Socialisten Portugal •ntevreden met kabinet VS gaat weer pendelen ÉN Rhodesië verscherpt censuur De verzwegen rechten van de mens in STEUN LERAREN SOWETO Cambodja: weer strijd met Vietnam Griekenland nog niet in NAVO terug Teveel aan rechts toegegeven Optimisme over Midden-Oostenoverleg Moeilijkheden bij overleg van premier Smith Russen vragen steun voor vrije vakbond HIZATERDAG 28 JANUARI 1978 BUITENLAND T rouw/Kwartet Ifan een medewerker "oLlSSABON De Portugese socialisten hebben de nieuwe regering, die hun voorman Mario Soares leze week presenteerde, met weinig plezier begroet. De linkervleugel van Soares's socialistische >artij vindt het bondgenootschap met de centrum-democraten (CDS) erg onbevredigend. acjrerwijl deze week Mario Soares de slagen voor de economische politiek op voor hen aantrekkelijke posten. uit het akkoord vertonen veel gelij- kenis met de economische uitgangs punten van de CDS. Het particuliere initiatief komt in de plaats van de „fundamentele rol" die tot nog toe de genationaliseerde industrie werd toegedacht. TEL AVTV, CAIRO (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Alfred Atherton, gaat de komende week weer pendelen in het Midden-Oosten. Hij neemt daarbij de Israëlische voorstellen mee over een Amerikaanse compromisformule voor de oplossing van het Palestijnse vraagstuk. ïamen van zijn nieuwe kabinet aan de pers bekend maakte veroorzaakte de socialistische afgevaardigde Car- os Candal groot tumult in het parle ment door zijn scherpe kritiek op de tvfcieuwe regeringscombinatie. Hij ver sa jeleek zijn eigen afkeer met het sük- h een van een lepel levertraan; alleen ai le moeite waard als op die manier de onge Portugese democratie is te edden. Zijn woorden werden met applaus door de meerderheid van de socialis tische fractie ontvangen. De vice- voorzitter van de fractie Jose Luis Nunus verklaarde daarna geëmotio- re neerd dat de woorden van Candal Ril niet het standpunt vertolken van de partij. •it Ook buiten het parlement groeit pro- n:jtest van gefrustreerde socialisten. "et name in het noorden van het upland waar socialisten en centrum- democraten op plaatselijk niveau el- kaars aartsvijanden zijn is de veront- v< waardiging groot. Over het betrek kelijke gemak waarmee de socialisti sche leiders hun strategie van geen bondgenootschappen hebben verla ten. In veel bedrijven worden, vaak op communistisch initiatief, handte keningen acties gehouden tegen het nieuwe kabinet. Moeilijkheden doen zich ook voor in de rijen van de centrumdemocraten. De achterban van de CDS kan zich moeilijk verzoenen met het regeer akkoord waarin beloofd wordt de grondwet te eerbiedigen. De CDS heeft in 1976 tegen deze nieuwe grondwet gestemd die veel socialisti sche trekken vertoont. De werkge versorganisaties die nauwe betrek- dringen onderhouden met de cen trum-democraten stellen zich voor lopig zeer gereserveerd op. Particulier Het regeerakkoord van socialisten en centrum-democraten lijkt gun stig voor de centrum-democraten uitgevallen te zijn. De punten waar op deze laatsten het nieuwe kabinet moeten steunen worden niet con creet genoemd. De ministeries zijn verplicht de CDS-deskundigen re gelmatig op de hoogte te houden van hun verrichtingenf. De grond- 500 leraren in Soweto (Zuid-A(rika) hebben 1 augustus jl. ontslag genomen uit protest tegen de ernstige rassendis- kriminatie binnen het onderwijs. Sinds 1-1-78 zijn zij versloken van inkomen sten Steun deze aktie en geef EEN DAG LOON VOOR EEN LERAARS GEZIN IN SOWETO COMITEE „STEUN LERAREN SOWETO" Utrechtseweg 159 Amersfoort Tel 033-32133 Giro 3909900 De samenstelling van het nieuwe kabinet is daarmee in overeenstem ming. De christendemocraten zitten HONG KONG (Reuter) Cambod ja heeft gisteren melding gemaakt van nieuwe militaire acties van Viet nam in het grensgebied van beide landen. Daarbij zouden volgens de Cambodjanen in één gevecht vijftig Vietnamese „indringers" zijn gedood. Het bericht werd bekend gemaakt door de Cambodjaanse radio, die in de omringende landen kan worden ontvangen. Volgens de radio waren de Vietnamezen donderdag Cam bodja binnengegaan en waren ze de volgende dag door de Cambodjaan se troepen terug gedreven. Dit