Rockgroep The Tubes: muzikaal sarcasme Mode manipuleert Zondag in VARA's Wonderland VRIJDAG 10 FEBRUARI 197S RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet O TV-COMM ENTAAR door Ton Hydra O Hoe gering ook het aantal woorden ook is waarmee een mens zich doorgaans uitdrukt, het begrip mode zal er wel bijhoren. Vraagt u echter niet aan de gebruikers van dit woord wat mode eigenlijk inhoudt. Het geven van een enigszins sluitende definitie blijkt reusachtig moeilijk te zijn De omschrijving blijft meestal beperkt tot een paar vage aanduidingen Zelfs mensen die inde mode hun bestaan vinden, komen er niet helemaal uit. Theo Leeuwenberg en Jan-Pieter Visser hebben het geprobeerd voor het NCRV programma „Wonderlijke Wereld", maar de antwoorden zijn zeer onvolledig. De aflevering over het verschijnsel mode wordt vanavond uitgezonden onder de titel „Liever naakt dan namaak. „Mode/ zeggen aankomende ontwerpsters, „is een afspiegeling van het leven, een omhulsel"? Een andere mening luidt, dat de mode van de straat komt en de fabrikant daarop inspeelt. Volgens Luther Frank de modecoördinator van de Nederlandse confectie-lndustrie, is mode dót wat gedragen wordt „Een onderstreping van je personality." In de grote Winkler Prins-Encyclopedie zijn voor het verschijnsel bijna twee kolommen ingeruimd en die staan stijfvol karakteristieken, waarbij tientallen van het menselijke leven en even zovele takken van wetenschap betrokken zijn. Een knappe verhandeling is dit van de Hilversumse deskundige Lam Tiessen. Daaruit valt de conclusie te trekken dat er een totaal ander en waarschijnlijk bijzonder t.v. programma is samen te stellen over het hoe en waarom en de geschiedenis over alles wat wij aan het lijf hebben. Nu eerst maar terug naar de Wonderlijke Wereld. Daarin hoor je toch dingen waar je zelden of nooit bij stil staat. De sleutel voor dit programma een toneelstukje met lichtelijk satirische Inslag plus een korte documentaire die de kijker met feiten confronteert blijkt goed te functioneren. Steeds meer kijkers gaan deze tweezijdige vorm van informatie-overdracht waarderen. Beknoptheid en het spelelement spreken aan. Hoewel eigenaar van enkele fraaie plaatwerken over kostuums sinds de Egyptische beschaving, ben ik mij pas gisteren na de voorvertoning en na het snuffelen in een paar boeken gaan verbazen over de vele verpakkingen en mode en wat die allemaal teweeg brengen. Ondanks dat de klad in het Nederlandse textielwezen zit, draaien er toch nog altijd een vijfhonderd confectiebedrijven. Ongeveer 25.000 mensen produceren kleding waarmee een jaaromzet van tegen de twee miljard gulden wordt gehaald. Wonderlijke Wereld herinnert u er voorts aan dat sinds 1965 veertigduizend arbeidsplaatsen in de textiel verloren zijn geraakt omdat de meeste ontwerpen naar landen met lage lonen worden gestuurd om later als The Tubes Speciaal vandaag Het NCRV-programma Won- delijke Wereld gaat over de mode en hoe het publiek zich laat manipuleren. Ned. 1/21.05 De Brave soldaat Schwejk is onderweg naar het Russische front, gedraagt zich heldhaftig en krijgt een bronzen medaille. Ned. 2/20.25 Aart Nagelkerke maakte een filmportret van de bijzonder ta lentvolle en expressieve fluitist James Galway. Ned. 1/22.00 In VARA-Visie wordt onder meer aandacht besteed aan de affaire van de koopsompolissen. Ned. 2/22.30 Gast bij Jacques van Kollen burg is tango-componist Malando. Hilv. 1/16.00 Mensen en sociale instellin gen te Paramaribo staan cen traal in de reportages rondom het bezoek van koningin Julia na en prins Bernhard aan Suri name. Het commentaar is twee- 1«lig. Hilv. 2/15.45 en 22.00 door Geert Kistemaker HILVERSUM Een show die tot in de finesses is uitgekiend. Dat kan gezegd worden van het optreden van de Amerikaanse theaterrockgroep The Tubes, vorig