Niet iedere koopsompolis heeft luchtje Een kleine kopieerder staat soms onder zware druk. Gratis! Kleintje Xerox-Altijd goed. m Jt>7t Bij belastingen breed grensgebied tussen goed en kwaad en lo Belasting-inspecteur mag niet met journalisten praten RANK XEROX DINSDAG 14 FEÊRUARI 1978 >e0| f II 7 [JJ door Johan van Workum op i ui leo DEN HAAG De koopsompolis is in een kwalijk daglicht komen te staan. De jt" publiciteit rond de brief van de belasting-inspecteurs aan Kamervoorzitter ng Vondeling kan de indruk wekken dat aan al zulke polissen een luchtje zit. De Ingewikkelde feiten maken het snel vellen van een oordeel echter niet gemakke- id lijk. Wat moet je nou bijvoorbeeld vinden van het volgende voorbeeld van de - fictieve familie Meester, man en vrouw, met enkele schoolgaande of al studerende kinderen. Hij is advo- aat. Een vrij beroep, dus geen looie pensioenvoorziening vanwege iet bedrijf. Lopisch dat hij een forse wensverzekenng neemt. Die geeft ;jn gezin recht op een forse uitke- _«4nng bij overlijden, of hemzelf een uitkering danwel een maandelijkse lijfrente, zodra hij 65 is geworden. Helaas komt de heer Meester te over lijden, laten we zeggen in 1975. De vrouw ontvangt nu de forse uitke ring, bijvoorbeeld 250.000 gulden, van de verzekeringsmaatschappij, en belastingvrij. Het gezin kan zo veel geld niet nuttig direct besteden, en zelfs nadat het eigen huis is ver bouwd. een juiste geldbelegging blijft er nog veel over. Maar over een jaar of zes, als meer kinderen stude ren en er misschien eentje wil trou wen en een eigen huis wil kopen, kan het geld goed van pas komen. Er wordt dus gezocht naar een beleg ging voor korte termijn met niet teveel risico's. TROUW/KWARTET 11 Mevrouw Meester kiest voor een koopsompolis. Ze koopt de polis voor twee ton. en krijgt daarmee recht op een uitkering van 320.000 als de looptijd van zes jaar voorbij is, of eventueel eerder als zij komt te overlijden. Het kapitaal groeit dus in zes jaar met 120.000. Maar daar- /oor moet wel belasting worden be taald. Wie nu zo'n polis neemt, moet straks dit volle bedrag bij zijn inko men tellen, en zal zien dat de fiscus al gauw met de helft gaat strijken. Tot november 1975 was het trouwens nog veel voordeliger. Toen hoefde nog geen 30 mille van het groeideel tan 120.000 gulden als inkomen te worden opgegeven, en verdween dus slechts zo n 15 mille in de schatkist. Maar hierin is nu verandering ge bracht. Ondanks de nieuwe belastingregels vond mevrouw Meester de koop sompolis tochde beste belegging. Het geld hield in elk geval enigszins waarde, en zonder risico's. Inte- ;endeel, een vervroegde uitkering iij overlijden van mevrouw Meester was een bijkomend voordeel. Een ander voordeel is dat in de zes jaren het vermogen van de familie Mees ter buiten de vermogensbelasting blijft, en officieel ook geen rende ment opbrengt. Andere belggingen zouden wellicht zes procent rente per jaar hebben gedaan, dus 12.000. En die had mevrouw Mees ter dan moeten opgeven vor de be lastingen, die er weer zo ongeveer de helft van zou innemen. nci -} zijn gent t bij c Besparing Mevrouw Meester bespaart dus zes maal zesduizend is 36.000 gulden belastingen, en bovendien nog ruim 1000 gulden vermogensbelasting per jaar samen dus ruim 42.000 gulden. Daar staat tegenover dat mevrouw Meester in 1981 ineens 60.000 be lasting moet betalen. Tenminste, als de nieuwe wet ook volledig voor haar zou gelden. Maar voor de koop sompolissen van kort voor novem ber 1975 is een uitzondering ge maakt, zodat mevrouw Meester in 1981 geen zestig, maar zo'n 44.000 gulden belasting verschuldigd is. Al bij al de belegging die juist bij de situatie van mevrouw Meester past. Is mevrouw Meester nu laakbaar vanwege haar koopsompolis? Ande re wijzen van belegging zouden haar in die zes jaren 42.000 gulden belas tingen kosten. Vroeger, voordat de nieuwe wet op til was, zou de koop sompolis haar slechts 15.000 gulden belastingschuld opleveren. Een be lastingbesparing derhalve van 27.000 