Mobilisatie in Somalië Hoogovens krijgt steun Commissie onderzoekt zaak koopsompolissen metNïeuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant •JSr V x\ 1 g 'Geef Marokkanen verblijfsvergunning' RMS laakt de regeringsnota Eenvoudiger operatie voor hartpatiënt HET WEER Vorst Meer taken voor machinist f Ruzie in België om kop koffie Drankprijs nog vrij Geld niet bestemd voor invoering vijfploegendienst w <?Z3 Onder toezicht van Kamervoorzitter Vondeling Schoolleiding wil ontplooiing kind meer stimuleren Raad van kerken op de bres voor gastarbeiders Kritiek op besteden ontwikkelingsgelden in Suriname Trouw dikker, u dunner r •••91 Welkomstvoordeel Trouw 36STE JAARGANG NR 10370 - VRIJDAG 10 FEBRUARI 1978 PAGINA 3 UITGAVE TROUW/KWARTET B V HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA - DIRECTEUR ING. O POSTMA - POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15,47 (MAAND)- 46,40 (KWARTAAL) - 183,40 (JAAR) POSTGIRO 660000 - BANK NED CRED BANK REK.NO. 23.00 12.574 - GEMEENTEGIRO X11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0.60; FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1,80. LUXEMBURG FRS 13 MOGADISJOE (UPI/Reuter) Somalië heeft besloten het gehe le volk te mobiliseren en overweegt geregelde eenheden van het Somalische leger naar de Ogaden-woestijn te sturen. Dit is gisteren bekendgemaakt door de Somalische minister van infor matie Abdelkassim Salad Hassan. Volgens Hassan zal de algemene mo bilisatie van de burgerbevolking „zeer binnenkort" beginnen. Hassan waarschuwde dat wanneer Ethiopië de oorlog in de Ogaden zou „Interna tionaliseren" met behulp van de Sowjet-Unie en zou trachten om het noordelijke deel van Somalië te an nexeren dan zou Mogadisjoe „geen andere keuze hebben dan onze troe pen te sturen". In Addis Abeba beweert men dat geregelde eenheden van het Somali- ZCRICH (AFP) Vernauwde kransslagaders van mensen die door een hartinfarct worden be dreigd, kunnen met een betrek kelijk eenvoudige operatie wor den opgerekt. De ingreep is ont wikkeld in het kantonale zie kenhuis van Zurich. Hoofdinternist prof. Walter Sie- genthaler zette gisteren uiteen hoe onder plaatselijke verdo ving in de lies een katheter in een slagader wordt gebracht en wordt doorgeschoven tot aan het einde van de te behandelen kransslagader van het hart. Het einde van de katheter heeft de vorm van een ballonnetje, dat onder een druk van zes tot acht atmosfeer wordt opgebla zen. Het vernauwde vat wordt daardoor uiteengedrukt en de normale bloedtoevoer naar de hartspier hersteld. De ingreep duurt in totaal een uur, het opblazen van het bal lonnetje maar een paar secon den. Tot dusver is geen enkele complicatie opgetreden, aldus prof. Siegenthaler. De ingreep kan zeker een deel helpen van de patiënten die nu in aanmer king komen voor een open har toperatie waarbij een omleiding voor het verstopte kransvat wordt aangebracht. De berich ten uit Zürich vermelden nog niet hoe lang het positieve ef fect van het oprekken aan houdt. Siegenthaler bereidt nu een ge lijksoortige behandeling voor van vernauwde bloedvaten in de nieren. Enkele verspreid voorkomende opklaringen en vooral in de noordelijke provincies plaatse lijk een sneeuwbui. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Maximumtemperaturen omstreeks -2 graden Celsius. Morgen en overmorgen: Lichte, in de nacht plaatselijk matige vorst. Later kans op sneeuw. Morgen zon op: 08.03, zon onder: 17.46, maan op: 09.38, maan on der: 22.54. sche leger al ruim zes maanden ln de Ogaden-woestijn strijden. Dit wordt echter in Mogadisjoe ontkend, waar gesteld wordt dat tot nu toe de Ethi- opiërs alleen tegen eenheden van het Westsomalische Bevrijdingsfront, de bevrijdingsbeweging van de Ogaden, streden. Hassan beschuldigde opnieuw de Sowjet-Unie en Cuba ervan recht streeks aan de vijandelijkheden deel te nemen en deed een nieuwe oproep aan het Westen en aan de Arabische wereld om militaire steun. Diplomatieke kringen in de Ethiopi sche hoofdstad zeiden gisteren dat Ethiopische helikopters vlugschrif ten over het slagveld hebben ver spreid waarin de Somaliërs gevraagd werd om de strijd te staken. Eerder had het Ethiopische opperbevel la ten weten dat de Somaliërs in de Ogaden-woestijn de keuze