Gaswinning in Bergense duinen mag (nog) niet kleine krant Trouw de Oorlog in woestijn X Cursussen tot bijscholen van oud-verpleegsters 'Hersens open, koppen dicht!' Rechter verbiedt inwerkingstellen installatie Melkwereld voor minimumprijs Ambtenaar: poging om tijd te rekken FAMILIEBERICHTEN Kinderen zijn hindeten. Waarschuwen is niet genoeg. Hou ze in de gaten! Strafzaak Folke in april voor Amsterdamse Ho Bruine ratten Sneeuw X 14 februari 1978 DINSDAG 14 FEBRUARI 197B TROUW/KWARTE Van een onzer verslaggevers BERGEN De Amerikaanse firma Amoco, die in de Noordhollandse gemeente Bergen bezig is met de voorbereidingen voor gaswinning in de duinen, mag haar gaswinningsinstallatie pas in werking stellen wanneer men beschikt over een toestemming ingevolge het mijnreglement, die verleend moet worden door het ministerie van Economische Zaken. Hoewel de installatie en de leidingen op het ogenblik al gereed liggen voor het transport van het aardgas naar het gasbehahdelings-station in Alkmaar, mag de Amoco nog niet met deze werkzaamheden beginnen. Dit heeft de president van de Haagse rechtbank, mr. Blaauw gisteren be paald in het kort geding, dat tien Bergense gezinnen hadden aange spannen tegen Amoco. Zij hadden verklaard dat de installatie prak tisch in hun achtertuin staat en dat zij dat heel gevaarlijk vinden. Hun advocaat had afbraak van de installatie of anders stopzetting van de bijna voltooide werkzaamheden geéist Dit ging mr. Blaauw te ver; hij was het met de raadsman van Amo co eens dat dit een te grote financiële strop zou betekenen voor de maat schappij. Ook matigde hij de dwangsom: van een ton naar 50.000 gulden per dag De president ver bood het in werking stellen van de installatie wel mede op grond van veiligheidsoverwegingen. Overigens gaat het hier maar om een tijdelijk uitstel, want zodra Amoco de vergunning van het ministerie van economische zaken heeft gekre gen (men rekent erop. dat dit in april zal zijn) gaat de winning en het transport van het Bergense aardgas toch beginnen. Een ambtenaar van de gemeente Bergen betitelt het kort geding dan ook alleen maar als een poging om tijd te rekken. Bovendien DEN HAAG De Nederlandse melkhandel, de veehouders en de melkindustrie kunnen een mini mumprijs voor verpakte volle melk niet missen. Tot die conclusie is een bestuurscommissie van het pro- duktschap voor zuivel gekomen. De commissie reageerde met deze uitspraak op een recent arrest van het Hof van JustiUe in Luxemburg. Het Hof vindt de minimum melk prijs strijdig met het Europese ge meenschapsrecht. De commissie gaat donderdag weer praten over de melkprijzen. Ze wil dan een pré-advies opstellen voor het produktschap dat volgende week dinsdag vergadert. heeft Amoco altijd verklaard, dat men niet zonder de rijksvergunning zal beginnen met de werkzaam heden. Op het ogenblik is de procedure voor het toekennen van deze vergunning in volle gang: tot 27 februari kunnen nog bezwaren bij de gemeente Ber gen worden ingediend. Daarna zal- het standpunt van B. en W. kenbaar worden gemaakt aan het staatstoe zicht op de mijnen, dat op zijn beurt weer met ministerie van Economi sche Zaken zal adviseren, dat dan de uiteindelijke beslissing zal nemen. Uniek Het college van B. en W. van Bergen heeft zijn eerdere tegenwerking te gen Amoco laten varen, nu de firma enkele jaren geleden van de toenma lige minister Gruijters