Agee moet spoedig land uit NMB-girosparen. Van huis uit gemakkelijk. Beroepsverboden inzet Russelltribunaal 'Verbod spuitbussen nu al voorbereiden' NAVO wil havens tegen luchtaanval beschermen Belasting voordeel Motie verworpen: geen beroep bij Raad van State Wie kan schrijven en rekenen neemt *n NMB-girospaarrekening. ^Rotterdam en Antwerpen Minister Ginjaar neemt adviezen over: Nieuw onderzoek: winst PvdA-D'66 verlies CDA/VVD Kwiksinaasappels via havensteden ^bij de consument Koopsompolis Behandeling gevangenen, censuur en verdediging ook ter sprake Brazilië wacht Urenco-overleg af WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet3 Van onze parlementsredactie den haag - De Amerikaan Meerderheid wel Philip Agee, ex-agent van de Amerikaanse geheime dienst VOOf Wetswijziging CIA, zal op korte termijn ons land moeten verlaten. Hij zal niet de gelegenheid krijgen bij de Raad van State in beroep te gaan tegen de beslissing van staatssecretaris Haars (justi tie) dat hij het land uit moet. De Tweede Kamer verwierp gisteren motie van het PvdA-Kameriid IVan den Bergh om Agee wél in de rd| gelegenheid te stellen bij de Raad 'van State in beroep te gaan. Det "e motie kreeg 68 stemmen voor (linkse' 'fracties, de CDA-ers Faber en J. N. Scholten en de WD-ers Kappeyne van de Copello, Ginjaar-Maas, Keja, Nypels en Vrijlandt-Krijnen) en 76 It tegen (meerderheid CDA, VVD en de rechtse fracties). jeq Een grote meerderheid in de Kamer e 1 vindt overigens dat bij de wetswijzi- ging ten aanzien van het vreemdelin genbeleid het recht op beroep bij de Raad van State wel moet worden ingebouwd. De Kamermeerderheid wilde deson danks nu voor AGEE niet een speci ale mogelijkheid tot beroep introdu ceren. „Dat zou Agee in een uitzon deringspositie plaatsen ten opzichte van honderden andere vreemdelin gen, die dat recht nu ook niet krij gen", zei de CDA-woordvoerder Van den Broek. Politieke motieven Op de achtergrond speelde ook mee dat deze fractie mevrouw Haars niet bij haar eerste beleidsbeslissing al de voet zo opvallend dwars wilden zetten uit politieke overwegingen. Dit ondanks de verklaring van PvdA-zijde dat de motie uitsluitend de zaak-Agee betrof en niet bedoeld was het optreden van de staatssecre taris in meer algemene zin af te keuren. De voorstanders van de motie meen den dat een behoorlijke rechtsgang in ieder geval gegarandeerd moet zijn. Temeer door de reden, waarom staatssecretaris Haars tot haar be sluit is gekomen, met name door de linkse fracties scherp is aange vochten. Volgens Haars zou Agee, door zijn activiteiten als ex-agent van de CIA, de vriendschappelijk betrekkingen met de VS kunnen aantasten. Feiten op dit punt kwamen echter niet op tafeL Beroep bij een van de regering onaf hankelijke instantie als de Raad van State zou daarom, volgens de voor standers van de motie, op zijn plaats zijn geweest. Verdrag Agee rest momenteel nog wel de mogelijkheid op grond van een ande re juridische procedure, uitgaande van het Amerikaans-Nederlandse vriendschapsverdrag de zaak aan de Raad van State voor te leggen. Staatssecretaris Haars is echter niet bereid 'Agee in Nederland te laten blijven in afwachting van de beslis sing van de Raad van State of zij dit beroep in behandeling kan nemen. Agee is al eerder Engeland en Frank rijk uitgezet. West-Duitsland mocht hij niet in. Bij terugkomst in de Verenigde Staten wacht hem moge lijke vervolging wegens de feiten die hij over de CIA bekend heeft gemaakt. 