Hervormde synode over relatie tot het ANC Dr. Naudé: doorgaan met racismefonds Raad van kerken vraagt intrekken anti-kraakwet Vastenactie mikt op elf miljoen gulden Bezwaren tegen erkenning Dood gevonden Vredesberaad vraagt om 'nee' tegen neutronenbom Klacht tegen Mantel der Liefde hun zorg? VASTEMAKTiE 850 VANDAAG Voorbijgangers VRUDAG 10 FEBRUARI 1978 KERK Trouw/Kwartet :t/RUi Van een onzer redacteuren DEN HAAO De hervormde synode behandelt dinsdag aan staande het voorstel van de Raad voor Overheid en Samenle ving. het contact met het African National Congres (ANC), de belangrijkste bevrijdingsbeweging van Zud-Afrika. te verster ken. nu als gevolg van regeringsmaatregelen andere relaties sterk gehinderd of geheel onmogelijk geworden zijn Het ANC wijst het gebruik van ge weld niet af en staat onder sterke marxistische invloed. De verhouding tot deze bevrijdingsbeweging is daardoor een omstreden zaak. Een lid van de raad distantieerde zich van het voorstel de relatie met het ANC te versterken. Een zevental sy nodeleden hebben een stuk onderte kend van ds. J. Windig uit Den Hel der. waarin gezegd wordt dat de her vormde kerk in de eerste plaats met kerkelijke partners in Zuid-Afrika contact moet houden. Overeenstemming In een uitvoerige notitie heeft de Raad voor Overheid en Samenleving «ROS) inzicht gegeven in de bespre kingen in de raad zelf. waar de opvat tingen over de te kiezen weg welis waar enigszins uiteenliepen, maar toch in grote lijnen overeenstem ming over de te volgen koers kon worden bereikt De ROS vindt dat een „geprivilegi eerd contact gezien de verhoudin gen binnen de Zuldafrlkaanse oppo sitie op dit moment niet wenselijk is. het dient één van de contacten te zijn. maar wel één dat belangrijker wordt" De vraag daarbij is niet. aldus de ROS. of nu voor geweld gekozen wordt. Die keuze hoeven we niet te maken. De vraag is of het beleidsuit gangspunt van de synode van Juni 1977 inzake de legitimiteit van de Zuid-Afrikaanse regering („waar de macht van de overheid de totale gemeenschap niet meer dient en waar haar zwaard niet meer gebruikt wordt om het kwade te straffen en het goede te beschermen, heeft zij haar grenzen overschreden"), nu moet worden uitgewerkt in die zin dat het niet langer mogelijk is wél contact te blijven onderhouden met (blanke) kerken die het geweld van de overheid steunen en tegelijkertijd het contact met verzetsbewegingen te schuwen, alleen vanwege het geweld. Hierbij merkt de ROS op. dat hij geen behoefte heeft aan een synoda le discussie over de gerechtvaardig de revolutie. Vóór De volgende overwegingen, aldus de ROS, pleiten voor een intensiever contact met het ANC: Het ANC moet niet. door gebrek aan bereidheid tot contact van West-Europese en Amerikaanse kant. in de armen van Oost-Euro pa gedreven worden, want naar mate de oost-west polarisatie in Zuidelijk Afrika toeneemt, wordt de kans op de ramp van een twee de Vietnam groter. M.a.w. het feit dat het ANC een sterke marxisti sche vleugel heeft, is een argu ment voor méér contact in plaats van minder. Het ANC beschikt al over veel relaties (in de Verenigde Naties etc.) en zal alleen al daarom op de toekomst van Zuld-Afrika een belangrijk stempel zetten. De ROS meent dat de Nederlandse kerken ook krachtig bij de Neder landse regering dienen te pleiten om zelf een intensiever contact met het ANC te hebben. Dat bovendien de huidige regeringssteun aan het ANC-werk (in Tanzania) moet wor den voortgezet, evenals die aan de Swapo (in Angola), is duidelijk. Dat het ene contact het andere niet uitsluit moge nog eens blijken uit het beleid van het CNV. dat in Zuid- Afrika contacten heeft met scho lingsinstituten van de zwarte (niet erkende) vakbeweging