getrouwd met Ajax Van der Veen naar San Diego Brom voor drie jaar naar Ajax Verbazing over standpunt van PvdA mk Unieke 'meesterknecht' ziet baan van assistent als een levensroeping Geleen daagt Fortuna SC voor rechter Veel afgelast Klimaat en financiële zekerheid vormen aantrekkingskracht op ex-Spartaan Spreekverbod Henk Ellens Betty Stöve in halve finales ITET ZATERDAG 11 FEBRUARI 1978 SPORT T rouw/Kwartet25 .door Johan Woldendorp AMSTERDAM Uitgerekend op de avond, dat Ajax-trainer Tomislav Ivic zijn ontslag indiende, tekende zijn assistent Bob- jy Haarms voor twee jaar bij. De oer-Ajacied gaat zodoende over ïnkele maanden zijn dertiende jaar bij de club uit de Water graafsmeer in. De chefs van de caféhouder, gedragen zich over iet algemeen minder honkvast. Ivic is de zesde hoofdtrainer, die Haarms slijt. De trouwe tweede man is, zeker nu FC Den Haag Zich op weinig humane wijze van Rinus Loof heeft ontdaan, jitgegroeid tot een uniek figuur in de ondanks alles vaak kleurrijke eredivisie. Geen enkele assistent-oefenmeester zit ;olang bij één vereniging en is zo op en top clubman als juist iobby Haarms. Het unieke van de „meesterknecht" schuilt ook in het feit. dat hij niet de ambitie heeft om een schaduwposi- tie bij een topclub als springplank naar het meesterschap te gebruiken. \nders dan zijn vroegere lotgenoten Han Grijzenhout (nu werkzaam in België) en Cor Brom (via Vitesse, Fortuna SC en Sparta terug bij Ajax, nadat hij in de kolkende geruchten- Van onze sportredactie AMSTERDAM Cor Brom, nu nog trainer/coach van het Rotterdamse Sparta, heeft gistermorgen een drie jarig contract getekend voor Ajax. De 45-jarige oefenmeester wordt de 'opvolger van Tomislav Ivic die deze week met het Ajax-bestuur geen overeenstemming kon bereiken over leen nieuwe verbintenis. JU M Cor Brom, die in het verleden ook trainer is geweest van Ajax (waar hij als assistent onder Michels optrad), 'Vitesse, en FSC trok dit seizoen 1 vooral de aandacht door zijn uitste kende resultaten met Sparta. Een ploeg, die aanvankelijk geen hoge 'ogen leek te gaan gooien in de com petitie, bouwde hij op tot een goede subtopper. Een blik op de ranglijst *;al thans zelfs duidelijk maken dat Iparta vier punten voorsprong heeft ;enomen op stadgenoot Feyenoord. Irorft schoof tijdens zijn „Rotter damse periode" ook een talent als Michel Valke naar voren. Geen wonder dat Feyenoord, toen Boskov zijn vertrek aankondigde, begerig informeerde naar de Sparta- coach. Ook FC VW had meer dan normale interesse. Achteraf is Feyenoord weer de grote verliezer geworden. Het bestuur van de voormalige topclub lonkte wel, maar vergat zeker toen Ivic bij Ajax opstapte tijdig tot zaken te komen met Cor Brom. Het ligt voor de hand dat Cor Brom het volgende seizoen als belangrijk ste taak meekrijgt, om het leeglopen stadion De Meer weer te vullen. On der Ivic propageerde Ajax een vorm van voetbal dat af en toe wel enig rendement opleverde, maar als kijk spel weinig bewondering oogstte. stroom herhaaldelijk naar de opper vlakte kwam als de nieuwe sterke man van Feyenoord) ziet Haarms zijn huidige baan als een soort le vensroeping. Natuurlijk, hij heeft weinig keus. Het niet bezitten van het A-brevet houdt automatisch in, dat de polsstok niet lang genoeg is om over de lat te zwiepen. „Een half jaar voor het examen kwam Rinus Michels terug bij Ajax. Hij wilde, dat ik overdag de A-selec tie trainde en me in de avonduren met de Jeugd bezig hield. Ik ging daarmee akkoord, al was het een dubbele taak. Wanneer de club me opeist, moet ik kiezen of delen. Een aantal mensen vond het dom, dat ik de cursus niet afmaakte. Ik dacht er anders over, al weet ik, dat ik in Nederland niet als