toestemming kreeg voor het boren in de duinen. De gemeente Bergen was fel hierte gen: zij vond dat een uniek duinge bied werd vernield. Bovendien had men zelf het plan om huizen in dit gebied te bouwen, wat wel mogelijk was. zonder het milieu te schaden. Toen minister Gruijters eind 1974 tegen de uitdrukkelijke wensen van de gemeente Bergen in. Amoco toe stemming verleende (op grond van de wet op de ruimtelijke ordening) voor een gasboring in de duinen, heeft de gemeente zich neergelegd bij de feiten. De toenmalige minister Lubbers had sterk aangedrongen op de ontginning van het gasveld van 20 miljard kubieke meter, omdat Ne derland dat naar zijn mening erg nodig zou hebben in de huidige ener giecrisis. DEN HAAG (ANP) Na een proef in Den Haag wordt de mogelijkheid tot bijscholing voor oud-verpleegsters die weer aan de slag willen uitgebreid: van half maart tot half juni zijn er cursussen in Den Haag, Rotterdam en in Amsterdam. De cursus Is afgestemd op de oud- verpleegsters die na bijscholing ten minste een gedeeltelijke baan van twinit uur per week willen aanvaar den. Na de kosteloze bijscholings cursussen kan de indiensttreding omstreeks 1 september plaats hebben. Voor het eerste bijscholingsproject werd een werkgroep gevormd, waar in naast het ministerie van sociale zaken ook het ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne en de nationale ziekenhuisraad zijn verte genwoordigd. Uit een landelijke pei ling is gebleken dat ook behoefte bestaat aan zo'n bijscholingsproject voor de gedbieden Rotterdam en Amsterdam. Aanleiding tot het ontwikkelen van een bijschollngsprogramma voor oud-verpleegsters was het voordu rend tekort aan verpleegkundigen. De belangstelling voor de eerste cur sus in Den Haag was groter dan het aantal plaatsen. Ongeveer tachtig vrouween volgden de cursus en kre gen een werkkring. De belangstellen den zijn vrouwen die op zoek zijn naar bezigheden buitenshuis en vooral zij die geen jonge kinderen (meer) hebben te verzorgen. Om in het voormalige beroep terug te keren willen zij hun vakkennis en vaardig heid weer op peil brengen. Wunnen van maandag fo! cn met vrijdag telefonisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-9134S6. Op zondagavond Is dit alleen mogelijk van 1B 00-20.00 uur. Voor ons nog onverwacht heeft God van ons weggenomen onze lieve vader, groot- en over grootvader Jelle Jacobus IJlst weduwnaar van Antje Lemstra op de leeftijd van 82 jaar. Wij zijn dankbaar voor alles, wat hij ons tijdens zijn leven heeft meegegeven. Amsterdam. A. de Bree-IJlst C. J. de Bree Amsterdam. J. Sennema-IJlst E. R. Sennema Hoofddorp. H. IJlst E. IJlst-Laanstra kleinkinderen en achterkleinkind Amsterdam. 11 februari 1978. Huize „De Schutse", Hemsterhuisstraat 123. Correspondentie-adres: H. IJlst, Ramaerstraat 6, Hoofddorp. De rouwdienst zal gehouden worden donderdag 16 februari om 10.45 uur in Huize „De Schutse". waarna om 12 uur de begrafenis zal plaatsvinden op de Nieuwe Oosterbegraafplaats aan de Kruis- laan te Amsterdam Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats. Zij is verlost. God heeft haar welgedaan. In haar Heer en Heiland is rustig en kalm ontsla pen onze zuster, schoonzuster en tante Ida van Duyn in de ouderdom van 88 jaar IJmuiden: B. van Dungen Noordwijk: A. van Duyn-Duindam nichten en neven Noordwijk. 