Had visser maar renteniersmentaliteit Nederland gidsland' »p gebied van APO's jËSW CNV-bond bezorgd over visindustrie Snelle toetreding nieuwe EG-leden slechte zaak Prof. P. Korringa neemt afscheid van visserij-onderzoek ior bedeling op Europacongres PvdA: Akzo wil met DPB stoppen Produktschappen groenten en bloemen Mogelijk in april beslissing over sluiting bij Enka -H, systeembouw Meer geproduceerd in december Overheid steunt KSH tijdelijk Visserij had toch nog goed 1977 Omzet sinaasappels bij Ahold gedaald oor Henk Thomas Chr. aagt I per )uur I uur iuur luur ods- vol «ar) if. P Korringa: „We kunnen de vis niet itroeien, noch door vervuiling noch door irerbevissing. De Noordzee is één der vis- jkste wateren ter wereld. Elk jaar haalt e mens in titaal vijftig tot zestig miljoen >n uit zee en de Noordzee, die maar 1/ 5.000 ste deel van het totale wateropper- lak uitmaakt, levert daarvan ongeveer 5 rocent. of jaarlijks twee tot drie miljoen in vis op. De Noordzee is geen gesloten ysteem Integendeel, ze wordt elk jaar oor éénderde deel ververst en dat bete ent dat de vruchtbaarheid op peil blijft, i et betekent ook. dat de vis niet uit te jeien is. Het enige wat we kunnen is epaalde soorten als tong en haring zoda- ig verminderen, dat hun plaats wordt igenomen door andere, commercieel min er aantrekkelijke vissoorten. Als je be- reigde soorten met rust laat, dan zullen ch in negen van de tien gevallen herstel- Niet altijd, we kunnen bijvoorbeeld iet garanderen dat de haring terugkomt, o is bijvoorbeeld de Kanaalharing blij- end vervangen door zandspiering en |>rot". Verzucht:) „Had de visser maar de menta- teit van een rentenier, dan zou hij mer en, dat de visvoorraad per jaar met onge- ;r vijftien procent toeneemt. Die vijftien >cent zijn goed voor een mooie op- ngst, geen spaarbank die dat geeft, faar de visser is een avonturier. De aan- rezigheid van vis daagt hem uit. Hij wil nu e vangst omzetten in klinkende munt, andaag wil hij de gTOte vangst doen en al oende tast hij zijn kapitaal aan." fondement Tussen de twee wereldoorlogen was er ok al'overbevissing door steeds meer en rotere schepen. Je merkt overbevissing an de afnemende grootte van de gevan- en vis en de dalende opbrengsten per uur issen. Tijdens de oorlog werd niet gevist n na de oorlog was er weer genoeg. Zo zie dat de Noordzee niet leeggevist kan rorden. Er moet alleen zo gevist worden, lat het rendement van die vruchtbare loordzee ten volle wordt benut." In 1946 zijn we. om ervaringen als vóór de orlog te vermijden, met onder andere de kitten aan tafel gaan zitten in een perma- ente commissie voor de overbevissing an de Noordzee. In die commissie is ein- loos gepraat over internationaal gere dde maaswijdten en de controle daarop, inds 1973 is die commissie omgedoopt in Noordoost Atlantische Visserijcommis- e, die de wateren van Gibraltar tot Nova bla bestreek. Men zag toen in dat de aswijdte alleen niet voldoende soelaas od, maar dat er andere maatregelen aesten komen zoals een beperking van vangstcapaciteit en een vangstbereken- v regeling. En dat is nu precies waar we tiddenin zitten." Over het op de klippen gelopen visserij- iverleg van de Europese Gemeenschap:) „De politicus is te kortzichtig. Die kijkt maar vier jaar vooruit, naar de nieuwe verkiezingen. Als bijvoorbeeld veertig jaar de walvisvangst zou zijn verboden, zal de stand hersteld zijn. Ook die van nu bijna volledig uitgeroeide soorten als de blauwe walvis". Niets is gemakkelijker dan het voeren van een gesprek met de heer Korringa. Hij gaat er helemaal voor zitten, een stapeltje boe ken van