Verzoening in Israël: gerechtvaardigde bescheidenheid Buitenverbanders bezig met nieuwe kerkorde Bisschop Zwartkruis blij met KTHA 'Yeenklooster' wil boerderij kopen Televisievasten Amerikaanse en Oostduitse kerken praten in ons land Actie voor Sahel in het noorden VANDAAG Katholiek Kroatië vreest inkrimping godsdienstvrijheid Voorbijgangers WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 KERK Trouw/Kwartet 2 door Aldert Schipper In Israel Is de Joodse godsdienst uiteraard het meest verbreid, maar er wonen ook veel moslims en aanhangers van het christen dom in Israel. Het aantal christenen in Israél is ongeveer 120.000, dat is 2,5 percent van het totale inwonertal. Van hen wonen 75.000 in het eigenlijke Israél. De overigen wonen in de bezette gebieden. De meeste christenen spreken Arabisch en voelen zich bijna niet of geheel niet verwant met de staat. De toon van de dialoog wordt aange geven door joden en christenen met een gemeenschappelijke culturele achtergrond die van Europa en Noord Amerika. Een orthodoxe jood. die zelf uit het Midden-Oosten stamde, merkte op: „Dat gesprek hadden zij wat eerder, in hun eigen land. moeten voeren. Dat had heel wat ellende kunnen besparen." Maar het joods-christelijke gesprek is in Europa veelal achterwege geble ven De programs, de achterstelling, het getto-leven en tenslotte de moord op zes miljoen joden in Euro pa. zouden mogelijk zijn voorkomen. De joods-christelijke dialoog staat uiteraard onder druk van dit zwarte verleden De meeste mensen in Is raël. zo lijkt het. hebben dan ook weinig belangstelling voor een ge sprek met christenen. Wie denkt dat hij iets goed te maken heeft, kan dat het beste niet met woorden maar met daden doen. Het liefst nog in de vorm van de aankoop van Israël BondsstaatsobligaUes. Beléving Wie naar Israël komt om er iets te verzoenen op de traditienele christe- lijk-Europese manier, klopt herhaal delijk vergeefs op deuren. De joden in Israël vipden ons christenen al gauw opdringerig. Dat komt behalve uit het verleden ook voort uit de manier, waarop Joden naar zichzelf kijken en hun eigen godsdienst beleven. Dat bleek onder meer uit een ge sprek dat wij in Jeruzalem hadden met de hervormde theoloog dr. J. 8choneveld. die daar werkt als advi seur van zijn kerk. Schoneveld legt uit dat het christen dom een missionaire en universalis tische religie is. Dat wil zeggen dat christenen de drang hebben zoveel mogelijk mensen in de wereld hun geloof te verkondigen. Het joden dom heeft dit universalisme verlo ren. Het heeft het wel gehad. In de tijd van Jezus was een derde of een vierde deel van het oostelijke Ro meinse rijk joods. De missionaire instelling is toen echter door het christendom overgenomen, waarna de Joden die geen christen geworden waren, zich rondom de thora (de wet) verzamelden Nog steeds be staat onder de joden vrees voor een compromis met heidenen. De joodse godsdienst staat weliswaar open voor mensen die Jood willen worden, maar de Joden ervaren hun gods dienst als een „dimensie van het volk-zijn", zegt Schoneveld. Je kunt dus eigenlijk niet jood worden door een aantal waarheden te aanvaar den. zonder ook lid te worden van de joodse lotsverbondenheid. Daar door ook is de godsdienst in Israël veel minder individualistisch dan het christendom. „Het gaat hier om de vraag: hoe zal het volk leven", vertelt de Nederlandse theoloog. Grondopvatting Als gevolg van deze eigen godsdien stige beleving, betekent de terug keer van het joodse volk naar Israël ook iets anders dan de migratie van een willekeurig ander volk naar een bepaald land. Israël is eerst een le vensstijl en dan pas een geloof. De terugkeer van Israël betekent dat het volk zijn roeping weer kan volgen. Een gesprek over verzoening tussen joden en christenen of tussen Joden en Arabieren gaat sterk gebukt on der deze verschillende grondopvat- tingen. 