Dok minimumprijs nelk op de tocht Prins Dokkum krijgt grote order uit Iran American Land fonds verliest kort geding Inhoud pakjes espresso-koffie soms geen half pond Zelfplakkende fietsbanden J OENSDAG 8 FEBRUARI 1978 [amerleden vragen om snelle bezinning .Hospitaalkerkschip De Hoop moet in de vaart blijen' OrmasEH Sharpinü eSektronische kasregisters #\ORMAS BV Rustiger rond Franse frank Minder gas uitgevoerd Hypotheekmijlpaal Westland-Utrecht Huurprijs gaat voortaan steeds op 1 juli omhoog Consument minder slordig met (dure) koffie geworden Mening over reclame (41) Nieuw belang Y&D in Amerika 'an een onzer verslaggevers IMSTERDAM De minimumprijzen voor sterke drank, melk i brood staan steeds meer op de tocht. Een grote kruidenier in e randstad heeft aangekondigd zich niet meer aan de bodem- rijs van 1,03 per liter volle melk te zullen houden en is met igang van gisteren begonnen deze melk beneden de gulden te trkopen. Voor verlaging van de broodprijzen ziet de kruidenier og geen kans. FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet HS 17 )e doorbreking van de melkprijs is idirect het gevolg van een uit- praak van het Europese Hof in Aixemburg, dat twee weken geleden e minimumprijs voor jenever en ieux in strijd met de EG-regels ver- laarde. Jenever en vieux moesten ïgevolge een besluit van het pro- uktschap voor gestilleerd, goedge- eurd door het ministerie van econo- ïische zaken, minstens ƒ11,95 per ter kosten. Op veel plaatsen is een es „wit" gedistilleerd echter al voor 10,95 te koop. In afwachting van de itspraak in Luxemburg is de Eco- omische controle dienst daar de latste maanden niet tegen opgetre- en. Omdat aldus een woordvoer- er van de controledienst de mlni- ïummelkprijsregeling erg lijkt op ie voor gedistilleerd, is het erg on- annemelijk dat de dienst nu wel ou ingrijpen. Ook zegsman van eco-, omische zaken achtte het niet larschijnlijk dat het ministerie angs juridische weg zou proberen an de ontduiking een eind te naken. iet Produktschap voor zuivel be- reurt de stap van de grootgrutter imdat diens prijs nog meer gaat erschillen met die van de melkbe-l orger. Deze moet nu al 1,13 per iter berekenen. Menig melkdrinker lou voor de bezorging kunnen be lanken. kamervragen, )e beslissing van het Europese Hof leeft de PvdA-Kamerleden Kolt- loff, Epema-Brugman en Salomons nmiddels aanleiding gegeven te vra- ;en of niet een snelle bezinning op naatregelen nodig is, mede ook in rerband met de bodemprijs voor nelk en brood. Van minister Van fcardenne en staatssecretaris Haze- camp van economische zaken willen lij weten of bij die minimumregelin- ;en niet het prijsverhogende effect oor de consument in het geding is. De Kamerleden twijfelen aan het effect van minimumprijzen als iteunmaatregelen voor de kleine niddenstander. een tweede vraag verzoeken zij de tewindslieden nadere.mededelingen Indoen over de pogingen de struc- 'uur van de slijtersbranche te verbe uren. Dat zou ondermeer moeten Van onze parlementsredactie 'EN HAAG De Tweede Kamer wil het hospitaalkerkschip De Hoop In de vaart houden. Er moet, meent de Kamer, een nieuwe financierings bron worden aangeboord. Daarbij wordt gedacht aan het ministerie voor volksgezondheid. De exploita tiekosten worden nu grotendeels ge lragen door het ministerie van 0((J<Landbouw en Visserij. Minister Van Ier Stee voelt er niets voor om alle tosten blijvend voor z'n rekening te lemen, zoals de Vereniging hospi- aalkerkschop De Hoop wenst. Naar Ie mening van de Kamer moet Van in h Ier Stee de financiële steun op een tehji odanig peil brengen, dat De Hoop lit jaar kan blijven varen. K a gebeuren door omschakeling van de slijters op nieuwe activiteiten. Indi viduele hulp ln het kader van de Stichting ontwikkeling en sanering voor