VU ontmoet Potchefstroom weer Trouw commentaar vaneen Nederland en Suriname Amerikanen: 'Laatste mogelijkheid tot dialoog' BI W N E MSK ANVtRbVIERVV?! Winter gaat door Wintersport wie was broeder valentijn? niet bang' topconferentie vuilnisman valt mee 1JDAG 10 FEBRUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet loe paradoxaal het misschien ook linkt: de moeilijkheden tussen Ne erland en Suriname, o.a. over de poorlijn in West-Suriname, zijn erder een gevolg van de aanwezig- :id van te veel dan van te weinig eld. lederland heeft in november 1975, het onafhankelijk worden van uriname voor een periode van tien vijftien jaar ontwikkelingshulp jegezegd tot een bedrag van totaal miljard Nederlandse guldens. Jaarbij is de afspraak gemaakt dat uriname er naar zou streven elders invullende middelen te vinden en ok uit eigen besparingen te zullen ijdragen aan de ontwikkeling van :t land. 'an die laatste afspraak is weinig {rechtgekomen. Suriname heeft ijvoorbeeld in de twee jaar van zijn nafhankelijkheid zo'n 200 miljoen urinaamse guldens (dat is toch op ijn minst 275 miljoen Nederlandse) utra inkomsten uit de bauxietver- oop gekregen. Dat geld is in Para- iaribo als los zand door de vingers tgleden en spoorloos verdwenen, aarschijnlijk voor de gewone, lo- ende uitgaven. Van duurzame in- csteringen in eigen land was niet, f nauwelijks sprake. Jat is verdrietig en onzakelijk, maar {gelijkertijd bleek Suriname er op it te zijn het Nederlandse ontwik- elingsgeld zo snel mogelijk op te emen om daarmee twee voordelen tgelijk binnen te halen. Ten eerste: oor uitsluitend Nederlands geld an te wenden voor de investeringen n elders niet te lenen (waarvoor lederland tot een bepaald bedrag ok nog garanties wilde geven) bc- paarde Suriname zich voorlopig en aanzienlijk bedrag aan het beta- van rente. Ten tweede ontliep uriname door snel geld op te ne- zoveel mogelijk de geldont waarding, waaraan het Nederlandse adeautje in de loop van de tijd inderhcvig zou zijn. /oor die laatste twee Surinaamse verwegingen is in alle objectiviteit log wel wat te zeggen. Had boven- lien minister Pronk niet bij het langaan van de overeenkomst ge- itgd: „die 3,7 miljard is gedurende üen jaar beschikbaar; vijftien jaar mag ook als dat beter uitkomt, maar ils Suriname kans ziet het bedrag in ander dan tien jaar te investeren, '(n is het ook goed"! b ander paradoxaal gevolg van ^aanwezigheid van zoveel Neder- Wnds ontwikkelingsgeld in één land was (en is nog steeds), dat andere landen niet de noodzaak inzien ook een bijdrage te geven. Het gevolg daarvan is weer, dat Suriname slechts met één ontwikkelingspart ner te maken heeft en dus ook met de voorwaarden, die door slechts één land gesteld worden. Waren er meer geldschieters, dan zou Surina me ondervinden dat die niet zo heel andere eisen stelden dan Neder land. Maar nu is er door gebrek aan vergelijkingsmateriaal al gauw sprake van geïrriteerdheid, die zich meteen op Nederland richt en verklaard wordt uit „typisch Ne derlandse bemoeizucht en perfecti onisme" of zelfs „neo-kolonialis- me" en paternalisme", terwijl het toch allemaal uitsluitend en alleen uit goeiigheid gedaan is. Wat doe je met zo'n analyse? Het lijkt ons dat beide partijen door het onder ogen zien van deze fieten een zakelijke basis hebben om weer verder met elkaar te praten. Beide partijen zitten door verdragen en door het gebeuren van het verleden ook van de afgelopen twee jaar in eenzelfde schuitje. Er zijn onmiskenbare fouten gemaakt, maar er zijn ook onontkoombare feiten gesteld. Nederland zal zich bij dat gesprek niet kunnen gedragen als