:ent nog steeds actueel Hetaalsector verwacht ;een produktiedaling nderhandelingen over arwe-akkoord begonnen Sanering Unilever vlees moet herzien Baggerschip gezonken Ormasi Sharpi Izakreken- I machines Bonden verbaasd over KSH-uitspraak ministers Bij UMS-Pastoe 65 banen minder Kunstkoeien voor voedselhulp #\ORMAS BV Grondstofgebrek kost 50 man werk bij Unileverdochter CNV: „Honderden werknemers weg Topbeloningen voor ideeën bij Philips NVV zou nieuwe gegadigden weten Ontslagen Santega niet teruggedraaid TET DAG 14 FEBRUARI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 17 i onzer verslaggevers IrERDA.M De Nederlandse ment is kennelijk nog niet tot t afschaffen van de cent. Enka- Ldenier G. C. Vreman in Soest het geprobeerd maar na ge- reacties van zijn klanten, rc- bij nu weer tot op de cent nauw- Jg af; tenminste als hij de kleinste |in zijn kassa's heeft. |iding voor het initiatief van de e ondernemer was het nijpende aan centen, een verschijnsel u al weer jaren bestaat en waar- tok in deze kolommen meerma lgeschreven. Dat tekort is overi- ichijnbaar, zo zegt men bij het |terie van financien, want er 1,7 miljard centen onder de jrn zitten, dat is ruim 1.200 per jon. De klant echter die in de I iets koopt voor 91 cent en ver- Ins met een gulden betaalt, anl- Idt in veel gevallen met ,,nee" op tag van de verkoper of meneer •vrouw er misschien een cent bij |g winkelier laat het er dan bij zitten maar de heer Vreman pakte het systematischer aan. zo meldt het weekblad Distrifood. Een aantal da gen liet hij de eindbedragen op de kassastroken afronden op 5 en 0 cent. Bedragen, eindigend op 1, 2. 6 of 7 cent werden naar beneden afgerond en kassabonnen afsluitend op 3. 4. 8 of 9 cent naar boven. Negentig procent van de klanten vond dat best maar om de resterende tien procent (die hij ook graag wil houden) is de heer Vreeman weer gestopt. Die accepteerden wel een afronding naar beneden (in hun voordeel dus) maar niet naar boven. Cassières kregen van deze klanten soms de beschuldiging naar hun hoofd geslingerd dat ze be stolen werden. ..Nu de cent. straks de stuiver", was een andere reactie. Over het afschaffen van de cent zijn de meningen nogal verdeeld. Econo men hebben enige tijd geleden uitge rekend dat afronding op vijf cent een prijsverhoging van 0,4 procent zou op leveren, een sprong waarop de over heid niet zit te wachten. Bij het brood concern Meneba, eigenaar van hon derden broodfiliaalbedrijven wil men de cent wel kwijt, hoewel afrekenin gen in bakkerswinkels meestal niet op 0 of 5 cent eindigen. De wens van Meneba is echter niet in vervulling gegaan omdat de brood verkopende levensmiddclenbedrijven tegen wa ren. Wel erkent een zegsman van Me neba, dat het tekort aan centen de laatste maanden wel extra groot is. Een gedragslijn hoe met afronden te handelen heeft Meneba niet voor de filiaalhouders. Ook Albert Heijn niet. Dat wordt aan iedere bedrijfsleider overgelaten. ..Sommigen hebben een afspraak met kerken om centen uit de collecte om te wisselen in andere munten", zegt een woordvoerder. Warenhuis Termeulen in Rotterdam gaf al weer jaren geleden elf gulden voor duizend centen (tot verdriet van het ministerie van financiën, dat een toeneming van het tekort vreesde). Op het ogenblik heeft Termeulen geen tekorten meer. De chauffeurs van de afdeling postorders wisselen in het land nogal eens op postkantoren. iHAAG Naar het zich laat aanzien zal in 1978 in geen van de vijf grote metaalsectoren een uktiedaling optreden. Wel moet in de transportmiddelenindustrie rekening worden gehouden een stabilisering van de activiteiten op een relatief laag niveau. Dit staat in het FME- unctuurrapport 1978. Het rapport is voor een groot deel gebaseerd op de in november j.l. uden enquête, waaraan meer dan zevenhonderd bij de Vereniging