1% extra rente. Gemak dient de mens. Logischdus.dat NMBgirosparen tot zo'n succesvolle nieuwe service is uitgegroeid. Ga maar na: u blijft rustig thuis, regelt uw NMB-girospaarreke- ning via de brievenbus en u vangt geen 4% maar 5% rente. Al wat u nodig hebt is een bank- of postgirorekening; doet er niet toe bij welke instelling. Direkt opvraagbaar zonder retourrente. Een ander belangrijk voordeel: uw geld staat niet vast. Tot f. 5000,- per maand dagelijks opvraagbaar. De eerste inleg op de NMB- girospaarrekening dient tenminste f 250,- te bedragen. U krijgt speciale formuliertjes voor overboeking naar uitslui- tend eigen bank- of girorekening. Een premiecheque als extraatje. Iedereen die vóór 1 maart a.s. een NMB-girospaarrekening opent, ontvangt'n premiecheque van f. 7,50. Leuk als gift aan club. kerk of vereniging. Niet verplicht, maar wel 'n unieke gelegenheid om uw betrokkenheid te tonen. Tijdelijk 'h prent icchcqitc rail f. 7,50 kadu r irivnifjingn/ krik ADVERTENTIE: FleUPOp VOOK.... VM een onzer verslaggevers ..IK Van onze Haagse redactie en BRUSSEL/DEN HAAG De militaire staf van de NAVO in i. Brussel heeft een miljarden- plan ontwikkelt om de havens van Rotterdam en Antwerpen ,n te.beschermen tegen eventuele an luchtaanvallen. Dit plan zal worden besproken op de NAVO topconferentie eind mei in n Washington. Rotterdam en Antwerpen zijn be- 1 langrijke militaire havens in geval van toenemende spanning of conflic ten met het Warschaupact. De aan voer van Amerikaanse versterkin gen, militairen en materieel zal in belangrijke mate via die havens plaatsvinden voor zover dat door de lucht niet mogelijk is. De Nederland se en Belgische zeehavens zijn daar voor de aangewezen plaatsen sinds Frankrijk zich zes jaar geleden te rugtrok uit de militaire NAVO-orga- nisatie. Oorspronkelijk zouden die militaire versterkingen via Franse havens worden aangevoerd. wie in stilte aanbeden wordt A.s. dinsdag 14 februari: Valcntijndag. Uw Fleuropbloemisl is graag uw postiljon d'amour. Mei een bloemengroet. U weel wel voor wie. Fleurop Inlerflora staat er voor 'i Koninginnegracht 135, Den Haag.^ DEN HAAG Minister Gin jaar (milieuhygiëne) meent dat nu reeds moet worden begon nen met de voorbereiding van een eventueel verbod op spuit bussen waarin schadelijke drijf gassen worden gebruikt. Vooruitlopend op een dergelijk verbod moet op de spuitbussen de waarschuwing worden aan gebracht dat het gebruik na deel voor het milieu en de ge zondheid kan opleveren. Minister Ginjaar neemt hiermee de adviezen over, die de Raad inzake de luchtverontreiniging en de Voorlopi ge centrale raad voor de milieu hygiëne over een mogelijk verbod van de drijfgassen hebben uitge bracht. De vorige minister van mi lieuhygiëne, mevr. mr. I. Vorrink, had vorig jaar deze maatregel reeds aangekondigd en advies aan beide raden gevraagd. De fabrikanten van spuitbussen verzetten zich fel tegen de waarschuwing en zien liever een totaal verbod van de schadelijke drijfgassen (chloorfluorkoolstofver- bindlngen). Met de definitieve beslissing over een verbod van drijfgassen wil minis ter Ginjaar wachten tot het eindrap port is verschenen van de Ameri kaanse NAS (National Academy of Science), dat dit najaar wordt ver wacht. Uit een tweede tussentijds rapport is echter gebleken dat de chloorfluorkoolstofverbindingen de ozonlaag ernstiger aantasten dan werd aangenomen. Die aantasting kan leiden tot ernstige milieuschade, een toename van het aantal gevallen van huidkanker en klimaatverande ringen. Vertraging tegengaan Minister Ginjaar wil nu reeds een- verbod voorbereiden om te voorko men dat wanneer het Amerikaanse onderzoek inderdaad aantoont dat er sprake is van ernstige schade, vertraging in de uitvoering van het verbod optreedt. Bovendien is het nog niet duidelijk of een verbod in EG-verband wordt afgevaardigd, of dat iedere lidstaat