jaar november in het Haagse Congresgebouw, waarvan het VARA popprogramma Wonder land zondagavond (22.25 uur, Nederland 1) een veertig minuten durende registratie uitzendt). De groep ontstond in het begin van de jaren zeventig in Phoenix (Arizo na) uit een groep studenten van kunstacademies en conservatoria. Ze merkten dat theatrale effecten tijdens optredens niet alleen de aan dacht voor de muziek vergrootten, maar ook de teksten ondersteunden en vooral de mogelijkheid boden om door middel van stijlfiguren als para dox. overdrijving en satire een extra dimensie, een intensivering toe te voegen aan hun presentatie Sinds dien is de 8-mans groep uitgegroeid tot een dynamisch bedrijf van 34 mensen, die met verschillende artis tieke inzichten toch eensgezind hard werken aan die opmerkelijke show, waarmee The Tubes in november j.l. voor het eerst voor een niet-engelsta- lig publiek optraden. De confrontatie was verrassend Het Nederlandse publiek bleek een (van jazz-rock tot Phil Spector- songs. van punk tot Sinatra-achtig croonerwerk) zijn de groepsleden ln staat een parodie beter te laten klin ken dan het geparodieerde. The Tubes becommentariëren de ln de eerste plaats Amerikaanse) maat schappij, die steeds meer beheerst wordt door de televisiecultuur (tuge is Amerikaans voor tv). Op het to neel staan enkele televisietoestellen die regelmatig als in een normaal tv-programma reclamebood schappen geven, of die tijdens een parodie met de erotisch gerichte popsong „Don't touch me there" beelden geven van een voorlichtings filmpje. Er is een weggeefkwis waar- In iemand uit het publiek bedolven wordt onder gigantische flessen wijn, pakken cornflakesen instama- tic fototoestellen. Elk nummer wordt in een andere rol prikkeldraad om zijn middel en vervaarlijk zwaaiend met een ket tingzaag („I was a punk before you were"), tot sado-masochist („Mondo Boudage") en de verlopen superster op plateauzolen van 40 centimeter hoog („Quay Lude"). Schokken The Tubes zijn van mening dat, als je het publiek wilt confronteren met zichzelf en de maatschappij erom heen, je niet te voorzichtig hoeft te zijn en je best mag schokken. Daar om bleek hun show regelmatig aan stootgevend voor jJubllek en zaalei genaars. Tijdens hun toernee door Engeland werden enkele optredens verboden of aangepast omdat er te veel sex en geweld in zou zijn. Beide ingrediënten zijn publiekslokkers in films en op de tv, en in die hoedanig heid worden ze ook door The Tubes gebruikt. Maar door overdrijving in de show worden ze gerelativeerd en dooreiet de toeschouwer de technie ken waarmee de bewustzljnsindu- strie dag-in dag-uit de mensen beïn vloedt. De twee uur durende show in het Congresgebouw was een stortvloed van indrukken, die voortdurend de hoogste eisen stelden aan ogen en oren. De intelligente muziek van de zeer kundige muzikanten, de indrin gende en tot nadenken aansporende teksten, de video-beelden op de tv- toestellen waren bijna onmogelijk gelijktijdig te verwerken. De vraag is hoe dat in een tv-uitzending uitpakt. ADVERTENTIE dig woordje engels te verstaan, maar sfeer geplaatst met behulp van de- was door zijn ervaringen met de aan zienlijk minder dynamische Neder landse kleinkunst totaal overwel digd door deze indringende gebeur tenis. Muziek bleek nog steeds het belangrijkste facet van de groep. Door de veelzijdigheid ln het beheer sen van verschillende muziekstijlen corstukken. kostuums en dans. De zanger Fee Waybill transformeert zich tijdens een optreden van gladde kwismaster in smoking („What do you want from life") via sigaretten rokende filmster met gleufhoed („La vie en fumer") en punk met twee- duims bouten in zijn voorhoofd, een Maandelijks uitgebreide informatie over (nieuwe) muziekinstrumenten en hulp-instrumenten, over speel- en opname technieken, over speeltechnisch belangrijke lp's. Voor een gratis proefnummer: stuur enveloppe met naam en adres, zonder postzegel naar Antwoordnummer 65 D Nijmegen of bel: 080 - 232203Ook los verkrijgbaar. Radio vandaag HILVERSUM I (298 m en FM-kanalenl KRO 07 00 Nieuws 07 02 Hel levende woord 07 08 (Si Gevarieerd programma (07 30 Nieuws) 08 30 Nieuws 08 36 Gymnas tiek voor de huisvrouw 08 45 (S) Gevarieerd prograrrima (10.30 Nieuws) 1100 Zwem sters. gisteren en vandaag, gesprek. 