Fiolet: In elke plaats een kerkenconferentie Licht aansteken bij Meijer Geharnaste verontrusting Hervormde zending: geld bijna binnen Vit brieven van lezers VANDAAG Voorbijgangers WOENSDAG 1 FEBRUARI 1978 KERK T rouw/Kwartet2 Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Dr. H. A. M. Fiolet, sekretaris van de raad van kerken in Nederland, heeft ervoor gepleit, dat in iedere stad en in ieder dorp een plaat selijke kerken-conferentie wordt gehouden. Dit zou de hereniging een stuk verder kunnen brengen, want de oecu mene is primair een plaatselij ke aangelegenheid, aldus dr. Fiolet. Hij doet zijn voorstel In het blad van de raad van kerken „Saamhorig". Gemeenten en parochies zouden in tensief moeten gaan verkennen hoe zij sSmen In hun stad of dorp kerk van Jezus Christus moeten zijn: wat leeft er in hun eigen geloofsgemeen schappen. Ln gespreks- en actiegroe pen. in hun lokale raden van kerken? Hoe kan het geloof ln Christus sa men gevierd worden met de inbreng van de eigen identiteit van de afzon derlijke kerken? Waar liggen de con crete sociale knelpunten, wie zijn de vergeten mensen en gToepen in hun midden? Welke nood in de onmiddel lijk omgeving VTaagt de eerste aan dacht? Deze „oefeningen in de concillari- teit" kunnen de hereniging der ker ken en daarmee het komende conci- Drugverslaving kan r.k. huwelijk ontbinden HOME De president van de hoog ste (r.k.) kerkelijke huwelijksrecht- bank. de Sacra Rota. mgr Charles Lelebvre (niet te verwarren met de geschorste conservatieve aartsbis schop van dezelfde naam», heeft in zijn rapport aan de paus meege deeld dat drugverslaving een geldi ge reden kan zijn om een katholiek gesloten huwelijk nieUg te verkla ren. Volgens mgr I efebvre kan drug verslaving daarom een Juridische re den opleveren om een huwelijk als niet gesloten te beschouwen, omdat de verslaafde huwelijkspartner ken nelijk niet in staat is. te begrijpen wat het huwelijk inhoudt en soms Impotent wordt. concilie in het leven van de kerken een beginnende gestalte krijgt. Want door het samenkomen en samenhan- delen in de raad hebben zij zich 180 graden omgekeerd: van het verleden van hun verdeeldheid naar de toe komst van hun eenheid. Brug te ver Dr. H. A. M. Fiolet. lie dichterbij brengen, aldus dr. Fiolet. Concilie De raad van kerken in Nederland bestaat nu tien jaar. Tien jaar gele den richtte ook de assemblee van de wereldraad van kerken in Uppsala het streven naar eenheid op een zeer concreet doel: een universeel conci lie van alle kerken. De laatste jaren zijn velen teleurgesteld: de wereld raad en ook de Nederlandse raad van kerken gedragen zich zelfs nog niet als een beginnend concilie. Maar, aldus dr. Fiolet, van een concilie, dat gezagvol spreekt namens alle ge loofsgemeenschappen, kan alleen maar sprake zijn, als er eerst eenheid Is. Het concilie is het eindpunt van de weg. Nu moeten de kerken ln de oecumene leven in een conciliaire gemeenschap, door dr. Fiolet om schreven als „een proces van weder zijds beraad, toenemende verzoe ning en zoekende hereniging." De raad van kerken is geen natio naal concilie van de kerken ln Neder land aldus dr. Fiolet. Toch met het- niet.onderschat worden, dat d&dr liet Bij de oprichting van de raad van kerken in 1968 had men aanvanke lijk als grondslag voorgesteld, dat „de leden-kerken zich in de raad zouden "gaan gedragen als zich here nigende kerken". Dit geforceerde aanvalsplan op de verdeeldheid was een brug te ver, schrijft dr. Fiolet nu. Het proces van de verzoening door beraad was nog niet begonnen. Nu, tien jaar later, kunnen de kerken zich op een aantal terreinen nog niet als herenigd gedragen, omdat som mige onderwerpen eenvoudig niet bespreekbaar zijn. Niemand ziet een mogelijkheid om tot een werkelijke overeenstemming te komen. Dr. Fio let: „Men kan deze situatie breed gaan uitmeten en de