Als hei wegtransport u ter harte gaat, bezoekt u RAI stand205en kijjktunaarde DAF reklame opdeTV Ook Leitner kan geen ijzer met handen breker Volksrepubliek China is de boosdoener KUNST Tippett's Derde Symfonie: kreten en uitroeptekens Groot succes voor The King's Singers Personalia Schoolconcerten van het Gewestelijk Orkest r; a VARA-matinee in Concertgebouw DAF Trucks Residentie Orkest met Hartmann, Mozart en Wagner Grasduinen in de Russische pers Trouw/Kwartet P 9 - RH 8 '2t (ADVERTENTIE! door R. N. Degens AMSTERDAM De opzet van de concerten die onder het motto „Informeel uit naar het Concertgebouworkest" ook dit seizoen weer in Amsterdam werden gegeven, heeft kennelijk wel aangeslagen bij het publiek. Ook al is er van dat informele weinig meer overgebleven dan vrije keuze van plaatsen en orkestleden zonder rokkostuums. Vrijdagavond dirigeerde Michel Ta- bachnik het laatste concert in deze reeks met een programma dat zater dagavond en zondagmiddag voor een ander publiek, formeel, nog eens werd uitgevoerd Met dit verschil dat Tabacknik zijn mislukte poging tot een soort mondelinge programma toelichting zaterdag en zondag ach terwege kon laten Vrijdagavond moest dat tewtlle van de ongedwongen sfeer en de veron derstelde onbekendheid van de toe hoorders met de uitgevoerde wer ken. Voorzover er al iets van het Franse Engels van Tabachmk over kwam was het als toelichting bij de Tweede Symfonie van Beethoven overbodig, en bij de Derde Symfonie van Michael Tippett ontoereikend. Die derde Symfonie, na de pauze gespeeld, blijft zelfs met de uitvoeri ge toelichtingen die er door Engelse musicologen en door Tippett zelf al bij zijn gegeven, een onbegrijpelijke compositie. Verwarrend In hoofdzaak wel omdat de nu 73- Jarige Tippett ln deze symfonie uit 1972 nog met dezelfde verwarrende hoeveelheid over elkaar struikelende invallen aan een wat padvinderach tige geëngageerdheid uiting wil ge ven als in het oratorium „A child of our time" uit 1941. Daar schreef hij zelf de tekst bij, het enige wat men hem zelfs in Engeland voorzichtig kwalijk durfde nemen, maar wat hij -e- door Jac Kort AMSTERDAM Het Engelse gezelschap „The King's Singers" dat zaterdag tijdens een goed bezochte VARA-matinee optrad in de grote zaal van het Concertgebouw, bestaat nu ongeveer tien jaar. Het is samengesteld uit twee countertenors, Nigel Perrin en Alastair Hume, de tenor, Alastair Thomson, de bariton Simon Carrington en de bas, Brian Ray. Deze voortreffelijke vocalisten heb ben in de loop der jaren een ensem ble-techniek opgebouwd, die in één woord perfect genoemd kan worden. Of zij nu drie-, vier- of zesstemmig zingen, alles ls in volmaakte harmo nie en uiteraard volstrekt zuiver. De heren hebben dan ook toernees over vrijwel de gehele wereld gemaakt en er zijn veel grammofoonplaten van hun gezang ln omloop. Die platen zijn echter vooral aan het zogenaamde lichte genre gewijd en zonder iets af te doen aan hun schit terende prestaties, geloof lk toch, dat het Juist aan dat lichte genre te danken is, dat zij zoveel populariteit hebben gekregen. Dat neemt niet weg, dat zij de Engelse liederen uit de 15e en 16e eeuw stijlvol en schitte rend hebben vertolkt en dat de ma drigalen uit Italië uit dezelfde perio de onberispelijk klonken. Al zijn we tegenwoordig met andere dingen bezig, wanneer we aan Zuid- Afrika denken, toch konden Stanley Glassers „Luister naar de Zoeloe din gen" mij wel vertederen en bekoren. Meer zelfs, dan Elgars vijf liederen, opus 45 en de drie liederen van Ro ger Hemingway (1951), die nogal lie- dertafel-achtlg klonken na de pauze. Nu ja. en toen kwamen de door het publiek lang verbelde „Arrangemen ten in