Bewaarder staat in de kou =i In kartonindustrie 850 plaatsen minder DICHTBIJ cTEKDES tekening van een lezer Trouw commentaar 'ostinóisch doof Taakverzwaring maakt personeelsuitbreiding noodzakelijk ^'Geen gedwongen ontslagen' 'Rechercheur is terecht ontslagen' È2 fó~A6 iK MISSCHIEN Kans op sneeuw eerste fiets: een looppaard jammer genoeg stuur een brief TERDAG 11 FEBRUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet je Zuidmolukkers in Nederland ijten de Nederlandse regering liet veel nieuws te hebben gezegd haar twee weken oude nota over it Zuidmolukse vraagstuk. Het- :lfde verwijt kan gemaakt worden ;n aanzien van de „tegennota", ir. J. A. Manusame deze week :eft laten publiceren, want ook het memen in dit rapport van de ver- rouwelijke stukken (gesprekken net en brieven aan Biesheuvel uit jaren 1971) zal niemand van xbazing uit de stoel doen vallen. De conclusie moet zijn dat de zaak nuurvast zit en dat de dialoog als iet uitwisselen van nota's tenminste io genoemd mag worden het ;arakter heeft van een gesprek tus- mensen die behept zijn met istindische doofheid. Een trieste vertoning. Manusame maakt zich in het bijzon der nogal boos over het verwijt van Nederlandse regering over de «reeslachtige houding van de Zuid- lolukse leiders. Maar ook in deze nota en de persconferentie bij de publikatie daarvan is een zekere dubbelsporigheid terug te vinden, met name als Manusama zegt dat „het oude beleid wordt voortgezet" en daaraan meteen toevoegt dat als gevolg van dat beleid in het verle den Zuidmolukse jongeren tot ge welddaden zijn overgegaan. Dat is enerzijds een onverholen waarschuwing, terwijl het ander zijds door anderen zal worden op gevat als een verborgen uitnodi ging. De heer Manusama bedoelt dat natuurlijk niet (ten overvloede: wij zijn van zijn goeder trouw over tuigd), maar je mag je toch wel bezorgd afvragen of Manusama dat wonderlijke fenomeen van zichzelf vervullende profetieën wel kent. Iets meer sociaal-psychologisch in zicht bij de Zuidmolukse leiders in de Nederlandse (en evenzeer in we reldwijde politieke) verhoudingen zou het Zuidmolukse probleem minder dreigend en schrijnend maken. door Leo Kleyn De bewaarders, vroeger cipiers en straks wellicht „penitentiaire inrichtingswerkers" geheten, hebben deze week via de hen vertegenwoordigende centrales van overheidspersoneel hun tan den laten zien. Ze voelen er niets voor nog langer het werk van wegens geldgebrek denkbeeldige collega's op te knappen. Als het ministerie van Justitie blijft weigeren nieuw gevangenisper soneel aan te trekken, zo hebben de centrales laten weten, komen er cellen leeg te staan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bij de inkrimping van de massiefkartonindustrie moe ten 850 arbeidsplaatsen verdwijnen. Gedwongen ontslagen dienen voor komen te worden met behulp van natuurlijk verloop, herplaatsingen, vervroegde uittreding van oudere werknemers en vervangende werk gelegenheid voor ongeveer 200 man. Nog dit jaar zouden twee fabrieken Stadskanaal gesloten moeten worden. Deze aanbevelingen heeft de begelei dingscommissie massiefkarton ge daan aan minister Van Aardenne lonomische zaken». De minister left het rapport gisteren aan de veede Kamer gestuurd. „De over bid zal zich op korte termijn hera ten over deze aanbevelingen," aldus ft ministerie van economische I Sten. pe massiefkartonindustrie is voor het overgrote deel gevestigd in Oost- Groningen. een van de economisch zeer zwakke gebieden in ons land. Of de herstructurering verlopen zal zo als de begeleidingscommissie schetst hangt vooral af van de be trokken ondernemingen. In de com missie zijn naast overheid en werknemers de kartonwerkgevers wel vertegenwoordigd, niet recht streeks maar via de werkgeversorga nisatie VNO. Volgens de commissie is samenwer king tussen een aantal bedrijven noodzakelijk. Zo snel mogelijk moet bekeken