of de hele ontwikkeling van de laétfste tijd in Suriname zo maar op een goeide dag ovei ons gekomen is en ons volko men verrast heeft. Wij hebben hoe beschroomd en hoe tegenstrib belend ook halverwege met Suri name een weg afgelegd en kunnen daarvan nu niet terugkeren. Suriname op zijn beurt zal in zijn betrekkingen met Nederland wat minder op zijn ponteneur moeten staan en wat minder emotioneel reageren en tegelijk intern zijn be volking beter mobiliseren en moti veren voor een andere levensstijl en het aanvaarden van een andere ont wikkelingsmodel. Bij de laatste verkiezingen zijn de jongeren, die zich verenigd hadden in de Volkspartij en de Palu versla gen. Van hun stijl om de binnen landse problemen te lijf te gaan kan Arron als de grote overwinnaar van. deze verkiezingen nog iets leren. Het komt ons voor dat dat op den duur ook van invloed zal zijn op Suriname's buitenlandse betrek kingen. door Bert de Jong AMSTERDAM Aan de Vrije Universiteit in Amsterdam is met name onder de studenten grote onrust ontstaan omdat een delegatie van de universiteit weer in contact zal komen met vertegenwoordigers van de Potchefstroom Universiteit vir Chris- telike Hoër Onderwyse in Zuid-Afrika. De VU heeft in het verleden alle relaties met Potchefstroom moeten verbreken omdat deze Zuidafrikaanse universiteit volledig achter de apart heidspolitiek van president Vorster staat. De vertegenwoordigers van de twee universiteiten zullen elkaar ontmoe ten in augustus op een conferentie van christelijke instellingen voor ho ger onderwijs, die wordt georgani seerd door het Calvin College in Grand Rapids in de Verenigde Sta ten. Dit hernieuwde contact wordt binnen de Vrije Universiteit des te pijnlijker ervaren, omdat het regime van Vorster zich de laatste maanden van zijn grimmigste kant heeft laten zien. De Studentenraad Vrije Universiteit (SRVU) de progressieve studente norganisatie heeft de gehele week reeds actie gevoerd tegen de confe rentie in Grand Rapids door het or ganiseren van bijeenkomsten en het inrichten van een tentoonstelling. Volgende week dinsdag vóór de uni versiteitsraad (het parlement van de VU) over de conferentie van de chris telijke hoge scholen discussieert en beslist, organiseert de SRVU een protestmeeting. Het woord zal onder meer worden gevoerd door Oshadi Pakhati van het Christelijk Instituut van Ds Beyers Naudé, aan wie de VU een eredoctoraat verleende. De stu denten van de SRVU zijn voor totale isolatie van het Vorster-regiem. Zij vinden dat de VU haar eredoctor Beyers Naudé in de steek zal laten. Het bezoeken van de conferentie in Grand Rapids door de VU zal in Zuid-Afrika weer uitgelegd worden ten gunste van de apartheidspoli tiek. Dat standpunt van totale isolatie van Zuid-Afrika wordt niet ingeno men door het college van bestuur (het dagelijks bestuur) van de VU. Trouwens, de meerderheid van de universiteitsraad besloot in augus tus reeds tot deelname aan de confe rentie. Daarna liet het regiem-Vor- ster zich echter in al zijn hardheid zien en is voor velen het hernieuwde contact met de Potchefstroom en met andere onderwijsinstellingen in Zuid-Afrika (de deelnemerslijst van Grand Rapids telt liefst 25 instellin gen uit dit land) toch wel een princi piële kwestie geworden. Prof. dr. Bob Goudzwaard, die met prof. dr H. Linnemann als VU-spre ker is uitgenodigd, staat niet op het standpunt van totale isolatie van Zuid-Afrika op alle fronten. Hij is wel een totale tegenstander van de apartheid en voor boycotacties. Maar. zegt prof. Goudzwaard, op we tenschappelijk niveau kan contact toch nog nuttig zijn als zo'n contact