het midden- en kleinbedrijf geeft mogelijk kansen. Het inschakelen van die stichting is geen nieuw idee van de vragenstel lers. Want in antwoord op eerdere vragen van de heer Kolthoff, me vrouw Epema en enkele anderen heeft minister Lubbers al in februari 1976 geantwoord te onderzoeken of er in het kader van de Stichting geen mogelijkheden voor omscha keling waren. Hij wees toen onder meer op cursussen. Verkeerd doel Vanuit de PvdA-Kamerfractie wor den nu al voor de derde maal in ruim twee jaar vragen gesteld over de minimumprijzen. Reden is, zo zegt de heer Kolthoff, dat de bodemprij zen voor een verkeerd doel worden gebruikt. Op zichzelf vindt hij het wel juist dat er voor bepaalde pro- dukten een benedengrens bestaat want ook hij wil niet dat midden standers elkaar dood concurreren. Maar de bodemprijs zou dan wel lager moeten liggen dan op het ogenblik. Bij het huidige systeem is het prijsniveau naar de mening van het Kamerlid onnodig hoog. Kolthoff erkent dat er bij een lagere grens voor brood, melk of jenever winkeliers zijn die de eindjes niet aan elkaar kunnen knopen omdat hun marges veel te laag worden. In zulke gevallen zou de overheid ech ter moeten bijspringen om een kou de sanering onder de middenstan ders te voorkomen. Maar de mini mumprijs moet volgens het Kamer lid niet gebruikt worden om die sa nering in te dammen want dan be taalt de consument ten onrechte de rekening. Voorzitter Donia van Kon- sumenten Kontakt heeft verwante gedachten die onder meer gaan in de richting van fiscale faciliteiten voor winkeliers die het bij afschaf fing van de huidige minimumprijzen niet kunnen bolwerken. )e minister zei gisteravond tijdens 1 iet debat over de landbouw en vis- ierijbegroting bezwaren te hebben egen het VVD-voorstel om voor de nstandhouding van De Hoop geld e putten uit de werkgelegenheids- :ijn ,ot- a"ns ?e PvdA verweet de minister in dit r vfe lebat, dat hij verder nimmer heeft romangegeven „wat hij nu werkelijk iet de visserij wil". Het ontbreken an een Nederlands beleidsplan leeft de positie van ons land bij de SG-onderhandelingen niet ver- iterkt. meende PvdA-woordvoerder ïartmeyer. CDA-Kamerlid De Boer noemde een .beleidsuitspraak" over de handha- 1 ring van de vloot noodzakelijk. De Boer pleitte vcor experimenten in üe visserij zoals het tijdelijk over schakelen op vissoorten, die nog ïauwelijks „bevist" worden en het verplaatsen van de visserij naar ver- lergelegen visgronden. Zowel De IBoer als het VVD-Kamerlid Waal- kens bepleitte een „veilplicht", waardoor de controle op de vangst- tieperkingen voor alle vissers gelijk 'ordt. ""J Minister Van der Stee (landbouw) roeit nil niets voor blijvende steun aan Nederlandse veehouders. Vorig aar trok de minister eenmalig 17 miljoen gulden uit voor de veeh ouderij. Dat gebeurde in een situatie m«van „sombere verwachtingen" over _*Je inkomensontwikkeling In deze aM Jedrijfstak. De werkelijke ontwik- onteling is „gans anders" geweest, al dus Van der Stee. Opvallend vanall1295.-excl.btw Op de Parijse valutamarkt ging het gisteren wat rustiger toe dan de afgelopen dagen. De koers van de Franse frank, die dagen achtereen flink was gedaald, bleef ongeveer op hetzelfde niveau als maandag. Opiniepeilingen die een verkiezingsoverwinning van links voorspelden, deden veel Franse onderne mers vorige week besluiten hun franken in te ruilen voor buitenlandse muntsoorten. Uitlatingen op maandag van de communistische partijleider Marchais over nationalisatieplannen deden daar nog een schepje bovenop. President Giscard d'Estaing heeft premier Barre gevraagd al het mogelijke te doen om een verdere koersdaling van de frank te voorkomen. Van een onzer verslaggevers DOKKUM Prins Dokkum NV een metaalverwerkende industrie heeft een opdracht van