Verhelderende visie op neo-marxisme Jan de Booy's hobby vult gat-in-de-markt Voorlichting arts faalt vaak Vijfde druk van Van Peursens Filosofische Oriëntatie Vroeg pensioe vrij eenvoudig Opmars cassette-recorder leidde tot 'Studio Weerklank' Onderzoek naar verbetering van rij-examen OPENBARE KENNISGEVING OPENBARE KENNISGEVING Groningse 'medicijnenwinkeliers' (die zichzelf overbodig willem maken) Huisarts: een stimulans tot verbetering MAANDAG 13 FEBRUARI 1970 door dr. C. Rijnsdorp Toen dr. C A. van Peursen in 1958 zijn boek Filosofische Oriëntatie, een inleiding in de wijsgerige problema tiek, bij Kok deed verschijnen, vond hij het nuttig om in een Aanhangsel enkele aanwijzingen te geven bij de lectuur van dat werk. Die aanwijzingen bepleitten rustig, aandachtig lezen, overlezen van moeilijke passages, het maken van aantekeningen of uittreksels, maar ook wel blijven doorlezen tot het verband vanzelf weer helder zou worden Aangeraden werd ook het boek nu en dan even te laten rusten, „om zelf over een bepaalde gedachte of over de samenhang tussen zekere denk beelden voort te mijmeren". Neo-marxisme Nu van het genoemde boek bij de zelfde uitgeverij een vijfde, geheel gewijzigde druk is verschenen (289 bladzijden, 37.50), heeft de schrjver deze raadgevingen achterwege gela ten vermoedelijk om praktische re denen omdat de nieuwe editie is uit gebreid met een paragraaf over het neo-marxisme en een geheel hoofd stuk over islam en wijsbegeerte. Toch is het voor een aankondiging in de krant niet zonder belang aan die hierboven in het kort weergegeven adviezen te herinneren, omdat filo sofische lectuur, hoe helder geschre ven ook (en dat is bij deze auteur altijd het geval), door de abstractie nu eenmaal moeilijk blijft. Openheid De schrijver, van wiens werken ver talingen verschenen in het Engels, Duits, Frans, Pools, Spaans, Indone sisch, Japans en Koreaans, is inten sief blijven doorstuderen en kennis blijven nemen van diverse vakwe tenschappen om de resultaten daar van in zijn denken op te nemen. Dit tekent de ruimte en openheid van zijn filosoferen, de bescheiden opstelling, de zakelijkheid en de grondige vakkennis. Zijn duidelijke voorkeur gaat uit naar de bèta-wetenschappen; het li- terair-muzische element, zoals bij Kierkegaard, Schopenhauer en Nietzsche, ontbreekt. Het komt mij voor dat van de kunsten voorname lijk de beeldende kunst hem aan trekt. Opvallend is de wetenschappelijke bescheidenheid, want de persoon van de denker en diens emoties gaan helemaal schuil achter de uiteenzet ting. Men zal hier geen uitspraak als van Bolland tegenkomen; „Als ik omval, zal het nacht zijn". Zijn houding in de filosofie is verwant aan die van Herman Bavinck in de theologie, maar Van Peursens stijl mist de (ou derwets-(retorische zwier van die van Bavinck. Achtergrond (Van een onzer verslaggeefsters) ROZENBURG De opmars van de cassette recorder. die momenteel al in zo'n 50 procent van de Nederlandse gezinnen staat, is aanlei ding geweest voor de 48-jarige Jan de Booy uit Rozenburg om een nieuwe vorm van „service verlening" op touw te zetten. De heer De Booy maakt bandopnames van kerk diensten. muziekavonden, herdenkings- en trouw- diensten of andere samen komsten. waarvan hij weet dat deze voor een be paalde groep mensen zo waardevol zullen zijn, dat ze die dolgraag later nog eens zouden willen „mee maken". Van de geluids banden maakt hij een „moeder-cassette"op zijn cassette-deck. die hij ver volgens naar een studio stuurt, waar men er co- pieën van produceert, zo veel als waaraan maar be hoefte bestaat. De eerste maal dat Jan de Booy zijn diensten aan bood. was ter gelegenheid van de afscheidsdienst van de Rozenburgse indu striepredikant ds Harder Hij peilde de behoefte on der de kerkgangers aan een opname van deze dienst en toen deze groot genoeg bleek, installeerde hij zijn apparatuur in de kerk De cassette-bandjes heeft hij vlot kunnen