mogelijk is op een internationaal platform als in Grand Rapids. Het betoog van prof. Goudzwaard wordt onderstreept door de feiten. Twee van de drie Zuidafrikaanse sprekers in Grand Rapids hebben namelijk de verklaring ondertekend, die aan de vooravond van de blanke verkiezingen werd verspreid. In deze verklaring werd de apartheidspoli tiek van Vorster principieel veroor deeld met een beroep op het beken de bijbelgedeelte uit Romeinen 13 en op het recht van de burger in verzet te komen tegen een overheid, die het recht niet meer handhaaft. 'Ondergewalst' De ondertekenaars zijn in Zuid-Afri ka inmiddels „ondergewalst". Hun komst naar Grand Rapids wordt erg waardevol geacht. Aangenomen wordt, dat de machthebbers in Zuid- Afrika niet de moed zullen hebben de ondertekenaars van de Koinonia- verklarign de reis naar de Verenigde Staten te beletten. In tegenstelling tot prof. Goud zwaard heeft prof. Linnemann ge meend te bedanken als lid van de delegatie en zijn spreekbeurt af te zeggen. Hij heeft daarvoor persoon lijke redenen genoemd („Het is ge woon moeilijk om in augustus te gaan"). Zijn belangrijkste bezwaar is echter, dat de ontmoeting met de vertegenwoordigers uit Zuid-Afrika op institutioneel vlak (in georgani seerd verband) tot stand zal komen. Prof. Linnemann heeft geen be zwaar tegen persoonlijke contacten. „Wat Grand Rapids betreft", zegt hij. „weegt bij mij de solidariteit met de onderdrukte zwarte bevol king zwaarder." Alliantie De stellingname van de twee hoogle raren geven globaal de heersende tegenstellingen in de gemeenschap van de VU weer. De zaak wordt echter nog ingewikkelder en pikan ter omdat op de agende van Grand Prof. B. Goudszwaard contact op wetenschappe lijk niveau moet mogelijk zijn Rapids ook de oprichting van een „Internationale Alliantie van Instel lingen van christelijk hoger onder wijs" staat. Het initiatief tot deze alliantie werd drie jaar geleden ge nomen op de conferentie van instel lingen voor christelijk hoger onder wijs, die door de universiteit van Potchefstroom was georganiseerd. De VU-delegatie was toen echter buiten de deur gehouden, omdat ds Beyers Naudé lid was van de dele gatie. Tegen deze alliantie bestaan binnen de VU eveneens ernstiger bezwaren, niet alleen omdat de Potchef- stroom-unlversiteit ook lid zal wor den, maar ook omdat de concept statuten, die inmiddels waren op gesteld, ademden in de sfeer van de Dordtse leerregels. Bovendien kreeg men in Amsterdam de indruk, dat de Alliantie uit een „verzameling fundamentalisten" zou bestaan. In dat gezelschap zou de VU als een open en oecumenische universiteit, die niet kerkelijk gebonden is. niet zo goed thuis horen. De meer behou dende studentenfractie van de VUSO sprak zich in augustus reeds tegen de deelname aan de alliantie uit. Doorkruist De discussie over de christelijke alli antie en de nieuwe ontmoeting van Potchefstroom werd deze week doorkruist door de komst in Amster dam van dr A. J. Diekema, president van het Calvin College in Orand Prof. H. Linnemann solidariteit weegt zwaarst het Rapids en dr N. Wolterstorff, hoogle raar in de wijsbegeerte aan deze hoge school. De twee heren waren, op uitnodiging overigens, naar Ne derland gekomen om de mensen van de VU ervan te overtuigen toch naar Grand Rapids te komen. „Laat ons niet in de steek", was hun verhaal. De drie reuzen op de conferentie en in de alliantie zijn namelijk de VU met een 12.000 studenten, de Pot- chefstroom-universlteit met 6.000 en het Calvin College, dat opleidt tot het kandidaatsexamen met 2.000 studenten. Verder zijn er een hon derd kleinere instellingen uit de