close harmony", die deze zang groep aan zijn ontzaglijke vermaard heid hebben geholpen en die het ook nu weer zijn „succes-fou" ople verden. Natuurlijk, geweldig virtuoos alle maal. Maar ik zat nog te mijmeren over die oude Engelsen en Italianen, die het vier, vijf eeuwen al 2oveel zuiverder en eerlijker deden. sindsdien maar zelden aan anderen overliet. Ook voor de derde symfonie, waar van het eerste deel instrumentaal is en het tweede deel door een sopraan partij wordt beheerst, schreef Tip pett de teksten. Drie naar het voor beeld van de neger-blues, en één waarvoor „Schiller's Ode an die Freude" model zou hebben gestaan. In die laatste worden strijd en stre ven voor een allesomvattende men senliefde verwoord. Zo ongeveer dan. Het is zoals gezegd weer een stuk boordevol invallen, die met een zeer persoonlijke heftigheid zijn ver klankt in een muziektaal van uitslui tend kreten en uitroeptekens. Als Tippett af en toe zichzelf en zijn toehoorders even tijd geeft om op adem te komen, blijkt plotseling hoeveel vermogen tot werkelijk aan grijpende muzikale zeggingskracht onder de omringende Don-Quichote- rige opgewondenheid verborgen ligt. Eigen verrassing Tuppet noemde het zelf eens een hybridisch werk, en hij bekent ook dat het min of meer tot zijn eigen verrassing geworden is wat het is. Dat pleit voor hem. Maar wij zitten er toch maar mee. Ruim drieënvijf tig minuten lang vrijdagavond. En Michel Tabachnik deed er nog een paar minuten korter over dan Colin Davis ln de in 1975 uitgekomen grammofoonopname die onder toe zicht van de componist zelf tot stand kwam. Jennie Veeninga vertolkte de uiterst veeleisende sopraansolo erg knap. Dat haar stem elektronisch ver sterkt werd was wel jammer, maar noodzakelijk. Want ook in het twee de deel, waar Beethovens Negende Symfonie vanwege Schiller en de alomvattende mensenliefde bij her- Sir Michel Tabachnik haling geciteerd wordt, is het instru mentale geraas niet van de lucht. Behalve dat het in het eerste deel ten gevolge van een wat gejaagd tempo soms niet helemaal perfect leek te verlopen, heeft het Concertgebouw orkest wel een zo waarheidsgetrouwe indruk gegeven van de?e Derde Symfonie van Tippett, dat heel veel argeloze bezoekers die van zich „in formeel" iets plezierigs hadden voor gesteld, de schrik om het hart moet zijn geslagen. De heren G. A. de Kok (53) en mr. K. J. de Bruijn (53) zijn met ingang van 1 juni benoemd tot hoofdredacteu ren van de Haagsche Courant, het Rotterdamsch Nieuwsblad en de Goudsche Courant. De heer De Kok, die nu hoofdredacteur is van de Pro vinciale Zeeuwse Courant, zal zich voornamelijk met de journalistieke aspecten bezighouden; de heer De Bruijn, die adjunct-hoofdredacteur is van de Haagsche Courant, met redactioneel-organisatorische. De redactieraad heeft zich unaniem kunnen verenigen met de door de directie gedane voordracht. De huidige hoofdredacteur van de HC, de heer H. A. M. Hoefnagels, wordt zoals bekend lid van de raad van bestuur van Sijthoff Holding. DAF Nederland Bedrijfswagen BV stand no. 205 DAF Special Products BV stand no. 321 Op d'nsdag 7 februari na h^t journaal van acht uur op Ned 2 Op woensdag 8 februari voor het journaal van half tien op Néd 1 DELFT Het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland gaat een aantal schoolconcerten verzorgen onder de noemer „Schoolpro- jekt-moderne muziek". i )1 ND irp door Adr. Hager DEN HAAG Het Residentie Orkest, op weg naar het 75-jarig jubileum, kan zich geen betr „geschenk" denken dan een lange en ononderbroken periode werken maar dan ook werken- onder Ferdinand Leitner. Daaraan heeft het ensemble behoefte. Ie jel, linf jenl ugc Gemakkelijk vervoer