Crisis dreigt in gevangeniswezen 'Onderzoek naar belastingvoordeel' Gesprek over nieuwe bouw-CAO in het slop Haast Nieuwe Haaóse Courant en niet Nieuwe Leidlse Courant Sneeuw geselt VS Inspecteurs verdenken ex-ministers en Kamerleden: Hoe Amerika zich staande houdt in het geweld van de natuur met Spanningen door personeelstekort In deze krant Heveadorp Op de koffie HET WEER Lichte vorst Rus wordt 142 jaar Kabinetscrisis Rome voorbij Executies in Kongo Griepepidemie breidt zich uit Comfortabel! BRINK Luchtverwarming Vakbondseis voor overleg breekpunt Trouw Nooit voor z'n beurt Welkomstvoordeel Trouw hoort bij u 36STE JAARGANG NR 10368 - WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 PAGINA 9: Adverttnti** voor dtzr zgttrdagse rubriek moeien uiterll)k donderdag (1* poet) In on« bezit z.,<v Inlichtingen tel.: 020-913456 let. 794 UITGAVE TROUW/KWARTET B V HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15.47 (MAAND)- I 46.40 (KWARTAAL) 183.40 (JAARI POSTGIRO 660000 - BANK NED CRED.BANK REK.NO. 23.00.12 574 - GEMEENTEGIRO XI1000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0 60: FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1.80. LUXEMBURG FRS 13 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het gevangenis wezen hangt een ernstige crisis boven het hoofd, nu het minis terie van justitie niet bereid blijkt het al lange tijd bestaan de personeelstekort op te hef fen. Als het ministerie hierin volhardt, zullen gevangenissen en huizen van bewaring of ge deelten daarvan gesloten moe ten worden. De vijf centrales van overheidsperso neel hebben er gisteren bij de leiding van de directie gevangeniswezen van PAGINA 2: Bultenverbanders bezig met een nieuwe kerkorde Heveadorp is een historische vergissing en een schoon- heidsfout geweest in de zo fraaie zuidelijke Veluwezoom. Het dorp, eens de nederzetting van een rubberfabriek, gele gen in een dal, moet terug naar de natuur, vinden B. en W. van Renkun. Het college heeft al contact opgenomen met een projectontwikkelaar. Gevolg: argwandende milieu organisaties. pagina 5 PAGINA 7: Hoe Nixons chef zijn boek over Watergate probeert te verkopen Wie zich in de nieuwe rage van „expresso'-koffie stort dient in het oog te houden, dat sommige mer ken deze koffie verpakken in pak jes van slechts 225 gram, terwijl de pakjes „gewone" koffie 250 gram bevatten. Hierop wijst Noud van Iperen in de Consumentenrubriek van deze week. Hij vindt een waar schuwing op zijn plaats, omdat het formaat van de verpakking van „espresso" nauwelijks afwijkt van de pakjes „gewone" koffie en dat lagsre gewicht soms niet duidelijk staat aangegeven, (pagina 17) Matige In het Waddengebied vrij krachtige noordoostelijke wind. In het midden en zuiden veel bewolking met plaatselijk mist en wat sneeuw en tempe raturen om het vriespunt. In het noorden en oosten geleide lijk meer opklaringen, lichte vorst met minimumtempera turen van ongeveer min vijf graden. Morgen en overmorgen: over wegend droog met enkele op klaringen. In de middag tem peraturen om het vriespunt. Overwegend lichte tot matige vorst. Morgen: zon op: 08.07 onder: 17.42. Maan op: 08.44 onder: 20.20. het ministerie van justitie tevergeeft op aangedrongen in de ongeveer driehonderd bestaande vacatures te voorzien. Volgens het hoofd van de directie gevangeniswezen, drs. J. J. J. Tulkens, is het ministerie niet bereid daarvoor gelden beschikbaar te stel len. Nu het gisteren gehouden over leg niet tot resultaten heeft geleid, zullen de centrales van overheids personeel hun eis op tafel leggen bij de staatssecretaris van justitie, me vrouw mr. E. A. Haars. Capaciteit De heer G. Hof, hoofdbestuurder van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, een van de centrales van overheidspersoneel, voorziet dat een afwijzende houding van de staatssecretaris tot een dras tische capaciteitsvermindering zal leiden, wat