Heveadorp: schoonheidsfout tekening van een lezer Trouw commentaar jajans onthulling (1) Gemeentebestuur wil terug naar de natuur lajans onthulling (2) Binnenkort een beslissing over toekomst Oude boeken gooi je niet zomaar weg. 2 p r j Winter wint Koude lente? DICHTBIJ i eVEBDEB le ouders van 200 kinderen De Onderhandelaar DE ONDERHANDELAAR te laat? van wie is die grote truc? meer baby's neem de tram - IOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet aels minister van buitenlandse za- Mosje Dajan. heeft een zeer laktisch ogenblik gekozen om de aclische militaire steun aan Ethio- officieel te bevestigen. Hiermee tomen vast te staan wat al langer de wandelgangen bekend was: nen met de Sowjet-Unie. Cuba en den als Libië en Zuid-Jemen on- sieunt Israël een van de afschu- lilkste regiems in de wereld. Da- s bekendmaking klinkt ongeloof- in de oren: Israël trekt in de orn van Afrika één lijn met z'n est fervente tegenstanders en met ;enen in de Arabische wereld die Egyptische vredesinitiatief in het dden-Oosten het krachtigst heb- veroordeeld. buitenlandse betrokkenheid bij I conflict in de Hoorn van Afrika tmet name de steun van de com- nistische wereld aan het bewind kolonel Mengistoe in Ethiopië rt het westen grote zorgen. De hservatieve Arabische staten en k Iran verwijten de Verenigde ften werkeloos toe te kijken hoe strategisch belangrijk gebied i de Rode Zee onder communisti- le invloed dreigt te raken, iets dat laren wordt als een gevaar voor stabiliteit, niet alleen in Afrika maar ook in het gebied van de Perzische Golf. In Riad, Teheran en Cairo zou men lieyer zien dat Ame rika en Europa wapens leverde aan Somalië in plaats van de loze oproe pen tot vreedzame onderhandelin gen die nu worden gehoord. Hierbij komt dat Egypte het terug dringen van de communistische in vloed in de Hoorn van Afrika als een kwestie van levensbelang be schouwt. Egyptes president Sadat wantrouwt niet alleen elke stap die Moskou zet, maar beschouwt zich zelf als een van de speerpunten van de anti-communistische strijd in Af rika. Sadat is ervan overtuigd dat men in Moskou voortdurend plan nen aan het smeden is om hen in discrediet en uiteindelijk ten val te brengen. EtJn Ethiopische overwin ning in de strijd in de Hoorn van Afrika zou hieraan een bijdrage kunnen leveren. Zowel de zeevaart- routes van Egypte als de levensbe langrijke bronwateren van de Nijl zouden dan in gevaar komen. Van daar dat Sadat tijdens zijn bezoek aan Washington opnieuw om wa penleveranties heeft gevraagd om zijn „verplichtingen in Afrika" te kunnen nakomen. door Jac. Lelsz HEVEADORP Met Heveadorp is iets merkwaardigs aan de hand. De ANWB wijst er de weg heen, plaatsnaamborden geven aan waar het ligt, er wonen vierhonderd mensen, B. en W. van de gemeente Renkum, waartoe het behoort, hebben er december 1977 zells een ontwerp-bestemmingsplan voor gepubliceerd, en toch bestaat Heveadorp officiéél niet. Laten we Heveadorp maar een historische vergissing noemen, een schoonheidsfout in het zo fraaie weefwerk van de zuidelijke Veluwezoom. noudsher heeft ook Israël grote langen in de Hoorn van Afrika, aël wil koste wat het kost voorko- n dat de Rode Zee een Arabisch inenmeer wordt. Vandaar dat n met name met het voorname- l christelijke Ethiopië nauwe ban- aanknoopte. Tijdens de Tweede xeldoorlog leefde de liopische keizer Haile Selassie in uzalem in ballingschap. Onder bewind waren de Israëli's poli- k en militair in Addis Abeba kind i huis. Ethiopië was een van de tste Afrikaanse landen dat de ilomatieke betrekkingen met Is- I na de oktoberoorlog van 1973 brak. uopië heeft een lange kust langs Rode Zee. het gebied dat van tensbelang