van de EG zelf tot een verbod moet besluiten. De daar uit voortvloeiende onzekerheid over het moment waarop het verbod van kracht kan worden, maakt het wen selijk al eerder een waarschuwing op de spuitbussen met chloorfluorme- thaanverbindingen aan te brengen. Door de waarschuwing wordt het publiek ingelicht over de mogelijke schadelijke gevolgen, terwijl boven dien onderscheid wordt gemaakt tussen spuitbussen met chloorfluor koolstofverbindingen (ongeveer veertig procent van wat op de markt wordt gebracht) en spuitbussen met onschadelijke drijfgassen. Daar naast kan de waarschuwing de ont wikkeling van vervangende midde len stimuleren. Overigens kan de 'verplichte waarschuwing nog enkele maanden op zich laten wachten. In Zweden zullen de schadelijke drijf gassen op 1 Januari van het volgend jaar worden verboden: in de Verenig de Staten zal het verbod stapsgewijs het komende jaar worden ingevoerd. Termijnplannen gdi aaP HILVERSUM (ANP) Winst voor PvdA en D'66, verlies voor CDA en VVD. Dat is het resultaat van een enquete van het bureau Lagendijk, drie weken geleden, onder 1200 per- 3| sonen, over de komende statenver- 4 kiezingen. In de uitzending van het AVRO-radioprogramma totaal-the ater is dinsdagavond de uitslag be kend gemaakt. Van de ondervraagden gaat 87 pro cent op woensdag 29 maart stem men. Op de vraag, op welke partij *n M gestemd wordt, antwoordde 36,2 louf proctent: PvdA (bij de vorige enquê te 33,8 procent), 30,7 procent CDA (31,9), 16,9 procent WD (18), 8.4 pro- cent D'66 (5,4), 7,9 procent overige naai partijen (11). lar» j 31 procent van de ondervraagden meent, dat de PvdA bij de komende tj verkiezingen de grootste partij wordt, achttien procent verwacht ïlenl dit van het CDA en elf procent van I de VVD. dl Van alle ondervraagden verwacht 39 procent, dat het kabinet-Van Agt de volle periode tot voorjaar 1981 uit ziet; 27 procent verwacht een zit tingsduur van twee tot drie jaar, j zestien procent van een jaar en zes (Zul) procent van slechts enkele maanden. ïsdi i Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De centrale recher che informatiedienst (CRI) is tot de conclusie gekomen, dat de met kwik ingespoten sinaasappelen via im- portbedrijven in Rotterdam en Ant werpen bij de consument terechtko men. Na de uitwisseling van gege vens met de recherche in West- Duitsland en België heeft de CRI deze lijnen kunnen natrekken, aldus eenwoordvoerder van het ministe rie van justitie gisteren. Bil jai npa ecei reni Si ns o iopr cort VI •n. nden Gi nt t ei Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van defensie in Den Haag wees er gisteren op dat plannen om luchtverdediging van onder meer havens te verbeteren al jarenlang aan de orde zijn. De NA- VO-ministers zullen deze plannen nu gaan bespreken in het kader van lange termijnplannen voor de verbe tering van de niet-nucleaire verdedi gingskrachten van de NAVO. Over die lange termijnplannen zijn op de NAVO-top in Londen verleden jaar op aandrang van de Amerikaanse president Carter al afspraken gemaakt. De luchtverdediging krijgt speciale aandacht gezien de sterke groei en het aanvallend karakter van de luchtstrijdkrachten van het War schaupact, zo deelde de woordvoer der in Den Haag mee. In het door de militaire NAVO-staf uitgewerkte plan wordt voorgesteld rond de Ne derlandse en Belgische zeehavens, waarbij ook Vlissingen en Zeebrug- ge, een reeks van luchtdoelraketten op te stellen en verder te zorgen Voor een aantal NAVO-straaljagers voor verdedigingstaken ter plaatse. Radarstations Een andere belangrijke bijdrage aan een betere luchtverdediging is de aankoop van vliegende radarstati ons die vijandelijke