ge hele wereld. We zijn het helemaal met jullie kri tiek op Zuid-Afrika eens, betoogden de twee Amerikanen. Maar als jullie niet komen, valt de sterkste poot onder het geheel weg en staan wij bovendien alleen tegenover de grote Potchefstroom-universiteit. „Als jullie Potchefstroom isoleren, iso leer je ook jezelf", zeiden de hoogle raren uit Grand Rapids. De delegatie uit Grand Rapids deed nogmaals een beroep op de VU de laatste kans van een dialoog met Zuid-Afrika niet te laten glippen. Dr. Diekema en dr. Wolterstorff had den het zogeheten politieke testa ment van de vermoorde Steve Bike bij zich (uitvoerig in Trouw gepubli ceerd), waarin Biko vraagt de dis cussie met de Zuidafrikaanse weten schappers niet uit de weg te gaan. In hoeverre het Amerikaanse be zoek van invloed is geweest op de besluitvorming aan de VU kan al leen maar worden geraden. Zeker is, dat de VU wel een wetenschappelijk delegatie zendt naar Orand Rapids en het Calvin College niet in de steek laat. Er wordt ook een delega tie gestuurd om over de christelijke alliantie te praten. Maar. aldus het voorstel aan de universiteitsraad, deze delegatie, mag geen besluit ne men tot oprichting. Dat kan over drie jaar gebeuren op een volgende conferentie. Verder mag de alliantie niet meer dan een federatie zijn, die de drie Jaarlijkse ontmoeting tussen de christelijke instellingen organiseert. De leden zijn dus aan geen enkel besluit van de federatie gebonden. Voor de VU geldt alleen haar eigen doelstelling. Mensenrechten Een andere voorwaarde van de VU. waaraan niet te tornen valt, is dat in de identiteitsbepaling van de statu ten een mensenrechten-clausule wordt opgenomen Volgens deze clausule zou de toelating van o.a. de Zuidafrikaanse Instellingen getoetst moeten worden. De VU wil niet in de eerste plaats het accent leggen op de leer, maar op de praktijk van het leven. Deze voorstellen aan de universi teitsraad. waarmee in de universi taire gemeenschap heel wat druk van de ketel is genomen, liggen in het verlengde van een nota van de commissie internationale samen werking (voorzitter prof. Goud zwaard). In dit stuk wordt gewezen op het nut van de alliantie als inter nationaal platform om in contact tekomen met kleine instellingen uit de derde wereld waarmee kan wor den samengewerkt en waaraan hulp kan worden verleend. Die internati onale samenwerking staat hoog ge noteerd aan de VU Of er een meerderheid in de univer siteitsraad zal zijn voor het SRVU- standpunt van totale isolatie is niet te voorspellen De studenten heb ben aangekondigd bij een „nega tief" besluit door te gaan met hun actie tegen Grand Rapids en de alli antie. Om te bewijzen, dat ze niet overal tegen zijn, zal de SRVU aan de uni versiteitsraad vragen adhesie te be tuigen aan het eredoctoraat, dat de gemeentelijke universiteit van Mbe- kl verleende en het college van be stuur op te dragen bij het Zuidafri kaanse bewind aan te dringen op de vrijlating van Mbeki. Een kans voor de universiteitsraad om hierover eensgezind te zijn. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten >s er een boekenbon HET WEER door Hans de Jong V L De winter laat zich de komende dagen niet onbetuigd. Volgens de nieuwste gegevens denkt het hogedrukgebied van 1.033 milli bar boven zuid-Scandinavië er niet aan, zich te laten ringelo ren, laat staan zich te laten weg duwen door een of andere de pressie. En kijk eens even naar zuidwest-Europa Daar trekt zowaar een nieuwe, zich ontwik kelende depressie vanuit het westen op Lissabon aan. Tijd van aankomst: zondag; diepte 986 millibar. Die van gisteren boven Spanje deed de