inister Zuid-Afrika verlaat overleg Namibië adat zoekt Franse steun V erkiezingskermis in Frankrijk barst los a beraad rust in Libanon hersteld Carter als lakei van het imperialisme Kabinet Soares kan gaan regeren 'Somalië moet vechten op eigen kracht' ANDAG 13 FEBRUARI 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet EW YORK (AP. Reuter) Na één dag al is de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Jik" Botha opgestapt bij het Namibië-overleg in New York. Hij wil overleggen met premier John orster over een nieuw voorstel voor de toekomst van Namibië, dat door Zuid-Afrika tegen ltspraken van de Verenigde Naties in. wordt bestuurd. Botha zei dat er kans is op hervatting jaar noemde de toestand wel „ernstig". lan het gesprek in New York nemen ie partijen deel: Zuid-Afrika, mi sters van buitenlandse zaken van westerse landen (de Verenigde aten. Canada. Groot-Brittannië. ankrijk en West-Duitsland) en de lorzitter van de Namibische bevrij- ngsbeweging SWAPO. Sam oejoma ver het overleg is weinig bekendge- laakt. maar naar verluidt zou het ■n slechte start hebben gehad, hoe- el Noejoma zei een andere indruk hebben. Het voorstel waarover Bo- 1a thuis is gaan praten, is ingediend Dor de vijf westerse landen, maar et duidelijk is wat het behelst, et westen probeert Zuid-Afrika te iwegen haar rond 25.000 man ster- troepenmacht uit Namibië terug trekken, waarna onder toezicht de Verenigde Naties verkiezin- en zouden kunnen worden gehou- :n. De wijze waarop het westen dit voor ogen heeft noemde Botha voor zijn vertrek in een aantal opzichten ..onaanvaardbaar". Eerder al had de minister van bui tenlandse zaken bezwaar gemaakt tegen de voorkeursbehandeling van de SWAPO, die niet de enige bevrij dingsbeweging is in Namibië. Ook de andere groeperingen zijn in New York vertegenwoordigd, maar met op hetzelfde niveau als SWAPO. Kennelijk doelend op SWAPO zei Botha dat de voorstellen van het westen de bevolking van Namibië geen gelijkwaardige behandeling ge ven. en het gevaar opleveren dat zij onder de voet wordt gelopen door een ..marxistische terreurorgani satie". Botha weigerde te zeggen of er nu weer zal worden gepraat in de „Turn- halle" in de Namibische hoofdstad Windhoek. De SWAPO heeft zich steeds tegen dit „Turnhalle-overleg" gekeerd, evenals de meeste zwarte Afrikaanse staten, omdat het Nami bische volk er niet vertegenwoordigd zou zijn. De gesprekspartners van Zuid-Afrika dóór worden omschre ven als ..marionetten" van het apart heidsregime. Wel liet Botha weten dat zijn land nog steeds bereid is eind dit jaar verkiezingen te houden in Namibië onder toezicht van de Verenigde Na ties. Tijdelijke overneming van de macht door de volkerenorganisatie wees de bewindsman opnieuw van de hand. Begrafenis In Namibië is zaterdag de minister van volksgezondheid van het thuis land Ovambo, begraven. Hij werd vorige week tijdens een politieke bij eenkomst gedood door een man die volgens de politie lid was van de Namibië (Zuidwest-Afrika) SWAPO. De „bantoe-stan-politiek" van Zuid-Afrika in Namibië (het op splitsen in verschillende, zelfstandig genoemde thuislanden) wordt door de SWAPO van de hand gewezen. Een Zuidafrikaanse woordvoerder heeft ontkend dat vliegtuigen van zijn land het Angolese luchtruim hebben geschonden. De Angolese president Agostinho Neto had dat vorige week beweerd. Volgens de woordvoerder daarentegen heeft An gola sinds augustus vorig jaar 49 maal de grens met Namibië geschon den. Als er door ons toedoen grensin cidenten zijn. is dat omdat „agressie van over de grens" (Angola) wordt beantwoord, aldus de woordvoerder. ma- kzie ikke- rdos. hoge' chte van Go- wel ïelm die eeft. het ARIJS. BOEKAREST (Reu- tr, UPI, AP) De Egyptische resident Sadat is gistermid- ag uit Roemenië in Frankrijk