=s 'Ethiopië beperkt strijd tot Ogaden' Huiveringwekkend rapport over martelingen in Namibië Nieuw document van Praagse Charta 77 IP Bestand Libanon opnieuw geschonden Zuid-Afrika valt Angola binnen Canadese regering waarschuwt Moskou in 5rk Amerikaanse minister Vance Geen algehele amnestie in Spanje Late slachtoffers van kernproeven Nederlandse ogen Noord-Korea hielp Egypte tijdens oktoberoorlog Zuidafrikaanse veiligheidsdienst aangeklaagd Webster wordt FBI-directeur Vliegramp Uruguay kost 31 doden ZATERDAG 11 FEBRUARI 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet Henl in eei kerk eei over ngrijkst Ling vai ïn mees Daaraai Passioi nl. aan lais stu symfo geconcijwASHINGTON, ADDIS ABEBA (Reuter, UPI, AFP, AP) Het Ethiopische leger zal bij zijn strijd tegen Somalische guerrillastrijders in de Ogadenwoestijn de grens met Somalië niet overschrij- i met al ^en- Deze verze^ering heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance gekregen van ing vadde Sowjet-Unie. MADRID (UPI) Een voorstel van dc Catalaanse priester Luis Maria Xirinacs voor amnestie voor alle ge vangenen die een straf van minder dan zes jaar uitzitten, leed gisteren schipbreuk in de Spaanse senaat. Daarmee lijkt alle hoop op vervroegde vrijlating, waarop de Spaanse gevan genen de afgelopen maanden regel matig met krachtdadige en geweldda dige acties hebben aangedrongen, te zijn vervlogen. De Spaanse minister van binnenlandse zaken Rodolfo Martin Villa heeft er tijdens het debat in de senaat op gewezen dat eerdere amnestiën hebben geleid tot een ver hoging van de criminaliteit in Spanje. DCe voorstanders van een vergrote amnestie voor andere dan politieke gevangenen betoogden dat alleen arme gevangenen nog in de kerkers zuchtten, maar dat men geen specu lanten, belastingontduikers, vervui lers van hel milieu en bespelers van de massa in de gevangenissen aan treft. Voorts wezen zij erop dat de gevangenissen in de praktijk leer scholen in dc misdaad blijken te zijn. De Spaanse minister van justitie Lan- deline Lavilla verklaarde dat de recen te acties van gevangenen inderdaad gericht waren op algemene amnestie, maar dat geen enkele regering, van wat voor ideologische kleur dan ook, ooit aan dergelijke verlangens tege moet zou komen. Bij de eindstem ming over het voorstel van Xirinacs en de zijnen bleken zowel de Unie van het Democratisch Centrum als de So cialistische Arbeiderspartij (PSOE) zich tegen algehele amnestie uit te spreken. Gistermorgen in alle vroegte arres teerde dc politie drie leden van de Baskische bevrijdingsbeweging ETA. Een van de twee arrestanten, Cesar lzar, bekende tegenover de politie te hebben deelgenomen aan gewapende acties van de ETA. Bij de arrestatie werden ook verschillende soorten wa pens in beslag genomen. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van defen sie is een internationale speurtocht begonnen naar de ongeveer 300.000 mensen die bovengrondse kernproe ven hebben bijgewoond in de jaren veertig en vijftig. Men wil vaststel len hoeveel van deze mensen kanker hebben gekregen. Tot de actie is besloten nadat acht gevallen van leukemie waren ont dekt onder de twee- drieduizend mensen die op 31 augustus 1957 aan wezig waren bij kernproeven In de woestijn van Nevada. kruisi Tijdens een persconferentie gisteren t is een riep Vance Somalië op om z'n strijd- aai dachten uit de Ogaden-woestijn te- rug te trekken. Ook vroeg Vance de Hen) sowjet-Unie en Cuba om hun mili taire adviseurs in Ethiopië naar huis te laten gaan. s voort en met ook ii eus En Ave 1 Offer Dubois, schreef, ;en be ver luister- Henk nist en serie esloten Widor. Ie kan- ït