hoofdtrainer aan de slag kom. Daar staat tegenover, dat ik van Michels een prachtig ge tuigschrift kreeg. Dat document is voor mij waardevoller dan een A- diploma." Terecht waant Bobby Haarms zich af en toe een hoofdtrainer. Zijn ta kenpakket is, ook al omdat Ajax een professionele manager mist, volge propt met organisatorische klussen. Haarms is meer dan het hulpje, dat soms een training mag geven en voor het overige keepers op hun reactie test. „Ik heb vanaf het begin alles meegemaakt, ben overal geweest, kortom, ik hoor er helemaal bij. De hoofdtrainer, wie dat ook is, be schouwt me als zijn collega, niet als zijn assistent. Ik bespreek hotels en bussen, knap scoutingswerk op. be heer het materiaal en train uiter aard. Mijn werk lijkt minder verant woordelijkheid in zich te bergen, maar dat is niet zo. Ook bij mij mag er niets mislukken." Haarms houdt er niet van om zich over te geven aan ellebogenwerk. Hij is aan de ene kant sfeergevoelig, maar anderzijds zakelijk nuchter. Wanneer hij een nieuwe technisch directeur mag verwelkomen. „Voor opgesteld, ik vind het Jammer, dat Ajax er niet in is geslaagd om Ivic langer dan twee Jaar te houden. Het was voor mij geen verrassing meer, dat hij zou vertrekken. Hij aarzelde zolang met tekenen, dat ik op den GELEEN De gemeenteraad van Geleen heeft met 22 tegen een stem besloten de eerste di visieclub Fortuna SC voor de rechter te dagen. In 1972 leende de club op annui- teitenbasis 70.000 gulden van deze gemeente. Nadat er al eni ge malen problemen met het tijdig betalen van de jaarlijkse aflossingen waren geweest vroeg Fortuna SC ook dit jaar uitstel van betaling. De gemeenteraad besloot daar na de hulp van de rechter in te roepen. BOBBY HAARMS (links naast Tomislav Ivic): waardevoller dan een A-diploma." ,Het getuigschrift dat ik van Michels kreeg is ZEIST - De KNVB heeft alle wed strijden voor de zaterdag- en zondag- amateurcompetitie (inclusief de hoofdklassen) afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrijden voor zaterdag en zondag afgelast, terwijl de wedstrijden van de Je ^delftallen betaald voetbal eveneens geen door gang zullen vinden. De scheidsrechters zullen beslissen over het doorgaan van de wedstrij den die voor zaterdag en zondag in de ere- en eerste divisie op het pro gramma staan. duur zeker wist, dat hij niet rond kon komen met het bestuur. Vol gens mij is het louter een financiële kwestie tussen hem en het bestuur geweest. Nogmaals, ik betreur het vertrek van Ivic hij heeft tenslot te veel bereikt maar dat zal mij er niet van weerhouden om er de ko mende seizoenen met hetzelfde en thousiasme tegen aan te gaan. Te meer, daar ik tien, elf jaar geleden goed met Brom heb kunnen samen werken. Hij was toen eerste assis tent van Michels en ik derde." Bobby Haarms is zonder twijfel de eerste „praatpaal" van de nieuwe keuzeheer. „Dat was bij Ivic ook zo. Ik heb dag en nacht met hem over de karakters van de spelers zitten praten." Die begeleidende rol om kranste overigens geen voorkeurs stem. Terecht, vindt Haarms. En hij gaat 0, schande nog verder. „Eerlijk, ik ben blij, dat het bij Ajax niet de gewoonte is om over de be noeming van de trainer spelersver gadering te beleggen. De moderne tijd vereist inspraak, ik weet het, maar ik vind het belachelijk, dat de spelers uitmaken wie er komt. Dat is een zaak van het bestuur. Ik vind het normaal, dat ook ik er niets over de benoeming van Brom te zeggen heb gehad. Het is namelijk ontzet tend moeilijk om iemand voor te dragen. Toen Michels mij vroeg of ik bij Ajax wilde komen, heb ik hem gevraagd om voor mijn amateur clubje een opvolger aan te wijzen. Hij weigerde dat. „De man aan wie ik denk, kan de beste van