voor de Metaal- en trotechnisch Industrie (FME) aangesloten ondernemingen deelnamen. De snijkopzuiger „Sliedrecht 33", deel uitmakend van de vloot van Kon. Adriaan Volker, is gedurende reparatiewerkzaamheden in de handelshaven van Jubail (Saoedi-Arabië) gezonken. Er hebben zich daarbij geen persoonlij ke ongelukken voorgedaan. De Sliedrecht 33" ligt nu op 14 meter diepte in het toekomstige havenbassin. De oorzaak van het ongeval wordt nog bestudeerd. Onderzocht wordt, of het (verzekerde) schip na gelicht te zijn, kan worden gerepareerd. bntwikkeling in de verschillende khes van de vijf grote metaal- bren vertoont een erg uiteenlo- d beeld met voor 1978 als positie- |itschieters de non-ferrogieterij- e centrale verwarmingsketel- en ^torenindustrie. Nederlandse metaal- en elek- echnische industrie was de ont- keling in de sectoren metaalpro- ten. machinebouw en elektro- ïrüek in 1977 relatief gunstig. On- stig verliep de conjuctuur in de oren basis metaalindustrie en isportmiddelen. t de vijf grote sectoren betreft Ide basis metaalindustrie in 1976 omzet van 6,6 miljard gulden en export van 4,2 miljard, bij een loneelsbestand van 39.000. De te- png van de produktie in 1977 is tel en al toe te schrijven aan de fcturele moeilijkheden in de ijzer- [staalindustrie. In de non-ferro- pr n.l. was zelfs sprake van een tinge produktiestijging (plus 2,5 leent). ir wat de verwachting voor 1978 ligaat schrijft de FME in haar con- Ituurrapport dat de te nemen latregelen ter bescherming van de Jropese staalmarkt en de buiten- |dse vraag er de oorzaak van kun- zijn dat de produktie in de ferro- fctor weer licht zal stijgen. In de p-ferro-sector zal ook in 1978 een bei in de orde van grootte van 1977 nnen optreden, circa twee drie Dcent in volume. metaalproduktenindustrie had in 76 een omzet van 8,2 miljard gul- (n en een export van 2,1 miljard bij personeelsbestand van 89.200. toeneming van de produktie in 177 met drie procent is in haar iheel afkomstig van de gunstige itwikkeling van de binnenlandse ^et. Onder invloed van de opleving de bouwnijverheid zagen met ne de aan de bouw toeleverende [anches hun afzet toenemen. De pitenlandse afzet liep terug. somber. Mogelijk .n hier een mini male toeneming - n. In 1976 had de .achinebouw-indu- strie een omzet an 8,9 miljard gol den en een omz van 4,6 miljard bij een personeels .estand van 87.500. Tengevolge van de onverwachte gro te opleving in 1977 van de particulie re investeringen, nam de binnen landse afzet van de machinebouwin- dustrie sterk toe. De export daaren tegen liet slechts een zeer matige stijging zien. Per saldo resulteerde een produktiegroei van circa vier procent. De sterke afneming in de groei van de particuliere investeringen en de geringe investeringsgeneigdheid in de belangrijke exportlanden zijn er vogens de FME de voornaamste oor zaken van dat de groei van de pro duktie in 1978 niet groter zal zijn dan twee tot drie procent. wiel- en bromfietsensector. Per saldo resulteerden de diverse ontwikkelin gen in een produktiedaling van drie tot vier procent. Voor 1978 mag, gezien de te verwach ten relatief gunstige ontwikkelingen in de automobielindustrie, de vlieg tuigindustrie en de rijwiel- en brom fietsensector. mede ten gevolge van een geringere teruggang in de scheepsbouwsector rekening worden gehouden met een zelfde produkti<- niveau als in 1977. Mogelijk kan zelfs een beperkte groei optreden. UTRECHT (ANP) Bij UMS-Pas toe. fabrikant van bergmeubelen zullen door een reorganisatie 65 ar beidsplaatsen verloren gaan. Vol gens bestuurder A. Kamp van de Hout- en bouwbond FNV geschiedt de inkrimping deels door ontslag, deels via natuurlijk verloop en ook voor een deel via de WAO. Volgens de directie zijn de moeilijk heden ontstaan door een aanhou dende stagnatie in de afzet. Be stuurder