luchtaanvallen in een vroeg stadium kunnen signa leren. Het systeem van vliegende ra darstations, het zogeheten AWACS, wordt al enige tijd bediscussieerd binnen de NAVO. De NAVO-landen zijn het er wel over eens dat dit systeem moet worden ingevoerd maar ze zijn het nog lang niet eens over de verdeling van de kosten van rond de twee miljard gulden. Het meest waarschijnlijke is dat de NAVO de AWACS van Amerikaanse makelij zal kopen. Dat is een Boeing 707 uitgerust met een grote radar schotel op de rug van het vliegtuig. Van onze redactie economie De koopsompolis is een levensverze kering waarbij het verschuldigde pre miebedrag in een keer wordt betaald en niet gespreid over een lange reeks van jaren, zoals doorgaans het geval is. De uitkering op de verzekering vindt in veel gevallen al na zes jaar plaats. Nogal wat mensen met hogere inko mens hebben tot voor enkele jaren gebruik gemaakt van de enorme be lastingvoordelen die dc koopsompolis bood. Was de eenmalige premie bij voorbeeld 100.000 gulden groot, dan werd het geld geleend van de verzeke ringsmaatschappij. Uiteraard moest rente en aflossing worden betaald. Omdat echter de uitkering al na zes jaar geschiedde was dat per jaar een fors bedrag waarvan het rentebe- standdecl voor de fiscus aftrekbaar is. Dat was het eerste voordeel. In de zes jaar looptijd was die 100.000 intussen flink gegroeid. Vol gens een voorbeeld, destijds gegeven door de voormalige staatssecretaris Van Rooijen wel tot 160.000. Van die 60.000 werd slechts een klein deel belast en dat nog tegen een tarief dat voor mensen in de hoogste inkomens klasse zeer gunstig was. Er bleef van het overschot dan meer dan 50.000 Van die halve ton moet de rente wor den afgetrokken die aan de verzeke ringsmaatschappij werd betaald. Om dat, zoals gezegd, die rente voor de belasting aftrekbaar was, bleef er per saldo nog 30.000 over. Resumerend: iemand die een koopsomverzekering van een ton sloot, had zes jaar later netto 30.000 verdiend. Door aanne ming van het wetsontwerp Van Rooi jen in september zijn dc voordelen nu aanzienlijk geringer. Vervolg van pagina 1 In hun brief schrijven de inspec teurs: „als het Inderdaad waar mocht zijn dat zelfs ministers en volksvertegenwoordigers, in wier handen de wetgevende arbeid ligt, zich niet meer ontzien om in het zicht van een wetswijziging van der gelijke constructies te eigen bate gebruik te maken, doemt de vraag op waarom de belastingdienst zijn strijd tegen de voortdurende daling van de fiscale moraal eigenlijk nog steeds vereet." Gevolgen Zij vragen dan ook om een parle mentaire enquête met het doel „de ernstige verdachtmakingen jegens de politici te ontzenuwen, dan wel, indien de juistheid van de gestelde feiten mocht blijken, de onoirbaar- heid van deze gedragingen te be klemtonen", aldus de brief van de belastinginspecteurs, die verder spreekt over „diep onbehagen in de belastingdienst met verstrekkende gevolgen voor de inzet waarmee het werk wordt verricht". Hij wil gaarne onder ede verklaren geen koopsompolis te hebben afge sloten, en hij ziet daarom een parle mentaire enqüete dan toch als het enige juiste middel om „de smet" op de Kamerleden weg te nemen. Dui- senberg vindt overigens dat de be lastinginspecteurs beter hun actie via hun hoogste baas, de minister van financiën, hadden kunnen spe len, dan via het parlement In verzekeringskringen heeft de ac tie van de inspecteurs inmiddels ook grote beroering gewekt. Door presi dent-directeur van de Stad Rotter dam, de heer Van Steensel, de maat schappij die een derde van de koop- polis-markt in handen heeft, wordt met kracht ontkend dat er voor 14 november 1975 (de datum waarop de