angekomen, waar hij bespre kingen voert met de Franse resident Giscard d'Estaing. adat had het afgelopen week- inde ontmoetingen met de )ostenrijkse bondskanselier jeisky, de Israëlische opposi- eleiders Peres en de Roe- ïeense president Ceaucescoe. angenomen wordt, dat de Egypti- che president bij zijn Franse colle- a zal aandringen op de levering van ïilitair materieel. Egypte heeft al 40 ranse Mirages en elektronisch ma riaal gekocht. Sadat zoekt voorts teun voor zijn standpunt, dat Israël ruil voor vrede, zich volledig moet erugtrekken uit alle bezette gebie- en. Sadat zou voorts willen pleiten oor Franse steun bij de opzet van een Arabische wapenindustrie, die gefinancierd gaat worden door Sa- oedi-Arabië. Volledig eens President Sadat kwam gisteren uit Roemenië, waar hij besprekingen voerde met president Ceaucescoe. Sadat heeft hen gevraagd steun te verlenen aan zijn vredesinitiatief. Roemenië is het enige Oosteuropese land dat betrekkingen onderhoudt met Israël en het is ook het enige land in Oost-Europa dat zich achter Sadats vredesinitiatief heeft gesteld. Sadat hoopt dat Roemenië zijn best zal doen de Oosteuropese confraters van de juistheid van Sadats stand punt te overtuigen. Aangenomen wordt dat Roemenië een rol heeft Siimon Pprps gespeeld bij het onverwachte bezoek 1 clca dat Sadat in november aan Jeruza lem bracht. Na afloop van het over leg deelde een woordvoerder van Sa dat mee dat er volledige overeen stemming bestond tussen de beide presidenten over de weg naar de vrede in het Midden-Oosten. Het bezoek van Sadat aan de Roe meense hoofdstad verliep niet ge heel op rolletjes. Het vliegtuig van Sadat, dat uit Oostenrijk kwam, kon wegens de mist niet landen op het vliegveld bij Boekarest en moest uit wijken naar Constanza aan de Zwar te Zee. De Roemeense autoriteiten brachten grote hoeveelheden mili tairen en een aantal waterkanonnen op straat in de hoofdstad, omdat zij betogingen vreesden van Arabische studenten, die het niet eens zijn met de politiek van Sadat. Meldingen van ongeregeldheden waren er ech ter niet. Afgelopen zaterdag sprak president Sadat in het Oostenrijkse Salzburg met de Israëlische oppositieleider Sjimon Peres. Na afloop van dit ge sprek, dat plaats vond op initiatief' van de Oostenrijkse kanselier Kreis- ky, verklaarde Peres dat hij het op prijs had gesteld om met Sadat van gedachten te kunnen wisselen. Hij benadrukte echter dat er geen spra ke was geweest van onderhandelin gen. ook al had hij premier Begin tevoren op de hoogte gesteld van het onderhoud. Tijdens het bezoek van Sadat aan Jeruzalem hadden de bei de heren maar weinig tijd gehad om met elkaar te praten. De ontmoeting tussen Sadat en Pe res was een persoonlijke triomf voor Kreisky. aangezien hij in het verle den al verscheidene malen heeft ge probeerd Arabische en Israëlische leiders met elkaar aan tafel te krij gen. In 1974 werd Kreisky door de socialistische Internationale op reis gestuurd in het Midden-Oosten en in dat kader bezocht hij Israël en elf Arabische staten. IEIROET (Reuter, UPI) Sy- che en Libanese leiders heb- in gisteren langdurige be sprekingen met elkaar gevoerd )m een einde te maken aan de .evechten van de vorige week iussen het Syrische en Libane- ;e leger. Gisteren was het voor de derde achtereenvolgende lag rustig in de Libanese loofdstad. >e Libanese commandant van de floor Syriërs beheerste Arabische rredesmacht. die sedert de burger- >olog in Libanon gelegerd is, luite- ïant-kolonel Sami Khatib, deelde na ifloop van het Syrisch-Libanese iverleg. waaraan ook werd deelgeno- nen door de Syrische minister van mitenlandse zaken Khaddam. mee, flat overeengekomen was een ge- neenschappelijk tribunaal op te zet- en om een onderzoek in te stellen laar de schendingen van de