raad op grond van die onmacht afschrijven. Maar dan vergeet men dat elk beraad dat wèl leidt tot verzoening in een be paald geloofsaspect de hereniging en daarmee het komende concilie dich terbij heeft gebracht." Het licht van het komende concilie kleurt reeds het samenleven van de kerken in de raad van kerken. De komende kerkenconferentie is geen concilie van de kerken in Ne derland. Die tijd zou echter aanzien lijk dichterbij gebracht worden als de kerken dit oecumenisch gebeuren volkomen ernstig zouden nemen. Daarom vraagt dr. Fiolet, dat de kerken zich van tevoren bereid ver klaren, dit proces samen binnen te willen gaan en de resultaten van deze bezinning en actie als gewetens vragen aan zichzelf te willen accep teren. Aan plaatselijke kerkenconferenties is een belangrijke plaats toegedacht in de voorbereiding van de landelij ke driedaagse kerkenconferentie, die eind 1979, eventueel begin 1980 zal worden gehouden. Ook zullen de conclusies weer teruggespeeld wor den naar de plaatsen. door Jac. B. Looijen In de late vrijdagmiddag, tegen de tijd dat het donker werd, zat Meijer van Gelder met een groot gebeden boek in z'n leuningstoel. Als het begon te schemeren ging ik naar hem toe, teneinde het licht aan te steken. Zelf kon hij dat niet doen. Sterker: hij mocht dat niet doen. Want op vrijdagavond als de zon onder gaat, begint de volgende dag, dat is de sjabbat. De rustdag dus en dan mag je niet werken. Dat betekent voor sommige orthodoxe joden, dat je zelfs de lichtschake laar niet mag omdraaien. Meijer behoorde tot de preciezen in de joodse gemeente van zijn woon plaats. Hoewel, strikt genomen had hij ook mij niet mogen vragen het licht te ontsteken. Je mag zoiets alleen maar vragen aan personeel dat bij je in vaste dienst is en niet aan de eerste de beste niet-Jood. Maar Meijer had geen personeel. Hij handelde in kalveren en lam meren en daarvan waren de inkom sten niet dusdanig, dat hij er perso neel van kon betalen. Wat doe Je in zo'n situatie? Uiteraard van twee kwaden het beste kiezen. Het grootste kwaad was voor Meijers besef zelf het licht aansteken. Het mindere kwaad was het aan mij te. vragen. Komt bij, en dat zal hij ook hebben bedacht, geen enkele niet- jood hoeft de 613 geboden die jo den zijn voorgeschreven in acht te nemen. Anderen dan Joden kunnen volstaan met de bepalingen van het Noachletisch verbond. Omgangstaal Intussen: Meijer was verdiept in z'n gebedenboek als ik bij hem kwam en hij keek niet op of om. Wat las hij daarin? Het Nederlands Israë- lietisch Kerkgenootschap stelt ons allemaal in staat hiervan op de hoogte te komen. Want verschenen is de 25e druk van de geordende gebeden voor het gehele jaar. Het Joodse gebedenboek dus, maar over het begrip gebed in het joden dom moet ik nog meer zeggen. Eerst dit: het boek (427 pagina's in handzaam formaat en degelijk ge bonden) kost 29.50 en is verkrijg baar bij de boekenafdeling van het Ned. Isr. Kerkgenootschap, A.B.N. Davidsplein 4 te Rotterdam. De oude uitgave is geheel heizien en de Nederlandse vertaling van de hebreeuwse teksten is, zou je kun nen zeggen, aan de omgangstaal van onze tijd aangepast. Het is dus leesbaar voor iedereen. Knielen Ja, die omgangstaal, dat is 't nu net. Het gebedenboek maakt na melijk duidelijk hoe de jood met zijn God omgaat. Nee, hij knielt daarbij niet. In een synagoge heb ik nooit knielbanken gezien. Slechts tweemaal per jaar, namelijk oij Nieuwjaarsdag en op Grote Ver^ zoendag wordt er een ogenblik ge knield. Hoewel er in de reformatori sche kerken ook zelden of nooit geknield werd, kwam het begrip knielen herhaaldelijk voor in de oude psalmberijming. Maar haast niemand deed het. Ja, eenmaal in je leven bij het ontvangen van de hilwelijkszegen. Maar daar bleef het dan doorgaans ook bij. Als kind leerde je knielen bij je gebed voor het slapen gaan. Dat