worden of de bedrijven tot samengaan bereid zijn. Ook over be staande en toekomstige marktposi ties moeten onderlinge afspraken ge maakt worden. Het is de bedoeling van de commis sie. dat de hele operatie eind 1980 afgerond wordt. Het conflict, dat dinsdag leidde tot de opschorting van het overleg met het hoofd van de directie gevange niswezen van het ministerie van jus titie, drs. J. J. J. Tulkens, draait om de bezetting van ruim 300 arbeids plaatsen. Het tekort is het grootst onder de bewaarders, die in de straf inrichtingen een centrale plaats innemen. De centrales van overheidspersoneel vinden dat er sprake is van vacatu res die vervuld moeten worden, om dat de bezetting van de arbeids plaatsen strikt noodzakelijk is. Tul kens heeft dat dinsdag niet ontkend, maar er zijn gesprekspartners, met ten hemel geheven armen, slechts op gewezen dat de justitiebegroting daarin niet voorziet. De centrales, die toen snel waren uitgepraat, zagen in dat ze het hoger op moesten zoeken. Ze willen hun eisen nu voorleggen aan mevrouw mr. E. A. Haars, de onlangs al bij wijze van vuurproef door Philip Agee geplaagde staatssecretaris van justi tie, ook met de zorg over het gevan geniswezen belast. De bewaarders brengen daarmee hun verlangens in de politieke sfeer, waar ze volgens de centrales ook thuishoren. „Wij moeten toe naar degenen die politieke verantwoorde lijkheid dragen," zegt de heer G. Hof, hoofdbestuurder van de Nederland se christelijke bond van overheids-, personeel (NCBO). „In de KAMer worden altijd fraaie verhalen over het gevangeniswezen uitgesproken. Dat is een goeie zaak, natuurlijk. Maar je moet er dan wel consequen ties aan verbinden. Je moet ook fi nanciële mogelijkheden scheppen." Ziekteverzuim De „fraaie verhalen" waarover Hof spreekt, hebben meestentijds be trekking op het lot van gedetineer den, dat in zo menig opzicht voor verbetering vatbaar is. Mede dank zij de pleidooien van de volksverte genwoordigers is er in de loop van de tijd ook al het een en ander verbe terd. Dat daarbij ook in de buidel getast moet worden, is en wordt wel licht wat te gemakkelijk over het hoofd gezien. Zo is om de gevangenen het leven lichter te maken de organisatiestruc tuur in de huizen van bewaring en gevangenissen veranderd. Per 1 ja nuari 1976 werd een begin gemaakt met de invoering van een nieuw overlegmodel, het op Amerikaanse leest geschoeide „linking-pinmodel", waarbij begrippen als „communica tie" en „overleg" troef zijn. Daarmee worden hoge eisen gesteld aan het personeel en met name de bewaar ders, in wier werk. naast de beveili ging, de „bejegening" toch al een steeds belangrijker rol is gaan spelen. De eis dat het personeelsbestand wordt uitgebreid tot een door de centrale aanvaardbaar geacht mini mum (waarbij op dat „minimum" de nadruk dient te worden gelegd), moet mede in het licht van die taak verzwaring worden gezien. Waar en kele decennia geleden, toen bewaar ders nog voornamelijk met sleutel- bossen rammelden, een wat krappe bezetting niet tot onoverkomenlijke problemen hoefde te leiden, kan nu niet meer geëist worden dat voor twee of drie wordt gewerkt. Dat de directie gevangeniswezen, of beter: het ministerie van justitie, dat kennelijk niet wil inzien, ver hoogt nog eens de spanningen waar aan de bewaarders toch al bloot staan. Degenen die hun belangen behartigen maken zich al geruime tijd ernstig zorgen over het abnor maal hoge ziekteverzuim onder de bewaarders. Aan menig ziekbed moet de diagnose worden gesteld dat de spanningen te hoog zijn opge lopen. Geen visie „De bewaarders", zegt Hof, „voelen zich in de kou staan." Dat gevoel hebben ze ook bij vergelijking van hun eigen situatie met die van de gedetineerden. In de ogen van velen lijken de rollen wel omgekeerd. Daarbij wordt, volgens Hof, in deze trant geredeneerd: „Als een gedeti neerde wat vraagt, dan kan alles. Maar