"Streekvervoer rekent liet op meer klanten CAO-overleg Philips stroef Drankprijs voorlopig vrij fliilips-België werkt weer Prijzen van uien nu om te huilen Bedrijf houdt eigen verantwoordelij kheid ABN Bank Vraag onze man in Bahrein. Ruzie in België om kop koffie rije busbanen en voorrangsregeling bepleit Nieuwe Engelse ponden Geen minimumregeling in afwachting uitspraak Hof Beloftes voor vervangende werkgelegenheid Minister in actie voor Perlonfabriek Twee weken geen tong- en scholvangst Bukman voor Overijsselse CBTB: 5 1( UJOAG 10 FEBRUARI 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 15 - RHS 17 BRUSSEL (ANP) Tussen de Bel gische minister van Economische iaken. de socialist Willy Claes, en ce Belgische horeca bedrijven heeft zich een stevige ruzie ontwik keld over de prijs van een kop koffie- Claes heeft bepaald dat het kopje koffie in café's en restau rants 5 frank (ongeveer 35 cent) [M goedkoper moet worden, maar de Belgische horecabedrijven denken er niet aan om daaraan gevolg te geven. nas rlart -ging c be ver- ibocl d: Geen sprake van: we weigeren ab soluut. Als de minister zijn maatre gel door wil drijven, lopen we naar de rechter, aldus de voorzitter van de beroepsvereniging van Belgi sche horecabedrijven. Minister Claes zegt: begin vorig jaar was de koffieprijs veel hoger dan nu. In de loop van vooral de laatste maanden is ze ongeveer 5,60 per kilo goedkoper geworden en dus kan de prijs van een kop koffie best wat zakken. De horecamensen redeneren geheel anders. De koffie is nog ruim tien gulden duurder dan twee jaar gele den, de prijs van het water steeg met 200 tot 300 procent en het btw- tarief is van 4 naar 16 procent ge gaan. De horecabedrijven lopen op' kop als het faillissementen betreft. De horecabedrijven zijn voorts bij zonder gebelgd over het feit dat de minister niet van tevoren overleg met de branche gepleegd heeft. rRECHT De streekbus rekent erop, dat de klandizie de komende jaren vrijwel constant zal ijven. In 1967 vervoerden de streekbussen 241 miljoen reizigers op de interlokale lijnen, in 1977 ad# Me dat aantal vrij fors naar 235 miljoen. Verwacht wordt dat de klandizie zich de komende jaren stei- dit peil zal handhaven. Van onze soc.-economische redactie EINDHOVEN/DEN HAAG Philips is volgens de vakbonden niet bereid financieel bij te dragen aan het scheppen van arbeidsplaatsen in de onderneming. Teleurgestelde vakbonds bestuurders lieten gisteren na afloop van het CAO-overleg weten dat Philips wèl wil meewerken aan een studie, die is gericht op de herverdeling van werk, maar die herverdeling mag niet leiden tot een verhoging van de produktiekosten. hel :hel at het lokale vervoer betreft, dat elgi- streekvervoerders in ongeveer 40 meenten voor hun rekening ne- len, wordt wel een bescheiden groei It et wacht: van 62 miljoen klanten in 176 naar 65 miljoen in 1979. Een en jari-Jider blijkt uit het bedrijfstakplan wr 1979 van het Management-Te- n tefcn ESO (Exploitatie Samenwerking lenbaar-vervoerbedrijven). De SO is het samenwerkingsverband 750fen praktisch alle streekvervoerbe- iba- rijven in ons land. (een era- et als bij de spoorwegen wordt ook ïard i het streekvervoer het verschil tus- zon- n opbrengsten en kosten steeds .ralfoter. In 1976 waren de opbrengsten het streekvervoer nog 373 miljoen ïlden en de kosten 712 miljoen, een srlies dus van 339 miljoen. Dit jaar illen de kosten (816 miljoen) naar erwacht wordt voor het eerst meer an het dubbele bedragen van de ikomsten (394 miljoen gulden), oor 1979 wordt verwacht, dat de tosten 883 miljoen zullen bedragen de opbrengsten 414 miljoen. Het euwedeel van de tekorten wordt ijgespijkerd door het rijk, de rest loor de