wind vooral in zuidwest-Nederland al toenemen tot bijna hard. Voor een aanhouden van de oosten wind is het noodzakelijk, dat de luchtdruk laag blijft in zuid-Eu ropa. Wij zien ook een depressie- gebied boven de Middellandse Zee, dat later de neiging zal heb ben, zich over het continent in noordelijke richting uit te brei den. Dit os ook al een stimulans voor de oost- tot noordoosten wind om door te gaan. Aanhou dend lichte of matige vorst dus, maar in de loop van het week einde wel een toenemende kans op sneeuw of enkele sneeuw buien. In Leeuwarden is gisteren al ge schaatst door enkele pioniers. Locatie: de Grote Wielen. Onder de eerstelingen bevond zich ook onze medewerker, die het pres teerde enkele jaren geleden de hele winter dagelijks te blijven zwemmen, somsin een met een bijl opengehakt wak. Ik heb niet gehoord, dat hem daardoor iets was overkomen Er zal vandaag en morgen op wel meer plaatsen geschaatst worden, maar oppassen is wel de boodschap, omdat de buitenwa teren nog bij lange na niet ver trouwd zijn. Je hebt soms van die heetwater-hoofden. Over Scandinavië zakken ook drie koufronten in zuidelijke rich ting af. Deze kunnen later de onstabili teit ook wel eens wat doen toe nemen. Maar voor het begin van volgende week staan de papie ren van de koude lucht er even min slecht voor, al kan een „ge stoorde" noordelijke wind altijd een „verzachting" tot stand brengen, met name voor de komst van een sneeuwstoring uit het Oostzee-gebied en dan wel speciaal in de noordelijke en westelijke kustgebieden. De conclusie kan zijn dat het weer nu wel een stuk interessanter is dan in de achterliggende winter weken. Na de overvloedige sneeuwval van de afgelopen periode zijn in de wintersportcentra in Europa de condities voortreffelijk. In verschillende plaatsen hoort men de uitdrukking: ideaal. De kwaliteit van het sneeuwdek blijft goed als gevolg van het koude weer: één tot vier graden vorst in de dalen, veertien gra den onder nul op 2000 meter, Obergürgell in Oostenrijk meldt zelfs twintig graden. In Zuld- Duitsland ligt de sneeuw tot drie en een halve meter hoog (Isarwinkel), in de Dolomieten tot vier meter, in Les Deux-Al- pes (oost-Frankrijk) zowaar tot zeven meter. Op korte termijn wordt er geen sneeuw van bete kenis verwacht, later neemt die kans wel toe. Enkele sneeuwhoogten: Freu- denstadt 90 centimeter, Feld- berg 120 cm, Schau-Ins Land 120, Totnau-Berg 70. Hinteizar- ten 90, Blasien 80, Obersdorf 80, Zugspitzplatt 360. Kölben 100, Garmisch Partenkirchen 147, Lendelstein 190, Bayerisch Zeil 40. Kitzbühl 65-110, Obergürgell 90 tot 210, Serfaus 45 tot 105, Bad Hof Gastein 30 tot 125, An- dermatt 165, Arosa 108, Engel- bert 210, Nürren 158, Sankt Mo- ritz 63, Zermatt 100. In de Ardennen kan het skleën nu eindelijk ook met 125 tot 130 centimeter sneeuw. De pistes van Spa, Elzenborn en Robert- zill zijn geopend. Sauerland melt 50 tot 80 centimeter sneeuw In Wlllingen en Winter berg. Wrerrapporlcn v»n gisteren 19 uur Amsterdam De Bilt Deelcn Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Bruvsel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagcnfurt Kopenhagen Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchcn Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanbul Las Palmas New York Tel-AviV Turns sneeuwbui half bew licht bew. half bew half bew geheel bew licht bew geheel bew sneeuwbui sneeuwbui hnlf bew onbewolkt licht bew onbewolkt half bew onbewolkt geheel bew half bew sneeuwbui 2waar bew motregen licht bew zwaar bew onbewolkt motregen licht bew onbrw ffie was Valentijn. aan wie we vol lens de overleveringen