als het personeel met minima le eisen komt, dan kan er ineens niets meer." Dat betekent, verzekert hun verte- G. Hof: fraaie verhalen genwoordiger, geenszins dat de be waarders maar weer het liefst uit sluitend de sleutelbos ter hand zou den willen nemen. Het „overleg" en de „communicatie", zegt hij, stuiten bij hen niet op weerstand. Integen deel, ze ervaren de nieuwe modellen als „een enorme vooruitgang". Maar ze verlangen wel dat het lot van de gedetineerden niet los van dat van hen wordt gezien. Ze maken aan spraak op erkenning van de krachts inspanning die terwille van die gede tineerden van hen wordt gevraagd. Die krachtsinspanning mag ook daarom niet onderschat worden, omdat met de introductie van nieu we systemen nog niet duidelijk is geworden welk beleid het ministerie van justitie met betrekking tot het gevangeniswezen eigenljk voor ogen staat. Het gevangenispersoneel, van directeur tot bewaarder, mag dan overleggen en communiceren wat het wil, het blijft bij onstentenis van een visie in Den Haag akelig in het duister tasten. „De directie gevangeniswezen", zegt Hof, „doet geen uitspraken over haar visie op de manier waarop je nou eigenlijk met gedetineerden moet omgaan." En hij voegt eraan toe. „Daar zit ook de grote pijn." Gevoelig In de nabije toekomst zal het vooral gaan om de vraag hoe de directie gevangeniswezen met haar door on zekerheden gekwelde personeel om gaat. De centrales hebben al ge dreigd met „capaciteitsverminde ring", als het ministerie van justitie de knip gesloten houdt Dat bete kent dat bepaalde afdelingen van strafinrichtingen niet geopend zul len worden, of andere gesloten zul len worden. De verantwoordelijke bewindslie den kunnen daarover moeilijk hun schouders ophalen. Het ministerie van justitie kampt nog steeds met het probleem dat een groot aantal vonnissen bij gebrek aan plaats ruimte slechts na lange tijd ten uit voer kan worden gelegd. De voor gangers van staatssecretaris Haars hebben daarover heel wat te horen gekregen. Hof merkt op dat deze zaak „gevoelig" ligt. Overigens kan hier eigenlijk nau welijks van een dreigement worden gesproken. In Den Haag mag over een visie gezwegen worden, het is in elk geval niet de bedoeling cellen vol te stoppen als er niemand meer is die op z'n minst de sleutel kan om draaien. Raad van beroep: UTRECHT (ANP) - De 42-jarige ex rechercheur S. V. uit Leeuwarden is volgens de centrale raad van beroep op goede gronden ontslagen. V. werd in februari 1976 door de burgemees ter van Leeuwarden ontslagen. Hij zou ongeschikt zijn voor de functie van politie-ambtenaar Het ambtenarengerecht in Gronin gen had uitgesproken dat het ont slag terecht was en daartegen was V in beroep gegaan bij de centrale raad van beroep. Tijdens de behandeling van zijn zaak, drie weken geleden, schitterde zowel hij als zijn raads man door afwezigheid Ook vijf colle ga's die mee zouden komen, lieten op het nippertje weten dat zij hun be reidheid tot getuigen weer in trokken. De centrale raad zei vrijdag dat daardoor de eenzijdige en belasten de verklaringen tegen de recher cheur niet weersproken konden wor den. Op grond van alle stukken kwam de raad toch tot de overtui ging, dat V. door zijn privé-leven (veelvuldig cafebezoek. vechtpartij en) zijn functie niet meer in volledige onafhankelijkheid kon uitoefenen V. bleek vrijdagavond nog niet op de hoogte van de uitspraak en kon der halve ook geen commentaar leveren. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans' de Jong Weerrapporten^ In winters van betekenis in het verleden had vaak het hoge- drukgebied over Scandinavië niet alleen de overhand. Er ma nifesteerden zich dan ook de pressies. Door een (voortduren de kou) gunstige baan te kiezen en bijvoorbeeld Spanje binnen te vallen en verder naar de Mid dellandse Zee door te lopen in- plaats van via Engeland naar de Noordzee te gaan, sloeg de win ter twee vliegen in een klap. In de eerste plaats bleef het lucht- drukverschil tussen noord- en zuid-Europa gehandhaafd, vaak werd het zelfs groter (of het Scandinavische hogedrukge- bied daarbij inzakte deed niet zoveel ter zake) en voorts werd de voor lage temperaturen in een later stadium zo belangrijke sneeuw geleverd. Die sneeuwval werd opgewekt door warme Middellandse zee lucht, welke over een breed front van zuid naar noord tegen de koude grondlaag boven het continent opliep. Tijdens zo'n sneeuwoffensief. dat ook in strenge winters soms in ijsregen of regen (ijzel) overging, steeg de temperatuur wel in de rjchting van het vriespunt, maar het bleef in het noorden dan vrie zen: in de onderste niveau's ging nL de noordoostenwind door. In het zuiden en midden van het land viel tijdelijk de dooi in. Bij zo'n situatie kwam de Balkan af en toe in een voorjaarssituatie terecht met temperaturen van 15 tot 18 graden. Iets van dien aard tekent zich ook op de weerkaarten van dit ogenblik af (uiteraard veel min der grimmig dan in strenge win ters), met als gangmaker een warmbloedig lagedrukgebied van 985 mb boven Zuid-Frank rijk. Dit verplaatst zich in noordoostelijke richting. Het veroorzaakt zware regen op Cor sica (20 mm) en aan de Riviera (Toulon 75 mm) bij temperatu ren van 13 14 graden. Hogerop in Frankrijk bleef het een tot drie graden vriezen. Wel begon het daar gisteren uitvoerig te sneeuwen. We zien verder een zich handha ven van de barometers in Zuid- Engeland (daar een hogedrukge- biedje van 1020 mb) en ook een afzwakking (waarschijnlijk tij delijk) van het Noordse hoge- drukgebied van 1026 mb boven Zuid-Zweden. Het ziet er dan ook niet naar uit, dat de winter dit weekend radicaal het pleit zal verliezen. Het blijft licht vriezen (in Leeuwarden was het gistermorgen -8,5 bij de grond - 10,5), maar wel zal de nachttem- peratuur hoger worden. De kans op sneeuw van beteke nis neemt dit weekend toe. Het kan zijn dat het zaterdag al van het zuiden en zuidoosten uit be gint te sneeuwen, anders zet-ie zondag in. Of de warme lucht langs de oostzijde van een de pressie (afkomstig uit Afrika) ook in onze omgeving voet aan de vaste grond zal kunnen krij gen, leek gisteravond niet erg waarschijnlijk. Maandag al wordt een depres siekern bij Berlijn verwacht en in dat geval handhaaft zich in onze omgeving een noordoost tot noordelijke wind. Dit heeft wel de consequentie dat vooral in het Waddengebied en in de kop van Noord-Holland de noor delijke wind minder koude lucht van de Noordzee het land zal binnenvoeren („dool om de noord"). Verder zullen er in de eerste helft van volgende week enkele winterse buien kunnen voorkomen. Een weeramateur uit Utrecht nam vrijdagmiddag niet alleen op cirrusniveau maar ook lager op schaapjeswolkenhoogte een zuidwestelijke drift waar. „Sinds de Jaren zestig houd ik het bij en in alle gevallen volgde er op een zuidwestelijke hoogte stroming dooi," vertelde hij mij gisteren. Ik heb hem erop gewe zen, dat de huidige situatie met een depressie boven Zuidwest- Europa een andere is dan bij een zachte oceanische depressie- aanval via Schotland en ik denk dan ook dat hij dit weekend geen gelijk zal krijgen. HOOGWATER zondag 12 februari. Vlis- slngen 4.55-17.20, HarlngvUeUlulzen 5 18- 17.36. Rotterdam 7.02-19 41. 