gemeenten. )e streekvervoerders willen de ko mende jaren meer klanten lokken u actieve marketing. Waar moge- li]! wil men de reissnelheid opvoeren en het comfort van bus en wachtac- commodatie vergroten. Dat kan via bijvoorbeeld vrije busbanen,, invoe ring van de mobilofoon, drastische uitbreiding van het aantal overdekte wachthuisjes (abri's) en betere infor matie over de dienstregelingen. Proef Een andere belangrijke „troef" is de nieuwe comfortabele streekbus, die in 1979 in dienst komt en die in de loop van de tachtiger jaren een deel van het ruim 4.200 stuks tellende streekbussenpark moet vervangen.' Ook staat men positief tegenover experimenten met andere vervoers systemen. Een van die experimenten is de proef met een zogeheten buurt bus, een klein busje, dat wordt ge bruikt op doorgaans slecht beklante routes. Er rijden momenteel vijf van die busjes in ons land en in enkele gevallen loopt de proef zo goed, dat men overweegt om maar weer een grotere bus te laten rijden. De streekvervoerders hameren erop, dat het openbaar vervoer goed garen spint bij hogere reissnelheden. Sinds de lijn Krimpen/Capelle-Rotterdam bijvoorbeeld een vrije busbaan kreeg, nam daar het aantal passa giers in de spits met 20 tot 35 procent toe. De ESO wil, dat er op alle tram/ busroutes een voorrangsregeling komt voor het openbaar vervoer. De verkeersaccommodatie voor het openbaar vervoer zou de overheid uit speciale fondsen moeten finan cieren. Dat geld moet niet komen uit de rijksbijdrage voor het streekver voer, want dan zouden de voorzienin gen wel eens kunnen worden aange tast. In Engeland zijn nieuwe biljetten uitgegeven van één pond (ongeveer 4.45). De bankbiljetten zijn iets kleiner dan de vorige, het pond is tenslotte, sinds de introductie van de huidige biljetten, vele jaren geleden, aanzienlijk minder waard geworden. Dat is voor de Bank of England echter niet de reden geweest om tot verandering over te gaan. De huidige ponden werden in het betalings verkeer te vaak verward met biljetten van vijf pond (circa 22 gulden). Het nieuwe pond draagt wel dezelfde afbeelding als de vijfpondbiljetten. Op de achterzijde staat de beeltenis van de beroemde 17e-eeuwse natuurkundige Isaac Newton. DEN HAAG De minimumprijsregeling voor jenever en vieux, die eind deze maand afloopt, wordt niet verlengd. Het Produktschap voor gedistilleerd, heeft dit gedaan naar aanleiding van een uitspraak van het Europese Hof in Luxemburg waarin de regeling strijdig met de EG- bepalingen werd verklaard. Het produktschap wil nu eerst af wachten welke uitspraak het Am sterdamse Gerechtshof zal doen aan de hand van het arrest van het Euro pese Hof. Het bestuur van het schap zal in een brief aan het Amsterdamse Hof aandringen op een spoedige uit spraak in de zaak die aanleiding was het oordeel van het Europese Hof te vragen. ,0MMEL De 1.200 werkne- lers van de Philipsvestiging in et Belgische Lommei zijn reer aan het werk gegaan, nu hi akkoord is bereikt over een AO voor de Philips-bedrijven n België. n de afdelingen voor de produktie ran televisie-apparaten in Lommei al het aantal arbeidsplaatsen afne- nen maar de Belgische Philipsdirec- heeft beloofd er voor te zorgen lat er vervangende werkgelegenheid n Lommei komt. Zij zal zich in de omende twee jaar maximaal in- pannen deze werkgelegenheid te inden. Wel stelt de directie van Phi- :ps-België voorop, dat deze vervan- ende activiteit moet passen in de echnische infrastructuur van het tedrijf. De directie van Philips-Bel- ié zegt verder toe, de investeringen zullen bevorderen om de infra structuur kwalitatief en bedrijfseco nomisch zo goed mogelijk te maken. TEBEL Een reorganisatie bij Tebel