Hooghoudt Discussie vervangt dit jaar boekenbal Koopsom polissen Geen harde gegevens over koopsom-trucs Pas meldingsplicht als polis afloopt feel weerstand 'TT breidt service uit tot Z.-Afrika Kamervragen over uitwijzen vluchtelingen Israël beperkt uitvoer van sinaasappels Over thema „Boek en communicatie" Marnix Gijsen Overkomst dringend gewenst -ifcUDAG 10 FEBRUARI 1978' TROUW/KWARTET RHS 15 Van onze sociaaleconomische redactie HAAG De belasting-intpec- •s kunnen in het algemeen nog beschikken over harde gegevens iruit kan blijken wie er gebruik •ft gemaakt van de omstreden truc >t koopsompolissen. De polishou- hoeven het bezit van de polis lelijk pas te melden voor hun be- ingopgave, wanneer de polis af- ipt en de verzekeringsmaatschappij uitkering doet. Bij de standaardpo- van de omstreden soort is dat pas zes jaar. uitkering moet worden gemeld, idat de belastingdienst het rende- ntsgedeelte uitkering minus psom als inkomen rekent. Bij uwe polissen wordt dit deel vrijwel leel als inkomen gezien, maar bij lissen afgesloten voor 15 november 15 slechts voor een deel. Daarin luilt juist het voordeel dat behaald 't door degenen die juist voor het iten van de markt een polis :hten. •lissen, gesloten in 1975, zullen door ns in 1981 tot uitkering komen. De lastingdienst krijgt dan de gegevens rover in de loop van 1982 ter be- thikking. Het kan anders komen te liggen wan neer de polis is gekocht met geleend geld, bijvoorbeeld door bij de verzeke ringsmaatschappij tegelijk met de po lis een lening voor hetzelfde bedrag af te sluiten. Dit hoeft echter geenszins. Kopers van een polis kunnen ook over eigen middelen beschikken. Zij kun nen bijvoorbeeld de hypotheek op hun huis optrekken, en met dit geld de polis kopen. Daarvan merkt de belas tingdienst dan in zoverre iets, dat er meer rentelasten worden opgevoerd als aftrekpost. Als het gaat om grote bedragen, zou' de belastingambtenaar argwanend kunnen worden, en de betrokken klant kunnen oproepen om uit te leg gen waar al dat geld van die hypot heek plotseling voor nodig was. Maar dan kunnen allerlei rechtvaardigende verklaringen worden gegeven. Een dure reis naar Japan bijvoorbeeld, waarvan niemand achteraf kan aanto nen of die inderdaad zo duur is geweest. In de meeste gevallen echter zal de polis zijn gekocht met een aparte lening, bijvoorbeeld bij dezelfde maatschappij. De rentelast van deze lening zal dan worden opgevoerd als aftrekpost. Als daarbij precies wordt meegedeeld waartoe de lening dien de, betekent dit dat het bewijs van de aanwezigheid van de omstreden polis in het belastingdossier bij de belas tingdienst is te vinden. Maar ook in dit geval kunnen andere bestemmin gen aannemelijk worden gemaakt dan de koop van zo'n polis. In de praktijk zullen belastingambtenaren echter wel een duidelijk vermoeden hebben gehad van wat er aan de hand is. Het had dan echter voor hen geen zin de zaak tot de bodem uit te zoe ken, omdat er immers niets straf baars aan was. Een andere kwestie vormt het bezit' van een polis op naam van echtgenote of kind. Dit maakt voor de belasting dienst echter geen enkel verschU. Rentelasten en rente-inkomsten van de vrouw, dus ook de uitkering van de polis, worden uitsluitend belast bij de man, ook bij getrouwd zijn onder hu welijkse voorwaarden. Alleen inkom sten uit (huidige of vroegere) arbeid worden bij de vrouw zelfstandig be last. Alleen het nemen van de polis op naam van een meerderjarig kind kan ertoe leiden dat ook na 1981 in de belastingpapieren van de vader later niets terug is te vinden van het bezit van polis. De vader loopt dan wel het risico aan de belastingdienst aan nemelijk te moeten maken waartoe die hoge uitgave in 1975 voor zijn meerderjarig kind dan wel nodig was. Er zal dus in de dossiers van de belas tingdienst op dit moment nog slechts heel weinig doorslaggevend bewijs materiaal te vinden zijn voor de vraag wie er in de weken voor 15 november 1975 een omstreden koopsompolis hebben gekocht. an onze soc.