RMS laakt regeringsnota y bestuur 'opnieuw bekijken Mentaliteit leerling verandert OPEN BRIEF WERELDRAAD KERKEN Osborne Wiegel gaat binnenlands snerrv )ude beleid wordt volledig gehandhaafd Mogelijk minder dan 24 provincies Meer zelfverzekerd; concentratievermogen minder aan de ter attentie van de heer Baldwin Sjollema pRUDAG 10 FEBRUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet jVan een onzer verslaggevers JAPELLE AAN DEN IJSSEL - De Zuidmolukkers in Neder- and, die zich scharen achter iet ideaal van een Vrije Repu- iliek der Zuid-Molukken RMS) zullen weigeren mee te werken aan het beleid van de Nederlandse regering, zoals dat n de onlangs verstrekte rege ringsnota is uitgestippeld. Dit staat in een tegennota die de Zuidmolukse president in balling schap, ir. J. A. Manusama gisteren lan de regering en de leden van de rweede Kamer heeft aangeboden. De heer Manusama, die gisteren de nota toelichtte, zei dat er in de rege ringsnota niets nieuws stond en dat het oude beleid volledig wordt ge handhaafd. „En het is juist dit beleid dat de moeilijkheden heeft veroor zaakt. Als de regeringsnota niet door de Tweede Kamer wordt gewijzigd, Icunnen wij aan de uitvoering van iet beleid dat er op gebaseerd wordt geen enkele medewerking verlenen." In de regeringsnota, aldus Manusa ma wordt de rechtmatigheid van de proclamatie van de RMS nog steeds niet erkend. Ook staat er geen erken ning in van het politieke ideaal van de Zuid-Molukkers in Nederland. De regering zegt dat zij de rechtmatig heid van de RMS-proclamatie niet kan en mag erkennen, maar volgens de Molukse tegennota is het geen kwestie van niet kunnen en niet mo gen, maar van niet willen. Bovendien, zo zegt de nota, kan het beleid dat de regering denkt te voe ren toch niet uitsluitend opgehan gen worden aan de kwestie van de rechtmatigheid. Er zijn in de wereld tal van staten die onrechtmatig tot stand kwamen. Als voorbeeld noemt de nota de republiek Indonesië, waarmee de Nederlandse overheid nu de beste vriendschapsbanden on derhoudt. In de regeringsnota wordt de niet- erkenning gebaseerd op twee resolu ties van de Verenigde Staten (1960 Ir. J. A. Manusama, geflankeerd door links Dolf Lilipaly en rechts mr. lisman Santi, geeft hier in Capelle aan den IJssel een uiteenzetting van de tegen-nota als reactie op de regeringsnota over het Molukse probleem in Nederland. en 1971), terwijl Nederland daarvoor de proclamatie ook al niet erkende. Waar was dat dan op gebaseerd, zo vraagt Manusama zich af. Niets nieuws De regeringsnota, zo staat in de Mo lukse tegennota, brengt ook niets nieuws in het beleid zoals dat in de laatste vijf-zes jaren gevoerd werd en dat gericht was op hetzij repatrië ring, hetzij opname in de Nederland se samenleving. De regering erkent wel dat zij zich vergist heeft, toen zij in de beginjaren dacht, dat de Zuid molukkers wel weer opgenomen wensten te worden in de Indonesi sche samenleving en verder erkent zij dat de Zuidmolukse groepssaam- horigheid onderschat is, maar dat weerhoudt er haar niet van hetzelf de beleid te voeren. De regeringsnota gaat in op de ma nier waarop de regering de dialoog tussen Zuidmolukkers en Indone siërs tot stand wil brengen, maar volgens Manusama is er in de rege ringsnota een belangrijke periode vergeten. Daarom heeft de RMS- regering in haar nota een vertrouwe lijk stuk gepubliceerd: een verslag van een gesprek dat de Zuidmoluk se leiders in 1971 hadden met de toenmalige premier Biesheuvel en de ministers Schmelzer (buitenland se zaken) en Engels (CRM). Biesheu vel wilde toen wel een bemiddelende rol spelen tussen de Zuidmolukse leiders en de Indonesische regering, aldus Manusama, maar het vorige kabinet Den Uyl, en blijkbaar ook dit nieuwe kabinet maken zelf de plannen en de Zuidmolukkers mo gen alleen nog maar zien, hoe zij er eventueel hun medewerking aan kunnen- geven. „De Nederlandse overheid stelt zich paternalistisch op." 