hopman Cees Bal wil in nieuwe jloeg afrekenen met verleden Scharn opgelucht na beslissing Ivic weg bij Ajax 'Geen deelname van Zuid-Afrika op NK' oormalige knecht van Merckx: 'Dit is voor mij een uitdaging, een promotie' FA overweegt tbreiding WK ontreal reserve oor Zomerspelen Christov leidt Vejle-Twente Verzoek werkgroep aan badmintonbond: Atleet stopt na veertien jaar vanwege de extreem zware trainingen Weer etappewinst voor Didi Thurau Verlies Okker Problemen bij het E K-dammen ÉNSDAG 8 FEBRUARI 1978 SPORT Trouw/Kwartet P 13 - RHS15 lor Johan Woldendorp' SSSENBURG Onder de plotseling op het wielertoneel schenen ploegleider Henk Koopmans hoopt Cees Bal een uw sportleven te beginnen. De naar Noordwijk verhuisde oepscoureur wil als kopman van een verse, kwantitatief rke, maar kwalitatief magere prof ploeg afrekenen met een leden, dat beheerst werd door een langdurige knechtenrol en ekend door inmiddels opgeloste prive-besognes. „Ik heb self weer terug gevonden. Ik voel me nu sterk genoeg om ntuele klappen op te vangen. Vorig jaar zou ik daartoe niet in at zijn geweest." Cees Bal behoorde, nadat hij door huiselijke moeilijkheden een tijdje uit het gezichtsveld was verdwenen, twee jaar lang tot de favoriete knechten van de Belgische vedette Eddy Merckx. In die creatie hervond de voormalige Zeeuw zijn zelfver trouwen. Hij reed in 1977 de Tour de France uit en mocht op kosten van de KNWU naar Venezuela vliegen, waar hij in de strijd om de wereldti tel niet zijn landgenoten, maar Merckx op zijn wenken bediende. Bal: „Ik voel en voelde op dat punt geen gewetensworeging. Voor die tijd was het voor mij al zeker, dat ik Merckx zou steunen. Het hele sei zoen door was hij immers mijn kop man. Als de wielerunie mij voor het vertrek naar Venezuela had ge vraagd welk standpunt ik in zou nemen, dan had ik daar een eerlijk antwoord op gegeven. Maar de KNWU begon er pas tijdens de WK over te praten." RICH De internationale voet federatie (FIFA) overweegt het ital deelnemers aan de eindron- van het wereldkampioenschap itbal in 1982 in Spanje op 24 te ngen in plaats van het huidige ital van 16. Het organisatiecomi- van het WK 1982 zal, na overleg t officials van de Spaanse voet- bond die in Argentinië aanwezig len zijn, het plan aan het dage- s bestuur van de FIFA voorleg- L Dit staat in een artikel, dat in officiële maandelijkse nieuws- letin van de FIFA is gepubli- rd. president van de FIFA, Joa Ha- ange, heeft in een interview in rember vorig jaar reeds gezegd te Dven, dat er in 1982 24 landen In anje zullen deelnemen. Het toer- >i zou dan drie dagen langer moe- duren. Europa zou volgens Ha- ange dan 12 plaatsen in de eind- iden krijgen, Zuid-Amerika drie, ia twee, Azië twee, Noord- en iden-Amerika en het Caribisch lied twee, Oceanië één, plus de lerhouder en het organiserende Van ome sportredactie AMSTERDAM Ajax neemt aan het eind van dit seizoen afscheid van zijn trainer-coach Tomislav Ivic. De Joegoslaaf heeft geen overeenstemming kunnen berei ken over het verlengen van zijn contract bij de landskampioen. Hij keert terug naar zijn oude vereni ging Hajduk Split. Volgens Ajax-voorzitter Jaap van Praag heeft het vertrek van Ivic niets te maken met het feit, dat hij niet de spelers heeft kunnen ko pen, die hij nodig denkt te hebben om Ajax terug te brengen naar de (inter)nationale top. „De enige re den, waarom hij weggaat, is, dat hij van Hajduk zo'n gunstige aan bieding heeft gekregen, dat wij er niet tegen op kunnen bieden. Die betere voorwaarden geiden vooral zijn gezin," aldus Van Praag. „Het transferbudget is daarop niet van invloed. Hij