Sadat krijgt zin niet bij Carter Rust Zuidmolukse delegatie naar Indonesië Vijf kinderen bij brand omgekomen Argentinië blijft in discussie Wapens van militaire wachtpost buitgemaakt VVD tegen standpunt CDA over neutronenbom met Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Nederlands tentenkamp overvallen In deze krant Kunst is kunnen Bestand in Tsjaad VS willen geen confrontatie met Israël HET WEER Nat en koud 'Plankgas' over verkeersgedrag Andriessen wil WAO aanpassen Kastelein bij carnaval doodgeschoten Trouw Broodnodig Welkomstvoordeel \f Trou^ ;a Trouw Trouw 36STE JAARGANG NR 10366 - MAANDAG 6 FEBRUARI 1978 pagina 3 UITGAVE TROUW KWARTET B V - HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING O POSTMA - POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15,47 (MAAND)- 46.40 (KWARTAAL) f 183.40 (JAAR) POSTGIRO 660000 - BANK NED CRED BANK REK NO 23 00 12.574 - GEMEENTEGIRO X11000 LOSSE VERKOOPPRIJS 0 60; FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1.80. LUXEMBURG FRS 13 CELLE (DPA-ANP) Vier gewapende en gemaskerde mannen hebben zondagmorgen omstreeks drie uur de wachtpost overval len van een Nederlands militair tentenkamp op de Lüneburger- heide in West-Duitsland. Daarbij maakten de overvallers vier Uzi-machinepistolen buit. Ze ver dwenen hierna in een vermoedelijk gestolen auto en zijn tot op heden spoorloos. Het viertal overviel twee soldaten op het ogenblik, dat deze pauzeerden en hun wapens naast zich hadden ge legd. Onder bedreiging van machine pistolen en een jachtgeweer werden de soldaten gedwongen hun Uzi's af te geven en plat op hun buik in de tent van de wacht te gaan liggen. Een van de overvallers hield hen daar onder schot. De anderen overvielen inmiddels een twee man sterke patrouille, die ook de wapens moest afgeven De mili tairen werden daarbij geslagen. Eén van hen liep lichte verwondingen aan zijn hoofd op. De twee moesten naast hun dienstmakkers eveneens op hun buik in de tent van de wacht gaan liggen. Hun aflossing vond hen daar een kwartier later. De vier overvallen sol daten hadden zich niet durven bewe gen, omdat ze dachten nog steeds onder schot te worden gehouden. Bij de overval is geen munitie buit gemaakt, aldus een woordvoerder van de legervoorlichtingsdienst. De Uzi's waren niet geladen en ook in het kamp was geen munitie aan wezig. De vier soldaten in de leeftijd van 20 tot 22 jaar maakten deel uit van een verzorgingseenheid, die een schietoefening hield op de Lünebur- ger heide. De eenheid had haar ten tenkamp opgeslagen in een dicht sparrenbos, vlak bij de autosnelweg. De 66-jarige beeldhouwer Niel Steenbergen vindt nog steeds dat kunst met kunnen te maken heeft. Religieuze onderwerpen hebben zijn dui delijke voorkeur. (pagina 7). Nederlandse pater op de Far Oer De 67-jarige pater Jan van Wester hoven gaat voor een paar maanden naar een parochie van misschien nog geen veertig mensen op de Far Oer, een groep van 21 eilandjes tussen Schotland en IJsland. Voor die gelegenheid heeft hij zelfs de volstrekt onbe grijpelijke taal van de eilandbe woners geleerd (pagina 2). PAGINA 8: China de grote boosdoener in Russische pers PAGINA 5: SCHIPHOL (ANP) Vijf voor aanstaande Zuidmolukkers zijn zaterdagmorgen toch van Schiphol voor een reis van een maand naar Indonesië ver- i trokken. j De groep bestaat uit L. Ch. Man- I touw, een van de twee voorzitters I van de commissie-Köbben, de predi kant J. Rutumalessy, de opbouwwer ker R. Metekohy, A. Manuhuttu en de leraar Th. O. Kuhuwael, voorma- l lig minister in het kabinet van ir. i Manusama en leider van de dele- j gatie. j Tot op het laatste moment bestond er onzekerheid over het vertrek van de vijf in verband met een aanslag !door onbekenden op de heer Kuhu wael vorige week zondagnacht. De schotwond was echter geen beletsel om te gaan, aldus specialisten van het Haagse