jeen uitbreiding van prijzenoorlog jenever Bij Hoechst 300 man te veel Dwarsliggen nu troef in Brussel 'evaluatie gulden onverstandig Overheidsgarantie KSH mogelijk weer verlengd 'och versnelde uittocht slijters verwacht Thesaurier-generaal: verdeelproblemen" Estel leent 50 min. Mark Controlesysteem Autoverzekering wordt verbeterd Hypotheekrente per 24 jan. Vakbonden gaan met bedrijf praten Nederlander drinkt bijna 3 liter sherry Engeland contra West-Duitsland, Nederland en België NDERDAG 26 JANUARI 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet. P 15 - RHS 17 an een onzer verslaggevers MSTERDAM Noch voorzitter D. Biesheuvel van de Verenigde Nederlandse Slijters noch de I eer Verkuil van Alberto (Albert Heijn) verwachten een verscherping van de prijsoorlog, nu het Europese Hof in Luxemburg de minimumprijs voor jenever en vieux verworpen heeft. De inkelprijzen zijn huns inziens al zo laag, dat daar weinig meer af kan. De heer Biesheuvel irwacht echter wel een versnelde „sanering" in de slijtersbranche. Ie heer Verkuil denkt dat er niet jveel verandert, omdat de handel fch toch al niet meer aan het mini- iumvoorschrift hield. De bodem- tijs voor Jenever en vieux bestaat fods 1 januari 1976, bedroeg eerst '1,70 en sinds een jaar 11,90. Nie- jand mocht daar onder komen wat af de zomer van 1977 echter tóch urd. Aanvankelijk liet de Eco- imische Controle Dienst grote hoe- •lheden te laag geprijsde drank in Inslag nemen, maar sinds september :urd dat niet meer in afwachting de beslissing van het Europese •f. Deze instantie werd in de zaak trokken door het Amsterdamse irechtshof. Nu „Luxemburg" nee ft gezegd, gaat de Amsterdamse htbank de kwestie afhandelen, itussen wordt goedkope jenever n daar aangeboden voor 10,95. vee prijzen detailhandel in gedistilleerd ver jont een ingewikkeld beeld omdat r in feite problemen zijn rond twee fazen: j de minimumprijs van ƒ11,90, die p de praktijk vooral van toepassing op de „witte" jenever, dat is lerkloze gedistilleerd met een fan- isienaam b) de geriefsprijs, meestal gebruikt voor de bekende merken als Bols, Bokma, Claryn etc. Deze geriefsprijs is opgebouwd uit inkoopprijs btw een afgesproken marge en kwam doorgaan op 13 14 gulden per liter. Wat het verhaal nog gecompliceer der maakt is dat het proces, waarin uiteindelijk het Europese Hof is be trokken, niet om de minimumprijs begonnen is maar om de geriefsprijs. De Rotterdamse discountslijter F. van Tiggele hield zich niet aan de prijsafspraak over de merkjenevers als gevolg waarvan de distillateurs een procedure tegen hem aanspon- nen. Van Tiggele zag kans zijn zaak voor het Europese Hof te krijgen, maar dat heeft nu geen uitspraak gedaan over de geriefsprijs maar over de bodemprijs. Op het gebied van de geriefsprijs blijft de toestand zoals die nu is, dat wil zeggen dat veel slijters zich daar niet meer aan houden. In de winkel betalen we daarom minder, overi gens mede omdat de inkoopprijzen voor de slijters het afgelopen jaar gedaald zijn. Tussen de producenten van merkjenever- en vieux bestaat een uiterst scherpe concurrentie. Pijp aan Maarten Voorzitter Biesheuvel van de vakor ganisatie Verenigde Nederlandse Slijters zegt, dat vele drankwinke- lièrs gehoopt hadden dat het Euro pese Hof de geriefsprijs in ere zou herstellen en dat zij daarom hun zaak hebben aangehouden. Nu het Hof daarover in het geheel geen uit spraak heeft gedaan, zullen velen het gezien de zeer geringe marges niet meer zien zitten en daarom de pijp aan Maarten geven. Vandaar Biesheuvels verwachting aangaande een versnelde uittocht uit het slij tersvak. De vermindering van het aantal verkooppunten voor