en daarbui ten het vakbondswerk steunt van het ANC en de Swapo. Van een onzer redacteuren DEN HAAG Zeven hervormde synodeleden hebben bezwaar te gen de erkenning van het African National Congress als eerste ge sprekspartner van de synode. Het stuk is samengesteld door ds. J. Windig in Den Helder en onderte kend door de synodeleden ds. B. Duisterhof, ds. K. G. de Noord, ds. W'. Tyink, ds. J. Vroegindewey, ds. D. D. Lucas, ouderlinge mevrouw mr. J. A. van Ruler-Hamclink en ds. H. Valk. In hun brief zeggen zij dat de dia loog in de eerste plaats gevoerd zal moeten worden met kerkelijke partners. In de brief wordt in volg orde van belangrijkheid genoemd: De Zuidafrikaanse raad van ker ken en zijn leden, de roomskatho- lieke kerk, voor nieuwe wegen openstaande groepen en personen in de Nederduits Gereformeerde en hervormde kerken, officiële ver tegenwoordigers van bovenge noemde kerken en de Wereldraad van Kerken. De briefschrijvers sluiten contact met het ANC niet uit. „In overleg met en voortvloeiend uit de dialoog met onze kerkelijke gesprekspart ners. kan het dienstig blijken con tact te onderhouden met vertegen woordigers van culturele, maat schappelijke en politieke organisa ties, waaronder het ANC', aldus de briefschrijvers. Zij achten de er kenning van het ANC een slag in het gezicht van hen die nog steeds geloven in en ijveren voor een op lossing met geweldloze middelen. Aanscherpen Wat betreft de blanke kerken die voor de apartheid zijn. zegt de ROS, dat het contact niet gemeden zal worden, maar voortaan plaatsheb ben onder voorwaarden die worden opgesteld In overleg met de zwarte kerken. In de gesprekken komt meer nadruk op de vraag wat ken merken zijn van een „valse kerk". Deze term is o.a. gebruikt door de Utrechtse prof. Graafland in ver band met art. 29 van de Ned. Ge loofsbelijdenis, waar als kenmerk van de valse kerk wordt genoemd dat menselijke inzettingen heersen over het woord van God. Om de terugtrekking van steun en apartheid te bevorderen suggereert de ROS, dat het wenselijk zou zijn als er een wijziging komt in het emigratiebeleid. Dat zou neerkomen op intrekking van het „emigratie- besluit", volgens welke iemand die in vreemde krijgsdienst of over heidsdienst gaat niet zijn Nederlan derschap verliest als het Zuid-Afri- ka of Rhodesië betreft Voorts wordt er voor gepleit dat er stappen wor den ondernomen om te bevorderen dat subsidie aan de Nederlands- Zuid-Afrika Vereniging wordt beëin digd. Wat betreft de economische druk zou de ROS willen adviseren, dat aangedrongen wordt op het niet meer verstrekken van exportkre dietgaranties en exportvergunnin gen, op het terugtrekken van de Nederlandse handelsattaché, op op zegging van de belastingovereen komst, waardoor Nederlandse be drijven in Zuid-Afrika niet in beide landen belasting hoeven te betalen en op de instelling van een olie- embargo. GRONINGEN In een sloot langs de rijksweg van Groningen naar Leeuwarden bij Aduard is het stoffe lijk overschot van de 71-jarige me vrouw H. Struik uit Groningen aan getroffen. De vrouw liep dinsdag avond weg uit de Niermanstichting in Groningen, waar zij samen met haar man woonde. Waarom zij weg liep is niet duidelijk. Zij is vermoe delijk door de kou bevangen en in de sloot gevallen. Voortgaande groei bij baptisten in Rusland MOSKOU (Keston CoUege) De baptisten in de Sowjet Unie zijn vorig jaar evenals in 1975 en 1976 gegroeid met 6.000 leden. Veel van de nieuwe leden werden gewonnen op de officiële feestdagen, tijdens welke grote bijeenkomsten werden gehouden. Tijdens de bijeenkomst op 1 mei in Charkow, waar 4.000 mensen bijeen waren, werden 149 personen be keerd. Op de twee feestdagen ter gelegenheid van de