was ook afge lopen als de puberteit in zicht kwam en vaak nog eerder. Het valt me op dat onze dichters van de nieuwe psalmberijming zuiniger omspringen met het woord knielen dan hun voorgangers van de oude berijming. De regel „En knielt eer biedig voor Hem neer" uit de oude berijming van psalm 134 is in de nieuwe geheel verdwenen. Men be perkte zich tot: „En heft uw han den op naar Hem". Staan Maar ik dwaal af.'Terug naar het joodse gebedenboek. Eigenlijk moet je zeggen: de tefilla. Wat is dat? Het gesprek met God. Het is een complex van stukken uit de wetten, van psalmen, van proza en poëzie uit alle tijden, van dankzeg gingen, van gebeden. De tefilla maakt de jood los van de sleur van het dagelijkse leven, teneinde zich te bezinnen op zijn levenstaak, z'n „En heft uw handen op naar hem". (tekening uit de Mart Kern- pers-bijbel van het Nederlands Bijbelgenootschap). doen en laten en zich voor ogen te stellen wat God van hem verwacht. Dat is heel wat meer dan biddcr. om wat je zo graag zou willen heb ben of wat je zo graag zou zien gebeuren. Daarom staat een jood recht overeind bij z'n gebed. Want God tilt hem op uit z'n zorgen. Overdenking Lezende in het gebedenboek be grijp ik nu, waarom Meijer van Gelder niet naar mij om keek als ik op vrijdagavond het licht inscha kelde in z'n woning. Hij was in gesprek met zijn God. Hij bepeins de de wetten en overdacht wat de Heer van hem verlangde. Aan die overpeinzingen en overdenkingen kunnen nu ook niet-joden volop deel hebben, dank zij de nieuwe uitgave van het gebedenboek. Het past en betaamt ons daarvoor dank te betuigen aan het Nederlands Is- raëlietisch Kerkgenootschap. WAO Het zou onrechtvaardig zijn als de algemene bezuinigingen ons als WA- O'ers niet zou treffen, vooral daar het vast staa* dat de minlmum»uit- keringen niet worden aangetast. Er zit altijd nog een groot gat tussen deze minimum en maximum uitke ring bruto per dag. de vakbonden streven naar een oprechte inkom stenverdeling, waarom mag dit niet bij de sociale uitkeringenOok hier zit soms wat onrecht >n de uitkerin gen; bezuinigingen in alle rechtvaar digheid is een ingewikkelde en moei lijke procedure wat veel tijd vraagt. Men zou bijv direct kunnen begin nen met een gelijke bruto verhou ding in centen per Jaar (niet in pro centen) wat al een begin is naar verkleining van dat gat tussen mini mum en maximum uitkering. Juist veel niet CAO'ers. zitten boven de modale uitkeringen, dus tamelijk dichtbij het maximum bruto per dag. Het is voor mij dan ook onbe grijpelijk dat Juist zij die zeggen te strijden en te waken voor de zwak ken ln deze maatschappij, zich te gen deze nog onbekende bezuinigin gen keren, vooral daar zij moeten weten hoe hoog het uitgekeerde bru to bedrag per dag soms wel Is Maasland A. NOORDAM Onderwijsbeleid Het verbazingwekkende van het redactionele commentaar op het on derwijsbeleid ln Trouw van 19 dezer ligt vooral ln het verwijt aan minis ter Pais. niets te voelen voor de algehele en exclusieve invoering van de middenschool (éénsporigheld). terwijl in één adem door wordt er kend. dat er nog niets van de uit komsten van het desbetreffende ex periment bekend is. Sterker nog. eerder wordt de Jarenlange arbeid van minister Van Kemenade geme moreerd aan een verantwoorde proef met dit nieuwe schooltype met de woorden: „meer is het niet dan een proef" Aan wie valt nu Iets te verwijten? Aan een nieuwe minister, die aanstonds duidelijk maakt niet op de resultaten van die proef in de lu AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rot terdam Tel. 010-115588 (red) Schiedamscvest 52 Tel. 010-115700 (adv). DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22, Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten artikelen en commentaren, en niet voor gedichten, open brieven, oproepen ol reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht Ie worden) De inzendingen voor deze rubnek dienen zo beknopt mogeli|k te zijn De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Het is ons helaas met mogeli|k over elk geval van bekorting ol metplaatsmg (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus. 859, Amsterdam B.| publicatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld van de (exclusieve) middenschool, ongeacht de afloop van de experi menten. Wij betoogden slechts dat het niet aangaat voor het einde van de proefperiode de zin van het expe riment te ondergraven Redactie. Schiphol vorm van de experimenten met de middenschool vooruit te lopen en te kennen geeft in het belang van de motivatie en de ontplooiingsmoge lijkheden van alle leerlingen te kie zen voor de veelvormigheid van het onderwijsaanbod? Of aan een poli tiek gedrevenen zoals de vorige mi nister, die. ongeacht de praktische resultaten van de experimenten, al over een algehele invoering fanta seerde. En daarmede het onderwijs- beiang ondergeschikt maakte aan zijn ideologische premissen. Niette min stelde deze bewindsman zijn keuze voor de éénsporigheld ten minste nog principieel aan de orde in zijn vervolg-Contourennota. ter wijl deze éénsporigheld bij Trouw blijkbaar al een heilig gegeven is. Theatraal roept Trouw aan het slot de tallozen voor de geest, die al jaren met inzet van al hun krachten werken aan de experimenten. Te recht verdienen zij respect. Maar waarom wordt niet evenzeer mel ding gemaakt van het veelvoud der genen, die ondanks een tendentieu ze en verkrampte voorlichting, met volle overgave trachten binnen het bestaande onderwijs vernieuwingen aan te brengen, opdat elke leerlin- g(e) aan het zijne (hare) toekomt. Amsterdam dr. J. W. van Hulst CDA-fractie Eerste Kamer Naschrift Wij kozen allerminst voor invoering Ik las, dat de-, imam van onze lucht haven, zou wotben veranderd: om dat Schiphol voor buitenlanders zo moeilijk was te spreken. Mijns in ziens is dit een groot misverstand. Wij hebben al twintig jaar een doch ter in Canada. Haar naam Sjoukje, konden ze daar niet uitspreken en ze noemden haar altijd Suze. Maar wat gebeurde: Sjoukje Dijkstra werd wereldkampioene op de schaats en iedereen daar in Canada had geen enkele moeite om die naam uit te spreken. Vanaf die tijd heet nu ook onze dochter niet meer Suze, maar Sjoukje. Vind het haast bespottelijk om maar weer een vreemde naam te gebruiken; wij hebben hier naar mijn mening al veel te veel van die vreemde woorden, wat nergens goed voor is. OEGSTGEEST De zending van de hervormde kerk heeft over 1977..rond 9.250.000 ontvangen. Dat is haast het hele bedrag, dat aan de kerkleden gevraagd was (9,3 mil joen), en dat een miljoen meer be droeg dan in 1976. Dit jaar is er voor het werk van de hervormde zending minstens 9,6 miljoen nodig. Van 26 februari tot 5 maart wordt de voor- jaarszendingsweek gehouden. ONDERDENDAM De gerefor meerde kerk van Onderdendam heeft besloten, drie keer in het jaar een kerkdienst te houden, waarin gezongen zal worden uit de oude psalmberijming. De eerste dienst is op 19 februari. Holwerd ZWOLLE De advertentiecam pagne voor de schriftelijke bijbelcur sus, die door een team in de gerefor meerde kerken (vrijgemaakt) onder C. W. v.d. Hoop het motto „Een geschenk uit de he mel" voor buitenkerkelijken is opge zet, heeft al tweeduizend aanmeldin gen opgeleverd. ZIERIKZEE Voor een gulden heeft de stichting Oude Zeeuwse Kerken de grote kerk van Zierikzee overgenomen van de hervormde ge meente. De stichting zal zorgen voor restauratie (met steun van CRM, ge meente Zierikzee en provincie; ge raamde kosten drie miljoen) en de kerk geschikt maken voor kerkelijke en ook culturele doeleinden. KIEV De twaalf orthodoxe monniken, die in een open brief aan Brezjnev de heropening vroegen van het holenklooster van