NOS-rapport: Viewdata is niet alleen omroep O L O O O Os O O O O; O O O O- Rijke Beeldspraak dankzij Van Gogh Dagbladen willen meedenken met niet-concurrerend medium DINSDAG 14 FEBRUARI 1978 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet TV-COMM ENTAAR door Ton Hydra ASTERIX EN DE GLADIATOREN Een aardig idee van de jonge regisseuse Digna Sinke heeft geleld tot een kostelijke film. Nooit eerder heb ik op zo een charmante manier bewezen gezien dat kunst wel degelijk het volk kan bereiken. Het Beeldspraakprogramma „Een Van Gogh aan de muur", is een aaneenschakeling van ontmoetingen met mensen voor wie de reproduktie van een bepaald schilderij een bijzondere inhoud heeft gekregen Een van de verrassende elementen in deze film vind ik dat de zo totaal uiteenlopende relaties met de voorstelling in vrijwel alle gevallen een warm menselijke belangstelling voor de kunstenaar tot gevolg bleken te hebben. Dat er enorme hoeveelheden reprodukties in omloop zijn. is natuurlijk bekend. Voor Digna Senke was het dan ook veel meer de vraag of er mensen bereid zouden zijn om iets over hun affiniteit met een of ander kunstwerk te vertellen. Zij koos het Caféterras bij nacht van Vincent van Gogh omdat dit een van haar eerste contacten met de schilderkunst was toen zij als kind met haar vader het Kröller-Müllermuseum in Otterlo bezocht. Na een oproep via de televisie lieten ongeveer 1300 kijkers weten van het bewuste schilderij een reproduktie te bezitten. Afbeeldingen in allerlei maten en op verschillende voorwerpen aangebracht Het caféterras in Ar lés, waar Van Gogh vele uren doorbracht, leeft zelfs als wandkieedje en hoofddoek een eigen leven. Digna Sinke kwam op haar tientallen visites nog veel meer bijzonderheden op het spoor. Bij voorbeeld, hoe wonderlijk de ervaringen van de bezitters een rol gaan spelen in hun voorliefde voor het schilderij. Een gepensioneerde restauranthouder heeft de reproduktie zo opgehangen dat hij altijd zicht heeft op het terras; net als vroeger op zijn werkterrein. Meneer Havik is ontwerper met grote belangstelling voor de psychologische duidingen van kleuren. De opmerkelijke kleurkeuze in dit schilderij is voor hem een Interessante studiebron om daaruit Van Goghs geestesgesteldheid te herleiden. Zo verklaart hij Vincents voorkeur voor geel als wanhoopskreet Een teken dat de schilder vereenzaamd raakte. Het ontbreken van de kleur rood zou wijzen op verstoring van het geestelijk evenwicht. Dineke Vermeulen ziet een heel ander teken in het overvloedig gebruik van geel. „Vincent wou de zon schilderen en daar is-ie aan opgebrand". Dienstplichtig soldaat Kees de Bruyn heeft het caféterras boven zijn krib in de kazerne gehangen omdat Van Goghs eenzaamheid hem daarin aanspreekt. Hij voelt een zekere verwantschap, „want ik heb het ook niet zo gemakkelijk". Een blik op het schilderij vrolijkt hem echter op. Je doet als kijker een heieboe lmensenkennis op, tenminste wanneer er gevoel is voor de fijne nuances in de uitspraken. De met Digna Sinke meetrekkende cineasten Fred Mekenkamp en Dirk Teenstra hebben behalve verrassende ontmoetingen ook flarden van leven en denken boeiend vastgelegd. Er steekt heel wat in de opmerking van Barend van Leeuwen. Deze ex-wasserij chauffeur zegt; „Als ik naar dat schilderij kijk. dan denk ik, nou. ik kijk nog een eind weg". Het ontroerendste verhaal met betrekking tot Vincent van Gogh wordt verteld door de heer Hagenaar. De vanavond uit te zenden NOS-film wordt door deze en andere ervaringen een verrijkende Beeldspraak, die niet tot het Nederlandse taalgebied beperkt mag blijven. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Tot de nieuwere uitvindingen op televisiegebied behoort Viewdata. Daarmee wordt een systeem bedoeld met tweerichtingverkeer om informatie over te dragen op het televi siescherm. Via een telefoonlijn wordt toegang verschaft tot informatie die in een computer is opgeslagen of die via een computer is te verkrijgen. Tweerichtingverkeer slaat op het gegeven dat de bezitter van apparatuur voor viewdata zowel zelf een oproep kan doen om gegevens, als dat hij ook zelf kan worden opgeroepen om informatie te verschaffen. Vanuit zeer verschillende invalshoe ken wordt ai enige tijd gestudeerd op Viewdata. Post Office, dat is de Britse PTT. is als eerste al enige jaren bezig met het ontwikkelen van dit systeem. En de Nederlandse PTT heeft daarover contact met „de Overkant". De vorige minister van CRM. mr H. W van Doorn, heeft in zijn wijzigingen op de omroepwet zich zo uitgelaten, dat Viewdata een omroeptaak is. Maar de Nederlandse Dagblad Pers (NDP) vindt dat kran ten ais oudste bezorgers van infor matie eveneens rechten hebben. En dan is er natuurlijk de industrie die de benodigde apparatuur geïnteres seerd is. En zo valt nog heel wat terrein voor alle betrokkenen af te bakenen. Zo heeft de zogeheten Kabelcom missie voor de Nederlandse Omroep Stichting (NOS) een studie gemaakt en het resultaat is neergelegd in het rapport Viewdata. Belangrijkste conclusie daaruit is. dat er overwo gen moet worden een overkoepelend beheersinstituut in te stellen voor de Viewdata inhoud. In vaktaal heet dit de software, daarmee wordt in dit geval bedoeld de door te geven infor matie. Overleg De samenstellers van het rapport zeggen tevens dat hoewel de wetge ver het standpunt heeft ingenomen dat Viewdata een kwestie van om roep is. niet zonder meer kan worden gesteld dat dit informatie-systeem volledig als onderdeel van de dage lijkse omroeptaak moet worden be schouwd. Tijdens de behandeling van het rapport Viewdata. vrijdag in het NOS-bestuur. bleek dat verschil lende bestuursleden zeker overleg met de dagbladpers voorstonden. Een conclusie uit het rapport was dan ook. dat een deel van de moge lijkheden van het toekomstige sys teem onder de normale omroeptaak valt. terwijl een ander deel daar sterk van afwijkt. Een andere con clusie uit de nota is. dat samen met de PTT de ontwikkelingen op gebied van Viewdata moeten worden bestu deerd. waarbij de PTT zal optreden als beheerder van de technische in frastructuur Als de tijd daarvoor rijp is moet contact worden opgeno men met PTT. industrie, informatie verschaffers (dagbladen en tijd schriften» en er moet overleg zijn op internationaal niveau, in ieder geval de Europese Omroep Unie (EBU). Hoewel in veel bedrijven als op ver schillende manieren wordt gewerkt met computergegevens die op beeld schermen worden geprojecteerd is in het geval van Viewdata sprake van toekomstmogelijkheden ook voor de particulier. Huis-tuin- en keukenge bruik dus. De abonnee op Viewdata, die informatie wil ontvangen, die in het systeem is opgenomen belt het Viewdata-centrum op met behulp van een gewone telefoon. Daarvoor geldt het normale telefoontarief. Een voorbeeld: iemand wil een huis kopen in Gelderland, leeg te aan vaarden. per 1 september, voor een prijs tussen anderhalf en twee ton, niet ouder dan vijftien jaar. met vier slaapkamers. Via Viewdata krijgt hij uit de opgeslagen gegevens een lijstje van huizen op het scherm, met nadere inlichtingen en adressen van makelaars. Telefoonnummers Wil men uit eten gaan. aan sport doen. per trein reizen, een telefoon nummer weten, encyclopediegege- vens weten, autoprijzen kennen, de benodigde gegevens zouden in prin cipe allemaal op het scherm op te roepen zijn. De directeur-generaal vande PTT. drs. Ph. Leenman ging onlangs in