Wat in de eredienst moest en niet mocht, en nu mag en niet moet Och, weet je, 't is zo'n orgelmaniak 4 Op aanblijven van kabinet-Van Agt hoopt 62 procent VANDAAG Voorbijganger® Kasteel Rhederoori wordt christelijk conferentie-centrur Evangelisch welzij nsberaad - f ZATERDAG 28 JANUARI 1978 KERK Trouw/Kwartet door ds. A. G. Soeting Enige tijd geleden werd in Trouw melding gemaakt van de verschijning van een boek je. ..De dienst van Schrift en Tafel". Het was maar een klein berichtje. Toch bete kent dit geschriftje niet min der dan een mijlpaal op het gebied van de liturgiebe zinning en ontwikkeling. Er is In de laatste dertig jaar veel veranderd In onze kerken, ook in de liturgie Op dezelfde pagina, waar in van bovengenoemde Handrei king werd gewag gemaakt, schreef redacteur A J. Klei over een dienst, geleid door wijlen prof. G van der Leeuw, waarbij de kerkgangers via een verzoek op de gedrukte 'litur gie' tot eerbiedig zwijgen ook vóór de dienst werden gemaand. Kom je echter tegenwoordig In gemeenten waar men zich druk maakt om de liturgie, dan ervaar je een gezellige drukte voor de dienst; het lijkt wel een happening De verlangens van de liturgen zijn blijkbaar ge wijzigd Iets nieuws Van der Leeuw leerde, dat de litur gie een vorm is van verkeer van God met zijn kerk. Dat was iets nieuws De kerkdienst in protes tantse zin was maar al te zeer: préék-dienst. In de liturgische be weging had men besef gekregen, dat het om méér gaat dan een .leer rede': de gemeente mag treden voor de in het geloof aanwezige, levende Heer en dan past eerbied en stilte. In een later stadium van de bezin ning werd men zich bewust, dat het in de kerkdienst ook moet gaan om een wezenlijke ontmoeting met el kaar Als je in de kerk al niet meer mag vragen naar eikaars gezond heid. waar dan wel0 Waarom zou den we elkaar voor de dienst niet mogen aanspreken? De bezinning op de eredienst die deze eeuw plaatsvond, bracht wijzi gingen in het patroon van de chris telijke samenkomsten. Dikwijls ook kwam men weer terug op aan vankelijk gedane voorstellen. Sprekend voorbeeld Een sprekend voorbeeld van wijzi ging van inzicht vormt de veran derde visie ten aanzien van de schuldbelijdenis en genadeverkon diging' Toen in het begin van deze eeuw enkele theologen zich zetten tot de studie van de liturgie en de geschriften van de grote Hervor mers raadpleegden. n?men zij deze elementen, de schuldbelijdenis en genadeverkondiging, onmiddellijk over De eerste dienst, waarin dit plaatsvond ik meen in 1908 haalde de voorpagina van het Han delsblad' Ook de Liturgische Kring in de kerk. opgericht in 1924. schreef deze liturgische elementen voor in zijn 'Handboekjes' tot grote verontwaardiging van bijna alle hervormden. Het was rooms! Het protest duurde zeker tot de jaren veertig. Maar wat zien we nu? De Liturgische Kring en de Raad voor de Eredienst om maar ns twee instanties te noemen ma ken ernstig bezwaar tegen de weke lijkse herhaling van de schuldbelij denis en de genadeverkondiging. In de grote kring echter van de her vormde kerk waarin men zich in 't geheel niet interesseert voor de be zinning op de eredienst, heeft men de beide elementen niet alleen ge accepteerd. maar beschouwt men ze als sjibboleth, als wachtwoord van de rechtzinnigheid. Knielen Het is interessant, te kunnen con stateren. hoe dikwijls de inzichten meestal argeloos en onbewust gewijzigd zijn. Toen na de laatste wereldoorlog vele nieuwe kerken gebouwd moes ten worden, werden verschillende protestantse kerken voorzien van knielbanken Ook dit werd als 'rooms' ervaren. De oude gerefor meerden baden echter tijdens de kerkdienstknielend. Dat was aanbevolen door verscheidene sy nodes, bijv. die van Utrecht in 1612: de gemeente moest 'niet alleen de knijen haeres herten, maer oock des lichaems buijgen". Een lidmaat te Joure die weigerde te knielen onder het bidden, werd van het Avondmaal geweerd. 