!G: actie Tokio voor ietere handelsbalans Sadat sluit hulp Somalië niet uit Hoe Nixons chef zijn boek over Watergate probeert te verkopen jsadat geeft Israël lijd voor concessies Achttien doden bij gevechten in Beiroet "'[apan ligt dwars bij staalgesprek Na wapenzending ook soldaten Sow jet maarschalk: Hitler had gelijk )e onthulling over 'Deep Throat' of: Russen dwars Uranium in Zweden Zelfmoord Z.-Afrika Rhodesië Film verboden Rechter ontvoerd CfcENSDAG 8 FEBRUARI 1978 BUITENLAND T rouw/Kwartet7 RUSSEL, Parijs (Reuter, UPI, AP, ANP) De ministers van buitenlandse zaken van de negen den van de Europese Gemeenschap hebben de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van i EG opdracht gegeven weer met Japan te gaan onderhandelen om te komen tot een beter ndelsevenwicht tussen de twee gebieden. n heeft een groot overschot op handels- en betalingsbalans met •opa en de negen willen dat dit tot ale verhoudingen wordt terug- acht. De voorzitter van de mi- rraad. de Deen Knut Andersen de Europese commissaris voor itenlandse betrekkingen Wilhelm ferkamp hebben gisteren al een irek gehad met de Japanse am- ;adeur bij de EG en vandaag lurt de gemeenschap een brief aan Japanse regering. Het is de bedoe- dat de commissie in april rap- uitbrengt aan de Europese d. het drie maal per jaar plaats nemende topoverleg van de Europe- iderl re6erinBsleiders. negen willen dat Japan binnen f jaar zijn hulp aan internationale llporganisaties verdubbelt en die hulp niet zoals dat nu vaak het geval is geeft via tweezijdige overeen komsten. Voorts moet er in Japan zelf een nationaal ontwikkelingsplan worden opgezet dat de behoefte aan invoer zou doen toenemen. Tokio moet daarnaast buitenlandse onder nemers de kans geven in het land zelf te concurreren met Japanse be drijven. De Verenigde Staten heb ben vorige maand Japan al gevraagd om maatregelen te treffen. Het overschot op de Japanse han delsbalans van vorig jaar bedroeg volgens het Japanse ministerie van financiën bijna 18 miljard dollar (on geveer 40 miljard gulden). De Japan se uitvoer is vorig jaar met 20,1 pro cent gestegen, de invoer met 9.9 pro cent. Het handelsoverschot met de EG is opgelopen tot ongeveer 11,5 Ichi bertURO, WASHINGTON (Reuter, AFP, UPI) Egypte zal voor n overgangsperiode naar een definitieve vredesregeling in het [dden-Oosten bij Israël niet aandringen op zelfbeschikking alig or de Palestijnen, op voorwaarde dat Israël dat recht uiteinde- biiejk wel aanvaardt. Dit verklaarde de Egyptische president Dvei dat gisteren op een persconferentie in de Verenigde Staten, irer esident Sadat heeft volgens het bureau voor het Midden Oosten ENA) tijdens de persconferentie rder duidelijk gemaakt dat hij de aëlische premier Begin verzekerd listefeft, dat de Egyptische troepen niet 3n oosten van de heuvels in de Si- ornj li-woestijn zullen komen. Die be- rter (te houd ik, aldus Sadat en gene- gaa al Gamassi (de Egyptische minis- isse r van defensie) heeft dat laten we 'd o n aan generaal Weizman (de Israë- Va che minister van defensie), rege g zèdat zei verder: „De kwestie van de ïem ;aëlische nederzettingen in het aai lorden van de Sinaï is een tragedie ma; e aan het vredesinitiatief de groot- ing t schade heeft toegebracht. Ik ben loo reid Begins gezicht te redden door g terugkeer naar Egypte van 5000 n it 10.000 Egyptische Joden te aan- D< «rden. Ik heb nooit gezegd dat de z< «inzettingen (gesticht in het noor- dez n van de Sinaï op door Israël bezet .Orfbied) moeten worden verbrand", laat du apens fwi 3et «dat verklaarde na een ontmoeting et Amerikaanse