'Verdeel en heers' Manusama had geen woord over voor het huidige beleid van CRM aangaande de dialoog met Indone sië. „Er wordt een verdeel-en-heers- politiek gevoerd samen met de Indo nesische ambassade. De reizen die gemaakt worden zijn indoctrinatie- reizen, de mensen krijgen de werke lijkheid niet te zien." De RMS-rege- ring kan de reizen niet verbieden en heeft ook geen kritiek op de reis van vijf Molukse leiders, die momenteel in Indonesië zijn. „Zij gaan erheen om het Zuidmolukse ideaal daar uit te dragen." Het stuk van de regering ademt vol gens de Molukse leiders te veel de sfeer van de maanden mei en juni van het vorig jaar (toen de acties in Onnen en Bovensmilde plaatsvon den). Vergeten is dat het overgrote deel van de Zuidmolukse gemeen schap niets van geweld moet heb ben in de verwezenlijking van hun ideaal. De regering heeft zich in de nota laten beïnvloeden door de ge dragingen van een kleine minder heid bij de Zuidmolukkers. Verenigde Naties Het rapport van de regering zit er naast als het zegt dat de Zuidmoluk kers willen dat de regering hun zaak aanhangig maakt bij de Verenigde Naties. „Wij zijn reëel genoeg om te beseffen dat zoiets nu geen enkele zin heeft", aldus Manusama, „maar de internationale situatie kan ver anderen en daarvoor is het rege ringsbeleid te weinig flexibel". Als de RMS zijn medewerking aan het beleid van de regering opzegt, houdt dat niet in dat allerlei acties zullen worden goedgekeurd. De RMS zal doorgaan met de verwezen lijking van het ideaal, zonder dat de rechten van anderen daarbij in de verdrukking komen. „Maar", zo zegt Manusama „wij hebben niet alle jongerengroeperingen in de hand". „Nadat de regeringsnota versche nen was, en door radicale jongeren- groeperingen als „oude koek" van de hand gewezen werd, heb ik opge roepen tot rust totdat ons antwoord er was", aldus Manusama. Dat ant woord is er nu en de Molukse leiders hopen dat de regering haar eigen nota nog eens nader gaat bekijken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Wiegel van binnenlandse zaken gaat zich nader beraden over de reorganisatie van het binnenlands bestuur. De minister deelde dit gisteren mee in de Tweede Kamer tijdens de begrotingsbehandeling van binnenlandse zaken. ..Als je grapjes in een tijdschrift ziet, &vtyajo vv/a zijn altijd mannen met de afwas vanuit de Kamer werd hierop aange- bezig." Volgens de bewindsman zal het aan tal provincies waarschijnlijk minder moeten worden dan het in het wets ontwerp op de nieuwe provincie-in deling genoemde getal van 24. Ook moet het evenwicht tussen de drie bestuurslagen rijk. provincie en ge meente meer gehandhaafd worden dan in het door minister De Gaay Fortman ingediende wetsontwerp tot reorganisatie van het bestuur, vindt Wiegel. Met name geldt dit voor de ruimtelij ke ordeningstaken van provincie en gemeente. In het ingediende wets ontwerp nemen de provincies hier naar zijn mening te veel taken weg van de gemeenten. Mede vanwege de enorme kosten die een andere bestuurlijke indeling zal vergen, zal de minister verder bekij ken of de reorganisatie niet fase gewijs ingevoerd kan worden. Ook drongen. De afstoting van rijkstaken van de centrale