mag van ons kopen, wat hij wil hebben." Enige tijd geleden bood Ajax zijn trainer, die sinds de zomer van 1975 in Amsterdam werkzaam is, een driejarig contract aan. Ondanks het feit, dat de Joegoslaaf indertijd TOMISLAV IVIC voor Ajax koos omdat hij dacht daar een topelftal aan te treffen, leek hij wel oren naar dat voorstel te hebben. Ivic berustte er ogen schijnlijk in, dat het vcrliez van onder anderen Wim Suurbier en René Notten (overigens na een conflict met hem vertrokken) en het afknappen van de transfer van Joe Jordan niet werden gecompen seerd door het aankopen van „ve dettes". Ajax heeft zijn 'gedachten nog niet over de „kleur" van Ivics opvolger laten gaan. Van Praag: „Zo snel gaat dat niet. Bovendien maakt Ivic het seizoen in de beste ver standhouding af." )NTREAL Burgemeester Jean apeau van Montreal heeft het In- nationale Olympische Comité la- weten dat zijn stad bereid is in 1 opnieuw de Olympische Zo- erspelen te organiseren als zich Dblemen voordoen bij de enige odidaat tot nu toe, Los Angeles. 1ft mei zal het IOC tijdens een lhnkomst in Athene de steden jbr de Zomer- en Winterspelen van 84 aanwijzen. In Montreal werden Zomerspelen reeds in 1976 ge ilden. fcARLEM Er is een interprovin- ile werkgroep ingesteld, die tot ak heeft met een beleidsvisie over t betaalde voetbal te komen, die ens kan dienen als commentaar de beleidsaanbevelingen aan de nister van Cultuur, Recreatie en aatschappelijk werk, vervat in het pport Christiaanse. De werkgroep lat onder voorzitterschap van de er J. Z. Zuurbier, lid van gedepu- xde staten van Noord Holland, lorts maken deel uit van de groep: H. J. Smeets (secretaris van het erprovinciaal overleg voor jeugd- sportzaken, E. M. de Vries (be- vaïldsambtenaar bij de provincie ,0ec ord Brabant), B. M. van Niekerk nerfrecteur van de provinciale spor- kokad Noord Holland) en dr S. B. Ch. Rooijen (beleidsambtenaar van on provincie Noord Holland). Het is bedoeling dat de provinciale bes roken over enkele maanden een rap- ,j rt ontvangen, re itei Eddy Merckx was uitermate content over zijn Nederlandse waterdrager en had daarom best opnieuw met hem in zee willen gaan. Bal haakte evenwel af, omdat de Belg er aan vankelijk niet in slaagde een sponsor voor zijn equipe te vinden. Boven dien laaide in hem eindelijk het vuur van de ambitie op. Het heilige vuur van de dadendrang om zelf de lakens uit de delen. Bal: „Ik heb het uitste kend onder Merckx gehad. Hij was als een vader voor de ploeg. De beste erfenis, die hij me heeft nagelaten, is de organisatie van zijn renners. Ik hoop, dat ik dat als kopman kan overnemen. Het is voor een knecht zeer belangrijk, dat de man voor wie je je opoffert, je in ruil daarvoor een goede organisatie en volop waarde ring teruggeeft." „Ik heb er daarom lang over nage dacht of ik ook dit jaar de zijde van Merckx zou kiezen. Op het ogenblik, dat ik wegging, had hij geen geld schieters, maar het was duidelijk, dat hij op den duur toch een sponsor zou vinden. Voor mij zou het pro bleem alleen maar opgeschoven worden. Merckx fietst nog één sei zoen, terwijl ik het nog een jaar of vijf hoop vol te houden. Daarom heb ik voor het kopmanschap van een kleinere ploeg gekozen. Ik krijg de mogelijkheid om die groep uit te bouwen tot een groter geheel. Dat vind ik een uitdaging, een pro motie." CEES BAL: „Veel jongens in mijn ploeg zijn blij dat ze een kans krijgen om zich in de kijker te rijden.