8choneveld heeft zich echter in Israël onder een groep theologen een goede naam verworven en hij vertelt hoe zeer hij Ingenomen was. toen hij enige tijd geleden een uitno diging kreeg, te komen spreken aan de orthodoxe theologische faculteit Zijn dissertatie over het gebruik van de bijbel in het onderwijs heeft sterk aandacht getrokken. Schoneveld neemt een wel bijzonder bescheiden houding aan en van hem kan redelijkerwijs niemand beweren dat hij zich opdringt. 8choneveld rekent het tot zijn plicht, zijn missi onaire opdracht niet te vervullen tegenover het joodse volk. maar ten opzichte van de kerk die hem uit zendt. En die kerk toont zich daarin zeer royaal. Schoneveld legt zich in het bijzon der toe op het bekendmaken van het wezen van het Joodse geloof tegeno ver de christenen in het moederland en aan de Duitse katholieke theolo giestudenten. die voor een kort stondige studieperiode in het heilige land verblijven. Nes Ammim De joods-christelijke dialoog, voor zover Nederland daarbij betrokken is. neemt een centrale plaats in bij de christelijke nederzetting Nes Am- min, in het noorden van Israël. Deze nederzetting is geen kibboets, zoals wel eens wordt gemeend. Het Is vol gens de Israëlische wetgeving een mosjav, een gemeenschap, waarbij minder accent ligt op het alles-sa- men-doen dan in een kibboets. Nes Ammin bestaat sinds 1964 en heeft als doel de economische ver sterking van Israël en de bevorde ring van wederzijds begrip. Domi nee Simon Schoon, de gereformeer de predikant van Nes Ammin, ver telde dat de rozenkwekerij van de mosjav alleen werkt voor de export en als zodanig een niet onbelangrij ke bijdrage levert aan de kracht van de Israëlische economie. Hij heeft thans zeer plezierig contact met de rabbijn van de naastbijgelegen kib boets, nadat deze Nes Ammin eerst Jarenlang had bestreden en tegenge werkt onder het mooto „Honderd missionarissen in ons midden". Ook Simon Schoon heeft geen bekering van de Joden op het oog en het blijkt dat de joden in de omgeving dit nu ook inzien. Er komen in Nes Ammim elk Jaar duizenden mensen uit Europa, die er iets horen over Israël en het joodse geloof. Daar werkt de aanvankelijk vijandige rabbijn tegenwoordig aan mee. „Er is een brug geslagen", con stateert ds Schoon in zijn historisch overzicht van de mosjav. Hij vertelt dat de christelijke kerk, door haar contact met Israël een reinigings proces kan doormaken. Het afgelo pen Jaar is men begonnen met semi naria voor theologen en in Nes Am mim wordt reeds gedroomd over een „guesthouse", een eenvoudig hotel, waar deze theologen een onderko men kunnen vinden. Heilzaam Voor de christelijke kerk in West- Europa kan deze ontmoeting met het jodendom heilzaam zijn. Of Is raël er veel aan heeft is een tweede. Een analyse van de positie, waarin Israël verkeert, maakt al gauw dui- Ds Simon Schoon delijk dat het land op dit moment vooral gebaat zou zijn met vrede met zijn buurlanden en vooral met de Palestijnen, het volk dat net als de joden, Israëls bodem aanvoelt als het land der vaderen. De voortdu rende confrontatie met een volk, dat aanspraak maakt op hetzelfde plek je grond, is op den duur moeilijk vol te houden. De verzoening met de Palestijnen is van het grootste be lang voor de toekomst van Israël. Wanneer het christelijke Westen meent iets tegenover de joden goed te maken te hebben, kan het zich het beste concentreren op deze kwestie. Een obstakel op deze weg is dat elke derde partij voor de Israëliërs