is voor de Israëlische )nomie en de havenstad Eilat, die kist aan de enige zuidelijke water- B voor Israël. Via de Rode Zee ren olietankers tussen Iran, Is- raëls voornaamste olieleverancier en Eilat. Israël wil ook voorkomen dat ooit weer haar de toegang tot de Rode Zee kan worden ontzegd door sluiting van Bab el Mandeb, hetgeen in 1967 aanleiding was voor de zes daagse oorlog. In de huidige fase van de vredeson derhandelingen met Egypte bete kent Dajans onthulling een stoot in de rug van Sadat. Zojuist kreeg de Egyptische president in Washington te horen dat ondanks zijn bewezen trouw aan het westen, men hem toch militair met in staat zal stellen om waakhond in Afrika te spelen. Juist op dat ogenblik laat Dajan Sadat in zijn hemd staan door te verklaren dat Israël samen met Egyptes aarts vijanden Moskou en Tripoli wapens levert aan een bewind in Afrika, dat Cairo als een grote bedreiging be schouwt. Dajans onthulling lijkt niet toevallig. Heveadorp, dat zijn nooit gesanctio neerde naam ontleent aan de rubber fabriek. die er zich eens vestigde (die later Goodrich werd genoemd en die nu Vredestein heet.) gaat eennieuwe toekomst tegemoet. Binnenkort, mogelijk nog deze maand, vallen daarover beslilssingen. Het gemeen tebestuur van Renkum wil, wat He veadorp betreft, daar komt het ei genlijk wel op neer. terug naar de natuur. De mensen kunnen er blij ven wonen, maar de fabriek moet weg en het landschap zal zoveel als mogelijk is worden terug-gecorri geerd (milieu-organisaties kijken het intussen argwanend aan. zij roeren de trom. zijn grotendeels verant woordelijk voor 150 bezwaar schriften). Wat is Heveadorp? En wat was het? Men zou het een nederzetting kun nen noemen in een dal, waarvan de oorsprongen liggen in de voorlaatste ijstijd. Het dal maakt deel uit van het stuwwalcomplex van de zuidelij ke Veluwezoom. Door het dal stroomt een beek. die onder de foei lelijke fabrieken van Vredestein doorloopt. Er zijn grote hoogtever schillen. tot zo n zestig meter over korte afstand. Hier en daar heeft men een verrukkelijk gezicht op de Rijn, die zich in de diepte in westelij ke richting slingert. Te onzaliger uur heeft men een van de minder steile hellingen vergraven tot terrassen, waarop de bedrijfsgebouwen en de woningen van de arbeiders verrezen. Die woningen maken nu een verpau perde indruk, in een deel ervan zijn buitenlanders gehuisvest. De wonin gen staan zo dicht tegenover elkaar dat eenrichtingsverkeer moest wor den ingevoerd. Groningers De geschiedenis van Heveadorp gaat een jaar of zestig terug. In verband met de grote werkloosheid in die provincie vestigde zich toen een aan tal Groningers in dit gebied (men kan er nog steeds noordelijke accen ten horen). Een uit Hoogezand geko men rubberfabriekje begon er in 1915 met de productie. Naderhand werd dat Goodrich en nog weer later Vredestein. In de hoogte van het inwonertal weerspiegelde zich steeds het wel en wee van de gefuseerde bedrijven. (ADVERTENTIE) U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). /M Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. Boekhandel J. de Slegte B.V.,Nieuwendyk 200, Amsterdam, Tel. 020-23 25 40 Rotterdam. Den Haag, Utrecht, Arnhem, Eindhoven, Enschede, Groningen, Leiden, Haarlem, Antwerpen. Gent. Op het hoogtepunt hebben er meer dan zeshonderd mensen gewoond (het bedrijf telde toen 1500 werkne mers). In de tweede wereldoorlog liep het aanzienlijk terug. De fabrie ken werden kapotgeschoten, maar naderhand herbouwd, evenals de woningen. Enige jaren geleden kwam het bedrijf in moeilijkheden. Heveadorp gaat dicht, evenals Loos duinen. Een deel van de productie zal voortgezet worden in een