Zwartkruis meer dan assistent Gaarne: andere opzet EK Middelink bezig aan laatste jaar Werkzaamheden Ernst Happel liggen vooral in Argentinië Vriesekoop wint in „Top Twaalf" Verkerk pleit voor A- en B-kampioenschap schaatsen Hans van Helden loot ongunstig Den Bosch: alleen subsidie als bevolking helpt TT ontevreden over tafeltennisselectie 12 ZATERDAG 28 JANUARI 1978 SPORT T rouw/Kwartet 33 Eredivisie door Matty verkamman ZEIST Met een ondertoon van ernst, besluit Jan Zwartkruis na een urend vergend gesprek, lachend: „Als we straks elke wedstrijd in Argentinië met 1-0 winnen, dan vind ik het prima." Oranje. De naaste assistent van interim-coach Ernst Happel heeft het in dat opzicht herhaaldelijk over „de grote zaak." Nog meer dan voorheen is voetbal een passie voor Jan Zwartkruis (net als Happel 52 jaar). Dat kan soms lastig zijn, want het ver-engt de horizon. Zo bleek onlangs uit zijn naïeve uitspraak: „Het is in Buenos Aires veiliger dan in Amersfoort." Bram en Freek zullen zijn vrienden niet worden. In voetballand heeft hij zich desondanks regelmatig on derscheiden dankzij een visie; dat is heel wat in Zeist, waar hij trouwens door een ieder op handen wordt gedra gen. Nog niet zo lang geleden koppelde hij tijdens een aan-sprekende lezing zelfs een brok idealisme aan die visie. Citaat uit bedoelde lezing; „De eerlijkheid van een coach, het manipuleren van een speler ik heb daar zelf ook wel ervaringen mee. Ik vind dat een hoogst discutabe le zaak, ja. De voetballer die steeds maar laat ik zeggen boven zich zelf moet uitstijgen om prestaties te leveren. Daar horen bijvoorbeeld de aankopen bij, die een andere speler moeten prikkelen, Ja, dat zijn discutabele zaken." Ernst Happel is zo'n man die in de topvoetballerij hard en zonder scrupules te werk gaat. De Wener is het prototype van de autoritaire trainer, dat Zwartkruis in beginsel niet ligt. Toch zegt hij goed met „Der Ernst" samen te werken. Opnieuw, met het oog op „de grote zaak". Zwartkruis heeft dat wel vaker, die neiging om ongeveer als Van Agt, wikkend en wegend, met behulp van rollende r's in zwierige taal te vervallen. Toen de KNVB vorig jaar (naar later bleek, ten onrechte) negentig mille aan Barce lona betaalde om Cruijff en Neeskens voor de interland tegen Engeland vrij te krijgen, zei Zwartkruis: „Einde lijk. eindelijke is er geofferd op het altaar van Oranje." „De grote zaak", dus. Ofwel, het Nederlandse elftal op het wereldkampioenschap in Argentinië. In de zeker niet vlekkeloze aanloop naar dat toernooi speelt Zwartkruis een voorname rol. Een rol die momenteel zeker zo gewich tig is als die van Happel. De nurkse Oostenrijker laat vanuit het Vlaamse vooralsnog veel over aan zijn secon dant. Zijn tijd komt nog. In Argentinië. Positie Hoe valt uw positie in de WK- voorbereiding te omschrijven? Zwartkruis; „Ik ben de plaatsver vanger van Happel in Nederland. In een goede samenwerking met De Vroet, Plooyer, Blok en Groene- woud breng ik wekelijks rapport uit over de gang van zaken. Happel is steeds de eerste en verantwoordelij ke man. Hij werkt op zijn eigen, bekende manier. Dat betekent bijvoorbeeld dat ik hem vaak in een goedlachse sfeer in de rol druk om bepaalde gesprekken met de spelers te voeren." Happel lijkt me voornamelijk voor die weken in Argentinië ingehuurd. Op dit moment bent U nog steeds dé bondscoach? Zwartkruis; „Er hoeft geen twijfel over te bestaan, dat Happel zich ook nii bij Oranje betrokken voelt. Maar je moet zijn persoonlijkheids-struc tuur incalculeren, om een juist beeld van hem te krijgen. Happel komt koud, nuchter en hard over. Dat accentueert hij nog eens door tegen woordig in een grote bontjas rond te lopen." Dat lijkt mij allemaal niets voor U. Zwartkruis: „Ach, ik ben inmiddels door de wol geverfd; ben wel zo flexibel, dat ik met Happel kan com municeren. We