Valentijn dag overgehouden hebben? De neesten weten nog wel dat zijn eestdag op 14 februari gevierd •ordt en dat op die dag verliefde of lankbare personen het voorwerp *an hun genegenheid of dankbaar- teid anoniem een bloemetje stu- en. En misschien weten ze dan ook Dog wel dat Valentijn een middel- teuwse kloosterling was. die door Ülerlei mensen met diverse noden éraadpleegd werd. Had hij de ge wenste raad verschaft, dan plukte Dij uit de blijkbaar onuitputtelijke lloostertuin een bloemetje voor Ijn cliënt als extra bewijs van zijn loede bedoelingen en vriendschap. Dp dat verhaal houdt ook de vere nging De Nederlandse Bloemiste- 1] het, die al jarenlang op of om- Rreeks Valentijndag groepen men- ln het zonnetje zet die hun werk tonder ophef en vaak onder moei- ijke omstandigheden moeten toen De afgelopen jaren waren dat bijvoorbeeld mannen van de rijks politie. de wegenwacht, de onder scheiden redders, en ditmaal krij gen medewerkers van de bond van adverteerders een bloemenhulde, die moeten zorgen dat de buitenre clame affiches dus die overal worden opgeplakt goed (blijven) zitten en er steeds netjes en aan trekkelijk genoeg uitzien. „Broeder Valentijn" komt dan in een mon nikspij opdraven om de bloemen te overhandigen aan vertegenwoordi gers van het plakkend genoot schap. De busondernemingen CN en NZH reiken de 14e In Aalsmeer en Haarlem een Aalsmeerse roos aan alle vrouwelijke passagiers uit en zo zijn er wel meer bedrijven die namens de monnik iets aardigs doen Toch is het helemaal niet zeker dat de middeleeuwse monnik de echte broeder Valentijn geweest is. Zeker zal er in die tijd een kloosterling met die naam rondgelopen hebben, maar er zijn in de loop van de eeuwen vele Valentijns of Valenti- nusscn geweest. Zo was er een vro me inwoner van Rome, die in 827 tot paus werd gekozen hij stierf overigens al gauw daarna die ook Valentinus heette en danig ver eerd werd. Hij was niet dé Valen tijn. Zelfs encyclopedieën komen er niet uit, omdat er over de Identiteit van „bloemenman" Valentijn aan de hand van historische bronnen geen zekerheid te krijgen is. Hij kén de Valentinus uit de derde of vierde eeuw geweest zijn, die al sinds de vierde eeuw in Rome en andere steden in Midden-Italië op de veertiende februari als marte laar vereerd werd. Hij kan die pries ter in Rome, maar nog waarschijn lijker de bisschop van Terni ge weest zijn, die tot schutspatroon tegen vallende ziekte uitgeroepen werd. In elk geval heeft Valentijndag in Engeland verreweg de langste tra ditie. Shakespeare laat Ophelia In Hamlet er zelfs een rijm over opzeg gen: „To morrow is St Valentine's day All in the morning betime And a maid at your winddow To be your Valentine", waarin lets doorschemert uit het oude volksge loof dat het eerste meisje dat een man op Valentijndag ziet nadat hij wakker is geworden, eens zijn vrouw wordt. De kaartjes of ano nieme liefdesverklaringen die ver liefden elkaar in Engeland met Va lentijndag sturen, heten daar zelfs „valentines" of ..valentine greet ings" en verder betekent het woord „valentine" er zoveel als liefje. Ook Amerika, Frankrijk en Zwitserland kennen het bloemetje voor Valen tijn al veel langer dan Nederland, en of het hier ooit zo'n harts- aangelegenheid zal worden als ln die landen, is de vraag maar. Het is duidelijk een fabeltje dat alle vrouwen bang voor muizen en ratten zouden zijn. Kijk maar naar Barbara Güttler uit Frankfurt, een van de velen die uit liefhebberij kleurratten fokken. Sterker nog: Barbara is dol op haar lieve diertjes, en wie goed naar het plaatje kijkt, zal ontdekken dat de twee