de klas zijn, maar in de praktijk hopeloos falen," verdedigde hij zich. En daar had Michels gelijk in." Mensen, die een ambtsjubileum vie ren, kijken dat is vaste prik graag terug op het verleden. Bobby Haarms denkt met veel weemoed aan de voetbaljeugd van twaalfe- neenhalf Jaar geleden. „De ambitie van de jeugdspeler van tegenwoor dig haalt het niet bij de eerzucht van de junior van vroeger," constateert hij met oprechte spijt in zijn stem. „Toen Michels in de jaren zestig aan Ajax begon te bouwen, trok hij Jon gens aan, die uit de fabriek kwamen. Jongens, die er alles voor over had den om als profvoetballer te slagen, opdat ze maar niet terug hoefden naar die fabriek. Daarbij had Ajax natuurlijk het geluk, dat in het be tondorp ene Johan Cruyff en aan de Prinsengracht ene Piet Keizer werd geboren. Aan de andere kant was dat rampzalig voor de toenmalige Jeugd. Het betaalde juniorenelftal stond bovenaan, de spelers wilden hun kans grijpen, maar kregen die niet." Ajax stopt momenteel bij gebrek aan een surplus aan vedettes vrij veel eigen jeugd in zijn hoofdmacht. Maar het is duidelijk, dat Bobby Haarms, generaliserend, twijfelt aan de toekomst van het jongerengilde. „Als je in ogenschouw neemt hoe Jong Oranje zondag tegen FC Gro ningen door de mand is gevallen, dan hoor je je niet alleen af te vra gen of Ajax in de nabije toekomst zulke spelers moet kopen, maar dan moet je tevens constateren, dat het er donkerbruin uitziet. De huidige jeugd mist de wil om tot het uiterste gaan. Ze toont niet de bereidheid om als een monnik te leven; om door die muur te breken. Wanneer dat lukt, ben je er. Maar mentaliteit kun je er niet in pompen." „Waar zie Je op straat of op trapveld jes nog jongetjes voetballen?" luidt de wanhopige, in een retorisch bad gedompelde vraag van Bobby Haarms. „Voetballers worden nu eenmaal op straat geboren. Zie jij ze? Ik niet." En hij somt op: „Als bij Ajax Krol en Geels ultvoetbald zijn, als bij AZ Van Hanegem niet meer speelt en als bij Vitesse Bosveld er mee ophoudt, kunnen ze geen van allen opvolgers naar voren schui ven." Trieste illustratie van dat ge geven. het jonge C-elftal van AjaX staat onderaan in de eerste klasse. Programma Eredivisie HEDEN: (20.00 uur) NAC-FC Utrecht Go Ahead-FC Twente MORGEN: FC WV-NEC FC Amsterdam-FC Den Haag Volendam-Sparta Telstar-PSV Roda JC-Haarlem Feyenoord-Ajax Vitesse-AZ '67 Eerste Divisie HEDEN: MVV-SC Amersfoort (19.30 uur) MORGEN Veendam-SC Cambuur De Graafschap-Wageningen SW-Excelsior Heracles-FC Dordrecht Eindhovcn-PEC Helmond Sport-FC Vlaardingen FC Den Bosch-Fortuna SC Willem II-FC Groningen Van onze sportredactie DOETINCHEM - De door De Graafschap ontslagen trainer Henk Ellens heeft naar aanleiding van deze gebeurtenis een spreekverbod opgelegd gekregen. Overtreding van deze maatregel houdt in, dat het bestuur zich het recht mag verschaf fen Ellens met onmiddellijke ingang te schorsen of te ontslaan. De overi ge betrokkenen bij de Doetinchem- se club onthouden zich vrijwillig van commentaar. Het bestuur van De Graafschap be sloot deze week op discutabele gron den om het één-jarige contract van de voormalige hulptrainer van Tel star niet te verlengen. De povere resultaten van de club, die vorig jaar uit de eredivisie degradeerde, en de daaruit voortvloeiende geringe toe- schouwersaantallen vormden de aanleiding tot het ontslag, dat aan het eind van deze competitie ingaat. De voetballers van De Graafschap •zijn het met de redenatie van het bestuur niet eens. Zij stellen, dat Ellens na een complete exodus van eerste elftalspelers met een geheel ^.nieuwe selectie uit de startblokken moest schieten. Ook wijzen de spe lers de klacht van de hand, dat de discipline tijdens de trainingen te wensen over laat. SEATTLE Betty Stöve heeft de halve finales bereikt van het dames- toernooi in Seattle (VS) doot met 6- 4. 