sterke drank is trouwens een al Jaren du rend proces. Ook in 1977 hebben weer enkele honderden slijters hun winkel gesloten. Er zijn er momen teel nog circa 3.600 over. Dirk van den Broek jr., mededirec teur van de gelijknamige discount- groep, ziet aan de uitspraak van het Europese Hof ook nog een principië le kant. Staan niet alle minimum prijzen op de tocht, bijvoorbeeld die van melk en brood, zo vraagt hij zich af. Van den Broek heeft nog onlangs geprobeerd brood onder de voorge schreven bodemprijs te verkopen. Hij wil de definitieve tekst uit Luxemburg afwachten en dan zien of daar geen aanknopingspunten in zitten om opnieuw de minimum- broodprijs te lijf te gaan. lan een onzer verslaggevers bEN BOSCH Een devaluatie van de gulden is geen verstandig middel om de concurrentieposi- le van het Nederlands bedrijfsleven in het buitenland te versterken. |er ondersteuning van deze stelling herwees dr. A. Wellink, thesaurier- leneraal van het ministerie van Fi- lanciën, sprekend tijdens het sym- sium „Harde gulden, zachte i" van de Vereniging voor Stra- iche Beleidsvorming, naar de ta- helijk vast-liggende verdeling van nationaal Inkomen over over heid. werknemers en bedrijfsleven. ifolgens hem zal een devaluatie van -4e gulden in de huidige omstandig- FRANKFURT (Reuter) Het staal concern Estel (Hoogovens-Hoesch) is een onderhandse lening van DM 50 miljoen aangegaan bij een aantal banken onder leiding van de Deut- ische Bank. Deze lening tegen een irente van 6 1/4 procent en een koers van 100 1/2 procent, heeft een loop- jtijd van zeven jaar. Vorig jaar no vember leende Estel eveneens bij een consortium onder leiding van de Deutsche Bank DM 50 miljoen, naar daarop is de rente 6 1/2 pro ent bij een koers van 100 procent. >ok deze lening werd aangegaan voor zeven jaar. Staat leent tegen 7,5 pet DEN HAAG Op 31 januari staat de inschrijving open op een 7,5 pro- ]cent 15-jarige staatslening 1978 vol lens het tendersysteem. Dat bete cent, dat bedrag en koers van uitgif- :e na sluiting van de inschrijving worden vastgesteld. De aflossing is n 15 jaarlijkse termijnen te begin nen op 1 maart 1979. Vervroegde of ügehele aflossing is vanaf 1 maart 1988 mogelijk tegen de koers van 103 procent, aldus het ministerie van financiën. Reeds in een deel van onze edities van gisteren geplaatst). heden ernstige verdeelproblemen met zich brengen. Door de waarde vermindering van de gulden zal de groei van het nationale Inkomen, die verdeeld moet worden over werkne mers. werkgevers en overheid, in eer ste instantie afnemen. De vraag is: hoe moet die nog geringere groei worden verdeeld? Dr. Wellink: „Werkgevers en werkne mers strijden met elkaar om het res tant van de economische groei, die overblijft nadat de overheid zichzelf een deel heeft toebedeeld. Het be drijfsleven wil winstverbetering, ter wijl werknemers hun koopkracht ge handhaafd willen zien." Daarbij komt, dat door een devalua tie Nederlandse produkten in het buitenland weliswaar goedkoper worden, maar buitenlandse produk ten in Nederland duurder. De inflatie wordt daardoor aange wakkerd. Dr. A. Wellink: „Het is zon neklaar, dat als de devaluatie ge paard gaat met een extra nominale loonstijging (via de automatische prijscompensatie) in dezelfde orde van grootte, het bedrijfsleven de prijs zal moeten betalen. Maar dan verbetert de rendementspositie ui teraard niet." Arbeidsinkomen Voorwaarde voor een succesvolle waardeverminderingsoperatie is daarom, dat het arbeidsinkomen te rugloopt. Hoe dat echter moet in een situatie waarin inkomens worden ge garandeerd via het centraal afge sproken arbeidsvoorwaardenbeleid, is dr. Wellink volstrekt