parlementariërs I a imel en aarde te zullen bewegen eiin n wapens te krijgen. De Egypti- n d he president verklaarde dat de 1S d trenigde Staten ook wapens moe- n leveren aan Egypte wanneer ze is d raël van geavanceerd militair ma- itei rieel blijven voorzien. Egypte eve nkt daarbij Amerikaanse F-5 toe- ïr efcllen. et Witte Huis heeft gisteren op- ieuw onderstreept dat de Ameri- lanse president Carter zich ernstig Ezorgd maakt over de bouw van ieuwe nederzettingen in door Israël ezet gebied. Het Witte Huis gaf steren een chronologisch over- cht van boodschappen van Carter m Begin, waarin de Amerikaanse president bezwaar maakt tegen het Israëlische beleid in de bezette gebe den. Uit die volgorde moet blijken dat president Carter niet pas vorige week, maar al veel eerder protest aantekende bij de Israëlische rege ring. Wapenopslagplaats De Arabische staten die zich verzet ten tegen de vredesinitiatieven van de Egyptische president Sadat heb ben op hun topconferentie vorige week in Algiers besloten van Syrië een wapenopslagplaats te maken, zodat dit land in staat zal worden gesteld op zijn eentje de strijd tegen Israël aan te kunnen. Dit schreeft gisteren een Koeweitse krant. Libië zou Syrië voor twee miljard dollar aan economische en militaire hulp hebben toegezegd. De Syrische president Assad zal in de tweede helft van deze maand een bezoek bregen aan de Sovjet-Unie, zo is gisteren in Damascus meege deeld. Tussen de bedrijven door gaan de Syriërs vandaag naar de stembus om een president te kiezen. Er is een kandidaat: de huidige pre sident Assad, zodat de uitslag niet moeilijk te raden is. De huidige ambtstermijn van Assad loopt op 13 maart af. Assad is de eerste presi dent die kans gezien heeft om zeven jaar achtereen op de presidentiële zetel te blijven zitten. Israël heeft gisteren zeven cellen van Arabische guerrillastrijders op gerold en 45 personen gearresteerd en tevens een hoeveelheid wapens, explosieven en propagandamateri aal in beslag genomen. De zeven cellen behoorden aan Al Fatach en de pro-Syrische Saika-groepering toe. miljard gulden en dat met de VS tot 22,5 miljard gulden. Japan is een dwarsligger in het staalgesprek. dat de EG met haar voert, uit mededelingen van indu strie-commissaris Etienne Davig- non tegenover de ministers bleek gisteren dat de gesprekken voor meer orde op de internationale staalmarkt uiterst moeizaam verlo pen. Met verbijstering, aldus Davig- non heb ik gezienhoe weerbarstig de Japanners zich opstellen. Vorig jaar december ging de ministerraad ak koord met het invoeren van basis prijzen voor staal, die per 1 januari van kracht werden. De Japanse kri tiek richt zich vooral tegen het ni veau van die basisprijzen. Ze vech ten ze aan omdat ze, volgens Tokio, niet gebaseerd zouden zijn op de meest efficiënte produktie in de ge meenschap. Davignon was pessimis tisch over de kans dat het met Ja pan tot werkelijke staalonderande- lingen zal komen. Japan wil voor het moment niet verder gaan dan ver kennende contacten. Ook in de „eerste verkennende con tacten" met Spanje heeft de com missie grote weerzin ontoet om met de EG tot een overeenkomst te ko men. Spanje vecht het systeem van basisprijzen van de gemeenschap aan. De gesprekken over staal met de Oostbloklanden bieden wat meer perspectief. Het wordt van groot be lang geacht dat Roemenië zich be reid getoond heeft onderhandelin gen te beginnen op basis van het EG-systeem. Met de andere Oost bloklanden is het nog.niet tot onder handelingsbesprekingen gekomen, maar wel zijn gegevens uitgewis seld. Het staalgesprek met de lan den