radiobericht wijst er op dat er in het omstreden grensgebied nog steeds schermutselingen zijn tussen Cam bodjanen en Vietnamezen. Voor ge vechten op grote schaal, zoals enke le weken geleden voorkwamen, be staan op dit moment geen aanwij zingen. Vietnam heeft deze week een groep buitenlandse journalisten een rond gang bezorgd door het gebied waar die slagen zijn geleverd. Het nieuws over deze journalistenreis werd be kend gemaakt door het Vietnamese persbureau. Wie die buitenlandse journalisten waren werd er niet bij gezegd. Volgens het persbericht hadden zij onder meer een bezoek gebracht aan het gehucht Ba-Den. Daar zouden Cambodjaanse troe pen twee weken geleden 27 burgers hebben gedood. De journalisten bezochten vervol gens het terrein waar het 19 januari tot een massaal treffen kwam tus sen Cambodjaanse en Vietnamese troepen. De Vietnamezen beweren dat zij daarbij vijf vijandelijke ba taljons hebben verslagen. De Cam bodjanen zouden zijn gevlucht met achterlating van honderden vuur wapens en wel duizend lijken. Vietnam heeft de laatste tijd weinig mededelingen gedaan over gevech ten in het grensgebied. Daarentegen heeft het de woordenstrijd tegen Cambodja opgevoerd. Een week ge leden waarschuwde het zijn buur land dat het Vietnamese geduld op raakt. Minister van defensie, gene raal Vo Ngoejen Giap (bekend uit de oorlogen tegen Frankrijk en de Ver enigde Staten) heeft de troepen in het betreffende district kort geleden bezocht. Sommigen leiden daaruit af dat Vietnam werkt aan een nieuw groot offensief tegen Cambodja. Het ministerie van economische planning is opgeheven. Plan-minis ter Sousa Gomes is verhuisd naar woningbouw en publieke werken. Mario Soares heeft geprobeerd de aanwezigheid van CDS-ministers in zijn kabinet te compenseren met onafhankelijke personen uit linkse kringen. Maar zij hebben allemaal geweigerd. Ook de vroegere land bouwminister Antonio Barreto wil- Mario Soares de het niet riskeren op zijn omstre den post. Zowel hij als andere ex- ministers waren voorstanders van een coalitie met de sociaal-democra tische partij. Het ministerie van landbouw en visserij wordt nu door de onafhankelijke advocaat Luis Sal as bezet. Atherton vertrok gisteren naar Jor danië waar hij vandaag een gesprek zal hebben met koning Hoessein en hem daarbij „een uitvoerig over zicht" geven zal van de Amerikaanse pogingen de kloof tussen Egypte en Israël te overbruggen. Ofschoon At herton alleen „een beleefdheidsbe zoek" aan de koning zal brengen wordt aangenomen dat hij de gele genheid te baat zal nemen Hoessein nader bij het overleg te betrekken.Er wordt al lang getracht Jordanië bij de onderhandelingen in het Midden- Oosten te krijgen. Israël heeft nu dus een oordeel gege ven over de Amerikaanse compro misformule voor de Palestijnse kwestie. Atherton is optimistisch en verwacht dat één pendel voldoende is voor een overeenstemming. De VS hebben voor de kwestie van het zelf beschikkingsrecht van de PalestiJ- nen een formule bedacht met de term „legitieme rechten" voor de Pa- lestijnen en „een oplossing in al zijn aspecten", maar Israël vindt derge lijke bewoordingen al te ver gaan. Belangrijke rol Egypte is ook gisteren voortgegaan met het aan de man brengen van BRUSSEL (DPA, Reuter) Grie kenland keert voorlopig niet terug in de militaire organisatie van de NAVO. Dit heeft de Griekse premier Konstantijn Karamanlis gisteren in Brussel verklaard na een onderhoud van anderhalf uur met de secretaris generaal van de NAVO mr. Joseph Luns. Karamanlis zei dat hij voorlo pig „bijzondere banden" verkoos, waarover versneld onderhandelin gen zouden moeten worden gevoerd. Athene is na de Turkse invasie op Cyprus uit de militaire organisatie van het pact getreden en. net als Frankrijk, alleen nog „politiek" lid. In het gesprek met mr. Luns is het gegaan over het Griekse NAVO-lid- maatschap, dat voor de oostflank van het bondgenootschap belang rijk is. Door het uittreden van Athe ne is die flank opengereten. De NA- VO-chef zei na het gesprek dat de alliantie „bijzonder blij" zou zijn, als Griekenland weer „volwaardig" lid zou worden. De Griekse premier, die gisteren voor verder overleg naar Parijs ver trok, had eerder op de dag