onduidelijk. De enige oplossing zou theoretisch zijn, dat de overheid de inkomensachteruitgang voor haar Nu de prijsvoorschriften voor sterke drank vrijwel zijn verdwenen, zal de uittocht uit het slijtersvak waarschijnlijk in versneld tempo doorgaan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Van der Stee van landbouw sluit niet uit dat de financiële overheidsgarantie voor Koninklijke Scholten- Honig (KSH) na 15 februari opnieuw met een maand verlengd wordt. Aanvankelijk gold deze garantie, be- KSH niet In stukjes uiteen moet doeld om een faillissement bij KSH vallen maar dat de grote onderdelen te voorkomen, tot 15 januari maar rond die datum werd zij al met een maand verlengd. Mogelijke verlengingen worden per maand bezien, zij zijn zeker geen automatisme, zei Van der Stee in een gesprek met de vakbonden. rekening neemt door lastenverlich ting, maar dan moet daar wel de ruimte door elders te bezuinigen (en hoe moeilijk dat is leert het jongste verleden) voor worden gevonden. Mr. J. A. M. Molkenboer, directeur- generaal voor de industrie van het ministerie van Economische Zaken, wees er In zijn rede op, dat de waar destijging van de gulden slechts één (betrekkelijk geringe) kostenfactor is, die het bedrijfsleven in het bui tenland parten speelt. Zaken als ex portbevordering en steunverlening bieden geen wezenlijke oplossing voor de verslechterde concurrentie positie, omdat ze het centrale pro bleem van ongunstige kostenver- houdingen verhullen. Overheidssteun De topambtenaar van economische zaken vroeg zijn gehoor de over heidssteun aan de Nederlandse indu strie niet te onderschatten. In 1976 bedroeg de steun aan de industrie (uitgezonderd de bouwnijverheid) 2 tot 2,5 miljard gulden, waarvan een belangrijk jdeel in de vorm van kre dieten en garanties. Mr. J. L. M. van Rhljn, plaatsvervan gend lid van de raad van bestuur van VMF, meende, dat de waardevef- meerdering van de gulden serieuzer moest worden genomen dan de voor gaande sprekers. Volgens hem was de harde gulden wel degelijk mede oorzaak van de scherpe daling van de winstmarges op in het buitenland verkochte produkten. Door de hard heid van de gulden wordt de markt- opbouw in het buitenland en meer in het algemeen de financiële slag kracht van de exportindustrie on dermijnd. Hoofdbestuurslid Henk Daane van de Industriebond CNV beoordeelt het gesprek met Van der Stee posi tief. De minister had namelijk ge zegd bij verkoop van KSH-onderde- len de werkgelegenheid in Nederland voorop te stellen. Van der Stee deelt de mening van de vakbonden, dat DEN HAAG - Nog dit Jaar zal het verzekerdenregister van de Rijks dienst voor het wegverkeer worden bijgewerkt, zo verwacht de Neder landse Vereniging van Automobie- lassaradeuren (NWA). In dit regis ter zijn tot nu toe alleen de gesloten autoverzekeringen ingeschreven, terwijl de vervallen verzekeringen niet zijn geschrapt. Door de bijwerking van het register zal via dezelfde doelmatige controle als de belastingdienst toepast om na te gaan of de wegenbelasting is be taald, een goede controle op de nale ving van de verzekeringsplicht mo gelijk zijn. Volgens de NWA zijn ongeveer 70.000 automobilisten niet verzekerd. De NWA heeft laten weten niet te voelen voor de invoering van een verzekeringsbewijs, zoals dat nu wordt gebruikt voor bromfietsen. Dat zou niet doelmatig zijn en ertoe leiden, dat de huidige gedifferenti eerde autopremies vervangen zou den moeten worden door een een heidstarief. dat geen recht doet we dervaren aan goede of slechte ri sico's. Vanuit de Tweede Kamer was de NWA gevraagd of de invoering van een verzekeringsbewijs voor auto mobilisten geen aanbeveling