)nduidelijkheid vergroot door uitspraken over UC-fabriek Rotterdamse VVV-directeur stapt op Freek de Jonge: actie is bloedserieus ommissies van de •verheid chaotisch di Neer lands Hoop wil discussie over 'Argentinië' verbreden ;DA en PvdA eisen hardere veiligheidsgaranties voor levering verrijkt uranium aan Brazilië NEDERLAND Afgelastingen Protest tegen ontslag van Peter Brückner Artsenpaar knoeide met geneesmiddelen Benoeming van burgemeester niet direct bekend 'Links' nog verdeeld Wij kwamen terug Dialoog aan twee doodgewaanden Prijs 19,90 Met een ten geleide van prot. dr. G. van Leeuwen Een Groninger pastorie in de storm Prils ƒ19,90. loor Gerard van der Wulp AtERDAG 28 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet JEN HAAG De betogen van de ministers Van Vardenne (economische zaken) en Van der Klaauw buitenlandse zaken) over de levering van verrijkt ersiranium hebben de onduidelijkheid eerder vergroot Jan verkleind. Dat is de mening van de betrokkenen Jit de twee grootste fracties in de Tweede Kamer, de louvdA en het CDA, na afloop van het eergisteren ;ehouden eerste deel van het nogal chaotische Ka- anmerdebat over de omstreden uitbreiding van de ultra- entrifugefabriek in Almelo. ajïeide fracties willen van het kabi- iet-Van Agt precies weten of Neder ig, and nog mogelijkheden houdt om everantie van verrijkt uranium aan Irazilië tegen te houden, indien dat and gedurende de onderhandelin- Bij de eerste uitlatingen van Van der Klaauw gloorde bij de Kamerleden eerst de hoop dat Nederland pas een exportvergunning zal verlenen, als de door Brazilië beloofde velllgheids- owaarborgen over opslag van plutcni- lirgen in de komende Jaren te weinig um (materiaal voor kernbommen) J veiligheidsgaranties geeft. ook werkeUlk gedetailleerd on na- loofdpunt ook werkelijk gedetailleerd op pa pier staan. Nederland zou zo toch, ondanks de vorige maand door het kabinet Van Agt goedgekeurde over eenkomst, toch in een later stadium de levering aan Brazilië eventueel rtpEen hoofdpunt in de verwarring vor- i/jnen de volstrekt elkaar tegenspre- ht( :ende uitlatingen die minister Van nog kunnen tegenhouden. Ier Klaauw donderdagavond in vijf ininuten deed over de koppeling van Van der Klaauw zei, dat die koppe- ïet verlenen van een export-vergun- ling er was, nadat hij daartoe door r0jüng aan de verkrijging van nadere ex-minister en thans CDA-Kamerlid Veiligheidswaarborgen van Brazilië. Lubbers was geprest Nog geen mi nuut later echter, ondervraagd door PvdA-Kamerlid Ter Beek, stelde Van der Klaauw dat volgens de prin cipe-overeenkomst met Brazilië de nadere veiligheidsgaranties pas rond 1985 klaar behoeven te zijn, terwijl al vier jaar eerder verrijkt uranium geleverd zal worden, en dus de exportvergunning zal zijn afge geven. Aan ex-premier Den Uyl moest Van der Klaauw vervolgens toegeven dat de exportvergunning door het kabi net ook reeds is toegezegd maar tenslotte bevestigde hij toch weer de stelling van ex-minister Lubbers dat er op de exportvergunning „de hypotheek rust van een bevredigen de invulling" van de veiligheidsga ranties. Onduidelijkheid „Er zal hier absolute helderheid over moeten komen", zei PvdA-woord- voerder Ter Beek gisteren „Onze vragen op een aantal punten zijn toegenomen", aldus CDA-woord- voerder Van Houwelingen. Een ander punt waarover vooral bij het CDA grote onduidelijkheid is gerezen is de vraag in hoeverre de Westduitse regering als partner in de verrijkingsfabriek Nederland nog uitstel had willen geven van de be slissing om aan de uitbreiding mee te doen. Ex-premier Den Uyl ener zijds, en minister Van der Klaauw anderzijds legden daar in het debat van eergisteren volstrekt tegenge stelde verklaringen over af. Den Uyl stelde met Bondskanselier Schmidt te zijn overeengekomen dat vooralsnog ook na afgelopen Jaarwisseling verder over veilig heidswaarborgen