wil zeggen dat degenen die een vrijheidstraf moeten onder gaan geen onderdak meer kan wor den geboden. Juist de capaciteit van het gevange niswezen heeft in het recente verle den tot grote problemen geleld. Er moesten wachtlijsten worden opge steld, wat tot gevolg had dat er vaak geruime tijd verliep voordat een ver oordeelde zijn straf kon gaan uit zitten. Er bestaat vooraal een groot tekort aan bewaarders, en dat tekort doet zich in vrijwel alle inrichtingen voe len. De spanningen onder het gevan genispersoneel zijn voor een belang rijk deel daarop terug te voeren. Vol gens de heer Hof heerst er als gevolg van het tekort in de inrichtingen een „zeer slecht arbeidsklimaat". Het ziekteverzuim onder de arbeiders is al geruime tijd abnormaal hoog. De els van de centrales van over heidspersoneel kan ook consequen ties hebben voor het dit jaar te ope nen nieuwe huis van bewaring in Amsterdam, in de wandeling Bijl merbajes geheten. In dat uit zes to rens bestaande complex zullen 600 personeelsleden moeten worden ge plaatst, maar volgens de heer Hof zijn die op nog geen stukken na gevonden. Onder meer daarover ma ken de vijf centrales van overheids personeel zich grote zorgen. ROME (Reuter) De communis tische partij van Italië heeft de eis laten vallen dat zij vertegenwoor digd is in een noodregering. Zij is bereid zich aan te sluiten bij een parlementaire meerderheid die een nieuwe regering steunt. Partijsecretaris Enrico Berlinguer zei dit na een bespreking met de christen-democratische formateur Giulio Andreotti. Wij willen nog steeds een noodregering, maar leg gen ons erbij neer dat de christen democraten daar tegen zijn, zei hij. „Wij zijn bereid de mogelijkheid te overwegen van steun aan een nood- overeenkomst die een duidelijke en erkende parlementaire meerderheid heeft", aldus Berlinguer. Brazzaville Tien mensen die maandag in Brazzaville ter dood wa ren veroordeeld wegens betrokken zijn bij de moord op president Ma rien N'Gouabi op 18 maart 1977, zijn gisterochtend door een vuurpeloton doodgeschoten. Dit heeft het Kon golese ministerie van binnenlandse zaken bekendgemaakt. 't is een kwestie van adem halingstechniek Van een onzer verslaggevers UTRECHT Er kan op dit moment gerust van een griep epidemie worden gesproken in ons land. Het aantal grieppa- tiënten is de laatste drie weken verdriedubbeld. Volgens voorlopige cijfers van huisartsen hebben momenteel 75 op de tienduizend inwoners griep. Dat is heel wat meer dan het hoogste griepcijfer van vorig jaar, toen in de tweede weck van maart dit 44 per tienduizend inwoners was. Van de Russische of Moskou- griep is in Nederland overigens nog geen sprake, al komt deze wel dichterbij. Gevallen van deze griep zijn inmiddels ook gesignaleerd in West-Duits- land. NEW YORK (UP1, DPA) De stad New York kampt met de zwaarste sneeuwlast sinds 31 jaar. De drie grote luchthavens va de stad liggen stil. Bijna de gehele oostkust vertoont hetzelfde beeld. Duizenden auto's zijn ingesneeuwd. Scholen, fabrieken en banken bleven grotendeels gesloten. Het verkeer in New York beperkt zich tot enkele bussen die zich moeizaam een weg banen, cn de ondergrondse. Honderdduizenden mensen uit de voorsteden van New York belven maandagavond al in Manhattan steken. Wie geen hotelkamer meer krijgen kon, moest de nacht doorbrengen in het Grand Central Station. In het grootste deel van Boston viel gisteren de stroom uit. Aan de oostkust moesten verscheidene gebieden onder dreiging van een springvlocg worden ontruimd. Een stuurloze Griekse tankboot in de bocht van Boston was wegens de metershoge golven niet te bereiken. Ook koningin Juliana, die vooraf aan haar staatsiebczoek aan Suriname een bezoek brengt aan prinses Christina in New York werd door de storm getroffen. Zij kon niet uit de VS vertrekken omdat het vliegveld gesloten was. In tegenstelling tot wat gisterochtend nog werd verwacht, heeft de KLM ook haar tweede vlucht van gisteren naar New York moeten annuleren. Na gunstige berichten van de meteorologen op Kennedy-airport over een duidelijke verbetering van het zicht, hoopte de KLM met dc vlucht KL GI3, die om 17.00 uur van Schiphol naar New York had moeten vertrekken, het luchtverkeer naar deze stad te kunnen hervatten. Op de foto: Een Inwoners van Boston worstelt tegen de sneeuw in. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De belastingin specteurs willen een parlemen tair onderzoek naar de vraag of een aantal (ex)-ministers en Kamerleden op onoirbare wij ze belastingvoordeel heeft ge haald door gebruik te maken van in 1975 nog bestaande ma zen in de wetgeving. In een brief aan Kamervoorzitter Vondeling vraagt de Vereniging, sa men met de vereniging van adjunct inspecteurs om een parlementaire enquête. Een groot aantal Kamerleden en ministers hebben eind 1975 bij een. levensverzekeringsmaatschappij een zogeheten „koopsompolis" afge sloten; een verzekeringsinstructie uitsluitend gericht op het behalen van groot fiscaal voordeel (en alleen aantrekkelijk bij hogere inkomens). Het afsluiten van die polissen zou hebben plaatsgevonden juist voor dat via een wet de profijtelijke fisca le constructie onmogelijk werd gemaakt. „Een niet frauduleuse, maar wel Industrieterrein 5. Postbus 24. Staphorst. Telefoon (05225) 14 44 dicht daartegenaanllggende anti- fiscale inkomensconstructie", aldus de inspecteurs in hun brief, waar in wordt erkend dat de handelingen weliswaar niet onwettig maar wel onoirbaar waren. In politiek Den Haag is inmiddels grote opschudding ontstaan over de brief van de belastinginspecteurs. De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer vindt dat er een commissie van' drie onafhankelijke „te goeder naam en faam bekendstaande men sen" aan het werk moet worden ge zet om een beeld van de situatie te krijgen. Fractievoorzitter Den Uyl acht ln dit stadium een parlementaire en quête ongewenst, omdat, nu het om een onderzoek naar gedragingen van Kamerleden zelf gaat, de onaf hankelijkheid van het onderzoek daar niet mee gebaat is. De CDA-fractle stemt met die ge dachte in, maar wil eerst de kwestie ln de Kamercommissie voor finan ciën bespreken. Die commissie komt met spoed vandaag of morgen al bijeen. Ook de VVD-fractie vindt dat er iets dient te gebeuren. PvdA-fractievoorzitter Den Uyl ver klaarde gisteren tegen middernacht: „Op grond van pertinente navraag is gebleken, dat geen enkele bewind sman van de PvdA uit het vorige kabinet van de bedoelde constructie gebruik heeft gemaakt". Den Uyl zei dit na afloop van een avond lang telefoneren. De vereniging van adjunct-belas tinginspecteurs beroept zich in de brief alleen op het artikel in Het Parool van september vorig jaar. waarin de beschuldigingen aan het adres van de Kamerleden worden geuit. De inspecteurs vinden dat die beschuldiging, vooral omdat hij niet is weersproken, moet worden uitge zocht. In Haagse kringen gaat men er ech ter van uit dat de belastinginspec teurs veel meer weten dan alleen de lezing van Het Parool-artikel, maar zich op die kennis niet kunnen be roepen vanwege hun ambtseed. Juist in belastingkringen is „het fat- soensbesei sterk ontwikkeld, wordt niet buiten de geheimhoudings plicht geopereerd", zo zei gister avond een belastingambtenaar. In de vereniging van belastingin specteurs heerst al enige tijd onrust over de wijze waarop de beter be middelden gebruik weten te maken van mazen in de wetgeving op een wijze die redelijk redenerend, nooit door de wetgever kunnen zijn be doeld. In de vereniging waren het vooral de jongere inspecteurs die zich ln toenemende mate verzetten tegen door hun oudere collega's min of meer oogluikend geaccepteerde praktijken. De brief aan Kamervoorzitter Von deling is een uiting van die onvrede binnen de inspecteursvereniging. Die onvrede is vooral