veertig miljoen gulden in het Midden-Oosten in de wacht gesleept. Het bedrijf gaat de eerste fase van een nieuw dorp in Iran bouwen. Opvallend is overigens dat minister Lubbers twee jaar geleden in zijn eerder gememoreerde antwoord op de vragen van Kolthoff c.s. de mini mumprijs voor brood en melk niet als middel zag om de uittocht van bakkers en melkhandelaren tot staan te brengen. Ook veiligstellen van de distributie van brood en melk was in de ogen van de toenma lige bewindsman geen reden om een bodemprijs vast te stellen. Het was er, aldus Lubbers destijds, om te doen dat de bakkers en melkhande laren zich zouden kunnen aanpas sen aan de gewijzigde verhoudingen in de detailhandel. Kruideniers wa ren namelijk in steeds grotere mate brood en melk gaan verkopen. Som mige supermarkten zelfs tegen ui terst lage prijzen en dat ging de minister toen al te ver. (ADVERTENTIE) „De opdracht is de grootste in de geschiedenis van onze in 1940 opge richte onderneming", aldus een di rectielid S. E. Huyzer. Het project bestaat uit de bouw van tweehon derd geprefabriceerde woningen en gemeenschapsvoorzieningen, zoals een lagere en een kleuterschool, een gastenverblijf, een supermarkt en een medische kliniek, een dorpshuis, een administratiegebouw en een werkplaats. Het dorp, dat Gachan gaat heten en vlak bij de Perzische Golf komt, zal in de toekomst tot tweeduizend woningen uitgroeien. Prins Dokkum hoopt ook voor deze uitbreiding opdrachten te krijgen. De nu te bouwen eerste fase is inclu sief wegen, riolering, waterleiding, groenvoorziening en o.m. een elek trisch krachtstation. Vorige week is een contract gete kend met Persian Gulf Ship, Buil ding Corporation in Teheran. Het dorp wordt gebouwd voor het huis vesten van personeel ten behoeve van een nieuwe scheepswerf aan de Perzische Golf. Ook de inrichting, meubilair, keukeninrichting en der gelijke, worden door Prins geleverd. Van de order kunnen ook toeleveren de bedrijven die met name in Noord- Nederland zullen worden gezocht, profiteren. De eerste fase van het project moet eind juni '79 gereed zijn. de laatste jaren al uitgebreid tot rond de vijfhonderd, voldoende om de nieuwe orders te kunnen opvan gen. Twee jaar geleden verkeerde het bedrijf in moeilijkheden. De Noordelijke Ontwikkelingsmaat schappij (NOM) verwierf zich toen risicodragend kapitaal ter waarde van ruim een miljoen gulden. Sinds dien is het bedrijf weer uit de rode cijfers weten te komen. Ook nu is de NOM in principe bereid om zonodig de noodzakelijke uitbreiding van het kapitaal, vier miljoen gulden, voor haar rekening te nemen. NOM-dlrec- teur Wisman vindt dit een nieuw bewijs dat de NOM niet alleen be stemd is om noodlijdende bedrijven op te krikken. Een van de eerste NOM taken noemde hij het stimule ren van nieuwe ontwikkelingen. Of de NOM-deelname noodzakelijk is, zal overigens nog moeten blijken, omdat een andere particuliere part ner interesse heeft getoond. Men wil er zich nog niet over uitlaten welke dit is en of het een onderneming is die ook nu al actief is in het Midden- Oosten. „Botels" Het is wel de grootste maar niet de eerste opdracht uit het Midden-Oos ten voor .Prins Dokkum. De door deze onderneming zelf ontwikkelde prefabhuizen worden ook al ge bouwd in Saoedi-Arabië, Egypte, Ni geria en Portugal. Bovendien is er thans ook een contract getekend voor de bouw van „botels" voor Egypte. Deze boten, ter waarde van zes en een half miljoen gulden, wor den gebouwd volgens het zelfde pre fabsysteem, bestemt voor toeristi sche doeleinden. Ze zullen op de Nijl varen. Prins heeft de botels ontwik keld in samenwerking met het inter nationale scheepsbouwbureau Hoekman en partners in Twello en bouwt ze in samenwerking met de scheepswerf Ravenstein in Deesd. Het personeelsbestand