zou kunnen wor den onderhandeld, en noemde de tegengestelde lezing van Van der Klaauw „volstrekt onbegrijpelijk en onaannemelijk." Van der Klaauw zei „te hebben laten nagaan" of de partners uitstel van de beslissing nog zouden dulden, en daarbij een gedecideerd negatief antwoord te hebben gekregen. Hij moest Ter Beek toegeven zelf niet met politiek verantwoordelijke bewindslieden in de Bondsrepubliek te hebben ge sproken, „maar daar was een prakti sche reden voor: de ene was ziek en de andere met vakantie." Het komende weekeinde zal, nu het Kamerdebat over de uiterst moei lijk liggende kwestie naar komende dinsdag is uitgesteld, worden ge bruikt voor pogingen om het kabi net en de CDA-fractle dichter bij elkaar te krijgen. De opposotie ge bruikt die tijd door breeduit naar buiten te etaleren hoe onzeker de regering in deze van haar zaak is, en hoe onduidelijk ze haar beleid over het voetlicht heeft gebracht. Minister Van Aardenne werd tijdens het debat in de Tweede Kamer over de UC-fabriek in Almelo herhaaldelijk onderbroken tijdens zijn betoog. Op de voorgrond de heer Jansen (PPR), links oud minister Lubbers (CDA), daarnaast de heer Brinkhorst (D'66). p$)nderzoek toont aan: an een onzer verslaggevers getAMSTERDAM De rijksoverheid heeft totaal geen zicht op wat n er allemaal opereert aan ambtelijke commissies. Een team van de Universiteit van Amsterdam, dat op verzoek van het ministe rie van buitenlandse zaken op dit gebied een onderzoek heeft ingesteld is tot de conclusie gekomen dat er commissies zijn waarvan de leden niet weten dat ze ooit zijn benoemd. Er zijn j>ok commissies die formeel nog wel bestaan maar al jaren niet =tneer actief zijn. ADVERTENTIE pCen grote moeilijkheid bij het onder zoek was dat in de naamgeving van —de commissies geen enkel systeem blijkt te bestaan. In totaal komen Veertig verschillende benamingen voor. De diverse departementen dui- m|den eenzelfde commissie soms met jeen geheel andere naam aan. Ook blijkt het geen uitzondering te cpijn dat de persoon die geacht wordt jeihet secretariaat van een commissie te voeren al geruime tijd geleden is overleden. j. Het onderzoeksteam beveelt in het voorlopige rapport dat thans is ver schenen, aan het ministerie van bui tenlandse zaken te bleasten met een se fcentrale registratie van de commis- Bes. Omdat het werken met commissies een nogal kostbare aangelegeneid is pleiten de onderzoekers er voor niet klakkeloos tot het instellen van com missies over te gaan. Vooral als com missies met subcommissies gaan werken, iets dat 44 procent van de commissies doen, wordt het functio neren er van bemoeilijkt. DEN HAAG De volgende afdelin gen van de KNVB hebben alle wed strijden voor zaterdag afgelast: Drente. Gelderland, Gouda, Gronin gen, Noord-Holland. Rotterdam en Zwolle. De afdeling Groningen heeft tevens voor zondag alle wedstrijden afgelast Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De zo omstreden directeur van de Rotterdam se VW, Fred van Heezik, stapt op. Begin januari heeft het bestuur laten weten dat er geen basis meer was tot verdere samenwerking en heeft van Heezik bij het college van B en W voor ontslag voorgedragen. B en W van Rotterdam hebben laten weten, dat zij het bijzonder op prijs zouden stellen als er alsnog een op lossing in deze affaire zou zijn te vinden. Er volgde een gesprek tussen burgemeester Van der Louw en Van Heezik, waarin deze laatste meedeel- Het herdenkingsboek van de watersnoodramp A In 1955 Verkrijgbaar ■n de boekhandel ZOMER KEUNING BOEKEN WAGENINGEN ..Tommy kan niet eens schrijven. e Hoe kun je dan een minnebrief van hem krijgen?" A8SEN (ANP) - Tegen de arts W.G.B. en zijn echtgenote A. M. de Z. eiste de officier van Justitie in Assen gisteren wegens valsheid in geschrifte ieder vierduizend gulden boete en een maand voorwaardelijk geëist. In de Jaren 1973 en 74 