6-1 de Amerikaanse Kerry Reid te verslaan. Stöve is voor dit toernooi als derde geplaatst. De Australische Wendy Turnbull zal ook in de halve finales uitkomen. Zij won met 5-7,6- 1. 6-2 van de Amerikaanse Rosie -Casals. door Matty Verkamman ANTWERPEN Janos Bedl is Hongaar van orgine en voetbal trainer van professie. Als oe fenmeester is hij de laatste tijd wat uit het beeld verdwenen. Laatstelijk was hij in die hoe danigheid actief bij de Belgi sche semi-topper Lierse SK. Sinds kort is Bedl echter op een ander gebied in voetbal land zo bezig als een bij. En wel in de mistige mallemolen van de spelershandel, waarin hij zijn rondje intussen volop mee draait Dat hij In dat opzicht van slagvaar digheid houdt, ondervond Jan van der Veen onlangs. De gewezen Spar taan, die twee jaar geleden met de nodige herrie naar FC Antwerp ver trok met behulp van een andere Hongaar, Janö Bekeffy kreeg veer tien dagen geleden van Bedl het tele fonisch verzoek om binnen een half uur even te beslissen of hij al dan niet in de Verenigde Staten wilde gaan voetballen. Van der Veen (29): „Ja, daar zit je dan. Een half uur is nogal kort. In principe heb ik toch maar ja ge zegd." Van welke beslissing de mid denvelder inmiddels geen spijt heeft. In een mum van tijd stemde FC Antwerp in een transfer toe. Voor de komende drie seizoenen heeft Van der Veen een lucratief contract bij de nieuw gevormde club San Diego op zak. Begin maart vertrekt hij al, met vrouw en twee dochters, naar de Califomische marinestad. In het im mer zonnige Californië start hij met twee weken vakantie. Daarna volgt de aanloop op de nieuwe Ameri kaanse competitie, die van april tot en met augustus duurt. Van der veen, nog even terugkijkend op de laatste turbulente weekjes. „Bedl handelde in opdracht van de manager-trainer Vogelsinger, een Oostenrijker, en een bestuurslid Ko- val. Die waren in West-Duitsland en België op zoek naar spelers voor hun team. San Diego is een nieuwe club. Althans, een paar zakenmensen heb- JAN VAN DER VEEN:bij FC Antwerp als enige buitenlander in de spelersraad ben de rechten van Las Vegas Hawks opgekocht. Bij die club speelde Eusebio vorig seizoen nog. Mij is verteld dat ze zochten naar spelers die zo ongeveer van het niveau tus sen de Nederlandse eerste- en eredi visie in waren. De onderhandelingen waren hard, maar correct. In elk ge- valga ik er goed op vooruit. Ik heb dus een driejrig contract, met het recht en geen plicht om tijdens de wintermaanden in Europa te gaan spelen. Zo doet Janusz Kowalik (thans MVV, in de zomer Chicago Stings) het al enkele seizoenen. Dat is financieel nogal aantrekkelijk en het bevalt hem prima. Ik voel ook veel voor zo'n regeling." Jan van der Veen staat op dit mo ment volledig „blanco" tegenover het Amerikaanse avontuur, dat hem desondanks aantrekt. „Je neemt een zeker risico, maar met dien ver stande dat Je financieel goed zit. Je weet van tevoren natuurlijk niet of je. bijvoorbeeld, heimwee gaat krij gen. maar eerlijk gezegd verwacht ik dat niet. België is toch ook heel anders dan Rotterdam, maar we he- ben het hier ook prima naar ons zin; waren voor volgend jaar zelfs al be zig met een contract bij Charleroi. Een punt was de school voor onze dochters. Maar er blijkt in San Die go een internationale school te zijn. Wat tenslotte voordelig is: We ko men in een heerlijk klimaat te recht". Van der Veen weet van zijn toekom stige club praktisch niets. „Alleen dat de Engelsman Peter Andersson, die nu ook bij FC Antwerp onder contract staat, eveneens voor San