ook een gesprek met de voorzitter van de Europese Commissie, de Brit Roy Jenkins. Karamanlis wilde er bij Jenkins op aandringen dat er haast zou worden gemaakt met de onder handelingen over Griekenlands toe treding tot de EG maar de commis sie was hem net voor door een dag daarvoor al haast te vragen. De Griekse premier Karamanlis (links) en de voorzitter van de Europese Commissie Jenkins. SALISBURY (AP, Reuter) De Rhodesische regering heeft gisteren de perscensuur aanzienlijk uitgebreid en verscherpt. Het overgrote deel van berichten en commentaren zal voortaan aan de censor moeten worden voorgelegd. De Rhodesische overheid hield al toezicht op berichten over de guerril la, voor zover het ging om feitelijke gegevens over gevechtshandelingen. De nieuwe regel is dat alle nieuws dat op één of andere manier met die oorlog te maken heeft niet mag wor den gepubliceerd zonder toestem ming van het ministerie van infor matie en de militaire censor. Buiten landse correspondenten schatten gisteren dat ongeveer negentig pro cent van hun produktie onder de regel valt. Op publikatie zonder toe stemming staat een straf van maxi maal één jaar gevangenisstraf en 3500 gulden boete. Binnenlandse verdoezelen hoopt de regering de controverse over dit punt wat af te zwakken. media is het zelfs nadrukkelijk ver boden de namen te noemen van de (zwarte) guerrilla-bewegingen zon der verlof van de overheid. De censuur is ingesteld om de recht se blanke critici van premier Ian Smith de wind uit de zeilen te ne men. Zij hebben zich gekeerd tegen het voornemen van Smith om bij een eventuele regeling van het conflict in Rhodesië een algemene amnestie af te kondigen voor zwarte nationalis ten die nu in het buitenland zitten en van daaruit een guerrilla voeren te gen de blanke minderheidsregering. Door het nieuws over de guerrilla te Overleg stokt Bij het overleg tussen de blanke lei der Ian Smith en de gematigde zwar te leiders over Rhodesiës toekomst zijn moeilijkheden gerezen. Donder dag werd gemeld dat de partijen het eens waren over regeling van de overgang van een blank minder heidsbewind naar een normale rege ring. Vrijdag waren er geruchten dat er toch nog een geschilpunt is blij ven liggen. Het gaat om de wijze waarop het toekomstige parlement moet worden gekozen. Van de hon derd zetels zullen de blanken er 28 bezetten. Bij stemmingen over even tuele wijzigingen in de grondwet zal haar opvattingen. Onderminister van buitenlandse zaken Ghali had gesprekken met Latijnsamerlkaan- se vertegenwoordigers en zijn baas Kamel sprak met Arabische ambas sadeurs. Kamel zei dat de Ameri kaanse rol in het overleg belangrijk is en dat de komende tijd nog meer zal worden. De komende dagen zul len verschillende Egyptische politici naar de Arabische landen en Europa vertrekken om Cairo's standpunten toe te lichten. Irak en Syrië zullen begin volgende week op hoog niveau besprekingen voeren over het al ge ruime tijd durende conflict tussen beide landen. In de Iraakse hoofd stad Bagdad wordt er melding van gemaakt dat na deze besprekingen een „topconferentie" zal worden ge houden in Irak. Het is echter niet duidelijk hoe de relatie is tussen deze top en het overleg dat eind volgende week in Algiers zal begin nen, een overleg waarvan niet be kend is of Bagdad er ook aan zal deelnemen. Kernbom De Amerikaanse inlichtingendienst CIA is al in 1974 tot de conclusie gekomen dat Israël kernwapens had geproduceerd. Dit staat in een dos sier van de CIA. De dienst was ook gebleken dat vele andere landen zo als Japan, Zuid-Afrika, Spanje. Iran, Egypte en Zuld-Korea in staat wa ren dergelijke wapens te ontwikke len. Het dossier werd door de CIA opgesteld na de kernproef, die InJia in 1974 nam. „Wij geloven dat Israël al kernwapens heeft gemaakt. Ons oordeel is gebaseerd op het feit dat Israël grote hoeveelheden uranium heeft vergaard, deels met clandistie- ne middelen, op de dubbelzinnige pogingen wat de verrijking van ura nium betreft en op de grote Israëli sche investeringen in een kostbaar raketsysteem, dat is ontworpen voor onder meer het vervoer van kern koppen", aldus de CIA. MOSKOU (AFP) Een groep Rus sische arbeiders, technici en werk tuigkundigen wil