13 februari 1978 Bejaardencentrum „Groot Hoogwaak" De rouwdienst zal worden gehouden donderdag 16 februari om 10.30 uur in de aula van Groot Hoogwaak. waarna de begrafenis zal plaatsvin den op de Algemene Begraafplaats te Noordwijk om - 11.15 uur. Gelegenheid om te condoleren donderdag van 10.00-10.30 uur voor de aanvang van de rouw dienst in genoemde aula. En nu. wal verwacht ik. Here? mijn hoop. die is op U Psalm 39 vers 8 Toch nog helemaal onverwacht is van ons heenge gaan op de leeftijd van 67 jaar. Jan Hoogeveen mijn man. onze vader en grootvader, voor ons allen even lief. Uit aller naam: E. C. Hoogeveen-de Graaf Utrecht. 11 februari 1978 Prinses Irenelaan 69. De overledene is opgebaard in de rouwkamer Schoolstraat 12. die geopend is woensdag van 19.00-19.30 uur. Geen bloemen Donderdag 16 februari zal om 10.30 uur een rouwdienst worden gehouden in de Bethelkerk. Burg. Norbruislaan. waarna om 11.30 uur de ter aardebestelling zal plaatshebben op de begraaf plaats Daelwijck, Flondadreef. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de Bethelkerk. Tot onze grote droefheid werd van ons weggeno men mijn lieve man, onze lieve vader, grootvader, broer en zwager Mari van 't Hoff Op de leeftijd van 75 jaar. Heere. tot wien zullen wij henengaan? Gij hebt de woorden des eeuwigen levens; Johannes 6 vers 68. A. van 't Hoff-Bouwman H. L. J. Neijman-van 't Hoff A. J. Neijman Toon, Marieken, Arjan A. M. van 't Hoff H. van 't Hoff S C. van 't Hoff-Klapwijk Mariëtte, Caroline en verdere familie Rotterdam. 10 februari 1978. Tsjaikofskilaan 4 De teraardebestelling heeft op 13 februari plaats gevonden. Bij besch. van de Arr.-Rb. te Amsterdam van 17 janu ari 1978 is het faillissement van de Heer A. D. Hoezee. Lange Distelstraat 22hs. Amsterdam, wegens ge brek aan baten opgeheven. Mr J. Meerdink Wibautstraat 135 Amsterdam JUWELEN, GOUD en ZILVER IN- EN VERKOOP H. W. DAMES Kruisstraat 19. TEL. 023-320481 Haarlem (bii de Ridderstraat) SÏRË Riblicatie aangeboden door dii blad in samenwerking met de Stichting Ideele Reclame DV AMSTERDAM (ANP) - Op drukkelijk verzoek van de i man heeft het gerechtshof ic sterdam de behandeling op 7 van het hoger beroep van het duitse RAF-lid Knut Folkert tegen het vonnis der Utri j rechtbank uitgesteld tot dins<fac april. De uitspraak wordt op verwacht. De rechtbank in Ui veroordeelde Folkerts in deci tot 20 jaar met aftrek van hel arrest voor moord op een Ut) brigadier van politie en poging toe op een hoofdagent, alsmed^, boden vuurwapenbezit. Fol wiens uitlevering aan de Bondj bliek door de rechtbank in tricht toelaatbaar is geacht, deze beslissing in cassatie gi bij de hoge raad in Den Haag behandelt dit cassatieberoep lijk met dat van de RAF-I Wackernagel en Schneider tei gelijke beslissing ten aanzie hun uitlevering door de rechtbank op maandag 13 it Dl Vc i Wa var i vro iedereen leest de krant altijd en overal. ■SGaSHiHwui 14 FEBRUARI 1978 De kleine krant Medewerkenden: Piet Hagen Hanneke Wijgh Peter van den Berg James Dorsey Hans de Jong Hans Masselink Gilles Sloop Brieven en reacties, naar Trouw. Postbus 859. Amsterdam Broer en zus Eric (links) en Beth Hei den, broer en zus, eerste bij de heren en tweede bij de dames op de wereld kamp sprint in het Ameri kaanse Lake Placid. Eric won de 500 meter met een tijd van 38.2 seconden en Beth won dezelfde afstand in 42,97 seconden. Raadsel De uitslag van het raadsel van vorige week (de man die