12.00 (S) Gevarieerd programma (12 26 Mededelin gen 12 30 Nieuws !2 41-12 50 Echo) 14 00 (Si Gevarieerd programma (15.30 Nieuws) 16 00 Spreekuur 17 00 (S) Souvenirs 17.30 Nieuws 17 32 Echo 18 00 Niet alles staat in de folders, toeristische informatie 18.19 PP Uitzending van de 3P 18 30 Nieuws. 18 41 Marktberichten 18 44 (S) Filmklap- per 19.30 (S) Lichte muziek. 20.00 (S) In antwoord op uw schrijven 22.00 (S) Als het kijkglas maar vol is 22 25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22 40 (S) Goal. sportprogram ma 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen) NCRV 7 00 Nieuws 7 11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Te Deum Laudamus. 7.45 Op de man af 8 00 Nieuws. 8 11 Hier en nu. 8 25 Vandaag vriidag 9 00 Politiek en sa menleving. NOS: 9 10 Spiegel van Belgio 9 35 Waterstanden. 9 40 Schoolradio. 10 00 De Taaishow 10.30 Jazzportret. 1100 Nieuws 11.03 Meer over minder 12 30 Rech- toprecht OVERHEIDSVOORLICHTING 12 49 Uitzending voor de landbouw NOS 13 00 Nieuws. NCRV 13 11 Hier en nu NOS. 13 30 Vonken onder de as. serie over volksverhalen en gebruiken 13 45 Onder de groene linde. 14.00 Repertorium van de NOS koren en orkesten. 15.00 Het meesje en de pilaf, verhaal. 15 30 Ingesloten uitge sloten. 15.45 Reportages van het staatsbe zoek aan Suriname VPRO 17.00 Welinge lichte kringen 17 45 SYMBIOSE 17.55 Me dedelingen 18.00 Nieuws. 18.11 Embargo. 18 45 God s Eigen Radioprogramma NOS: 19.50 Praten met de minister 20 00 Nieuws. 20.05 (S) Europees Concertpodium. Aansl 22 00 Reportages van het staatsbezoek aan Suriname 23 00 (S) Met het oog op morgen. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen) EO 7.02 Tijdsein 9 03 (S) De muzikale fruit mand. 10.03 (S) Te elfder ure TROS: 11 03 (S) Verzoekplaten. 12.03 (S) Nederlandstali ge top tien en kwiswijs NCRV 13.30 (S) Poo-contact 15 03 (S) Elpee pop. NOS 16.03 TV vandaag NEDERLANOI 18.15 TELEAC: Las Gammas les 21 (h#rh 18.45 NOS O* F a belt |«ak rant 18 55 Journaal 19 04 NCRV: Pommetje Horlepiep, kmdersene 19.55 De Lucy Show 20 20 Kotak. politieserie 21.05 Wonderlijke wereld Informatieve sene 2135 NOS: Journaal 21.50 NCRV: Praten met de (turnster president 22.00 James Galway fluftsl 2230 IKON: Getoo». hoop en *e«de show 23 20 NOS: Journaal NEDERLANDM 18.45 NOS: P?»coort Informatie voor Spannv:en 1835 Jourr aal 19.04 VARA: Robtx. Tobt» en het frawatug. 1930 Konmg Klam 20.00 NOS: Journaal 2035 VARA: Oe brave soldaat TV-sarei 2135 Sonja s Goed Nieuws Show 2230 VARA-W*. optrveprogramma ASTERIX EN DE GLADIATOREN massaproduktie in Nederland te worden Ingevoerd. Een van de gevolgen is dat illegale gastarbeiders in veelal niet geregistreerde ateliers hier eveneens goedkopere kleding vervaardigen. Wist u dat? En hebt u het al eens merkwaardig gevonden dat het in hoofdzaak mannen zijn die met hun ontwerpen voorschrijven wat vrouwen moeten dragen? Weet u wat ik nog gekker vindt? Dat zelfs geëmancipeerde vrouwen dit accepteren. Bekende zangeressen, cabaretières en andere artiesten dwepen ermee dat zij door een man gekleed worden. Het resultaat is vaak averechts. Denk ik ondeskundig, wanneer vrouwelijk schoon in onflatteuze hansoppen op mijn beeldbuizen verschijnen. Mode manipuleert. Gelukkig duurt een rage slechts kort. Tiessen zegt: „Mode is accepteren en afdanken" Daarvan profiteren mensen