veilig- leid in Beiroet. Bij de gevechten, die 'orige week dinsdag begonnen, zijn ïaar schatting 150 mensen om het !v ii-:si .1 - v' - j Syrische eenhe 'f fr den van de Arabi sche vredesmacht stonden gisteren >*?71IIVi ibKT"*'Ét'- overal in de Liba nese hoofdstad Beiroet opgesteld om te voorkomen dat er nieuwe on geregeldheden zouden uitbreken. ijn leven gekomen, voor het merendeel Syrische soldaten en Libanese bur gers. De Syriërs eisten aanvankelijk uitlevering van de Libanese militai ren, die volgens hen verantwoorde lijk waren voor het uitbreken van de schietpartijen, maar het Libanese le ger heeft die eis steeds afgewezen. Het nu bereikte compromis voor de oprichting van een tribunaal zou in feite een overwinning betekenen voor de rechtse Liöanezen, terwijl daarmee het prestige van de Syriërs betrekkelijk ongeschonden blijft. Israël In de Libanese hoofdstad verliep het openbare leven het afgelopen week einde weer normaal. Wel werd 15 kilometer ten zuiden van Beiroet een lid van de linkse pro-Syrische Volks partij met vrouw en drie kinderen gedood. Volgens linkse politieke kringen moeten rechtse christenen voor deze moord verantwoordelijk worden gesteld. Gewapende Syri sche militairen bewaarden de orde en rust in het dorpje waar de moord plaats vond. Overigens waren bij de strijd van de afgelopen week geen Palestijnen en linkse moslims be trokken. Israël ontkende gisteren in Libanon bekend gemaakte berichten, dat Is raëlische artillerie Palestijnde posi ties in het zuiden van Libanon had bestookt. Het over het algemeen goed geïnformeerde Egyptische blad „Oktober" schreef, dat de Israëlische premier Begin voorstander zou zijn van een deling van Libanon in een christelijk en een moslim deel. Israël zou bereid zijn het christelijk deel militair en economisch te steunen. PARIJS Er zullen meer mensen in Pantin zijn dan in het stadion van Murrayfield bij de wedstrijd Frankrijk-Schotland, riep de lei ding van de gaullistische Rassem- blement pour la Rëpublique (RPR) vorige week uit bij de aankondi ging van de manifestatie, die voor de partij het hoogtepunt zou moe ten worden van de verkiezings strijd. Wie weet dat Frankrijk- Schotland onlangs zo een zestig duizend rugbygekken aantrok, klinkt zo een kreet wel wat overdre ven in de oren. Ten onrechte, want de pretenties zijn meer dan waargemaakt. Tegen de 80.000 aanhangers van het gaul- lisme zorgden zaterdag voor een spektakel, een Amerikaans aan doende verkiezingskermis, zoals Frankrijk die tot 12 maart, de dag van de eerste ronde van de algeme ne verkiezingen, waarschijnlijk niet meer zal meemaken. Communisten De enigen die roet in het eten kun nen gooien zijn de communisten, want de achterban van George Marchais zal ongetwijfeld ook met vele tienduizenden naar de massa bijeenkomst komen, die over enke le weken in Parijs staat te gebeu ren. De RPR en met name haar leider Jacques Chirac wilden met de „rally" van het afgelopen week einde bewijzen dat het gaullisme niet dood is en dat de enorme komst naar de opwekkingsbijeen komst van de RPR in december 1976 geen toevalstreffer was. Welnu, ze zijn er weer, de „mili tants" van toen en nu, de RPR heeft 57 speciale treinen laten in zetten, die uit alle delen van het land de aanhang naar Porte de Pantin, aan het noordoostelijke randje van Parijs moesten bren gen. Lyon, Marseille, Brest, Straatsburg, alle windstreken zijn present. Geen sneeuw of gladheid kan hen tegenhouden. Dik aange kleed. soms getooid met de beken de frygische muts waaraan de gaul listen van de RPR een eigen karak ter hebben gegeven door hem te versieren met het symbool van het oude gaullisme, het Lotharingse kruis, laten ze zich in de 260 meter lange, 60 meter brede en 30 meter hoge ijskoude vleeshal proppen. Daar rolt iedere afdeling