Rhodesië krijgt snel een overgangsbewind Hervatting van vredesoverleg spoedig verwacht VS: Cuba vliegt MIG's Ethiopië Hubert Humphrey: zoals de Amerikanen zelf willen zijn Breznjew: Nooit meer oorlog STEUN LERAREN SOWETO Ontvoerders van Empain melden zich 5 Smith en gematigde zwarten in staatsraad Stuk satelliet toch in Canada Israël en Egypte hoopvol Somalië: Cubaan gevangen i SUDAG 27 JANUARI 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet MOSKOU (Reuter. AP. UPI) President Breznjew van de Sowjet- Unie is door de pijn, de dood en de ellende van de tweede wereldoorlog ervan overtuigd geraakt dat er nooit meer een oorlog moet komen. Tijdens de tweede wereldoorlog kwamen twintig miljoen Russen om het leven. Breznjew schrijft over zijn ervaringen tijdens het uit breken van de tweede wereldoor log. toen hij secretaris was van een regionaal comité voor de defen sieindustrie. in het Russische blad Nowy Mir (Nieuwe Wereld). De pre sident schrijft dat hij, zodra de oorlog was uitgebroken, een ver zoek had ingediend om naar het front gestuurd te worden en dat dit verzoek onmiddellijk was ingewil ligd. Breznjew. die hoorde van het uitbreken van de oorlog tussen Duitsland en de Sowjet-Unie in de vroege morgen van 22 juni 1941, weigerde later een benoeming op een bureaupost, omdat hij vreesde dat het contact met het front te zullen verliezen. Breznjew schrijft verder: ,,Ik werd maar door één gevoel geleid: ons land te verdedi gen. greep te krijgen op de vijand en hem te vernietigen en om het doel. de volledige overwinning, te bereiken." Verder haalt Breznjew herinnerin gen op aan de bevrijding van de Oosteuropese landen door de Rus sische troepen. De bevolking was vervuld van vreugde. „Tientallen Jaren hadden de imperialisten onze partij besmeurd en de vreselijkste ongerijmdheden over ons dagelijks leven en ons volk in de geesten van deze volken gepompt. Maar we kwamen als bevrijders en het was van groot belang deze rol op elke mogelijke manier waar te maken. Onze strijders hebben zich gewel dig van deze taak gekweten", aldus de Russische president. Het is voor het eerst dat een deel van de memoires van Breznjew worden gepubliceerd, en nog wel „op verzoeken die vele Jaren zijn gedaan door de volken van de Sow- Jet-Unie en andere landen". Gedu rende het grootste deel van de tweede wereldoorlog was Breznew politiek commissaris. Hij beëindig de zijn oorlogsloopbaan als luite nant-generaal In de Tsjechoslo- waakse hoofdstad Praag. Over het niet-aanvalsverdrag dat in 1939 tussen Stalin en Hitier werd geslo ten schrijft Breznjew: „Het verdrag gaf ons de noodzakelijke adempau ze en tijd om de verdedigingslijnen van ons land te consolideren. Maar niet iedereen heeft dat begrepen". Daarmee bevestigt de president de officiële versie van dit verdrag in de Sowjet-Unie. SALISBURY (UPI, Reuter, AP) Rhodesië krijgt op zeer korte termijn voor het eind van dit jaar een overgangsbewind van blank en zwart. Het hoogste orgaan wordt de staats- 3raad. waarin zitting hebben: de hui- Hdige blanke premier Ian Smith, bis schop Abel Moezorewa, dominee Ndabaningi Sithole en stamhoofd Jeremiah Chirau. De staatsraad zal >U| zorgen voor de verdere uitwerking van een grondwet, waarover Smith en de drie gematigde zwarte leiders het in principe al eens zijn. Met de totstandkoming van het overgangs bewind is het „interne overleg" over Jde kwestie Rhodesië afgesloten, al dus deelden conferentiekringen gis teren mee. Woensdag werd bekend dat de drie zwarte leiders akkoord waren ge gaan met een