een „vrije vak bond" oprichten. Ze vraagt daar voor de steun van de internationale arbeidsorganisatie (ILO). Volgens zes vertegenwoordigers van de groep, die donderdag in Moskou westerse correspondenten ontmoet ten, hebben ongeveer 200 personen schriftelijk de wens geuit toe te tre den tot de vakbond „ter verdediging van de rechten van de arbeiders in de Sowjet-Unie". De meesten van hen zitten al zeker twee of drie jaar zonder werk. Ze bevestigen dat ze zijn ontslagen na protesten tegen diverse ernstige „fouten" van de di rectie (diefstal, malversties, het ver onachtzamen van veiligheidsregels, enz.). Ondanks het risico dat ze lopen me nen ze dat de vorming van een der gelijke vakbond de enige doeltref fende manier is voor de Russische arbeiders om zich te verdedigen deze groep praktisch een veto-recht hebben omdat zulke wijzigingsvoor stellen de steun moeten krijgen van tenminste 78 parlementsleden Nu heeft Smith bedongen dat deze blan ke parlementsleden alleen door de blanke Rhodesiërs mogen worden gekozen. Zwarte groeperingen zullen dus geen blanke kandidaten voor het parlement mogen stellen. Daar- -T .rn mee zouden zij immers de feitelijke NOOOWP^F 111 VS macht van het blanke blok in het parlement kunnen breken. Volgens kringen rondom de zwarte leider bis schop Moezorewa heeft deze zich echter verzet tgeen zo n afzonderlij ke kiezerslijst voor blanken. Hij vindt dat ook gemengde lijsten mo gelijk moeten zijn. Moezorewa verte genwoordigt het grootste blok bij de onderhandelingen met Smith, waar aan de radicale zwarte leiders niet meedoen. CHIGACO (UPI) De Amerikaanse president Carter heeft 3000 man van de nationale garde ingezet in de staat Ohio om de gevolgen van een sneeuw storm te boven te komen. De storm woedde donderdag en vrijdagnacht en legde het openbare leven in het midden-westen van de Verenigde Staten volkomen lam. Er zijn waar schijnlijk meer dan vijftig mensen omgekomen. door Victor Zorza. Er bestaat in het Westen zo iets als een stilzwijgende overeen komst om maar geen aandacht te schenken aan de rechten van de mens in de Chinese Volksrepubliek. Een reden waarom we ons niet lijken te interesseren voor de mensenrechten in China is dat slechts weinigen van ons ervan op de hoogte zijn. Peking slaagt er in vergelijking tot Moskou veel beter in de feiten te verdoe zelen. De meeste westerse journalisten die naar China gaan hebben er niets over te vertellen, omdat ze alleen verslag uitbrengen van datgene wat ze zien, en ze krijgen niets te zien Dat nadelig is voor het regime. De mees te westerse regeringen zeggen niets over de rechten van de mens in Chi na. omdat ze het bewind in Peking niet tegen zich in het harnas willen jagen. Sinologen uit het Westen die door Peking worden uitgenodigd we ten best dat de rechten van de mens in China geschonden worden, maar ook zij zwijgen meestal. Ze willen graag nog eens uitgenodigd worden. Er zijn mensen die zeggen dat het Chinese volk van nature onderdanig, gematigd en gedisciplineerd is. De boerenopstanden die kenmerkend zijn voor de Chinese historie tonen genoegzaam de onzin van de Chinese natuurlijke onderdanigheid aan. De communistische revolutie van Mao Tse-toeng is slechts de meest massa le en de meest recente van deze opstanden. En van hun „discipline" bleef weinig over toen Mao tijdens de Culturele Revolutie van de Jaren zestig de teugels iets liet vieren. De weerstand en de rancune tegen de ijzeren heerschappij van die partij liepen zo hoog op dat het land soms in volstrekte anarchie verkeerde. Protest Als de Chinezen nog maar een kleine kans kregen, zouden ze met evenveel genoegen als de mensen in andere landen genieten van de menselijke vrijheden, waarvan de Amerikaanse president Jimmy Carter een interna tionale zaak heeft gemaakt. Toen Mao Tse-toeng in 1957 voor de eerste keer wat meer vrijheid toestond en de campagne van de honderd bloe men aankondigde, was er een uitbar sting van protest tegen die elemen ten van het regime die van China een politiestaat maken. Veel intellectue len eisten de vrijheid om de commu nistische partij te bekritiseren, op positiepartijen te mogen vormen en vroegen verder om vrije verkie zingen. Nog maar drie jaar