overheid naar provincies en gemeenten moet in versneld tempo worden doorgezet, aldus Wiegel Zowel de Kamer als de minister be steedden gisteren uitvoerige aan dacht aan het benoemingenbeleid ten aanzien van de "burgemeesters. Hierbij nuanceerde minister Wiegel eerder gedane uitspraken over de achterstand van het aantal WD- burgemeester en de noordzaak om die achterstand snel in te lopen. Zeer terdege moet er ook gekeken worden naar de plaatselijke verhoudingen, aldus de bewindsman. Hij noemde deze verhoudingen nevengeschikt aan provinciale en landelijke krachtsverhoudingen tussen de ver schillende politieke groeperingen. Weinig waardering had de minister ADVERTENTIE „METZLER- bril: ieders oogmerk! voor de in Noord-Holland functione rende vertrouwenscommissies uit gemeenteraden, die daar in samen werking met commissaris van de Ko ningin De Wit (PvdA) zijn betrokken bij de procedures rond burgemees tersbenoemingen. „We moeten op passen dat we de gekozen burge meester, die de meerderheid in dit ■land niet wil, op deze wijze hier langs de achterdeur binnenhalen," aldus Wiegel. Daarnaast sprak hij zich uit voor de noodzaak om de procedures rond burgemeestersbenoemingen zoveel mogelijk in alle provincies gelijk te laten verlopen. Ten aanzien van de ministerssalaris sen herhaalde Wiegel wat premier Van Agt daar onlangs ook over zei, namelijk dat een matiging daarvan bezien moet worden in het licht van een algemene matiging en herstruc turering van de salarissen van alle ambtelijke en politieke topsala rissen. Van onze onderwijsredactie ARNHEM Een nieuw type leerling doet zijn intrede in de brugklassen van het voortgezet onderwijs. Niet meer die verlegen jongens en meisjes van vroeger, maar vrijmoedige en zelfbe-, wuste jongeren melden zich bij de poort van de middelbare school. Tegenover die winst aan zelf verzekerdheid staat wel een achteruitgang van het concentratievermogen. Conrector W. Parent uit Deurne deed gisteren een poging de veranderingen in het gedrag van scholieren te verklaren. De heer Parent was een van de achttien sprekers op het congres van de algemene vereniging van schoolleiders bij mavo-ha- vo-v.w.o. in Arnhem. Dat er een ander type kind op komst was, kon je een jaar of tien geleden al in het kleuteronderwijs horen. Kleuterleidsters consta teerden dat kinderen meer aandacht opeisten, minder goed konden gehoorzamen, zich in de groep minder so ciaal gedroegen en rumoeri ger en agressiever waren dan vroeger. Kinderen le ken zich ook minder te ver wonderen over de dingen. „Toen ik die verhalen op ving, dacht ik aan mijn oude leerboek pedagogie, waarin frater Rombouts de problemen van het enigst kind beschreef", aldus Pa- rent. „Dat bracht mij op het idee, dat de verandering in het gedrag van kinderen wel te maken zou kunnen hebben met de gewijzigde gezinssituatie. Omstreeks 1967 begon het geboortecij fer in het zuiden des lands pijlsnel te dalen. Het grote gezin verdween. Gezinnen van twee kinderen werden regel. En de tijd tussen de eerste en tweede geboorte werd groter. Door dit alles liep het percentage 'eerste' kinderen op school op tot bijna vijftig. Tegelijkertijd begon de groep van 'tweede' kinderen steeds meer overeenkom sten met die van 'eerste kin deren' te vertonen, doordat zij thuis geen oudere broer tjes of zusjes meemaakten: die zaten al op de kleuter school of op z'n minst op de peuterspeelzaal." Opvoedingspatroon Ook het opvoedingspatroon wijzigde zich. „Aanzienlijk meer jonge ouders leggen nu aanzienlijk minder auto riteit en discipline in hun