Doel is schoolkinderen van de hoog ste klassen van het basisonderwijs vertrouwd te maken met nieuwe mu ziekvormen waarin Invloeden van de populaire muziek uit de jaren twin tig te herkennen zijn. In de vorige schoolprojecten van het Gewestelijk Orkest werd muziek in meer algeme ne zin behandeld. De artistieke lei ding van de Stichting Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland meende dat men nu eens aan een meer ge richt project moest gaan denken, waarbij verschillende stijlperiodes het onderwerp zouden zijn. Het programma voor het project mo derne muziek ls gebaseerd op werk van de componisten Jacques Ibert, Igor Strawinsky en Darius Milhaud. Uit hun oeuvre zijn een paar werken gekozen die de genoemde beïnvloe ding door de populaire muziek uit de jaren twintig duidelijk laten horen. Het zijn „Divertissements" van Ibert, „Ragtime" van j3trawinsky en „La creation du monde" van Mil haud. In deze programma's staat het Gewestelijk Orkest onder leiding van Otto Ketting. De balletgroep van de Nel Roosakademie werkt aan deze concerten mee. Er is een in structieve, geïllustreerde toelichting gemaakt die aan de deelnemende scholen wordt toegezonden. De concerten worden gegeven in Sliedrecht (13 febr. Trefcentrum De Bonkelaar, 14.00 uur), Poeldijk (The ater „De Leuningjes" 11.00 en 14.00 uur en 15 febr. 11.00 uur), Reeuwijk (16 febr. „De Brug" 11.00 en 14.00 uur), Oegstgeest (17 febr. Aula Rijn lands Lyceum 14.00 uur), Noordwijk (20 febr. „De Kuip" 11.00 en 14.00 uur en 22 febr. 11.00 uur), Alphen a.d. Rijn (24 febr. „Nabij" 11.00 en 14.00 uur en 27 febr. 11.00 en 14.00 uur), Schiedam (28 febr. Passagetheater 11.00 en 14.00 uur), Oud-Beijerland (2 maart, Ontnfoetingskerk 11.00 en 14.00 uur). Diezelfde Leitner had vrijdagavond de moed bijna schreef ik „euvele moed" om bij zijn terugkeer de zesde symfonie van Karl Hartmann uit te voeren. Het is van deze diri gent bekend, dat de werken van Hartmann zijn bijzondere voorliefde hebben en vanuit die hartstocht is de keuze van dit tweedelig werk ver klaarbaar. Het Residentie Orkest was er nog niet geheel aan toe en Leitner zal wel geconstateerd hebben, dat er nog heel wat te doen valt eer het Jubi leum kan samenvallen met topkwa liteit. Melodie Hartmann werkte twee jaar aan zijn zesde symfonie. Jochum hield in 1953 het werk ten doop. De compo nist schreef voor zijn vroegtijdige dood in 1963 nog een zevende en achtste symfonie. „Abschied vom Expressionismus noemde Hartmann zijn zesde, een tweedelig werk opgezet in een plan matige ordening, al doet de aandui ding „tumultuoso" anders veronder stellen. De muzikale denker en vitale muzikant Hartmann heeft eens gezegd: „Waar het voor mij vooral op aan komt, is dat muziek klinkt, dat zij melodie heeft. Muziek wordt ge schreven om beluisterd te worden." Er gaat van zijn muziek een dwin gende kracht uit, muziek geschreven vanuit een innerlijke noodzaak. Ferdinand Leitner heeft zijn geloof in Hartman met veel overtuiging be leden, de in de zaal aanwezige wedu we van de componist zal hem daar voor dankbaar geweest zijn. Mozart Mozarts Posthoornserenade vormde de opmaat, een werk waarin blijheid en melancholie elkaar afwisselen. De componist was juist teruggekeerd van een reis door Europa, gedesillu sioneerd, arm, en nog treurend over de dood van zijn moeder. De serenade bestaat bij de grcie van de perfectie en daarin slaagd in zo een korte tijd zelfs Leitner nit. Voegt men aan Hartman en Moart bovendien Wagner toe, dan heft men toch wel de elementen vooren bijzonder concert. De Weense so praan Helga Dernesch zong de Rnf Wesendonck-Lieder die Waper schreef voor Mathilde Wesendor.k. Raffinement De componist