zijn hand voor zich neergelegd. De eerste vraag (Hoe haalt iemand het in zijn hoofd om bioloog te worden? Wat beweegt zo iemand?) is zowat de enige die gesteld is. Hij praat breedvoerig, overigens zonder veel omhaal van woorden, rad. beslist en met af en toe een vleug zelfspot. Wij beper ken ons slechts tot een gehaaste opmer king om het betoog in de gewenste banen te houden. Omstandigheden „Dat ik bioloog werd. was niet zozeer een kwestie van aanleg, maar van omstandig heden. Mijn vader, een architect, niet rijk. maar welgesteld, had een huis en een grote tuin met daarin een hoek wilde flora. Ver der was er de gelukkige omstandigheid, dat ik buiten woonde, dicht bij plassen, sloten, duinen, strand en zee Mijn belang stelling werd in feite gewekt door de omge ving waarin ik woonde en waarin van alles te vinden was. Thuis werd die interesse niets in de weg gelegd, zolang de rapporten maar in orde waren. Mijn hobby gaf wel wat overlast in huis. Ik zie het nog voor me: ik ging eens in een vervallen kasteeltje op zoek naar uileballen, vond de kop van een kaauwtje en de schelpen van de grote wijngaardslak (eetbaar). Ik heb ze nog. Thuis heb ik ze uitgekookt, wat een be hoorlijke rotzooi gaf. Mijn vader vond dat het zo niet langer kon en bouwde een kamer aan het huis vast, waarin ik met mijn aquaria, herbaria, hagedissen en schedels uit de voeten kon." „Ik had. dat moet gezegd, ook veel hulp. Naast ons woonde een onderwijzeres, die me hielp toen ik pas lezen kon. Ze leerde me hoe ik planten kon herkennen. Mijn vader was bevriend met de oude Strijbos, vader van de beroemde Jan. En Jan hielp me bij het opzetten van verzamelingen. In Den Haag, waar ik vaak logeerde, was ik hele dagen bij P. Knoester, een prepara- tuur. Ik kreeg veel boeken over de natuur en zocht alles wat erin afgebeeld stond. Zo had ik op de middelbare school al een vrij grote kennis van de veldbiologie. Veel la ter, in het buitenland, hebben collega's zich vaak erover verbaasd dat ik allerlei flora en fauna onmiddellijk herken. Ik heb van die kennis veel plezier gehad." Arts worden „Na de middelbare school studeren. Ikzell wilde naar Wageningen (Landbouw Hoge school), mijn biologieleraar adviseerde de universiteit en mijn vader zag me het liefste arts worden. Volgens hem gaf dat de meeste kans op een goede baan. goede verdiensten, terwijl ik de biologie als hob- Professor Pieter Korringa, visserij-bioloog, geboren op 16 februari 1913 in Heemstede, sinds 1957 directeur van het Rijks Instituut voor Visserij-Onderzoek (RIVO) in IJmuiden, buitengewoon hoogleraar in de toegepaste hydrobiologie aan de Universiteit van Amsterdam (1961), gaat per 1 maart met pensioen. Als visserij-bioloog heeft hij bekendheid verworven in binnen- en buitenland, niet alleen door zijn werk in talloze commissies, maar ook door de vele publikaties van zijn hand. Nog voordat hij directeur werd van het RIVO was zijn reputatie blijvend gevestigd door zijn onderzoek naar schelpdieren in de Zeeuwse wateren en staat hij in de geschiedenis geboekt als de redder van de Zeeuwse oester- en mosselcultuur. Als directeur van het RIVO kreeg hij te maken met visserij-vraagstukken, de gevolgen van de Delta-werken voor de oester- en mosselkweek, de vervuiling van de Noordzee en tamelijk recent de overbevissing. het RIVO zou worden. Die overheidsdienst was overigens uiterst klein van omvang: Havlnga was het hoofd en onder hem stond een bediende Havinga was toen al geconfronteerd met problemen in de Zeeuwse oestercultuur, die bedreigd werd door een schelpziekte en de Amerikaanse slak. de slipper." we twee vliegen