een span doek uit en onder de banen van de bijna honderd tricolores laten ze weten waar ze voor en achter wie ze door Bert van Panhuis staan. Bastia avec Chirac, Argen- teuil avec Chirac, la force ouvrière Peugeot avec Chirac, Champanay- Rosselot avec Chirac en zo zijn er nog tientallen aanhankelijkheids betuigingen. omhooggehouden vanuit gebalde knuisten. Wijn en oesters Maar ook op andere manier presen teren de gaullisten uit de provincie zich. Bordeaux en Bourgrondië zijn er met wijnen, de vissersplaatsen van Bretagne en Normandië met oesters, en het noorden met ham men. er is teveel om op te noemen. Teveel is ook het aantal sprekers en spreeksters dat in de ochtend uren zijn strijdkreet mag laten ho ren. Maar de aanhang zal daar wel anders over denken, want iedere keer dat een onbekende grootheid het katheder beklimt en via de ca mera's en de enorme projectie schermen in alle hoeken van de hal zichtbaar wordt, klinkt er ergens uit de zaal een gejuich op. Echt warm loopt men echter pas als het de beurt is aan Michel De- bré. Eerste minister in het begin van de jaren zestig en vertrouwe ling van de grote generaal Charles de Gaulle zelf. geniet hij nog altijd een grote populariteit, vooral bij de wat oudere garde van dè partij. Geen wonder dat de organisatoren hem tot klapstuk voor de pauze hebben uitgekozen. Toegejuicht vanuit tienduizenden kelen geeft Debrë blijk van zijn oratorische kwaliteiten. Hij zegt dat de gaulisten een zware strijd wacht en voegt daar met een wenk naar de tweede wereldoorlog en Al- gerije-crisis aan toe, dat vooral dan het gaullisme sterk is. Leve 't gezin Debrë laat zijn rede uitmonden in een vurig pleidooi voor het voortbe staan van het gezin, voor gezins subsidies en anderssoortige steun aan het gezin. Het massale middagmaal levert prachtige staaltjes van sfeer. Ter wijl in een door heteluchtmachines enigszins gerieflijk gemaakte tent de ongeveer 500 binnen- en buiten landse journalisten zich als wolven op een uitgebreid koud buffet stor ten en de RPR-leiders van een goed „déjeuner" genieten, wordt in de hal de massa gevoed met voedsel- Met de bijeenkomst in Parijs wilde Jacques Chirac bewijzen dat het gaullisme niet dood is. „Wij zullen overwinnen. Vive la rëpublique, vive la France". pakketten en voor wie daar niet genoeg aan heeft, zijn er tientallen stands met eten en drinken Voor de honderden leden van de ordedienst voorzien van een groene badge, maar zeker ook te herken nen aan hun wantrouwige blik en hun forse postuur, verder aan hun katoenen tassen met een lange schouderband. Aan de buitenzijde staat er met blauw en rood „Ras- semblement pour la Rëpublique op en van binnen bevatten ze stok brood. kaas. worst en een half flesje rode wijn. De tassen vinden gretig aftrek. Een ordebewaker heeft er zeker tien om de schouders hangen Uit één ervan druppelt de wijn langs zijn broek. Wat geeft het. hij heeft er toch negen over Tot een uur of drie wordt de hal zoetgehouden met geprojecteerde vraaggesprekken tussen bekende journalisten en bekende RPR-lei ders zoals Chirac zelf. zijn secreta ris-generaal Jeróme Monod. zijn fractieleider in de nationale verga dering Claude Labbé. Het duurt de menigte te lang. want met de regelmaat van de klok wordt er een lied van weinig woor den aangeheven: „Allez. Chirac, al- lez". Maar Chirac hoort het niet. Victorie-teken Na lang wachten volgt het loon achter in de zaal zijn de eerste schreden gezet door de man. waar op iedereen wacht Jacques Chirac. Hij steekt de handen in een victo rieteken omhoog, omhelst hier en daar de mensen, schudt handen en weet zich stralend naar alle kanten met grote moeite naar voren te worstelen. Onder gejuich en het gescandeerde „Chirac. Chirac" klimt hij naar het erepodium waar hij tussen de