zou het echtpaar bij een ziekenfonds valse declaraties hebben ingediend voor medicijnen die uit de aan de prak tijk verbonden apotheek waren ge leverd. Dokter B. schreef dure merkgenees middelen op zijn patiëntenkaarten, mevrouw leverde op grond daarvan goedkopere maar gelijkwaardige „loco-preparaten" en diende decla raties voor de dure in. Zij bestelde de medicijnen, dokter B, tekende de facturen zonder controle en een ac countant verzorgde de boekhou ding. Hij ontkende ter zitting, ook maar iets met de declaraties te ma ken te hebben gehad. De officier, mr. J. Muntendam, vond het een wonderlijke manier om een apotheek te drijven. Er hadden de grootste ongelukken kunnen gebeu ren. HANNOVER (DPA) Ongeveer 600 hoogleraren hebben in het Duitse Hannover geprotesteerd tegen het ontslag van Peter Brückner. hoogle raar psychologie in Hannover. De betogers kwamen uit Duitsland, De nemarken, Nederland, Oostenrijk, Frankrijk en Italië en keerden zich tegen de „beperking van de vrijheid van de wetenschap" in de Bondsre publiek. De protesterende hoogleraren zeg gen dat Brückner tot voorbeeld moet dienen van wat de „haatcam pagne tegen kritische intellectuelen beoogt", namelijk „de verdrijving van het kritisch bewustzijn en de kritische maatschappijtheorie van de onderwijsinstellingen in de Bondsrepubliek". Brückner was door de Universiteit van Arasterdam aangezocht om als gastdocent op te treden. Vorige week liet hij echter weten dat hij deze taak op last van de regering van de deelstaat Nedersaksen niet op zich mag nemen. Het ministerie van wetenschap en kunst in Nedersaksen onderzoekt namelijk de publikatles van Brück ner over de moord op de Westduitse procureur-generaal Siegfried Bu- back. Dit onderzoek zal nog zeker een half jaar duren. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Het kabinetrVan Agt zal voortaan niet meer direct haar besluiten tot voordracht tot benoe ming tot burgemeesters bekend ma ken, maar eerst de ondertekening door de Koning van het betreffende koninklijk besluit afwachten. Premier Van Agt zei dat gisteren na afloop van het kabinetsberaad. Als reden gaf hij op „hoffelijkheid je gens Hare Majesteit". De laatste jaren was het een aan vaard gebruik dat het kabinet be kend maakte dat „binnenkort de benoeming te verwachtnen valt" voor burgemeestersposten van ge meenten met meer dan 50.000 inwo ners. Van Agt gaf gisteren geen na dere toelichting op het opmerkelijke besluit van het kabinet en wilde ook niet zeggen of er zich bij de vroege bekendmaking in het recente verle den knelpunten hebben voorge daan. Op de vraag of het kabinet in de toekomst ook dit nieuwe beleid wil uitstrekken tot benoemingen van ondermeer ambassadeurs, of andere door de Koning te tekenen stukken zei hij: „Wij bouwen ons beleid stapsgewijs op". de zelf geen basis voor herstel te kunnen vinden. Van Heezik ver haastte daarop alle beslissingen door zelf zijn ontslag aan te bieden. Van Heezik: „Er is geen bijzondere financiële regeling getroffen, ik krijg geen gouden handdruk". De heer A. J. Fibbe, voorzitter van het VW-bestuur: „Er zijn uitgaven gedaan, die in het belang waren van de VW, maar die niet zijn gesancti oneerd door het bestuur. Een groot deel van die uitgaven betrof evene menten, waarvan het resultaat niet zo was als de directie had verwacht. Mede daardoor is er een tekort van viereneenhalf tot vijf ton ontstaan." Dit is één van de redenen van het wegvallen van de vertrouwensba sis." Van Heezik zelf noemde de an dere: „Mijn persoonlijk leven, mijn gedragspatroon". Flbbe: „Daarover was in het bestuur veel bekend. Wij meenden dat Van Heezik zich zou aanpassen. Die aan passingen zijn achterwege ge bleven." Van Heezik is eerder in opspraak geweest als gecommitteerde van Rijnmond en president-commissa ris van de NV Afvalverwerking Rijn mond. Deze affaire kostte hem zijn zetel in