Kiev, worden onder druk gezet door de politie om hun actie te staken. Het klooster werd in 1961, zogenaamd wegens res tauratie, gesloten. De abt, Achilla, schreef Brezjnev, dat hij al driemaal zich aan een psychiatrische behan deling moest onderwerpen. door dr. C. Rijnsdorp Mr. J. M. A. H. Luns en prof. dr. C. J. de Vogel zijn beiden verontruste rooms-katholieken, maar met een duidelijk onderscheid. In zijn boek Ik herinner mij (Leiden 1971) wijdt mr. Luns een viertal bladzijden aan zijn kerk en het pausschap. Hij memoreert dat indertijd de nuntius te Den Haag Giobbe (later kardi naal) al tien jaar van te voren „de revolte in de Nederlandse kerk" had voorspeld, gezien wat er gebeurde in de seminaries. Luns heeft destijds paus Pius XI nog ontmoet; diens opvolger Pius XII was meer aristocratisch, imponerend, een vorst De Vaticaanse stijl was toen veel plechtiger dan nu, zegt Luns. Hij vond paus Johannes XXIII een lieve man. „HIJ maakte intellectueel minder indruk op ml] dan Plus Xn of dan de huidige paus." Men lette op de diplomatieke Inkleding van dit oordeel. Luns wijst op de noodzaak van gehoorzaamheid aan paus en kerkgezag. Voor de geboren rooms-kathollek, de man. de ge wezen minister, de diplomaat en bekleder van zeer hoge functies staat duidelijk in het cen trum van de aandacht de r.k. kerk als organi satie, als machtsfactor van wereldwijde bete kenis. Anders Geheel anders bij mevrouw De Vogel. Haar wending via het reformatorische christendom tot het rooms-katholicisme in zijn traditio neel gebonden vorm was diepgaand naar hart en hoofd, en echt. Luns kijkt naar de machti ge ARM van zijn kerk, maar prof. De Vogel, vrouw bovendien, weet zich met alle vezels verbonden aan het kerkelijk HART. En dat ls voor haar de Eucharistie naar de rooms-klas- sieke opvatting als trans-substantiatie (we zensverandering) Haar polemiek tegen de nieuwe opvatting als trans-significatie (ver andering van betekenis) vormt het centrale thema met veel verwante zaken er omheen van haar boek De grondslag van onze zeker heid. „over de problemen van de kerk heden, een bijdrage tot reële theologische discussie" (uitg. Van Gorcum, Assen/Amsterdam 1977, 317 blz., ƒ45,-). De uitgebreide en diepgaande scholing van mevrouw De Vogel: klassiek-literair, cultuur historisch. theologisch, filosofisch, maakt haar tot een geduchte opponente, met name wanneer zij Schillebeecks en Küng bestrijdt, zelfs ook daar waar zij bij de meer traditiege trouwe W. Kasper (Jesus der Christus) op zwakke plekken wijst en invloeden aantoont van onkritisch overgenomen denkbeelden uit de hedendaagse wijsbegeerte. Elke term Mevrouw De Vogel kent elke in discussie zijnde term naar preclese herkomst, geschie denis en betekenis; ze wijst Schillebeeckx (Jezus, het verhaal van een levende) en Küng (Christ sein) op leemten in hun kennis. Ze signaleert ook tegenstrijdigheden die ont staan doordat hun *eigen wetenschappelijk onderzoek er niet ln is geslaagd de onderlaag van in de jeugd opgedane uitdrukkingen en opvattingen volkomen uit te wissen of op zijn minst te integreren. In dit alles ziet zij een ontsporing van wat paus Johannes XXIII bedoelde met zijn „aggiornamento". Andere woorden gebruiken mocht, mits men de in houd, de zin onaangetast liet. De Vogel con stateert én bij Schillebeecks én bij Küng dat zij de aloude leer van de kerk wel terdege hebben aangetast en feitelijk niet meer rooms-katholiek kunnen heten. Heel hard Het moet voor iemand die van protestant jaren geleden uit overtuiging rooms-katho liek werd ook wel heel hard zijn, dat zovele voorgangers in Nederland en Duitsland uitge rekend die zaken wegverklaren. die haar in dertijd tot het roomse geloof bewogen en voor haar nog steeds, en dat meer dan ooit, het hart van de rooms-katholieke leer uitmaken. Zo kan ik ook omgekeerd ds Hegger goed begrijpen (niet