zestigjarige ver jaardag van de revolutie in novem ber kwamen minstens 600 mensen tot het geloof. Ook de niet-geregistreerde baptis ten wonnen aan leden, ondanks de hindernissen die hun in de weg ge legd werden. Zo werd eind augustus onder dwang van de overheid een huis ontruimd in Bezhista, een plaats bij Briansk, waar de plaatse lijke geregistreerde baptisten een kerk hadden gemaakt. Op 15 sep tember werd het pand vernietigd omdat de officiële papieren niet in orde zouden zijn geweest. Van een onzer redacteuren DEN HAAG Op verzoek van het Interkerkelijk Vredesberaad spreekt de hervormde synode dins dag over de neutronenbom. Het IKV vraagt de synode openlijk tegen de produktie en invoering van dit wa pen in de Nederlandse krijgsmacht stelling te nemen. De invoering zou volgens het IKV een nieuwe en zware slag toebren gen aan het streven om een halt toe te roepen aan de bewapeningswed loop en een begin te maken met nucleaire ontwapening. Als de Vere nigde Staten en haar bondgenoten tot de aanmaak en invoering van dit nieuwe kernwapen zullen besluiten zal het vertrouwen van zeer veel mensen dat het mogelijk moet zijn de waanzin van de kernbewape ning een halt toe te roepen ernstig worden aangetast. Om dit vertrouwen levend te hou den en niet toe te laten dat cynisme en pessimisme in onze cultuur ver der terrein winnen, vragen wij u dringend, mede gelet op de taak die het i.k.v. van de kerken heeft gekre gen, openlijk stelling te nemen. DEN HAAG Het Nederlandse co mité tegen godslastering vindt dat de film „Mantel der liefde" gods dienstige gevoelens kwetst en dat er sprake in is van godslastering. Het comité heeft de minister van justitie gevraagd na te gaan of het hierbij gaat om een misdrijf. Godslastering staat als zodanig in het wetboek van strafrecht. In mei vorig jaar heeft het comité tegen godslastering al een onder zoek gevraagd. De bewindsman liet weten alleen achteraf te kunnen op treden en niet toen de film nog ge maakt werd. De minister kan thans stappen ondernemen tegen verto ning van de film, nu de rolprent in vijftien Nederlandse bioscopen draait, veronderstelt het comité. AMERSFOORT De raad van kerken verzoekt de regering met klem de zogenaamde anti-kraakwet in heroverweging te nemen en de Eerste Kamer te verzoeken dit wetsontwerp voorlopig niet op de agenda te zetten. De raad biedt hierbij het rapport „Kraken in Nederland" aan en verwacht dat dit dienstig zal zijn bij de beoordeling van dat verzoek. rlngei brief van de raad van kerken aan de minister van justitie. De tekst van die brief is na langdurige discussies (in de vorige vergadering van de raad was er al even uitvoerig over het rapport gesproken) met een overgro te meerderheid (elf tegen vier stem men) aanvaard. In de brief wordt gememoreerd, dat een speciale commissie in opdracht van de raad al in mei vorig Jaar met haar onderzoek begon. Er werden met alleen met deskundigen, maar ook met krakers zelf contacten ge legd. Tal van nieuwe gegevens kwa men op tafel. Toetsing van het anti- kraakwetsontwerp voerde tot de conclusie, dat dit ten onrecht één bepaald aspect van een veel bredere problematiek geïsoleerd wil aanpak ken. De totale problematiek is te omschrijven als de combinatie van schrijnende woningnood en het lang durig leegstaan van bewoonbare panden. binnen zekere grenzen de eigendom men moet beschermen, is hij door het rapport overtuigd geraakt, dat de kraak-praktij ken niet een specia le wet nodig maken. De raad wijst er voorts op, dat de anti-kraakwet alle, ook onverantwoorde, leegstand zal gaan beschermen. Met als gevolg, dat de speculatieve leegstand zal toenemen, wat het verdelingsbeleid zal bemoeilijken en de woningnood zal doen oplopen. Dat