toenmalige staatssecretaris Van Rooyen voor het eerst officieel het wetsontwerp tegen de koopsompolis aankondigde) massaal door volks vertegenwoordigers een dergelijke polis is afgesloten. „Vuige laster, een ondermijning van het gezag van de parlementariërs," meent Van Steensel, die geen gege vens uit zijn cliëntenbestand be kend wil maken, maar uit die gege vens wel zelf de conclusie trekt dat voor wat betreft de stad Rotterdam er geen sprake is van een massale toeloop van politici op de koopsom polis. In het Parool-artikel van september Toplonn vorig jaar werd gesteld dat 38 Ka- merleden, het merendeel van het CDA, en tevens acht bewindslieden, onder wie twee van de PvdA, zich aan de moreel laakbare handelingen hebben schuldig gemaakt. Een van de ex-bewindslieden, van wie de naam gisteren in verband met de koopsompolissen in Den Haag circuleerde, die van ex-minis ter van financiën Duisenberg, ont kende gisteravond volstrekt iets met de kwestie van doen te hebben. Wel was er vlak na 14 november, de datum waarop Van Rooyen zijn wetsontwerp aankondigde, sprake van een massale toeloop op de koop sompolis, vanuit alle meer gefortu neerde lagen der bevolking. Zo werd er aan koopsompolissen in 1975 voor anderhalf miljard gulden omgezet, met een nadeel voor de belasting dienst van driehonderd miljoen gul den, aldus een persbericht van het departement van financiën vorig jaar. „Heel Nederland wist het. Van een exclusieve voorkennis van politici was helemaal geen sprake", aldus drs Notenboom belastingspecialist van de CDA-fractie, over de beschul diging „laster" volgens Notenboom dat de voormalige CDA-staatsse- cretaris van financien drs Van Rooi jen zijn politieke vrienden had ge tipt dat er snel een eind zou komen aan de fiscale truc met de koopsom polissen. De beschuldiging is nu aanleiding voor de brief van de belastingin specteurs aan Kamervoorzitter Von deling, Drs Notenboom die in het krante-artikel als bron wordt ver meld, was al enkele dagen op de hoogte van de brief, omdat Vonde ling hem om raad had gevraagd. In de beschuldiging speelt de datum 14 november 1975 een grote roL Toen deelde de staatssecretaris de Tweede Kamer schriftelijk mee dat hij werkte aan een wetswijziging om de koopsomtruc te doen beëindigen. De latere wet kreeg terugwerkende kracht tot diezelfde datum 14 no vember. Wie echter nog voor die tijd een koopsompolis kocht, kon nog gedeeltelijk profiteren van de oude voordelige regeling. Vlucht De koopsomtruc nam in 1975 een hoge vlucht, en de verzekeraars vroegen zich dan ook al enige tijd af of de regering niet zou ingrijpen. Drs Notenboom wijst erop dat in de Ka merstukken van Chuzijde door" een van Van Rooijens voorgangers, het Kamerlid mr Scholten de re gering rechtuit de vraag werd ge steld of en wanneer er zou worden ingegrepen. Dat was op 9 november Notenboom: „Toen stond het vast dat de regering nu wel iets moest antwoorden, en iedere ingewijde wist dat dat antwoord zou zijn dat er ingegrepen zou worden." Maar al eerder dan begin november 1975 rommelde het rond deze zaak. meiDe CRI komt zMn conclusie, om- j dat buiten Europa geen melding is gemaakt van met kwik ingespoten vruchten. Bovendien is gebleken, dat de sinaasappelen niet lang voor gj de consumptie moeten zijn ingespo- j. ten. Dat kan worden vastgesteld, omdat eenmaal ingespoten sinaas- appels snel gaan rotten en de tot nu toe aangetroffen vruchten waren "niet rot. Overigens zijn ook gisteren weer dergelijke met kwik ingespo ten exemplaren gevonden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het derde Russelltribunaal, dat een oordeel wil vellen over de vraag of er in West-Duitsland mensenrechten