tijdsduur van tien jaar voor de door Ian Smith geëiste ga ranties. Deze komen er op neer dat de blanke overmacht in het land nog tien jaar wordt bestendigd. Na de regeling van de garanties was er nog genoeg conflictstof over, maar vol gens de conferentiekringen is beslo ten deze problemen door te schuiven naar het nieuwe bewind. Grote haast Smith en de zwarte leiders hadden nog onverwachts grote haast om rond te komen, want gisteren ook zouden de radicale zwarte leiders Robert Moegabe en Joshua Nkomo van het Patriottisch Front op Malta besprekingen beginnen met de Ame rikaanse VN-ambassadeur Andrew Young en de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen. Dit (ADVERTENTIE) 500 leraren in Soweto (Zuid-Afrika) hebben 1 augustus jl. ontslag genomen uit protest tegen de ernstige rassendis- kriminatie binnen het onderwijs. Sinds 1-1-78 zijn zij verstoken van inkomen sten. Steun deze aktie en geef EEN DAG LOON VOOD EEN LERAARS GEZIN IN SOWETO COMITEE „STEUN LERAREN SOWETO" Uirechtseweg 159 Amersfoort Tel 033-32133 Giro 3909900 overleg is verschoven naar komende maandag. De VS en Londen zijn van mening dat er geer» regeling voor de kwestie-Rhodesië mogelijk is zonder de inbreng van het Front maar Smith accepteert Moegabe en Nko mo niet. In Groot-Brittannlë zelf en dan met name binnen de Conservatieve oppositie groeit de druk ten gun ste van Smith. Owen wordt al verwe ten dat hij zijn aandacht teveel richt OTTAWA. STOCKHOLM (Reuter. UPI) Een Canadees vliegtuig heeft gisteren toch radioactiviteit op de grond ge meten die waarschijnlijk af komstig is van de vergane Rus sische kunstmaan. De stra lingsbron ligt in onbewoond gebied, honderden kilometers oostelijk van het Grote Sla- venmeer waarop de aandacht zich eerst concentreerde. Het is óf een stuk van de kern reactor uit de Russische satel liet. óf we hebben daar een ongelooflijke uraniummijn, verklaarde minister Barney Danson van defensie. Nadere bijzonderheden waren gister avond nog niet bekend. Een grondploeg werd overgevlogen naar Fort Baker, op 300 kilo meter afstand van de verdach te plek. De vliegtuigen die op grote hoogte luchtmonsters namen, vonden ook gisteren nog geen spoor van de radioactieve wolk die de kunstmaan bij zijn ver damping in de atmosfeer zou moeten hebben achtergelaten. Dit versterkt het vermoeden dat het uranium toch de grond kan hebben bereikt. Maar het is ook denkbaar dat de wolk nog te hoog hangt om door vliegtuigen te worden bereikt. In het ene. sobere communi qué dat de Sowjet-Unie aan het incident wijdde, staat als feit vermeld dat de satelliet in de atmosfeer is verdampt. De Zweedse regering protes teerde gisteren officieel bij de Sowjet-Unie dat zij niet was gewaarschuwd voor de moge lijkheid dat de satelliet boven haar grondgebied zou kunnen vergaan. Eerder al had Canada zelf het niet netjes genoemd dat het alleen via de Verenigde Staten was gewaarschuwd. op het Front en voorbijgaat aan lei ders als Moezorewa. Deze druk zal zeker groter worden als Smith het overleg in structuren weet om te zetten. De Rhodesische premier, zo wordt verwacht, zal zeker die kaart blijven spelen. Van de overige drie speelt Chirau geen rol en hebben Moezorewa en Sithole gekozen voor het haalbare. In Salisbury is over het takenpakket van de nieuwe staatsraad meege deeld dat er aan de overgangsperio de geen limiet is gesteld maar dat al in de loop van dit Jaar aan de zwar ten algemeen kiesrecht zal worden verleend. Verder zal de raad: toewer ken naar een staakt-het-vuren tus sen de huidige