-economische dactie [STERDAM Sinds kort is iet mogelijk op 35 postkanto- ;n in de belangrijke Zuidafri- :aanse steden geld op te ne men door inlevering van blau we girobetaalkaarten en op vertoon van paspoort en van n giropasje van de Neder landse PTT. lociaal Economisch Management van deze week meldt dat de directie van de PTT deze afspraak met Zuid- Afrika in de loop van 1977 heeft gemaakt en dat over die afspraak overleg is gevoerd met het ministe rie van verkeer en waterstaat. Tot nu toe is geen ruchtbaarheid gegeven aan deze uitbreiding van de PTT-service. Volgens Sociaal Eco nomise Management bestaat onder het PTT-personeel weerstand tegen een dergelijk akkoord met een land dat door zijn apartheidspolitiek veel emoties loswoelt. „Juist nu in een riode dat andere instellingen •als banken hun relaties met id-Afrika beperken, gaat de PTT lis staatsbedrijf in dat land opere- •n," aldus het blad. ervice folgens een woordvoerster van de PTT streeft het bedrijf naar een zo groot mogelijke service. Als er daar om behoefte bestaat in Zuid-Afrika geld op te nemen, probeert de PTT dat mogelijk te maken. „Hoe dat land politiek ligt, daar bemoeien we ons niet mee," zei zij. Tot dusver kon met de girobetaal kaarten alleen geld worden opgeno men in landen van West-Europa, rond de Middelllandse Zee, op de Antillen, ln Suriname en in Indone sië. Dat staat achterop de kaarten. Bij de volgende druk, medio maart, -J komt Zuld-Afrika erbij. De PTT wil dan pas de uitbreiding van haar service bekend maken. ADVERTENTIE DEN HAAG De WD-Kamerle- den mevrouw Kappeyne van de Coppello en Nijpels hebben staats secretaris mevrouw Haars van justi tie gevraagd haar negatieve beslis sing op een asyl-aanvraag van 35 Pakistanen ln her-overweging te nemen. De beide Kamerleden vragen zich af of de afwijzing wel in overeenstem ming is met de gedragslijn die tus sen vreemdelingenzaken en de Stichting Vluchtelingenwerk Neder land gebruikelijk is. De Kamerleden willen ook weten op welke gronden de staatssecretaris tot haar beslis sing is gekomen. Twee van de 35 Pakistanen zijn al teruggevlogen naar Pakistan. De rest zal volgens de stichting binnen kort op het vliegtuig worden gezet. Volgens een woordvoerder van de stichting, J. Stuijt, heeft justitie op 6 januari om advies gevraagd. „Daarop hebben we het ministerie gezegd dat de asielaanvragen veelal serieus genomen moesten worden", aldus de stichting. De stichting noemt de uitzetting een „cynische beslissing". Zij heeft er bij - de staatssecretaris op aangedron gen de nog aanwezige Pakistanen de kans te geven beroep aan te teke nen. De stichting overweegt voor enkele Pakistanen een kort geding aan te spannen om uitwijzing te voorkomen. DEN HAAG Voorzitter Schurer van de vereniging van belastingin specteurs beeft „een licht gevoel van teleurstelling" dat de Tweede Kamer heeft besloten geen parlementaire enquete te houden, maar een onder zoek door een commissie van drie onafhankelijke. Niettemin spreekt hij „bij voorbaat mijn vertrouwen" uit in het onderzoek. „Er zijn toch wel redelijke waarborgen dat ereen diepgaand onderzoek zal komen. Wij hadden gevraagd om het erg zware middel van de parlementaire enque te, omdat dit een van de heel weinig mogelijkheden is om mensen onder ede te kunnen horen." Schurer vertelt dat de inspecteurs met hun brief niet de enorme publici teit hebben gezocht. Integendeel, on danks aandrang vanuit de vereniging heeft het bestuur de weg en een open brief juist afgewezen, vanwege de publiciteit die dit zou geven. „Daar om kozen we voor een brief aan de Kamervoorzitter." Schurer is ander zijds nu wel blij dat de onbedoelde publiciteit tot het resultaat van een onderzoek heeft geleid. AMSTERDAM De Israëlische marktorganisatie voor zuidvruchten heeft de uitvoer met ongeveer veer tig procent beperkt, nadat bekend werd dat in Europese landen sinaas appels, maar ook grapefruits en ci troenen met kwik zijn aangetroffen. Men wil eerst wachten