zitten toch op dezelf de golflengte. De samenwerking is goed. En wanneer dat niet het geval was, dan zou ik toch zeggen van wèl Een feit blijft dat Happel een typische prestatie trainer is, dat kun je hem nooit ontnemen. Hij voelt zich het sterkst op de bank. Daarbij- rekent hij blindelings op zijn profes sionele inslag. Een houding die hij zonder meer ook van de spelers ver wacht." Desondanks had U ook tijdens Noord-Ierland-Nederland de leiding. In de rust voerde 17 het woord, terwijl Happel er zwijgend bij zat. Dat heeft enige verbazing gewekt bij de inter nationals. Zwartkruis: „Vooropgesteld; Hap pel verzorgde als eerste de coaching voor die wedstrijd. Maar ik raliseer me op de juiste momenten waar ik mee bezig ben. Als ik ergens bij betrokken ben, dan probeer ik daar mijn stempel op te drukken. Ik wil een zekere Inbreng van mijn kant tijdens die wedstrijd tegen Noord- Ierland niet bestrijden. Wat niet be tekent dat ik van de hiërarchieke lijn ben afgeweken." Van Hanegem Vervolgens Nederland-België. Als eerst verantwoordelijke liet U Van Hanegem buiten de opstelling. Zwartkruis; „Ik weet het, in de pers is het zo uitgelegd, dat ik me via die opstelling wilde bewijzen. Het werd in de richting van Happel gespeeld, die dat is duidelijk aan Van Bokirn - De gezondheidstoestand van de Wcstduit&e bokser Jorg Eipel. die op 17 december na een knock out tegen de Frans man Alain Marlon in het ziekenhuis beland de waar hij lange tijd In rocna lag. is licht verbeterd Volgens een woordvoerder van het ziekenuis in Panjs gaal Elpei langzaam vooruit maar u met te zeggen wanneer hij naar huls mag Hanegem denkt voor het wereld kampioenschap. Het passeren van Van Hanegem voor die wedstrijd gebeurde echter op tactische gron den; had onder meer te maken met het loopvermogen van Cools. Ik heb die zaak goed doorgepraat met Wil lem. HIJ begreep mijn motleven. Als een echte prof heeft Van Hanegem toen gezegd: „ik denk dat U niet in eerste instantie voor mij moet kie zen." Hij maakte het mij zodoende erg gemakkelijk. Toen hij al snel voor Wim Jansen moest invallen was hij voor honderd procent gemo tiveerd en gementaliseerd. Happel is er ook nooit op teruggekomen. Di rect na de wedstrijd heeft hij mij alleen gezegd: „Gefeliciteerd, bin nen is binnen." Nog even over Happel. Op 16 janu- .ari heeft hij tijdens die ontmoeting in Zeist met de clubtrainers praktisch niets gezegd. Zwartkruis: „Gezien het feit dat Happel nu eenmaal geen vloeiend Nederlands spreekt, heeft hij mij de leiding van dat gesprek toegespeeld. De uitwerking van de zaken die toen ter sprake kwamen, is ook groten deels aan mij. Ik wil overigens per sé de schijn vermijden dat deze kwes ties breekpunten gaan worden. We zijn tenslotte met z'n allen op weg naar Argentinië." Er zijn nog altijd mensen binnen de KNVB, die u daar tot chef d'equipe willen benoemen. Zwartkruis: „Een aspect van het trainingswerk is de begeleiding bui ten het voetbal om. Maar het is natuurlijk geen hoofdzaak. Voor me zelf zie Ik die functie dan ook niet weggelegd. Voor een trainer staat het gebeuren op het veld nu een maal centraal. Dat „rustpunt" moet echter wel gecreëerd worden. In de topsport krijg je immers altijd te maken met top-incidenten. Wan neer je daar passende maatregelen voor treft, dan is dat op zich geen verontrustend gegeven. Het is nog niet te laat om Iemand aan te wij zen. Hoewel er inmiddels een mo ment is geweest dat de spelersgroep het ook de trainersstaf kwalijk nam, dat er nog steeds geen chef d'equipe was benoemd. Dat was een gevaar lijke wig. Er wordt nu hard gewerkt, sommige mensen worden gepolst Nqmen noem ik niet." PSV heeft inmiddels wel gelijk dat er van de voorbereiding niet veel klopt. Zwartkruis: „Ach, men moet het im provisatievermogen van Nederland niet onderschatten. Ofschoon dat natuurlijk geen alibi