Diego heeft getekent. Krauthausen. die dit seizoen even aan Volendam ia uitgeleend, speelt er ook. En verder een Westduitser, Neumann, twee Denen en een paar Engelsen. En dan weet ik ook nog dat San Diego thuis op gewoon gras speelt en niet op kunstgras zoals de meeste clubs daar en een stadion heeft waar zo'n 60.000 mensen in kunnen. Maar dan houdt mijn kennis wel op." In algemene zin is het Van der Veen weliswaar bekend dat het American Soccer een volstrekt commerciële aangelegenheid U - „dat is het hier trouwens ook" maar hij denkt dat het peil toch sterk vooruit is gegaan. Hij zegt. „Vroeger is Theo Laseroms van Sparta ook al eens naar Ameri ka gegaan, naar de Pittsburgh &i Pantoms. Dat was in de tijd dat de wedstrij den nog regelmatig voor reclames pots op de TV werden onderbroken. Dat kan nu niet meer. Trouwens het niveau is lang niet slechts. Vorig Jaar heb ik met Antwerp tegen New York Cosmos (eerst de club van Pele, nu van Beckenbauer-red.) ge speeld. We wonnen met 3-1, maar die ploeg speelde heel behoorlijk." Op het eerste gezicht is het opmer kelijk dat FC Antwerp zo gemakke lijk akkoord is gegaan met de trans fer. Heeft dat soms iets te maken met de huidige schorsing, nadat hij onlangs tegen La Louviere uit het veld werd gestuurd? Van der Veen: „Nee. helemaal niet. Dat was trou wens een lachertje, die rode kaart". Drie minuten voor tijd duwde ik een beetje tegen een tegenstander, die mij in de rug had geknepen. Maar er is geen enkel probleem bij Antwer pen. Ik heb het bij die club prima naar mijn zin gehad. Ook al is er nu besloten, dat ik geen wedstrijden meer zal spelen. Dat zou te riskant zijn met het oog op die Amerikaanse competitie Maar bij Antwerp werd ik gewaardeerd. Dat bleek bijvoor beeld uit het feit, dat ik in de spe lersraad werd gekozen. Als enige buitenlander". Dat laatste mag inderdaad een hele prestatie worden genoemd Want FC Antwerp heeft waarschijnlijk een wereldrecord aantal buitenland se spelers onder contract staan. De club vormt zo'n beetje het persoon lijke speelgoed van de steenrijke jurist Eddy Wouters. Deze Wouters regeert de club nog op hoogst feoda le wijze. Van der Veen (altijd basis speler bij de rood-witten); „Ja. die buitenlanders. Dat is de hobby van Wouters hë? Dit seizoen hebben we er acht, terwijl er toch maar drie per wedstrijd mogen spelen. Nu Anders son en ik vertrekken, heeft Wouters zich onmiddellijk al weer een nieu we buitenlander aangeschaft. De Deen Jacquet van Vejle BK. Tochj een aardige man, die Wouters. Ik heb nooit problemen met hem gehad". door Ruud Verdonck AMSTERDAM/DEN HAAG Het Solidariteits Komité Argenti nië Nederland is verbaasd en ver ontwaardigd over de wijze waarop de Partij van de Arbeid in interna tionaal socialistisch verband tot de uitspraak is gekomen dat er geen beletselen zijn voor het Neder lands elftal om deel te nemen aan het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië. Dat oordeel werd openbaar gemaakt in Hamburg waar de leiders van westerse socia listische landen bijeen zijn in het kader van de Socialistische Inter nationale. Oorspronkelijk zou de PvdA pogin gen ondernemen om het \VK'78 in Hamburg met de zusterpartijen te bespreken. De zaak is echter mede onder impuls van Spaanse socialis ten van de agenda afgevoerd zodat geen algemeen standpunt van de socialistische partijen te verwach ten is. Eerder al lieten de socialisti sche partijen in Spanje en Zweden weten uiterst gereserveerd tegen over een wereldkampioenschap in Argentinië te staan. Het SKAN dat zich achter de boy cotactie die Bram Vermeulen en Freek de Jonge organiseren, heeft gesteld, is vooral verbaasd omdat Wim Boogaard, secretaris buiten land van de PvdA, belangrijke