8chevenlngen 6.19-18.36, IJmulden 6.59-19.16. Den Hel der 10.42-23 05, Harllngen 0 55-13.20. Delf zijl 2.58-15 31. HOOOWATER maandag 13 februari. Vlls- singen 5.34 18.05HarlngvUeisluizen 5.58-18.16, Rotterdam 7.45-20.19, Schcve- nlngen 6.58-19.15, IJmulden 7.42-19 59. Den Helder 11.09-23.29. Harllngen 131-13.53. DeUzlJl 3 36-16.04. Weerrapporten van gisteravond 16 i Amsterdam sneeuwbui .3 De BUI zwaar bew 3 Deelen zwaar bew 3 Eelde motregen 3 Eindhoven zwaar bew •3 Den Helder hall bewolkt •2 Rotterdam zwaar bew •3 Twente zwaar bew -3 Vlisslngen zwaar bew -2 Zd Limburg zwaar bew 0 Aberdeen sneeuw 12 Athene zwaar bew 20 Barcelona motregen 3 Berlijn zwaar bew 0 Bordeaux geheel bew 2 Brussel zwaar bew Frankfort licht bew •1 Geneve geheel bew. 13 Helsinki onbewolkt 5 Innsbruck geheel bew. -5 Klagenfurt sneeuw •3 Kopenhagen zwaar bew 11 Lissabon licht bew. 0 Locarno sneeuw 0 Londen licht bew. 3 Luxemburg licht bew. 2 Madrid sneeuw 13 Malaga licht bew 11 Mallorca zwaar bew. 5 Muenchen zwaar bew 6 Nice regen -11 Oslo onbewolkt -! Parijs geheel bew 15 Rome geheel bew 10 Split geheel bew •6 Stockholm sneeuwbui -2 Wenen drillsneeuw 3 Zuerlch geheel bew 14 Casa Blanca regenbui 7 Istanbul onbewolkt 14 Tunis zwaar bew - [onder redactie van LoesSmit Op zichzelf is het natuurlijk best "interessant om te weten wie het hardst kan fietsen, wie de snelste autocoureur is en welke typist(e) de meeste aanslagen per minuut haalt. Maar wie heeft zich de aller eerste keer op een fiets voortbewo gen, wie heeft voor het eerst de wegen „onveilig" gemaakt in een :auto, zij het dan met een in onze ogen belachelijk slakkegangetje, en wie heeft de allereerste brief op een machine geschreven? Hoewel ze zonder die uitvinders nooit iets op hun terrein gepresteerd zouden hebben, zul je de sprinters, de auto coureurs en de typisten die iets van het ontstaan van hun toestel afwe ten, met een kaarsje moeten zoeken. Die eerste, nogal onregelmatig uit- gevallen brief bijvoorbeeld is nog bewaard gebleven. Schrijver: de Amerikaan William Austin Burt, die'm op 13 maart 1830 schreef aan .zijn vrouw, op zijn zelf geconstru eerde schrijfmachine, waarop hij een jaar eerder patent had gekre gen. Het was een houten kist met een soort wijzerplaat, die je op de gewenste letter kon draaien, die' dan met een hefboom tegen het papier werd gedrukt. Veel te om slachtig; met de pen kon je veel vlugger schrijven. Dat besefte de uitvinder zelf ook, en er kwam dan ook niets van het. toestel terecht. Burts apparaat was trouwens lang niet het eerste, al gaf het wel de stoot tot de ontwikkeling van onze moderne apparatuur. Al twee eeu wen eerder was de Engelse werk tuigkundige Henry Mill op de prop pen gekomen met „een kunstmati ge machine of methode voor het afdrukken of overschrijven van let ters, enkelvoudig of op elkaar vol gend. zoals bij het schrijven, door middel waarvan alle geschriften zo net en nauwkeurig op papier of perkament kunnen worden aange bracht, dat geen verschil met druk werk is te onderscheiden", zoals het koninklijk patent Mills machi ne beschreef. Van dit apparaat is niets bewaard gebleven. „Bijna elk instrument, elk hulp middel van ons hedendaagse leven, van de naaimachine tot de tele foon, werd uitgedacht door een of andere pientere knaap in de perio de tussen de Amerikaanse revolu tie en de eerste wereldoorlog," schrijft Ralph Stein In zijn boek „Grote Uitvindingen", waarin hij de belangrijkste uitvindingen van de laatste twee eeuwen verzameld heeft: stoom, elektriciteit, telegra fie, de motor, het vliegtuig, foto en film, naai- en schrijfmachines, de grammofoon, radio en televisie. Stein weet te vertellen dat Morse weliswaar te boek staat als uitvin der van de elektrische telegraaf, maar dat anderen die al vóór hem hadden geconstrueerd; alleen bleek Morse's systeem het ge- schikst. Zo was ook Edison niet de eigenlijke vader van de gloeilamp; twintig Jaar eerder was er al in Engeland een elektrische lamp ont wikkeld. De eerste auto's waren een soort straatlocomotieven. De allereerste, een stoomtractor van de Zwitser Cugnot, reed al in 1769. Met vier passagiers haalde die een snelheid van vijf kilometer per uur, zodat ze net zo goed konden lopen, boven dien moest elk kwartier gestopt worden om de druk in de ketel op te voeren. De eerste flets (1791) was een onbestuurbaar houten paard, waarop ene graaf De Sivrac letter lijk door het wandelend publiek beende; hetzelfde