om begrijpelijke redenen verdacht is, wanneer hij niet bereid is tot een verregaande vereenzelviging met de staat Israël. En wie dat doet, zoals de twee Nederlandse theologen in Jeruzalem en Nes Ammin. met wie wij spraken, prijst zich, om zo te zeggen, uit de markt voor de Pales tijnen. Hij wordt dan sterk beperkt in zijn mogelijkheid te werken aan Israëls eerste en grootste probleem. „Al de optimistische verwachtingen van onze bijdrage aan de verzoening in Israël moet men niet hebben," zei dr. Schoneveld ons in zijn kantoor aan de berg Sion. Een wijs woord. Van een onzer medewerkers WEZEP De vrljgemaakt-gereformeerde kerken (bulten ver band) zijn het in de eerste zitting van hun landelijke vergade ring-1978 nog niet eens geworden over de organisatie van hun kerkverband. De landelijke vergadering te ver gelijken met een synode in andere kerkformaties wordt om de twee Jaar gehouden De 46 afgevaardig den van de twaalf regio's een andere benaming voor classes ko zen de nestor van de dienstdoende bultenverbandse predikanten, de 66- Jarigd ds L. J Gons uit Wezep tot praeses; tweede praeses werd ds. H. van Tongeren uit Maassluis. Tot eer ste scriba werd gekozen ds. C. B. Plooy te Ede. tot tweede scriba ou derling A. B. de Boer uit Nijkerk. De kerken van Oegstgeest. Baam, Zeist en Nijmegen hadden eigen af gevaardigden naar Wezep gestuurd vanwege fundamentele bezwaren te gen het stelsel van getrapte afvaardi ging. dat dit keer voor het eerst sinds het ontstaan van de bultenverband- kerken consequent werd toegepast. De vergadering besloot, deze afge vaardigden in de gelegenheid te stel len desgewenst bij de diverse agen dapunten het woord te voeren, maai zonder stemrecht, zulks onder de uit drukkelijke verzekering ze niet als „tweederangs kerken" te zien. Artikel 31 Centraal tijdens deze landelijke ver gadering stond de discussie over en kele artikelen van het nieuwe Ak koord van kerkelijk samenleven, dat de buitenverbanders aan het opstel len zijn, ter vervanging van de oude Dordtse kerkenorde en ter regeling van het onderling kerkverbandelijk samenleven. Stelde de vorige lande lijke vergadering reeds enkele arti kelen van dit akkoord vast. in Wezep lagen de meest fundamentele artike len ter tafel, namelijk die welke han delen over gezag en bevoegdheid van meerdere vergaderingen als synode en classes in relaüe tot de plaatselij ke kerken AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westbiaak 4, Rot terdam Tel. 010-115588 (red) Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv). DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22, Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56, Zwolle Tel. 05200-17030 De commissie functionering kerk verband had enkele nieuwe artikelen geformuleerd ter vervanging van het befaamde artikel 31 DKO, dat in de geschiedenis van de vrijgemaakte kerken, zowel bij de vrijmaking in 1944 als bij het ontstaan van de bultenverbandkerken in de Jaren 1967 tot 1970 een centrale rol heeft gespeeld. Sprak het oude artikel 31 ervan, dat besluiten van meerdere vergaderin gen „voor vast en bondig gehouden zullen worden, tenzij bewezen worde dat ze strijden met Gods Woord of de artikelen van dit akkoord", in de nieuwe bultenverbandse redactie heet het: „De besluiten van regiona le en landelijke vergaderingen staan ter bekrachtiging aan de plaatselijke kerken en worden, zo enigszins mo gelijk. in onderlinge liefde aanvaard. Wanneer een kerk echter van oordeel is, dat een besluit strijdt met de Heilige Schrift, of met dit akkoord van kerkelijk samenleven, of ook dat aanvaarding niet zou dienen tot heil van de gemeente, zal zij zich hierover aan de zusterkerken