Kamps zei te weten dat het verlies van de Franse exportmarkt de grootste klap was. Ook in het binnenland kon UMS-Pastoe niet te gen de concurrentie op. Het bedrijf is sinds enkele jaren een dochter van Wyers, groothandel in woning textiel en -inrichting. Volgens de heer Kamps heeft Pastoe de laatste jaren 5.8 miljoen verloren Uitzondering atige groei in 1978 moet rekening worden louden met een matige groei van produktie (plus twee a drie pro pt), omdat een aantal branches g kan delen in de gunstige ontwik- iüng van de bouwnijverheid in 17. De exportverwachtingen zijn De omzet in 1976 van de elektrotech nische industrie was 12,4 miljard gul den, de export 8 miljard bij een per soneelsbestand van 113.650. In 1977 nam de produktie toe met circa zes procent onder invloed van de gunsti ge investeringsontwikkeling en een redelijke groei van de export. Een uitzondering hierop vormde de ex port van zware elektrotechnische in vesteringsgoederen. Daar trad een stagnatie op. De groei van de binnenlandse afzet van elektrotechnische produkten zal in 1978 kleiner zijn dan in 1977. De buitenlandse afzet daarentegen kan qua groei op een zelfde niveau blij ven. Per saldo resulteert een en an der in een produktietoeneming van circa vier tot vijf procent. In de tran sportmiddelenindustrie was in 1976 de omzet 9,5 miljard gulden, de ex port 5,6 miljard en het personeelsbe stand 80.800. De ontwikkelingen in deze sector stonden ook in 1977 on der invloed van de slechte gang van zaken in de scheepsbouwindustrie. Daarnaast was de ontwikkeling in de vliegtuigindustrie en in de personen autoindustrie bepaald ongunstig. Gunstiger was de conjuctuur in de vrachtwagenindustrie en in de rij- RIJSWIJK Drs. H. Schelhaas, de voorzitter van het Produktschap voor zuivel, heeft dezer dagen in Breda vier kunstkoeien" (roestvrijstalen apparaten waarmee uit mager melkpoeder, vet en water consumptiemelk kan worden bereid) overgedragen aan de Stichting „Mensen in Nood" en de Stichting „Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen". De twee „kunstkoeien" of recombining milk units zoals ze formeel heten die aan „Mensen in nood" zijn overgedragen, zullen door deze stichting worden geschonken aan een hospitaal in Bombay. De twee andere apparaten zullen worden gebruikt voor een schoolmelk-distributieproject in Peru. ENÈVE Vijftig landen zijn gisteren de onderhandelingen gonnen over een nieuw internationaal Tarwe-Akkoord. Er lordt ook gestreefd naar overeenstemming over de aanleg van ierve-tarwevoorraden voor perioden van slechte oogsten waar- or de voedselvoorziening gevaar zou kunnen lopen. fc onderhandelingen, die zes weken Uien duren, zullen moeten uitmon- i in een nieuwe overeenkomst ter (ADVERTENTIE) Biimoven Re<nDrandliaan 9 Tel (030)78 7844-Tele» 40130y levering m dealers •vervanging van het oude Tarwe-Ak koord, dat in 1971 in werking trad en op 30 juni a s. afloopt. Het Tarwe- Akkoord 1971 heeft nooit behoorlijk gewerkt, zo verklaarden UNCTAD- functionarissen, die de onderhande lingen bijwonen. Grote prijsschom- melingen zijn blijven optreden, ter wijl men ook niet heeft kunnen voor komen dat de buffer-tarwevoorra den verder zijn gedaald. Uitgezonderd de voorraden van de Sowjet-Unie en de Volksrepubliek China, zijn de voorraden volgens cij fers van de UNCTAD tussen 1974 en 1975 gedaald tot 100 miljoen ton. of ongeveer 12 procent van de jaarlijk se wereld-comsumptie. Voor 1974 be droegen de buffervoorraden nog 165 miljoen ton, 19 procent van de totale tarwe-consumptie. In een werkdocument stelt de UNC TAD de vergadering voor de buffer voorraden weer te brengen op 17 tot 18 procent van het jaarlijkse tarwe- verbruik in de wereld. Van die voor raad moet 5 of 6 procent onaangetast blijven voor noodgevallen, terwijl de voorraad voor het overige gebruikt kan worden