hierdoor het aantal protest-krakingen weer zal toenemen, ook al omdat de anti- kraakwet hier machteloos tegenover staat, ligt voor de hand. De raad zegt tenslotte in zijn brief dat het nog niet te laat is om tot een andere aanpak van het probleem te komen en geeft in overweging daar bij van de leegstandsproblematiek uit te gaan. Ten onrechte Ten onrechte, aldus de brief, wordt het gedrag van krakers, dat wil zeg gen een bepaalde groep slachtoffers van de woningnood, naar het straf recht overgeheveld. Dit dan enkel en alleen om de politie in staat te stel len tot snel en effectief optreden. De raad vindt dit een ontwikkeling, waarbij terughoudendheid is gebo den: de politie zal de zijde van de eigenaars moeten kiezen, ongeacht of het bonafide eigenaars betreft of speculanten. De ruimte voor gesprek en bemiddeling, die nu nog bestaat, ook voor kerkelijke instanties, zal zo komen te vervallen. Hoewel de raad niet vindt dat kra ken onder alle omstandigheden ge oorloofd is en meent, dat de overheid Harde noten Zoals gezegd moest er in de raad eerst nog wel wat harde noten wor den gekraakt voor hij zich achter deze brief en de strekking van het rapport kon scharen. Tegenstander bleef ds. A. C. Hofland (geref.) die vond. dat de raad geen Tweede Ka mer is. „WIJ kunnen hier geen des kundige oppositie voeren; ik althans acht mij in deze materie ondeskun dig en daarom vind ik dat we ama teuristisch bezig zijn." Ook ds. G. Spilt (herv.) zei in verle genheid te zijn. Hij zou het rapport wel aan de regering willen toezen den, omdat hij dacht dat het grote kwaliteiten heeft, maar zou zich wil len onthouden om de regering aan te sporen wat ze wel en niet moet doen. Ds. C. F. Büsewitz (doopsgez.) aarzel de op andere gronden. Bij al zijn bewondering voor het rapport, bleef voor hem de vraag of het probleem dichter bij een oplossing komt als de anti-kraakwet niet wordt aangeno men. Trouwens, zijn we in onze ker ken soms uit de vraag hoe we met eigendom en bezit moeten omgaan? Hij zou wel een brief willen verstu ren, maar meer als een mogelijke hulp bij discussie. Deskundigheden Mr. G. Chr. Kok (oud-kath.) kon al deze terughoudendheid wel begrij pen, maar voerde tegen het argu ment,.ondeskundigheid" aan: we we ten toch ook hoe het in Zuid-Afrika moet? Trouwens, voor de deskundig heid hebben we Juist onze uitermate deskundige commissies, secties en werkgroepen. Wij moeten ons alleen met de strekking van het geheel be zig houden. Welnu, met die strekking verklaar den vervolgens de meeste leden zich akkoord, nadat mevrouw dr. M. A. M. Klompé (r.k.) had opgemerkt, dat kerken zich wel degelijk om groepen in nood zoals hier moeten bekomme ren. Vanuit die nood moet je iets durven zeggen op grond van eigen deskundigen, die tot bepaalde con clusies kwamen. Dr. M. A. M. Klompé Hieraan voegde ds. W. Blelj (evang. luth) toe: als je het evangelie body wil geven, krijg je nu eenmaal dit soort rapporten. Het is weer het eeu wige dilemma: hoe zit ik hier, als zo maar een meneer, als dominee, als vertegenwoordioger van mijn kerk? En nu moet ik weer jurist zijn maar ik weet het dit keer heel zeker, dat we tegenover al die deskundig heid in regering en Kamer moeten zeggen: probeer de zaak nu eens op te lossen in een broederlijke sfeer. Langs de integere en liefdevolle rich ting, die ons rapport aangeeft. De vergadering ging vervolgens ali nea voor alinea de brief aan de rege ring na, die tenslotte met enkele kleine wijzigingen kon worden aan vaard, Een en ander nam zoveel tijd in beslag, dat een aantal andere agendapunten moest vervallen. Be sloten werd ook een brief aan de kerken te schrijven, waarin een aan tal aanbevelingen over „Kraken in Nederland" zal