relatie tot kinderen. Dat zal ook een rol spelen in het gedrag van kinderen op school". Een andere factor is „de on voorstelbare materiële wel vaart". Veel ouders hebben voor zichzelf nog wel het ideaal van soberheid, maar kinderen weten niet meer wat dat is. Als je probeert hen toch iets daarvan bij te brengen, wijzen kinderen op voorbeelden in hun om geving. Niemand is toch sober? Vervolgens staan kinderen bloot aan „een constante audio-visuele overprikke ling". „Woedt er bij u thuis ook een permanente strijd over het toelaatbare aantal decibels? Zo ja, dreigt u die mogelijkerwijs te verlie zen?", vroeg Parent zijn col lega-schoolleiders. Niet alleen in het gezin is veel veranderd, ook in het kleuter- en lager onderwijs. Ideeën die vroeger ook wel bestonden, werden m de ja ren zestig werkelijkheid: sa menvoeging van vakken tot wereldoriëntatie, een war mere relatie tussen onder wijzeres) en leerling, zelf werkzaamheid, groepswerk, afschaffen van zittenblijven enz. Daardoor werd de school meer leefgemeen schap dan leergemeen- schap. Moeilijk Nu krijgt ook het voortge zet onderwijs met deze ver anderingen te maken. Het lager beroepsonderwijs is daar misschien wel op inge speeld, maar de scholen voor mavo-havo-v.w.o. met hun duidelijke leer-gericht- heid zullen het er nog moei lijk mee krijgen. De nieuwe leerlingen ko men nog wel enthousiast de school binnen, maar reeds in de tweede klas zijn ze dat enthousiasme kwijt. De apathie en lamlendigheid die vroeger de derde klas kenmerkten slaan nu al toe in de tweede klas, en het dieptepunt lijkt dieper dan vroeger. Pas tegen het eind examen neemt de motivatie om begrijpelijke redenen - weer toe. Volgens de heer Parent moeten scholen voor voort gezet onderwijs hun licht opsteken bij het lager on derwijs, om te kijken wat daar aan de hand is. Niet om klakkeloos de daar ge bruikte methodiek over te nemen. Leerlingen van twaalf tot achttien vragen immers een heel andere aanpak, maar wel om bezit zicht te krijgen op de veran deringen. In de discussie verklaarde een collega van de heer Pa- rent, dat volgens haar waar neming in de Randstad de eerste golf van de mentali teitsverandering daar al weer voorbij leek. „De leer lingen die nu binnenkomen zijn wel vrij en zelfstandig, maar de concentratiemoei lijkheden lijken toch wat af te nemen". Weledele Heer, Wij richten dit schrijven tot U omdat wij ernstig verontrust zijn over het pnncipieel verkeerde Wereldraad-beleid dat niet in overeenstemming is met de eis van het Evangelie. Belast met de leiding van het bureau van het Program ter Bestrijding van het Rassisme bent U verantwoordelijk voor de brief die aan de bij de Wereldraad aangesloten kerken werd toegezonden. De inhoud van deze brief herinnert ons aan de methoden waarmede het Nationaal-Socialisme de Jodenhaat aanwakkerde. Uw brief is een aaneenschakeling van verwijten, verdachtmakingen en beweringen waarin waarheid en leugen met elkaar zijn vermengd. U doet evenwel geen enkele poging om de werkelijke situatie in Zuid-Afrika op een eerlijke manier te benaderen. U miskent ten enenmale de specifieke situatie waarin Zuid-Afrika zich bevindt. U houdt geen rekening met de historische achtergronden waardoor de huidige conflictsituatie is ontstaan en waarin het Engelse imperialisme 'een zo miserabele rol heeft gespeeld. U miskent dat de Verenigde Partij, die in Zuid-Afrika tot 1948 jarenlang aan de macht is geweest, verantwoordelijk is voor de sociale en culturele achterstand van de zwarte bevolking, waarvoor zij weinig of niets heeft gedaan. U