van de Europese Vrijhandels Associatie verloopt naar wens en Davignon sprak de verwachting uit dat hij eind komende week met die landen tot een akkoord zal komen. CAIRO, ROME (Reuter, UPI, AFP. AP) President Sadat van Egypte sluit de mogelijkheid niet uit dat hij troepen naar de hoorn van Afrika zal zenden om aan de kant van Somalië te vechten. Dit meldt het Egyptische persbureau Mena Ik heb al wapens naar Somalië gestuurd en hoop in de toekomst dat land nog verder te kunnen helpen, aldus Sadat in Washington. Griekenland De ministers spraken gisteren af dat de onderhandelingen over Grieken- lands toetreding tot de EG zullen worden versneld. Ze wilden echter niet meegaan met het Franse voor stel om zich vast te leggen op een toetredingsdatum van 1 januari 1980. De Britse minister van buiten landse zaken David Owen stelde dat een dergelijke snelle procedure ze ker ook moet gelden voor Athene's mede-kandidaten Portugal en Span je. De Nederlandse bewindsman dr. Chris van der Klaauw, is van me- ning „dat men de hoop kan hebben dat de EG aan het eind van dit jaar aan de laatste details van de toetre dingsonderhandelingen met Grie kenland toe is." De minister zei dat de raad nu tot „substantiële" onder handelingen heeft besloten. Hij is daarmee iets voorzichtiger dan Frankrijk en West-Duitsland, die van mening zijn dat de onderhande lingen nog dit jaar moeten worden afgerond. De Westduitse bondskanselier Hel mut Schmidt en de Franse president Valery Giscard d'Estaing hebben in Parjs een topconferentie afgesloten. Op een ontmoeting met de pers ver klaarden de beide leiders dat de sfeer uitstekend was geweest en dat op open wijze is overlegd. De Westduitse bondskanselier Schmidt (links vooraan) en de Franse president na hun topoverleg. BEIROET (Reuter, UPI, AP) 8Bij gevechten tussen soldaten van het gereconstruceerde Libanese leger en militairen van het Syrische vredeskorps zijn gisteren achttien mensen om het leven gekomen. De gevechten deden zich voor, nadat Libanese officie ren bezwaar hadden gemaakt tegen het oprichten van barricades door Syrische troepen in de onmiddellijke nabijheid van een kazerne in Beiroet. Bij de gevechten, die met lichte en zware wapens gevoerd werden, is een aantal mensen ernstig gewond zodat het dodental nog zal kunnen oplo pen. Het was voor de eerste keer sedert het einde van de Libanese burgeroorlog, nu vijftien maanden geleden, dat er op zo grote schaal gevochten werd tussen eenheden van het Libanese leger en Syrische militairen. De schietpartij is het voorlopig hoog tepunt van een lange reeks van aan slagen en ontvoeringen die zich de afgelopen maanden in Libanon heeft voorgedaan. In verband met de golf van ontvoeringen hebben eenheden van het voornamelijk uit Syriërs be staande Arabische vredeskorps drie Palestijnen voor ondervraging ge vangen genomen en een kantoor van een Palestijnse guerrillaorganisatie bezet. De in Libanon aanwezige Syriërs keerden zich aanvankelijk tegen de Palestijnen en linkse mosllims en hielpen de rechtse christenen in het land. Nu deze laatsten weer een veer van hun lippen kunnen blazen, me nen de rechtse christenen dat de Syriërs hun aanwezigheid in Liba non geleidelijk moeten beëindigen. Een woordvoerder van de rechtse Nationale Liberale Partij verklaarde gisteren: „We zijn er dankbaar voor, dat de Syriërs een einde aan het bloedvergieten hebben gemaakt, maar nu hebben de Syriërs hun fy sieke aanwezigheid in ons land ver anderd in een politieke aanwezig heid." Wel spraken alle betrokkenen hun leedwezen uit over het feit dat er slachtoffers aan beide