nieuwe fabriek, die in Renkum komt. Loos duinen levert een gedeelte van het personeel, de rest zal uit werknemers van Heveadorp bestaan. Het rijk heeft een tamelijk fors be drag in Vredestein gepompt om het bedrijf te redden. Eis van de minis ter van economische zaken was dat de opbrengst van de oude bezittin gen in Heveadorp gebruikt wordt voor de bouw van de nieuwe fabriek in Renkum. waarbij een cijfer van 25 miljoen gulden genoemd zou zijn. Heveadorp is eigenlijk helemaal van Vredestein: de grond, de bedrijfsge bouwen, de huizen, de straten en de nutsbedrijven. Een nieuwe fabriek mag in Heveadorp niet komen. Vredestein gaat, zoals bekend, naar Renkum. Op een plek waar ook Van Gelder (papier) een bedrijf heeft neergezet. Dat zint de natuurbe schermers ook nist zo erg. Zij heb ben voor een stroom bezwaarschrif ten gezorgd. Een klein gedeelte, dat de bestemming „Bos" had, moest namelijk de bestemming „Industrie en Handel" krijgen. De milieu-orga nisaties maken het gemeentebes tuur verwijten. Het zou eigen belang doordrijven. Burgemeester jhr. mr. H. G. van Holthe tot Echten heeft daarop gereageerd door te stellen dat B en W. oook verantwoordelijk heid hebben ten opzichte van de werkgelegenheid en daarom zoeken naar een compromis. Wantrouwen Voorlichtingsambtenaar H. van Krieken zegt dat er ten onrechte wantrouwen heerst jegens het ge meentebestuur van Renkum. Ook wat de plannen met betrékking tot Heveadorp betreft. Het kan alleen maar beter worden, „want het is nu een troep". De enclave wordt om ringd door weelderige bossen. Het is een gebied van grote landschappe lijke en natuurwetenschappelijke waarde. Dat moet zoveel mogelijk' worden hersteld. Als de fabriek wordt gesloopt, komt de beek weer vrij te liggen. Een gedeelte van het terrein zal slechts beperkt mogen worden betreden. Elders zou een groengebied ontwikkeld kunnen worden met een meer parkachtige aanleg en met een meer recreatieve functie. Het bestemmingsplan voor ziet in de bouw van een kleine 300 Heveadorp. Met de fabrieken van Vredestein en op de voorgrond de woningen. Helemaal bovenaan de Rijn. Luchtfoto van Louis Drent. woningen. Met het huidige aanbod aan (te renoveren?) huizen komt men dan op ruim vierhonderd wo ningen. Om tot een sluitende gron dexploitatie te komen, zijn volgens de gemeente 240 woningen in de vrije sector nodig en vijftig premie- woningen. Dat betekent dat er vrij luxueus zal worden gewoond. B. en' W. hebben echter als eis gesteld dat de belangen van de huidige ingeze tenen. overwegend eenvoudige ge zinnen, zullen worden ontzien Vredestein heeft destijds enige pro- jectonwikkelaars uitgenodigd om een plan op te stellen voor Hevea dorp Naarons werd meegedeeld zal Centraal Beheer waarschijnlijk op treden als „de architect van het plan". Over enkele weken kan het overleg over het plan worden afge rond. Centraal Beheer treedt als projectontwikkelaar op, wat zowel de verkoop van de fabriek inhoudt als datgene wat er voor in de plaats moet komen. „We verwachten geen problemen meer", aldus de Vredes- tein-functionaris Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859. imsterdam Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten «s er een boekenbon lat .an ,er en, •id. dt. uit is j od- je nte een ge- ten Ivy ens de r\ :0 9) w Vijf vinders rnalcen nog geen vuist.. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten De winter maakt vorderingen in ons land en schijnt serieus van plan direct niet weer te verdwij nen. Het is nog wel niet zover dat de boeren pakken hooi te gen de buitenmuur zetten om de kou te weren (zoals tijdens strenge vorstperiodes in Ameri ka), maar toch vertoont de tem peratuur een dalende lijn. Op de meeste plaatsen is er lichte vorst te verwachten tussen min één en min vijf graden Celsius, in het noordoosten en oosten kan de thermometer binnenkort vermoedelijk de matige grens van minus vijf graden Celsius in benedenwaardse richting passe ren. Het is goed denkbaar dat er binnenkort waarden tussen min vijf en min negen graden tot stand komen. In de afgelopen nacht kan het kwik in het noor doosten al tot circa min vijf gra den Celsius zijn gezakt, vooral ook omdat daar gebieden zijn waar twee tot vijf centimeter sneeuw ligt. Niet de hoge druk boven Rus land maar de Groenlandse heeft bewerkstelligd dat nu sprake is van een kou-invasie. In feite was het een soort satelliet van het Groenlandse maximum die de barometers in Noorwegen en Zweden een duw vooruitgaf. Lees hoe het communiqué van de weerdienst in Brackhell de ontwikkelingen ziet voor de ko mende dagen: „Een hogedruk- gebied van 1035 millibaar ten zuiden van Spitsbergen trekt langzaam naar het zuiden. Het wordt vrijdagmorgen vroeg met 1033 millibaar bij Zuid-Noorwe- gen verwacht. (Je reinste blok kering). Een hogedrukgebied van 1029 millibaar ten westen van de Golf van Biscaye gaat naar het zuidoosten. Een nieuwe depressie van 1000 millibaar, in ontwikkeling op de oceaan, kiest Iberia (Portugal-Spanje) als reisdoel. Een depressie ten oosten van Long Island wordt vrijdag met 992 millibaar ten oosten van New Foundland ver wacht." Deze depressies kunnen dus niet toeslaan in ons werelddeel waar ook in de tweede helft van deze week de oostelijke tot noordoos telijke stroming in het zadel blijft, wellicht nog wat toene mende kracht door de tegenstel ling Noors hogedrukgebied Biscaye-depressie. De Ameri kaanse kaarten voor zaterdag zien het meer in een noordelijke circulatie van de Noordpool tot over dé Noordzee zitten met de- pressie-ontwikkeling boven Scandinavië en een zich van Zuid-Noorwegen naar de oceaan terugtrekkend maximum: een welbekend beeld uit vooraf gaande maanden. Of het die kant werkelijk uitgaat is nu nog onzeker. De sneeuwstorm in het noord oosten van de Verenigde Staten is teweeggebracht door een 985 millibar diepe depressie in com binatie met een 1054 millibar sterk hogedrukgebied boven de Hudson Baai. Het hospitaal schip De Hoop rapporteerde gis termiddag om één uur onweer op de Noordzee: positie 54 gra den noord. 4 graden oost, dat is ergens ten noorden van Den Helder bij oost noordoosten wind en een temperatuur van één graad Celsius. Profeet Pruiksma in het Friese Boksum voorziet een koud en guur voorjaar. Hij denkt dat de eieizoekers zostraks nog menig traan uit de ogen zullen moeten wegpinken. Pasen wordt wit dit jaar, zegt hij. Hoe het met de temperatuur gesteld was in april vorig jaar in Aziatisch Rusland meldt onze man in Oud Beier land: volop winter was het toen bijvoorbeeld in Werchojansk met een gemiddelde tempera tuur van minus 10.4 graad Celsi us. Dat was bovendien nog ruim drie graden warmer dan nor maal. Nog in mei was het steen koud op het Arctische eiland Ostrov Vize met gemiddeld mi nus 9 graden Celsius over de maand. In maart vorig jaar was de gemiddelde temperatuur in Werchojansk minus 33.8 graad Celsius en dat was een „te laag" van drie-en-een-halve graad. temp 7.19 u station Amsterdam Dc Bilt Deelcn Eeldv Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Hclsink Innsbruck Klagcnfurt Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchcn Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanbul Las Palmos New York sneeuw Tel-Aviv onbew |7 n Tunis onweer 10 f, HOOGWATER donderdag 9 februari Vlissingen 2 56-15 22. HartngvlleUlutaen 3 14- 15 33. Rotterdam 4 54-17 35, 