gulden. Strafbaar zou dat ui teraard niet zijn geweest. Maar laak baar? Het CDA-Kamerlid drs Notenboom, die als belastingdeskundige naar hij •zelf ook zegt veel heeft nagedacht over de belastingmoraal, vindt het geval van mevrouw Meester niet di rect laakbaar. Haar geval betreft DEN HAAG Het is de belasting inspecteurs niet toegestaan inter views over hun problemen bij de belastingheffing te geven aan jour nalisten. De woordvoerder van het ministerie van financiën heeft dit desgevraagd meegedeeld. Het be treft overigens een al lang bestaan de constructie. Naar aanleiding van de kwestie met de koopsompolissen zijn meer in specteurs benaderd voor interviews en gesprekken. Zij moeten daarvoor echter eerst toestemming hebben van het ministerie. Maar ook nu geeft het ministerie deze toestem ming niet. De woordvoerder wijst erop dat ook in het verleden dit soort verzoeken steeds zijn afgewe zen. De leiding van het ministerie meent dat elke inspecteur zijn ei gen, vaak zeer individuele ervarin gen en inzichten inzake de belas tingmoraal heeft, en dat visies beter gecentraliseerd vanuit het ministe- ne kunnen worden gegeven ook niet de koopsomconstructie waar de wetswijziging vooral een dam tegen wilde opwerpen. Daar voor moeten we naar de alweer fictieve heer B. E. Spoaarder. De heer Spaarder is geen spaarder want hij heeft geen geld, alleen een nogal hoog inkomen wat hij vrijwel geheel opmaakt, maar waarover hij toch veel belating moet betalen. De heer Spaarder heeft het oog op de belastingbesparing van de koop sompolis. Maar, zoals gezegd, hij heeft geen geld om zo'n polis te kopen. constructie Speciaal voor mensen als de heer Spaarder hadden de verzekerings maatschappijen bedacht dat de heer Spaarder de koopsom voor de polis ook wel kan lenen. Bij dezelfde maatschappij zelfs. Dat kost na tuurlijk wel rente. Maar die kan Spaarder aftrekken voor zijn belas tingen. Maar dan moet hij hem wel eerst betalen. En we spreken 1974 het gaat om wel 50.000 per jaar, want de heer Spaarder heeft het oog opeen koopsompolis van vijf ton, en de rentestand is tien procent. Ook nu geen nood: De verzekeringsmaat schappij is bereid de heer Spaarder ook nog eens de jaarlijkse rente er bij te lenen. Na zes jaar, 1980, heeft ook de heer Spaarder recht op een uitkering, en die is nu 800.000 gulden. Maar daar haalt de verzekeringsmaatschappij wel al het geleende geld van af, dus de koopsom plus de jaarlijkse rente plus rente op rente. Daarmee is de uitkering al helemaal op. Dus toch alle moeite van meneer Spaarder voor niets geweest? Welnee, zes jaar lang heeft hij jaarlijks tussen 50 en 90 mille aan rente mogen aftrekken voor de belastingen. Rente overi gens die hijzelf niet heeft betaald, maar die hij erbij leende. Gezien Spaarders hoge inkomen leverde deze truc hem vroeger bij elkaar CDA-Kamerlid Notenboom 200.000 gulden schoon op aan be spaarde belastingen. Door de wets wijziging is het altijd nog 120.000 voor de polis van Spaarder uit 1974, want die valt onder een overgangs regime. Wie nu nog aan deze truc begint,.schiet er altijd iets bij in. En dat was ook juist de bedoeling van de wetswijziging. CHU-voorzitter Van Leeuwen De heer Spaarder is laakbaar, vindt drs Notenboom, maar niet straf baar, want hij maakte slechts ge bruik van bestaande mogelijkheden in de belastingwetten. Toch vindt .Notenboom dat politici en partij mensen zich niet aan deze bespa ringstruc hadden mogen bezon digen. CHU-vooizitter dr. Van Leeuwen is zo'n politicus. Hij heeft in 1974 een koopsompolis van een half miljoen genomen, en bespaart nu zes jaar lang ƒ20.000 schoon aan belastin gen. Dr Van Leeuwen wil liever niet zeggen of hij zijn polis heeft gekocht met eigen geld. zoals mevrouw Meester, of met geleend geld, zoals de heer Spaarder. Maar Van Leeu wen vindt dat dit voor het principe ook niet uitmaakt. Hij is het name lijk niet eens met Notenboom. Niets inmoreels Net als Notenboom heeft ook Van Leeuwen veel over deze zaken nage dacht. Hij is mede-directeur