zijn enthousiasme zo ver dat hij voorzag dat er over een aan tal Jaren zelfs geen telefoonboeken meer zouden worden gedrukt, maar dat de telefoonnummers op het scherm konden worden opgeroepen. Een andere naam. die in de toe komstmuziek over televisie al eer der opdook is die van teletekst, een begrip dat nogal eens wordt verward met Viewdata Het signaal bij tele tekst komt echter via de ether of het kabelnet voor televisie en bij View data wordt het signaal overgebracht via het telefoonnet. Daaruit blijkt direct het verschil tussen beide sys temen. Bij teletekst kan de geabon neerde alleen ontvanger zijn. bij Viewdata is er dankzij de telefoon lijn sprake van tweerichtingverkeer. Wordt teletekst-informatie uitge zonden dan is die bestemd voor Jan en alleman. Bij Viewdata kan de opgeroepene ook zelf gegevens te rugsturen. Op een individuele vraag kan een individueel antwoord komen. Wat gaat het kosten? Op die vraag kan in dit stadium nog geen exact antwoord worden gegeven. Maar in het rapport wordt gezegd dat naar verwachting de meerprijs van een televisieontvangtoestel met View- data-faciliteiteit twee keer de meer prijs zal bedragen van een toestel met alleen teletekst-faciliteiten. Als voor teletekst tweehonderd gulden extra moet worden betaald, kost Viewdata vierhonderd gulden. Ver wacht wordt dat voor zakelijke doel einden ook ontvangtoestellen op de markt zullen worden gebracht die alleen voor Viewdata zijn bestemd. Deze zullen waarschijnlijk even duur, of iets goedkoper worden dan een normaal kleuren-televisietoe- steL Verder moet de aanvrager betalen voor de informatie, nadat hij en treegeld heeft betaald. In Engeland wordt verwacht dat die eenmalige entreeprijs daar ruim elfhonderd gulden zal zijn. Verder zal een pagi na een gulden of vier per Jaar moe ten kosten, met een minimale afna me van honderd pagina's. Dat geldt dan voor de informatieverschaffers. Met deze laatste wordt bijvoorbeeld gedacht aan reisorganisaties. Wor den de toeristische reistips op het scherm overgebracht dan zou dat een stuk goedkoper zijn dan het uitgeven van reisbrochures, zoals nu gebeurt. boeken, is voorzitter van de werk groep die met de PTT Viewdata bestudeert. Hij zei onlangs in een interview in het blad De Dagblad pers, dat een van de sterkste punten van het dagblad is. dat een veelheid van actuele informatie op elk mo ment en op elke plaats te raadple gen valt. Een stuk berichtgeving dat men telefonisch op de beeldbuis kan bestellen (Viewdata) is in ieder geval veel meer plaatsgebonden. Het tele visietoestel is nog steeds iets dat je niet kunt verdelen onder de lezers. Het heeft meestal z'n vaste plaats in de huiskamer. De heer Davids gelooft ook dat er inhoudelijk een duidelijk verschil zal zijn tussen telekrant en het eigen vertrouwde dagblad. Bij berichtge ving op het scherm zullen dat meest al korte nieuws impressies zijn, ter wijl de krant juist dan nog veel meer achtergrondinformatie kan bieden. „Ik beschouw Viewdata telekrant als iets dat als extra dienstverlening door de dagbladen tegen betaling kan worden aangeboden, niet als een concurrerend medium." Experiment In Engeland wordt een experiment ondernomen met duizend aanslui tingen op Viewdata. De aangeslote nen krijgen toegang tot het Viewda ta-centrum waar 100.000 pagina's in formatie zijn opgeslagen. Totaal zijn er 150 informatieverschaffers, waaronder Financial Times, persbu reau Reuter. Slaagt dit experiment dan zal rond 1980 een begin worden gemaakt met een geregelde dienst verlening aan het publiek. Op de Firato, de grote tentoonstelling op radio en tv-gebied. die in september dit jaar in de RAI te Amsterdam zal worden gehouden zal Viewdata aan het publiek worden