Rhodesische strijd krachten en de guerrlllalegers; be slissen over-samenstelling van en zeggenschap over een nieuw natio naal leger; bezien hoe er een einde kan komen aan de huidige noodtoe stand; bekijken of er een einde kan komen aan de terechtstelling van „politieke misdadigers"; regelingen treffen voor de afbakening van kies districten en het houden van alge mene verkiezingen. Volgens de zegs lieden zal de overeenkomst maan dag worden getekend. Frontleider Moegabe liet er gisteren in een reactie op de ontwikkelingen in Salisbury geen twijfel over be staan dat het akkoord niet zal wor den erkend. Op een persconferentie in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar- Es-Salaam zei Moegabe dat dit geldt voor iedere regeling „van Smith en zijn marionetten". We zullen door gaan met de guerrilla, aldus Moega be. want het is niet onze bedoeling blanke gezichten te vervangen door zwart maar een onafhankelijke soe vereine staat Zimbabwe te schep pen. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt (onder) zit mo menteel middenin de behandeling van de begroting voor dit jaart van zijn regering. Hier praat hij tussendoor even met zijn (omstreden) minister vandefensie Georg Leber. SANTIAGO (UPI) - Chili heeft Ar gentinië er gisteren van beschuldigd dat het land internationale wetten aan de laars lapt. Argentinië weigert de beslissing te accepteren, waarbij drie eilandjes in het uiterste zuiden van Latijns-Amerika aan Chili wor den toegewezen. Argentinië en Chili vroegen in 1971 aan koningin Eliza- •beth van Engeland uitspraak te doen over het eigendomsrecht van drie eilELndjes in het Beagle-kanaal. Een internationaal tribunaal maak te uit dat de drie eilandjes bij Chili hoorden, maar Argentinië heeft be kend gemaakt die beslissing niet te accepteren. JERUZALEM. CAIRO (Reuter. UPI, AFP) De kansen op een hervatting van het vredesoverleg tussen Israël en Egypte zijn gisteren verder toegenomen. De Israëlische minister van buiten landse zaken Mosje Dajan verklaarde dat overeenstemming tussen beide landen over de principes van een vredesregeling binnen bereik ligt. Ook de Egyptische president Sadat liet zich gisteren weer in optimistische bewoordingen uit. De Israëlische minister van buiten landse zaken Mosje Dajan zei. dat er de afgelopen dagen vooruitgang was geboekt dankzij de inspanningen van de Verenigde Staten Hij zei te verwachten dat er op korte termijn een bevredigende formulering zou kunne worden gevonden op basis waarvan de besprekingen zullen kunnen worden hervat. Volgens Da jan is de kans groot dat bij overeen stemming over de formulering ook Jordanië aan het vredesoverleg zal gaan deelnemen. Eerder kwam ook uit de Jordaanse hoofdstad Amman het bericht dat koning Hoessein met Egyptenaren en Israëli's zou willen meepraten. Verrast De Egyptische president Sadat zei gisteren tot een Soedanese delega tie. die een bezoek aan Cairo brengt, dat Israël waarschijnlijk bijzonder verrast was door zijn in november ondernomen vredesinitiatief en tijd nodig had om aan de gedachte van vreedzaam overleg te wennen. Uit Sadats woorden bleek dat hij zich rustig zou houden in afwachting van het definitieve slagen van de Ameri kaanse lijmpoging tussen Egypte en Israël. Omdat het vredesoverleg afsprong op de formulering van de rechten van de Palestijnen hebben de Vere nigde Staten een bewoording be dacht die zowel Egypte als Israël tevreden moet stellen. Sadat moet kunnen zeggen dat het recht van de Palestijnen op zelfbeschikking gega randeerd is en Begin moet dat recht niet hoeven te erkennen. De Amen- kanen schijnen daarvoor de formule ring te hebben uitgedacht „De Pa lestijnen hebben het recht deel te nemen aan het bepalen van hun ei gen toekomst." Beide partijen zou den met deze formulering vrede heb ben. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken. Alfred Ather- ton, voerde gisteren besprekingen met de Israëlische premier Begin. Na afloop van het gesprek deelde Begin mee dat er verdere vooruitgang was WASHINTON (UPI, Reuter) Een aantal Cubanen is geïdentifi ceerd als piloot van MIG-gevechtsvliegtuigen, die de Sowjet- Unie Ethiopië heeft geleverd voor haar strijd tegen het buurland Somalië. Dit hebben regeringskringen gisteren in Washington gemeld. die trachten Ethiopiërs op te leiden West-Somalië zei dat de Cubanen tot piloot. zondag zijn overmeesterd. De Amerikanen zeggen dat er tot nu toe geen bewijs is voor de stelling dat de Cubanen ook daadwerkelijk deel nemen aan de strijd om de Ogaden- woestijn, maar voor de hand ligt het wel omdat de piloten zowel bij het opstijgen als het landen de MIG's vlogen. Ethiopië heeft tot nu toe met stellig heid ontkend dat er Cubanen binnen haar grenzen opereren de schat ting is niettemin een aantal van 2000 laat staan dat zij rechtstreeks aan de gevechten deelnemen. Via inlich tingendiensten. zo wordt in Wash ington gezegd, is bekend geworden dat Moskou tot nu toe ongeveer 40 vliegtuigen aan Ethiopië heeft gele verd. De Sowjet-Unie heeft ook onge veer duizend adviseurs in het land. Het officiële Somalische nieuwsa gentschap heeft gisteren gezegd dat zijn verslaggevers een vraaggesprek hebben gehad met een Cubaanse sol daat, die tijdens gevechten in de Ogaden in handen was gekomen van de Somali's. De man zei Orlando Carlos te heten en voerde het ge sprek via de telefoon. Carlos ver klaarde dat hij bij Harrar had ge vochten in een eenheid met meren deels Cubanen. Van deze groep zou den er nog meer gevangen zijn geno men. Het Bevrijdingsfront voor Generaal Herman Gundersen, voor zitter van de militaire commissie van de NAVO. heeft gisteren de vrees uitgesproken dat de Sowjet-Unie een strategische overwinning zou boe ken op het Westen als het opnieuw bases zou weten te vestigen in de hoorn van Afrika, zoals het gebied rond Somalië en Ethiopië wordt ge noemd. Moskou zou dan vooral meer controle krijgen over de olieroutes en het vervoer naar het Westen van grondstoffen, iets wat vooral in een crisis van groot belang is. geboekt Eerder op de dag zei de Israëlische premier dat demilitarise ring van de Sinaï het eerste punt op de agenda zal zijn Van de militaire besprekingen tussen Israël en Egyp te. Israël verwacht van Egypte dat het Sadats belofte inlost dat het grootste deel van de Sinaï dedemili- tariseerd zal worden na ontruiming door Israël. Er gingen gisteren geruchten dat de Amerikaanse onderminister Ather- ton deze week nog naar Jordanië zal gaan om koning Hoessein bij het vredesgesprek te betrekken Begin volgende week gaat Atherton naar Cairo voor een gesprek met presi dent Sadat. Zowel Begin als Dajan noemden gisteren de kans groot dat de Israëlische minister van defensie Weizman maandag naar Cairo zal gaan voor hervatting van het over leg Zondag valt hierover in het Is raëlische kabinetsberaad de defini tieve beslissing. Ook in Egyptische kringen werd gisteren op de komst van Weizman gerekend. De Egyptische onderminister van buitenlandse zaken Boetros Ghali heeft gisteren in een gesprek met Afrikaanse ambassadeurs In Caïro aangedrongen op Afrikaanse solida riteit