om de prijzen te regu leren. Onzeker Of de onderhandelingen mderdaa zullen leiden tot een nieuw Tarwe- Akkoord is hoogst onzeker. Delega ties van de belangrijkste tarwepro- ducerende landen wijzen erop. dat het uiterst moeilijk is een systeem van minimum- en maximumprijzen uit te werken voor een produkt, waarvan de opbrengst zo zeer afhan kelijk is van onberekenbare klimato logische omstandigheden. De Amerikaanse minister van land bouw. Bob Bergland, toonde zich op de agrarische conferentie van de Or ganisatie van Economische Samen werking en Ontwikkeling (de vorige week in Prijs gehouden) een voor stander van buffervoorraden. Hij wees erop, dat de regering-Carter toestemming hoopt de krijgen van het Congres om een voorraad aan te leggen van tenminste zes miljoen ton. De Verenigde Staten zijn vol gens Bergland al begonnen met de uitvoering van een programma voor de aanleg van een voorraad van 25 miljoen ton tarwe, mais, sorghum, gerst en haver. Dit jaar voert het Amerikaanse ministerie van land bouw ook een zogenaamd „Set-asi- de" programma uit. Op grond van dit programma krijgen Amerikaanse boeren een financiële vergoeding als zij een bepaald gedeelte van hun akkers braak laten liggen Voor tar we is dit twintig procent en voor voedergraan tien procent Ditset-aside" programma is het ge volg van de enorme overproduktie in de Verenigde Staten. Het Ameri kaanse ministerie van landbouw schat dit seizoen (tot medio 1978) ongeveer 75 miljoen ton graan „over te houden". De graanvoorraden van de gehele wereld zullen dit jaar ook nauwelijks slinken Vorig jaar was er een totaal overschot van 187 miljoen ton Van een onzer verslaggevers WORMERVEER - Een nijpend ge brek aan de grondstof tall-olie is een van de belangrijkste oorzaken van het verlies van 50 van de 74 arbeids plaatsen bij het Unileverbedrijf She by-Kemi in Wormerveer. Internatio nale overcapaciteit in de verwerking van tall-olie en scherpe prijsstijgin gen hebben bij Sheby-Kemi sterk oplopende verliezen veroorzaakt en Unilever wil daarom de tall-oliever- werking beëindigen. Ruwe tall-olie komt in Scandinavië en Noord-Amerika vrij als bijpro dukt bij de winning van cellulose uit pijnbomenhout. Het aanbod van de ruwe grondstof zal de komende ja ren waarschijnlijk verminderen door de crisis in de cellulose-indu- strie en ook omdat in plaats van naaldhout steeds meer loofhout ge bruikt wortdt. Uit loofbomen komt geen tall-olie vrij. De internationale verwerkingscapa citeit van tall-olie is ondanks de stagnerende vraag de laatste jaren toegenomen, meestal bij de cellulo se producenten zelf. Ook dat maak te de positie van de Unileverdochter moeilijk. Sheby-Kemi maakte uit tall-olie ondermeer grondstoffen voor verf. vloeibare zeep en papier lijm Van een onzer verslaggevers BUNNIK De saneringsplannen van de Unilever vleesgroep Nederland lUVGNI moeten worden herzien, omdat er een ware uittocht van werknemers aan de gang is. Volgens de sanerings plannen wil Unilever het personeelsbestand in diverse vleesfa brieken met 1.800 verminderen De tweede voorzitter van de Voe dingsbond CNV. de heer R. van Wen sen, verklaarde, dat in de periode van eind mei 1977 tot 1 januari 1978 het personeelsbestand is teruggelo pen van 4.300 tot 3.900. Van Wensen verklaarde dit in het gesprek tussen vakbonden en de directie van de UVON over de voorgenomen sane ringsplannen op basis van het kort geleden uitgebrachte rapport van een onafhankelijke commissie onder leiding van mr dr H. Janssen, lector sociaal-economisch en onderne mingsrecht aan de TH-Twente. De conclusies en aanbevelingen in dat rapport zijn o m. gebaseerd op het Dersoneelsbestand van eind mei EINDHOVEN - Het afgelopen jaar hebben de werknemers in de Neder landse Philips-bedrijven 13.398 ideeën ingezonden tegen 13.571 in 1976. Het bruikbaarheidspercentage