mag worden. Rijvers brengt bij P8V een geheel eigen manier van denken en pro grammeren In. Dat zie Je ook duide lijk in het spel van PSV terug. Zoals je bij FC Twente bijvoorbeeld de rust en de speelsheid van Spitz Kohn op het veld herkent. Ten aan zien van het Nederlands elftal geloof ik trouwens dat Rijvers liever acht dan twee spelers zou afstaan. Wan neer men het nu een chaos viAdt rond het Nederlands elftal, dan wil ik daar de clubs wel een antwoord op geven. In januari van het vorig jaar heb ik een uitgebreid beleids plan inzake Oranje opgesteld. Enke le, ons omringende landen, werken op de manier naar Argentinië toe, zoals Ik die op papier heb gezet. De clubs, en niemand anders, hebben dat plan echter met z'n allen verwor pen. Ik vind dat die clubs boter op het hoofd hebben, wanneer ze nu klagen dat er niets is geregeld." Van Beveren Happel wil maandag toch weer praten met Van Beveren? Zwartkruis: „Daar weet ik niets van. Voor zo ver ik weet hebben Van HEDEN PSV-Go Ahead (20.00 uur) MORGEN AZ'67-FCVW NEC-FC Amsterdam FC Den Haag-Volendam Sparta-Tclstar FC Twcnte-Roda JC Haarlem-Feyenoord Ajax-NAC FC Utrecht-Vitesse Eerste Divisie HEDEN Fortuna SC-Willem II (19.0 uur) MORGEN SC Cambuur-De Graafschap Wageningen-MW SC Amersfoort-SVV Excelsior-Heracles FC Dordrecht-Eindhoven PEC-Helmond Sport FC Vlaardingen-FC Den Bosch FC Groningen-Heerenveen PRAAG Bettine Vriesekoop heeft haar wedstrijd in de eerste ronde van het Europese „Top-Twaalf' ta feltennistoernooi dat in Praag van start is gegaan, gewonnen. Zij ver sloeg de Hongaarse Beatrix Klshazi met 2-1 (21-23, 23-21. 21-19). De overige uitslagen van de eerate ronde bij de dames zijn: Valentlna Popova (Sov)-Jtll Ham- mersley (Eng) 21-18, 10-21, 21-15. Ann Christine Hcllman tZwel-Ursula Hlrachmuller (Wdldl 17- 21, 21-11, 21-10. Claude Bergcret (Fra)-Erzebet Palatlnus (Joe) 21-14, 21-13. Ilona Uhllkova iTs))-Blankn Silhanova (T»J) 21-14, 21-13. Oa- bnella Szabo (Honl-Judlt Magoa (Hon) 21-13,21- JAN ZWARTKRUIS: „Ik had een beleidsplan inzake Oranje". Beveren en Van der Kuylen een be slissing genomen. Die kan ik respec teren. Ik beschouw deze kwestie als afgedaan. Van Beveren heeft tegen over mij een bepaalde mening ge ventileerd. Ik begrijp zijn teleurstel ling. Het is ook het moeilijkste voor een coach: de beslissing nemen om iemand te passeren. Dat gebeurt deels op gevoel, misschien neem Je daarom niet altijd de Juiste beslis sing. Daar staat tegenover dat Ne derland zich met vijf punten ver schil voor de eindronde heeft ge plaatst. Dót staat ook. Over Van Beveren en Van der Kuylen wil ik nog zeggen, dat ik hun houding bin nen de selectie altijd heb gewaar deerd. Zij waren steeds solidair met het team, nooit hebben ze stemming gemaakt." Heeft T6cheu-la Ling zijn bereids- verklaring al getekend? Zwartkruis: „Die verklaring is niet zo zwaarwegend. Ling was teleur gesteld na Nederland-Rusland. Hap pel heeft deze week met hem gespro ken. Hij had behoefte aan een be paald vertrouwen. Ik heb me afzij dig gehouden, omdat ik niet wilde dat Ling zich mogelijk voor mij zou inhouden. Inmiddels heb ik begre pen dat hij een content gevoel heeft." Cruijff Waarom ging het bezoek van Hap pel aan Cruijff deze week niet door? Zwartkruis, verrast: „Dat moest nog wel zo geheim blijven. Wanneer Happel nu gaat? Dat weet ik niet." Welke waren uw motieven om. integenstelling tot Happel, geen con tract met Inter Football te tekenen? Zwartkruis: „Heel eenvoudig, ik ben niet gevraagd." Kan dat, een bondscoach die zo'n contract tekent? Zwartkruis: „Ik weet sowieso niet of Happel heeft getekend. Als dat zo is dan zal hij daar z'n redenen wel voor hebben." Na Argentinië wordt U de vaste bondscoach? Zwartkruis: „Daar is wel eens over gesproken. Nu heeft het geen zin om daar op vooruit te lopen. Er zijn tenslotte nog andere partijen