ziekenhuis, waar hij was opgenomen. Spanningen I Het bezoek van deze Zuidmolukkers aan Indonesië en Ambon heeft in de Zuidmolukse gemeenschap in Ne derland aanleiding gegeven tot grote spanningen, zo bleek uit de woorden van de heren Kuhuwael en Mantouw tijdens de persconferentie kort voor hun vertrek. Volgens Kuhuwael komt dit, omdat men de delegatie als „zwaar" heeft bestempeld, waar door er te hoge verwachtingen zijn. „Men verwacht dat er meer uit onze reis zal komen dan werkelijk het geval is. Wij gaan echter als privé- WASHINGTON (Reuter, AFP, UPI, AP) De Amerikaanse president Jimmy Carter en zijn Egyptische collega Anwar Sa- dat hebben tot gisteravond laat overleg gevoerd in het pre sidentiële buitenverblijf Camp David in de bergen van Mary land. De besprekingen vonden plaats in het diepste geheim, maar uit uitla tingen van functionarissen van het Witte Huis viel op te maken dat de Verenigde Staten niet bereid zijn Sa- dat in zijn voornaamste wensen tege moet te komen. De Verenigde Staten zijn niet gene gen eenzijdige druk op de Israëlische regering uit te oefenen om conces sies van Israël af te dwingen. Meer soepelheid „Op bepaalde punten zullen wij Is raël er toe moeten aanzetten dat het meer soepelheid betoont, terwijl te- zelfder tijd Egypte op andere terrei nen zich soepeler zal moeten opstel len," aldus kringen rond het Witte Huis. Zo zal Washington zich niet scharen achter de eis van Sadat dat Israël zich uit alle bezette gebieden terug trekt. Aan de andere kant vinden de Verenigde Staten ook niet dat Israël zijn nederzettingen in de Sinaï-woes- tijn moet handhaven als dat gebied eenmaal aan Egypte wordt terugge geven. Ook wat betreft een oplossing van de Palestijnse kwestie zitten de Egypti- De voorzitter van de Zuidmolukse delegatie naar Indonesië, de heer Kuhuwael, neemt hier afscheid van zijn familieleden. I personen en hebben geen bevoegd heden om namens enige organisatie te spreken." Hij voegde eraan toe, dat het bezoek aan Indonesië en Ambon niet betekent, dat de vijf daarmee van hun RMS-ideaal zijn afgestapt. „Wij blijven onze idealen nastreven," aldus de heer Kuhuwael. Tijdens het vertrek van de Zuidmo lukkers was er op Schiphol ver scherpte politiecontrole. Bij het ver trek was ook de directeur voor maat schappelijke ontwikkelingen van het ministerie van CRM, dr. G. Hen driks, aanwezig. De reis van de vijf is financieel moge lijk gemaakt door dit ministerie en de Indonesische regering. De delega tie heeft voor zich een taakverdeling opgesteld. Kuhuwael zal zich voornamelijk be zighouden met onderwijsvraagstuk ken, Mantouw en Metekohy met de politieke en sociale omstandigheden op Ambon, terwijl Rutumalessy en Manuhuttu zich vooral zullen rich ten op het kerkelijk leven, de Moluk se protestantse kerk en de verhou ding kerk en staat. Vsrvolg op pagina 10 Op veelplaatsen mist maar vooral in het oosten ook regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind tussen' «uidoost en zuid west. Maximum temperaturen ongeveer 3 graden. Morgen en overmorgen: Eerst enkele opklaringen. Later weer kans op regen of sneeuw. Tem peraturen in het algemeen iets boven het vriespunt. Morgen 08.11/17.38; 07.39/17.53. zon op/onder: maan op/onder: voor een paar goeie orders heb ik best een bonnetje of wat over DEN HAAG (ANP) Vijf kin deren zijn dit weekeinde bij een brand om het leven geko men. In Den Haag overleden de driejarige Johanna en de vier jarige Dennis Tetenburg na een brand in het ouderlijk huis in het ziekenhuis aan rookver giftiging. Twee andere kinde ren van het gezin moesten ook in het ziekenhuis opgenomen worden. De brand ontstond in een slaapka mer op de eerste etage van het huls aan de Rozenburgstraat. Spelen met vuur wordt als oorzaak gezien. Twee vrouwen konden zich nog net redden door van de tweede verdieping op het dak van een bestelauto te