met de Egyptische beleidslijn. Ghali zal verder nog besprekingen voeren met Latijnsamerikaanse. Oosteuropese en Aziatische ambas sadeurs. Minister van buitenlandse zaken Kamel zal een gesprek heb ben met de Westeuropese ambassa deurs en vice-premier Moebarak heeft plannen voor een reis langs een aantal Arabische hoofdsteden om weifelende Arabieren over te ha len naar het Egyptische standpunt. PARIJS (UPI, AFP. Reuter) - De ontvoerders van baron Empain heb ben contact opgenomen met diens familie, het bewijs geleverd dat zij hem in handen hebben en een los geld geëist, aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van bin nenlandse zaken gistermiddag. Eer der op de dag had de Franse politie berichten van deze strekking uit verschillende bronnen pertinent te gengesproken. Na de officiële bevestiging van de juistheid ervan gaf Parljse politie woordvoerder Gerard Berger toe dat er contact van de familie was met de ontvoerders die zich in een buurland van Frankrijk bevinden en dat zij er een onderhandelaar naar toe had gestuurd, maar hij weigerde te zeg gen wanneer contact was opgeno men en hoeveel het geëiste losgeld bedraagt. Er wordt echter al gespro ken van een losgeld van 30 miljoen gulden. De ontvoerders leverden het bewijs Empain in hun macht te heb ben door een archiefmap met stuk ken op te sturen die hij bij zich had toen hij maandagochtend in Parijs vlakbij zijn woning werd ontvoerd. Enkele jaren gelden hield de Nationale Portretten Galerij in Washinton een tentoonstelling over de kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap die het niet gehaald hadden, de verslagenen en derhalve dik wijls de vergetenen. Misschien waren zij niet de minderen van hun succesrijke tegenstanders in menselijke en politieke kwa liteiten, maar alleen een andere uitslag van de verkiezing had dat kunnen bewijzen. Vaak bewezen zij hun bekwaamheid in de Senaat of als minsiter van buitenlandse zaken. Er waren er bij die van de kaart werden geveegd, de eerste de beste keer. zoals in onze tijd nog Goldwater. in 1964. en McGovern. in 1972. Er waren er ook die het beloofde land bijna bereik ten. en die waren hardnekkig, en keer op keer koesterden zij de grote droom, keer op keer tevergeefs. En kelen hebben alleen daardoor al hun naam in de historiebladen weten te vestigen, zoals de senator Henry Clay van Kentucky, die driemaal bij na gekozen werd. de laatste maal in 1844 Of de legendarische redenaar William Jennings Bryan, uit Nebras ka. die duizenden wist te boeien met hjn gouden stem. en ook drie keer bijna in het Witte Huis terecht kwam. in 1896. 1900 en 1908. Hij was onder Wilson, in 1913-15 minister van buitenlandse zaken, en werd toen bekend om zijn „Bryan-verdragen idealistische afspraken tussen de na ties om de oorlog uit te bannen Aan het eind van zijn leven kwam hij nog eens voor het voetlicht als verdedi- |er van de letterlijke waarheid van de eerste hoofdstukken van Genesis, |n het vermaarde apenproces in 1926 in Tennessee gehouden Bij Bryan sta ik iets langer stil want er is veel in de pas gestorven Hubert Humphrey dat aan Bryan herinnert. Hervormer Ook hier een man uit het prairie- land, en net zo, want dat is altijd typisch geweest voor die gebieden, een vurige hervormer. Net zo ook een geweldige spreker, een man van gro te. al te grote woorden, het voorbeeld van de redenaar, met de broeder schap der mensen en de zegen van de voorzienigheid zo dikwijls op de lip pen. dat de spotters dat soort reto riek betitelden als „bomfoggery" (b.o.m., f.o.l.g. brotherhood