kanten waren gevallen. Persoonlijk Volgens een later officiëel uitgege ven communiqué was het gevecht, dat twee uur duurde, veroorzaakt door een persoonlijke onenigheid tussen rekruten gelegerd in een ka zerne van Fayadiech en militairen van het Arabische vredesleger. De commandanten van de beide betrok ken militaire eenheden kondigden disciplinaire maatregelen aan tegen degenen die voor het uitbreken van het gevecht verantwoordelijk moe ten worden gesteld. Volgens mededelingen van Pales-- tijnse zijde in Beiroet hebben Israëli sche legereenheden gisteren vuur- steun geleverd aan rechtse milities in het zuiden van Libanon en op die manier bijgedragen aan het verove ren van twee dorpjes, Ain Jaroen en Jaroen, dichtbij de Libanees-Israëli- sche grens. Een van de twee dorpen zou zelfs door de Israeli's bezet zijn. Somalië laat al zijn studenten in de Sowjet-Unie en Cuba. respectieve lijk 370 en 73, naar huis komen om te voorkomen dat ze tegen hun rege ring worden opgezet, zo is officieel meegedeeld in de Somalische hoofd stad Mogadisjoe. Ethiopische functionarissen hebben gezegd, dat Ethiopië is begonnen aan een offensief tegen Somalische strijdkrachten in het zuidoosten van Ethiopië. Bij de stad Harar waren al successen behaald. Het was de be doeling dat de Somali's uit Ethiopië zouden worden verjaagd, verder wil len de Ethiopische troepen niet gaan De Ethiopische minister van voor lichting heeft gisteren in Rome ge zegd dat de Verenigde Staten. West- Duitsland, Engeland. Frankrijk en Italië onlangs hebben afgesproken militaire uitrusting aan Somalië te zullen leveren. Bovendien ontving Somalië veel wapens uit Egypte. Iran en Saoedi-Arabië. Deze Arabi sche landen zouden door de lucht 7000 soldaten naar Somalië brengen. 'In Tel Aviv is officieel meegedeeld dat de Israëlische militaire hulp aan het marxistische Ethiopië bedoeld is om de levering van Amerikaanse oorlogsvliegtuigen aan Egypte te blokkeren. Die vliegtuigen zou Egyp te krijgen voor de verdediging van de belangen van het westen in Afri ka. De bekendmaking door minister Dajan van de heimelijke Israëlische hulp aan Ethiopië was een sein aan het westen dat ook Israël een rol speelt bij de bescherming van de westelijke belangen in Afrika en dat Egypte daarvoor geen vliegtuigen van de VS nodig heeft. Van diplomatieke zijde in Tel Aviv wordt gezegd dat Israël met de hulp van Ethiopië ook een strategische bedoeling heeft namelijk te voorko men dat de Rode Zee een Arabische zee wordt. Dat strookte volkomen met de Amerikaanse belangen. Het Israëlische ministerie van defensie heeft meegedeeld dat de hulp aan Ethiopië niet veel te betekenen BERN (AP) In een onlangs ver schenen boek van de hand van de Sowjet maarschalk Zjoekow staat, dat Hitier militair-strategisch ge zien gelijk had toen hij het in Stalin grad ingesloten Duitse leger ver bood te trachten uit te breken, Hit- Ier had Stalingrad uitgeroepen tot een fort en weigerde toe te geven aan alle verzoeken van veldmaar schalk Erich von Manstein, dat de verdedigers moesten trachten uit te breken. Na de oorlog zei Von Manstein die de slag om Stalingrad overleefde, dat die vlucht de enige mogelijkheid zou zijn geweest voor het zesde Duitse leger om zich te redden en de westerse historici waren dit met hem eens. bor Rimmer Mulder week begon met een nogal ïhokkend bericht uit de Verenigde taten: Bob Haldeman onthult wie •ep Throat was. Daarbij behoort :t grote publiek de oren te spitsen. delijk zal het horen wie de ge- imzinnige man was die de mooiste uwtjes uit het Witte Huis doorgaf de pers en op die manier een ïutelrol speelde in het Watergate- andaal. 