tot de Euro pese vraag naar deze vruchten weer op het normale peil is. Zendt Israël in deze tijd normaal per week 2,5 miljoen kratten naar Europa, nu is deze zending gedaald tot ongeveer 1,5 miljoen. De handel in zuidvruchten ln België is tot ongeveer vijftien procent van de normale omvang gedaald. Dit land importeert per jaar rond de 155.000 ton citrusvruchten. In Rotterdam werden gisteren bij de keuringsdienst van waren vier met kwik ingespoten sinaasappelen bin nengebracht. Opvallend was, dat één sinaasappel uit Egypte kwam en de andere drie uit Spanje. In een kleine plaats bij Luik zijn gisteren met kwik ingespoten grapefruits ge vonden, die volgens de politie af komstig zijn uit Cyprus. Vervolg van pagina 1 Kamervoorzitter Vondeling had eer der te kennen gegeven het onder zoek in eigen hand te willen houden. Hij had het onderzoek willen laten verrichten door een commissie van hemzelf plus twee van de belasting inspecteurs, die de zaak aan het rollen hebben gebracht. Bezwaren hiertegen waren dat de Kamer beter niet zichzelf kan gaan ondezoeken, en dat de inspecteurs teveel de rol van aanklager zouden hebben, en dus niet tevens de rol van rechter op zich kunnen nemen. Een complicatie is dat dit weekein de een delegatie van parlementa riërs onder leiding van Vondeling voor anderhalve week een officieel bezoek zal brengen aan Nieuw-Zee- land. Maar Vondeling dacht giste renavond nog dat hij met instellen van de commissie voldoende ver zal zijn gevorderd om toch te kunnen vertrekken. Open brief Intussen heeft het CDA-Kamerlid drs Notenboom, financieel deskun dige gisteren een boze open brief geschreven aan de vereniging van belasting-inspecteurs. Hij verwijt hen „onvoldoende zorgvuldig han delen", door zomaar af te gaan op beschuldigingen in een krantearti kel, zonder eerst zelf navraag te doen bij beschuldigden, en zonder zich eerst te wenden tot hun bewindslieden de minister van fi nanciën (ex-KVP-fractieleider An- driessen) en zijn staatssecretaris No tenboom, CDA). De beschuldigden in het artikel zijn vooral CDA'ers. De inspecteurs heb ben zich nu, aldus Notenboom, „voor velen ongetwijfeld onbedoeld, in een anti-CDA-sfeer geplaatst". Notenboom deelt volledig de grote zorg van de inspecteurs „over de dalende belastlngmoraal". Maar hij vindt dat ze de verkeerde weg heb-, ben gevolgd. Ze hadden zich zijns Inziens eerst tot hun bewindsman moeten wenden. Voorzitter Schurer van de inspec teursvereniging is het niet eens met Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De 43e boekenweek, die van 2 tot en met 11 maart wordt gehouden, zal niet worden geopend met een boekenbal, maar met een bijeenkomst waarop over het boeken weekthema „Boek en communicatie" zal wor den gediscussieerd. Tijdens de opening, die op 2 maart in het RAI-Congrescentrum in Am sterdam plaatsvindt, zal ook de dit jaar voor het eerst toegekende CPNB-prijs worden uit gereikt. Volgens Dick Ouwehand, directeur van het bureau van de Commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek (CPNB), die de jaarlijkse boe kenweek organiseert, is het boekenbal niet definitief afgeschaft. „Misschien houden we over een paar jaar wel weer een boekenbal", zei hij gisteren, toen de boekenweekplannen bekend werden gemaakt Aan de discussie die dit jaar het openingsritueel vervangt, wordt deelgenomen door de Rotterdamse hoogleraar ln de informatica dr. J. Verhoeff, de Zuida- merikaanse auteur Mario Vargas Llosa en de Westduit- se dichter en filosoof Hans Magnus Enzensberger. Berend Boudewijn treedt als gespreksleider op. Ook zal een door Jef Rademakers vervaardigd filmpje worden vertoond. De CPNB-prijs, Ingesteld om de belangstelling voor het boek te propageren, is dit Jaar toegekend aan de stichting BZZTOH in Den Haag en haar uitgave Bzziletin. De jury, bestaande uit dr. G. Borgers (voor zitter), Henk Barnard en H. J. A. Hofland, heeft het gezelschap dat zich van zulke onuitsprekelijke bena mingen bedient, ter bekroning