* Cees Bal heeft zijn nieuwe Job te. danken aan oud-ploegleider Piet Liebregts, die nadrukkelijk op het baantje van bondscoach aast en daarover vrijdag met het uniebe- stuur praat. De Dordtenaar bracht hem in contact met Henk Koop- mans, die op zijn beurt rond Bal een ploeg samenstelde. De 26-jarige Noordwijker veroordeelde zich door die vrijwillige koerswijziging tot het opknappen van anoniem „vedette- werk". De overige renners uitge zonderd meervoudig wereldkam pioen stayeren Cees Stam, die zich vanzelfsprekend op de baansport concentreert missen de klasse om spijkers met koppen te slaan. Op verzoek van Bal is er een (veel te) ambitieus programma samenge steld. Zonder met de ogen te knippe ren heeft Koopmans zijn wielerstal ingeschreven voor de rondes van Spanje en Zwitserland. De Amster dammer is er kennelijk aan voorbij gegaan, dat je een eerstejaars MA- VO-leerling onmogelijk met univer- siteitsstof kunt opzadelen. Bal, niet zonder zelfkritiek: „Dat is. een fout in de opzet van de ploeg geweest. Eerst werden er renners gezocht. Pas daarna draaide men een programma in elkaar. Wanneer Je een ploeg goed wilt opzetten, moet je nu al aan je equipe van volgend jaar denken. Aanvankelijk zouden we alleen maar criteria rij den. Op mijn verzoek is daar de deelname aan klassiekers en enkele grote rondes aan toegevoegd. Ik be twijfel het overigens of dat program ma echt te zwaar is. Veel jongens zijn blij, dat ze de kans krijgen om zich in de kijker te rijden." Cees Bal dacht ook aan zichzelf, toen hij op het componeren van een muzikaal fraaier gekleurde symfo nie aandrong. Hij wilde nu eenmaal niet te diep vallen. „Ik leef weer helemaal voor de wielersport. Vroe ger vond ik het wielrennen ook mooi en prachtig, maar daarnaast oefen de het andere leven een even grote aantrekkingskracht op mij uit. Ik ben er in geslaagd om al mijn pro blemen aan de kant te zetten. Lange tijd zat ik in angst, omdat ik niet de overtuiging had, dat ik volledig te rug zou kunnen komen. Die vrees was niet terecht. Dus kwam ik op het punt, dat ik internationaal altijd goed uit de bus ben gekomen. Om vanuit die positie terug te vallen op criteriums, dat gaat gewoon niet." Ziirich De wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars tussen Vejle BK en FC Twente, op 1 maart in Vejle, zal worden geleid door de Tsjechoslowaak Christov. Veertien dagen later zal de Pool Jar- guz als scheidsrechter fungeren in Enschede. Eerder was reeds bekend dat de wed strijden tussen PSV en FC Magde burg voor de kwartfinales van het toernooi om de UEFA-beker achter eenvolgens onder leiding staan van de Spanjaard Guruceta Muro (1 maart in Maagdenburg) en de Oos tenrijker Woehrer (15 maart in Eind hoven). Bij AJax-Juventus, op 1 maart de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, fluit de Oostduitser Prokop. Twee weken later is in Turijn de Hongaar Palotai arbiter. LEIDEN De werkgroep Zuidelijk Afrika IJmond heeft bij het bondsbestuur van de Nederlandse badmintonbond geprotes teerd tegen de deelname van spelers en speelsters uit Zuid- Afrika aan de internationale Nederlandse kampioenschappen die op 11,12 en 13 februari in Beverwijk worden gehouden. In een vorige week donderdag verzonden brief verzoekt de werkgroep "de Zuidafrikanen alsnog van deelname uit te sluiten. Zij betoogt dat de blanke Zuidafri- kaanse badmintonbond in septem ber vorig jaar uitgesloten werd van de wereldkampioenschappen in Zweden. Tijdens een vergadering van de wereldbond deed Zuid-Afrika de toezegging dat binnen afzienbare tijd een geïntegreerde bond in het leven zou worden geroepen. De werkgroep, gesteund door het SAN-ROC (Southafrican Nonraclal Olympiccomitee) en de BOA (Boy cot Outspan Actie), heeft sterke twij fels omtrent de realisatie van deze integratie. Volgens