worden geschonden, zal op 29 maart in Frankfurt de eerste openbare zitting houden. Daar zullen de beroeps verboden waarmee linkse mensen uit overheidsbanen worden geweerd, centraal staan. duitse ministerie van binnen landse zaken de mogelijkhe den bestuderen om te voor komen dat het tribunaal in West-Duitsland plaatsvindt. In Groningen werd een vrouw onwel na het eten van sinaasappelen en dijémoest overgeven. Onderzoek van de hrisl keuringsdienst van waren wees uit, en dat het hier niet om kwik ging, maar om een schimmelpropje. In Zweden t en Engeland werd eveneens melding i gemaakt van niet-zuivere zuid- nérv vruchten, die wel met kwik waren jespoten. In grote steden als Ma id en Barcelona in Spanje, die önjsamen zes miljoen inwoners tellen, j do de verkoop van de sinaasappelen zod laatste dagen tot de helft terug- itea Belopen m In een tweede zitting in de herfst van dit jaar of het vroege voorjaar van 1979 zal de behandeling van gevange nen, de censuur en de beper king van de verdediging van verdachten aan de orde wor den gesteld. Dit heeft prof. Uwe Wesel. lid van de Duitse sectie van het tribunaal, gisteren in Den Haag bekendgemaakt. Hij moest echter direct daarbij meedelen dat het nog niet geheel zeker is of Frankfurt wel de plaats van het tribu naal zal worden. Recent zijn namelijk geheime stukken uitgelekt waaruit blijkt dat de ambtenaren van het West- Mogelijkheden zijn er bij voorbeeld door het tegenhou den van de buitenlandse le den van het tribunaal bij de grens of een verbod om sa men te komen. Die mogelijk heden zijn overigens nog niet op regeringsniveau bespro ken. „Het zou toch te gek zijn dat in een democratische staat als Duitsland het tribu naal niet kan worden gehou den. De vorige tribunaals over de Amerikaanse politiek in Vietnam en de mensen rechten in Chili konden uiter aard niet in de betreffende landen worden gehouden om dat die niet democratisch wa ren. We hopen dat de West- duitse regering niet zelf aan leiding geeft om over een on democratisch West-Duits land te spreken, aldus de heer Wesel. Volgens hem wordt het tribunaal ten on rechte wel op een hoop ge gooid met de sympathie-ac ties voor de Westduitse extre misten. Buurlanden Het tribunaal zal onder meer bestaan uit de Noorse pole moloog Johan Galtung, de Deen Krlstensen. de Portu gees De Carvalho, voormalig lid van de revolutionaire raad in Portugal, de Duitse theo loog Martin Niemöller en de Nederlandse hoogleraar filo sofie prof. Lolle Nauta. Prof. Wesel benadrukte giste ren dat de ontwikkelingen in West-Duitsland ook de buur landen aangaan omdat Duitsland een invloedrijke macht is geworden in West- Europa." Gevaarlijke ont wikkelingen in de bondsrepu bliek zijn ook gevaarlijk voor de omringende landen", al dus Wesel. Prof. Nauta bestreed overi gens dat de situatie in Neder land en West-Duitsland di rect te vergelijken zou zijn. „Aan de andere kant kan Je ook niet zeggen dat bij ons zoiets nooit zou kunnen ge beuren. Ik denk dat de situa tie In Nederland en West- Duitsland in de jaren vijftig op het hoogtepunt van de koude oorlog ongeveer het zelfde was. Toen werden ook vele democratische Neder landers uitgesloten voor be paalde functies omdat ante cedentenonderzoeken zou den aantonen dat ze daar voor niet te vertrouwen wa ren. Ook nu nog doen zich wel incidentele gevallen op dit punt in Nederland voor, maar dat is uiteraard niet te vergelijken met de massale snuffelpraktijken en de dui zenden slachtoffers daarvan momenteel in West-Duits land", verklaarde Nauta. Verschil Hij meende dat er een ver schil is tussen het tribunaal en een gewone demonstratie tegen de toestanden in West- Duitsland. Het tribunaal