bij be trokken. Zoals de Luchtmacht, waar ik nog steeds in vaste dienst ben." Wielercoach accepteert suggestie KNWU ROTTERDAM Joop Middelink, sinds achttien jaar coach van de Nederlandse amateur-wegrenners, zal het seizoen 1978 nog „uitdienen". In dat jaar zal Middelinkj zijn opvolgers (Rln i Wagtmans en Jan Olsbers zijn kandidaat) Inwerken en vervol gens overgaan naar het „scoutingteam" dat ln de toekomst coaches zal moeten adviseren. Middelink Is derhalve ingegaan op de suggestie die hem ls gedaan door het hoofdbestuur van de KNWU, zonder nadrukkelijk rechtsherstel te eisen over een aantal opmerkingen over hem in het rapport over de laatste wereldkampioenschappen ln Venezuela van Wlm Roosenburg. hoofdbestuurslid en voorzitter van de sportcommissie. OSLO De Nederlandse dissident Hans van Helden, die zich pas gis termiddag bij schaatstrainer Van 't Oever meldde, heeft het op de 5.000 meter van het Europese kampioen schap heren allrounders niet getrof fen. Hij moet het in de eerste rit opnemen tegen de op papier zwak ste Noor, Amund Sjöbrend. Debu tant Hilbert van der Duim, evenals Van Helden en Kleine in de eerste groep geplaatst, ontmoet vandaag geen uitgesproken toprijders. 500 METER Stenshjemmet (NohOustaJson (Zwe). Storholt (No)Klelne (Ned), Stenaen (Nol- Van Helden (Ned). Van der Duim (Ned)-Belov (Rus). Dtetel (ODld)-Lobanov (Rus). Sjöbrend (No)-Martsjoek (Rus). Martello (ID-Carlsson (Zwe). Schwarz (WDld)-Ntltyla (Fin), Kondakov (Rusi-Berggren (Zwe), Birk (Zwl)-Koppa (Fin), Wamlcke (ODld)-Junell (Zwel, Ehrllg (ODId)- Vriend (Ned), Oomcz (8p>-Sandys (OB), Schu macher (WDld)-Schabus (Oos), Zawadzky (Pol)- Salakka (Fin). 5000 METER Sjöbrend-Van Helden, Lobanov- Klelne, Oustafson-Van der Duin. Storholt-Be- lov. Ehrlig-Stenshjemmet, Martsjoek-Stensen. Wamicke-Berggren, Koppa Birk, Nlltyla-Carl- sson. Junell-Kondakov. Dlelel-Schumacher, Martetlo-Sandys, Snlakkt-Vrtend, Schwaiz-Go- mez. Schabus Zawadzky door Johan Woldendorp OSLO De Europese schaats- titelstrijd voor heren, vandaag en morgen in het Bislet stadion in Oslo, dreigt het kampioen schap van de willekeur te wor den. Terecht zijn coaches en schaatsers gebeld over de te volgen startprocedure. Na het slaken van de kreet „klaar", bepaalt de starter in hoeveel tellen of fracties van seconden de paren worden weggescho ten. En dat, terwijl het, wat de start betreft, meest gevoelige onderdeel (de 500 m) tot de sleutelafslend van een vier kamp is uitgegroeid. Tijdver lies van een halve seconde kan al catastrofale gevolgen hebben. In een tijd, dat electronische revolu ties snelheidssporten overvallen, is het starten nog steeds natte vinger werk. De Zweedse schaatscoach Kees Verkerk: „Het meest objectie ve is het afdraaien van een bandje, zodat iedereen weet waar hij aan toe is. Nu is ieder eerste paar op een afstand sowieso in het nadeel, omdat de tijd tussen de aankondiging en het schot per onderdeel kan ver schillen". De schaatssport schreeuwt niet al leen op het punt van het starten om frisse ideëen. Nog onbevredigender dan dat, is het verloop van een twee daagse klassementswedstrijd. Als kijkspel is zo'n marathon zo langza merhand een onverteerbaar gebeu ren geworden, met de laatste helft van de ritten op de 10 km als bizar hoogtepunt. „Als er een paar valse starts achter elkaar zijn, lopen de mensen al weg." spuit Kees Verkerk zijn ongenoegen. Een Europees of wereldkampioen schap is erg aantrekkelijk wanneer de krachtsverhoudingen dicht bij el kaar liggen. Maar de titelstrijd van dit werelddeel is opnieuw een onder onsje tus-sen drie of vier Noren - Amund Sjöbrend heeft dit seizoen nog weinig laten zien twee Russen en een enkele Nederlander. Veel KEES VERKERK: „Na een paar valse starts lopen de mensen al weg". Kees Verkerk terecht: „Je schiet er niets mee op als Je vier in plaats van vijf schaatsers