Hoorzittingen Structuurschema Volkshuisvesting VanNelle verlaagt opnieuw de koffieprijzen Dat doet Van Nette Het gaat om de belastingmoraal 32centop Supra 32centop Prisma 29 cent op Supra Espresso (225gram) Drinkjefit Q Bouw-CAO Trouw Onderzoek naar rol van Kamerleden nodig Scholieren bezig met werkstuk roken, alcohol en sport ö£NK VanNelle 1 V^jpteSë- stafmedewerker in algemene dienst (m/vr). WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 TROUW/KWARTET door mr. J. Reugenbrink De belastinginspecteurs in Neder land hebben zich tot de voorzitter van de Tweede Kamer gewend met het verzoek om een parlementaire enquête In te stellen naar de fiscale praktijken van Kamerleden, be windslieden en oud-bewindslieden. De inspecteurs hebben het vermoe den geuit dat een aantal Kamerle den en enkele vroegere ministers (waarvan sommigen naar het schijnt ook tot het kabinet-Van Agt zijn toegetreden) net voor de aanpassing van de wetgeving op het gebied van koopsompolissen nog een volgens de oude regeling zeer profijtelijke koop sompolis hebben afgesloten De bedoelde wetgeving is nog maar zeer kort geleden op voorstel van de toenmalige staatssecretaris Van Rooijen (CDA) gewijzigd Deze wijzi ging werd door de Kamer met ge- Juich begroet. Men vond dat langs die weg een lek in de fiscale wetge ving werd gedicht. Wanneer de in specteurs gelijk hebben, blijken ve len van de betrokkenen dus eerst nog gauw door het gaatje te zijn gekropen om het daarna voor ande ren onmogelijk te maken. De actie van de inspecteurs is naar mijn mening uniek in de geschiede nis. Belastinginspecteurs doen hun werk doorgaans in stilte. Wanneer er êén dienst in Nederland is waar het ambtsgeheim zeer hoog wordt ge houden. is het wel de belasting dienst. Het kan dan ook niet anders of de inspecteurs moeten wel zeer verontwaardigd zijn om langs deze volstrekt ongebruikelijke weg aan dacht te vragen voor de praktijken van sommige belastingplichtigen, in dit geval politici. Wanneer ik het goed heb begrepen, hebben de inspecteurs deze actie als vereniging genomen, zodat zij op dit punt derhalve geen toestemming hebben gevraagd aan hun directeu ren, laat staan aan de staatssecreta ris van financiën. Hun ambtsgeheim houden zij ook thans nog hoog. Zij noemen geen namen. Onrechtvaardig Overigens zij uitdrukkelijk opge merkt dat hier geen sprake is van een strafbare handeling. Het gaat erom dat de oude wetgeving werd gewijzigd omdat de oude als on rechtvaardig werd beschouwd. On rechtvaardig in die zin, dat bepaalde mensen de mogelijkheid hadden door middel van een koopsompolis de belasting te ontgaan, hetgeen wat anders is dan ontduiken. Maar moreel en politiek is hier wel wat aan de hand. Indien men immers erkent dat de regeling onrechtvaar dig is en wanneer men daarom een wijziging van harte steunt, is het op z'n zachtst gezegd nogal vreemd in dien men vlak vöór de wijziging eerst nog zelf van die onrechtvaardige re geling profiteert. Zonder twijfel zullen ook vele andere belastingplichtigen dat hebben ge daan. Het aantal belastingplichtigen dat tegenwoordig geen pogingen doet om de belasting te ontgaan of te ontwijken, is zeer gering geworden. Maar het zijn juist de politici ge weest. die op dit punt meer dan eens aan de bel getrokken hebben. Nu blijkt, dat ook zij zich scharen in de lange rij van mensen die wel roepen dat het afgelopen moet zijn met de ontwijking van de belastingen doch die wel eerst zorgen dat ook zij de voordeeltjes binnen hebben. Niet in doofpot Het komt mij voor dat deze zaak niet in de doofpot mag worden gestopt. Niet omdat ik het zo nodig vind dat sommige mensen aan de schandpaal moeten worden geslagen, maar wel vanwege de algemene belastingmo raal in Nederland. Want wat moet de inspecteur thans nog zeggen tegen de kleine man die enkele klusjes, verricht in de avonduren, niet aan geeft. wanneer diezelfde man in de krant leest dat zijn inspecteur ver moedt dat ook policiti er met de pet naar gooien. Ik weet heel goed dat er verschil is en dat men de handelwijze