ver kopen tegen kostprijs plus 2,50. Die rijksdaalder was namelijk bestemd voor het industriepasto raat. Bij voorkeur verleent De Booy zijn medewer king aan evenementen waarbij ook een charita tief doel gesteld kan worden. „Weerklank" De heer De Booy heeft in middels ook een naam voor zijn acUviteiten ge vonden Studio Weer klank De initiatiefnemer piekert er overigens niet over zijn acUviteiten uit te breiden over een groot ge bied. omdat hij van zijn hobby beslist geen beroep wil maken Voor een orga- nisaUe is het volgens hem wel degelijk aantrekkelijk een landelijk netwerk te organiseren waarbij zijn iniüaüef op grote schaal in praktijk wordt ge bracht. De heer De Booy bena drukt dat het geenszins zijn bedoeling is winst te slaan uit zijn hobby. ..Als ik mijn apparatuur er maar uit kan halen, vind ik het best". Daarnaast geeft hij er de voorkeur aan zijn acUviteiten te koppelen aan een wat hij noemt .zinvol doel". Auteursrechten Deze koppeling en het feit dat hij geen winst beoogt, zullen er tevens voor zor gen. verwacht de heer De Booy. dat hij niet in con flict komt met de STEM- RA teen BUM A-dochter), het bureau dat belast is met de bescherming van de zogenaamde mechani sche produkties (geluids bandjes. etcetera). Vol gens De Booy kan hij vrijelijk zijn gang gaan zo lang hij zich niet bezon digt aan het copiëren van stukken die bij de STEM- RA geregistreerd staan. Volgens een woordvoerder van de STEMRA is het raadzaam dat de heer De Booy. wil hij overtredin gen vermijden, vooraf steeds even contact op neemt met de STEMRA om te controleren of hij zonder problemen een op name kan maken. „In feite heeft deze meneer voor elke opname toestemming nodig van ons, maar zo lang hij met zijn produk ties onder de 500 exempla ren blijft, is het voor ons totaal niet interes sant aldus de STEMRA-woordvoerder. Een produktie van 500 exemplaren is voor de heer De Booy echter verre toekomstmuziek. „Ik denk nu nog maar aan een maximum van 50. Als ik Van Peursens christelijke levenso- vertuigng is nergens voorgrond, maar overal achtergrond. En dat wel om methodische redenen: betogen is nu eenmaal iets anders dan getui gen. In boeken als „Hij is het weer" en „Het is niet vanzelfsprekend" ko men de geloofsvragen meer recht streeks aan het woord. Uw recensent is in hart en nieren literator, maar wat hem in bepaalde filosofische geschriften aantrekt, is het precieze woordgebruik. Komt de dichter tot het juiste woord met de juiste nuance op de juiste plaats langs intuïtieve weg, de denker be reikt een verwante exactheid langs de weg van het verstand. Taal Nietzsche wees in zijn tijd op het verband tussen helder denken en goede stijl, toen hij schreef: „Den Stil verbessern heisst den Gedanken verbessern". wat vrij vertaald bete kent: wil je je stijl verbeteren, reinig dan eerst je denken. Zowel dichten al filosoferen gebeurt in taal en in de taal ontmoeten dich ter en wijsgeer elkaar. Nu had Nietz sche het natuurlijk over proza; zijn gedichten zijn, op enkele uitzonde ringen na, slecht. Islamitisch denken Tenslotte iets over het nieuwe hoofd stuk dat het islamitisch denken be handelt. De islam als religie is sterk verticaal gericht. Meer dan enige an dere religie verzet de islam zich te gen elke herleiding tot natuurlijke gegevens: elke leer van God als pro jectie van menselijke behoeften, elke herleiding bij voorbeeld tot klasseverschijnselen worden radi caal afgesneden. In onze moderne samenleving kan de islam er niet buiten zich bezig te houden met de horizontale vragen: sociale organisatie, de plaats van de vrouw, herstructurering van de maatschappij en erkenning van re sultaten der hedendaagse weten schappen. lUdAlIIlUIIl VcUl OU. ftla IK I dat haal. zou ik dat al erg PrOVlIlClCS IHOgCÜ veel vinden." geen wegenbelasting Voorlopig is de agende van Jan de Booy goed ge- ffggp nellen vuld met opdrachten. Zo maakt hij opnames van de maandelijkse muziek