verklaren." Commissie-voorzitter ds. J. C Janse verwoordde het zo. „We hebben in deze nieuwe formulering een andere toon willen aanslaan: dicht bij de taal van de Schrift, en weg van de sfeer van het wetboek, het kille re glement. We hebben een tijd van scherpe heerschappijvoering op een vaak juridische wijze achter de rug. We willen nu proberen de dingen zo te zeggen, dat onze kinderen de geest van de 8chrift erin proeven Al uit de tegenvoorstellen, die de afgelopen maanden vanuit de bul tenverbandkerken in groten getale waren Ingediend, was duidelijk ge worden dat dit nieuwe artikel niet bij alle kerken in goede aarde is gevallen. De kriUek kwam van twee kanten: enerzijds van kerken als Oegstgeest. Baarn en Doorn, die in de nieuwe formulering een veel te strakke binding zien aan besluiten van meerdere vergaderingen, wat zo vrezen zij zal leiden tot bevoog ding van de plaatselijke kerken, tot inkapseling in de uniformiteit, tot het prijsgeven van de van God ont vangen ruimten en vrijheid Ander zijds van de kerken van Bunschoten en Spakenburg. Leerdam. Zwolle. Enschede-Zuid en Langerak. die vre zen voor een veel te slappe binding van de plaatselijke kerken aan be sluiten van verscheidene vergaderin gen. Deze kerken menen in de nieu we formulering een veel te grote ruimte aan te treffen voor plaatselij ke experimenten als de vrouw in het ambt en kinderen aan het avond maal Beide standpunten kwamen ook ter vergadering tot uiting Overigens lijkt het niet erg waarschijnlijk, dat de twee genoemde standpunten een meerderheid van dc afgevaardigden achter zich zullen krijgen, te meer daar commissie-rapporteur C. Hui- zinga met zijn verdediging van het commissie-voorstel zichtbaar Indruk maakte op de aanwezigen „Als u bang bent dat de commissie de ker ken van het gereformeerde pad wil afvoeren, bent u tevergeefs veront rust." zo hield hij de Langerakse predikant ds. H. A. 8tratlng voor. „De commissie wil graag gerefor meerd blijven en komt op geen enke le manier tegemoet aan het indepen- dentlsme, waarbij plaatselijke ker ken eigen wegen gaan zonder zich aan de zusterkerken te storen." De volgende zitting van de landelij ke vergadering van de buitenverban ders ls op 4 maart. Naast de voortzet ting van de discussie over kerkorde en kerkverband zullen dan voorstel len tot samenspreking met de vrijge maakt gereformeerde kerken (bin nen verband) en de mogelijke toetre ding tot de gereformeerde oecumeni sche synode aan de orde komen. HAARLEM Bisschop Zwartkruis van Haarlem is blij met de katholieke theologische hogeschool Amsterdam (KTHA), die volgende maand haar tienjarig bestaan viert. Mgr. Th. Zwartkruis Van een onzer verslaggevers KOLLUMMERZWAAG Het comité.. „Dienst te Velde", dat jaarlijks met pinksteren een groot zendingsfeest in Veenklooster (Fr) organiseert, heeft plannen om een boerderij te kopen als steunpunt voor meerdere activiteiten. Het comité denkt deze boerderij allereerst te benutten als bescheiden vorm van opvang voor mensen die om een of andere reden moeite met hun geloof hebben en daarom een of meerdere weken daar tot rust en bezinning kunnen komen. Daar naast zou de boerderij een functie kunnen krijgen als Jongerencentrum met bijbelstudieweekends en door de week een open koffiehuis. Tevens onderzoekt het comité de mogelijk heid, om in de boerderij warme maaitijden klaar te maken voor zie ken en ouden van dagen in de om trek die daaraan behoefte hebben. Om dit te realiseren, gaat het comité een financiële actie voeren. Ook komt er eind augustus een veiling, waarvoor leder schilderijen, verza melingen, maar ook eenvoudige huisvlijt'kan afstaan. Onder andere zal er gelegenheid zijn, voorwerpen voor