wor- van nenlij- Lijst- voor het rzitter W. du ig van itinier nu ollege en De uit sen op i zijn. jelegd it hui n he kv; in M. n der! Vance schatte het aantal Russische militaire adviseurs in Ethiopië tus sen de achthonderd en duizend. Vol gens hem zijn nog Cubamse militai ren op weg naar Addis Abeba om deel te nemen aan de strijd in de Hoorn van Afrika. Washington zal zich vdgens Vance beraden over een wijaging in z'n standpunt indien Ethiopië de grens van Somalië zou overschrijden. Mo menteel willen de Vermigde Staten geen wapens leveren aan Mogadisjoe om het conflict niet verder te laten escaleren. Maar gedreigd wordt dat er wel wapenleveranties komen als Ethiopië zich niet beperkt tot de herovering van de Ogaden. Dergelijke geluiden vielen ook te horen in goedingelichte diplomatie ke kringen in Londen. Volgens Brit se regeringsfunctionarissen vindt men in Londen dat er aan geen van de twee partijen wapens moeten worden verstrekt zolang de gevech ten in de Ogaden voortduren. Dit is ter kennis gebracht van zowel Ethiopië als de Sowjet-Unie. Intus sen zou men in het westen nog steeds hopen dat een uitbreiding van het Somalisch-Ethiopische con flict kan worden voorkomen. PRAAG, MOSKOU (UPI, AFP, Reuter) lil Tsjechoslowakije is een nieuw dooiment van Charta 77 verschenen, waarin de Tsjechoslowaalse regering beschuldigd wordt van schending van de grondwet Het document, dat onder meer is ondertekend door de bekerde dissident Jiri Hajek. n Zon- der e ge- Rijn, an de izeel- ietrij- in de j. H gaat in de eind Lug- af- Dorp naar Be i de chei- inge- ge- In het stuk staa dat de regering in Praag tot nu nét de internationale afspraken over de rechten van de mens heeft toejepast, hoewel zij ze wel heeft ondetekend. Enkele arti kelen. over de /rijheid van menings uiting en het echt op reizen waar heen men wil,zijn in Tsjechoslowa kije papieren rechten gebleven. En kele wetten zin zelfs in strijd met de grondwet en iienen daarom veran derd te wordin, aldus de onderteke naars van he'minifest. Behalve door Hajek, is he' document van Charta 77 ondertekend door Ladislav Hej- danek en Mirta Koebiskowa. Het is Ihet vijftience document sinds de op richting vai Charta 77. Toen waren :r 241 ondertekenaars. Inmiddels :ijn dat er meer dan 1000. De groep dissidenten in Moskou die het comife vormen dat de naleving van de alkoorden van Helsinki door de Sowjït-Unie controleert, vindt dat de tprichting van een onafhan kelijke vakbeweging in dat land ge heel vogens de wet zou zijn. Het arbeidsecht van de Sowjet-Unie staat cfe werknemers toe eigen vak- organiaties op te richten. Er worden in de Sowjet-Unie pogingen onder nomen om te komen tot een zelfstan dige vakbeweging. Sjtsjaranski De ouders van Natalia Sjtichlitch, die in de Sowjet-Unie wonen, hebben de Amerikaanse president Carter een brief geschreven dat hun doch ter. die momenteel in de Verenigde Staten rondreist en als echtgenote te pleiten voor de vrijlaten van haar man, Anatoli Sjtsjaranski, nooit offi cieel met deze dissident gehuwd is. Eerder meldde het persbureau Tass van de Sowjet-Unie dat Sjtsjaranski één dag voor het vertrek van Natali naar het Westen vergeefs had gepro beerd met haar te trouwen, nadat hij al jaren had samengewoond met een andere vouw. De ouders van Natali onderschrijven nu de officiële Sow- jet versie en dringen er bij de Ameri kaanse autoriteiten op aan hun dochter in bescherming te nemen tegen degenen in het Westen die hun dochter gebruiken in de strijd tegen de Sowjet-Unie. Sjtsjaranski, wis kundige en computerdeskundige, zit al een jaar in de gevangenis op be schuldiging van spionage en werk