hen is er niets dat erop wijst dat blanke badminton clubs opengesteld zouden zijn voor zwarte spelers. De laatste Zuid-Afri kaanse kampioenschappen waren dan ook een geheel blanke aangele genheid. Als het bondsbestuur niet ingaat op het verzoek van de werkgroep Zuide lijk Afrika, zal er op de eerste dag van het toernooi een demonstratieve ^orspon De Belgische motorcross kam- OOr n Roger de Coster Is tijdens een training I et plaatsje Mol ten val gekomen en heeft rblj ernstige verwondingen opgelopen. Coster, vijfvoudig wereldkampioen In de cc klasse, geraakte In een slip en vloog n een boom. Aanvankelijk werd voor leven gevreesd, maar na een spoedope- idei r verklaarden artsen dat de motorcou- vai zich niet meer ln levensgevaar bevindt. iili n u itsen Door de Inschrijving van een uit China is het aantal buitenlandse :ialéeen dat zal deelnemen aan de strijd om open Nederlands kampioenschap ln- rschaatsen (short-track), die 4 cn 5 maart Edenhal te Amsterdam wordt gehou- gebracht op dertien. Voorts zullen vijf ns uit Nederland ln deze wedstrijden :omen. De eerste van de drie partijen ln lamtweekamp tussen De Boer en Beere- t, die strijden om een promotieplaats r de eindstrijd om het Nederlands kam- inschap dat van 15 tot 25 maart ln Zeve- r wordt gehouden, la In remise geëindigd, iswaar had De Boer groot voordeel, maar het eindspel redde hij het net niet. va' (bal De vier noordelijke betaalde voet- eei rerenlgingen, FC Groningen, Veendam. enipbuur en Heerenveen zullen eind Juli ln Oosterparkstadion in Groningen een ca 12 - Het Franse nationale elftal zal In .-mooi om het wereldkampioenschap ;nt rgentinië op 31 maart in Rouen (Frai een Cip ndschappelijke wedstrijd tegen Roeme- [lie !pelctL De open juniorenkampioene van llei herenigde Staten, de Argentijnse Claudia Teil ibianca, is door haar vader gestraft voor *nisier tijdens de finale van een toernooi lenos Aires Toen zij de bal volkomen oeg stormde haar vader de door 3000 chouwers omzoomde baan op en gaf r een flinke draai om de oren Claudia va iet hullend de baan. en hoewel zij later lat! gkeerde was haar concentratie zo zwak n( orden dat zij kansloos verloor. Indonesië zal niet deelnemen Hel de kampioenschappen die georgam- worden door de wereld badminton .jtie iWBFi eind deze maand In Hong 93 Het besluit is genomen op grond van .fjjj advies van de internationale badminton n wedstrijden van de concurrerende door Matty Verkamman ARNHEM Haico Scharn, in het begin van de jaren zeventig één van de weinige Nederland se atleten van niveau, is met de wedstrijdsport gestopt. Na de onlangs in Tilburg gelopen „Warandaloop" nam de 1500 meter-specialist dat definitieve besluit. Scharn (32) zegt veel plezier aan zijn veertienjarige atletiek-loopbaan te hebben beleefd, maar kan nu hij alweer enige tijd over zijn top heen is, de veelal monotone trainings- arbeid niet meer opbrengen. „Ergens betekent het wel een op luchting. De training wordt tegen woordig tot in het extreme doorge voerd. Als ik eens een dagje wegging met m'n gezin dan had ik toch altijd weer dat trainingspak bij me. Daar wil ik nu vanaf", zo licht hij zijn motieven om te stoppen toe. „Vooral de overgang naar de winter werd elk Jaar moeilijker voor me. Omdat ik van nature nogal gemak kelijk ben, moest ik mezelf in die periode vaak naar die training toe- dwingen. Ik vond het soms echt niet leuk om die 240 kilometer per week te trainen." Waar Scharn overigens niet mee wil zeggen, dat hij spijt heeft van zoals hij zelf zegt „die offers". „Herhaling is immers het kenmerk van atletiektraining. Dat weetje van tevoren. Je stelt