da veiling af te staan, tijdens de slotavond van het zendingsfeest. tweede pinksterdag. Het comité „Dienst te Velde" startte ongeveer twaalf Jaar geleden. Chris tenen van verschillende kerken wer- BERLIJN (ANP) - De nationale raad van kerken in de Verenigde Staten heeft een voorstel aanvaard van de protestantese kerken in Oost-Duitsland om met elkaar te praten over ontwapening Dit ge sprek zal eind maart in Nederland worden gevoerd. De Amerikaanse raad schrijft in een brief aan de president van de Oost duitse bond van evangelische ker ken. bisschop Albrecht Schónherr. dat de Amerikaanse kerken zich evenals de Duitse kerken zorgen maken om het verspreiden van wa pens en het gevaar, dat dit voor alle volken inhoudt. ken erin samen. Klein begonnen, groeide het zendingsfeest in Veen- klooster uit tot de grootste jaarlijkse christelijke manifestatie in Noord- Nederland. Daarnaast zoekt het co mité naar andere middelen om het evangelie in de noordelijke provin cies uit te dragen. Zo houden vijf teams regelmatig film- en gespreks- avonden. In het bisdomblad Samen Kerk schrijft de bisschop, dat de Amster damse hogeschool, zoals ook de an dere theologische scholen in Neder land", zich de afgelopen tien Jaar met grote toewijding heeft gewijd aan de taak een verbinding te leggen tussen de leer van de kerk en de hedendaagse cultuur. Bisschop Zwartkruis is dankbaar voor de uitstekende KTHA-studen- ten, die hij priester heeft gewijd „en die op voortreffelijke wijze hun ambt uitoefenen als celibatair priester, waarvoor zij In volle vrijheid hebben gekozen. Dit geldt ook voor de pasto rale werkers die door mij benoemd zijn en vruchtbaar werken in ons bisdom." Het aantal priesterroepingen neemt weer toe. Dit gaat, aldus bisschop Zwartkruis, gepaard met een duide lijk verlangen om deze priesterroe ping steun en vorming te geven in een milieu van gelijkgestemden. De bisschop kondigt daarom aan, dat naast de twee reeds bestaande leef gemeenschappen per 1 september een huis geopend zal worden voor hen. die zich gezamenlijk willen voorbereiden op het priesterschap. („Wie hiervoor een goede naam weet, die beter klinkt dan het buitenland se „convict" en aangepast is aan onze Nederlandse kerkprovincie, zou ik erg dankbaar zijn," schrijft de bisschop Zoals bekend is de KTHA een geza- Leeuwarden (ANP) In Groningen, Friesland en Drente wordt op initia tief van de hervormde Jeugddienst- commissie in Leeuwarden een actie Sahel 78 georganiseerd, waaraan naast de met de organisatie belaste jongeren in Leeuwarden jeugddienstcommissies en kerkera den uit de drie provincies mee werken. De deelnemende kerkeraden zullen een speciale kerkdienst aan Sahel wijden en de opbrengst van de col lecte voor dit doel bestemmen. De organisatoren hopen, dat ook ande re kerken zullen meedoen. De dienst in Leeuwarden, op 12 maart, zal door de IKON worden uitgezonden. Daarin gaat ds. Ype Schaaf voor. (AOVEftTENTlE) WERELDDIAKONAAT I GIRO 2211 Algemeen Oiakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken. Burg, De Beaufortweg 18 Leusden. GIRO 8685 Generale Diakonale Raad der Nederlandse Hervormde Kerk. Maliesingel 26. Utrecht. GIRO 5261 Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen. Corn, Houtmanstraat 17, Utrecht. BERLUN (EPD) Kardinaal Bengsch van Berlijn heeft sijn gelovigen gevraagd, om in de vastentijd (van nu tot pasen) op vrijdag geen televisie te kijken. Door dit persoonlijk offer kunnen wij cien of de tv over ons de baas ia, of wij over de tv, aldus Bengsch. Dat de vrijdag hiervoor is uitgekozen, heeft niets te maken met de programma's van die dag. maar de vrijdag is vanouds de speciale vastendag en het afspreken van een