zaamheden voor de Amerikaanse in lichtingendienst CIA. De Canadese minister van buiten landse zaken Jamieson verklaarde in het Canadese parlement dat Sowjet- autoriteiten vorig jaar een hoge offi cier van de Canadese rijkspolitie hadden benaderd om tegen betaling inlichtingen van hem los te krijgen. Deze officier kreeg van zijn meerde- ren toestemming het contact met de Russen aan te houden. Vanaf april 1977 overhandigde hij de Sowjet-au- toriteiten regelmatig gefingeerde ge heim materiaal. De betrokken Russi sche spion maakte daarbij gebruik van allerlei vermommingen. De uitwijzing van elf verdachte Rus- sen en uitsluiting van terugkeer naar Canada van twee andere Russen moeten „de Sowjet-Unie duidelijk maken dat wij vastbesloten zijn het streven van buitenlandse spionnen 1 te laten mislukken', aldus minister Jamieson. De minister beklemtoon de dat eventuele represaillemaatre- gelen tegen Canadees personeel van de ambassade in Moskou geheel on- i gerechtvaardigd zau zijn. In ruil voor elke uitgewezen Canadees zal Cana da nóg een Rus uitwijzen. De belangrijkste figuur in deze spio- nagezaak was Igor Wartanian, de eerste secretaris voor sport- en cultu rele zaken van de ambassade. Hij. moet met drie andere Russen het land binnen 48 uur verlaten. De Sowjet-Unie heeft de Canadese beschuldigingen tegen de dertien Russen absoluut zonder grond ge noemd. Het Russische persbureau Tass, die geen bijzonderheden gaf over de spionage-affaire verklaarde dat de uitwijzing een schending van de internationale ontspanning Is. De verbetering van de betrekkingen tussen Canada en de Sowjet-Unie wordt eenzijdig door Canada be moeilijkt, aldus Tass, dat de uitwij zing een onvriendelijke daad noem de. De Canadese ambassadeur in de Sowjet-hoofdstad Robert Ford ver klaarde nog geen officiële reactie van de Sowjet-autoriteiten ontvan gen te hebben, zodat de Canadese ambassadefunctionarissen nog in gespannen afwachting zijn van wat hun boven het hoofd hangt. In Lissabon maakte gisteren een Angolese oppositiebeweging be kend dat Nigeria tweeduizend mili tairen naar Angola heeft gestuurd ter vervanging van de Cubanen die naar Ethiopië zijn overgebracht. De anti-marxistische Unita sprak van een „verraderlijk gedrag van Nigeria dat een duidelijk bondgenoot is ge worden van de vijanden van het Angolese volk." Westerse diploma ten bevestigen dat er zich Nigeriaan- se militairen in Angola bevinden. Ethiopië heeft gisteren een beroep op Somalië gedaan, de strijd om de Ogaden-woestijn op te geven. In een verklaring die door de Ethiopische ambassade in Rome werd uitgege ven, stelde de regering in Addis Abe ba dat Ethiopië in vrede en harmo nie met zijn buurlanden wil leven. De levens van de Somalische mili tairen die zich onverwijld overge ven, zullen worden gespaard. „Ethi opië heeft niets tegen de onderdruk te massa in Somalië, waarmee het in militante solidariteit verbonden is en waarmee het in vrede en een dracht wil leven," aldus de verkla ring Israël Via zijn ambassade in Londen heeft Ethiopië ontkend dat het op dit mo ment wapens van Israël ontvangt Een woordvoerder van de ambassa de gaf een verklaring uit waarin de Israëlische regering ervan wordt be schuldigd een leverantie van muni tie die enige tijd geleden plaatsvond te gebruiken om politieke chantage te plegen. De Israëlische minister van buiten landse zaken Mosje Dajan had maandag in Zürich een Israëlische radioverslaggever verteld dat „wij wapens aan Ethiopië verkopen. We hebben al jarenlang een samenwer king met Ethiopië". Volgens de verklaring van de Ethio pische ambassade in Londen moet de uitlating van Dajan worden ge zien als