stond in 1858 lak voor zijn Tristan en daarvan vndt men in de liederen de weerklan, al leunt Der Engel meer tegen Loen- grin aan. Felix Mottl (1856-19U)die als dirigent in Bayreuth gewrkt heeft, instrumenteerde de Ween- donck-Lieder met raffinement. Mevrouw Dernesch heeft de liedren met een grote mate van muziale aristocratie voorgedragen. Haannt- roerend mooie vocaliteit werd htaas ontsierd door enkele detonaties X door Louis Smit Indonesië waren binnengekomen. Hun leiders kregen geregeld instruc ties uit Peking over methodes van subversieve activiteit. De Russische kranten hebben de laatste tijd flink uitgehaald naar de Chinese Volksrepubliek. Vervalsing Partij krant Prawda beschuldigt China ervan, uit te gaan van de maoïstische opvatting dat een nieuwe wereldoorlog onvermijdelijk is. Dit zou zijn gebleken uit een rede van de plaatsvervangen de premier van de regeringsraad van de Volksrepubliek Den Sjao-Pin bij een bezoek van de premier van Frankrijk aan China. Den Sjao-Pin zou in zijn rede gewezen hebben op de „mythologische oorlogsdreiging vanuit de Sowjet-Unie" en de Westeuropese staten opgeroepen hebben tot een opvoering van de bewape ningswedloop te komen door het potentieel van de NATO te verhogen en om één front te vormen tegen Rusland De Prawda haalt erbij dat het elfde congres van de Communistische Partij van Cuba ook tot de conclusie is gekomen dat de „maoïstische politiek tegen vrede, ontspanning en socialisme" is gebleven. Volgens de Cubaanse Partij zijn alle krachten van China op bewapening gericht Het is bekend dat hoge Chi nese legerfunctionarissen in een groot aantal Europese landen zijn geweest en veel interesse toonden voor wapentechniek en oorlogsindustrie; zij zouden zelfs be langstelling hebben gehad om wa pens te kopen. Er wordt gefluisterd dat China zeer goede contacten heeft met de NAVO-top, omdat die NAVO het ver dediglngs- en aanvalsvermogen van China graag groter zou zien worden. Dit zou zover gaan dat „reactionai ren en militaristen" uit het Westen China graag een handje helpen. Zo zouden enkele oud-topfunctionaris sen van de NAVO, allemaal gewezen Hltlerlanen, te gast zijn geweest in China om goede raad te geven. Het orgaan van het Centrale Comité van de Cubaanse Communistische Partij geeft China het advies om minder geld te besteden aan oorlogs tuig en meer te doen aan de oplos sing van het voedseltekort en de huisvestlngs- en gezondheidsproble men en het onderwijs op een hoger peil te brengen. De Prawda heeft tenslotte nog een bericht over door China gepleegde spionage in Indo nesië. Het blad schrijft dat er daar een grote ondergrondse organisatie is opgerold die zich bezig hield met spionage voor de Volksrepubliek; in deze organisatie werken ongeveer 100 lieden die met valse documenten De Sowjetskaja Koeltoera beweert dat de huidige Chinese regering er in de lijn van Mao Tse-Toeng alles voor doet om de Jaren van vruchtbare samenwerking met de Sowjet-Unie uit de herinnering van het Chinese volk weg te vagen door de geschiede nis te vervalsen. Zo stelde de Koerier van de Universiteit van de provincie Ljaonln de bekende Chinese schrij ver Loe Sin voor als een vijand van de Sowjet-Unie. terwijl Loe Sin zo legt de Sowjetskaja Koeltoera uit juist een exponent was van de vriendschap van China en Rusland. Hij was een propagandist van de Sowjet-literatuur ln China en deed tal van heldere, krachtige en schran dere uitspraken ter prijzing van de Sowjet-Unie. Weekblad Literatoemaja Gazeta he kelt onder de kop „Agent 007 verwis selt van baas" de Chinese produktie van films die „in anti-Sowjettisme niet onder doen voor Amerikaanse James Bondfilms". Verleden jaar kwam de