gezamenlijke dag maakt het offer gemakkelijker, aldus de kardinaal. De evangelische Dietrich-Bonhocffer-gemecnte in Frankfort heeft tot een ander vasten-offer besloten. Tijdens de lijdenszondagen zal de kerk niet verwarmd worden. Het geld, dat door deze energiebesparing verdiend wordt, zal gegeven worden aan een werelddiakonaal project om alternatieve energie bronnen in de derde wereld te ontwikkelen. Aan de gemeenteleden js gevraagd, ook thuis cn dooi de week zoveel mogelijk met de actie mee te -doen. CONFERENTIES TEKST menlijke opzet van de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Zwartkruis' Rotterdamse collega, bisschop Si- monis. meent echter de KTHA niet zonder meer te kunnen goedkeuren en heeft zijn sterke voorkeur te ken nen gegeven voor de priesteroplei ding aan bisschop Gijsens seminarie te Rolduc. Binnenkort valt hierover een standpuntbepaling van de Rot terdamse bisschop te verwachten. Congres wereldraad over geloof en wetenschap GENEVE (EPS) De grote wereld conferentie over geloof.- wetenschap en de toekomst, die de wereldraad van kerken volgend jaar juli wil hou den, zal plaats hebben in het Massa chusetts Instituut voor Technologie MIT in Cambridge in de Verenigde Staten. Aan de conferentie zullen ongeveer 500 geleerden en theologen uit de hele wereld deelnemen. De bedoe ling van de conferentie de groot ste oecumenische bijeenkomst in de VS sinds de assemblee van Evan- ston in 1954 is te „zoeken naar de betekenis van het geloof in een we reld waarin wetenschap en techno logie veranderende krachten zijn, die mensen en menselijke waarden bevrijden en vernietigen." De voorbereiding van de conferentie is in handen van dr Paul Abrecht, de directeur van het bureau kerk en samenleving van de wereldraad, en dr David Rose, hoogleraar in de kernfysica aan het MIT. BELGRADO (DPA) Volgens de rooms-katholieke bisschoppen van Kroatië is de ontworpen wet om in deze Joegoslavische deelrepubliek de verhouding van kerk en staat te regelen, een inperking van de gods dienstvrijheid. welke in strijd is met de grondwet en de mensenrechten. In een brief aan de Kroatische rege ring kanten de bisschoppen zich met name tegen het verbod aan de kerken zich met maatschappelijke of economische zaken te bemoeien. Dit betekent volgens de bisschop pen. dat de kerken zich niet meer mogen bezighouden met sociaal werk, jeugdverenigingen, kleuter zorg en de verzorging van bejaarden en zieken. De nieuwe wet bepaalt verder, dat kerkelijke bladen zich strikt moeten beperken tot zuiver godsdienstige zaken. De nieuwe wetgeving voor de Joe goslavische deelrepublieken gaat de wet vervangen, die sinds 1953 voor het gehele land de verhouding kerk staat regelde. Terecht wees iemand voor de radio de vorige week de gevoelens van de Mormonen af. Van christelijk standpunt dan gezien. Hij had gelijk, de kloof is te diep Een christen zal niet gemakkelijk omgaan voor de wonderbare geschriften die Jozef Smith beweerte' op gouden platen van God v ontvangen te hebben. Terecht werd! gesteld dat deze een totaal andere v geest ademen dan de Schriften die de gehele christelijke kerk het woord Gods genoemd heeft. Een s andere vraag is of de argumenten v waarop dit afwijzen gebeurde alle N even zuiver op de graat waren. Het k bewijzen van de waarheid van de r< Schriften ls al een hachelijke zaak. Hier werden redeneringen gehouden E die mij sterk deden denken aan de zogenaamde Godsbewijzen, waarbij B het laatste „dus" altijd de sprong 6' van het geloof veronderstelt, terwijl R men intussen doet alsof men nog ir rationeel aan te argumenteren is. Een andere zaak was die van het D bewijs zoeken in de bij bel zelfd; Hoezeer sommigen