1672. Liturgisch centrum De Liturgische Kring miste in de kerken, die tot 'gehoorzalen' waren gedegradeerd, een 'liturgisch cen trum', waarin de avondmaaltafel een blijvende plaats kon krijgen. Ik herinner mij nog de protesten van een dertig jaar geleden, toen hier en daar een vèste avondmaalstafel werd opgesteld, als teken daarvan dat de eredienst een dienst van Schrift èn Tafel (de uitdrukking is van Barnard) behoorde te wezen. Voordien werd nergens het Avond maal vaker dan viermaal per jaar gevierd. Men gebruikte daarvoor schragen, die na de dienst weer werden weggeborgen. De 'liturgis- ten' wilden, dat heel de liturgie van achter de vaste Avondmaalstafel werd geleid, alleen voor de predi king mocht van de kansel gebruik gemaakt worden. Weer: algemeeen protest. De vaste 'tafel' is inmiddels zo inge burgerd, dat men tegenwoordig overal meent, dat zij erbij hoort men is volkomen vergeten, dat men er zoln 25 jaar geleden tégen was' Zelfs in kerken met een aparte avondmaalsruimte als een middel eeuws 'koor', zet men in het schip van de kerk. voor de kansel een tafel neer. Want dat hoort zo... Maar ziedaar: in liturgische kring is het getij gekeerd! Daar is men al lang niet gelukkig meer met de term 'liturgisch centrum' héél het kerkgebouw is immers litur gisch centrum? tenminste, op het moment dat er de eredienst wordt gevierd. En waarom zou de voor ganger niet gewoon gaan staan waar hij 't beste zichtbaar is en verstaanbaar? Te veel Wat die vaste avondmaalstafel be treft: die heeft alleen zin als er werkelijk frequent, zo niet weke lijks het Avondmaal aan wordt be diend. Een Avondmaalstafel die niet als zodanig regelmatig wordt gebruikt is slechts een leeg zinne beeld, een symbool dat heenwijst naareen symbool, n.l. het Avondmaal en symbool op sym bool gestapeld is te veel van het goede. Zo wisselen de inzichten en dik wijls zetcen tegenstanders van de liturgische beweging zich af tegen voorstellen en vormen, waar de voorstanders van de liturgische be weging allang niet meer achter staan. Nogmaals, het is erg interessant na te gaan. hoe die afgedankte en ach terhaalde inzichten van de liturgis- ten op een zeker ogenblik toch ge meengoed geworden zijn bij de te genstanders zonder dat die laat- sten daar erg in hadden maar wie wil weten wat van blijvende waar de is, wat verantwoord is in de eredienst, leze de brochure van de Raad voor de Eredienst van de hervormde kerk, geschreven door een subcommisie. de Commissie voor het Dienstboek. Dienstboek In 1955 verscheen een Dienstboek voor de Nederlandse Hervormde Kerk in ontwerp. Voor dit Dienstboek had men een goed ge bruik gemaakt van het materiaal dat sinds de jaren twintig was ver zameld door theologen van de Li turgische Kring, waarvan prof. G. van der Leeuw de oprichter en vele jaren de voorzitter was. Toch vol deed het Dienstboek niet. De synode benoemde daarom een commissie, om het ontwerp uit 1955 te herzien. Deze commissie kwam spoedig tot de conclusie, dat men niet kon volstaan met kleine wijzi gingen, maar dat aan de andere kant de tijd ook nog niet rijp was voor een complete nieuwe uitgave van een dienstboek. Men besloot tot de uitgave van losbladige werkschriften, onder de titel ..Liturgische Handreiking". Twee banden zijn sindsdien ver schenen bij het Boekencentrum (1967 en 1975). Vorig jaar besloot de Raad voor de Eredienst de uitgave van de derde band zelf te veizorgen en de inhoud te doen toezenden aan alle dienstdoende predikanten. Een eerste gedeelte van deze in houd bevat een toelichting op de orde van dienst voor de zondag morgen. Deze toelichting is bij