avonden in de Immanuèl- kerk: de meeropbrengsten zijn bestemd voor het or gelfonds. Verder staan er deze week nog een trouw- dienst en een koor-optre den op het programma. Jan de Booy: „Studio Weerklank draait uitsté kend en wat kun je je nog meer wensen van je hobby". heeft de neiging ook het denken aan zich te onderwerpen. Ideologische macht Politieke macht houdt tevens ideolo gische macht in; achter elke strijd in de wereld zit een strijd van ideeën en overtuigingen. Het neo-marxisme, dat met een nieuwe paragraaf verte genwoordigd is, heeft hiervan weet en het heeft „eigenlijk de materialis tische stelling verlaten" (bladzij 177). Als samenvatting zijn die paar nieu we bladzijden over het neomarxisme belangrijk en verhelderend. Spanning De rijke oliesjeiks worden met de neus op de moderne technologie ge drukt en moeten dit met het voorva derlijke, exclusieve islamitische ge loof zien te rijmen. En binnen de islam zelf heerst span ning tussen theologie en filosofie. Dit wordt dan in het genoemde hoofd stuk nader uiteengezet. Hoewel Van Peursens boek er niet over spreekt, komt het islamitisch denken ook po litiek tot uitdrukking. Natuurlijk is politiek machtspolitiek en macht Van onze parlementsredactie DEN HAAG De provincies zullen in de toekomst geen motorrijtuigen belasting mogen gaan heffen, zoals aanvankelijk wel de bedoeling was. Hiertoe heeft de ministerraad besloten. De bedoeling was dat de provincies opcenten zouden mo gen gaan heffen op de motorrijtui genbelasting van het Rijk. Nu dit niet doorgaat krijgen ze van de rege ring 30 miljoen extra via het provin ciefonds. DEN HAAG Minister Tuynman van verkeer en waterstaat gaat on derzoeken hoe het rij-examen kan worden verbeterd. De minister gaat zoeken naar mogelijkheden om de wachttijden voor het afleggen van het examen (veelal enkele maanden) te bekorten, en ook de mogelijkhe den voor herkansing korter op het mislukte examen te laten volgen. Verder overweegt de minister de mogelijkheid om auto-rijschool leerlingen inzage te geven in het percentage geslaagden per rij school: zo kan men eenvoudig de beste rijscholen herkennen. De mi nister antwoordt dit op schriftelijke vragen van het Kamerlid Wöltgens (PvdA). Minister Tuynman wil verder in het algemeen onderzoeken of het rij examen nog wel zo goed mogelijk voldoet. Met het theoretisch deel is al begonnen: het zintuigfysiologisch instituut van TNO stelt daarnaar een onderzoek in. UTRECHT Volgens de socia verzekeringsman C. Gijsen van Industriebond NKV bestaat er eenvoudige manier om algemt vervroegde pensionering op 63-ja ge leeftijd in te voeren. Momenteel kent ons land een lap pendeken van pensioenregeling! en breekt men zich het hoofd oi een algemene vervroegde pensioi ring. In „Industrierevu", het blad van Industriebond NKV doet Gijsen suggestie iedere Nederlander die 63- of 64-jarige leeftijd met pensio< wil, in de WWV (de Wet werkloc heidsvoorziening) terecht te lat^ komen. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de lec van de Provinciale Staten van Zuid-Holland brengt ter openbare kennis, de zitting, bedoeld in artikel H 16 der Kieswet, juncto artikel H 5 van Kiesbesluit, ter nummering van de lijsten van kandidaten, zal wore gehouden op 16 februari 1978, des namiddags te 16.00 uur ten Stadhui Burgemeester De Monchyplein 14, te 's-Gravenhage. s-Gravenhage, 9 februari 1978. frooi De voorzit ooft SCHOLS De Burgemeester van 's-Gravenhage, brengt ingevolge artikel G 3, der Kieswet ter openbare kennis; dat politieke groeperingen voor de aanstaande verkiezing van de leder de Gemeenteraad aan het centraal stembureau schriftelijk kunnen vef ken, voor deze verkiezing haar naam, een aanduiding daarvan of be« te schrijven in het register dat door het centraal stembureau daartoe p aangelegd; dat verzoeken tot inschrijving bij het centraal stembureau kunnen w« ingediend van 21 februari tot en met 6 maart 1978; dat, wanneer een politieke groepering gebruik wenst te maken van e de Kiesraad geregistreerde naam of aanduiding, een verklaring van de rechthebbende groepering moet worden overgelegd, dat de eer noemde groepering gemachtigd is, de inschrijving aan te vragen; dat formulieren voor bovenvermelde inschrijving kunnen worden afgel :„i ter Gemeentesecretarie, afdeling „Burgerlijke Stand, Bevolkingsaan li genheden en Militaire Zaken", bureau „Verkiezingen", Burgemeeste Monchyplein 14, van maandag tot en met vrijdag van 8.15-14.00 s-Gravenhage. 