in de derde wereld, die via het Leger des Heils of door andere instanties worden bedacht. Misschien zien zij de spullen terug die zeeelf hebben gemaakt. Wonderlijke wereld. HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH "Boer Knolle was naar de mulder geweest en reed met enkele zakken meel weer terug naar huis. Hij nam de kortste weg door het Rijkhuyzer Bos en genoot van het prachtige herfstweer. Dat zich zojuist zo'n af schuwelijk drama had afgespeeld in dat bos, was hem onbekend en daar om verwonderde het hem wel een beetje, dat hij plotseling de koene veldwachter op de landweg zag staan. „HALT! In naam der wet: stopp'n!" gelastte Eelco „Ach Eel- co, je liekt wel niet goed snik," grin nikte boer Knolle. „Ik rij hier toch zekers met de schillehit en de peer- de-wagen. Dan hoef je met toch niet te controleren op rljbewies en belas tingpapieren?" „Niks contro- leer'n," zei Eelco grimmig. „Van daag is vorder'n het parool! Ik vor der deze waag'n in naam der wet om er een kale kerel mee te vervoer'n, die bijkans gek van de zenuw'n ge- word'n is. We mott'n hem naar de dokter breng'n. Knolle!" In één oogopslag zag boer Knolle hoe ern stig Gozewijn van Uylen er aantoe was. „Ja, die manskeerel heeft een dokter nodig." zei hij bezorgd. „Help 'es even een handje. Eelco. Dan leg gen we hem op de meelzakken. Voorzichtig anja, daar gaat-ie Zie zokom jij nou maar voor op de bok zitten en vertel me 'es precies wat er allemaal gebeurd is." „Da's van Uyl'n uit Ravelijn," begon Eelco te vertellen. „Ze hebben hem zojuist bestolenmisschien wel veur méér dan een miljoen!" En zo dokkerde boer Knolle's paard-en- wagen het Rijkhuyzer Bos uit op weg naar het dorp, waarvan het kerktorentje in de verte boven de bomen uitpriemde (S) Nationale Hitparade. 18.03 De vacature bank 18.10 (S) NOS-maal. VOO: 19.03 (S) De Nederlandse Top-40. VPRO. 20.02 (S) VPRO-vrijdag-op-drie. 23.02 (S) Amigos de Musica. AVRO: 1.02 (S) Radio Pandora 2 02 <S) Blues, ballads St beat. 3.02-7.00 (S) 'n Nachtje AVRO. HILVERSUM IV (FM-kanalen) NOS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Vroeg klassiek. 9.00 Nieuws. 9.02 (S) Stof van eeuwen 10.00 VrijdagmorgenconcerL J2.00 (S) Van het Nederlands Concertpodium Betho Dave- zac. gitaar. EO: 13.00 (S) Klankspiegel 14 00 Nieuws. 14.02 (S) Klankbord 14.20 (S) Or gelbespeling 14 45 (S) Woord der waarheid. VPRO 15.00-17 00 (S) Muziek-op-vier Mi chael Fahres en zijn minimal 53 „Wilt u niet gaan zitten?" Hij zei, „Graag" en koos de venster bank, wat het nog erger maakte. Zij ging op de arm van een van de grote stoelen zitten. Het licht scheen ln haar ogen. Hij kon de donkere, onge wone grijze kleur er van zien en haar mooie, gladde huid. Hij kon alles zien wat hij wilde. Zij zette zich schrap en vouwde haar handen ln haar schoot. „Waar gaat het over, inspecteur?" „Nou, juffrouw Wayne, ik heb hier een verklaring van mevrouw Stone die woont in het laatste huisje voor je bij de pastorie komt. Zij zegt dat u donderdagavond bij haar bent ge weest. Weet u nog hoe laat het was toen u daar vandaan ging?" „O, ongeveer kwart over zeven, denk ik. Wij hebben ons avondeten om half acht, maar het is altijd moeilijk om weg te komen van mevrouw Sto ne. Zij praat zo graag." „Ja, dat heb ik gemerkt." Bury sprak op nogal droge toon. „Zij heeft met mij gepraat. Zij zegt dat toen zij u uitliet twee mensen aan kwamen lopen uit de richting van de oversteek meneer Edward Ran dom en juffrouw Claire Dean. Zij zegt dat zij ruzie hadden, en zij heeft mij haar lezing gegeven van wat zij zeiden. Nu ben ik hier om u de uwe te vragen." Hij zag haar verschieten van kleur. Zij keek neer op haar handen. Zij dacht vlug na. Als hij met mevrouw Stone had gepraat dan wist hij alles wat mevrouw Stone wist. Het zou niets helpen als zij dat tegensprak. Leugens