mag afvaardigen, wanneer Je tot de sterkste landen behoort De ruimte, die men op die manier voor Polen. Italianen, Zwit sers en wat dies meer zij, schept, wordt heus niet optimaal benut. Die jongens leren niets' op een twee daags toernooi. Ze zitten alleen de Noren maar aan te gapen, zoals de Noren vroeger hun ogen niet konden afhouden van Ard en mij. Ze zijn zo geïmponeerd door de aanwezigheid nuchter bekeken rekt de rest van het veld zo'n toernooi maar nodeloos uit. Binnen de internationale schaatsu- nie (ISU) wordt echter niet de nood zaak gevoeld om deze wegkwijnende tak van sport nieuw leven in te blazen. De enige maatregel, die de ISU enke le Jaren geleden genomen heeft, was het terugbrengen van het aantal deelnemers dat de sterkste schaats landen mogen Inzetten. Een giller. van sterren, dat ze bij voorbaat al verlamd raken". Kees Verkerk wil daarom, in navol ging van de skiërs een competitie en een A- en B-kamploenschap in het leven roepen. „Je moet het seizoen beginnen met acht wedstrijden in acht verschillende landen. Aan die wedstrijden koppel je een trainings kamp van een week in dat zelfde land. Daarnaast ga je niet met tij den, maar met punten werken. De eerste plaats op de 500 m is goed voor 25 punten, de tweede voor 24, enz. Het verlies van een seconde kost Je normaal een goede klassering of zelfs een kampioenschap. Nu krijg je een eerlijke kans om revanche te nemen. Na dat circuit van acht we ken ga Je de groep splitsen. De bo venste helft rijdt het A-kampioen schap, de onderste helft de B-wed- strijd, die je op de donderdag en vrijdag, voorafgaand aan de echte titelstrijd, organiseert. Problemen hoeft het niet op te leveren. Immers, de officials zijn toch binnen handbe reik Kees Verkerk, heeft gelijk, al zal zijn plan om financiële redenen waar schijnlijk nooit haalbaar worden. Slechts weinigen durven de huidige procedure met luide stem te hekelen, hoewel Iedere schaatser weet, dat hij zich bijna een jaar lang wezenloos traint om ln de winter twee of drie (of helemaal geen) topwedstrijden te kunnen rijden. Verkerk weer: „Trai ners wisselen nauwelijks van ge dachten over gemeenschappelijke problemen. Ze komen donderdag voor een toernooi aan, terwijl de eersten op zondagavond al weer ver trekken. Goed, Je kunt je kritiek opschrijven en in laten brengen op een ISU-congres. Maar daar wordt het of vergeten of Je krijgt een half Jaar later een onbevredigend ant woord." „Een competitie heeft voor twee groepen, schaatsers en hun trainers, grote voordelen," Inventariseert Ver kerk zijn ideëen. „De coaches heb ben volop tijd om over de problemen te praten ze zijn Immers constant bij elkaar in de buurt terwijl de schaatsers ln ontwikkeling ontdek ken dat hun grote voorbeelden ook maar gewone Jongens zijn, die het zelfde brood eten en dezelfde melk drinken als zij". Die opmerkingen van Roosenburg („Middelink is lichamelijk en geeste lijk niet in staat de functie van weg- coach te vervullen") hebben een op zich normale procedure aanzienlijk bemoeilijkt. De KNWU benoemt zijn part-time coaches, zoals bijvoor beeld Middelink en Wierstra, per jaar. De unie wilde geleidelijk overgaan tot de benoeming van een jongere wegcoach en heeft dat Middelink ook meegedeeld. Over de periode waarin de vervanging moest plaats vinden, bestond een verschil van me ning en na het bewuste rapport van de rechtlijnige Roosenburg zette Middelink zijn stekels op. Gesprekken met vertegenwoordi gers van het bestuur, met de bonds- directeur en met de sportcommissie- leden Bas Goud en Hans de Moor, hebben Middelink er van overtuigd dat veel van de leidende figuren bin nen de unie achter de wegcoach stonden en zeker niet van plan wa ren hem een oneervolle aftocht te bezorgen. Middelink heeft daarop zijn voorwaarde (verontschuldigin gen van Roosenburg) laten vallen. HIJ heeft