aanhankelijkste exem plaren zelfs op haar schouders mo gen zitten. Deze week is er in Londen een topconferentie van hondenfokkers aan dc gang. een soort Verenigde Naties van het hondenwezen. Het is het eerste wereldcongres van ken nelverenigingen, waaraan meer dan honderd delegaties van hondenexperts uit de Verenigde 8taten en éénendertig andere lan den deelnemen. Zo is er een uitge breide meute uit Japan gekomen, een heuse maharadja uit India en een prinses uit Monaco om hun iand te vertegenwoordigen. Het gaat er tamelijk hoogdravend toe. Voorzitter Leonard Pagliero van de Britse kennelclub sprak van „onze gemeenschappelijke belangstelling voor honden, die alle verschillen in klasse, godsdienst en politieke op vattingen overbrugt" hoewel de meeste vertegenwoordigers toch ten minste tot een zeer welvarende klasse behoren. Allerlei onderwer pen zijn dezer dagen al uitvoerig besproken: (geestelijke) afwijkin gen bij honden, zeldzame fokresul- taten, de verwerking van toppres taties ln de computer, en de eisen waaraan honden op tentoonstellin gen moeten voldoen. Britten en an dere Europeanen hebben zich ln Londen nogal kwaad uitgelaten over de Amerikanen, die heel ande re maatstaven aanleggen als de rest van de wereld. Maar voor de meeste deelnemers aan de confe rentie is de kampioenshonden-keu ring van hun, zelf meegebrachte, honden, de besten van de besten uit hun eigen land, de belangrijkste gebeurtenis. Vandaag en morgen wordt daar weer de aller-aller-beste uitgekozen en dat zal geen sinecure zijn: niet minder dan ruim tiendui zend kampioenen zitten daar bij elkaar, waarover honderd juryle den moeten oordelen. Om de eer alleen gaat het niet; de winnaar kan behalve een wereldcup ook nog eens zo'n 160.000- verwachten. Fred Oster, quizleider bij de AVRO, vergelijkt in zijn „eigen" omroepblad het vermeende grote aantal quizzen op de Nederlandse t v. met dat in Amerika. In ons land, schrijft hij, worden er weke lijks nog geen zeven uitgezonden, in de V.S. wel honderd vijf tien, van 's morgens negen tot 's avonds ze ven uur. In de avonduren hebben ze er „maar" drie, toch ook nog twin tig in de week. En de prijzen, waar van vaak gezegd wordt dat de om roepen zulke schandalig dure din gen weggeven? Valt ook nogal mee. vindt hij: „Het minste waarmee je in Amerika naar huis gaat. is toch wel zo'n grote Amerikaanse auto. en wat dacht u van het spelletje waarin twintigduizend dollar te verdienen valt? Ondanks de lage koers toch nog zo'n 45.000 cn dat dan weer iedere dag" De Londense vuilnisman James Robson mocht een paar uur vrij nemen om een prijs ln ontvangst te nemen. De krant „Evening Stan dard' beloonde hem als „een van de veelbelovendste toneelschrijvers van Groot-Brlttannlë", want behal ve vuilnisman is de 33-jarige Rob son sinds kort ook schrijver van toneelstukken. Tot nog toe van drie. waarvan de BBC er één aan kocht. „Fabrieksmeisjes" heet het en het is al door een beroemd to neelgezelschap opgevoerd. The Royal Shakespeare Company, dat hem Intussen een opdracht voor een tweede stuk heeft gegeven. Het begon eigenlijk allemaal, toen Ja mes pas vuilnisman geworden was. achttien maanden geleden. Hij had toen zes jaar werken ln een klein technisch bedrijf achter de rug en hoe meer hij naar televisiespelen keek, hoe sterker hij het gevoel kreeg dat hij ze minstens even goed zou kunnen schrijven. Hij maakte er toen gelijk maar drie. met de fabriek waar hij gewerkt had als gegeven Hij blijft voorlopig ge woon vuilnisman, en misschien schrijft hij daar ook nog wel eens een toneelstuk over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5