coryfeeën de ere plaats krijgt. Een opvallende aanwezige op het podium is Edgar Faure. vorig Jaar nog bijna gekozen tot leider van de Franse radicalen, een opvallende afwezige is Jacques Chaban-Del- mas. vier jaar geleden door Chirac bij de presidentsverkiezingen in de steek gelaten ten gunste van Gis card d'Estaing. Beide heren sche nen zich verzoend te hebben, maar dat bleek dan zaterdag niet. Tegen vijven is dan eindelijk de beurt aan de leiding van de RPR om zijn aandeel aan de show te leveren Veel nieuws heeft Chirac niet. De communisten krijgen het verwijt dat zij in het verleden niet deug den, nu niet cjeugen en dat nooit zullen doen en Mitterrand en zijn socialisten noemt hij vanwege de samenwerking met de communis ten en hun streven naar „een col lectivistisch Frankrijk" onverant woordelijk en ongeschikt om te regeren. Chirac belijdt de trouw van de gaullisten aan de nog regerende meerderheid maar brengt duidelijk een scheiding aan door uit te leg gen, waarin de gaullisten beter zijn dan de aanhangers van president Giscard. Hij zegt dat de gaullisten de Franse economie hebben verbe terd en altijd de beste bewakers van de instellingen zijn geweest In zijn rede van een uur brengt hij handig vele malen een hommage aan „Ie général". Zijn slotwoorden „Wij zullen overwinnen, ja we gaan winnen Vive la rëpublique, vive la France" verdwijnen in een oorver dovende ovatie. LISSABON (UPI, Reuter) Een dodelijk vermoeid Portugees parle ment heeft gistermorgen in alle vroegte zijn fiat gegeven aan het bezuinigingsprogramma van de tweede regering van Mario Soares. De regering bestaat uit socialisten, rechtse centrum-democraten (CDS) en onafhankelijken. Het noodpro- gramma van de regering voorziet in het herstel van de belabberde eco nomische situatie van het land en in de daarvoor noodzakelijke onder handelingen met het Internationale Monetaire Fonds. Soares. die aan het einde van het vierdaags debat een samenvatting gaf. zei dat de oppositie van de rechts van het centrum staande so ciaal-democraten (PSD) en de com munisten (PCP) er niet in was ge slaagd met alternatieve voorstellen le komen voor het herstel van de economie. „Deze regering heeft de voorwaarden om te regeren en zij gaat regeren tot 1980", aldus de pre mier. die daaraan nog toevoegde: ,Er zal geen democratie zonder eco nomische stabilisering zijn en er zal geen socialisme zonder democratie zijn". Soares noemde oplossing van de economische crisis zonder de hulp van het Internationale Mone taire Fonds onmogelijk. Het debat eindigde met de verwer ping van twee voorstellen van de oppositie, die beide met.grote meer derheid werden afgewezen. Het zwakke van de tweede regering Soa res is. dat ze met de communisten ook de machtige vakcentrale Inter- smdical tegen zich in het harnas jaagt Intersindical heeft al aange kondigd voor een veel grotere loons verhoging te zullen pleiten dan de 20 procent die Soares in het vooruit zicht heeft gesteld De regering hoopt de inflatie terug te brengen tot beneden de huidige 26 procent. Mensen die graag geloven dat het presidentschap van Jimmy Carter het re sultaat is van een samen zwering kunnen bogen op één belangrijk gegeven: de trilaterale commissie. Deze instelling die sinds 1973 in de Verenigde Sta ten in alle openbaarheid bestaat wordt steeds weer opgevoerde als het machtscentrum van waar uit de kapitalistische we reld wordt geregeerd. Feit is. dat er in deze commis sie heel wat invloedrijke mensen zijn verzameld: zakenlieden, wetenschap pers en politici. (Overi gens: er is ook een indru kwekkende lijst te maken van invloedrijke weten schappers. zakenlieden en politici die niet in de trila terale commissie zitten.) Een ander feit is dat de huidige Amerikaanse pre sident een goed deel van zijn politieke