hier toch nog steeds met „teksten" komen T aandragen (die voor niet-gelovigen of andersdenkenden natuurlijk geen bewijskracht hebben) maar die 1 bovendien weinig draagkrachtig blijken te zijn voor hen die de 1 Schriften enigszins kennen. Ik herinner me nog dat ik dat vroeger I ook leerde: aan de bijbel mocht niets worden toegevoegd, want. en dan kwam het. op de laatste bladzijde van de bijbel staat het: ..III betuig aan een leder die de woorden der profetie van dit boek hoort. Indien iemand hieraan toevoegt. God zal hem toevoegen de plagen, die in dit boek beschreven zijn; en indien iemand afneemt van de woorden van het boek dezer profetie. God zal zijn deel afnemen van het geboomte des levens en van de heilige stad. welke in dit boek tv beschreven'zijn". (Openbaring 22 t< vers 18 en 19). Een eerlijke lezing van deze woorden (met alle vragen daarvan) zal tot de conclusie moeten komen dat „dit boek" het la boek van de Openbaring is. De bijbel als boek bestond op dat moment nog niet. Wie hieraan een T argument wil ontlenen zou 1 eventueel ook kunnen concluderen dat de canonvorming een onrechtmatige daad was. die v< immers aan dit boek het een en ander toe. Waarmee ik niet wil zeggen dat dit de bedoeling is. Maai ik bedoel maar. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Middelhamis (toez) den Boer te Wageningen; te Utrecl J. H. Uytenbogaardt te Noor Schermer; te Zeist R. van Kooten Goedereede; te Heerde J. Voordouj pi te Rotterdam-IJsselmonde. te g< J(3 aals Q C( it; naai p: Aangenomen: naar Gulpen/Vaals P. Bouman kand. te Dordrecht; naai pj Randwijk G. Veldjesgraaf te Hara kamp. 31 m Bedankt: voor Puttershoek K. Pot ti ve Hendrik Ido Ambacht; voor Lee| w. dam W. L. van der Geer te Heukelenj di dt Benoemd: tot voorganger van (S Vj herv/geref. evangelisatie te Moo» Pr drecht B. J. Zaal te 's Grevelduiij vc Capelle. zii i tii GEREF. KERKEN ze Aangenomen: naar Heerenveen/Zuil Pr J. Rutgers te Coevorden. m; GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Amsterdam-Zuid/Wei *7 J. J. Burger te Dokkum; te Nieu^li leusen C. J. de Ruyter te Sneek. V] GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Tricht-Geldermalsa i A. Hoogerland te Krabbendijke. Dj Levensbeschouwing en welzijns werk. 13-15 februari en 14-16 maart. Oud Poelgeest. Oegstgeest (tel. 071- 152445). Russische baptisten vragen China hulp MOSKOU Negen en zestig dlsé™ dente baptisten en plnksterchristfke nen in de Sowjet-Unle hebben i dat veelvuldige beroepen op wester om leiders nu een petitie gericht I en voorzitter Hwa Kwo-Feng van i Ben Chinese Volksrepubliek. ZIJ mem y™ te weten, dat christenen in Chl jp6' toestemming krijgen om te emifi ®ri<: ren. Daarom vragen zij Hwa, of 1 farr voor hen een goed woordje wil do J® d bij de 8owj et-autoriteiten, zod de ook zij het land kunnen verlatea Belt po Billy Graham De Amerikaanse evangelist Bil Graham (die op 7 november 60 jai wordt) zal dit jaar zes stadscampa 4 nes volgens zijn beproefde recejJ"t leiden: in drie steden in de Verenij de Staten, alsmede in Toronto, Si gapore en Stockholm. Grahams c ganisatie produceert ook radiopr gramma's. die regelmatig over cor merciële zenders in vele delen vi de wereld uitgezonden worden. 1977 gebeurde dat over achthondei stations in de Verenigde Staten i Canada, zestig in Australië en mei', dan dertig kortegolfzenders. Gr hams blad Decision verschijnt t genwoordig in tien talen met gezamenlijke oplage van vier m joen exemplaren. De organisat rf_ stelde in 1977 bijna 597.000 doll (1.3 miljoen gulden) beschikba voor diaconale hulp in de werel Bijna de helft hiervan ging na India. ~m' De

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2