miskent dat de Nationale Partij na 1948 als regeringspartij daarentegen veel heeft gedaan om de zwarte bevolking vooruit te helpen. Wij denken aan de vijf-jarenplannen waarmee miljoenen Rand waren gemoeid, aan het feit dat deze door U zo vervloekte Regering begonnen is met op grootscheepse wijze onderwijs te geven aan alle zwarte kinderen, en aan de woningbouwprogramma's die werden uitgevoerd. Bij de grote steden van Zuid- Afrika komen daardoor niet zulke mensonterende toestanden voor als rondom Bogota. Mexico City, Buenos Aires, Cairo, Djacarta, Calcutta. De negerwijk van New York is ontstellend veel erger dan Soweto U miskent dat Zuid-Afrika rechtstreeks wordt geconfronteerd met de onderontwikkelde zwarte volken die in armoe en ellende leven. Terwijl Nederland er prat op gaat dat het V/,% van het nationale inkomen beschikbaar stelt voor onderontwikkelde gebieden, besteedt Zuid-Afrika niet minder dan 10% voor dat doel. U miskent dat het gevloekte Thuislanden-beleid een confederatie van vrije zelfstandige volken beoogt die door vele, zeer vele zwartmensen wordt begeerd. Deze mensen, waaronder zeer vele christenen, worden door U als verraders en hielelikkers gebrandmerkt. U miskent dat dit Thuislanden-beleid als staatkundige conceptie in overeenstemming is met de ontwikkeling in West-Europa. In West-Europa hebben alle pogingen om met geweld een eenheidsstaat te forceren tot de meest bloedige oorlogen geleid. Thans wonen hier vrijwel alle volken binnen eigen nationale grenzen. U miskent dat Zuid-Afrika bezig is het apartheidsbeleid te wijzigen en bij te stellen. Alles wordt gedaan om de loonkloof te overbruggen. Job-reservation komt nauwelijks meer voor. De Kleine Apartheid wordt afgebroken. Er zijn veel andere landen in de wereld die daaraan een voorbeeld zouden kunnen nemen U miskent dat er een proces van heroriëntering aan de gang is waaraan U Uw medewerking zoudt moeten verlenen. U miskent dat er in Zuid-Afrika thans een machtsstrijd gaande is, Het gaat niet in de eerste plaats om naleving van de mensenrechten. Er is sprake van een revolutionaire beweging die een poging doet om het blanke minderheidsbewind te vervangen door een zwart minderheidsbewind. Een zwart revolutionair minderheidsbe wind dat zeker niet door alle zwarten met gejuich zou worden begroet. U miskent dat de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid als grondslag heeft ae niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de Afrikaanse landen. Vandaar dat Amin in Oeganda met zijn bloedige terreur door mag gaan, niet gehinderd door enige uitspraak van de Verenigde Naties. Maar een uitzondering wordt gemaakt voor Zuid-Afrika en Rhodesië. Daar wonen en werken blanke mensen. Het is dit zwart rassisme waarvoor de blanken in Zuid-Afrika bang en bevreesd zijn. De vrees voor zwart rassisme speelt daar een veel grotere rol dan het blank rassisme waarvan U Zuid-Afrika beschuldigt. U miskent geheel en al de invloed van dit zwart rassisme. Toch zou de machtsovername in Angola, waar door de Portugezen nooit een apartheidspolitiek is gevoerd, U hieromtrent iets kunnen leren die 300.000 blanken zijn met voor niets het land uitgevlucht. U miskent dat de blanke bevolking er recht op heeft te wonen in Zuid-Afnka. De Verenigde Naties hebben het besluit genomen dat de blanken als kolonisten dat recht niet bezitten, maar op precies dezelfde gronden zouden de blanken in de Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland moeten terugkeren naar Europa, en zou Rusland zich moeten terugtrekken uit