in één klap: de slipper, nooit helemaal verdwenen, was als on kruid weggewied, terwijl de schimmel in de Zeeuwse wateren werd teruggedrongen tot het oude, bescheiden, niveau." Mosselprobleem by kon bedrijven. Ik antwoordde: als lk geen biologie ga studeren, wie doet het dan? Ik begon in 1931 aan de Universiteit van Amsterdam, met acht andere eerste jaars." „Nee. we waren geen wereldvreemde lie den, die zich uit de samenleving terugtrok ken en voldoening zochten bij plantjes en beestjes. Je komt dat wel eens tegen bij biologen. Ik streefde toen al naar een posi tie op een proefstation. Ik had geen be hoefte om me maatschappelijk te isoleren, me in de studeerkamer op te sluiten. Ik studeerde snel af (cum laude), want het waren de crisisjaren, waarin mijn vader weinig te doen had en de financiën het onmogelijk maakten de student uit te hangen". „Tijdens mijn studie, gespecialiseerd op de zoölogie (en vooral het leven in zee) ontmoette ik dr. B. Havlnga, toen nog het hoofd van een overheidsdienst, die later „Die slak is naar Engeland gebracht in een partij Amerikaanse oesters. Behalve de slipper zat in die partij een boormossel en een boorder (een slak die de bekende gaat jes in schelpen boort). De boormossel, die geen problemen oplevert, heeft sindsdien de Noordzee overwoekerd, terwijl de boor der nog steeds in Essex zit. De slipper echter kan grote afstanden overbruggen, waardoor hij op de Nederlandse kust aan spoelde. Het grappige was. dat ik de eerste in Nederland was die hem vond. als school jongen op een stuk hout op het strand. Ik wist meteen dat de slipper hier niet thuis hoorde, maar wist toen nog niet dat ik ruim tien jaar later de opdracht zou krij gen hem de nek om te draaien". Voedselconcurrent „De hoeveelheid oesters was teruggelopen door de aanwezigheid van die slipper, die niet alleen een voedselconcurrent was van de oester, maar ook de plaats innam van jonge oesters. Havinga zag dat hele perce len onder de slak zaten en verbood toen het zaaien van kokkelschelpen, waarop èn de oesters èn de slakken zich hechtten. Als alternatief suggereerde hij terugkeer tot het oude gebruik van dakpannen, waarop wel de oesters, maar niet de slakken zich konden hechten. In 1935 werd het advies opgevolgd. De werklozen (het was crisis tijd) in Zeeland, die dat wilden, kregen een partij dakpannen aangeboden en wat ma terialen, zodat ze zich met hun werkloos heidsuitkering op den duur een eigen be staan in de oesterteelt zouden kunnen verwerven. Het lukte, nadat nog het pro bleem van het juiste moment voor het uitzetten van de dakpannen was opgelost, en een paar honderd man hadden werk." „Havlnga deed alle werk in zijn eentje en had het er druk mee. Hij vroeg een hulpje aan de universiteit en kreeg mij. In 1936 startte ik als volontair en hielp mee naar het zoeken van het Juiste moment voor het uitzetten van dakpannen. In 1937 kreeg ik een voorlopige aanstelling voor onderzoek naar de schelpziekte en de slipper tegen een salaris van honderd vijftig gulden in de maand. In 1939 kreeg ik een vaste aanstel ling. Na tien jaar onderzoek was de legpuz zel van het oesterprobleem in elkaar ge schoven en was het chemische bestrij dingsmiddel voor de schelpziekte gevon den. Bovendien kon ik in 1948 adviseren om al die oude kokkelschelpen, die er al sinds de jaren twintig lagen, op te mimen. Die schelpen zaten nog steeds onder de slipper èn de schimmel, die de schelpziekte' veroorzaakte. Door het opruimen sloegen „Een jaar later diende het mosselprobleem in de Oosterschelde zich aan De cultuur dreigde te worden verwoest (1950 was een