deden de véloci- pèdes (in die tijd de berijders) in 1804 bij wedstrijden op de Champs Elysées, en in 1817 kwam een Duit se baron met de eerste bestuurbare loopfiets. De Schotse smid MacMil- lan bouwde in 1839 al een flets met echte trappers. „Grote uitvindingen", verschenen bij Elsevier, kost in de winkel ƒ49,50, maar het is dan ook een fors uitgevallen en vooral prachtig geïllustreerd boekwerk geworden. Meer dan driehonderd foto's en an dere afbeeldingen maken het tot een interessant en vermakelijk kijkboek voor wie niet zozeer be lang in de achtergronden stelt als wel in de resultaten van de probeer sels van al die zwoegers. .In „Het Orgel", het blad van de Nederlandse Organisten Vereni ging. geeft Klaas Bolt luistertips voor radioluisteraars. Hier is er één: „Luister 's morgens om 7.11 uur of om 8.36 ook eens naar de ochtendgymnastiek met daarin de vaak door en door muzikan- teske improvisaties op de piano door Rudi van Houten (Er wordt jammer genoeg doorheen ge praat)." Is het een spinnewiel, een wat tors uitgevallen telraam, een klerkenbu reau waaraan de schrijfplank ont breekt, of een ouderwetse schilder sezel? Niets van dat alles. Zo zag de eerste bruikbare naaimachine er uit, waarop de Franse kleermaker Thim- monier in 1830 patent kreeg. Het is een van de meer dan driehonderd illustraties in „Grote Uitvindingen". Hoewel de Indonesische mej. Sugij- ah uit een arm gezin afkomstig is. alleen lagere school heeft en geen benul van politiek, zit ze haar halve leven al in de gevangenis. Ze is nu 25 jaar, en was dus pas 13 toen ze ruim 12 Jaar geleden werd opge pakt, alleen omdat ze op 30 septem ber 1965 met een groep jongeren in het kamp Loebang Boeaya zat. Dat kamp. in een buitenwijk van Jakar ta, was destijds als trainingskamp in gebruik, waar meisjes en vrou wen een opleiding kregen in het kader van Soekarno's anti-Malei- sië-politiek. In die tijd en in datzelf de kamp werden de verminkte lij ken gevonden van zes generaals die een mislukte staatsgreep had den gedaan. De vrouwen en meisjes kregen er de schuld van, hoewel allang bewezen is dat zij er niets mee te maken hebben gehad. Niet temin werd ook het kind Sugijah gearresteerd; via een gevangenis in Jakarta kwam ze in het vrouwen kamp Plantoengan op Midden-Ja- va terecht, waar ze nu nog steeds gevangen zit zonder ooit berecht te zijn. In 1976 zijn uit die gevangenis 55 vrouwen vrijgelaten, maar er moeten er nog zeker 300 zitten, afgezien van zo'n 1800 vrouwelijke gedetineerden elders in Indonesië. Onlangs werden ruim 10.000 gevan genen vrijgelaten, maar Amnesty blijft aandringen op vrijlating van de overigen. Speciaal voor de onmiddellijke vrijlating van mej. Sugijah kan nu alvast een poging gedaan worden In het Indonesisch of Engels gestel de beleefde verzoeken kunnen gericht worden aan: President Soe- harto Istana Negara Jalan Veteran Jakarta, Indonesia, en aan: Admiraal Soedomo, Kapala 8taf Kopkamtib Jalan Merdeka Barat Jakarta, Indonesia. Was de Limburgse pater Jacques Schreurs zelf de „herdershond" uit zijn „Kroniek eener Parochie", waarnaar de t.v.-serie „dagboek van een herdershond" gemaakt is? Mensen die de pater goed gekend hebben, vertellen in de omroepgids Studio dat het boek in elk geval wèl autobiografisch is. maar „Jacques zelf was zeker niet zo'n stuntelige man als die Odekerke. Zoals die van zijn flets valt en naar die mand ligt te graaien Er klopt nog iets niet, weet een onderwijzeres die als meisje van tien op de school in het Limburgse Overhoven zat. toen de nieuwe pater daar arriveer de: „HU kon prima orde houden in de katechismusles" Ook zij is van mening dat Erik Odekerke wel wat erg in het karikaturale is getrok ken, maar. zegt ze. „als hij in de laatste aflevering maar vast in zijn schoenen staat. Want zo was pater Schreurs". Dat moeten we dus af wachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5