8chevenlngen 4 16- 16 28. IJ muiden 4.49-17 01. Den Helder 8 56- 21.30. Harllngen 11 22-23 39, Dellzljl 0.48-13 25 licht bew. regen geheel bew. motregen licht bew regen regen onbew. licht bew geheel bew. licht bew geheel bew. geheel bew. regenbui zwaar be* Z&l Sender redactie van Loes Smit ,odra we Papa en Mama zagen, nden we ze altijd tegemoet en ogen Papa Santi om de hals. Als j helemaal bedolven was onder kinderen, vroeg hij: En kinde- n, zijn jullie zoet geweest? aa! riepen we dan allemaal tege- k Heeft niemand kattekwaad tgehaald? Neee! We wisten dat j dan zijn handen in zijn zak zou eken, waaruit dan voor iedereen n snoepje tevoorschijn zou men." ipa Santi. bedolven onder de kin- ren, want hij had er wel een paar nderd Van zichzelf twee Fa- B& en Teofilo en dan nog hon- rden (half-)wezen. voor wie apa en mama" en hun beide ons. met financiële hulp uit het atenland zorgden. Misschien roe- in die Italiaanse namen herinne- 3 8e ngen op In het begin van de jaren in, 8. ventig brachten de Trouw/Kwar- ieus- t-iezers met een Sinterklaasactie id bijeen voor het in ruim zeven- i jaar van kindertehuis tot kin derdorp uitgegroeide Casa Mater na, dat in Portici, een voorstad van Napels, staat. De schoolbus die van dat geld gekocht kon worden, wordt nog steeds intensief ge bruikt: elke dag rijdt de bus de arme volkswijken van Napels en Portici in om de externe pupillen op te halen, die in het kinderdorp onderwijs en een warme maaltijd krijgen en ze 's middags weer naar huis te brengen. De kinderen die in Casa Matern zelf wonen, komen van veel verder. Ze hebben geen vader of moeder of helemaal geen ouders meer. Die vinden ze in Casa Materna, want dat is heel wat meer dan een dak boven hun hoofd: een protestants tehuis in het rooms-katholieke Ita lië. waar de door hun geloof en hun liefde voor verweesde en minder bedeelde kinderen gedreven San ti's zoveel goeds tot stand hebben gebracht, dat het wantrouwen van de roomse omgeving tegen „die protestanten" langzamerhand is omgeslagen in waardering. Een, echt tehuis, herinnert zich Emilio) de Cesare, inmiddels verneder landst hij woont hier met zijn Nederlandse vrouw en zoontje Alessandro maar geboren in Ca- labrië in Zuid-Italië en vanaf zijn vierde jaar opgegroeid en opgevoed in Casa Materna. Ook hij had geen ouders meer, maar in het kinder dorp vond hij een heel nieuwe, gro te familie: vriendjes bij de vleet, twee „vaders" Fabio, die later verongelukte en wiens taak werd voortgezet door zijn broer, de pre dikant Emanuelle, en de arts Teofi lo en een „moeder", de vrouw van Teofilo. En dan natuurlijk een opa en oma, papa en mama Santi, die het werk in 1906 zonder één cent begonnen zijn en het later aan hun zoons hebben overgedragen. Emilio de Cesare heeft zijn ervarin gen voor Casa Materna Nederland opgeschreven. Zijn verhaal. „Nie- mandskind". wordt ook in het En gels en Duits vertaald, zodat velen kunnen lezen hoe gelukkig Emilio's jeugd ondanks alles is geweest. Hoe hij achter een sombere grijze poort tot zijn vreugde een prachti ge tuin vond met veel gras. palmen en bloemen, hoe zijn „vaders" met hem stoeiden, maar hem zonodig ook straften, hoe lief „mama" voor hem en alle anderen was. hoe het op school was, hoe gezellig de kerstdagen waren en hoe hij ten slotte afscheid moest nemen Casa Materna is voor een belang rijk deel afhankelijk van hulp uit het buitenland. In Duitsland, Zwit serland, Engeland de VS en in ons land is een stichting gevormd, die de giften verzamelt en aan het kin derdorp afdraagt. Naar verhouding draagt het Nederlandse comité de al genoemde stichting Casa Ma terna Nederland, postgiro 855777 in Rotterdam het meest van alle