vorming en relaties in die commissie heeft opgedaan. Daaruit wordt door sommigen af geleid dat het plan om Carter president te maken geheel vanuit die trilatera le commissie is bedacht en uitgevoerd. Deze theorie wordt nog eens uit de doeken gedaan in een artikel in „Achter grond", het weekblad van de stichting Sjaloom. Daarin heet het. dat de trilaterale commissie al de derde Amerikaanse po ging is om een kapitalis- tisch-imperialistisch coör dinatie-systeem op te rich ten Ais eerste pgoing wordt dan genoemd het idee van de Volkenbond, zoals dat bij het eind van de Eerste Wereldoorlog door president Woodrow Wilson werd gelanceerd. Nu zijn er van Wilsons idee verschillende inter pretaties mogelijk, maar om nu dit door de Ameri kanen zelf zo slecht be handelde ideaal als een imperialistische machts greep te beschouwen ge tuigt van veel fantasie. Watergate Een veel uitvoeriger en be ter gedocumenteerde be handeling krijgt de trilate rale commissie in het jongste nummer van het Tijdschrift voor Politieke Economie (nr 3 van jaar gang '77) van Hans Donkersloot. In zijn inlei ding doet Donkersloot als of hij heeft ontdekt dat Jimmy Carter lid is ge weest van de trilaterale commissie, dat is overdre ven, maar hij heeft wel heel wat leeswerk verricht voor zijn beschouwing. Dat levert heel wat be langwekkende gegevens op. Maar Donkersloot schrijft onmiskenbaar vanuit een overtuiging: Carter is als presidentskandidaat naar voren geschoven door eco nomische belangengroe pen. die hun greep op het Amerikaanse buitenland se beleid wilden verster ken Alle gegevens worden in die voorop gezette theo rie bijgezet. Dat is niet overal even logisch. Zo veronderstelt Donkersloot bijvoorbeeld dat het hele Watergate-schandaal, dat tot de val van president Nixon leidde, ook is gere gisseerd door de trilatera le commissie. Ja, sterker nog, de commissie zorgde er zelfs voor dat eerst vice- president Spiro Agnew werd vervangen door de veel nettere Gerald Ford alvorens Nixon onderuit werd gehaald. Wel, dat hebben de trilaterale wij zen niet erg slim bedacht Want bij presidentsverkie zingen was de rustige, aar dige Gerald Ford natuur lijk een veel sterkere te genstander dan de schreeuwerige, reactionai re Agnew zou zijn geweest. Met de machtswisseling in 1974 (Ford vervangt Nixon) kregen de Republi keinen (Carters tegenstan ders) ineens weer veel meer kans op verlenging van het presidentschap dan met het aanblijven van Nixon het geval was geweest. Watergate had dus net zo goed bedacht kunnen zijn door de men sen die Carter juist uit het Witte Huis wilden houden, zou je zo zeggen. Maar deze redenering past na tuurlijk niet in de visie van Donkersloot en staat dus ook niet in zijn verhaal. Tijdschrift voor Politieke Ekonomie is een uitgave van de Socialistische Uitge verij Amsterdam, Weesper- straat 51, Amsterdam. Het adres van Achtergrond is De Vork 2, Odijk. De Stichting Voorlichting Aktieve Geweldloosheid heeft twee brochures over Zuid-Afrika gepubliceerd. De eerste gaat over Percy Qoboza, de hoofdredac teur van het verboden zwarte dagblad The World. Sinds oktober vo rig jaar zit Qoboza gevan gen. De andere brochure gaat over Zwart Bewust zijn, de geweldloze ver zetsbeweging in Zuid-Afri ka. Beide geschriften zijn samengesteld door dr. J. P. Feddema, die over deze onderwerpen ook enige malen in Trouw heeft ge publiceerd. Het adres van de Stichting voor actieve geweldloos heid is Postbus 137 in Zwol le. De brochures kosten 4,- per stuk. Nicaragua Nicaragua is een van de meest achtergebleven lan den van Latijns-Amerika. Het land wordt al meer dan veertig Jaar geregeerd door de familie Somoza, die zich in al die jaren op een schandelijke manier verrijkt heeft. Het meest openlijk was deze verrij king na de aardbeving die