pro beert heel nadrukkelijk een zo objectief mogelijk oordeel te vellen, daarvoor is bij de samenstelling ook veel zorg besteed aan de daarvoor uit genodigde mensen. Volgens prof Wesel gaat die objectiviteit zover dat ook vrijspraak mogelijk zou zijn, maar zo voegde hij er aan toe, dat zal ik even onrechtvaar dig vinden als een totale ver oordeling. Het is overigens zo dat de Duitse leden van het tribunaal geen stem zullen hebben In het uiteindelijke oordeel. Inmiddels is in Nederland een secretariaat opgericht ter ondersteuning van het Rus selltribunaal. Dit ondersteu ningscomité zal advertentie campagnes gaan houden om sympathiebetuigingen en fi nanciële steun voor de zaak te krijgen. Scholten zelf verwees in zijn vragen al naar een beschouwing in het weekblad voor fiscaal recht van 21. augustus. En de verzekeringsmaat schappijen zelf wezen in hun blad „Welwezen" dat najaar ook al op een mogelijk einde van de koopsomtruc. Notenboom wijst ook nog op de vloed van folders die de maatschap pijen nog gauw hadden uitgezet om nog snel van polissen te verkopen voordat de deur dicht zou gaan. Volgens Notenboom zijn er die laat ste weken nog tienduizenden truc polissen verkocht. Of daar ook poli tici bij waren, weet hij ook niet. Hij veroordeelt het wel. „Ik vind het te ongenuanceerd om te spreken van „moreel onverantwoord". Maar mensen die lid en leider zijn van een idealistisch ingestelde organisatie als een politieke partij, behoren vast te stellen dat zoiets strijdig is met hun ideaal, ook al is het wetsge- trouw." De belastinginspecteurs zeggen nu dat Het Parool-artikel nooit is te gengesproken, zodat nu eenieder wel de indruk moet hebben dat het artikel Juist was. Waarom heeft No tenboom het artikel, waarin zijn naam werd genoemd, niet tegenge sproken? „Ik heb dat artikel niet serieus genomen. Er zaten zoveel feitelijke onjuistheden en laster-ele- menten in. Er is over publikatie met mij ook geen overleg geweest. Ik deel wel heel erg de zorg van de inspecteurs over de dalende fiscale moraal. Maar zij hadden bij het zoe ken naar een oplossing niet uitslui tend moeten afgaan op een krante artikel." Ex-staatssecretaris Van Rooijen weerlegde gisteravond volstrekt dat hij voor 14 november 1975 bewind slieden en Kamerleden zou hebben getipt dat er nog slechts korte tijd profijtelijk een koopsompolis zou zijn af te sluiten. „Een staatssecre taris van financiën gaat niet als tip gever rond," aldus Van Rooijen. die overigens meende dat de belastin ginspecteurs wel wat al te vlug af gaan op alleen eèn krante-artikel. Hij benadrukte dat alle na 14 no vember afgesloten polissen vallen onder het nieuwe tarief van zijn on der verantwoordelijkheid van de toenmalige minister Duisenberg in gediende wetsontwerp met het doel het gat in de wet te dichten. DEN HAAG De Braziliaanse rege ring wacht af of Nederland er in slaagt West-Duitsland en Engeland zover te krijgen om samen nadere voorwaarden te stellen aan de leve ring van verrijkt uranium aan Bra zilië. Dat is de verwachting op het depar tement van buitenlandse zaken in Den Haag, gebaseerd op diplomatie ke contacten met het Zuidameri- kaanse land. Pas als blijkt dat Ne derland inderdaad de partners in het Urenco-concern (exploitant van onder meer de ultracentrifugefa- briek Almelo) achter de stringentere veiligheidseisen kan krijgen, zal Brazilië openlijk een standpunt In nemen. zo is de verwachting. Een woordvoerder van het departe ment van buitenlandse zaken beves tigde gisteren in Den Haag nog eens dat wat Nederland betreft de uit breiding van de ultracentrifugefa- briek in Almelo nu kan plaats vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3