rampjaar) door een parasiet in de mossel darm. Die parasiet zat in een partij mosse len (vermoedelijk afkomstig uit de Middel landse Zee), die via Duitsland, waar hij gestolen werd, naar Nederland was ver scheept. Het is me uiteindelijk niet gelukt de parasiet te vernietigen in de mossel darm, omdat een mossel niet te leren valt hoe een chemisch middel kan worden inge nomen. Wel zijn we te weten gekomen hoe. de parasiet er komt, hoe hij zich voort plant en hoe voorkomen kan worden dat de mosselen erdoor worden besmet. Die wetenschap leidde tot het advies aan de kwekers: dun het mosselbestand in de percelen uit tot éénderde van de gebruike lijke bezetting, zodat de zich traag voort plantende parasiet in het kleinere bestand minder kans ziet een gastheer te vinden. Om rendabel te kunnen blijven werken adviseerde ik tot het aanleggen van mos selpercelen in de Waddenzee, waar tot dan toe alleen mosselzaad werd gevist Deze raad werd opgevolgd met als gevolg, dat thans zeventig procent van de ongeveer 100 miljoen kilo Zeeuwse mosselen uit de Waddenzee komt" „Mijn bestaan veranderde natuurlijk aan zienlijk toen ik in 1957 directeur van het RIVO werd. Het werk in het veld was afgelopen en in plaats daarvan kwamen de bureaustoel, rapporten en adviezen, werk in commissies (30) en internationaal over leg. In 1958 kregen we een beter schip en een uitgebreidere staf jonge, enthousiaste mensen. Internationaal gingen de contac ten weer groeien en het nieuwe probleem werd de overbevissing." Kweek „Kweek van zeevis? Je kunt alles kweken als Je maar plaats en ruimte hebt. Je kunt forel en karper nog in betrekkelijk kleine ruimten houden, maar tong, makreel en haring bijvoorbeeld niet. Daarvoor zou Je zoveel plaats nodig hebben, dat elke ge kweekte tong, haring of makreel met goud zou moeten worden betaald". „De spanning tussen biologische wense lijkheid en economische of politieke haal baarheid ken ik heel goed. Die maakt mijn vak Juist zo boeiend. Kijk eens. als je alleen maar de biologie beheerst dan zijn Je adviezen zelden praktisch. Je moet ook met economische en commerciële overwe gingen rekening houden. Overigens, we zijn geen natuurbeschermers in de zin. dat we zo begaan zijn met het lot van dat arme visje. Wij bekijken hoe Je de natuurlijke hulpbronnen zo rendabel mogelijk kunt benutten en vanuit dit gezichtspunt zijn we begaan met het lot van de visserij, niet alleen nu, maar ook in de toekomst". )EN HAAG De Europese commissaris ir. H. Vredeling (PvdA) 'indt dat Nederland gidsland zou moeten zijn op het gebied van le arbeidsplaatsenovereenkomsten. In deze zogeheten APO's naken werkgevers en werknemers afspraken over het aantal beidsplaatsen in een bedrijf. AMSTERDAM De directie van de Amsterdamse vestiging van Akzo-Chemie (vroeger Ket- jen) heeft de ondernemings raad om advies gevraagd over de stopzetting per 1 april van de diphenyol propaanproduk- tie (DPB). Er zijn veertig mensen bij de produk- tie betrokken. Voor 20 ét 25 onder hen is niet direct ander werk in Amster dam-Noord beschikbaar. Men wil trachten deze mensen elders bij Ak- zo-Chemie onder te brengen. Ontsla gen zijn niet nodig, zegt Akzo. De onderneming wil met de DPB-pro- duktie (grondstof voor harsen) stop- pen, omdat afnemers het zelf zijn gaan maken. Er is ook sprake van Oost-Europese concurrentie. FOKKER voelt niets voor een te rugdraaien van de negen jaar gele den tot stand gekomen fusie met VFW, zo bleek op een buitengewone aandeelhoudersvergadering. Van een nauwere samenwerking met Messerschmidt-Billkow-Blohm heeft men goede verwachtingen. Nadat de verliezen (ƒ150 