Machinefabrieken in Leeu warden (apparatuur voor kaasberei ding) zal 40 mensen hun baan kos ten. De capaciteit van de fabriek in Leeuwarden wordt aan het huidige omzetniveau aangepast. Tien mede werkers in de verkoop-, onderhouds- en boekhoudkundige sfeer worden voorts overgeplaatst naar Amstel veen. De directie zegt deze maatre gelen te hebben moeten nemen om de werkgelegenheid van 100 andere personeelsleden veilig te stellen. Te- bel is een dochter van het Ameri kaanse concern Alfa-Laval. CHILI Noch het ministerie van economische zaken noch de Econo mische Voorlichtingsdienst heeft deelgenomen aan de internationale jaarbeurs van Santiago. Deze mede- DEN HAAG De prijzen van uien zijn om te huilen. Op de beurs in Emmeloord vangen de telers op het ogenblik niet meer dan een of twee cent per kilo. Dat komt doordat de Nederlandse boeren, geïnspireerd door goede prijzen in voorgaande jaren, hun oppervlakte uien in twee jaar tijds met 32 procent hebben uitgebreid. De oogst 1977 die men nu pro beert te verkopen, is zelfs 56 pro cent groter dan die van 1975. Dat komt doordat 1977 de abnormaal kleine hectare-opbrengst van 1976 (27,5 ton) compenseerde met de heel royale hectare-opbrengst van 44 ton. In heel West-Europa is trouwens in 1977 veertig procent meer uien geoogst dan gemiddeld in de drie voorafgaande jaren. Niettemin, aldus het Produktschap voor Groenten en Fruit in zijn markto- veralcht, hebben de Nederlandse exporteurs het klaargespeeld tot en met januari 13.000 ton méér aan het buitenland te slijten dan in het vorige grote exportseizoen, I975T76, namelijk 233.000 ton. West-Duitsland bleef de grootste klant en vergrootte zijn aankopen ten pzichte van twee jaar geleden met 11 procent tot 104.000 ton. Andere Westeuropese landen hadden minder nodig dan toen. maar de export naar Afrika, Azië en Amerika, vorig seizoen nog verminderd van 29.000 tot 15.000 ton, schoot nu omhoog tot 61.000 ton. Die leveringen buiten Euro pa, hebben dit seizoen tot nu toe al 26 procent uitgemaakt van onze totale export, tegen 9 pro cent vorig jaar en 14 procent in 1976. De sterkste groeier de export naar Azië (Maleisië, Libanon, Sa- oedi-Arabie, Sri-Lanka). Als straks in april en mei Egypte met. zijn nieuwe uienoogst aan de markt komt, zal het met onze leveringen naar het Midden-Oos ten wel snel gedaan zijn. Maar voorlopig, aldus het Produkt schap. hebben we daar een inte ressante uitlaat gevonden, die wellicht blijvende contacten heeft opgeleverd voor volgende seizoenen. Als de uienteler dit slechte sei zoen en de twee goede die daar aan vooraf gingen bij elkaar re kent, mag hij volgens het Pro duktschap echt niet klagen. In 1976 kreeg hij om deze tijd op de Emmeloordse beurs 50 cent per kilo, in 1977 was dat opgelopen tot 62 cent, en nu is de prijs dan ingezakt tot een twee cent. Over de drie seizoenen komt hij tot een gemiddelde beursprijs van 25 cent. Daar wil hij nog graag voor telen, meent met Produktschap. dat daarom nog niet gelooft dat men het komende seizoen de are aaluitbreiding van de afgelopen seizoen en weer ongedaan gaat maken. deling was een ontkenning van een gerucht in een blad van de Chileense ambassade in Den Haag. Daarin stond dat Nederland officieel verte genwoordigd was geweest op de beurs. ICU, Informatie en Communica tie Unie meldt een 10 procent hogere omzet over 1977. Ook de winst zal naar verwachting 10 procent hoger uitvallen. Over het vergrote kapi taal komt een dividend van onge veer 13,75 (vorig jaar na correctie 12,78), aldus het bestuur. GRONTMIJ verdiende in 1977 netto 3 (2,6) miljoen. Dividend: 4,50 (was ƒ4) contant plus onver- anderd ƒ2,50 in aandelen uit de agio. TILBURGSE HYPOTHEEK BANK vergrootte de winst van 4,76 tot 11,31 miljoen, welke stij ging voor de helft veroorzaakt werd door bijzondere baten. De hypo theekportefeuille groeide met 195 miljoen tot 535 miljoen. Dividend: Op de certificaten 7,05 5) en op de voor 10 procent gestorte aande len 3 (2,30). Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister van Aarden- ne zal bij de directie van Enka Glanzstoff aandringen op het open houden van de Perlonfabriek in Em- men. De bewindsman zal daar „met bijzondere kracht" naar streven, zo zei hij gisteren in de Tweede Kamer. „Ik zal duidelijk maken dat sluiting van de fabriek vermeden moet wor den. Ik wil de Enka-directie houden aan de regel, dat alle sociale en regionale belangen een rol moeten spelen in de afweging." De minister zei in antwoord op vra gen van PvdA-zijde, dat hij de motie van het voormalige Kamerlid Wie- renga „als richtlijn voor het beleid zal aanhouden". Door het aanne men van die motie heeft de Kamer indertijd uitgesproken, dat er in zuid oost Drente geen arbeidsplaat sen mogen verdwijnen als vervange nde werkgelegenheid ontbreekt. Van de zijde van Enka zei men des gevraagd, dat de opmerkingen van de minister mede in overweging ge nomen zullen worden bij het besluit of Emmen of Wuppertal open zal blijven. Door het samentrekken van de perlonproduktie op één plaats zal de totale jaarcapaciteit verminde ren van 14.000 tot ongeveer 10.000 ton. Het bestuur van het produktschap heeft belang bij een snelle uitspraak, omdat zo zegt het, veel rechtsonze kerheid is ontstaan. In afwachting van een uitspraak in Luxemburg is de Economische controledienst al sinds september niet meer opgetre den tegen winkeliers die jenever of vieux voor minder dan de afgespro ken bodemprijs van 11,95 verkoch ten. Bij honderden slijters en andere detaillisten zijn de zogeheten witte jenevers voor minder dan elf gulden per liter te koop. De minimumprijs werd in begin 1976 afgekondigd door het produktschap, het publieke lichaam dat de be voegdheid heeft (na goedkeuring door economische zaken) prijsrege lingen af te kondigen. De bedoeling was aan de slijters een zekere be scherming te bieden. Geloofwaardigheid Nu het voorschrift echter op steeds grotere schaal werd overtreden, dreigde het produktschap zijn ge loofwaardigheid te verliezen als des ondanks de regeling zou worden ver lengd. In de vergadering van het schap is daar van verschillende kan ten op gewezen. Eén en ander betekent overigens niet dat het produktschap de prijs vorming volledig zou willen laten. Op voorstel van voorzitter drs. L. J. M. van Son besloot men om infor meel met vertegenwoordigers van alle belanghebbenden over een nieu we prijsordening te gaan praten. Intussen heeft voorzitter Th. G. Hooij van het Bedrijfschap voor de handel in alcoholische dranken ver klaard dat als gevolg van het duiken onder de minimumprijs door slijters, grossiers en distillateurs een schade is geleden van 100 miljoen gulden. Meer gedronken Per hoofd van de bevolking is in 1977 de gemiddelde consumptie van gedistilleerd in ons land vermoede lijk ongeveer 2,9 liter geweest, het geen een lichte stijging betekent ten opzichte van 1974 toen die consump tie 2.75 liter bedroeg. Dit heeft voor zitter Van Son meegedeeld. Hij ver geleek consumptiecijfers van 1974 en 1977 omdat de tussenliggende jaren een vertekend beeld te zien geven. In 1975 was het verbruikscij fer per Inwoner, als gevolg van de enorme hamsteraankopen, geflat teerd hoog nl 3.44 liter en in 1976 abnormaal laag: 2.49 liter. DEN HAAG Van 19 februari tot 6 maart zullen Nederlandse vissers niet op de tong- en scholvangst mo gen gaan. Doel van dit verbod is te voorkomen dat grote hoeveelheden