de Raad in gebrocheerde vorm voor geïnteresseerden verkrijgbaar gesteld. Neerslag Deze brochure is fraai uitgegeven en goed geschreven, passend bij het belang van het boekje. Hier vind je de neerslag van tientallen jaren denkwerk en experiment op het gebied van de liturgie. Ik ga verder niet op de inhoud in, men leze zelf. Voor insiders biedt het weinig nieuws, al zullen zij het met genoegen lezen. Voor hen die méér willen weten van de zaken van de liturgie, van catechisanten tot pre dikanten wier opleiding in deze la cunes bevatte, is dit hèt boekje dat hun in 40 bladzij's een schat aan kennis biedt en dat voor nagenoeg geen geld verkrijgbaar is. Voor be strijders van de liturgische bewe ging is het onmisbaar hun strijd behoeft zich niet langer te richten tegen windmolens van inmiddels achterhaalde inzichten! Hier is nu echt te vinden, wat de liturgisten willen. Het zijn geen „particuliere" inzichten; het boekje is uitgegeven door de Raad voor de Eredienst van de Nederlandse Hervormde Kerk. in samenwerking met en met ondersteuning van de Prof. Dr G. van der Leeuw-Stichting, geschre ven door een hervormde commis sie, waarin echter ook gereformeer de. lutherse en rooms-katholieke deskundigen als adviseurs aanwe zig zijn! Ds A.G. Soeting. hervormd predi- kand te Monnickendam, schrijft over de brochure „De Dienst van Schrift en Tafel", die kan worden besteld uitsluitend door storting of overmaking van 3,- op postgirore kening 596. ten name van de Neder landse Hervormde Kerk te 's-Gra- venhage, onder vermelding van: „De Dienst van Schrift en Tafel". DEN HAAG lANP) Van de 938 mannen en vrouwen die in de eerste helft van januari door het NIPO ondervraagd werden Zei 62 procent te hopen dat het kabinet-Van Agt zijn tijd volledig zal uit2itten; 32 procent hoopte dat het tot aftreden wordt gedwongen; zes procent had geen mening. Vijftig procent zei te verwachten dat het kabinet zal kunnen aanblijven tot de volgende Kamerverkiezingen, 44 procent verwachtte dat het eer der zal moeten aftreden (ook hier had zes procent geen oordeel). AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rotterdam Tel. 010-115588 Schledamsevest 52 Tel 010-115700 (adv). DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 door A. J. Klei In de muziekwinkel stond een echtpaar een grammofoonplaat uit te zoeken voor. naar ik uit hun nogal luide conversatie opmaakte, een pas verworven zwager. „Welk genre denk je?", vroeg de man „Och. weet je", antwoordde de vrouw, ,,'t is zo'n orgelmaniak". Er klonk niet de geringste genegenheid in haar stem en ik begTeep dat zij haar nieuw familielid maar een provinciaal met weinig smaak vond. Het is weerzover. dacht ik bedroefd Orgelminnaars worden 'k zal niet beweren gediscrimineerd, maar ze worden wel meewarig bekeken Je kunt in een gezelschap straffeloos redeneren over de verdiensten van een hardfietser of zo. dan ben je gewoon een sportliefhebber, maar als je hoog opgeeft van de kwaliteiten van een, zeg maar, Witte-orgel. ben je voor de omstanders een maniak met een duistere voorkeur Bij de jaarwisseling liet een vriendelijke dame me weten, dat zij de bereidheid bezit, al mijn stukjes ten einde toe te lezen, doch dat ze de lectuur ervan staakt, zodra ze in de gaten heeft dat ik over orgels en orgelspelen aan de gang ga. Deze lezeres zal inmiddels deze aflevering al misnoegd terzijde hebben gelegd Intussen groeit, tegen de verdrukking in. het aantal mensen dat zich interesseert voor orgels en in het verlengde daarvan, voor orgelspel Een paar weken terug vertelde de Haarlemse organist Albert de Klerk voor de microfoon van de toch niet zo orgel-achtige VARA. dat op het conservatorium steeds meer leerlingen orgel als hoofdvak kiezen. En zijn Purmerendse collega Jan Jongepier heeft hetzelfde vei haal in zijn pas uitgekomen boekje „Langs Nederlandse orgels/Noord-Holland. Zuid-Holland, Utrecht" (uit-g. Bosch Keuning, Baarn. 