film „Expeditie" op de bioscoopschermen waarin „berespo- ren" in de sneeuw werden getoond die afkomstig zouden zijn van Rus sische spionnen die de grens waren overgekomen. Nu is er een film in omloop die zelf „Berespoor" heet. De Gazeta noemt dit cineastische produkt één van de meest openlijke uitingen van haat tegen het Sowjet- volk van de laatste jaren. De krant vindt dat het boekdelen spreekt dat „Berespoor" op 26 december in pre mière ging, precies 84 jaar na de geboortedag van Mao, „die één der grootste anti-Sowjettisten was". De Gazeta heeft tot slot nog een verhaal over Chinees wapenmateri aal ln Afrika, waarin wordt gezegd dat China links en rechts invloed tracht te krijgen door vrijheidsbe wegingen met mankracht en know how te steunen. „Men stelt het in de pers dan zo voor dat die vrijheidsbe wegingen om deze hulp te hebben gevraagd, maar in feite dringt China die hen gewoon op." aldus de Litera toemaja Gazeta. Blauwe monster De Prawda heeft niet alleen kritiek op China, maar ook op Amerika. Onder de kop „Het blauwe monster" geeft de krant af op de Amerikaanse televisie. Een Amerikaan zit jaar lijks gemiddeld drieduizend uur voor zijn „kassie", dat dag en nacht beelden geeft. De Amerikaanse jeugd kijkt zoveel naar het thuis- scherm dat zij wel met „televisiege neratie" wordt aangeduid. Het grootste kruis van de Ameri kaanse tv vindt de Prawda dat zij zowel het maatschappelijk als het persoonlijk leven van de kijkers ma nipuleert door de nadruk te leggen op een succesvol leven en de ge dachte te verspreiden dat het aan jezelf ligt als je daar niet toe in staat bent. De krant keurt de Amerikaanse quizzen waarbij Je in een half uurtje 25 duizend dollar kunt winnen of een Ford of een koelkast, heftig af. De Prawda beschouwt het allemaal als grove geldverkwisting zolang er nog miljoenen werklozen zich te pletter lopen te vervelen. De televisieseries waarin zwarten spelen vindt de Prawda ook niks. Daarin wordt de indruk gewekt dat zwarten volkomen gelijk behandeld worden als blanke Amerikanen, alle maal ook in dure auto's rondrijden en in waanzinnig grote villa's gin en whisky drinken. Terwijl de zwarten nog op grote schaal worden gediscrimineerd en er in New York, Chicago en New Or leans nog getto's bestaan. En dan de invloed van de TV op de jongeren. De krant haalt een verhaal op van een jongen die een oude vrouw ver moordde niet omdat hij een hekel KS aan haar had of haar spaarceiten lek wilde hebben, maar enkel om een [sa personage uit de misdaadserie JCo- Bij jak" te imiteren. |ee ter Tolstoj "Dn Op cultureel gebied heeft de Liera- toernaja Gazeta de Russische ver-We filming van „Tijl Uilenspiegel" van |an Charles de Koster te melden; veder |Pt kondigt het weekblad aan dat 1978 ftz een Tolstoj-jaar wordt, omdal de!°r beroemde Russische auteur vanM „Anna Karenina" en „Oorlog envre-,as de" in september 150 jaar geilden ter wereld kwam. De Schrijverstond'01 van de Sowjet-Unie heeft een ,ubi-fnl leumcomité ingesteld om de viffing* van Tolstojs 150ste verjaardag roorte te bereiden; in dit comité hebbel de L twee meest gevierde Sowjet-scirij-]" vers van het moment, Sjolochov en: Sjklowski, zitting. De Gazeta legt in een paginagroot artikel uit dat Lew Tolstoj zowd op, de letterkunde als op het rraat-' schappelijk denken grote invoedL.' heeft gehad. Er wordt nadruk geegdf op zijn realistische trekken, diej daarin bestonden dat hij oog hai' voor onrecht en sociale misstaniei In dit kader wordt Wladimir Lui aangehaald: „In Tolstojs erfénislii dat wat niet naar het verleden trol maar wat aan de toekomst bt-*. hoort." anlen.,, nSg ■n trnlr

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8