na drie bezoeken aan café's blut was) is, dat deze man op pad ging met zeven entachtig en een halve cent op zak. Martine de Groot Zoetermeer Van onze redactie buitenland ADDIS ABEBA De oorlog tussen Ethiopië en het buurland Somalië wordt steeds heviger. Ethiopië is met een grote tegenaanval begonnen om Somalië uit de Ogaden-woestijn te verdrijven. De oorlog in het noord-ooste lijke deel van Afrika heeft al vele duizenden doden gekost en tienduizenden mensen dakloos gemaakt. Waar is het allemaal om begonnen? Sinds enkele jaren is er een militaire regering aan de macht in Ethiopië. Deze Het maken van een school krant is het belangrijkste thema van het toneelstuk ..Hersens open. koppen dicht", dat toneelgroep Ge- nesius uit Groningen voor leerlingen van het lager be roepsonderwijs speelt De theatergroep komt daarvoor speciaal naar scholen toe. Het stuk is eigenlijk niet al leen voor leerlingen bedoeld, maar ook voor leraren en ou ders In alledaagse taal laat Genesius zien hoe leerlingen soms neerbuigend worden behandeld („Je bent nog te stom om de huishouding te doen"). Door dit soort opmer kingen voelen jongens en meisjes zich vaak naar. min der dan anderen en onge schikt Om te laten zien dat leerlingen wel iets kunnen, willen ze zelf een schoolkrant maken, waarin zij hun eigen zegje doen. Maar dat levert binnen de school en zelfs daarbuiten bij de ouders moeilijkheden op Sommige situaties in het stuk zijn echt om te lachen, andere juist niet omdat Genesius laat zien dat sommige leerlingen het helemaal niet naar hun zin hebben op school Daar om is ..Hersens open. koppen dicht ook de moeite waard voor leerkrachten en ouders. De conclusie van het stuk is dat leerlingen helemaal niet dom zijn en allemaal wel iets te zeggen hebben. Dat is niet altijd even makkelijk, maar wel nuttig, omdat je best mag laten merken dat je er ook bent. Genesius laat het niet bij het spelen van het stukje alleen. Ervoor en erna wordt er met de leerkrachten en leerlingen over de situatie op school en thuis gesproken Dat kan in veel gevallen een levendig gesprek worden. Als je iets meer over de groep wilt weten dan is hier het adres van Genesius: Aqua marijnstraat 1. Groningen. Telefoon 050-714271. wordt van drie kanten be stookt: door een volksbewe ging die zich verzet tegen de dictatuur van de militairen, door een bevrijdingsbewe ging in de noordelijke provin cie Eritrea en door een bevrij dingsbeweging in de zuidelij ke provincie Ogaden. Nomaden Ogaden is een woestijn. De nomaden die er wonen wor den in'hun verzet gesteund door het leger van Somalië. Behalve een vrijheidsstrijd van de Ogaden-bewoners is deze oorlog dus ook een grensconflict tussen twee Afrikaanse landen. Maar er is meer aan de hand. Ethiopië en Somalië liggen allebei aan de Rode Zee. Dat is een veel gebruikte scheep vaartroute. waar de hele we reld belang bij heeft. Boven dien proberen grote machten als Rusland en Amerika hun invloed in dit werelddeel te .behouden of te versterken. Ethiopië krijgt wapens van Rusland Soldaten uit Cuba helpen het Ethiopische leger. Ook Libië. Zuid-Jemen en zelfs Israël staan aan de kant van Ethiopië. Landen als Saoedi-Arabië, Iran en Egypte hebben wa pens geleverd aam Somalië, maar ze sturen geen soldaten naar het slagveld. Amerika en West-Europa proberen zich niet te veel met het con flict te bemoeien Maar Ame rika zal niet toestaan dat