gebaseerd op kennis van feiten, die allemaal lig gen binnen het ambtsgeheim waar toe de inspecteurs gehouden zijn. Vandaar, zo wordt in Den Haag aan genomen. dat de inspecteurs nu een Krante-artikel hebben gebruikt om datgene waarvan ze reeds zeker zijn, aan de kaak te stellen. Vervolg op pagina 3 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Er komt dit jaar misschien geen nieuwe bouw-CAO. Zowel de werkge vers als de vakbonden in de bouw houden hiermee nu ern stig rekening. Gisteren braken zij hun onderhandelingen af, zonder een vervolg af te spre ken. Breekpunt is de eis van de vakbonden voor overleg tus sen ondernemingsleiding en vakbond, dus op onderne mingsniveau, over zaken van werkgelegenheid. bondsels voor een half procent extra prijscompensatie per 1 juli vanwege de BTW-verhoging op aardgas. Ook over de directe lonen was nog Geschilpunt geen volledige overeenstemming. Maar geen van beide partijen wekte gisteren de indruk dat de verschillen op dit punt onoverkomelijk waren. Men is het eens over volledige prijs compensatie op 1 juli en 31 decem ber, en over opneming van een aan tal toeslagen in het baslsloon. Nog niet eens was men het over de vak- Dc eerste zelfverende cutterzuiger, die gisteren door prinses Beatrix ten doop werd gehouden op een werf in Hardinxvcld-Gicssendam vatte zijn taak te Ictterliik on en gleed al van de lirllinr vnnrHnt de traditionele fles chamnarnr "VIU I^wiivuuiii w|f ttII «til III 1141 UIIIAVlIU'VJiv..V.V „jM -«an letterlijk op en gleed al van de helling voordat de traditionele fles champagne tegen het voorsteven van liet schip sloeg. Dc prinses bleef met het ongebruikte bijltje in dc hand achter. Zij trok dc fles alsnog open, maar het schip was toen al op weg. Het grote geschilpunt ligt echter in de verlangens van de vakbonden voor overleg over de werkgelegen heid. Er is een akkoord over uitbouw van het voorzittersoverleg (voorzit ters van vakbonden en werkgevers in de bouw) tot periodiek overleg over werkgelegenheidszaken in de hele bedrijfstak. Een akkoord ls er voorts over over leg per onderneming tussen leiding en ondernemingsraad over een jaar plan, met onderwerpen als orderpor tefeuille, bezetting, investerings plan. De vakbonden wilden aanvan kelijk naast overleg hierover met de ondernemingsraad ook nog overleg tussen bedrijfsleiding en vakbon den. Deze eis heeft men gisteren laten vallen. Apart overlegorgaan Het probleem ls nu echter dat rond 90 procent van de ruim 15.000 bouw bedrijven minder dan 100 man per soneel heeft, en dus geen onderne mingsraad kent. In deze bedrijven zal een apart overlegorgaan worden geschapen, zo hebben werkgevers en vakbonden afgesproken. Volgens de werkgevers is een Jaar tijds voldoende om ln al die bedrij ven zo'n orgaan te hebben. (In de onderhandelingen zelf ls niet over „een Jaar tijds" gesproken, maar over „korte termijn", aldus werd van vakbondszijde desgevraagd gezegd.) Vervolg op pagina 0 Een cutterzuiger hebben wij altijd al een merkwaar dig ding gevonden. En de loop der gebeurtenissen geeft ons eens te meer gelijk. Laat me daar zo'n ding zichzelf te water, terwijl prinses nog met bijl boven ongeschonden touw staat. Foei toch. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalUna twee weken de Krant gratis ter kennismaking te nebben ontvangen! f 6,55 mindervoor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: "Douw-Kwartet. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig, die betalen wij. Hellen kan ook: 020-913456, afdeling service. JllMIIIIMIHMMIIMIMMIy naam: adres: plaats: giro: naam: adres: plaats: nieuwe abonnee: betaalt per kwartaal opgegeven door. tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat."Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas; r Drie klelne'gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel vqof de vakantie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1