miljoen) ten laste van de reserve zijn gebracht, kan VFW-Fokker in 1978 weer winst ma ken. Eerst moet echter nog 110 mil joen mark krediet aan de Duitse regering worden terugbetaald. Re den voor terugkeer van de winst is de stopzetting van het verlieslijdende VFW-614-project. ROBECO stelt een slotultkering voor van 37> procent in aandelen ten laste van de agioreserve (onveran derd). Wie contanten wil zien, kan tot eind september ƒ5,20 krijgen. Totaal is het contante dividend 20 cent hoger dan vorig jaar. Het ver mogen van Robeco per 31-12: ƒ4,13 (4,34) miljard. DEN HAAG (ANP) Het zou voor de tuinbouw en de hele Nederlandse economie een slechte zaak zijn, indien hals over kop nieuwe landen tot de Europese Gemeenschap zullen worden toegelaten. Dit zei Ir. J. E. C. Spithoven in een rede waarin hij het voorzitterschap aanvaardde van zowel het Produktschap voor groente en (ruit als dat voor siergewassen. Bi] de Hoogovens bestaan momen- teel grote problemen over zo'n APO. Vredeling benadrukte dat een duur zame APO slechts" afgesloten kan worden in het kader van Europese arbeidsplaatsenovereenkomsten, een Europees beleid gericht op het behoud en het scheppen van werk. De Hoogovens heeft Europa nodig, maar Europa heeft Hoogovens ook nodig indien het gaat om het geven van een voorbeeld hoe op sociaal verantwoorde wijze een herstructu reringsplan kan worden opgezet, al dus ir. Vredeling. '80 De heer Vredeling zei een en ander op een Europacongres van de Partij van de Arbeid in Den Haag. Hij riep zijn partijgenoten op zich niet van de Europese Gemeenschap af te ke ren nu de ontwikkelingen daar zo tegenvallen. Vredeling wees er op dat op vele terreinen alleen een Eu ropees verband werkelijk wat kan worden gedaan. heel een wat kritischer houding aan ten opzichte van de EEG dan voor heen. Het congres vindt dat de nati onale bevoegdheden niet door de Europese Gemeenschap mogen wor den overgenomen zo lang op Euro pees niveau geen goede parlemen taire controle bestaat. Ontwerptekst Als voorbeeld noemde hij de ontwik kelingshulp. Hij wees er op dat Ne- terlandse hulp van 1975 naar 1976 net een geweldige sprong steeg met 720 miljoen dollar. Een stijging van 13 procent Het gemiddelde hulpper centage in de Europese Gemeen schap als totaal liep in die tijd slechts op van 0,45 naar 0,46 pro cent „We moeten beseffen hoe be trekkelijk het effect is van nationale inspanningen, zonder uiteraard die inspanningen na te laten. De arme landen hebben er echter veel meer aan dat Nederland zijn voortrek kersfunctie tot gelding laat komen in de Europese Gemeenschap", al dus Vredeling. Stellingname De PvdA-voorzitter mevrouw Van den Heuvel vond een kritische stel lingname ten aanzien van de Euro pese Gemeenschap, ook op het punt van de ontwikkelingshulp zeer op zijn plaats. „Soms kan een gezamen lijke stap groter effect hebben, maar dat staat lang niet altijd bij voor baat vast", zo waarschuwde zij. let PvdA-congres nam in zijn ge- Het congres stelde gisteren een ont- werptekst vast voor het socialisti sche verkiezingsprogramma bij de. komende Europese verkiezingen. In oktober dit jaar zal in brussel door de Europese federatie van Socialis tische partijen de definitieve tekst van het programma worden vastges teld. De PvdA heeft slechts vijftien vertegenwoordigers op de kleine driehonderd Europese socialisten die daarbij heen komen. Volgens insiders staat het wel vast dat de Nederlandse wensen, voor zover die afwijken van de internationale al overeengekomen basistekst, weinig kans maken. Dit geldt met name voor de kriti sche PvdA-opstelling tegenover de schending