overal volgen), die van rooms- katholiek. uit diepe overtuiging, gerefor meerd werd en in de nieuwe ontwikkelingen alleen maar een bedreiging ziet van wat hem fundamenteel lief ls. Prof. dr C. J. de Vogel Hegger ls duidelijk anti-rooms, maar me vrouw De Vogel is in die mate niet anti- protestant. Zij erkent in de protestantse ort hodoxie. confessioneel én gereformeerd, veel dat van waarde is en waarvan Rome kan leren. Zij denkt en schrijft heel genuanceerd, maar op de onwrikbare basis van haar geloof in de Moederkerk. Overleven Deze heeft zich ondanks alles weten te hand haven en zal, naar zij vertrouwt, de huidige „beeldenstorm" overleven. Kerkinstituut en H. Geest zijn voor haar besef zeer nauw verbonden; alles draait om de apostolische successie en de paus als hoofd van de kerk. De lezer weet dat uw recensent, zonder naar Rome over te hellen, zich op een bijzondere en zeer Intensieve wijze betrokken voelt bij wat in de wereldkerk van Rome aan de gang is. Van Goethe wordt verteld, dat hij intuïtief op een nacht een aardbeving heeft „waarge nomen", die zich op verre afstand voltrok. Zo voel ik bijna lijfelijk de spanningen, de dra matiek die zich in Romes wereldkerk bezig zijn te voltrekken. Dat komt omdat de theolo gische discussies (waarbij ik mij een kleine jongen voel) zich afspelen tegen de achter grond van een wereldhistorische aardver schuiving die, dieper bezien, bijna apocalyp tisch te noemen is. De wending van het ontologische naar het functionele (door Van Peursen zo meesterlijk uiteengezet), de ineenstorting van elke hiërar chie van waarden, het nivelleringsproces, de ontluistering van alles wat als heilig of mooi gold, het teloor gaan van de nuance, de polari satie, het betogen met leuzen in plaats van argumenten, de uitstalling van het intiemste, dit alles vormt een complex dat onderling samenhangt en dimensies aanneemt die bijna meer dan menselijk zijn. Het is een geestelij ke wind, een veranderend klimaat, misschien zelfs wel een wereldhistorische caesuur, de overgang van een tijdperk naar een volgend, nog onbekend, dat zich als een dreigende, groeiende schaduw aan de hemel vertoont. Vragen Protestants gedacht: Duldt God niet langer die intensieve verstrengeling van genade en macht bij Rome? Gaat Rome breken op eeuwenoude pretenties die in het licht van het evangelie geen stand kunnen houden? Distantieert de Geest zich van een kerk die Hem zo lang heeft gemonopoliseerd? Hoe hard en wreed dit in roomse oren klinken moge, dit zijn vragen die zich bij dieper nadenken niet laten weerhouden. Overigens ziet de protestantse gelovige wel degelijk afval op een breed front, zowel bij Rome als bij de Reformatie. De moeilijkheid ls altijd dat diepgaande veranderingen zowel ten goe de als ten kwade werken. Een vrouw van formaat schreef (opnieuw) een boek van formaat. Zij hoopt op een reële discussie met hedendaagse toonaangevende theologen. Ik vraag me wel eens af of een puur, dus min of meer eenzijdig, theologische discussie vandaag wel afdoende is. De totali teit is in het geding, met natuurlijk de thelogi- sche vragen als kern. DE STROOM Op mijn kamer heb ik ergens tegen een deur aangebracht een brede strip-tekening, naar ik me herinner afkomstig uit het een of ander Amerikaans tijdschrift, met daarop, dwars over drie pagina's, een ingewikkelde en overvolle tekening van de jaren zestig. Alles hangt tegen elkaar aan, tuimelt over elkaar heen en wordt met enkele forse donkere strepen in een soort beddingen geleid. De jaren zestig vormen samen een stroom. Een stroom van feiten, gebeurtenissen, evenementen, mensen, bewegingen, protesten, richtingen in de muziek, politieke zaken en wat niet al. Ik kan er van alles op lezen. In een willekeurige volgorde ontcijfer ik de woorden: Biafra, Thalidomide, Moon, Hair, The Warren Report, Vietnam, Joan Baez, LSD, Murder