64 pag tekst plus 95 fotopag.. prijs 16,50). Jan Jongepier wijst ook op het toenemend aantal orgelbespelingen, tevens op kleinere instrumenten buiten de grote steden. We vragen daarom onvervaard belangstelling voor Jongepiers boekje Een van de aardigste dingen van „Langs Nederlandse orgels" is. dat de schrijver ook goede aandacht besteedt aan regionale orgelbouwers, zodat we nu ook ik noem maar wathet orgel van de hervormde kerk in Bleiswijk kunnen thuisbrengen. Opmerkelijk is, hoe hartelijk Jongepier in zijn gids de 19e eeuw omhelst, hij gaat trouwens geen stap verder (hij begint vroeg: bij de voorreformatorische orgelbouw) en stelt tot tweemaal toe knorrig vast dat ze het orgel van Witte in de Haagse Grote Kerk wel erg vlot hebben laten verdwijnen. Ik wil met 't laatste maar aantonen, dat Jan Jongepier méér doet dan een opsomming leveren. Wat ons betreft, gaat hij nu snel de orgels in de andere provincies langs. Het boekje bevat twee registers, één op personen en één op plaatsen: uitstekend Nog iets Onlangs misprees ik op deze plek de door Philips nogal nonchalant uitgebrachte jubileumplaat van Feike Asma. Nu is ter gelegenheid van Asma's gouden organistschap ook nog een album met twee elpee s door Philips op de markt gebracht onder de titel: Jubileumconcert. Op deze platen bespeelt Feike Asma het befaamde orgel van de Haarlemse Bavo en we horen werken die hij de laatste tijd aan zijn repertoire heeft toegevoegd. De hoes probeert ons wijs te maken dat hier sprake is van verzoeken van „tienduizenden trouwe Asma-aanhangers", maar het gaat hier zeer duidelijk om Asma's eigen keus. Gelukkig maar, want nu hebben we een aantal nog niet eerder op de plaat vastgelegde composities bij elkaar, waarvoor de jubilaris een klinkend pleidooi levert. Behalve werken van Reger en Bach twee delen uit het Muzikalisches Opfer) staan op het programma van dit jubileumconcert; een sonate van Samuel de Lange sr. (vader van jr.. die in Duitsland carrière maakte en de vriendschap van Brahms verwierf), die van 1864 tot zijn dood in 1884 organist was van de Rotterdamse Laurens; een sonate van de Belg Alphonse Mally, door de Amsterdammer De Pauw hier in de vorige eeuw geïntroduceerd en maker van uitbundige, voor Asma's lessenaar geknipte muziek, en een suite van de Amerikaan Gordon Young, die in Parijs leerde hoe je aanstekelijke orgelwerken vervaardigt en wiens pennevruchten eveneens een kolfje naar Asma's virtuoze hand vormen. De paar bijzonderheden die ik van de componisten vertel, haal ik niet van de hoes. want die zwijgt in alle talen over hen en biedt alleen wat gelegenheidsprietpraat aan. hetgeen natuurlijk zeer kwalijk is. Als ik nog even op Samuel de Lange sr. terug mag komen, diens sonate is gebaseerd op gezang 150 uit de oude evangelische gezangenbundel en draagt deswege tot titel: „Ja Jezus heerscht! Het ongeloof verstomm'Dit gezang had de melodie van psalm 22, vandaar dus Het orgel in de Haarlemse Bavo, beschreven door Jan Jongepier en bespeeld door Feike Asma. dat de componist daarmee in de weer is (op een boeiende manier, die de invloed van Mendelssohn verraadt). Dit opmerkelijke jubileumconcert behelst ook nog een deel van een kerksonate van de onlangs overleden Nederlandse componist Marius Monnikendam. JUK. STANG EN STOK D B| In Jesaja 9 (vers 3) is sprake van „het juk dat zwaar op het volk drukte, de stang op hun schouders 11 en de stok van hun drijvers". De belofte luidt dat de Heer die eens z stukbreken „als op Midiansdag", 11 kennelijk een historische dag voor Israël, waaraan gretig wordt gerefereerd (Richteren 