het Rijnmondbestuur en in de Rljnmondraad en hij moest zijn commissariaat over de NV Afvalver werking Rijnmond, het enige open baar nutsbedrijf van Rijnmond, neerleggen. Daarna werd hij be noemd tot directeur van de Rotter damse WV als opvolger van Tim Schutter, die bij zijn afscheid Van Heezik kenschetste als „een goede opvolger en een bekwame vent." door Ruud Verdonck AMSTERDAM Het is een „bloedserieuze" zaak, Freek de Jonge moest er rn]tijdens een persconferentie gisteren in Amsterdam de nadruk op leggen. Want le angst om door het duo Neerlands Hoop beet genomen te worden zit er inverminderd in. Zelfs als het gaat over de actie „Nederland kan iets bereiken in liliArgentinië-door niet te gaan" of simpel gezegd: het Nederlands elftal dient het s komende toernooi om de wereldtitel voetbal in Argentinië te boycotten. 1 Bram Vermeulen en Freek de Jonge dragen de argumenten im niet mee te doen aan het door de militaire junta in Ar- gentinië georganiseerde toer- F nooi aan in tien vragen die Afzijn voorgelegd aan de KNVB "(voorzitter Wim Meuleman en voorzitter van het sectie- bestuur betaald voetbal Jac ques Hogewoning). Vragen als: waarom zou Nederland wel in en misschien tegen Ar gentinië voetballen terwijl Ernst Happel, de bondsco ach, eerder liet weten dat de e KNVB niet tegen Chili wenst te voetballen. En ook de vraag: wanneer hebben sport en politiek wel iets met elkaar te maken en 'anneer niet? Freek de Jon ge „Als sport en politiek niets met elkaar hebben te maken dan moeten we dus niet meedoen aan het wereld- M kampioenschap". Neerlands Hoop wil de discussie over wel of niet naar Argentinië 2ien te verbreden, tot bij de voetballiefhebbers. I Freek de Jonge weer: „Som- mige mensen zullen zeggen pdat we te laat zijn met onze actie Eerst zei de KNVB wacht eerst maar eens tot we ons geplaatst hebben. En toen Nederland geplaatst was zei de KNVB: nu kunnen we ons niet meer terugtrek ken. Maar in 1956 kon de boy cot van de Olympische Spe len (kort na de Russische in val in Hongarije RV) wel binnen een week georgani seerd worden." En later: „De boycot in Melbourne was een gevolg van rechtse veront waardiging, dan is dit het ge volg van linkse verontwaar diging." Neerlands Hoop heeft een voorlopig program van actie opgesteld. Via radio (vanmor gen twee uur in VARA's ZI) en televisie (gisterenavond Sonja's Goed Nieuws Show) moet de actie ruime aan dacht krijgen Verder zullen de „progressieve" voetbal clubs in Nederland benaderd worden met het verzoek bij de KNVB aan te dringen op een boycot Ook staan er drie speciale avonden op het pro gramma, twee in Amsterdam (Paradiso en Carré) en een in Rotterdam waarbij gedacht wordt aan Ahoy' (De Jonge: „Van die avonden waarvoor we zelf eenmaal per week ge vraagd worden"). Verder wordt gedacht aan de ouder wetse teach-ln in de Amster damse Koopmansbeurs De bekende „bekende Neder landers" worden dezer dagen benaderd om zitting t* ne men in het comité van aanbe veling. Vast staat dat de schrijver Jan Wolkers, ex- voetballer Jan Mulder. Neer lands Hoop-collegas Eric Hefst en Jasperina de Jong en PvdA-econoom Victor Halberstadt onder anderen daarvan deel zullen uitma ken. Freek de Jonge: „We hebben nog niet iedereen kunnen bereiken. De helft van de bekende Nederlan ders was niet thuis, de andere helft zat in vergadering." Hoe de actie binnen de voet balwereld zal vallen is nau welijks de vraag Slecht Freek de Jonge: „Als we het „Veiligheid Nederlands elf tal" hadden genoemd, had den we al zes spelers achter Bram Vermeulen (links) en Freek de Jonge bij de start van hun actie ons gehad." En: „Ze denken nu eerst allemaal aan hun portemonnee. Maar er is fi nancieel toch ook nog wat te doen. Voor zo n sponsor is het ook aantrekkelijk, als ze niet gaan geeft Gilda ze allemaal levenslang gratis drop En In- ter Football heeft zoveel goe de contacten