9 februari 1978. ikh uize leste kr be De Burgemeester van 's-Gravenleb' SCHOLS trhoi ouwi *leg 800 TROUW/KWARTET H Door Jan Sloothaak GRONINGEN - Huisartsen en apothekers in Groningen spannen samen om een „medi- cijnenwinkel", die bijna een half jaar draait, te laten slui ten. Het team dat die winkel runt, is het daar nog mee eens ook. „Het is eigenlijk de bedoe ling ons zelf overbodig te ma ken; dat huisartsen en apothe kers onze taak zelf uitvoeren," zegen Jan Diertens (24) en Lies Goessens (23), twee van de on geveer tien hulpverleners en studenten (medicijnen en far macie) die als „medicijnwinke- liers" optreden. Vorig jaar september begon de win kel in het Jongeren Advies Centrum (JAC) te Groningen. De bedoeling was om patiënten in te lichten over de werking en (soms kwalijke) bij werking van medicijnen. In het be gin liep het storm. Later ebde de vloed wat af. Tegenwoordig komen er ongeveer tien mensen per week. die wel eens willen weten wat ze nu eigenlijk slikken. Huisartsen en apothekers waren niet zo gelukkig met de winkel, vooral ook omdat zij overrompeld werden. Apotheker F J. Venema, secretaris van de Groninger Apothekers Vere niging, vertelt dat men in zijn krin gen nogal verbaasd was over het plotselinge ontstaan ervan, zonder enig overleg. De apothekers zochten contact en daarna klaarde de lucht wel wat op. Er is nu een geregeld contact tussen huisartsen, apothe kers en winkel. De Groninger apo thekers volgden reeds in de landelij ke tensens om medicijngebruikers wat beter in te lichten. Bovendien namen ze eigen plaatselijke initiatieven „Achteraf gezien heeft de medicijnwinkel ons wel geprik keld de hand in eigen boezem te steken," zegt de heer Venema. Deze vindt bijvoorbeeld dat een contact groepje van huisartsen en apothe kers (dat zich ook beraadt op goed kope medicijnen waar dat kan) wel wat Intensiever te werk zou kunnen gaan. De taak van de apotheker ligt vooral op het technische vlak. Bij voorbeeld: wanneer moet je medicij nen nu precies innemen, hoe doe je dat en kun je er zonder nadelen alcohol bij gebruiken. „In de laatste gesprekken is ons ge bleken dat het knelpunt niet zo zeer bij ons ligt. De binnenkomende vra gen hebben niet zo zeer betrekking op ons terrein. Vragen als. hoe zwaar een medicijn is en waar je het voor krijgt, kunnen wij niet beoordelen omdat wij de diagnose niet stellen. Zulke vragen moeten we terugver wijzen naar de arts. Onze opinie is: het grootste gebrek aan de voorlich ting ligt bij de arts, die de mensen wat voorschrijft en soms nauwelijks vertelt wat ze hebben. Die mensen gaan dan naar de apotheek met een recept, krijgen een stel witte pillen en weten totaal niet waar ze aan toe zijn. Ik kan me heel goed voorstellen dat ze dan op een gegeven moment naar de medicijnwinkel hollen." 