buitenlanders bij- Dat is ook hard nodig, want in een huis met twee honderd kinderen valt altijd wel iets aan te vullen, te verbeteren of uit te breiden. Zo moet nodig het jongenspaviljoen worden ver bouwd en staat het sterk verouder de rioleringsstelsel op springen. Er blijft werk aan de winkel. Nog deze maand verschijnt Ed van Thijn's/Dagbock van een Onderhandelaar/. Overmorgen al in Vrij Ne derland exclusief een eerste voorpublicatie. Lees:/de grote truc van Van Agt aan de ronde tafel/. Nog deze maand verschijnt Ed van Thijn's 'Dagboek van een Onderhandelaar'. Morgen al in Vrij Nederland exclusief een eerste voor publicatie. Lees: 'de grote truc van Van Thijn aan de ronde tafel*. Inhakend op het uit een of ander wonderlijk werkend brein ontspro ten plan om „Schiphol" te wijzigen in iets als Amsterdam Internatio nal Airport, concludeert Herman Post in KRO's omroepgids Studio: „Je hoeft echt geen verstokte nati onalist te zijn om te kunnen voor zien, dat dit het begin van het einde van onze onafhankelijkheid als Staat der Nederlanden betekent Misschien is het al te laat. In Ame rika denken ze immers nu al, dat Amsterdam de hoofdstad van De nemarken is en Mies Bouwman een Duitse terroriste". Op het eerste gezicht tweemaal dezelfde advertentie, maar wie goed leest zal een opmerkelijk verschil zien. Want iedereen weet wel, dat politici en trucs bij elkaar horen als plakseipot en lijmkwast, maar van wie is dé grote truc die hier wordt aangekondigd? Maandag was ie volgens de advertentie in de dagbladen van Van Agt, gisteren in vrijwel letterlijk dezelfde aankondiging van Van Thijn. Als de echte trucmaker nu zou moeten opstaan, zouden beide heren zich achter de ronde tafel verheffen, begrijpen we uit de verklaring van Vrij Nederland, want met de grote truc hebben ze allebei van doen. De algehele ontknoping van het raadsel blijft voorbehouden aan wie het verhaal met eigen ogen wil lezen. Drie uur per week korter werken voor moeders met twee of meer kinderen, achttien weken tot een halfjaar volledige doorbetaling van het salaris en de bevalling en het eerste jaar nog een heel aardig ex traatje voor de baby. Die maatrege len hebben in Oost-Duitsland ge werkt Het ging er de autoriteiten maar om, dat moeders èn vaders zich zouden laten verleiden om (meer) kinderen te krijgen, en dat hebben ze gedaan: vorig Jaar wer den er in het land meer dan 220.000 baby's geboren, ruim 27 500 meer dan het jaar daarvoor. De kraam klinieken barsten uit hun voegen, en er gaat nauwlijks een week voor bij of er wordt wel een nieuwe crè che geopend. Dank zij de tegemoet komingen voor werkende moeders ligt het geboortenpercentage nu op 13,3 baby's per duizend Oost-Duitr sers. Nog altijd een stuk lager dan in de andere Oosteuropese landen, maar nu de „operatie" na één Jaar al zoveel opgeleverd heeft, maken ze zich daar geen zorgen meer over de toekomst. Zo moe was een betonwerker uit de Poolse stad Lodz, dat hij 's nachts letterlijk de tram naar huis nam. Niet alleen een kaartje en één plaats, maar de hele tram. Hij joeg de bestuurder weg en nam zelf diens plaats in. maar de passagiers wisten de man te overmeesteren en naar de politie te brengen. De be tonwerker zal nu wegens kaping van een tram voor de politierechter moeten verschijnen, maar hij heeft a) gezegd dat dat helemaal zijn bedoeling met geweest is Hij had een flinke slok wodka op en ver langde hartstochtelijk naar zijn bed. Bovendien had hij al een uur op de tram moeten wachten en hij had geen zin meer om nog eens over te stappen, reden waarom hij de hele tram linea recta naar zijn eigen huis had willen rijden

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5