een opzettelijke en duistere daad die erop gericht is Ethiopië te isoleren van de progressieve Arabi sche wereld en een wig te drijven tussen Ethiopië en de socialistische wereld. „Het feit dat Ethiopië een keer een simpele zakelijke transactie is aan gegaan op commerciële basis is bui ten alle proporties opgeblazen om te dienen als een opzettelijke daad van politieke chantage", aldus de ver klaring. Volgens de woordvoerder werd de transactie enige tijd gele den gesloten en levert Israël op dit moment geen wapens aan Ethiopië. BEIROET (UPZ, DPA, Reuter) Voor de vierde achtereenvol gende dag zijn in de Libanese hoofdstad Beiroet gevechten uitgebroken tussen Syrische troepen en rechtse christenen. Het Libanese leger hield zich ditmaal afzijdig. De schattingen van het aantal doden sinds het begin van de gevechten lopen uiteen van 75 tot 150. De Russische pers heeft zich zeer enthousiast uitgelaten over de prestaties van leger en luchtmacht bij de militaire oefeningen die momenteel in het Westen van de Sowjet-Unie worden gehouden en waaraan 25.000 militairen deelnemen. Westelijke waarnemers, onder wie de Nederlandse brigade-generaal Van Daalen en lucht macht-kolonel Mudde (rechts) houden een oogje in het zeil. Donderdagavond was er een bestand afgekondigd na intensieve contac ten tussen Syriërs en Llbanezen, maar gisterochtend laaiden de ge vechten weer op. Met name wordt er gevochten in de buurten waar de meeste rechtse christenen wonen. De linkse moslems houden zich eveneens alzijdig. De gevechten begonnen dinsdag toen Syrische soldaten, die verreweg de grootste groep vormen in het 30.000 man sterke Arabische vredes- leger, doordrongen tot in de christe lijke wijken. Zij werden onthaald op vuur van Libanese soldaten en recht se christenen. Het Libanese front, een rechtse man- WINDHOEK (Reuter, UPI) Zuidalrikaanse troepen zijn afgelopen donderdag de grens tussen Namibië en Angola overgetrokken bij een achtervolgingsactie gericht tegen militairen van de SWAPO, de nationalistische onafhankelijkheidsbeweging van Namibië. Bij de actie kwamen 18 SWAPO-strijders om het leven. TOKIO (DPA) Noordkoreaanse piloten hebben in de Oktoberoorlog van 1973 in het Midden-Oosten, de Egyptische luchtmacht bijgestaan, aldus de Egyptische presidentiële .adviseur Hassan Tohami, aange haald door de radiozender van Pjongjang. Volgens het radiobericht heeft To hami op een persconferentie in de Noordkoreaanse hoofdstad dank be tuigd voor de hulp die de Noordko reaanse piloten in de Oktoberoorlog aan Egypte hebben gegeven. De actie van de Zuidafrikaanse troe pen werd gisteren bekend gemaakt door generaal-majoor Jan Gelden- huys, hoofd van de Zuidafrikaanse troepen die in Namibië gelegerd zijn. Volgens zijn informatie was de actie een reactie op een aanval van een SWAPO-commando op een Zuidafri kaanse patrouille. Bij de achtervol ging werden ook diverse Zuidafri kaanse militairen gewond, aldus de bekendmaking. De laatste maal dat Zuld-Afrika er kende dat zijn troepen de grens met Angola waren overgestoken was in oktober van het afgelopen jaar. Vol gens de Zuidafrikaanse regering be schikt de SWAPO over militaire ba ses in het zuiden van Angola. In de periode van augustus vorig jaar tot januari van dit jaar vonden er 49 grensschendingen plaats, waarbij aanvallers vanuit Angola in Namibië doordrongen. Angola heeft onlangs een klacht ingediend tegen de Zuid afrikaanse schending van zijn grens bij achtervolgingsacties gericht te gen SWAPO-eenheden. Het incident van afgelopen donder dag kan van invloed zijn op de be sprekingen in New York tussen Zuid- Afrika, de Verenigde Staten, Enge