wel de KNWU verzocht hier en daar. als dat zo toevallig eens uit zou komen, de mening te vragen van de betrokkenen die in Venezuela zijn geweest en zich daaruit een mening te vormen. Die mening zou dan later in dit seizoen mogelijk in de vorm van een intern rapport, ter kennis moeten worden gebracht aan de heer Roosenburg. De waarnemend voorzitter van de KNWU. ir. J K. Hylkema. vertelde gisteravond op een bijeenkomst ter gelegenheid van het vijftig-jarige bestaan van de unie welke structuur het bestuur voor ogen staat op het punt van coaching en training. Die gedachte komt sterk overeen met een voorstel dat eerder ls gedaan door de ln 1978 vertrekkende baan- coach Frans Mahn. Onder de sport commissie zal een coördinator, in volledige dienst, komen te staan, die wordt geassisteerd door een scou- tlngsteam. De coördinator, die vooral een orga niserende functie zal hebben, krijgt een zestal coaches onder zich. Na melijk voor de baan (sprint en ach tervolging), de stayers, de weg, het veldrijden, de junioren en de dames. Martin Wierstra (stayers) en Harry van Gestel (veldrijden) voldoen aan de voorwaarden, naar de andere co aches zal gezocht worden. Ook naar de coördinator die overi gens nog niet in 1978 kan worden aangetrokken omdat dat een te zwa re belasting van het budget zou be tekenen. Mahn immers, ls dit Jaar nog ln dienst van de unie. Die coör dinator zou iemand met een sport- technische opleiding (CIOS of MO) moeten zijn. maar niet Mahn De heer Hylkema stelde dat naar de mening van het bestuur Mahn niet de meest geschikte man was voor deze functie Met betrekking tot Middelink zei hij dat het bestuur meende dat vervan ging was gewenst om een aantal redenen. De leeftijd van Middelink (56) speelde een rol en de overtui ging dat de prestaties van de weg- ploegen terug liepen. „Wij wilden met het oog op de komende belang rijke Jaren, wereldkampioenschap pen ln eigen land ln 1979 en Olympi sche 8pelen in 1980. een nieuwe weg inslaan." verklaarde de heer Hylkema. DEN BOSCH De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch ls bereid de in nood verkerende eerste-divisieclub FC Den Bosch financieel te steunen als de plaatselijke bevolking mee helpt. De raad ging uiteindelijk ak koord met een subsidie-verlening van 196.000. op voorwaarde dat de bevolking zelf voor 1 april a.s. 130.000 bijeen brengt. Van dit bedrag is als gevolg van diverse acties al 70.000 binnen. DEN HAAG De vereniging TT uit Amsterdam heeft het bestuur van de Nederlandse Tafel Tennis Bond (NTTB) telegrafisch laten weten dat zij zich niet kan verenigen met de selectie van de Nederlandse ploeg voor de Europese kampioenschap pen. Zij wil daarover een gesprek met het dagelijks bestuur en de sportcommissie en stelt tot die be spreking voorlopig geen spelers meer ter beschikking voor nationale ploegen. Van de vereniging TT zijn Bert van der Helm en Nico van Slob be bij de heren geselecteerd en werd Sonja van Weelderen-Heltzel als re serve bij de dames aangewezen. Volgens een woordvoerder van TT bestaat er bij de spelers onrust over de gevolgde procedure wat betreft het selecteren. Bert Behoofs, trainer/ coach van de nationale herenploeg toonde zich verwonderd. „Ik heb geen moeilijkheden met Van der Helm en Van Slobbe. ZIJ hebben tegenover mij geen woord gezegd dat op onrust zou duiden toen ik de selectie bekend maakte. Alleen over Sonja waren zij wat verbolgen, maar dat ls de zaak van de damescoach Ik weet ook wel dat er op papier een sterkere herenploeg zou kunnen worden geformeerd, maur als ln het begin van het seizoen Hans Lingen zich reeds afmeldt en daarna Rene HIJne laat weten dat hij wegens zijn studie en verenigingsbelang, dat bij hem prevaleert, niet meer beschik baar is ben Je gedwongen terug te vallen op Jeugdspelers."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 33