1 nadere analyse valt het eerste bericht tegen. In een Amerikaans tijdschrift teft een artikel gestaan over het boek van aldeman dat binnenkort verschijnt. En in artikel wordt nu vermeld, dat in het )ek zal staan dat Haldeman denkt dat hij iet wie Deep Throat was. Dat zo'n schim- l bericht uit afgeleide bron wereldnieuws bewijst dat het Watergate-schandaal de noederen nog steeds kan bezig houden, in c geval de gemoederen van journalisten. het grote publiek zal niet iedereen alle lej(tails van het Watergate-schandaal nog ecies op een rij hebben en daarom hierbij uitleg. tachtig man 1Haldeman was de chef van president :ons staf in het Witte Huis en was daar i oppermachtig man. Bijna iedereen die it met de president wilde bepraten moest Haldeman. Deze sleutelfiguur was loor uiteraard tot over zijn oren betrok- bij alle smerige zaakjes die er in het itte Huis om gingen. De rechter heeft hem achteraf voor beloond met een gevange- ki] ii in? ngs eerfcorri. >f t! en nisstraf die minimaal 2.5 en maximaal acht jaar moest duren. Dat is later omgezet in minimaal één en maximaal vier jaar, wat betekent dat Haldeman dit voorjaar weer op vrije voeten zal komen. Nu is Haldeman één van de weinige betrokkenen' die zijn relaas over Watergate nog niet op papier hebben gezet. Zijn vroegere companen Ehrlichman, John Dean, Colson enz. hebben er allemaal al een bestseller aan gewijd. De boeken zijn achter elkaar als „eerlijk", „openhartig", „onthullend" of zelfs „schokkend" aan de man gebracht. Wil Haldeman van zijn boek ook een verkoopsucces maken dan zal hij op zijn minst met één opzienbarende onthul ling moeten komen. Daar is het mysterie rondom Deep Throat natuurlijk erg ge schikt voor. Vieze film Deep Throat (letterlijk: diepe strot) is in de eerste plaats de titel van een vieze film die enkele jaren geleden in Amerika de tongen los maakte en nu in Nederland nog altijd tot een rechtzaak kan leiden. Het is ook de naam die de journalisten Bob Woodward en Carl Bernstein gaven aan de „hooggeplaat ste regeringsfunctionaris" die hen keer op keer tipte over wat er gaande was in het Witte Huis. Ze hebben altijd zorgvuldig ge heim gehouden wie die tipgever was. Het tweetal, dat er voor zorgde dat de in braak in het Watergate-gebouw niet in de doofpot werd gestopt, heeft de raadselach tigheid rondom Deep Throat zorgvuldig ge voed. In hun boek „All the President's Men" beschrijven zij vol spanning langs welke geheimzinnige wegen de contacten met de tipgever tot stand kwamen. Bernstein ont moette hem enkele malen in een parkeerga rage Dit mooie gegeven is in de film over datzelfde boek prachtig benut. We zien Bernstein (gespeeld door Robert Redford) in de slecht verlichte, betonnen ruimte tus sen de verlaten auto's door scharrelen naar de afgesproken plaats. Daar staat de raadse lachtige al te wachten. Zijn gezicht blijft zorgvuldig verborgen. Geruchten Vooral na de film bloeiden de speculaties over de identiteit van Deep Throat. In het postuur van de gefilmde man, zijn stem en zijn manier van praten werden aanwijzingen zocht voor de oplossing van het raadsel. Sommigen meenden in de man in de film toch onmiskenbaar senator Edward Kenne dy herkend te hebben. Anderen hielden het op Alexander Haig, de (nieuwe) stafchef in het Witte Huis. Ja, zelfs minister van buiten landse zaken Henry Kissinger ontkwam niet aan de geruchtenstroom. Rondom deze namen werden hele theorieën gebouwd, die nooit helemaal onlogisch wa ren en dus altijd wel enige aanhang kregen. Zo was algemeen bekend dat Kissinger