hadden tussen het opgeven van de strijd en de dood. De Somalische minister waarschuw de gisteren dat zijn land geen partij was voor de „Russische en Cubaanse strijdkrachten. Zij zullen dicteren". Hassan waarschuwde dat Somalië niet alleen tegen dit „onheilig ver bond" opgewassen was, maar dat zijn land nog geen enkele militaire steun uit het buitenland had ont vangen. AQVERTENTIE Staatssecretaris van verkeer en waterstaat mevrouw drs. N. Smit-Kroes heeft gisteren de Bedrijfsauto RAI in Amster dam geopend. Hier mevrouw Smit in de cabine van een vrachtwagen. Onrust aan VU over Zuid- Afrika De Vrije Univer siteit staat voor de keus al of niet deel te ne men aan een conferentie in het Amerikaan se Grand Ra pids van chris telijke instellin gen van hoger onderwijs. De moeilijkheid is, dat men daar ook de afge vaardigden zal ontmoeten van de Zuidafri- kaanse univer siteiten, die de apartheidspoli tiek ondersteu nen, terwijl het regime van Vor- ster totaal ge- isoleerd moet worden. Hier staat tegenover, dat Grand Ra pids een laatste kans biedt tot een dialoog met Zuid-Afrika. (pagina 5) i' 9 tm 18 februari yêofx-idtan 10 ï/iu er> <nr> ?2i»/ /dt«Ti3gen«jrdarj v<flk)17uf toeing t 6 Tren-Toegang boetten t<i NS-statws AMSTERDAM ral Parkeren op Eiropa Boulevard grate Dus naar RAI PAGINA 2: Her vormde synode en het ANC PAGINA 4: Rock groep The Tubes: muzikaal sarcasme PAGINA 17: Twee medewerkers van Kerk en Vrede haken in op het „neen" van de Tweede-Kamerfractie van het CDA tegen de neutro nenbom. Zij vinden dit besluit „onduidelijk". Guus van He- mert kijkt nog even terug op carnaval en H. J. Neuman schrijft zijn wekelijkse bijdrage onder de titel „Een posthume nederlaag", (pagina 9) PAGINA 15: Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Albeda (sociale zaken) wil vijftien mil joen uittrekken om kortere werktijden bij Hoogovens mo gelijk te maken. De bewinds man wil per se niet, dat dit bedrag gebruikt wordt voor in voering van de vijfploegen diensten. „Ik wil daarvoor geen startsein geven," zei de minis ter gisteren na afloop van een gesprek met de vakbonden. In dat gesprek heeft Albeda zich beducht getoond voor een „olievlek- werking" van overheidssteun: ande re bedrijven of instellingen (bijvoor beeld in de gezondheidszorg) zouden medewerking van de overheid vra-' gen voor de kostbare omzetting van vier- in vijfploegendiensten. Albeda hoopt, dat „Brussel" meebe taalt aan de verkorting van arbeids tijden bij Hoogovens. Binnenkort' gaat de bewindsman met Europees commissaris Vredeling praten over een mogelijke bijdrage. Het bedrag van vijftien miljoen gul-, den komt overeen met het bedrag, dat de werknemers bij Hoogovens willen „inleveren" voor betere verde ling van de werkgelegenheid. De In dustriebonden NVV en NKV met name willen dit bedrag, aangevuld met geld van Hoogovens zelf gebrui ken voor experimenten met vijfploe gendiensten. Hoogovens heeft zich daar tot op heden negatief over uit gelaten, „al hebben wij niet voorge steld om in één klap die vijfploegen diensten in te voeren," aldus Henk Krul (Industriebond NW). Bestuurder Piet van de Ende van de Industriebond CNV benadrukte, dat. de invoering van de vijfploegen dienst „niet het enige middel is om gedwongen ontslagen te voorko men". Hij noemde als mogelijkhe den een kortere werkweek bij de bestaande vlerplAtjendienst en her en bijscholing. Volgens Van de Ende biedt de steun van Albeda „een betere basis voor de verdere CAO-onderhandelingen bij Hoogovens". Die onderhandelingen zijn dezer dagen vastgelopen. „Hoog ovens kan na de steun van de minis ter niet achterblijven", zei Krul (NW). ^■h x.Vvr.w*-?n- rvv V - De vaste commissie voor financiën (tweede van links voorzitter Joekes) buigt zich over de brief van de belastinginspec teurs over de koopsompolissen. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Een commissie van drie onafhankelijke figuren gaat onder toezicht van Kamer voorzitter Vondeling onderzoeken of er politici zijn geweest die gebruik hebben gemaakt van de omstreden belastingtruc met koopsompolissen. De Tweede Kamer heeft hiertoe gisteravond besloten. dus het WD-kamerlid Joekes, spre kend als voorzitter van de Kamer commissie van financiën. Deze cora- De opdracht van de commissie wordt een onderzoek ln te stellen naar de feiten aangeduid in de brief van de belastinginspecteurs en het artikel ln Het Parool. In dit artikel stond dat 38 Kamerleden, vrijwel allemaal van het CDA, en acht be windslieden, onder wie twee socialis ten, zo'n omstreden polis hadden aangeschaft. De bedoeling Is dat de commissie alle 190 betrokken politici Kamer leden, bewindslieden, oud-Kamerle den en oud-bewindslleden gaat horen, en dat dan deze politici „alle mogelijke medewerking verlenen bij het openleggen van hun administra ties, bescheiden en dergelijke", ai- Kamervoorzitter Vondeling heeft gis teravond al de namen bekend ge maakt van de commissie van onder zoek. Het zijn mevrouw dr. M. A. M. Klompé (CDA), oud-minister van CRM, dr. Hofstra (PvdA), oud-minis ter van financiën, cn mr. J. Erdbrink (WD), ombudsman voor het verze keringswezen. missie had het plan voor het onder zoek ontworpen, en de Kamer zelf heeft later gisteren dit plan overge nomen. Het presidium van de Kamer heeft zich gisteravond meteen gebogen over de Instelling van de commissie van onderzoek. De commissie zal niet een te stringente taakopdracht meekrijgen. Vondeling verwacht dat de commissie binnen enkele dagen ingesteld kan zijn. en dan wel enkele weken bezig zal zijn. Het presidium heeft ook al over namen gesproken, maar daarover wilde Vondeling zich nog niet uitlaten een naam die de ronde doet is die van dr Peschar voorzitter van de algemene rekenka mer en twee jaar geleden ook lid van de commissie van drie die de rol van Prins Bernhard in de Lockheed-af faire heeft onderzocht. Van onze onderwijsredactle ARNHEM Als we niet oppassen veranderen we met onze onderwijs technologie de school in een cul tuursteppe. Het onderwijs wordt dan verschraald tot een monocul tuur van toetsbare kennis. Voor de innerlijke ontplooiing van het kind blijft zo geen ruimte." Dr. B. C. J. Lievegoed, oud-hoogle raar in de sociale pedagogiek, pleit te gisteren op het congres van schoolleiders in Arnhem voor een omwenteling in ons denken. Hij ver geleek dat met de opkomst van de milieubeweging op het moment dat we bezig waren de natuur door ons technisch kunnen uit te putten. In het onderwijs ls ook zoiets aan de hand. De onderwijskundigen heb ben zich toegelegd op beheersing van het leerproces en het gevolg daarvan ls. dat het onderwijs ver schraalt tot meetbare kennis. De meerkeuzetoets rukt steeds ver der op en het element van vorming, zo belangrijk voor het latere leven n van mensen, verdwijnt naar de ach- Geen politici tergrond. Als voorbeeld noemde prof. Lieve goed het kleuteronderwijs, dat steeds meer belaagd wordt door on derwijskundigen die met de beste bedoelingen en onder het mom van spelletjes „stiekeme leerschooltjes" van de kleuterschool maken. Kennelijk wordt vergeten dat de ontplooiing van het spelende en fan tasievolle kind essentieel ls voor zijn latere zelfvertrouwen en levensdurf. De onderzoekscommissie zal geen politici of andere betrokkkenen on der ede kunnen horen. Daarvoor was een commissie uit het parle ment nodig geweest die werkt vol gens de wet op de parlementaire enquête. De PvdA had dit wel ge wild. maar heeft zich uiteindelijk toch neergelegd bij de soort com missie die er nu zal komen. Men vreesde dat een formele enquête te lang zou gaan duren. Voor meer nieuws pagina drie. Vervolg op pagina IS Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De raad van kerken in Nederland meent dat de overheid de groep van 182 illegaal in ons land verblijven de Marokkaanse gastarbeiders op humanitaire gronden een verblijfsvergunning zou moe ten verlenen. De raad meent dat een eind moet worden ge maakt aan de onaanvaardbare situatie van deze Marokkaanse gastarbeiders en dat deze zwaksten in de samenleving hulp moet worden geboden, ook al staan zij juridisch niet al te sterk. Dit betoogde de heer Fiolet, secreta ris van de raad van kerken in Neder land, voor de afdeling rechtspraak van de Raad van State, die gisteren begon met de behandeling van het beroep van drie „illegale" Marok kaanse gastarbeiders. De drie ma ken deel uit van een groep van 182 Marokkanen, die zich verzetten te gen het besluit van de vorige staats secretaris van Justitie, mr Zeeval- king, hen geen verblijfsvergunning te