worden verwerkt. UTRECHT (ANP) - De landelijke bisschoppelijke vastenactie rekent dit jaar op een opbrengst van elf miljoen gulden. Vorig jaar werd tien miljoen gulden bijeen gebracht. Met die elf miljoen kunnen ongeveer vier honderd projecten worden gesteund in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. Het is de achttiende keer dat in Nederland de actie, die tot Pasen loopt, wordt gehouden. In 1961 is de actie ontstaan, nadat de bisschop pen opriepen in de jaarlijkse vasten tijd te offeren voor de miljoenen in nood verkerende mensen in de wereld. Rondom deze vastenactie zijn nogal wat moeilijkheden gerezen, toen bis schop Gijsen van Roermond de orga nisatoren liet weten een eigen vaste nactie te houden. Aanleiding daar toe was dat de vastenactie in het werkschrift het adres van het bis dom Roermond niet had vermeld en wel dat van het bureau voor interna tionale solidariteit in Roermond, dat mgr. Gijsen voor de actie had afge wezen. Voorzitter Mr. C. E. Schelfhout van de vastenactie zei er niet in geslaagd te zijn een „zingevende en werkbare" band met Roermond tot stand te brengen. De brief, waarin bisschop Gijsen zijn besluit bekend maakte, gaat volgens de voorzitter aan het doel van de vastenactie: samenwer king met acties in tientallen andere landen, voorbij. In de brief komt tot uitdrukking dat de hulp wordt be perkt tot de arme geloofsgenoten, van bisschop tot bisschop en van Limburg tot de Limburgse missiona rissen, aldus de heer Schelfhout. Het bisdom Roermond ontkent met de bisschoppelijke vastenactie ge broken te hebben en reeds lang van plan was een eigen vastenactie te houden. Het gironummer van de vas tenactie is 5850 te Utrecht. ADVERTENTIE DEEL HUN ZORCr DEEL MEE l GIRO UTRECHT AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4, Rot terdam Tel. 010-115588 (red) Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv). DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Van een onzer redacteuren KAMPEN De Zuidafrikaanse the oloog en vroegere leider van het thans verboden Christelijk Insti tuut, dr. C. F. Beyers Naudé heeft de Nederlandse gereformeerden opge roepen door te gaan met hun steun aan het Speciale Fonds van het we reldraadprogramma ter bestrijding van de rassenwaan (PCR). Hij be toonde zich ingenomen met het be zoek dat de Nederlandse gerefor meerden aan Zuid-Afrika brachten. Dr. Naudé heeft zijn tevredenheid en blijdschap uitgedrukt tegenover de vier delegaUeleden, die bij hem op bezoek waren. Eén van hen, de Kam per hoogleraar dr. J. Plomp, schrijft hierover ln het Gereformeerd Week blad (uitg. Kok, Kampen) van deze week. Dr. Naudé heeft een beperkte bewe gingsvrijheid en mag officieel niet meer dan één bezoeker tegelijk ont vangen. Het verzoek van de gerefor meerden. een zwarte gevangene te bezoeken werd door de autoriteiten niet ingewilligd, maar er mocht weL een groep naar dr. Naudé. Nodig Tegenover de vier Nederlanders ver klaarde dr Naudé dat de komst van de delegaüe naar Zuid-Afrika „nodig en goed" was. Volgens prof. Plomp zei Naudé: „Uw bezoek kan voor de zaak van het evangelie alleen maar een positieve uitwerking hebben. Natuurlijk, het Ideaal was gezamen lijk overleg, maar toen dat niet mo gelijk bleek, was het toch goed dat u kwam. Voor mij is de toets voor het aanvaarden van zo'n uitnodiging: hoeveel vrijheid krijg je als delega tie? Ook al is er geen gezamenlijk overleg mogelijk gebleken en ook al mag u geen gevangenen bezoeken, u hebt toch nog genoeg andere moge lijkheden om nauwkeurige en objec tieve InformaUe te krijgen en om de authentieke mening van de zwarten te weten te komen. Daarom was het toch goed dat u kwam." Dr. Naudé meent dat de gerefor meerden alles gedaan hebben wat zij konden." „U bent niet maar twee mijl gegaan maar hebt ook de derde en de vierde mijl afgelegd. Hierna heeft een gesprek met uitsluitend de N G.