Nicaragua in 1972 trof. Een belangrijk deel van de buitenlandse hulp kwam uitsluitend ten goede aan het bezit van de familie Somoza. Dit heeft geleid tot een steeds verdere ver slechtering van de positie van president Somoza. De democratische oppositie verenigde zich in de UDEL, een politieke unie ,die als voornaamste doel stelling heeft het doen ver dwijnen van de familie So moza. Grensconflicten met Honduras en Costa Rica, toenemende acties van de guerrillaeenheden van het Sandinistische Bevrijdingsfront en ver deeldheid binnen de nati onale garde ondergraven de positie van Somoza. De acties tegen de presiden tiële familie vonden een hoogtepunt in de algeme ne staking van de afgelo pen weken, die het land volledig lam legde. Een delegatie van CLAT- Nederland, de solldariteitsorganisatie met de onaf handelij k La- tijnsamerikaanse vakbe weging CLAT, bracht in november van het vorig jaar een bezoek aan Nica ragua, waar onder meer gesproken werd met de begin januari van dit jaar vermoorde Pedro Joaquin Chamorro, de leider van de UDEL en de directeur redacteur van La Prensa. de voornaamste oppositio nele krant van Nicaragua Naar aanleiding van dit bezoek heeft CLAT-Ne- derland een informatie map uitgebracht over Ni caragua. Deze map bevat een verslag van de reis van de CLAT-delegatie, een artikel over de verhouding tussen Nicaragua en de. Verenigde Staten, een be schrijving van Nicaragua in het kader van de mili taire integratie van Mid- den-Amerika en artikelen over de kerk en de pers in Nicaragua. De map wordt toegezonden na storting van 7,75 op giro 191808 l.n.v. CLAT-Ne- derland te Utrecht. Het ad res van CLAT is Nieuwe Gracht 47, Utrecht. Voetbal Het Solidariteitscomité Argentinië-Nederland (SKAN) dat zich dezer da gen in samenwerking met de cabaretiers Bram en Freek en CLAT-Neder- land inzet voor een boycot van de wereldkampioen schappen voetbal, geeft een Argentinië-bulletin üit, dat inmiddels zijn der de Jaargang is ingegaan. Het eerste nummer van de nieuwe jaargang bevat ar tikelen over het strate gisch belang van Argenti nië voor de Verenigde Sta ten. het nieuwe offensief tegen de militaire regering van president Videla van de vakbonden, over vrou wen in het verzet en uiter aard over het voetballen Een abonnement op bet bulletin kost 15,- te beta len op gironummer 189754 t.n.v. SKAN. Den Haag, Danckertstraat 9 President Barre: MOGADISJOUE (Reuter. AFP) - Er is geen kans meer op steun uit het Westen, en Somalië zal moeten vechten op eigen kracht Dat zei president Siad Barre giste ren voor een menigte van rond 100.000 Somali's, naar aanleiding van de voortdurende successen van Ethiopië in de Ogaden Somalië en Ethiopië betwisten elkaar de zeg genschap over de woestijn. De bijeenkomst werd gehouden als steunbetuiging aan de regering, na het afkondigen van de noodtoe stand en een algehele mobilisatie in Somalië. Ook zal nu het geregelde Somalische leger in de strijd worden gemengd, die tot nu toe alleen zou zijn gestreden door het door Soma lië gesteunde Westsomalische be vrijdingsfront. Terugtrekking Waarnemers menen dat daardoor Somalië nu de terugtrekking van troepen uit de Ogaden kan aanbie den. in ruil voor terugtrekking van de Cubaanse en Sowjetrussische mi litairen die aan Ethiopische zijde vechten. „Zo lang de Somali's ont kenden dat zij in de strijd betrokken waren, was cr geen basis voor onder handelingen" Over een mogelijk staakt-het-vuren zou Somalië inmiddels de Veilig heidsraad van de Verenigd» Naties en secretaris-generaal Kurt Wald heim hebben benaderd Egypte heeft bemiddeling aangeboden Somalië vreest dat de Ethiopische troepen zullen doorstoten en het noorden van Somalië willen bezet ten. hoewel dit door Moskou is ontkend

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5