of man. fatherhood of God), zo'n fraai woord waar de inventieve Yankees de En gelse taal zo geestig mee verrijken. En zoals gezegd, net als Bryan een man die het presidentschap bijna, bijna, binnen zijn bereik had maar het niet haalde. Een profeet doorzijn eigen volk verworpen. Schuld Des te merkwaardiger is dan nu het schouwspel van de algemene en op rechte ontroering die over heel Ame rika golfde na Humphrey's heen gaan Wat is dat eigenlijk? Het lijkt werkelijk alsof er een president is gestorven. Er zijn. lijkt mij. verschil lende redenen aan te wijzen voor deze uitstorting van smart, gemengd met erkentelijkheid. Allereerst is het alsof er een zekere schuld moet wor den afgedaan, dat bleek al in het najaar toen de doodzieke maar moe dige man nog eenmaal in het gezel schap van de zijnen, de Senaat waar hij zo lang gezeteld had, terugkeerde en uitbundig gehuldigd werd. En na tuurlijk een veel te lang dankwoord uitsprak. Humphrey is de man. en niemand is het hier vergeten, die men in 1968 heeft achtergesteld bij Richard Nixon, en de gevolgen daar van zijn alom bekend. Het trauma was diep en één van de daden van verzoening achteraf was de overstel pende hulde van de man die versla gen was. Maar sterker nog gold iets anders, de persoonlijkheid van de man zelf Amerika is in de laatste tientallen jaren hard geslagen, het heeft ram pen en nederlagen moeten onder gaan. die verbijsterend waren On begrijpelijk was het wat er gebeur de. Vietnam. Watergate, de jeugd- rebellie, de hele crisis-sfeer Het land van de onbegrensde mogelijkheden begon zijn grenzen te ontdekken en dat deed pijn. Maar de diepe wil om er toch nog wat van te maken, het wezenlijk onverwoestbare optim.s- me. geteisterd, in de hoek gedreven, wanhopig, raakte nooit nelemaal zoek Het herkende zich in een man als Humphrey, zelf telkens teleur gesteld en altijd weer zich verhef fend. altijd weer aan een nieuw be- door dr. J. W. Schulte Nordholt gin. Dat is. lijkt mij, het wezenlijk ste achter de ontroering van thans, dat tempert ook het verdriet Hum phrey is Amerika geweest, zijn in spanning, toewijding, moed. Oppervlakkig Misschien ook zijn oppervlakkig heid, zeggen critici. Was er in Hump hrey niet veel lawaai en weinig wol? Als men hem hoorde spreken, moest men wel verbaasd zijn alleen al over die manier van opwinding, dat voortdurend te nadrukkelijk, te luid en derhalve vaak te hees uitschreeu wen van grote woorden. Die over stelpende retoriek, zowel op het spreekgestoelte als in het persoon lijke gesprek. Vermaard werd zijn onderhoud met Chroestsjew in 1958, ook een man die niet op zijn mondje was gevallen. Acht uren waren de heren bezig Arme tolk. Wat stak er achter al dat geschetter, wat was het waard? Men zou zowel Humphrey als Ameri ka onderschatten als men alleen maar op die uiterlijke bravour lette Humphrey brulde maar hij stond ergens voor Misschien het beroemd ste voorbeeld van zijn sprekersta lent leverde hij toen hij op de verkie- zings-conventie van de Democrati sche partij in 1948 (waar Truman kandidaat werd) als jonge aanko mend politicus, een rede hield om een vergaand programma van bur gerrechten te verdedigen. Wat hij toen zei lijkt veel op wat er overal in later jaren gezegd werd Maar Humphrey begon, dat blijft zijn eer. Sociaal-democraat Alles wat vooruitstrevend was beju belde hem, in Amerika en ook later ln Europa. Hij was. zo werd er wel gezegd, de Amerikaanse evenknie van de sociaal-democraten in de oude wereld. En inderdaad, hij on derhield goede betrekkingen met