'Niet ervaren' Het bezwaar van de apothekers zo wel als de huisartsen is dat de medi cijnwinkeliers geen ervaren krach ten zijn. Dokter S. A. Schuit van de Plaatselijke Huisartsen Vereniging (PHV) zegt het oprichten van de me dicijnenwinkel met gemengde ge voelens te hebben ervaren. „Aan de ene kant zien we dit toch wel als een teken aan de wand, dat er mogelijk iets mankeert aan de voorlichting door huisartsen en apothekers. We zien dit als een waarschuwing en als een stimulans om hierin zodanig ver betering te brengen dat de medicij nenwinkel in de kortste keren over bodig wordt." Volgens dokter Schuit wordt het overleg tussen huisartsen en apothekers de laatste tijd al in tensiever. Bovendien wordt er aandacht aan besteed op de jaarlijkse „Breeden- burg-cursus" (bijscholing) die door negentig procent van de Groninger huisartsen wordt bezocht. Het gaat om de relatie huisarts-pa tiënt. Als er iets aan die relatie man keert, moet volgens dokter Schuit de oplossing uiteindelijk niet wor den gezocht in een neutrale instel ling als een medicijnenwinkel. Er behoort ook geen restgroep over te blijven op grond van de veronder stelling dat in een aantal gevallen die relatie toch blijvend te wensen laat. „Ik zie niet waarom de drempel naar de huisarts hoger zou moeten zijn dan naar een medicijnwinkel. Als een patiënt vindt dat hij niet bij zijn dokter terecht kan, doet hij er beter aan de relatie maar geheel te verbreken en een andere huisarts te zoeken." Bezwaren De PHV heeft aan de andere kant ook duidelijke bezwaren tegen de medicijnenwinkel. Er is twijfel over de deskundigheid. Het gaat om een moeilijke materie en het werk wordt door studenten gedaan. Een ander bezwaar is dat soms medicijnen voor angstaanjagende ziekten, zoals kanker en leukemie, worden voorge schreven zonder dat de patiënt weet dat hij die ziekte heeft. „Aan de ene kant moet je de patiënt niet onmon dig laten, maar het is ook niet altijd gewenst dat de patiënt de diagnose weet. En als anderen zich daar dan mee gaan bemoeien, vraag je je af of dat geheim wel goed bewaard blijft" „Voorzichtig" Volgens Jan Diertens en Lies Goes sens, beiden studenten Sociale Aka- demie en als hulpverleners verbon den aan het JAC, gaat de medicij- Jan Diertens en Lies Goessens nenwinkel erg voorzichtig te werk. De wel eens geuite vrees dat diagno ses worden gesteld of therapeuti sche adviezen worden gegeven, is ongegrond. Het enige wat wordt ge daan is het geven van inlichtingen over (bij)werking van medicamen ten. Doel daarvan is de patiënt zo veel informatie te verstrekken datj hij daarmee gewapend een gesprek kan aangaan met zijn huisarts. De medicijnenwinkel wil die huis arts vasthouden als de centrale fi guur. Er wordt ook altijd met na druk op aangedrongen het medicijn gebruik nooit te staken zonder over leg met de huisarts. Het feit dat er 'geen schrikbeelden' steeds mensen met vragen komen die ze eigenlijk aan hun huisarts zouden moeten stellen, wijst erop dat er iets schort aan de relatie en de huisarts zou zich daarvan volgens de winkeliers iets moeten aantrek ken. De patiënten komen wèl naar. de medicijnenwinkel, ook al is het vaak schoorvoetend omdat men het toch wel als bedreigend voelt iets buiten de huisarts om te doen. De anonimiteit is echter verzekerd. De namen van de bezoekers worden zelfs niet genoteerd. Een nadeel hiervan is wel dat men achteraf nooit weet of een patiënt inderdaad iets aan de informatie heeft gehad. Dat maakt het nagaan van de resul taten moeilijk. Sociale groepen Het verwijt van gebrek aan deskun digheid is deels opgeheven doordat enkele apothekers en huisartsen zich bereid hebben verklaard mede werking te verlenen als dat gewenst lijkt. De bezoekers van de winkel blijken uit alle sociale groepen te komen. De vragen spitsen zich niet toe op bepaalde medicijnen, maar omvatten alle medicamenten, van eenvoudige huismiddeltjes tot zwa re medicijnen van allerlei soort. Wel l T«*~ opvallend is dat de meeste bezo kers ouderen zijn (boven de vijfeiL veertig jaar). „Bij de adviezen wordt er altijd vo< gewaakt geen schrikbeelden op roepen", aldus Diertens en m Goessens. Bovendien wordt gewaa schuwd tegen zelf-medicatie: het g bruiken van medicijnen van gezin leden en anderen. De Groningj winkel heeft inmiddels al navolgin gevonden. In Nijmegen is er ook opgericht en in Hilversum is ee telefonische medicijnendienst opg richt, terwijl elders nog initiatieve in wording zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8