van het verzekeringsbedrijf „Stad Rotter dam", dat de afgelopen jaren goede zaken deed met de koopsomcon structies. Van Leeuwen betoogt dat in gevallen als van mevrouw Mees ter ook belastingen werden be spaard. „Het maakt principieel niets uit of je verschuldigde rente van je inkomen aftrekt, dan wel verdiende rente niet bij je inkomen optelt, of liever: Niet hoeft optellen doordat Je het niet verdiende." Van Leeuwen kan dan ook niets immoreels zien aan zijn koopsompolis, of aan die van de heer Spaarder. Van Leeuwen vraagt zich af waar we blijven, als dit laakbaar zou zijn. Is het opvoeren van de hypotheek op je huis om een nieuwe auto te kun nen kopen, waardoor de rente-aftrek omhoog gaat, is dat dan ook een laakbare aftrekpost? „De zaak met de koopsompolissen is een vol maakt legale zaak geweest." aldus dr Van Leeuwen, Dat neemt niet weg dat hij het juist vindt, dat de wetgever het gat nu gedicht heeft. „Als ik Kamerlid was geweest, had ik daar ook voor gestemd." Wie heeft er gelijk. Notenboom of Van Leeuwen? Bij elk antwoord dat op deze vraag gegeven wordt, zijn vele voorbeelden te geven die dicht aanliggen tegen de besproken voor beelden. Bij de belastingen is er nu eenmaal geen strakke streep tussen goed en kwaad, maar een breed grensgebied. Overigens, om misverstanden te voorkomen: gevallen als van me vrouw Meester, de heer Spaarder of dr Van Leeuwen zijn niet de geval len waar de brief van de belasting inspecteurs tegen was gericht. Het onderzoek, dat nu loopt, is ook niet bedoeld om er achter te komen wel ke politici of partijfiguren allemaal zo'n discutabele polis bezitten. Het onderzoek betreft uitsluitend de vraag of in het najaar van 1975 poli tici, al dan niet met voor-informatie, nog gauw een polls hebben genomen vlak voordat zijzelf, als wetgever, de markt gingen sluiten. De beschuldi ging dat dit waar was. vormde de druppel die voor de inspecteurs de emmer deed overlopen. U besluit dus om een klein kopieer-apparaat aan te schaffen. Een deugdelijk, betrouwbaar, solide apparaat, dat het altijd doet. En dat, als er onverhoopt iets mee gebeurt, weer snel bedrijfsklaar is. Welnu, dan kunt u niet om ons heen. Want wij zijn Rank Xerox. En Rank Xerox heeft al jarenlang duizenden kleine kopieer-apparaten in Nederland staan. Van vele verschillende typen. En al die kopieer apparaten onderhouden wij liefdevol. Daar hebben we veel van geleerd. Bij voorbeeld dat een machine maar een machine is. En een zwaar leven leidt. Want mensen doen soms, te goeder trouw, rare dingen met een kopieer-apparaat Ook met onze solide, betrouwbare kleintjes Xerox. Vandaar die service. Vandaar die voortdurende aandacht. Vandaar die zorg. Voor elk Kleintje Xerox. Ons service-apparaat is iets waar, in alle ernst, niemand in Nederland aan kan tippen. Niemand! Dat houdt voor u twee zekerheden in: 1) Bedrijfszekerheid - de regelmatige onderhoudsbeurten zorgen ervoor dat uw Kleintje Xerox van dag tot dag braaf z'n kopietjes blijft uitspuwen. En daar gaat het toch maar om. 2) Eerste hulp bij ongemakken - oftewel snel verhelpen van de spaarzame storingen die zelfs bij zo'n solide Kleintje Xerox kunnen optreden als resultaat van een niet-organieke teistering door o zo goed willende medewerkers. Als u vindt dat u dit soort zekerheden niet mag missen dan is er op de vraag „Welke Kleine Kopieerder" maar één antwoord mogelijk: Kleintje Xerox - Altijd goed. U kunt ze kopen of u kunt ze huren - dat is aan u. Weet u wat? Bel meteen even voor nadere informatie over de mogelijkheden. Ons nummer is 020-17 29 66. U kunt ook de bon invullen en opsturen aan Rank Xerox Nederland B.V., Antwoordnummer 3107,1000 TE - Amsterdam. Dan krijgt u die informatie zwart op wit Stuur mij nadere informatie over de nieuwste kleine kopieerapparaten van Rank Xerox plus een exemplaar van uw boekje "doordenken over kopiëren'.' Naam:. Naam bedrijf: Straat/nh: Plaats: Rank Xerox and Xerox are registered trade marks.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11