de ambtelijke top in het Witte Huis niet kon luchten. Hij had er dus best aardigheid in het Watergate-schandaal op gang te houden. Een andere „logische" theorie was dat de CIA, de inlichtingendienst, er achter zat. Enkele kopstukken bij de CIA waren op zijn minst medeplichtig aan tal van komplotten en kuiperijen van deze dienst. Ze hadden er dus alle belang bij dat de aandacht van de nieuwsgierige persmuskieten op het Witte Huis gericht bleven. John Ehrlichman (de tweede man in Nixons vroegere staf) borduurt voort op dit thema in zijn sleutelroman „Washington achter gesloten deuren". Ehrlichman heeft met op zet zijn relaas in de vorm van een sleutelro man gegoten. Hij hoeft daardoor niet in te staan voor de waarheid van wat hij schrijft maar kan ondertussen wel de smeuïgste details aan het publiek verklappen. De Amerikaanse televisie heeft zijn boek ook prompt aangegrepen voor een sensationele serie. Zo heeft Ehrlichman bewezen zijn slimmigheid niet direct te hebben verloren na zijn eerloos ontslag uit het Witte Huis. Jonge ambtenaar Maar ondanks alle rijen artikelen en boeken over Watergate is nog steeds niet onomsto telijk vast komen te staan wie Deep Throat was. Dat wil niet zeggen dat we helemaal niet weten waar we hem moeten zoeken. De journalisten Woodward en Bernstein hebben zelf wel eens uitgelegd dat het een betrekkelijk jonge man was die nog een loopbaan voor zich had. Daarom hechtte hij ook zo aan anonimiteit. Een tweede aanwij zing komt van John Dean, Nixons vroegere juridische adviseur, die zelf ook wel eens als Deep Throat is genoemd. Dean heeft eens gezegd dat de geheimzinnige tipgever vrij veel wist, maar dat het ook opvallend was hoe veel hij kennelijk niet wist. Met andere woorden: Deep Throat wist in grote lijnen jvat er in het Witte Huis om ging. maar het fijne van veel zaken ontging hem. Dean zocht de tipgever daarom niet in de hoogste regionen van de ambtelijke staf in het Witte Huis maar daar direct onder. Op grond daarvan kwam hij tot een stuk of acht kandidaten. Doorgetrokken Haldeman heeft deze lijn nu kennelijk ver der getrokken en komt met de naam van Fred Fielding, de naaste medewerker van John Dean ten tijde van Watergate. Fielding wordt in Deans boek over Watergate vele malen genoemd. Erg aardig is (achteraf) de weergave van het telefoongesprek waarin heeft. Zij bestond voornamelijk uit munitie, tenten, slaapzakken en eer ste hulpgoederen. Ons commentaar staat op pagina 5. BELGRADO De Sowjet-Unie wil op de voortgezette Europese veilig- heidsconferentie in Belgrado niet akkoord gaan met een slotdocu ment waarin het woord „mensen rechten" voorkomt. De neutrale lan den die in Belgrado gekomen zijn met een tussenvoorstel voor een slotdocument, hebben daarmee geen beweging kunnen brengen in het Sowjet-standpunt. Zelfs de ge matigde aanbevelingen die in het tussenvoorstel staan, en die slechts een slap aftreksel zijn van wat het Westen in een akkoord zou willen hebben, hebben tot dusver geen ge nade gevonden in de ogen van de Russische delegatieleider Woront- sow. De conferentie van Belgrado kan de slotakte van Helsinki niet aanvullen of veranderen en er kan evenmin een overzicht worden gege ven van de tot dusver bereikte ver wezenlijking ervan, aldus Wo- rontsow. STOCKHOLM In Zweeds Lap land is een belangrijke uranium- vondst gedaan, die in de loop van de jaren weieens 10.000 ton puur ura nium zou kunnen opleveren. Dit heeft het Zweedse geologische insti tuut bekendgemaakt. Een woordvoerder van het instituut zei dat het met de huidige techni sche kennis zonder meer mogelijk uit het