jezelf een doel voor ogen en daar moet Je dan veel voor overhebben. Er stond in mijn geval trouwens zoveel tegenover. Neem al die landen, waar ik ben geweest. Die buitenlandse reizen hebben mij al tijd erg aangesproken. Dankzij die atletiek heb ik veel gezien van de wereld." Schams afscheid diende zich al eer der aan. Om precies te zijn, direct na de Olympische Spelen in Montreal. Hij had zich suf getraind om in Ca nada acte de presence te kunnen HAICO SCHARN: „lo het leger heb ik altijd een optimale collegialiteit ontmoet." geven, maar slaagde niet in die op zet. Na die tegenvaller startte de afbouw van zijn carrière. Over Mont real zegt hij nu: „Door .overtraining' heb ik die Olympische Spelen niet gehaald. Omdat ik doorgaans pas laat in het seizoen in vorm was en die spelen juist vrij vroeg plaatsvonden, ben ik op een zeker moment in pa niek geraakt. Ik spotte op den duur met alle trainingstheorieën. Met het bekende gevolg." Die gemiste reis naar Canada was dan weliswaar een teleurstelling, te rugkijkend is Scharn best tevreden over wat hij zoal heeft bereikt op de 1500 meter (zijn beste tijd 3.37.8). De (van origine) Brabander rolde pas laat ln de atletiek. Hij miste een specifieke opleiding. Gezien dat on gunstig vertrekpunt kan hij achteraf vrede hebben met zijn maximale prestaties, als een vierde plaats op de Europese titelstrijd van 1974 in Rome, een zevende op het EK van 1971 in Helsinki en een halve finale plaats op de Olympische Spelen van 1972 in München. Scharn: „In beginsel had ik niet zo verschrikkelijk veel talent. En ik was bovendien al 18 jaar toen ik bij OVAC met atletiek begon. Eerder had ik alleen gehockeyd. In mijn begintijd is er te weinig aan coördi natie en lenigheid gedaan. Zodoen de heeft het mij alUJd aan pure snelheid ontbroken. Een eindsprint heb ik nooit gehad. En snelheid moet in feit toch ook de basis zijn voor een middenalstandsloper." Tegenover dat gebrek aan veelzij digheid kon Scham twee posiüeve punten stellen: een uitstekende wedstrijdmentaliteit en een gunstig trainingsklimaat. Als geen ander in Nederland, heeft hij zich bijna altijd maximaal aan zijn sport kunnen wijden. In zijn hoedanigheid van sportlnstructeur ln het leger is hem door zijn militaire bazen altijd volle dige medewerking verleend. Een bij na Oosteuropese situatie. 8cham: „Dat klopt Ik heb een optimale collegialiteit ontmoet. Daarbij heb ik er altijd voor honderd procent naar gestreefd om die geboden mo gelijkheden in de vorm van resulta ten waar te maken. Dat was Ik ver plicht aan de mensen die zich aan mijn trainingsuren aanpasten." Zijn mentale instelling kwam hem doorgaans ten goede op de grote toernooien. Scham was het sterkst wanneer het erop aankwam. Dit in tegenstelling tot veel andere Neder landse topsporters. Scham: „De meeste Nederlanders zijn al blij wanneer ze eenmaal op een groot toernooi zijn. Dat heb ik altijd an ders ervaren. Op dat toernooi zelf wilde ik me bewijzen. Eén keer heb ik dat trouwens ook weieens gehad: dat gevoel al Iets bereikt te hebben, terwijl ik nog moest lopen. Dat was in Helsinki toen ik mij voor de finale had geplaatst. Het was toen vooral mijn omgeving die mij het moeilijk maakte. Al die begeleiders vertroe telden me toen alleen, omdat ik de finale had bereikt. Maar meestal kon ik me toch het beste op de belangrijkste wedstrijden concen treren." Dat gaf vooral herhaalde lijk grote moeilijkheden. Want net als zijn vriend Bram Wassenaar, le verde het 8chara altijd grote proble men op om limieten te halen. Bij zijn afscheid wil hij die limieten nog een keer ter discussie stellen. „Op