getoond. In het NOS-rapport is tevens aan dacht voor de Nederlandse Dagblad Pers (NDP). die zich bezorgd maakt over de uitspraak dat tekstover dracht op het televisiescherm als omroep moet worden beschouwd. Men vindt dat schade wordt toege bracht aan de informatieve functie van de dagbladen. De vorige minis ter zou namelijk het proefproject met het nieuwe medium dat de dag bladpers en PTT samen wilden op zetten hebben geblokkeerd. Veelheid Drs. H. G. Davids, directeur van de Stichting Moderne Media, die is op gericht door de gezamenlijke uitge vers van dagbladen, tijdschriften en Speciaal vandaag Voor de EO maakte Willem Glashouwer een programma met de Britse zendelinge en arts Helen Roseveare. In Zaïre (vroeger Belgisch Kongo) was zij getuige van bloedbaden en werd ook zelf slachtoffer van mishandeling en verkrachting door Simba-rebellen. Ned. 1 21.00 De NOS-rubriek Beeld spraak is deze keer een kostelij ke confrontatie met zeer uiteen lopende mensen die gehecht zijn aan Van Goghs schilderij Caféterras bij nacht, waarvan zij een reproduktie in huis hebben. Ned. 1 I 22.05 Onderwerpen in Aktua zijn: De pogingen van Nederlandse bergers om een gestrand boorei land van de rotsen bij Guernsey los te trekken. Verder het voor en tegen van sportsponsoring, het bezoek van Ernst Happel aan Johan Cruyff, het hardnek kig opduiken van geruchten over een elfstedentocht als het licht begint te vriezen en de bedrijfsautotentoonstelling in de Amsterdamse RAI. Ned. 2/22.10 Belgiëkijkers kunnen de eer ste aflevering volgen van de zes delige serie Testimony of two men. Een doktersverhaal met problemen die hun oorzaak vin den in een slecht huwelijk en de beschuldiging van moord. België 1 21.40 Radio vandaag HILVERSUM I IZM m en FM-kanaleal AVRO 7 00 Nieuu7 02 (S) AVRO klok (7 30 Nieuw» 7 41 7 65 Radit»*urn**li 8 30 Nieuws. 8 36 Gymnastiek voor de vrouw. 8 45 EN- Groenteman 8 50 Morgenwijding, y 00 (S) Dansmuziek. 915 Open School. 1000 Radio L.iwj.iipapegaai, kinderpro gramma 10 10 Arbeidsvitaminen (10 30 Nieuws 10 33-10 35 Radiojournaall 11 30 S» Rondom twaalf gevarieerd programma 12 26 Mededelingen 1230 Nieuws 1241 Ra- Jiojournaal 1255 Europa van morgen 13 lu (Si Orgelmuziek 13 25 Beursplein 5 13 30 'n Mi.l-i.igje AVRO. gevarieerd pro gramma <15 30 Nieuw s 55 33 Radiojour n.iali NOS IS 15 Staatsbezoek aan Surina me OVERHEIDSVOORLICHTING 17 20 Een uitzending over de Nederlandse Antil len AVRO 17 30 Nieuws. 17.32 Radiojour naal 17 50 (S) De AVRO diligence, amuse mentsprogramma voor bejaarden P P.: 18 19 Uitzending van de WD AVRO- 18 30 Nieuws 18 41 Per Saldo 19 00 Programma van de Zevende Dags Adventisten De Stem der Hoop NOS 19.15 (S> Accoord. kroniek van amateuristische muziekbeoefening. AVRO 20 00 (S) AVRO Totaal Theater, gevarieerd programma (22 30 Nieuws. 22 49- 22 55 Radiojournaal). 23 55-24.00 Nieuws. HILVERSUM tl (402 ra en FM-kanalen) KRO 7 00 Nieuws. 7 11 Ochtendgymnas tiek 7 25 Badinerie Klassieke muziek. 7.54 Overweging 8 00 Nieuws 8 11 Echo 8 30 Aubade klassieke muziek 9 00 De letter M. (9 30 scheepspraat 9 35 Waterstanden). 10 30 Schoolradio (11.30 Nieuws) 11-30 Ou der worden we allemaal. 12 00 In ..de Boer- denj" OVERHEIDSVOORLICHTING 12.49 Uitzending voor de landbouw. KRO. 13 11 Echo magazine 13 40 Waar is de Mees ter 14 00 Schoolradio. 15 00 De avonturen van Analol, feuilleton 15 20 In de wachtka mer 16 00 Nieuws 16 03 Spreekuur. NOS: 17.00 Het zal mijn tijd wel duren 17.20 (S) Eurolight 17.40 Tambu Programma voor de Antilliancn. 17.55 Mededelingen. 1800 Nieuws. KRO 18.11 Echo 18 30 <S) Op vleu gels 18 50 Verkenning Sociaal-maatschap pelijke rubriek. 19.00 Leven op aarde, docu mentaire. 19 30 Lijdensmeditatie 20.00 Nieuws. 