ar gumenten voor het standpunt van zijn partij haalde uit een gesprek met Simon Lazara. Volgens het SKAN is Simon Lazara echter een dubieus figuur die in feite niet kan sreken namens een Socialistische Eenheidspartij in Argentinië. Zijn PSU verwierf in 1974 te weinig steun om aan de verkiezingen te kunnen deelnemen en bestaat, al dus het SKAN, in feite niet. Lazara werd In 1976 samen met de leider van de vakbond voor het bankpersoneel, Unamuno, gear resteerd op verdenking van fraude. Lazara werd vrijwel onmiddellijk weer vrijgelaten. Unamuno kwam later ook op vrije voeten. Het SKAN vermoedt aan de hand van recente uitspraken van Lazara, dat deze zich toen heeft vastgelegd de militaire junta niet kritisch te be naderen. Het SKAN vindt het met name opmerkelijk dat Lazara tijdens re cente bezoeken aan Spanje en Frankrijk het punt van de schen dingen van de mensenrechten in Argentinië niet ter sprake bracht. En dat punt nu ook blijkbaar on dergeschikt maakte in een pleidooi voor het WK voetbal in Argentinië. De PvdA, aldus het SKAN. had moeten weten dat er andere men sen voor handen zijn om voorlich ting te geven over de huidige situa tie in Argentinië. Ook toont men zich verbaasd over de argumenten die Lazara gebruik te omdat de afgelopen weken steeds gewezen is op de andere kant van de medaille. Zo stelde Lazara dat Nederland wèl naar het WK moest gaan omdat via spelers, pers en supporters de mogeijkheid werd geboden de werkelijke toe stand in Argentinië onder ogen te zien en te kunnen wijzen op de schendingen van de mensen rechten. Verder werd echter al duidelijk dat de bewegingsvrijheid van de pers en de supporters zoveel mogelijk middels strenge registratie beperkt wordt. Terwijl de Argentijnse orga nisatoren niet alleen per land een supporters-quotum hebben vast gesteld maar ook hebben aange kondigd bij de toewijzing van pers- faciliteiten selectief te werk te zul len gaan. Het SKAN deelt de angst van La zara voor de junta ook niet als de socialisten zich toch tegen het WK zouden uitspreken. De socialisten, aldus het SKAN, hebben het al lang bij de junta verkorven. Nieuw voor de PvdA was het argu ment dat een boycot van het WK ernstige gevolgen zou kunnen heb ben voor de armsten onder de Ar gentijnse bevolking omdat zo'n boycot verre van een stimulans voor de financiële mogelijkheden zou betekenen. Het SKAN zegt dat of het WK nu wel of niet doorgaat, de slachtoffers in economisch op zicht al bekend zijn: de zwaksten in de Argentijnse samenleving. Dammen De tweede partij uit de twee kamp tussen Johan de Boer en Cernt Be<-re- poot te In Amsterdam onbeslist geëindigd De stand in de tweekamp, waarvan de win naar zich plaatst voor de eindronde om het Nederlands kampioenschap te 2-2 Schaatsen Aan de wedstrijden die zondag avond en dinsdag op de Deventer kunstijs baan zullen worden gehouden, nemen ook ploegen rijders uit de Sovjet-Unie en Oost- Duitsland deel Een groep rijders van de Deventer IJsclub brengt op 30 maar ..een tegenbezoek" aan Alma Ata. Tafeltennis In de superdivisie van de Europese compeUtle zijn gespeeld Tsjecho- 8lowak!Je-Nederland 7-0, Hongarije-Enge land 5-2 en Zweden-Sovjet Unie 4-3 De stand Is 1 Hongarije 6-10, 2 Sovjet Unie en Zweden 6-8 4 Frankrijk 5-6. 5 Tsjecho- slowaklje 6-4. 6 Engeland 6-2. 7 Joegoslavië 5-2. 8 Nederland 6 0 (gedegradeerd) Tennis Zweden heelt de eerste finalewed strijd uit het toernooi om de Koningsbeker legen Hongarije met 12 verloren De gede tailleerde uitslagen van de wedstrijd, die in Upsala werd gespeeld te Svenaaon-Szoke 6- 2. 6-4, Bengtsson Taroezy 6-7. 6-7. 8venasorv Bengtsson-TkroczySzoke 7-6. 6-7, 6-7

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 25