die kunnen ten tijde van het wereldkampi oenschap altijd nog een alter natief aantrekkelijk toernooi organiseren." Op korte termijn zullen er contacten gelegd worden met gelijkgestemde actievoerders in landen als Zweden, Frank rijk en Spanje om de actie een brede basis te geven. „Als er steun komt uit de samenle ving kan een speler ook nee gaan zeggen. De tijd dringt. Wij willen de katalysator zijn want er is een duidelijk la tent gevoel aanwezig: moe ten we wel of niet naar Argen tinië gaan", zegt De Jonge. Amnesty International. SKAN (Solidariteits Komlté Argentinië Nederland) en C LAT-Neder land (solidari teitsbeweging met de onaf hankelijke Zuldamerikaanse vakbeweging) hebben zich in genomen getoond met de ac tie. Maar de PvdA staat dui delijk sceptisch tegenover de actie terwijl De Jonge en Ver meulen ook geen al te uitbun dige steun van de FNV ver wachten. De PPR heeft al laten weten niet te voelen voor het op deze manier en met dit doel (boycot) voeren van de aktie. De PPR ver wacht meer resultaat van een grote voorlichtingscampagne met steun van de overheid voor en tijdens het wereld kampioenschap via de media Zojuist verschenen: door KLAAS ABMA Omvang 255 pagina's. In fraaie gebonden uitvoering met stofomslag In vier-kleurendruk, naar aen ontwerp van Relnt de Jonge. Klaas Abma is een geboren verteller. Wie iets van zijn vroegere romans (Mensen en minuten De hond was executeur Een onzalige erfenis) gelezen heeft, zal dat onmiddellijk beamen In deze spannende oorlogsroman, geschreven in de klassieke dialoogvorm, is Abma weer goed op dreef. Twee mannen, Levie de Vriea en Johannes van der Woude, wisselen uit wat ze in de oorlog '40-'45 hebben meegemaakt. De één, een jood. is erin geslaagd met zijn gezin naar Zwitserland te vluchten, waar hij. na een bijna ongeloofwaardig spannende tocht, wordt geïnterneerd. De ander ra8kt door zijn illegaal werk in gevangenschap Ze zijn beurtelings aan het woord. Deze directe verteltrant geeft aan het boek een spanning die de lezer niet meer loslaat. Op het begrip ..vijand" werpen de twee vertellers verschillend licht, wat zich toespitst op de indringende vraag: „Vijand, wie w&s je?" De aktualiteit van die vraagstelling wordt geïllustreerd door de wijze waarop gijzelaars (b.v. na de recente treinkapingen) spreken over degenen die hen gevangen hielden. Abma weet het algemeen-menselijke aspect van deze proble matiek op ontdekkende wijze In zi|n roman te verwoorden, waarmee deze het niveau van de doorsnee oorlogsroman duidelijk overtreft Een boek om te herlezen! Tevens verscheen een herdruk (de ELFDE!) van het aangrijpende verzetsboek door J. A. ADER-APPELS Omvang 366 pagina's, geïllustreerd. In fraaie gebonden uitvoering met stofomslag in vier-kleurendruk. naar een ontwerp van Hendrik Planting. In dit boek beschrijft mevr Ader de verzetsstrijd van haar man, da. B. J Ader, die honderden joodse landgenoten een schuilplaats bezorgde en tenslotte zelf gefusiiioerd werd. Dr. J. J. BUSKES zei van dit boek: „Zeer nuchter en reéel, maar juist daardoor bovenmate boeiend. Alleen al de brieven die ds Ader vanuit de gevangenis aan zijn vrouw schreef, maken voor mij dit boek tot een kostbaar bezit Aan kerkekjken en met-kerkelijken, gelovigen en met-gelovigen van harte aanbevolen! Deze boeken kunnen binnen enkele dagen in uw bezit zijn, als u gebruik maakt van onderstaande BON Zend die vandaag nog aan uw boekhandel of (m open envelop, zonder postzegel) aan: T. WEVER BJ. -ANTWOORDNUMMER 5 - FRANEKER I Zend mij de volgende boeken I rechtstreeks/via boekhandel: I ex. K. Abma: WIJ KWAMEN TERUG Prijs geb 19.90 I ex. J A Ader-Appels: EEN GRONINGER PASTORIE i I IN DE STORM Prijs geb. 19.90 Naam: een Groninger pastorie in de storm Straat: Plaats Bankrek -of gironummer: Datum Doorhalen wat u niet wenst

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3