mensen als Willy Brandt en Harold Wilson. Ook hij geloofde en dat is nogal typisch voor de hervormers van het Westen in een sterke overheidsbemoeiing Hij was daar bij fel anti-communistisch en zou zich later schamen dat hij niet moe diger was opgetreden tegen de hek senvervolging van omstreeks 1950, ontketend door de beruchte senator Joseph McCarthy Ja. hij had zelfs meegewerkt aan een wetsvoorstel om de communistische partij in de Verenigde Staten te verbieden, „niet een van de dingenbekende hij achteraf, „waar ik bijzonder trots op ben" Humhrey was de typische hervor mer uit het Westen, radicaal in vele opzichten. Zijn werk voor de burger rechten (speciaal de grote wet van 1964. die hij door de Senaat leidde», voor medische zorg. voor het vredes- korps, voor sociale verzekeringen zoveel uitstekende zaken meer. is van blijvende waarde Maar in de buitenlandse politiek was de „hap py warrior" (de vrolijke strijder, zo als hij graag genoemd werd) een echte koude oorlogsman. Hij hoorde echt bij die strijdlustige Amerikanen die in de roes van de zege van 1945 geloofden dat ze de hele wereld naar hun hand konden zetten, die zichzelf, zoals hij later beschaamd erkende, al te veel zagen in bijna goddelijke afmetingen. Zo ijverde hij voor de uitbreiding van de Amerikaanse macht overal op aarde, zonder al te veel kritiek op de alliantie met dictaturen daardoor veroorzaakt, en zo raakte hij met al zijn vrienden. Lyndon Johnson voorop, verstrikt in het moeras van Vietnam. Daarmee deed hij zichzelf de das om. Toen in 1968 Johnson plotseling de macht opgaf, werd Humphrey de kandidaat van de De mocratische partij. Maar de rebellie juist van de progressieve elementen tegen de oorlog richtte zich nu tegen hem De idealisten, en dat waren er velen, brachten liever hun stem uit op de kandidaat van een derde pro gressieve. partij. Eugene MacCar thy. Zo hielden ze hun handen schoon en kregen Nlxon. Humphrey worstelde om de neder laag te verwerken. In 1970 keerde hij terug in de Senaat Maar helemaal de oude werd hij nooit meer. Een kind Een man die veel bereikt heeft en In het hoogste wat hij wilde faalde, is nu door de Amerikanen zonder tra nen ten grave gedragen. Want hij was. zoals gezegd, zoals zij willen zijn. hun frustratie en hun moed en vindingrijkheid ondanks alles Hun hardnekkigheid en hun sentimenta liteit Onlangs hoorde ik op de radio een interview met Humphrey en dat was zo typerend dat men er het imago van de gemiddelde Ameri kaan uit kan aflezen Hij zei daar onder meer (ik citeer wat ik in de haast noteerde) Ik geloof in hard werk. de echte ethiek van het Mid den-Westen Ik houd van het buiten leven. van jagen, van sport, van alle soorten sport Ik heb een trek in het leven, in alle vormen, ik houd van dansen Op zondagmorgen ga ik graag naar de kerk, en in de week naar r en nachtclub. Ik houd van naar de kerk gaan. van de meditatie, van de vrede in het hart. die Je er krijgt. Ik houd van het leven Ik houd van bier. kaas en chips Ik houd van de strips, ik ben er dol op ze zaterdagmorgens ln de krant te lezen Ik houd van het leven Ik ben in mijn hart een kind". Ziedaar het beeld van Humphrey Een man zonder geheimen, zonder diepten, zonder achterdocht. Een warme man. altijd klaar om te hel pen. een man die de slagen van het leven te boven kwam omdat hij zich niet geneerde om ongeremd uit te huilen Een man ontroerd bij het geringste, volkomen oprecht, altijd dankbaar, altijd op weg naar een betere wereld Een Amerikaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7