20 05 (S) Zin in muziek. 20.30 Klas sieke cn moderne kamermuziek 21 30 Spek takel 1977 1978 NOS 23 00 (S) Met het oog op morgen 23.55-24 00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-fcanalen> Ieder heel uur nieuws VARA (7.00-8.00 Actualiteiten via Dingen van de dag). 7 02 (S) Gesodemeurders 9 03 (S) Pep op drie 11 03 (S) Drie draait op verzoek. 12.03 (S) VARA's zoekplaatje 1403 (S) Spilsbeeld. 16 03 (S) Elpee top dertig 17 03 (S) Alfred Lagarde NOS. 18 03 De vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maal VARA 19 02 (S) Popre constructie. 20 02 (Si Nashville. 21.02 (S) Popdonder 23 02 (S) Wachten op midder nacht. 0.02 (S) Nacht drie-draai. 2.02 (S) Peter Holland. 5 02-7.00 (S) Truck. HILVERSUM IV (FM-kanalen) TROS. 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Capriccio. 9.00 Nieuws. 9 02 (S) Als reizigers onderweg. 9.30 (S) Van heinde en verre 10.00 (S) Opus tien tot twaalf 12 00 (S) Intermezzo 13.00 (S) De meest verkochte klassieke tien. 13 30 (S) Koren-Korpsen. 14.00 Nieuws. 14.02 (S) Om het boek. 14.30 (S) Guitariteiten. 15.00-17.00 (S) Belcantorium TV vandaag NEDERLAND I 10 00 NOS/NOT: 11.30 Schooft***** 14 30 Schooft*»*»* 18 15 O S TELEAC L*r*n. ho* do* dftf 18 45 MOS: D* Fab*ftj*skranl 18.55 NOS: Journaal 19 04 EO: H*n(u* s (Doornboom 19.10 EO-Kndsrkfart 19.30 H*( kl*in* hu*. l¥-9*n* 20.20 Ho* zoudon w« dan l*v*ni documonUira t*r* 20.50 H*bt uw *,and*n k*l. reportage 21.00 Chnsien*n vandaag gesprek 21J5 NOS: Journaal 21 50 0*n Haag vandaag 22.05 Beeldspraak 22-55 Journaal NEOERLANO N 18.45 NOS: Paspoon voor Itakanen 11.55 NOS. Journaal 19.04 TROS: Matchpoint 20.00 NOS: Journaal 20.25 TROS. De Mount** Show 21.20 De verpleegsters. tv-s«n« 22.10 Aktua TV 23.05 NOS: Journaal Smidje Verholen was niet in staat deze kwellende vraag van heer Go- zewijn van Uylen te beantwoorden, want juist op dat moment ging de telefoon. „Met Verholenzei de smid. en hij keek wel even verbaasd op toen hij merkte, dat-ie buurman Knolle aan de lijn had. „Kan je even bij komme, buurman?" vroeg boer Knolle. „Ik heb iets héél belangrieks te vertellen en dat kon wel ereis wat te maken hebben met die kale lo- géergast van je „Als het wer kelijk zo ernstig is, dan kom ik me teen, Knolle," antwoordde de smid en even later zat hij al in de zundag- se kamer van zijn brave buur. „Kiek 'es, Verholen," zei boer Knolle en hiji strekte zijn knoestige voeten naar de behagelijke warmte van de plat- tebuiskachel. „Ik heb een beetje zit ten prakkezeren, zie je? Nou heb Eelco Eelkema me verteld, dat die *kale vrind van je bestolen is veur misschien wel een paar miljoen. Een Pladvinder uut de stad heb het ge daan, zei Eelco. En de gestolen buit heeft-ie weggevoerd in een vracht wagen Toen stak boer Knolli ve een fijn sigaartje op en vervolgd!aa slim: „Ik ben zo'n vrachtwagen te gen gekomen en ik heb het herkenieei óók! Het is van de firma Bollekeei on en Kluts, autoverhuurders te Gra m£ vendrecht. Ik heb dat ding zelf ook wel ereis van ze gehuurd om er een' c partij tomaten mee naar de veiling d' te brengen. Daarom weet ik het zo 'je zeker. De wagen is van Bollekees ei w Kluts, aan de Oude Haven nummef10 5 te Gravendrecht 56 „Het doet mijn onderbewuste ont zettend veel goed verwend te worden." Miss Silver liet haar afkeuring blijken. „Maar, beste Frank!" „Dat is gefrustreerd toen ik een kind was. U hebt mijn grootmoeder nooit gekend, maar u hebt wel haar por tret gezien. Frustreren, daar was zij goed in. en als je grootmoeder je frustreert als je drie jaar bent. krijg je een complex, of een remming, of iets dergelijks dat je hele verdere leven verzuurt." Miss Silver herinnerde zich dat por tret heel goed. Het hing in het huis van zijn