van Prins is ROTTERDAM (ANP) American Land Program (ALP) heeft het door haar tegen het financieel-economische weekblad „Be leggers Belangen" aangespannen kort geding verloren. Het ge ding was door ALP aangespannen naar aanleiding van een aantal artikelen in Beleggers Belangen over de activiteiten van dit fonds. DEN HAAG De aardgasex port is in het afgelopen jaar met twee procent ten opzichte van 1976 gedaald tot 50 miljard kubieke meter, aldus cijfers van de Nederlandse Gasunie. De binnenlandse afzet steeg één procent tot 44,1 miljard kubieke meter. Doordat de uitvoer daalde, bleef de totale verkochte hoe veelheid (94,2 miljard kubieke meter) een procent achter bij de hoeveelheid, die de Neder landse Gasunie ln 1976 ver kocht. De elektriciteitscentrales en de gasdistributiebedrijven hebben in 1977 evenveel gas (resp. 10,6 en 21,7 miljard ku bieke meter) afgenomen als in 1976. De leveringen aan de in dustrie stegen met een procent tot 11,9 miljard kubieke meter. Hierin werd het te koop aanbieden van gTond in de VS voor beleggings doeleinden, met de mogelijkheid van een grote fiscale aftrek (de zgn. superaftrek), herhaaldelijk als on deugdelijk aangemerkt. Beleggers werden tevens gewaarschuwd, dat de Nederlandse fiscus deze aftrek post mogelijk niet zou accepteren. ALP eiste dat Beleggers Belangen zou ophouden met dergelijke verha len te publiceren en geen spotteke ningen meer zou plaatsen. Ook zou het weekblad moeten toegeven dat de artikelen onjuist en beledigend voor ALP waren De president van de Rotterdamse rechtbank, mr J. G. L. Reuder, wees alle eisen van ALP af. Volgens hem beoogt Beleggers Belangen op te ko men voor de belangen van de beleg ger en stelt het blad zich tot taak deze voor te lichten en zo nodig te waarschuwen. De wellicht wat onge nuanceerde, felle reactie van Beleg gers Belangen op de „grote lappen advertenties" van ALP waren vol gens mr. Reuder geheel in overeen stemming met de „betoogtrant" in die advertenties. Mr Reuder zei voorts dat ALP, hoe wel door de aanhouding van het ge ding daartoe in de gelegenheid ge steld, niet heeft aangetoond dat de kritiek van Beleggers Belangen on gegrond en het in de advertenties gestelde juist was. De raadsman van ALP, mr B. van der Goen, had een dergelijke uit spraak verwacht. Hij was echter enigszins teleurgesteld dat de presi dent zo weinig overwegingen voor zijn uitspraak had gegeven. „Dit zal ik zeker in het hoger beroep, dat ALP tegen het vonnis gaat aanspan nen, betrekken", zo zei hij. Dit hoger beroep zal dienen voor de president van het gerechtshof in Den Haag. Eerder verloor ALP een kort geding tegen het maandblad Avenue. AMSTERDAM De hypotheekpor tefeuille van de WestlandAJtrecht Hypotheekbank heeft rond de Jaar wisseling de ƒ8 miljard overschre den. Per ultimo december 1976 was dit ƒ5.48 miljard - wat een netto toename betekent van 2,52 miljard over het Jaar 1977. DEN HAAG (ANP) - De Jaarlijkse huurverhoging zal voortaan steeds op 1 Juli ingaan. Met alleen de stem men van VVD en de Boerenpartij tegen heeft de Tweede Kamer dit gisteren besloten. Per 1 Juli van dit jaar zullen de huren met zeven pro cent omhoog gaan. De VVD-fractie stemde tegen het voorstel van de CDA'er Comelissen om de datum te verschuiven van 1 april naar 1 juli omdat zij hier liever pas over had willen spreken als de Tweede Kamer de nieuwe huurprij- zenwet behandelt. Het schijnt, dat het thuis zetten van espres so-koffie een nieuwe rage aan het worden is. Op zichzelf is dat geen ontwikkeling om over naar huis te schrijven. Dat er in deze rubriek tóch aandacht aan dit verschijnsel wordt besteed komt, omdat bij sommige merken de inhoud van de pakjes „espresso" koffie vijf entwintig gram lager is dan de inhoud van de pakjes „gewone" koffie. Het