van de mensenrechten, met name op het punt van de Be- rufsverbodcn in West-Duitsland en de grote reserves ten aanzien van gebruik van kernenergie. De PvdA zal op beide punten in ieder geval het grote blok Westduitse socialis ten tegenover zich vinden. ARNHEM De Raad van bestuur van Enka streeft er naar om medio april te kunnen beslissen of het be drijf in Emmen, waar het verliesge vende produkt polyamide-textielga- rens wordt gemaakt, al dan niet moet worden gesloten. „Er is nog veel studie nodig om te bezien of Emmen dan wel de vestiging in het Westduitse Wuppertal-Barmen dicht moet." In dat bedrijf wordt hetzelfde produkt gemaakt. Bij bel de bedrijven werken ruim zevenhon derd personeelsleden. Volgens een woordvoerder van Enka richt de stu die zich vooral op de sociale kanten van de zaak. De werkloosheid in Emmen is twee keer zo groot als die in Barmen. In de Duitse vestiging bestaan wellicht mogelijkheden om af te vloeien per soneelsleden op andere activiteiten van Enka daar in te zetten. In Em men bestaan deze mogelijkheden niet. Inmiddels hebben b en w van Em men een nieuwe vermindering van werkgelegenheid desastreus ge noemd. Onder de bevolking is vol gens hen grote onrust ontstaan. Zij doen in een brief aan de Enka-lei- ding dringend beroep op de onder neming om bij hun besluitvorming leiden tel. 071 -1239 42 rekening te houden met de hoge werkloosheidscijfers in Emmen. In de afgelopen twee jaar zijn daar achthonderd arbeidsplaatsen van Enka verloren gegaan. De totale in dustriële werkgelegenheid in Em men is gedaald tot 9150 arbeids plaatsen. In 1970 waren dat er nog ongeveer 12.000. aldus b en w. DEN HAAG Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, is de industriële produk- tie in ons land in december gestegen en heeft zij het peil van december 1976 weer bereikt. Het indexcijfer van de gemiddelde dagproduktle. gecorrigeerd voor seizoenbeweging, bedraagt voor december 1977 118 tegen 116 voor november. Belde schappen hebben nu een ge meenschappelijke voorzitter en een gemeenschappelijk secretariaat maar ze houden ieder hun eigen bestuur. Over de EG merkte ir. Spithoven op, dat in Brussel de uitbreiding van de Gemeenschap en daarmee samen hangend hulp aan de Franse en Itali aanse Middellandse Zeegebieden aan de orde komt. Wil men een ex plosie van de tuinbouwproduktie in het zuiden van de Gemeenschap voorkomen, dan zal er. aldus de nieu we voorzitter voor de toetreding van Spanje, Griekenland en Portugal een lange overgangsperiode nodig zijn. Ook zou men in Brussel zeer terug houdend moeten zijn met prijsver hogingen voor landbouwprodukten. Vooral in zuidelijke landen met ge- davueerde munten kan een forse prijsverhoging voor kleine en minder kostenbewuste producenten het sein zijn voor produktieverhoging. Voor de tuinbouw in Nederland be- Van onze Haagse redactie DEN HAAG De overheid zal de verliezen van het Koninklijke Schol- ten-Honig concern tot 7 april voor haar rekening nemen. Dit is gisteren op het ministerie van landbouw meegedeeld aan de vakbonden. Op de 7e april zal het plan voor de herstructurering van het voedings middelen- en zetmeelconcern gereed zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Industriebond CNV dringt in een brief aan het ministerie van landbouw en visserij aan op steunmaatregelen voor het behoud van de visverwerkende industrie. Vooral de situatie in Urk geeft aan leiding tot grote ongerustheid bij de betrokken werknemers, aldus de In dustriebond CNV. Hij voegt hieraan toe. dat de twee grootste visverwer kende bedrijven in Urk. Bos en UVAA. met resp 120 en 100 werkne