-kerk (blank) geen zin meer. Alle fundamentele verschillen zijn nu wel op tafel gekomen. De weigering om nog tijdens dit bezoek samen met de zwarte kerken te praten is ook een heel duidelijk getuigenis. Als er nog eens een uitnodiging komt, kunt u die m.l. alleen aanvaarden op voor waarde dat dan ook de zwarte ker ken aan de gesprekken zullen deel nemen." Dr. C. F. Beyers Naudé Dr. Naudé wekte de Nederlanders op het contact met de universiteit van Potchefstroom en met name met de „Koinonia-groep" levendig te hou den. Deze groep kwam vorig Jaar met een verklaring, waarin ernstige kri tiek vervat was op het apartheidsbe- leid van de regering Vorster. Volgens Naudé spreekt uit hun stuk een eer lijke en diepe overtuiging." Hij ging verder: „Het is weliswaar wat be perkt piëtistisch maar dat is een fase in de ontwikkeling. Hoe meer men verbinding zoekt met de zwarte christenen, hoe meer men de diepte van de problemen zal gaan aanvoe len. Als men in dezelfde eerlijkheid verder gaat, volgens de maatstaven van het evangelie, is het onvermijde lijk verdere consequenties te trek ken. U moet het contact met de Koinonia-groep en met Potchef stroom levend houden. Kolnonla Is de eerste beweging vanuit de hoek van de Doppers. Er wordt nu in het land veel meer over Potchefstroom gesproken dan over Pretoria, Bloem fontein en Stellenbosch. Daar doet men alles nog steeds te veel ln de privé-sfeer en daar is nu geen tijd meer voor. Overigens, de mensen van Kolnonla zullen het niet gemak kelijk krijgen. Zij staan nu al onder druk en die druk zal nog sterker worden. En maak u geen illusies: de groep zal zó onder druk gezet worden dat verscheldenen zich zullen terug trekken. Het is niet aan ieder gege ven onder de druk te volharden. Maar de groep verdient zeker uw steun." Steunkwestie De vier delegatieleden legden dr. Naudé de kwestie voor van de gere formeerde steun aan het. Speciaal ACHTER DE DIJK Achter de dijk vaart de tijd van een boot heen en weer meer zie ik niet de bedoeling van dit vice versa ontgaat mij er zal het een of ander te verplaatsen zijn bij de verbreding van een kanaal eventueel maar ik weet het niet ik gis maar en ben niet in staat de vragen van reporters duidelijk en klaar te beantwoorden heen en weer en wat betekent het? Totdat de tijd verder vaart en waar de dijk ophoudt tevoorschijn komt als een kleine tractor er was geen kanaal en er was geen boot de tractor is alweer verdwenen en laat mijn voorbarig vragen hoogmoedig achter zich. Fonds van het wereldraadprogram ma tegen de rassenwaan. Beyers Naudé bevestigde dat hij de bezwa ren in de gereformeerde kerken te gen het PCR kent. „Maar het is belangrijk dat de Gere formeerde Kerken in Nederland de steun voortzetten. De Wereldraad van Kerken heeft duidelijk de crite ria vastgelegd. De emotinele tegen argumentenzijn mij bekend. Je kunt ze ook hier elke dag horen: u geeft steun aan de terroristen. Maar op dit punt kunnen de zwarten beter on derschelden dan de blanken. De zwarten weten heel goed waar het over gaat. Zij weten dat het fonds niet voor wapenen is. U moet in elk geval niet met het fonds breken on der dreigementen van de blanke N.G.-kerk." Dr. Naudé voegde hieraan toe: „Voor talloos veel zwarten heeft het fonds een teken-karakter. Overigens, laten de gereformeerden ln Nederland blij ven studeren op de vragen met be trekking tot geweld en bevrijding. Hoe ver kunnen kerken in dezen gaan? Waar liggen de grenzen? Met een goede, bijbels-theologische be antwoording van dit soort vragen zou een dienst worden bewezen aan heel de christelijke kerk in Afrika. De kerken móeten een getuigenis geven en waar ze op dit punt in Afrika ln gebreke zijn gebleven, b.v. in Mozambique, moeten ze belijde nis doen van dat verzuim. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Kamerik C. den Boer te Wageningen; te Babylonienbroek G. van Leijen kand. te Nunspeet; te Heusden C. van de Sluis kand. te Houten; te Hien-Dodewaard H. Nap te Hoogblokland. Afscheid: op 12 febr. van Badhoeve- dorp-Lijnden A.M. de Savomin Loh- man ber. te Blaricum; van Well-Am- merzoden B. van 't Veld ber. te Nun speet; Intrede: te Alphen a/d Rijn J. J. van der Heiden uit Scherpenzeel (Fr); te Zweelo J. Kloosterman uit Neede; op 15 febr. bev. te Utrecht als zen- dingspred. kand. J. W. Arendshorst uit Oegstgeest, die zal worden uitge zonden t.b.v. de theologische school op Ambon (Indonesië). GEREF. KERKEN Rectificatie: ten onrechte meldden wij gisteren dat D. J. Suurmond te Smilde het beroep naar Ferwerd (Fr)| had aangenomen; hij heeft dit be-1 roep nog in overweging. Afscheid: van Leidschendam H. J. Lugtigheid ber. te Nijmegen; van Eindhoven C.W. de Vries ber. te Leeuwarden. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen: naar Mariënberg S. S. Cnossen te Bunschoten-Spaken burg, die bedankte voor Edmonton en voor Smithville (Canada) en voor Hattem. Afscheid: van Enschede-Zuid/West L. Douw ber. te Ommen. Intrede: te Damwoude en Drlesum kand. J. de Gelder uit Sneek. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Brakel C. Wisse te Kootwijkerbroek; te Gorinchem J. Mijnders te Ridderkerk. Bedankt: voor Wageningen M. Heer schap te Lethbridge (Canada). BAPT. GEMEENTEN Intrede: Haulerwljk kand. D. M. Stichter te aldaar. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen: naar Zwolle G. G. Schepperle te Terschelling. Ds. G. Toornvliet Het illegale radiostation Ml Amigo (319 M, 940 kHz) is van plan, dage lijks van hall zes tot zes uur 's mid dags een programma van de radio- predikant ds. G. Toornvliet uit te zenden. De proefuitzendingen be ginnen op 19 februari. Mi Amigo zendt al elke zondagmorgen van half tien tot tien uur een preek van ds. Toornvliet uit. De half-zes-pro- gramma's zullen elke dag een eigen karakter hebben: zondag voor bui tenkerkelijken, maandag voor stu derenden, dinsdag voor zieken en andere mensen met problemen, woensdag popmuziek afgewisseld met korte toespraken, donderdag een bijbelcursus, vrijdag voor be jaarden en zaterdag voor kinderen. Radiopredikant ds. Toornvliet, die onlangs zeventig jaar geworden ls, verrichtte tot 1968 zijn werk in het kader van de gereformeerde kerken, via radio-Bloemendaal. Sinds 1968 werkt hij buiten de kerk, met een eigen stichting „Radiogemeente". Hij verzorgt ook wekelijks uitzen dingen via R^dio Victoria (Aruba) en Radio Paramaribo. Radio Mi Amigo vaart onder de vlag van Spanje, dat het verdrag van Straats burg, dat zich tegen illegale zenders keert, niet heeft ondertekend. Lefebvre De geschorste Franse aartsbisschop Lefebvre, die op voet van oorlog leeft met het Vaticaan, heeft in zijn seminarie in het Zwitserse Econe opnieuw 34 seminaristen aangeno men. Het merendeel van hen komt uit Frankrijk (13) en Italië(8). In een interview met de Franse televisie heeft Lefebvre van een „feitelijk schisma" gesproken. Hij vond, dat het dogma van de pauselijke onfeil baarheid niet geldt ten aanzien van de twee laatste pausen, Paulus VI en zijn voorganger Johannes XXm. Kran :AP - D and iet iliel RM aerl Sed n d ring Dit Zuid tcha aan Twe De 1 nota ring: bet ham dat zaal de r kun het geei In ma proi niet jnini de regi hei< kar de kw< gen Bo' bel ren ger ree tal sta de

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2