risico is groot, dat de consument dat niet in de gaten heeft. Het staat wel op de verpakking, maar wie let daar op? Een pakje koffie bo nen of gemalen bevat immers normaal 250 gram; daar is het publiek aan gewend. Daarbij komt. dat het formaat van de pakjes „espresso" koffie op het oog niet of nauwelijks afwijkt van de pakjes „gewone" kof fie. terwijl er in zo'n pak espresso toch maar 225 gram zit. Dat scheelt, om het zo maar eens te zeggen, een slok op een borrel. Voor al omdat de koffieprijs toch nog altijd aan de pittige kant is. Het is trouwens ook lastig, als de consument wil uitre kenen hoe groot het prijsverschU is en met hoeveel de prijs van een pak van 225 gram om laag moet, als een prijs verlaging voor koffie die wordt uitgedrukt per pak van 250 gram wordt afgekondigd. Van de grote merken is het alleen Douwe Eg berts, die (ook) de espres so koffie in pakjes van 250 gram heeft zitten. Daarentegen zit er in de pakjes espresso-maling van Albert Heijn en van Van Nelle niet meer dan 225 gram. Wonderlijk Volgens Albert Heijn is dat „echt geen truc", maar er gaat nu eenmaal niet meer espresso koffie in een pak van de norma le afmeting. Dat is een wat wonderlijke verkla ring, aangezien Douwe Egberts wél kans ziet in een pakje van dat zelfde formaat het is slechts enkele milimeters groter 250 gram espresso kof fie te persen. Het is overigens een po sitief punt, dat Albert Heijn met dat afwijken de gewicht niet gelukkig is. Er wordt door dit con cern ijverig gezocht naar een oplossing. Zodoende zit de kans erin, dat het 225-grams pak en daar mee het risico van mis verstand bij de consu ment binnen kortere of langere tijd gaat ver dwijnen. In afwachting daarvan zou AH dat (af wijkend) gewicht mis schien duidelijker kun nen aangeven. Intussen vormt deze (ge- wichts)kwestie het zo veelste argument voor wettelijke maatregelen, om voor alle levensmid delen de prijs per stan- daardhoeveelheid ver plicht te kunnen gaan stellen. Het is immers niet alleen koffie, die in onderling verschillende hoeveelheden wordt ver pakt en geprijsd. Met een prijsaanduiding per standaardhoeveel- heid (bijvoorbeeld per 100-, 250- of 500 gram) kan de consument in één oogopslag zien wat het produkt „echt" kost, en is daarmee tevens ver lost van soms ingewik kelde berekeningen om het prijsverschil vast te stellen. De Commissie voor Con sumenten-Aangelegen heden heeft al eerder daarop aangedrongen en onlangs is in Europees verband waarin van een écht consumenten beleid ook nog amper sprake is eveneens een voorzichtige aanzet in die richting gemaakt. Waarom op het resultaat daarvan gewacht? Ook op dit terrein mag Neder land best mee aan kop lopen. Zuiniger Nog even terug naar de koffie. De sterk gestegen prijzen daarvan zijn van invloed (geweest) op het verbruik. Het publiek is evenwel als we secre taris mr J. de Vries van de Vereniging van Ne derlandse Koffiebran- ders en Theepakkers mo gen geloven in het al gemeen niet minder kof fie gaan drinken, maar is wel zuiniger met koffie geworden. Aangenomen wordt, dat het verbruik in ons land met acht tot tien procent is terugge lopen. De daling van de koffie- consumptie, populair ge zegd het aantal kopjes per dag, schijnt niet „zo verschrikkelijk" groot te zijn geweest. Het lager verbruik wordt vooral toegeschreven aan het feit dat de consument wat „minder slordig" met de koffie is gewor den en dus niet méér zet dan wordt opgedronken. Daarom spreekt de heer De Vries nadrukkelijk niet van een daling van de consumptie, maar van een daling van het verbruik. Daarbij waar schuwt hij voor de mis vatting. dat de terug gang van het koffiever bruik gelijk zou zijn aan de terugval in de koffie verkoop. Daarvoor zijn de verschillen tussen de verkoopcijfers aan de ene en de verbruikscij