmen." In 1815 pas werden er geen gevan genen meer, maar alleen nog dron ken mannen en loslopende honden in opgeborgen, maar de dagen van de toren waren toen al geteld: in 1829 werd hij na zo'n tweehonderd jaar trouwe dienst zonder opgaaf van redenen afgebroken. Gelukkig werd de brug dit lot bespaard. Die was zo breed, dat er ruimte genoeg was voor allerlei kraampjes met koopwaar. De brug kwam in 1865 nog ter sprake toen er een plaats werd gezocht voor het standbeeld van Vondel. De Torensluis werd in 1947 gedeel telijk. en in 1955 geheel voor het verkeer gesloten wegens bouwval ligheid. Op 18 juli 1960 is een begin gemaakt met de restauratie van de brug, die twee jaar later klaar kwam. Tijdens de restauratie werd Zo zag de Torensluis in Amsterdam eruit, toen de Jan Rodenpoortstoren er nog op stond. Helemaal rechts onder de toren, vlak boven het water, zitten de getraliede gevangenishokken (foto gemeentelijke archiefdienst Am sterdam). de hele voet van de al lang verdwe nen toren en de onderbouw gevon den. Een van de gevangenishokken is intact gebleven. Vandaaruit roept de wassen gevangene nu de rondvaartboten om „hulp." CASA MATERNA - Door een technische onvolkomenheid is het gironummer van de stichting Casa Materna Nederland verkeerd in de krant gekomen. Correct is: postgiro 655777, Rotterdam. Nog steeds is er geen geschikte voorzitter voor de NCRV gevonden, verzucht cursiefjesschrijver Jan Fillekers in de NCRV-gids. en hij doet daarom een suggestie: wiel renner Eddy Merckx. Dat zou nog eens wereldnieuws zijn. denkt hij. en een publiciteit opleveren die voor de ledenaanwas niet valt weg te cijferen.Het aantal wielrenners dat op dit moment lid is van de NCRV is miniem (de heer Hans van Maanen. hoofd televisiedienst. die regelmatig vanuit zijn woonplaats Bilthoven naar de studio komt ge fietst, tel ik niet mee. Hij is een amateur) Dat aantal wielrenners zou wel eens tot een massaal pele- ton kunnen uitgroeien. Trouwens, hoeveel Zuiderburen die toch al regelmatig naar de NCRV kijken, zullen zich niet als fan van Eddy bij ons als stounlid aanmelden!" Stuk jes schrijven in de gids doet een ..ghostwriter" dan wel voor Eddy, en het bijwonen van vergaderingen en het voorzitten van het bestuur kan de nieuwe voorzitter best aan capabele medewerkers overlaten. ..En geloof me nou maar. na enig coachen is Eddy heus wel in staat aan het eind van het jaar persoon lijk bekend te maken dat de NCRV een ledenwinst heeft geboekt van 538. Alleen komt dat getal 538 dan veel hoger te liggen." Niet zonder strubbelingen, roddels en verdachtmakingen is in Londen de beste hond ter wereld gekozen Zoals we vorige week meldden, was deze verkiezing het evenement van de internationale topconferentie van kennelclub-bestuurders, waar voor meer dan tienduizend honden waren ingeschreven allemaal kampioenen in eigen land. Ted een beige met witte draadharige foxterrier. die in zijn stamboompa pieren officieel Harrow Hill Hunts man genoemd wordt is tot super star onder de honden uitgeroepen, maar de eer wordt hem en zijn baas bitter misgund. Binnen en buiten de expositiehal waren demonstran ten luidruchtig bezig met spandoe ken en het slaken van kreten en het gonsde van de geruchten over ver giftiging van honden, van lijm die over de vacht van een kanshebber gegooid zou zijn en van een concur rent die plukken haar uit diverse vachten geknipt zou hebben Een Engelse boxer zou ontvoerd zijn en ook de vergiftiging van een poten tiële winner op een vorige show werd druk besproken Maar Ted. vier jaar oud en al winnaar van 25 andere hondententoonstelhngen. is de wereldkampioen en de roddel kan zijn baas niets schelen, omdat ie nu toch zijn 160 000 uit diverse bronnen wel binnenkrijgt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5