geleden werd in een honderd meter lange muurkrant in Canton de heersende klasse ver weten haar politieke macht te mis bruiken om haar eigen positie te versterken en de massa van het volk te onderdrukken. „Het volk", zo stond in de muurkrant, „eist demo cratie". Het volk eist een wettig soci alistisch systeem. Het volk eist revo lutionaire rechten en menselijke rechten die de massa's moeten be schermen." Executies We zullen nooit weten hoe wijdver breid deze eisen zijn. Evenals we niet weten hoeveel mensen er de afgelo pen maanden geëxecuteerd zijn om politieke redenen. Alles wat we we ten is dat westerse bezoekers in Chi na zo nu en dan openbare aankondi gingen hebben gezien van executies van „misdadigers" wier overtredin gen duidelijk politiek waren. En ver der weten we dat Chinese functiona rissen ontkennen dat er ooit zulke executies hebben plaats gevonden. Omdat het grootste deel van het Chinese vasteland voor westerse be zoekers gesloten blijft, zijn er rede nen om aan te nemen dat er veel meer executies zijn geweest dan die enkele tientallen die we te weten zijn gekomen. Het zijn echter de minder dramati sche acties die meeste lijden veroor zaken. Chinese functionarissen hou den nog steeds vast aan Mao's for mule dat vijf procent van het volk uit „reactionairen" bestaat en dat zij zelfs niet de rechten hebben waar van de rest van het volk zou moeten genieten. In een land met een inwonertal van negenhonderd miljoen houdt vijf procent 45 miljoen mensen in. Een van de weiplge westerse journalisten die hierover een Chinese functiona ris een vraag durfde te stellen, Willi am Safire van de New York Times, kreeg tenminste nog de pijnlijke er kenning te horen dat de cijfers mis schien wat lager uitvallen dan het percentage suggereert. Tweederangs Maar Ross Munro van de Toronto Globe and Mail, de enige verslagge ver die een serie artikelen over de rechten van de mens ln China schreef hij werd er dan ook uitge zet schat dat ongeveer 30 miljoen mensen nog steeds als „rijke boeren" ingeschaald staan, omdat ze een paar bunder grond ln bezit hadden en enkele arbeiders in dienst had den, voordat de communisten aan de macht kwamen. Deze „rijke boeren" zijn tweederangs burgers. Zij krijgen tien tot twintig procent minder loon dan anderen voor het zelfde werk. De zonden van de vaderen worden be zocht aan de kinderen, die veel moei lijker toegang krijgen tot het Chine se onderwijs. Hun gezinnen hebben geen recht op de gratis medische verzorging die andere Chinezen krij gen. Verscheidene miljoenen „reacti onairen" zuchten nog steeds in „her- opvoedings' '-gevangenissen. Tot zover de rechten van de mens in China. Toch deed de Chinese propo- ganda zeer verontwaardigd over de schending van de mensenrechten in de Sovjetunie en op Taiwan (natio nalistisch China), terwijl deze regi mes, gemeten naar welke maatstaf dan ook, veel milder zijn dan dat in China. Ook het Westen heeft veel meer kritiek op deze belde regimes dan op dat in China. De regering van president Carter, die zich graag op werpt als de grote voorloper van de beweging voor de rechten van de mens, houdt vol dat haar functiona rissen elke kans aangrijpen om de leiders van andere landen nader bij Een Chinees schrijft een muurkrant dit onderwerp te bepalen. Maar zij Maar de regering van Carter heeft hebben de Chinese leiders nog nooit van de rechten van de mens een onder druk gezet, afgezien dan van internationale aangelegenheid ge- hun vraag of het ook mogelijk zou maakt. Westerse regeringen mogen zijn dat inwoners van China hun het politiek dan wat ongemakkelijk familieleden ln de Verenigde Staten vinden dit onderwerp in Peking aan zouden opzoeken. Andere westerse te kaarten, ethisch gezien kan men regeringen gaan wat dit betreft niet zich er niet zo maar van afmaken. De verder dan Washington. Chinezen zijn even ménselijk als wij allemaal. Als we nu onze ogen sluiten voor de onderdrukking van de rech ten van de mens ln China, maken we dezelfde fout als die mensen die Hit ler en Stalln, toen dezen ln eigen land het volk onderdrukten, niet in verlegenheid willen brengen. Ethi sche zaken mogen niet vergeten wor den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7