van de poli tici als zodanig niet kan beschouwen als een ontduiking van de belasting. Maar denkt men werkelijk dat der gelijke voor de rechter weliswaar re levante. maar voor gewone mensen nauwelijks doorzichtige verschillen de gewone man zullen aanspreken? Mr. J. Reugenbrink is lector in het belastingrecht aan de rijksuniversiteit 'in Leiden. Vervolg van pagina 1 Het grote meningsverschil betreft nu de vraag wat er in de tussentijd aan overleg moet gebeuren in die kleinere bedrijven. De vakbonden willen dat intussen het overleg zal plaatsvinden tussen bedrijfsleiding en een ..contactman" van de bond in het bedrijf In de CAO is al enige jaren terug geregeld dat de bonden in elk be drijf een werknemer kunnen aanwij zen als hun contactman In de prak tijk zijn er echter slechts een twin tigtal contactlieden werkzaam. De werkgevers zien deze contactlieden echter als verlengstuk van de bon den. en wijzen daarom de vakbonds- eis principieel af Het overleg inzake werkgelegenheid zal. wat de kleinere bedrijven be treft. moeten wachten totdat de nieuwe speciale overlegorganen zijn ingesteld, zo luidt het standpunt van de werkgevers. 'Stapje verkeerd' Werkgeversvoorzitter Van Eijkelen- burg: „Dit is een heel erg zwaar principieel punt. Het is wel een klem stapje, maar in de richting van een heel andere zienswijze op de onder neming dan wij juist achten. En dan is ook een heel klein stapje ver keerd. De medezeggenschap en het mee praten is voorbehouden aan de on dernemingsraad. Dat is een bedrijfs- Wrhi istPfd gebeuren Wij zijn er principieel te- gen dat een contactman van de vak bond gaat meepraten over het on dernemingsbeleid. onverschillig of het nu om grote of heel kleine be drijfjes gaat." noeg water in de wijn hebben ge daan. „We wachten af wat de werk gevers gaan doen." De werkgevers wachten nu verder af „Nu moeten de vakbonden het initiatief nemen. Wij hebben gezegd: wij gaan geen streep verder meer." Van Eij kelenburg vindt de oude. op gezegde CAO goed genoeg om voor lopig mee verder te werken. De vakbonden gaan nu intern over leg plegen. Vrijdag vergadert de bondsraad van de Bouwbond CNV. en het federatiebestuur van de Bouwbonden FNV. Voorzitter Buys van de FNV-bon- den: „De opstelling van de werkge vers grenst aan het ongelooflijke. Wij waren wel degelijk bereid samen met de werkgevers activiteiten te ontplooien zoals bestrijding van on wettige bedrijfsuitoefening. Maar zodra wij als vakorganisatie zeggen dat we in de ondernemingen willen meepraten over de werkgele genheid. dan klapt de zaak dicht." Buys vindt dat de vakbonden ge- Ook voorzitter Van Commenee van de Bouwbond CNV is verbijsterd. Hij vindt het geschil van de contact lieden een „theoretisch punt". Hij heeft het idee dat de werkgevers dit punt nu aangrijpen om zich alsnog te onttrekken aan eerdere afspraken in de CAO-onderhandelingen over het opnemen van toeslagen in de basisionen. Aan acties wordt bij de CNV-bond nog niet gedacht. Wat de afspraken over overleg betreft is men vooral tevreden met de uitbouw van het voorzittersoverleg. Dat kan het be gin zijn van een „bedrijfsraad" zoals het CNV die wenst. Het overgeble ven geschilpunt van de contactlie den is. meent Van Commenee. „een nogal theoretisch verhaal waarvoor je de mensen niet op de barricaden krijgt." Van Commenee verwacht in de praktijk geen negatieve houding van de individuele bouwwerkgevers op punten als prijscompensaties, ook al ligt er geen officiële CAO- verplichting. Van Commenee vindt het jammer, maar niet rampzalig, als er geen bouw-CAO 1978 zou komen. DEN HAAG (ANP) - Vijftigduizend scholieren, leerlingen van de hoog ste klassen van de basisscholen, gaan 21 februari aan het werk door zich te verdiepen in „roken, alcohol en sport". Ze maken een werkstuk voor de wedstrijd die de „8tichting volksgezondheid en roken" en de „nationale commissie tegen het al coholisme" hebben opgezet. Met dit initiatief wordt nieuw leven ingeblazen in de traditie van school- wedstrijden over riskante gewoon ten. Niet alleen