gebied 4.000 ton puur ura nium te winnen. Met de te verwach ten technische ontwikkelingen zal hier waarschijnlijk later nog eens 6.000 ton aan kunnen worden toege voegd. DURBAN Een rechter in Durban heeft in het openbaar onderzoek naar de dood vorig jaar van de poli tieke gevangene Bayempini Mzizi de uitspraak gedaan dat deze zelfmoord heeft gepleegd en dat geen vervol ging zal worden ingesteld. Hij kwam tot de conclusie dat de stelling van de advocaten van de familie van de overledene, dat deze door ophanging zou zijn vermoord, nergens op steunt. Bob Haldeman tijdens zijn gloriedagen in het Witte Huis. Fielding zijn chef Dean waarschuwt dat er op het Witte Huis grote deining is ontstaan over een Watergate-verhaal in.de Wash ington Post. Dean heeft zijn ontslag uit het Witte Huis indirect ook van Fielding gehoord. Dean was op dat moment zelf in New York om met de justitie te onderhandelen over een ak koord: hij zou gegevens verschaffen in ruil voor strafvermindering (de slimmerik). Zijn vrouw hoorde thuis in Washington op de radio dat John door Nixon was ontslagen. Zij draaide ogenblikkelijk het nummer van de juridische staf in het Witte Huls, kreeg Fielding en hoorde dat het radiobericht juist was Daarna kreeg zij haar man aan de telefoon die nog van geen ontslag wist Goed, deze Fielding zou dus Deep Troat zijn. Zeker weten we het nog niet HIJ heeft net als Haldeman niet gereageerd op het artikel in het tijdschrift. Zeer begrijpelijk, anders zou de publiciteitsstunt meteen af gelopen zijn. Laten we hopen dat de identi teit van Deep Throat nooit onomstotelijk vast komt te staan. Dan kunnen we tenmin ste nog eens genieten van nieuwe specula ties en „onthullingen" over dit mysterie. SALISBURY De drie gematigde zwarte Rhodesische nationalisten leiders hebben de Brits-Amerikaan se voorstellen voor een oplossing van de kwestie-Rhodesië eensgezind af gewezen. Een woordvoer van bisschop Moezo- rewa zei dat de onlangs op de confe rentie op Malta uitgewerkte voor stellen „gekomen en gegaan"' zijn. De leiders van het „Patriottisch front" waren het daar met David Owen en Andrew Young eens gewor den over toezicht van de V N. of een andere neutrale organisatie op ver kiezingen voor een zwarte meerder heidsregering in Rhodesië. JERUZALEM In Israël is beroe ring ontstaan doordat de minister van cultuur, Zeboeion Hammer, maandagavond op het laatste ogen blik een televisie-uitzending van een antimilitaristische film had ver boden De televisie staakte dinsdagavond uit protest Na het nieuwsbulletin werd de uitzending gestaakt. Knessethleden hebben er een debat over gevraagd en 25 schrijvers heb ben Begin een petitie gestuurd waarin onmiddellijke Intrekking van de maatregel of direct ontslag van de betrokken minister wordt geëist. Eenzelfde soort petitie kwam van 200 journalisten. Een advocaat in Tel Aviv heeft te gen het ministeriële besluit een aan klacht ingediend, waar het hoogge rechtshof zich donderdag over zal buigen. PARIJS Maandagavond is in Lyon de 54-jarige rechter Noel Daix op straat ontvoerd door vier mannen. Daix. die tot voor kort als rechter van instructie een verbitterde strijd leverde met de onderwereld van Lyon. werd op 1 februari tot recht bankpresident benoemd. Ooggetuigen zeggen, dat Daix tegen stand bood aan zijn ontvoerders, die hem in een auto sleurden. Lyon. een van de hoofdcentra van de Franse onderwereld, is het toneel geweest van verscheidene aanvallen op magistraten. In juli 1975 werd de rechter van instructie Francois Re- naud doodgeschoten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7