springen. De zes andere bewoners van het huis waren naar de zolder gevlucht, waar vier van hen door de brandweer uit de dakgoot werden gehaald. De twee kleine kinderen waren onder een bed gekropen, waar ze door de brand weer na korte tijd onder vandaan werden gehaald. Rookvergiftiging In Temeuzen zijn twee kinderen door rookvergiftiging om het leven gekomen. In het huis was een kleine brand geweest. De ouders vonden de tweejarige Dennis en de zevenjarige Marco Visser zondagmorgen dood in bed. Twee andere kinderen van de familie Visser logeerden bij hun grootouders. Bij een pensionbrand in het Zeeuwse In Vlaardingen is in de nacht van vrijdag op zaterdag de 28-jarige S. de Gier in een bar doodgestoken. Volgens de politie had de man ruzie gekregen met een andere barbezoe- ker, die daarop een mes trok en de fatale steken toebracht. De politie weet wie de dader, die zich nog niet gemeld heeft, ls. Souburg is zondagmorgen het zes tienjarige meisje E. C. de Visser om het leven gekomen. De andere gas ten van het pension wisten zich te redden. Frites In het Brabantse Vessem zijn drie mensen bij een kleine brand gewond geraakt. De zestienjarige zoon van het gezin wilde in de nacht van zater dag op zondag, toen hij thuis kwam van het carnavalsfeest, nog wat fri tes bakken. Bij het verhitten van de pan raakte het vet in brand. De wakker gewor den ouders wilden de pan buiten zetten Daarbij liepen ze ernstige brandwonden op. De zoon rende in paniek naar buiten en sloeg met zijn arm door een ruit. Dit had een slaga derlijke bloeding tot gevolg. In Apeldoorn ls zaterdag een frites- fabriek voor een groot deel in de as Van ome sportredactie AMSTERDAM De rust rond het Nederlands elftal is ook in dit week einde niet teruggekeerd. De interna tionals, die vandaag op het sportcen trum van dc KNVB in Zeist bijeen komen, zullen het WK-bestuur be stoken met de nodige vragen rond dc begeleiding en het grote geld. Jack van Zanten wordt daarbij weer eens als de meest ideale man naar voren geschoven. Het voorgespiegelde gro te geld is voorts nog altijd niet in zicht, zeker niet nu zaterdag bekend werd dat één van de zes „zekere" sponsors a raison van anderhalve ton zich heeft teruggetrokken. Er zijn trouwens pas twee van die recla mecontracten officieel getekend. Over de ook buiten Nederland op gang komende boycotactie van het voetbalgcbeuren in Argentinië zul len de spelers minder woorden rep pen. Desondanks gaan de activitei ten op dit front ook onverminderd voort. Eind februari staat in Parijs een internationale bijeenkomst op het programma. Op de voetbalvelden dit weekeinde betrekkelijke rust. Van het minima le betaald voetbalprogramma werd het bekerduel tussen Vitesse en Vreugde bij Excelsior. Leen Swanenburg heeft de Rotterdammers tegen Vcendam op voorsprong gezet en daarmee de halve finale binnen bereik gebracht. Waslander en Meyer feesten mee. Sparta nfgclast. Excelsior slaagde een 0-3 zege op Roda een goede erin zich als eerste ploeg voor dc uitgangspositie bewerkstelligde lijkt halve finales van het KNVB-beker- ook AZ '67 na de 1-2 winst bij Wage- toernnoi te plaatsen. Na Ajax, dal ningen al bijna zeker van een plaats woensdagavond al in Kerkrade via bij de laatste vier. DEN HAAG (ANP) Als het waar is dat de WAO in toenemende mate ls gaan functioneren als een werkloos heidsvoorziening, mag je de vraag stellen of het niveau van die uitke ring niet aangepast kan worden aan het niveau van de werkloosheidsuit kering. Dit zei zaterdag voor de ra dio minister Andriessen van Finan ciën in een uitzending van de TROS. Bezuinigingen op sociale uitkerin gen zullen volgens hem alleen plaats vinden als er sprake is van uitzon derlijke omstandigheden. Voorlopig is er geen reden om tot een dergelij ke noodgreep over te gaan, aldus de CDA-be winds man. President Sadat en president Carter maken een wandelingetje tussen de besprekingen in Camp David. sche president en Carter niet op één lijn. Volgens de bronnen heeft Carter Sadat verteld dat de Verenigde Sta ten zijn ideeën over zelfbeschik kingsrecht voor de Palestijnen niet kunnen steunen als die term Inhoudt dat de Palestijnen een onafhankelij ke staat zouden moeten vestigen aan de grenzen van Israël. „Wat wij proberen te bereiken is dat er een mechanisme komt voor het vinden van een middel dat de Arabi sche Palestijnen in staat stelt aan het bepalen yjb bui) f «komst deel te nemen", zo zei C&rttói.