worden de scholie ren op de hoogte van veel zaken gebracht, ook is er de mogelijkheid om te laten zien hoe de jeugd er over denkt. Reeds 450 basisscholen heb ben laten weten dat ze aan de wed strijd mee zullen doen. Zij krijgen lessuggesties toegestuurd en ander materiaal. De scholieren kunnen aan het onderwerp werken in allerlei vormen: opstel, vrije expressie, groepswerk, collages, muurkrant, kleurplaat, stripverhaal, etalage en dergelijke. De landelijke jury krijgt het beste werkstuk per klas onder ogen. De Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening maakt bekend dat op 13 februari en 14 februari openbare hoorzittingen inzake het Structuur schema Volkshuisvesting zullen worden gehouden in Rotterdam, maandag 13 februari 1978,14.00 uur, Hotel Atlanta, Aart van Nesstraat, hoek Coolsingel (Jtrecht, dinsdag 14 februari 1978,15.00 uur en 19.00 uur, Jaarbeurs Congrescentrum, Beatrix- q gebouw, Croeselaan 6. Inlichtingen hierover kunt u verkrijgen bij het secretariaat van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening. Roelofsstraat 136, Den Haag. telefoon 070-26 42 01. toestel 2708 of 3044. In deze hoor zittingen zullen zij die in hun eerder ingezonden schriftelijke reactie de wens daartoe te kennen hebben gegeven, de gelegenheid krijgen hun standpunt over dit onderwerp toe te (doen) lichten. Publikatie van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening. Volgens beschikking van de Kantonrechter te Haarlem is aan Ronald van Gog. geboren te Haarlem op 23 maart 1958, wonende te Haarlem. Dullaert- straat 22. handlichting ver leend tot het aangaan van een vennootschap onder fima met C. H. Mentjox voor het drijven van een schoonmaak- en onder houdsbedrijf en het verrichten van handelingen in zijn hoeda nigheid van vennoot van deze vennootschap. WINKELEN begint bij ELKE OCHTEND VicuuMVotMirT Koffiebranderijen Sinds 1782 In onze witte melk zit een bonte rij vitaminen, eiwitten, kalk en mineralen. Die hebben we hard nodig om fit te blijven. Daarom is het goed elke dag melk te drinken. Of je nu zelf over het veld draaft of liever langs de lijn zit. Melk moet. Melk doet je goed. DE STICHTING GELDERLAND Provinciaal orgaan voor overleg en advies op maatschappelijk terrein roept sollicitanten op naar de functie van De Stichting Gelderland heeft ten doel het bevorderen van een op democratische ontwikkelingen in de samenleving afgestemd samenhangend welzijnsbeleid, en wel op grondslag van overleg tussen de overheid, de binnen een aantal welzijnssectoren op provinciaal niveau werkzame raden (voor jeugdbeleid, sport, cultuur en volksgezondheid) en het particulier initiatie! De taak van de medewerker zal bestaan uit a) werkzaamheden ter assistentie van de directie bij de voorbereiding van het interne en externe beleid van de Stichting; waaronder het voorbereiden van bepaalde adviezen van de Stichting op terreinen van uiteenlopende aard; b) (onder meer in het kader van de onder a bedoelde werkzaamheden werkzaamheden als secretaris van commissies en werkgroepen Vereiste De voorkeur gaat uit naar iemand met een universitaire opleiding op jundisch of sociaal terrein. Salariëring De salariëring ts afhankeli|k van opleiding, ervanng en leeftijd en geschiedt binnen het kader van de rangen van hoofdcommies en hoofdcommies A van het naar analogie toe te passen rangenstelsel van de Provincie Gelderland. (Minimum van rang hooldcommies 2.911.— per maand, maximum van rang hoofdcommies A 4.191.— per maand) Rechtspositie De rechtspositie is van privaatrechtelijke aard Op de medewerkers van de Stichting zijn echter de Algemene Burgerlijke Pensioenwet en de Interprovinciale Ziektekostenregeling van toepassing Informaties Nadere informaties kunnen worden ingewonnen bi| de directeur drs GES. van Veen er de adjunct-directeur mw mr G B Leppink, telefoon 085-457500 Schriftelijke sollicitaties: binnen 14 dagen te richten tol de directeur van de Stichting, Eusebiusptem 39-46 Arnhem. ZC SC

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8