zogenaamde kuitzieke of magere schol worden aangevoerd en op de afslagen doordraaien. Het gaat hier om schol die op het punt staat kuit te schieten of dit net gedaan heeft: deze vissen zijn zeer mager en van slechte kwaliteit. Het vangstverbod zal ook voor tong gelden omdat het in de praktijk voor de visser niet doenlijk is schol te vangen zonder tegelijk tong in zijn netten te krijgen. „Het komt er op neer", aldus een woordvoerder van de bonden, „dat Philips alle kosten wil afwentelen op de werknemers. De bonden hadden al eerder laten weten dat zij bereid waren een deel van de prijscompen satie in te leveren de Industrie bond CNV en de Unie BLHP een half procent in ruil voor werkgelegen heid. De directeur sociale zaken van Phi lips, drs. P. van Orunsven zei dat de onderneming bereid is afspraken te maken om een deel van de vacatures bij voorkeur intern te vervullen, maar de werknemers moeten dan bereid zijn zich te laten over plaatsen. Van Orunsven heeft de bonden er opnieuw van verzekerd dat Philips niet het aantal arbeidsplaatsen in een overeenkomst zal opnemen Dat leidt volgens hem tot schijnzeker heid. Ook wil Philips niet vastleggen dat er in de toekomst geen gedwon gen ontslagen zullen vallen. De bijdrage van de Industriebond CNV en de Unie BLHP - een half procent van de prijscompensatie draagt volgens hem nauwelijks bij tot een oplossing. „Ik ziet het meer als een symbolisch gebaar," aldus drs. Van Grunsven. Met name de bestuurders van de Imdustriebond NKV toonde zich zeer teleurgesteld. Volgens hen is er nu eigenlijk geen basis meer voor verdere discussie. Metaal-CAO Werkgevers en vakbonden, die on derhandelen over een nieuwe me- taal-CAO, zijn „Iets dichter bij el kaar" gekomen. Vandaag zetten zij de onderhandelingen voort, met .Jicht optimisme", over het bereiken van overeenstemming. Dit deelden de woordvoerders Wamsteeker (In dustriebonden) en Prins (metaal werkgevers) gisteren mee, na de her vatting van het drie weken geleden gestaakte onderhandelingen. Het ging gisteren met name om af spraken over behoud en kwaliteit van werkgelegenheid. Wamsteeker: „Wij erkennen, dat de bestaande CAO mogelijkheden biedt om per onderneming te spreken over de toe komstige werkgelegenheidsontwik keling. Die artikelen zouden uitge breid of gewijzigd moeten worden, op dat punt zijn wij elkaar wat gena derd". In de onderhandelingen van drie we ken geleden spraken de werkgevers uitsluitend over één bestaande CAO-artikel dat gewijzigd moet worden. Het is de bedoeling van de vakbonden, dat werkgevers en werknemers per onderneming gaan praten, of overeenkomsten sluiten, over zaken als het vervullen van vacatures, het voorkomen van ge dwongen ontslagen en verbeterde werkomstandigheden De CAO moet de weg voor zulke gesprekken en overeenkomsten plaveien. In het vandaag te houden gesprek komt nog een tweede heet hangijzer ter sprake: compensatie voor de ho gere aardgasprijs. Eerder hebben de werkgevers laten weten niets te voe len voor zo'n extra vergoeding Zuivel Volgens de voedingsbonden is de kwestie van de arbeidsplaatsenover eenkomst voor de werkgevers in de zuivel een bespreekbaar punt. Na afloop van het „eerste treffen" over een nieuwe zulvel-CAO lieten de vakbondsbestuurders weten dat zij verwachten met de werkgevers za ken te kunnen doen. Onder de zui- vel-CAO vallen 21.500 werknemers De werkgevers hebben wèl laten we ten dat zij niet bereid zijn alleen op te draaien voor de financiële conse quenties van vervroegde pensione ring van 63- en 64-jarigen. Werkge vers en bonden zullen zich nu tot sociale zaken wenden met de vraag of de overheid een steentje wil bij dragen. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE/HOUTEN Het bedrijfsleven is nogal eens geneigd de oplossing voor eigen kwalen bij de overheid te zoeken. De overheid heeft ten aanzien van de bemoeiingen met het bedrijfs leven ook meer pretenties dan vroeger. Niettemin blijft er een grote eigen verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven. Dit zei vooizitter drs Piet Bukman van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond gisteren in de vergadering van de Overijsselse CBTB in Zwolle. Tegen de achtergrond van de huidi ge situatie hield hij de aanwezigen voor, dat de landbouwpolitiek een verdere ombuiging zal moeten on dergaan met minder nadruk op groei en meer accent op inkomensmoge lijkheden voor een groter aantal mensen dan er bij een natuurlijk AO\S£RTENTH De heer Jhr. M.C. van dePoll. Direkteur van het ABN kantoor in Bahrein. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. In 40 landen. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Van de Poll uitstekend is ingevoerd in Bahrein. Een sjeikdom dat als diensten- en financieel centrum en als doorvoerhaven een voorname functie vervult. De heer Van der Poll helpt u graag bij 't vinden van mogelijkheden. Zijn adres is: ABN Bank, Government Road, P.O. Box 350, Bahrein (Manama). Telex 8356. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel. 020-293862. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. verloop van zaken in de landbouw zouden blijven. Volgens de voorzitter krijgt dit in de eerste plaats gestalte door een gro- ters aandacht voor het beheersen van de kosten. De inflatiebestrijding zal met kracht moeten worden voort gezet. zo voegde hij hieraan toe. Vervolgens merkte hij op, dat veel aandacht moet worden besteed aan de ontwikkeling van agrarische grondprijzen, die met name voor jon ge boeren zo langzamerhand een on overkomelijke barrière vormen. Een beleid gericht op verlaging van de grondprijzen zal gestalte moeten krijgen. Voorts vroeg de heer Bukman meer aandacht voor de ontwikkeling van de produktie. Van verschillende kan ten komen er bezwaren tegen de snelle produktie-ontwlkkeling. De boeren en tuinders zelf behoren zich, zo vervolgde hij, als eersten zich be zwaard te voelen als de produktie de vraag gaat overtreffen. HIJ noemde het een zaak van wijs beleid om, als bedrijfsleven zelf, mogelijkheden te overwegen die de produktie in goede banen kan leiden. Hij achtte het voor de toekomst van de Nederlandse landbouw van het allergrootste belang, dat de verschil lende organisaties gezamenlijk ver antwoordelijkheid willen dragen. In dat kader zei hij het te betreuren, dat de FNV de verschillende pro- duktschappen verlaat. „Het is bovendien zeer betreurens waardig. dat er zoveel ontbindende krachten binnen de sector werkzaam zijn. terwijl de samenbindende krachten juist zouden moeten over wegen. De manier waarop mensen en organisaties tegen elkaar worden uitgespeeld en de wijze waarop te genstellingen worden gesuggereerd die er In feite niet zijn, werken ont bindend," zo besloot hij zijn toe spraak. Verdeling Tijdens de toogdag van de Utrechtse CBTB in Houten zei voorzitter H Griffioen van mening te zijn, dat produktie beperking momenteel niet de juiste weg is om (te grote) voorra den te voorkomen. Zolang er op de wereld plaatselijk nog gebrek is aan wat wij ln overvloed hebben, is een betere verdeling onze grote op dracht; veel eerder dan beperking van de produktie, aldus de heer Grif fioen. Hij voegde hieraan nog toe dat het ons met bezorgdheid en verontwaar diging moet vervullen, dat nog nie mand erin slaagt een goede oplos sing te vinden voor het probleem van honger en overschot

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17