hielpen niet. Dat zei haar gezonde verstand haar meteen, en ln leder geval kon zij ook helemaal niet goed liegen. Zij keek naar hem op en zei: „Een ruzie was het eigenlijk niet bepaald." „Vertelt u mij nu precies wat u hebt gehoord." Even fronste zij haar wenkbrauwen. Hij zag dat zij probeerde het zich te herinneren. „Eerst de stemmen zijn stem van Edward Random." „Herkende u die?" „O ja, Ik hoorde geen woorden alleen zijn stem." „Sprak hij luid? Op boze toon?" „Niet luid. Hij klonk nou, uit zijn humeur." „Ja? Gaat u verder." „Het meisje was Clarice Dean. Dat weet u natuurlijk. Zij gedroeg zich erg onwijs als een opgewonden standje." „Wilt u mij uitleggen wat u daarmee bedoelt?" Er was wat kleur gekomen op Su sans lichte huid. „Het klink zo akelig om dat te zeg- Patricia Wentworth A.W.Sijthoff Alphen gen nu zij dood is, maar zij was het soort meisje dat overal een geweldi ge scène van maakt. Zij was nogal dramatisch aangelegd, en deed haai best ledereen de soort rol te laten spelen die zij ze had toebedacht. Zij had een vrij saaie baan bij de dames Blake, en zij probeerde Edward Random er toe te krijgen notitie van haar te nemen." „Heeft hij u dat verteld, juffrouw Wayne?" ZIJ bloosde nog wat dieper. „Ik kon dat zelf wel zien. Zij belde steeds maar op probeerde af spraakjes met hem te maken of iets dergelijks." „Heeft meneer Random u dat ver- •teld?" Zij schudde heftig het hoofd. „Natuurlijk niet. Hij heeft het erg druk met het overnemen van de werkzaamheden van meneer Ban en komt dikwijls heel laat thuis. Als hij uit was, moest ik de telefoon opnemen. Als hij thuis was, moesten mevrouw Random en ik zijn kant van het gesprek wel horen. De tele foon is in een achterkamertje. Hij laat de deur meestal open." Hij kwam weer terug op die donder dagavond, nam met haar door wat zij gehoord had en vroeg haar of zij de verklaring van mevrouw Stone kon bevestigen. „Huilde juffrouw Dean?" „O ja." „En klemde zij zich aan hem vast?" „Zij had zijn arm vast." „Luister, juffrouw Wayne, hebt u haar deze woorden horen gebruiken: „Edward lieveling wees toch niet zo boos! Ik kan er niet tegen als je zo bent! Het maakt mij bang!" „Zoiets was het wel. Zij stelde zich aan. Daarom was hij boos. Zij deed dit met de bedoeling dat mevrouw Stone het zou horen." Hij ging door met zijn ondervraging. HOOFDSTUK 21 Die middag om twee uur had inspec teur Bury een gesprek met zijn com missaris, een grote man die de in druk gaf dat hij zich in zijn wereldje bijzonder goed thuis voelde. Hij had een pijp ln zijn mond, een paar ge makkelijke pantoffels aan zijn voe- ten, en een glas bier bij zich op de tafel staan. Hij hoopte dat Bury kort van stof zou zijn zodat hij zijn zon dagmiddagdutje kon gaan doen, maar al bijna bij diens eerste woor den was die hoop vervlogen. Wordt vervolgd Horizontaal: 1. vrucht, 4. muziek noot, 5. voorzetsel, 7. Z.-Amer. thee, 9. oorlogsgod, 11. vrouw van Jacob, 12. bitter vocht. 14. vordering, 16 nummer (afk.) 18. algemeen kies recht (afk.) 19. heden, 20. pers. voor- naamw. 21. oude lengtemaat. 22 voorvoegsel, 23. afnemend getij, 25. familielid, 27. kreet, 29. vallei. 31. rivier in Engeland, 33. akelig. 35. hetzelfde, 37. voorzetsel. 39. Rail road (afk.), 40. uitgestotene. Verticaal: 1. dof, 2. Eerwaarde Heer (afk. Lat.), 3. vod, 4. dreef, 6. strand- wachter. 7. pers. Voornaamw. 8. landbouwwerktuig, 9. reeds, 10. mu zieknoot, 11 soepel, 13. spil van een wiel, 15. reeds, 17. gebogen been, 18. bergweide, 23. aanloop. 24. bevel, 26. bloedhuis, 28. vooreetsel. 29. titel (afk.), 30. Chinese lengtemaatl 32. eminent (afk 34 vierhandig dier, 36. baan voor balspel, 38. voertuig. Oplossing vorige puzzel 1. h. 2. rot, 3. stoet, 4. stier, 5. ver weer, 6. staar, 7. begin, 8. rem, 9. a HOOIWAGEN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4