voorgedragen, omdat het letterkundig tijdschrift Bzziletin „door zijn eigen aard in hoge mate heeft bijgedragen tot het stimuleren van de belangstelling voor het boek in de ruimste zin". De prijs bedraagt 6000 gulden. Geschenk Het boekenweekgeschenk, „Overkomst dringend ge wenst", is een bundel niet eerder gepubliceerde verha len van de Vlaamse schrijver Marnix Gijsen. In de zeven verhalen laat Gijsen, volgens de CPNB, „het begrip communicatie, of Juist de afwezigheid daarvan, een vaak verrassende rol spelen". Het geschenk is gedrukt ln de recordoplage van 350.000 exemplaren, wat mogelijk was doordat het dit jaar voor het eerst ook in Vlaanderen verkrijgbaar zal zijn. In Nederland wordt het uitgereikt bij besteding van 17,50 gulden aan boeken. Het geschenk gaat dit jaar vergezeld van een papieren draagtasje, bedrukt met fragmenten uit Nederlandse boeken. Zoals de laatste jaren gebruikelijk, zullen radio en televisie aandacht aan de boekenweek besteden. De KRO. NCRV, TROS, VARA en NOS zullen elk een hoorspel met als thema „communicatiestoornis" uit zenden. De KRO zal via de radio tijdens de boeken week voor het eerst een boeken-top-tien uitzenden, onder de titel „Bestelijst". Notenboom. „Het is mij niet geheel duidelijk wat er onzorgvuldig is aan ons handelen. Het was niet zo zinvol om de zaak voor te leggen aan de minister of staatssecretaris. Wat zou die hebben kunnen doen? Hij zou gegevens over beschuldigingen kun nen opvragen, maar het is zeer twij felachtig of hij die zou krijgen, in verband met de geheimhoudings plicht. En al zou hij de gegevens krijgen, dan zou hij er nog niet mee naar bulten hebben kunnen komen, vanwege dat ambtsgeheim. Want het gaat immers niet om strafbare feiten. Daarom hebben wij ons ge richt tot de Kamervoorzitter, en ge vraagd om een parlementaire en quête. Dan zouden betrokkenen on der ede kunnen worden gehoord." Geen beschuldigingen Schurer is er ook ongelukkig mee dat de beschuldigingen in Het Pa rool artikel nu in de mond zijn ge legd van de Inspecteurs, zoals hier en daar in de publiciteit en ook van CDA-zijde is gebeurd. „Het lijkt er nu op dat wij politici beschuldigin gen geuit, en ook niet overgenomen. Wat wij vroegen is: grondig uitzoe ken of de beschuldiging in het kran teartikel juist zijn. Wij hopen dat zal blijken dat ze niet juist zijn. Wij hebben ook nadrukkelijk geen ge bruik gemaakt van ambtelijke ken nis (van de belastingdossiers). Daar kunnen wij ook niet 'over beschik ken, want de geheimhouding ver biedt onze leden ook om hun ambte lijke kennis voor de vereniging te gebruiken." 'Polisvrij' Intussen is rond het Binnenhof het peilen van politici door fractielei ders en minister-president doorge gaan. De stand is nu als volgt. Alle ministers en staatssecretarissen van het kabinet Van Agt op drie na hebben tegenover de premier ver klaard geen omstreden polis ooit te hebben gekocht. Twee bewindslie den zijn met vakantie en één was te ziek om hem met deze vraag lastig te vallen. BIJ de PvdA hebben alle huidige Kamerleden op twee na en allen die in 1975 Kamerlid voor de PvdA waren verklaard, dat noch zij noch hun huisgenoten omstreden polissen hebben afgesloten, en dat zij voorts bereid zijn hun belasting inspecteur te machtigen deze ver klaring te bevestigen. Twee oud-Ka merleden van de PvdA waren nog niet bereikt. Eerder heeft oud-pre mier Den Uyl van alle ex-bewindslie den van de PvdA uit zijn kabinet al soortgelijke verklaringen gekregen. Bij het CDA hebben intussen alle zittende Kamerleden een verklaring ondertekend dat zijzelf geen omstre den polissen hebben gekocht. De oud-bewindslieden van het CDA uit het kabinet-Den Uyl hebben ook verklaard polis-vrij te zijn. De on dervraging van de oud-Kamerleden van het CDA was gisteren nog niet rond. Van de kant van D'66 en PPR zijn eerder al mededelingen geko men dat alle Kamerleden, oud-Ka merleden en oud-bewindslieden hebben verklaard polisvrij te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15