zou verdienen in het kader van de voor gestelde wijziging van de wet aan sprakelijkheidsverzekering motor rijtuigen, die een betere controle op de naleving van de verzekerings plicht beoogt. De zogenaamde auto matische controle, die ook wordt toegepast op het betalen van de wegenbelasting, is naar de mening van de verzekeraars de meest aange wezen manier. (de levensmiddelengroep en de zet- raeelgroep) als geheel naar andere ondernemingen moeten overgaan. De bewindsman was ook gisteren niet bereid het gat te dichten dat bij de verkoop van divisies ligt tussen de biedprijs van KSH en de vraag prijs van geïnteresseerden Naam bank Beate vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.75 8.5 8.75 85 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/1- 1.5/2- 8.75 8.5 8.75 8.5 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 15 1.5 15 89 85 8.3 89 8.5 8.3 Centraal Beheer 10 jaar - 8.5 8.5 Ennla 10 Jaar - 8.5 8.5 Nat Nederl 10 Jaar - 8.5 85 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 875 8.75 Rabo-Hyp-Bank 5 Jaar 15 875 875 RPS 5 jaar 1- 8.5 8.5 Stad A'dam 5 jaar I.. 8.5 8.5 W es tl and Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2.- 2 2- 8.4 88 8.7 86 9 8.7 Oeldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. Deze week heeft één bank de rentepercentages iets verlaagd (West- land-Utrecht). Een verdere lichte daling van de rente lijkt waarschijn lijk. (Publlkatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort» Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Alles wijst erop, dat Hoechst Holland (onder deel van het Westduitse chemische concern Hoechst) dertig procent van haar ruim duizend werknemers in de vestiging ln Vlissingen kwijt wil. Dit schrijft het weekblad WIK van de Industriebond NVV. Het blad meent, dat Hoechst Hol land met de bekendmaking hiervan wacht totdat de gesprekken met de overheid over de energieprijs achter de rug zijn. Het aardgascontract van Hoechst Holland met economische zaken, op grond waarvan het bedrijf goedkoop aardgas krijgt, loopt in het najaar af Wordt dit contract niet veriengd, dan zal Hoechst Holland jaarlijks 50 tot 60 miljoen meer op tafel moeten leggen voor de benodigde energie. Het bedrijf, zo zegt WIK, zou er van uitgaan, dat haar onderhandelings positie over een nieuw aardgascon tract zwakker wordt, indien nu al, bekend wordt, dat men in Vlissingen 300 werknemers wil ontslaan. Kunstvezelproblemen Op.de achtergrond van de proble men bij Hoechst Holland speelt de uiterst moeilijke situatie, waarvoor de kunstvezelindustrie in de wereld zich ziet geplaatst De raad van be stuur van Hoechst-Holland is daar om van mening, dat een beperking van de produktie van kunstvezel- grondstoffen (deze worden in Vlissin gen geproduceerd) in de komende jaren onvermijdelijk is. Zoals de si tuatie thans is, heeft de op export naar overzee gerichte fabriek in Vlis singen nagenoeg alle belangrijke af zetmogelijkheden verloren. Het concern Hoechst heeft in zijn kunstvezelsector in de Jaren 1975 en 1976 ln totaal een verlies geleden van ruim 400 miljoen gulden. Over het eerste halfjaar van 1977 bedroeg het verlies 110 miljoen gulden. Het twee de halfjaar heeft een nog hoger ver lies opgeleverd. In West-Europa heeft Hoechst de produktiecapaciteit aanmerkelijk Ingekrompen. Hierdoor gingen zeker 3750 arbeidsplaatsen buiten Neder land verloren. Hoechst Holland heeft de betrokken vakverenigingen, de ondernemings raad Vlissingen en de centrale onder nemingsraad op korte termijn uitge nodigd voor een gesprek over de situatie. Voorafgaande aan deze be sprekingen wil Hoechst Holland geen nadere inlichtingen ver