ï adviseur op het gebied van de nationale veilig heid Zbigniew Brzezinsky. Legitieme rechten Volgens diplomatieke kringen in Washington zouden de Israëli's bij een eventuele hervatting van het overleg in de politieke commissies kunnen erkennen, dat de Palestijnen „legitieme rechten" hebben. Deze kringen merkten verder op dat de Egyptenaren moeten begrijpen dat het voorstel van de Israëlische premier Menachem Begin voor het verlenen van zelfbestuur aan de be woners van het bezette westelijke deel van Jordanië en de strook van Gaza moet worden beschouwd als een positief gebaar, dat wel degelijk ernstige overweging verdient. Wat betreft het politieke overleg heeft president Carter er volgens de functionarissen van het Witte Huls bij Sadat op aangedrongen wat meer geduld te hebben en geen voorwaar den vooraf te stellen voor de hervat ting ervan Dit overleg werd op 18 Januari ab rupt afgebroken, omdat er volgens Sadat met de Israëli's niet te praten' viel. Carter heeft verder geprobeerd 8adats pessimisme over de voort gang van de onderhandelingen weg te nemen. HIJ wil de Egyptenaren ervan overtuigen dat er vooruitgang zal worden geboekt, ook al zal het vredesproces langdurig zijn Over de eventuele wapenleveranties aan Egypte bleef gisteren onduide lijkheid bestaan. Volgens die krin gen heeft Carter daarover nog geen beslissing genomen, maar hebben de ministeries van defensie en bui tenlandse zaken de president laten weten geen bezwaar te hebben tegen de verkoop van onder meer 50 zeer geavanceerde F-5e straalgevechts- vllegtuigen. Vervolg op pagina 10 Van een onzer verslaggevers BEST Tijdens de carnavalsvie ring in het Brabantse Best ls de 41- Jarige kastelein A Netten in zijn café Het Karrewiel doodgeschoten. Een van de gasten raakte licht ge wond. De dader is nog niet gevon den, ondanks dat vele carnavals vierders het gebeurde hebben ge zien. De onbekende man schoot van buiten dwars door de gesloten toe gangsdeur enkele keren naar bin nen. Hij is vermoedelijk in een per sonenauto ontkomen. De politie ver zoekt getuigen zich te melden gelegd. In het bedrijf waren enkele tienduizenden tonnen vet opgesla gen, waardoor het vuur snel om zich heen kon grijpen. Een felle brand heeft eveneens za terdagmorgen een firma in naaima chines verwoest. Alle opgeslagen naaimachines gingen daarbij ver loren. In Kamerland op Noord-Beveland is een bungalow volledig uitgebrand. IMtHMtlMMl „Voor uw broodnodige rust" blijkt uw drogist onver hoeds een pittige kruidenbitter te verkopen. Hij is nu een gewaarschuwd mens en ook u telt voor twee Van een goede krant wordt u zelden rustiger, wat niet betekent dat Trouw kurkdroog zou zijn. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaal! (na twee weken de krant gratis ter kennismaking te hebben ontvangen) 6.55 minder voorde eerste termijn. Schrijf op de envelop: Drum-Kwartel, antwoordnummer 2792. Amsterdam. Een postzegel Is niet nodig, die betalen wij. Hellen kan ook: 020-913456. afdeling service. adres: plaats: giro: 11 i adres: 1 plaats: I nieuwe abonnee: betsalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat Geschikt om mee te nemen m elke |as of tat. Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of place mat In originele kleuren enafwasbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1