land, Frankrijk, Duitsland en Cana da over de komende onafhankelijk heid van Namibië. De SWAPO is op indirecte manier bij deze onderhan delingen betrokken. door Harm Lamberts De Canadese minister van buitenlandse zaken Don Jamieson toont aan de pers een foto van een holle wandelstok, waarin Russische diplomaten (achteraf helemaal niet zo) geheime documenten vervoerden. OTTAWA, MOSKOU (Reuter, UPI, AP, AFP) De Canadese regering heeft de regering van de Sowjet-Unie gewaarschuwd geen vergeldingsmaatregelen te nemen tegen de uitwijzing van 13 Russen door Canada op verdenking van spionage. De Canade se minister van buitenlandse zaken heeft een gepland bezoek aan de Sowjet-Unie afgezegd in verband met de uitwijzing. Moskou heeft woedend op de uitwijzing gereageerd. „Marteling, een kanker in onze samenleving". Zo heet een rapport dat twee geestelijken in Ifamibië (Zuidwest-Afrika) onlangs hebben gepubliceerd. Het bevat de beëdigde verklaringen van een aantal zwarte inwoners van dit door Zuid-Afrika bestuurde gebied, waarin zij de Zuidafrikaan se veiligheidspolitie beschuldigen van het systematisch martelen van gevangenen. Net als het rapport van Amnesty International over het schenden van de mensen rechten in Zuid-Afrika heeft de regering-Vorster ook dit boekje over martelingen onmiddel lijk na verschijnen verboden. Alleen al het feit dat de blanke regering dit soort publicaties verbiedt en niet een diepgaand ondercoek laat instel len door bijvoorbeeld een internatio nale commissie van juristen, bete kent dat we de aanklachten serieus moeten nemen. De bewijzen van martelpraktijken in Vorsters gevan genissen stapelen zich op. De blan ken in Zuid-Afrika vleien zich met ijdele hoop als ze denken dat een publikatieverbod voldoende is om de zaak en eigen geweten te sussen. Guerrilla Het rapport heeft wel het buitenland bereikt, zodat diegenen die begaan zijn met het lot van de mensen in Namibië en Zuid-Afrika er niet ge weest hoeven te zijn om toch op de hoogte te raken van wat er zich in gevangenissen, legerkampen en kan toren van de veiligheidspolitie ai- speelt. En niet alleen daar. We hoe ven ons illusies te maken over de praktijken die gepaard gaan met een guerrilla zoals die nu in Zimbabwe (Rhodesië) woedt en zich naar Zuid- afrikaans grondgebied uitbreidt. Maar daarom moeten we met des te groter klem de martelpraktijken van Vorsters leger en politie aan de kaak stellen, omdat die bedreven worden onder het mom van christelijke be schaving. Zuid-Afrika en NamibI zijn niet de enige landen ter wereld waar martelingen gebruikt worden voor wat ze noemen handhaving van wet en orde. In meer dan honderd landen op deze wereld behoren martelingen tot de praktijk van iedere dag. Dat is een reden te meer om die misdaden tegen de mensheid waar maar moge lijk te bestrijden, zeker als ze worden bedreven in landen die zeggen chris telijke waarden te verdedigen. Het onthutsende van het boekje over de martelingen in Namibië is dat het niet gaat om een enkele sadistische politieman of militair. Nee. in de legerkampen en kantoren van de veiligheidspolitie zijn specia le martelkamers ingericht, met mar telwerktuigen die systematisch wor den gebruikt. De onder ede afgeleg de verklaringen, waarvan we hier een enkel fragment laten volgen, voeren tot die ontstellende con clusie. Relaas Zo zei Reinhold Iplnge: „Ik ben een Ovambo en ben in of omstreeks 1953 in Ogandjera geboren. Vanaf 1974 bezocht ik de regeringsschool Te Ongwediva, waar ik tot 19 oktober 1977 bleef. Op die dag hadden we ruzie met onze leraar over het dragen van schooluniformen en een aantal leerlingen en ik werden voor de