verlenen. De zaak van de „182" begon in 1975, toen de regering besloot onder be paalde voorwaarden de aanwezig heid van buitenlandse werknemers te legaliseren. De voorwaarden wa ren voor veel illegale gastarbeiders te zwaar: zo moesten zij aantonen meer dan een jaar ln Nederland te werken en over een geldig paspoort beschikken. De illegalen echter kon den vaak niet aantonen in Neder land werkzaam te zijn omdat het er hun Juist om te doen was geweest hun verblijf in Nederland geheim te houden. Ook waren velen met een verlopen paspoort, een vals paspoort of een paspoort van een familielid Nederland binnengekomen. Hongerstaking Op 1 november 1975, de laatste dag dat de illegalen zich voor legalisering bij de vreemdelingendiensten kon den melden, bezetten 120 Marok kaanse gastarbeiders de Islamiti sche moskee in Amsterdam. Een week later verhuisden zij naar de Mozes en Aaron kerk, waar zij een hongerstaking begonnen. Vervolg op pagina 16 ADVERTENTIE Bel 03438-5819 voor KlnNaMWAnH dokumentatieendealerlijst Jl V mocht de ramen wel eens lappen DEN HAAG De commissie Voor ontwikkelingssamenwerking uit de Tweede Kamer is bezorgd over de besteding van de Nederlandse ont wikkelingsgelden in Suriname, met name over de in de praktijk geble ken voorkeur van de Surinaamse regering voor niet-direct produktie- ve infra-structurele werken (de grote spoorlijn ln het Bakhuisgebergte, wegen, bruggen e.d.) ten koste van de kleinschalige projecten in land bouw en industrie. De commissie heeft gisteren met minister De Koning van ontwikke lingssamenwerking gesproken over de moeilijkheden. De voorzitter van de commissie, de CDA'er Aarts zei na afloop dat naar het oordeel van de commissie de afspraken tussen Nederland en Suriname naar de let ter moeten worden nagekomen, dat wil zeggen: dat Suriname zich moet houden aan de uitdrukkelijk vast gestelde procedures. Die houden o.a. in: toetsing van alle ingebrachte projecten door een ge mengd Nederlands-Surinaamse commissie van deskundigen, regel matige accountantscontrole en me- de-fi pawl «ring door Suriname uit eigen besparingen van het land. Met name dit laatste punt is actueel bij de voltooiing van de spoorlijn ln West-Surniname. nu Nederland zo'n 150 miljoen gulden in dit project heeft gestoken en Suriname weigert zijn aandeel van 42 miljoen op tafel te leggen (of dat niet op tafel kan leggen). Minister De Koning vertrekt op 10 maart naar Paramaribo om ln een direct gesprek met zijn Surinaamse collega's te proberen de moeilijkhe den uit de wereld te helpen. Ons commentaar staat op pagina 5. q y. np De inhoud van het hiernaast afgebeelde boekje mag dan vele Trouwlezers en -lezeressen hebben geholpen met afslanken, Trouw zelf voelt daar niets voor. Integendeel, wij willen graag dikker worden. U kunt ons daarbij helpen door onder staande bon ln te vullen. Op veler verzoek zal de artike lenreeks „Drie weken verstan dig vermageren," waarop ruim duizend mensen enthousiast reageerden, zeer binnenkort in boekvorm worden uitgegeven. U vist niet naast het net als u alvast bestelt door 6,— (in clusief 1verzendkosten) over te maken op gironummer 91133 of gemeentegironummer X 260 ten name van Trouw/ Kwartet b.v. en onder vermel ding van „Drie weken verma geren". Het boekje wordt u dan over enkele weken toegezon den. Een andere wijze van be stellen is niet mogelijk. Het rijk geïllustreerde boekje (64 pag.) bevat alle gepubli ceerde artikelen, 21 dagmenu's met tal van recepten, tips en tabellen, en bovendien een complete calorieenlijst. nieuwe abonnee: naam: adres: plaats: giro: betaalt per kwartaal 1 opgegeven door: naam: adres: plaats: tel. Ik ontvang graag naar keuze: A Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden meen fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. A Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of place-mat In originele kleuren en afwasbaar De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na twee weken de Krant gratis ter kennismak! ng te nebben ontvangen) 16,55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: TYnuw-Kwartrt. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig, die beulen w ij. Bellen kan ook: 020-913456.afdeling service.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1