fers aan de andere kant. de afgelopen jaren steeds te groot geweest. Hamsteren Met het oog op de toen te verwachten prijsstijgin gen. werden er namelijk in de jaren 1975 en 1976 en ook nog in de eerste maanden van 1977 door de consumenten forse voorraden ingeslagen; soms zelfs gehamsterd. Het gevolg daarvan was. dat er in die tijd zo'n procent of twintig méér koffie werd verkocht dan gedronken. Toen in mei 1977 de eer ste berichten kwamen dat de prijzen zouden gaan dalen hetgeen ook gebeurde begon nen de consumenten hun voorraadje aan te spre ken. Het gevolg was dat alleen nog die mensen koffie kochten, die geen voorraad hadden of er doorheen waren geraakt. Dat leidde er toe, dat de koffieverkoop vorig jaar met ongeveer dertig pro cent terugliep. Uitgaande van een da ling van het verbruik met zo'n tien procent komt het erop neer. dat het koffieverbruik per hoofd van de bevolking als gevolg van de hoge prijzen is teruggelopen van 6.8 kilo begin 1976 tot 6.2 kilo eind 1977. Sinds kort zijn er zelf plakkende fietslbinnen- (banden in de handel. Hoewel elk merk zelf- plakkend kan worden gemaakt, is het voorlo pig nog alleen het merk Gardair, dat met „stab" (zo heet dat vulcaniseer- middeltje) wordt gele verd. In het blad „Tweewieler" van het Centraal Bureau voor de Rijwielhandel werd een paar maanden geleden enthousiast meegedeeld, dat gaatjes van minder dan vijf mil limeter tijdens het rijden automatisch worden ge dicht. Bij een demon stratie konden niet min der dan 150 gaatjes in een geprepareerde tube (een bandje, dat op race fietsen wordt gebruikt) worden geprikt, voordat dit bandje het definitief begaf. Uit de Consumentengids van deze maand blijkt dat bij proeven een gaa tje van twee millimeter na enige minuten volko men was gedicht, waar bij nauwelijks lucht ont snapte. Bij een lek van vier millimeter bleef de band nog voldoende hard om de fietstocht te kunnen voortzetten. Een gat van vijf millimeter bleek echter te groot; een band met zo'n gat liep leeg. Voorts bleek dat een beschadiging aan de velgkant moeilijk wordt gedicht. De zelfplakkende fiets band kost 12.50 en is daarmee bijna twee keer zo duur dan een gewone Eddie de Smet (ex-reclameman): Reclame houdt mooi gelijke tred met de media waarin zij verschijnt. Zo kan zij bijvoorbeeld leuk, lullig, belachelijk, interessant, eenzijdig, opdringerig of zelfs onverteerbaar zijn. (Bij eengebracht door FHV/BBDO). binnenband. Hier tegen over staat dat dit prijs verschil al bijna „ver diend" wordt, als met zo'n zelfplakkende fiets band één keer de (loop- igang naar de fietsenma ker wordt bespaard. Het plakken van een fiets- bandje kost immers te genwoordig al gauw een gulden of vijf, zes. Dit vulcaniseermiddeltje blijkt oorspronkelijk in. Amerika te zijn ontwik keld voor gebruik in ke- roslnetanks van vliegtui gen Later werd het toe gepast ln racetubes (on der andere tijdens de Tour de France vorig jaari en hieruit is de zelf plakkende binnenband ontstaan. AMSTERDAM Vroom fiz Drees- mann heeft opnieuw een belang ver worven in een Amerikaans bedrijf. Via haar dochter Vendamerica heeft V D 34 procent verworven van het kapitaal van de warenhuisgroep Dil- lard. Deze onderneming exploiteert 37 warenhuizen ln de staten Arkan sas, Kansas, Louisiana, Missouri, Nieuw Mexico, Oklahoma en Texas. Vorig Jaar oktober verwierf V D een minderheid in The Outlet Com pany, een onderneming die allerlei typen winkels bezit, voornamelijk in het noordoosten van de V8 The Outlet heeft een Jaaromzet van 280 miljoen dollar (ƒ630 miljoen). Dillard een van 275 miljoen dollar. V D moet voor de nieuwe deelne ming in totaal 24 miljoen dollar 54 miljoen) betalen, wat contant ge beurt in drie jaarlijkse termijnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17