oom, Kolonel Abbott, op Abbotsleigh, en het beeldde een zeer formidabele vrouw af. De oude Lady Evelyn Abbott had drie generaties getiranniseerd en voor een behoor lijk aantal mensen hun leven bedor ven. Frank, die zij geschrapt had uit haar testament, had het lichtblonde haar. de koele lichtblauwe ogen, het lange smalle gezicht, en beslist ook een vleug van arrogantie, van haar geërfd. Gelukkig voor hem bezat hij een veel sterker gevoel voor humor en een vriendelijker hart, hoewel hij zijn best deed dit laatste verborgen te houden. Miss Silver merkte op dat op het ogenblik de moeilijkheid scheen te zijn dat een heleboel men sen niet half genoeg gefrustreerd waren. Hij keek haar aan van onder half gesloten oogleden. ,,U hebt volkómen gelijk! Zoals al tijd. trouwens. Wie de roede spaart Miss Silver kuchte. „Het slaan van kinderen keur ik af. Daarmee beken je je eigen onmacht. Iemand die niet weet hoe ze onder de duim te houden zal dat door het gebruik van geweld niet klaar krijgen." Hij ging rechtop zitten. „Hooggeachte leermeesteres! Als ik nog meer sandwiches eet zal ik de cake niet meer aan kunnen. Zal Emma het een ramp vinden als ik het houd op de sandwiches?" Miss Silver schonk zich een tweede kopje thee In. „Zij zal beslist beledigd zijn als je niet een stukje van de taart neemt." „Zij schijnt zichzelf in alle opzichten te hebben overtroffen. Als mijn lijn reddeloos verloren is. zal zij de schuld daarvoor op zich moeten ne men. Mijn kleermaker vertelt mij dat ik anderhalve centimeter dikker ben geworden. Dat is waarschijnlijk het begin van het einde. Ik zal mijn volgende verlof moeten doorbren gen in een van die akelige inrichtin gen waar ze je een week lang niets Patricia Wentworth A. W. Sijthoff - Alphen anders dan sinaasappelsap voeren." Miss Silver wachtte tot hij zijn stuk je taart had opgegeten. Toen zei zij: „Er is iets dat ik maar niet van mij af kan zetten." Hij boog zich voorover om zijn kopje neer te zetten. „En wat is dat dan wel?" „Er stond gisteravond een geval in de kranten. Ik zou je er over opge beld hebben, als je vanmiddag niet op theevisite was gekomen. Een jon ge vrouw, Clarice Dean, is verdron ken aangetroffen in een oversteek in het dorpje Greenings." „Ja." „Heb je het verslag gelezen?" „Ik heb het gezien. Zelfmoord of een ongeluk." „Geen van beide, geloof ik." „Weet u er dan iets van?" „Ik weet van een eventuele beweeg reden voor moord." Hij floot. „Zo. Zo. Wat hebt u nu weer uitge spookt?" Zij lachte niet. „Tot nu toe niets. Daar heb ik noi geen tijd voor gehad. Ik denk er ove om naar Greenings te gaan." Die erg lichte blauwe ogen waren nt strak op haar gevestigd. Als altijl wanneer hij vol aandacht was, had den zij een vrij sombere uitdruk king. „O Zij glimlachte ernstig. Wordt vervolg! Vul horizontaal in: I. omlijsting, 2. vrucht, 3. lange nek haren van dieren, 4. Europese hoofd stad, 5. aanvang, 6. zangvogel, 7. buitenmuur. 8. oorzaak, 9. naald boom, 10. hulpmiddel op schepen, II. mist. 12. bedelaar, 13. uitgesto tene. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes drie namen van knaag dieren. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. morel, 4. la, 5. op, 7. maté, 9. Ares, 11. Lea, 12. gal. 14. eis. 16. nr., 18. A.K., 19. nu. 20. ik. 21. el. 22. er. 23. eb. 25. ma. 27. gil. 29. dal. 31. Dee, 33. naar, 35. item, 37. na, 39. Rr. 40. paria. Vert. 1. mat., 2. R.D., 3. lor, 4. laan, 6. peek, 7. me, 8. eg. 9. al. 10. si. 11. lenig, 13. as, 15. serie, 17. rib. 18. alm. 23. elan. 24. ga, 26. ader, 28. in, 29. Dr., 30. li, 32. em., 34. aap. 36. tra. 38. 2 m 3 4 it er 6 P orr ler 7 an ev 8 nz nt 10 Ie in 11 11 an 12 ÏF eli 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4