6-10). Heeft er een feestdag bestaan ter ere vanfll dit „wapenfeit" van Gideon, in hett,. Br Noorden, waar het hier in Jesaja o< om gaat? In het vreugdevuur dat ol deze nieuwe bevrijding zal ontstaat zullen de soldatenlaarzen en de officierstunieken verbrand wordei^ zo gaat de tekst verder. De bijbel kent een heil dat een mens op zichzelf aangaat. We komen ze allebei tegen: „onze God" en ..mijng® God". Maar hier gaat't over het volk. Ik denk dat de kerk daar u rekening mee dient te houden. Op p welke manier dan ook van heil en bevrijding gewagen of met de hulpE< ervan aanwezig zijn kan de enkelir n treffen en hem tot andere gedacht! fÉ brengen, maar de volken, de klassi en de rassen zullen niet uit het gezichtsveld van de kerk mogen verdwijnen. Men kan zich afvrageiP hoeveel vergadertijd een kerk ve daaraan wijdt. Ook vandaag zijn een menigte van jukken, stangen stokken waaronder volken, groept mensen gebukt gaan. Zij roepen onder die verdrukking. Mensen horen dat roepen en zuchten. Hori kerken het ook? Ruimen ze er aandacht, tijd, geld voor in? Werpê ze zich voor hen op als hun mond eL. als hun hand als het moet? Ik den» dat dit vragen zijn die vandaag nieH- meer zijn te ontgaan. Zelfs niet in fy een tijd waarin we weer onze materiële en geestelijke bezittingejA om ons heen naar ons toe halen en él van mening zijn dat ook wij onze d< moeilijkheden hebben. In het kadfo van Gods verhaal van mensen worden die dingen niet JJ; gebagatelliseerd. P< de Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Emmen: D. Voortmf6 te Lutten; te Harlingen (toez.): fe van der Leun te Apeldoorn; Sprang: G. v.d. End te Papendrec^ Beroepbaar: J. G. Julles, CoendefJ" weg 476, Groningen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Capelle a.d. IJssel: Schelling te Middelburg. GEREF. GEMEENTEN te Beroepen te Oosterland: C. Wisselce Kootwijkerbroek. gi BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Nieuwe Pekela: II Brongers te Drachten-Elim. il Utrecht: R. J. Vóórhaar te Eiif hoven. VRUE EV. GEM Aangenomen naar Nieuwvliet: H.J Gols kand. te Zwolle die beda: voor Dordrecht. DE STEEG Het historisch kast Rhederoord, gelegen in de pracht k bossen bij De Steeg, is aangekoi door de Nederlandse christelijke jj meenschapsbond. Het wordt j,, grondig gerestaureerd. Het is de doeling, dat er daarna conferenti bijbelstudie-weekends en vakanti kampen gehouden zullen word« terwijl er ook gelegenheid zal zi J voor particulier verblijf voor hen behoefte hebben aan geestelijke lichamelijke rust. De officiële o] ning zal plaats hebben op Hen vaartsdag. UTRECHT Het evangelisch zijnsberaad belegt zijn eerste inflfj ductie/themadag op dinsdag maart in het Marcuscentrum, nesteinlaan 2 te Utrecht. Het thi van deze dag luidt: „Van verzuil naar pluriformiteit." Inleider is Ype Schaaf te Leeuwarden. Na< informatie bij het secretariaat het EWB, tel. 030-512851. (ADVERTENTIE? boekennieuw Of. R Kranenborg TRANSCENDENTE MEDITATIE 132 bü., f 14.90 Verlengen neer zinvol leven en religie Een uitstekend boek dat op heldere wipe tie geelt over TM Op zowel wetenschappeli|ke i t>i|boise gronden neemt.de auteur uitemdeli|k stand van deze beweging. Dr. R. Kranenborg ZELFVERWERKELIJKING 2o druk. 332 btz.. geb 31,95 Oosterse rehgms txnnen een westers» subcultuur. onmisbaar boek voor ieder d)e meer wd weten Oosterse religieuze groeperingen zoals: Yoga. Slpke van der Land WAT BEZIELT ZE. .1 2# druk. 120 btz ge-ll 13,50 '8' E ai De M. J. DE JEHOVA S GETUIGEN EN DE BIJBEL 3e herziene dn*. 192 btz.. 16.25 Zeei bekend boek over ontstaan. doel. vertondig*ig van een beweging waan een geconfronteerd wordt Getoetst ai van de Bijbel laat da auteur tv Verkrijgbaar m da boekhandel

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2