steeg van 33.7 in 1976 tot 35.3 in 1977. Aan beloningen en nabetalin gen werd over 1977 1 864 900 uitge keerd tegen 1.814.600 in 1976. De besparingen waren in 1976 19.964.000 en in 1977 19.489.700. In 1976 werd negen maal de maxi mumbeloningen van 10.000 uitge keerd. In het afgelopen jaar kwa men zeventien ingezonden ideeën in aanmerking voor deze topbeloning. Een nieuw idee-inzendrecord is ge vestigd door de Philips-vestigingen Deurne-Geldrop. Per werknemer werden daar in het afgelopen jaar gemiddeld twee ideeën ingezonden. Gemiddeld ontving iedere werkne mers, die een idee inzond een belo ning van 283. Vissers hopen toch op 'Vlaggetjesdag' DEN HAAG He» Produkt schap voor Vis en Visprodukten wil voor 1 mei welen, op welk vangstquotum voor haring Ne derland per 1 juni kan rekenen. Op voorstel van redersvertegen woordiger N'. Parlevliet besloot het produktschapsbcstuur de Nederlandse minister van land bouw en visserij hiernaar te vragen. De haringvangst in de Noordzee is nu nog, op grond van EG- afspraken. verboden. Neder landse visserijbiologen hebben echter volgens de heer Parle vliet al gesteld, dat de huidige haringstand in die zee een tota le vangst van 100.000 ton in 1978 nog wel rechtvaardigt. Die moei er dan ook maar komen, vond Parlevliet, en Nederland zou er een aandeel van 6.000 ton in moeten krijgen. Het internationale biologenge- zelschap, dat de EG-ministers hij hun quoteringsbeleid advi seert komt in maart bijeen om een standpunt over de Noord- zee-haringvisserij te bepalen. Hun bevindingen moeten de biologen dan maar zo snel moge lijk kenbaar maken, vond Parle vliet, die blijft hopen dal er ook in 1978 een vlaggetjesdag zal komen. 1977. dat sindsdien dus al met 400 werknemers is verminderd ..Dat honderden werknemers hun ontslag nemen, wordt vooral veroor zaakt door de grote onzekerheid over de toekomst van de UVGN-bednj ven en de daaruit voortvloeiende de motivatie", aldus Van Wensen ..Er is ook sprake van een uitzonderlijk hoog ziekteverzuim, vooral in de UVGN-bedrijven in Oss. Naar ik heb gemerkt, begint die demotivatie de laatste weken over te slaan naar andere bedrijven van Unilevers vleesgroep Als die ontwikkeling niet snel wordt gestopt, dan zou dat wel eens een funeste uitwerking kunnen hebben op de voortbestaansmoge lijkheden van de hele vleesgroep van het Unilever-concern". aldus de heer van Wensen, die ook melding maak te van het feit. dat bij diverse onder delen binnen de UVON al gebruik wordt gemaakt van uitzend krachten De Voedingsbond CNV pleitte voor een verantwoorde afbouw van ar beidsplaatsen op basis van een welo verwogen en realistisch plan. waarin rekening wordt gehouden met deze nieuwe ontwikkelingen De uitvoe ring daarvan moet dan tegelijkertijd gepaard gaan met een afremming van de ..stille sanering" door goede en eerlijke informatie aan de werk nemers en het bieden van zekerheid op langere termijn voor hen die over blijven, aldus de heer Van Wensen De Voedingsbonden FNV vinden, dat het overleg over een sanerings plan omstreeks 15 maart afgewik keld moet kunnen zijn Tegen die tijd moet ook het sociaal plan voor werknemers, die hun werk kwijt ra ken, op tafel liggen. De voedings bonden hebben maandag in een ge sprek met de UVGN-directie deze termijn gesteld om te voorkomen, dat het personeel bij de Unielever- vleesfabrieken nog veel langer in onzekerheid moet verkeren, aldus een woordvoerster van de bonden. Tijdens het gesprek over de conclu sies van het rapport van de commis sie Janssen hebben de voedingsbon den hun standpunt herhaald, dat in principe geen gedwongen ontslagen mogen vallen bij de sanering van UVGN. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De vakbonden zijn zeer verbaasd over een uitlating van de ministers Van der Stee van landbouw en Van Aardenne (economische zaken) dat de herstructurering bij Kon. Scholten-Honig toch het verlies van enige honderden arbeids plaatsen met zich mee zal brengen. De bewindslieden hebben dit verklaard aan de vaste kamercommissies van landbouw en economische zaken waarmee zij woensdag zullen praten. Hoofdbestuurder Tj. H. Daane van de Industriebond CNV zei verwon derd te zijn omdat in het gesprek dat de bonden afgelopen vrijdag met de minsiters hebben gehad wederzijds was uitgegaan van behoud van werk gelegenheid. Voor een wat verdere toekomst wilde de overheid de werk gelegenheid niet garanderen, maar het was toch zeker niet de bedoeling van de bewindslieden dat mensen bij de herstructurering zouden worden ontslagen. Daane wil dan ook ophel dering over die uitspraak van „enke le honderden arbeidsplaatsenBe tekent dat nu ontslag of niet? Volgens NW-er J. Schermer houden de beide ministeries er op voorhand rekening mee, dat er honderden mensen op straat komen te staan. Hij vroeg zich af of de overheid over gegevens beschikt, die de bonden niet hebben. Volgens Schermer wijzen deze ge dachten over het verlies aan arbeids plaatsen erop. dat de overheid slechts een oplossing ziet voor een aantal kleine rendabele KSH-onder- nemingen. En daarvoor moet dan het aantal arbeidsplaatsen worden verminderd. Onderhandelingen Schermer zegt dat de bonden op dit moment met twee buitenlandse ge gadigden in onderhandeling zijn over eeh mogelijke overneming van delen van K8H. „In ons model voor een oplossing van de problemen bij KSH vallen Avebë en Wessanen dan af", zo zegt Schermer. Hij kon nog geen namen noemen van de beide gegadigden, maar zei te hopen ze nog deze week naar buiten te kunnen brengen. Het wachten is ook nog steeds op een overneming van de ïsomerosefa- briek in het Engelse Tilbury. „Als die maar komt. dan zijn we een stuk verder, aldus CNV-er Daane. Er zijn wel gegadigden maar concreet is er nog niets. Voor het eerst is ook be kend geworden hoe groot het gat destijds is geweest tussen de vraag prijs van KSH en de toenmalige ge gadigden Wessanen en AVEBE. sa men (Het laatste bedrijf is trouwens nog in de markt). Boekwaarde van de aardappelzet- meelactiviteiten. levensmiddelen en tarwegroep bedraagt, na correcties uit hoofde van de rentabiliteit van de verschillende onderdelen, onge veer 500 miljoen gulden. Door Wes sanen en Avebe is hiervoor een over nameprijs genoemd van ca. 130 miljoen. Het dichten van het gat tussen de aanbiedingsprijzen van AVEBE en Wessanen enerzijds en het bedrag dat minimaal nodig is om alle crediteuren te voldoen na opof fering van het totale risiciodragend vermogen van KSH anderzijds door de overheid wordt door de minister niet als een reële mogelijkheid ge zien. Evenmin wordt overwogen de kredietgaranties tot 1 juli as op voorhand te verlengen DEN HAAG (ANP) - Minister Albe- da van sociale zaken ziet geen aan leiding opnieuw een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid ontslag voor 170 van de 490 werknemers van het confectiebedrijf 8antega in Oro ningen te voorkomen. Een dergelijk onderzoek, aldus de bewindsman, is al ingesteld door de directeur van het Oewestelijk Arbeidsbureau in Groningen en de uitslag ervan was negatief Om die reden heeft de GAB-directeur ook met het ontslag ingestemd. Immers, aldus minister Albeda. er diende ook te worden gelet op het behoud van de overige arbeidsplaatsen. Hij zegt dit in antwoord op vragen van de tweede kamerleden Weijers. Van Houwelingen, Van Zeil t Beu- mer (allen CDA) over deze kwestie Mede namens zijn collega Van Aar denne (economische zaken» zegt Al beda bereid te zijn van overheidswe ge financiële middelen beschikbaar te stellen om de plannen voor her structurering van de herenboven- kledingindustrie te verwezenlijken

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17