de Ethiopische troepen de grens van Somalië overtrekken. In Nederland leven waar schijnlijk meer bruine ratten dan mensen. Iedere avond, wanneer het begint te sche meren gaan de slimme dieren op zoek naar voedsel. Dat is niet moeilijk voor ze te vin den. Op straat staan vuilnis bakken. die niet goed dicht gedaan zijn en waar de heer lijkste lekkernijen in zitten. Ook op vele andere plaatsen kunnen ratten eten vinden. Een bruine rat krijgt gemid deld vijf maal per jaar een nest van acht tot twintig jon gen. Reken maar uit hoe dat op kan lopen. Een bruine rat valt de mens alleen maar aan, als hij in het nauw gedreven wordt. De mens hoeft niet bang voor het dier te zijn. Toch moeten ratten bestreden worden, want zij kunnen ziektes over brengen. schade toebrengen aan huizen, enz. In arme landen is de rat een veel groter probleem dan in Nederland. Bijvoorbeeld in India, waar zoveel mensen honger lijden, is men niet in staat de rat goed te bestrij den. De miljarden ratten die daar rondlopen, eten de helft van al het aanwezige voedsel op. In Nederland komt de bruine rat het meeste voor. De zwar te rat. die in vroegere jaren de gevaarlijke ziekte de pest overbracht, vind je hier niet meer. Op het platte land komt de muskusrat nog wel voor. Deze is schadelijke, om dat hij gaten in dijken kan maken. In België en dit is geen mop kan je in sommi ge deftige restaurants mus kusrat eten. Ze zeggen dat het vlees net zo lekker smaakt als het vlees van een tam konijn. De mens kweekt ook ratten voor de wetenschap. Dat zijn witte tamme ratten die ge bruikt worden bij proeven. Het is toch nog gaan sneeuwen. Op Terschelling lag zelfs een laag van tien tot vijftien centimeter, zodat je van de duinen kon skiën. Zoveel als in 1942. toen er op 5 februari een pak sneeuw van gemiddeld 427> centimeter lag. zal het wel niet worden, maar gisteren zat er toch nog verse sneeuw in de lucht. Hoe ontstaat sneeuw? In de lucht be vindt zich waterdamp. Die kun je niet zien. Als die lucht opstijgt, koelt ze af en dan wordt de waterdamp wel zicht baar: 's Zomers als onnoemelijk veel kleine mist- en wolkendruppeltjes, 's winters als kleine ijskristallen. Onder de microscoop ziet een sneeuw kristal eruit als vertakte zeshoekige sterretjes. Bij temperaturen om het vriespunt is de sneeuw vochtig en zacht. De vlokken zijn dan groot Bij strenge vorst is de sneeuw fijn en droog. Hij gaat door een krachtige wind ge makkelijk stuiven en wordt ook wel jacht- of driftsneeuw genoemd, die door kieren het huis kan binnen komen. Het lijkt misschien vreemd, maar sneeuw is een slechte warmtegeleider. Hij gedraagt zich net als een laag isole rend schuimstof in een woning. De eski mo's maken van dit vermogen een dankbaar gebruik en bouwen een hut van dikke sneeuwwanden (iglo). Daar binnen blijft het warm. Het sneeuwdek beschermt ook de winterplanten tegen bevriezing. Boven een sneeuwdek vriest het daarentegen vaak streng tot zeer streng in klare stille nachten: soms min 20 tot min 25 graden in ons land, in Noord-Scandinavië wel eens min 30 tot min 40 graden. Dat het buiten Nederland flink kan sneeuwen heeft ook Hanneke Wijgh van de redactie van de Kleine Krant ge merkt. Zaterdagmorgen zou ze per vliegtuig naar Genève (Zwitserland) rei zen. Maar het vliegveld was onderge sneeuwd en dus moest ze met de trein. g

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 10