keus gesteld: een pak slaag of de school verlaten. Samen met zes anderen besloot ik de school te verlaten en ik keerde terug naar mijn vaders huis". Daarna vertelt Reinhold dat hij op 29 oktober na een bezoek aan een tante thuiskwam en dat zijn moeder hem vertelde dat de politie was ge weest en zijn persoonbewijs had meegenomen. „Ik besloot naar het lgerkamp in Okahao te gaan om mijn persoonbe wijs terug te vragen. Ik sprak met een blanke en zwarte soldaat die vroegen waar ik de vorige dag was geweest. Ik vertelde hen dat ik mijn tante had opgezocht. Zij beschuldig den mij van politieke activiteiten en dat ik de school had verlaten. Het laatste had ik gedaan, zei ik, om een pak slaag te ontlopen. Ik ontkende dat ik op welke manier ook politiek actief was." Hij werd daarna weggevoerd in een auto naar een legerkamp in Uukwa- luudhi. Een zwarte soldaat, Andreas Namene, beschuldigde Reinhold dat hij op weg was geweest naar een kamp van de SWAPO, de bevrij dingsbeweging van Namibië. In het kamp aangekomen, werd hij in een cel gestopt, maar nog diezelfde dag gingen ze naar een kamp in Oshaka- ti. Op maandag 31 oktober vorig Jaar werd hij geblinddoekt weer in een auto weggereden. Na ongeveer een halve kilometer gereden te heb ben, moest hij uitstappen en werd een kamer binnengebracht. Brandend gevoel „Ze zetten me op een stoel. Mijn armen werden achter mijn rug ge bonden en mijn benen aan de poten van de stoel. Naar de stemmen te oordelen waren er drie mensen In het vertrek. Ze spraken tegen el kaar. maar tegen mij werd niets gezegd. Ze maakten wat aan mijn benen vast. vlak boven de enkels en plotseling voelde lk een verschrikke lijk brandend gevoel waar die voor werpen boven mijn enkels waren vastgemaakt en mijn hele lichaam schudde en deed pijn. Dat duurde ongeveer een minuut en toen begon nen ze me te ondervragen. Wie had mij verteld dat ik op school geen slaag moest accepteren en wie had gezegd dat lk de school moest verla ten? Ik zei dat lk zelf die beslissin gen had genomen. Ze zelden dat ik loog en daarna was er weer die pijn. Daarna vroegen ze hetzelfde en vroegen ze ook of het geen mensen uit Angola geweest waren die me overgehaald hadden van school weg te lopen. Ik zei dat dit niet zo was. Daarna werd ik weer onder stroom gezet en dat herhaalden ze vier keer. Toen trokken ze mijn broek uit en plaatsten die dingen in mijn lies. Weer voelde ik die brandende pijn nu in mijn bekken". Dan verklaart Reinhold dat na en kele herhalingen de martelmachine aan zijn nek bevestigd werd. Een- van de beulen liet hem weten dat hij op school misschien de grote jongen was. maar de politie zou hem wel klein krijgen. Als hij de waarheid niet vertelde, zouden ze hem dood maken. HIJ werd toen naar een ander kamp gebracht en samen met nog twee leerlingen, die ook gemarteld wer den. een week vastgehouden in een tent. Toen kwam een blanke politie man vertellen dat ze konden gaan. „Op 6 december 1977 waren op vijf plaatsen op mijn lichaam waar ik die brandende pijn gevoeld had nog duidelijk lidtekens te zien. Een foto graaf heeft de lidtekens gefotogra feerd". Een beëdigde verklaring van een arts. die de wonden van Rein hold heeft gezien, staat ook in het rapport. In het rapport staan ook nog de huiveringwekkende verhalen van Zauna Shlmbode. Hosea Mban- deka, Naftall 8hlgwedha, Naboth Imene, Willem David Imene. Sala- tlel Endjala, Lamek Lithete. Johan nes Kautwima, Beata Asino en Ellsa Kadhila. De komende weken onder handelen vijf westerse mogendhe den weer met Zuld-Afrika over de toekomst van Namibië. Vorster wil dit jaar verkiezingen in dat land laten houden en het dan op 