on Saturday morning, Franny en Zooey, Fight, Expo '67, The polluted Air, June 1969, Law and Order. En daartussendoor herken ik koppen van staatslieden en figuren uit het nieuws. Eén grote warreling, één bruisende stroom van leven en dood, vreugde en verdriet, liefde en haat. Zo waren de jaren zestig. We staan er al weer zo ver vandaan. De beginnende ontkerkelijking in onze eigen omgeving ligt al weer vijftien jaar achter ons. Zelf zijn we opgenomen geweest in die stroom. Voor een deel met dezelfde namen en toestanden, maar voor ons zelf nog aan te vullen met namen en feiten uit eigen land, uit eigen stad, uit eigen kring. Nog veel groter is die stroom zelf geweest. Een gigantische bruising van leven en gebeuren. En daarin ergens die ene mens die ik ben en die u bent. Ergens verscholen. Onopgemerkt en van weinig of geen belang. Slechts genoteerd in kleine omgeving, 't Was ons overigens genoeg. Genoeg vooral te weten dat Eén ons daar zag gaan. Als een vis door woelig water, soms een vliegende vis. En hoe we ons hoofd stootten en even verbijsterend bleven liggen, om dan weer op te staan. Vreemd, bijna gedragen door onzichtbare hand. In de stroom. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Harderwijk: C. v.d. Bergh te Rotterdam-Zuid. GEREF. KERKEN Beroepen te Ferwerd: D. J. Suur- mond te Smilde. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Hasselt: J. de Feijter te Hoogezand-Sappemeer te Rotter dam-C: C. J. de Ruyter te Sneek. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Almelo: A. Hofman te Scheveningen. Ir. J. van der Graaf Ir. J. van der Graaf, de algemeen secretaris van de gereformeerde bond in de hervormde kerk, laat ons weten dat hem bij navraag is geble ken, dat in ons blad van maandag in het verslag van de persconferentie van de gereformeerde delegatie, die uit Zuid-Afrika was teruggekeerd, zijn naam ten onrechte is genoemd. Ter persconferentie is slechts ge sproken over de indruk, die vanuit de delegatie van de gereformeerde bond in het algemeen over dr. Bey ers Naudé is gegeven. Ir. Van der Graaf voegt hier nog aan toe: door de verschillende leden van de delegatie van de gereformeerde bond in de hervormde kerk. die zich over hun bezoek aan Zuid-Afrika in het openbaar hebben geuit, is niet gezegd dat Beyers Naudé door radi cale personen beïnvloed is, maar dat zijn Christelijk Instituut (gesproken is over het orgaan Pro Veritate) ook met personen en organen gelieerd is geraakt, die radicaler zijn dan dr. Beyers Naudé zelf is. Daarbij is ove rigens ook een en ander uit de dele gatie van de gereformeerde bond gezegd, dat Beyers Naudé zelf de weg van radicaliteit en geweld af wijst. Aldus ir. Van der Graaf. Thomas Torrance De Templeton-prijs 1978 is door een internationale jury toegekend aan de Schotse theoloog Thomas Tor rance. Hij is door de negen man ■sterke jury, die alle grote wereld godsdiensten vertegenwoordigt, uit 4.500 kandidaten gekozen. Thomas Torrance, hoogleraar in de dogma tiek aan de universiteit van Edin burgh en van 1976 tot 1977 modera tor van de algemene vergadering der Presbyteriaanse kerk van Schot land, geniet in de wereld der weten schap een internationale reputatie vanwege zijn werk voor de verzoe ning van wetenschap en godsdienst. Hij is een van de weinige ere-leden van de internationale academie voor filosofie te Brussel. Aan de Templeton-prijs, ingesteld door de Amerikaanse bankier en miljonair John Templeton, is een bedrag ver bonden van ruim 200.000 gulden. Eerder werd deze prijs toegekend aan moeder Teresa van Calcutta, Roger Schutz van Taizé, de inmid dels overleden president Radha- krishnan van India, aan kardinaal Suenens van Mechelen-Brussel en aan de stichteres der focolare-bewe- ging (die in Italië onder de armsten werkt), Chiara Lubich.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2