Siberië en de Aziatische gebieden U miskent de invloed van de zwarte theologie, die gevoed wordt door de „Black Power' -bewegmg waardoor de haat tegen de blanken wordt aangewakkerd. U miskent dat de revolutionaire vleugel van de zwarte theologie zich verzet tegen iedere integratie van blank en zwart. Mensen als Steve Biko en Allan Boesak moeten van integratie niets hebben. Zij eisen ronduit de macht U miskent dat blank Nederland in veel ernstiger mate schuldig staat ten opzichte van de derde wereld dan blank Zuid-Afrika ten opzichte van zijn zwarte bevolking, omdat blank Zuid-Afrika veel meer voor deze mensen doet U miskent dat er ook in West-Europa 12.000.000 buitenlandse gastarbeiders werkzaam zijn die geen politieke rechten hebben, die netjes worden gekeurd voor ze worden toegelaten, die veelal erbarmelijk gehuisvest zijn en de koning te rijk zouden zijn voor een Soweto-huis, en die tegen de laagste lonen het vuile werk mogen opknappen. Zij zijn goed genoeg om b.v. in onze universiteiten de koffieresten en de sigarettepeuken van de heren studenten op te ruimen. U miskent dat de Regering van Zuid-Afrika in de eerste plaats er voor te zorgen heeft dat de rechtsorde wordt gehandhaafd en dat wijzigingen daarin door overleg en overreding tot stand worden gebracht U miskent de revolutionaire krachten die binnen en buiten Zuid-Afrika bezig zijn deze rechtsorde te verstoren Zuid-Afrika bevindt zich in Staat van Oorlog en moet zich verdedigen tegen agressie van buiten af Deze agressie wordt door U bevorderd en gesteund. U miskent dat de heer Makatini als woordvoerder van het A.N.C. in de Veiligheidsraad duidelijk heeft verklaard, dat een vergelijking met de huidige regering niet aanvaardbaar is en dat het er alleen om gaat, met gewapend geweld met deze mensen af te rekenen. U miskent dat er in Zuid-Afrika desondanks toch persvrijheid bestaat. In Uw bnef aan de kerken geeft U daarvan zelf het bewijs. U treedt op als aanklager maar U weigert aan de beschuldigde het recht zich te verdedigen. U bent niet bereid naar zijn verweer te luisteren. U probeert de kerken ervan te overtuigen dat zij in bondgenootschap met de wereldmachten Zuid-Afrika moeten veroordelen en aanvallen. U steunt het wereldcommunisme U steunt het zwarte rassisme. U steunt de Westerse mogendheden die in hun belangenpolitiek bereid zijn Zuid-Afrika op te offeren In verwarring gebracht door de theologische opvattingen van de moderne tijd, de valse voorlichting door de massa-media en de overal binnensluipende communistische indoctrinatie, bent U met meer in staat weerstand te bieden aan de ideologie die eenzijdig de volle nadruk legt op de rechten van de mens en op de heildsdynamiek van de geschiedenis maar te weinig rekening houdt met de souvereiniteit van God over al het geschapene. Door deze ideologie verblind bent U niet meer in staat de werkelijkheid der dingen te zien. Daarom ontbreekt in Uw brief aan de kerken de barmhartigheid en de liefde. COMITÉ OVERLEG ZUID-AFRIKA J. J. G. Boot, Voorzitter R. Gosker, Secretaris A. G. v. d. Linde, Penningmeester L. H de Geus Ir. G Knibbe Het C.O.Z.A. wenst geen subsidie van de Nederlandse Regering noch financiële steun van Zuid-Afrika. maar heeft wél dringend Uw financiële hulp nodig. Het gironummer van de penningmeester is 811333 t.n.v A. G. v. d Linde, Hortensiastraat 20 WEZEP (Gld), onder vermelding C.O.Z.A. Sympathiebetuigingen gaarne op onderstaand strookje aan C O Z A. POSTBUS 53 Bennekom Naam. Straat: Woonplaats:-

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3