31 de cember onafhankelijk verklaren. Maar wat hebben verkiezingen te betekenen en wat onafhankelijk heid als het Zuidafrikaanse leger, dat de bevolking als boven omschre ven terroriseert, in het land blijft? telorganlsatie, heeft gisteren een bij eenkomst gehouden waarin alle par tijen werden opgeroepen een einde te maken aan de gevechten. De rechtse leider Chamoen sprak echter over „het bezettingsleger", toen hij het over de Syriërs had. Hij maakte zich ongerust over een verbetering in de betrekkingen tussen de Syriërs en de Palestijnse Bevrijdingsbeweging PLO, de aartsvijand van de rechtse Libanezen. volgens het Libanese dagblad As Safir dat goede betrekkingen met Syrië onderhoud heeft de Syrische president Assad een Libanese dele gatie onder leiding van de minister van defensie en buitenlandse zaken. Boetros, een lijstje politieke en mili taire eisen voorgeschoteld. Assad zou de ontbinding van het huidige Libanese leger hebben geëist omdat deze door rechtse elementen over heerst wordt. Ook eist Assad dat het „politieke evenwicht" in Libanon wordt hersteld. Volgens een verkla ring van de Arabische vredesmacht in Libanon zal een gemeenschappe lijk Libanees Syrisch militair co mité een onderzoek Instellen naar de oorzaak van de huidige gevechts ronde in het land. In de verklaring werd de schuld voor de vijandelijk heden gelegd bij „criminele die ag- gressie pleegden tegen de vredes macht die haar normale taken ver vuld." Israël heeft gisteren de rechtse christenen in Libanon beloofd meer economische, militaire en morele steun te verlenen in hun strijd tegen de Palestijnen. De Israëlische minis ter van defensie Ezer Weizman sprak gisteren aan de Israëlisch-Li- banese grens met christenen. Sinds ruim twee Jaar worden zij met wa pens en voedsel gesteund door Israël. WASHINOTON (UPI) De Ameri kaanse senaat heeft de benoeming bevestigd van rechter William Web ster tot directeur van het bureau van de federale recherche FBI. De benoeming geldt voor een termijn van tien jaar. Webster, rechter bij het Amerikaan se hof van beroep, werd voorgedra gen nadat president Carters eerste keus. federaal districtsrechter Frank Johnson, zich om gezond heidsredenen had teruggetrokken. Hij wordt de oplvoger van Clarence Kelly die op 15 februari aftreedt. Vakbondsblad Tunesië verschijnt opnieuw TUNI8 (AFP) - Het weekblad Ach- Chaab (Het Volk), het orgaan van de Algemene Unie van Tunesische Ar beiders (UGTT). is gisteren weer ver schenen, na een onderbreking van twee weken volgend op de onlusten van 26 januari. In Tunis is opgemerkt dat de toon van het blad volledig is veranderd. Ach-Chaab kritiseerde vroeger soms heftig de sociale en economische politiek van de regering, maar neemt nu een matig standpunt in en bevestigt de verknochtheid van de vakbeweging aan de nationale een heid en aan de „dialoog" met de regering. Daarmee veroordeelt het het beleid van dc oude leiding van het vakverbond, die naar het stelsel matige gebruik van het stakings recht was teruggekeerd. De nieuwe hoofdredacteur van Ach- Chaab is Tijani Abld, die op 2 febru ari is benoemd tot secretaris-gene- raal-ad Interim van de UGTT. HIJ was de opvolger van Hablb Achour, die, samen met nog een tiental ex- bestuurders van de bond, in hechte nis zit MONTEVIDEO (UPI) - Bij een vliegtuigongeluk ln de Zui lameri- kaanse staat Uruguay zijn gisteren 31 mensen om het leven gekomen. Het neerstorten van de DC-3 bete kende de ernstigste vliegramp in de geschiedenis van dit land Het toes tel was op weg van de hoofdstad Montevideo naar Artlgas in het noorden van het land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7