mers nu al de gevolgen ondervinden van de vangstbeperkende maatrege len De bedrijven zouden al werktijd verkorting en inkrimping van het personeelsbestand overwegen. „Het vervallen van de werkgelegenheid in een plaats als Urk. die grotendeels van de visserij afhankelijk is, moet als catastrofaal worden aange merkt," aldus de bond. Ondanks de moeilijkheden in de vis serij is 1977 voor velen in deze be drijfstak toch een goed jaar geweest. Voorzitter B. A. de Jonge van het Produktschap voor Vis en Vlspro- dukten zei dit in de nieuwjaarsrede. Hij was ervan overtuigd dat zijn ge hoor dit op wat langere termijn beter zal kunnen onderschrijven dan op het moment. De Nederlandse vis sers, vertelde de voorzitter, hebben met elkaar in het afgelopen jaar 276.455 ton opgehaald. Dat was meer dan in het voorgaande Jaar, want toen was het 247.476 ton. maar het bracht wat minder op: 458,6 mil joen tegen ƒ459,7 miljoen De ge middelde prijs per kilo zakte van ƒ1,86 naar ƒ1,66. Het aantal p k's motorvermogen waarmee gevist werd daalde van 402.000 tot 385.000 Over de aanvoeren, vooizover deze menselijke consumptie als bestem ming kregen, gaf de voorzitter onder meer de volgende cijfers: er werden een tongaanvoer van 10.401 en een scholaanvoer van 45.026 ton geregis treerd. tegen 10.506 en 44.715 ton in het voorgaande jaar. De door de vis sers gemaakte gemiddelde tongprijs daalde van ƒ11,85 tot ƒ11,36 per kilo, de gemiddelde scholprijs, 1,60, bleef vrijwel zoals hij was De haringaanvoer daalde van 50 miljoen tot 20,5 miljoen kilo. de gemiddelde kiloprijs voor de visser steeg van ƒ1,57 tot 2,37. Overigens, volgens de vangstbeper kende maatregelen, mochten de vis sers vorig Jaar maar 9 «00 ton tong, 36.000 ton schol en 12 miljoen kilo haring vangen. Ze vingen dus meer dan was toegestaan. staat echter niet alleen het gevaar van concurrentie uit de zuidelijke EO-gebieden, vond Ir. 8pithoven. Hij hield de produktschappen voor een zodanig evenwichtig beleid te veoren dat de voorkeur voor het produkt uit de EG niet in gevaar komt. Landen van buiten de EG zouden „verant woorde hoeveelheden op de markt mogen brengen". De Nederlandse tuinbouw in de ruimste zin van het woord, zo meen de Spithoven, levert direct en indi rect een belangrijke bijdrage aan de werkgelegenheid en de welvaart van ons land. De siergewassenexport is vorig jaar met 11 procent gestegen tot ruim twee miljard gulden, de groenten- en frultexport met 4 pro cent tot twee en een half miljard. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De omzet van sinaas appels bij de grootwinkelbedrijven van Albert Heijn, Simon de Wit en Miro is de laatste tijd met dertig procent gedaald, zo heeft het Ahold- concern waaronder deze bedrijven vallen meegedeeld. De citrusveiling Rotterdan kon gis teren melden, dat de omzet vrijwel gelijk is gebleven en dat hooguit voor de Israëlische sinaasappels een lichte daling van de verkoop valt te constateren Volgens het Produktschap voor groente en fruit is de import van sinaasappels in de week volgend op de berichten van eind Januari over kwik in deze vruchten wel achterge bleven. Het gaat daarbij echter om schommelingen, die als normaal moeten worden beschouwd, aldus het produktschap. Nederland importeert per jaar 288.000 ton sinaasappels. w.;arvan 41.000 ton voor doorvoer is bestemd Spanje is met 37 procent de grootste toeleveraar van ons land Daarna komt de Verenigde Staten met 14 procent (vooral in de zomermaan den) en Israël met elf procent. Zuid Afrika en Marokko zijn beide goed voor ieder zes procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 29