zichzelf is er natuurlijk veel te zeg gen voor limieten. Maar op een num mer als de 1500 meter spelen zoveel andere zaken een rol. Het is vaak een tactisch spel. Wedstrijdinzicht is dikwijls een belangrijker inzicht dan de tijd. Het is mij gebeurd dat ik de toppers ln een tactische race ver sloeg, maar evengoed niet aan een llmiettijd toekwam. Vooral ln 1971 kostte het me alle moeite om me voor het EK in Helsinki te plaatsen. Een pleidooi in de Volkskrant heeft er toen eigenlijk voor gezorgd dat lk uiteindelijk meemocht. Na mijn ze vende plaats op dat toernooi werd ik door alle keuze-heren geprezen om mijn mentaliteit. Maar het volgende seizoen begin die limieten-ellende toch weer opnieuw. Daarom zeg ik nu: laat die keuze-heren niet louter naar de tijden kijken, maar ook naar de omstandigheden waarin een mid denafstandsloper moet presteren." bijeenkomst worden gehouden in Beverwijk. Men denkt daarbij onder meer aan een fakkeloptocht. Van de zijde van de badmintonbond werd verklaard dat men nog geen brief had ontvangen. Wel werd duidelijk gemaakt dat een honorering van het verzoek niet al te waarschijnlijk is. Voorts heeft de werkgroep B. en W van Beverwijk verzocht af te zien van medewerking aan de wedstrij den. De burgemeester zou aan het eind van het toernooi de prijzen uit reiken. Na een gesprek met de werk groep hebben B en W toegezegd zich te zullen oriënteren waarbij de argu menten van de werkgroep zullen worden overwogen. Dinsdag zal dan een tweede gesprek plaatsvinden. PONT-St-ESPRIT - Dietrich Thu rau heeft de vierde etappe van de Ster van Besseges, de eerste etappe wedstrijd van het seizoen in Frank rijk, gewonnen. Evenals zatedag en- zondag in de tweede en derde etap pe was de Westduitser de snelste in de massasprint, na 142 km met start enfinish in Pont-St-Espirt. De Ne derlander Leo van Vliet, die de ope- ningsrit won. eindigde als zevende. Vandaag wordt de laatste etappe, de grote prijs van de stad Besseges. gereden. Vierde etappe 1. Dietrich Thurau (Wdli 142 km ln 3 uur 47 minuten, 2 Scan Kelly den. U. Alfona de Bal <Bel>. 4 Mare Renler iBell. 5. Ouldo vaN Sweevelt iBeli. 6 ChriaUaan Du- mont (Belt. 7 Leo van Vliet (Nedi Stand 1 Thureau 5 punten. 2 Van Sweevelt 23; 3 Sibille (Frai 25. 4 DE Bal 42. 5. Kelly 46. ST. LOUIS Tom Okker heeft tij dens een internationaal tennistoer nooi in St. Louis (Missouri) in de eerste ronde van het herenenkelspel verloren van de Amerikaan Bill Scanion. De setstanden waren 4-6 7- 5 4-6. De als derde geplaatste Spanjaard Manuel Orantes vierde zijn 29e ver jaardag met een overwinning op de Zuidafrikaan Cliff Drysdale: 7-6 6-3. AMSTERDAM De organisatie van het Europees kampioenschap dammen voor landenploegen heeft nogal wat voeten ln de aarde. Nadat de eerste kandidaat Frankrijk de internationale dambond liet weten de organisatie niet voor haar reke ning te kunnen nemen kwam de beurt aan de tweede gegadigde, de Sovjet-Unie. De laatste wil de strijd echter alleen organiseren als het gaat om acht deelnemende landen. De internationale bond staat er op dat alle elf aangesloten landen mo gen inschrijven. Hoewel nog niet duidelijk is om welke drie landen het conflict gaat. lijken de proble men te liggen bij Israël (dat door de Sovjet-Unie niet wordt beschouwd als Europese natie) en Polen en Joe goslavië (die belde voor de eerste keer aan het landenkampioenschap zullen deelnemen). De Sovjet-Unie heeft de tijd tot 1 maart om zich te schikken naar de eisen. Als alles goed gaat zal het Europees kam pioenschap van 18 tot 29 mei in TilUs worden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15