strekken. rok", en dat er zodoende eerder in Nederland dan ln Duitsland ontsla gen zullen vallen Hij houdt dan ook zijn hart vast voor de positie van 300 tot 400 werknemers bij Hoechst-Hol land Districtsbestuurder S. Jorritsma van de Industriebond CNV vindt dat de overheid als die het verzoek van Hoechst-Holland om het con tract voor goedkoop aardgas te ver lengen zou goedkeuren daarbij garanties dient te bedingen voor het behoud van de werkgelegenheid bij het bedrijf Hij vreest namelijk, dat „het Duitse hemd nader is dan de Nederlandse AMSTERDAM De Neder lander drinkt per jaar 2,8 liter sherry. Samen consumeren we in een Jaar 40 miljoen liter van deze geel bruine drank, waar door Nederland niet eens ver achter blijft bij de Britten, die per Jaar 56 miljoen liter uit Spanje importeren. De Britten traditionele sherrydrinkers zijn echter met zijn vijftig miljoenen, zodat ze per hoofd van de bevolking aanzienlijk minder verbruiken. Sherry is het populairst bij de jongere leeftijdsgroepen en de hogere inkomensklassen, meldt het weekblad Distri- food. De drank is bij vrouwen meer in trek dan bij mannen. Gemiddeld betaalt de consu ment 4,50 tot 5,50 per fles. Twee van de drie flessen wor den in de levensmiddelenhan del gekocht, de derde bij de slijter Van een onzer redacteuren BRUSSEL De Engelse minister van Landbouw, de heer Silkin, zal het informeel overleg over het visserijbeleid tussen de ministers van Landbouw van de Europese Gemeenschap morgen ln Berlijn waarschijnlijk niet bijwonen. De reden is dat de ministers van Landbouw van West- Duitsland. Nederland en België zullen weigeren vandaag al (iets waarop Engeland staat) goedkeuring te hechten aan de devaluatie van het „groene" pond met Th procent. Dat betekent de zoveelste kwestie, waaruit de irritatie over het optre den van de heer Silkin naar buiten is gekomen. Volgens de Engelse minis ter kan er niet over het Europese visserijbeleid worden gesproken op een tijd, dat de devaluatie van het „groene" pond nog niet definite! door de overige leden van de Europe se Gemeenschap is goedgekeurd. Een aantal leden van de Europese Gemeenschap met name West- Duitsland, Nederland en België zegt dat deze twee zaken in feite niets met elkaar te maken hebben. Dieper Het conflict zit* echter dieper. Vele landen van de Europese Gemeen schap vinden het optreden van En geland (de heer Silkin) te eigenge reid. Dat blijkt wel uit de opmerking die enige dagen geleden werd ge maakt. dat de Engelsen maar eens moeten leren dat zulke besluiten (be doeld werd de devaluatié van het „groene" pond) niet in Westminster, maar ln het Charlemagne gebouw in Brussel genomen dienen te worden. Enkele dagen geleden hoorde de heer Silkin tijdens het beraad in Brussel, dat zijn regering had beslo ten het „groene" pond met 7'/i pro cent te devalueren en niet met 5 procent, zoals de heer Silkin zelf had voorgesteld. Hoewel dit percentage dus hoger was en daarmee een grotere besparing voor de Europese kas opleverde dan met name West-Duitsland. Nederland en Bel gië hadden verwacht, gaven deze drie landen hun goedkeuring „ad re ferendum". Dat betekende dat de heer Silkin niet onmiddellijk zijn zin kreeg, maar moet wachten. Een goedkeu ring „ad referendum" betekent dat pas deflnitef ja wordt gezegd, nadat overleg heeft plaatsgehad met de regering. Dat komt er in dit geval op neer. dat Engeland tot midden vol gende week moet wachten, alvorens dit land er zeker van kan zijn, dat het „groene" pond met Tl, procent in waarde kan worden verlaagd. Met de els vandaag al rond „lunch- time" met het definiteve antwoord over die Tl, procent te komen, omdat hij anders het gesprek over het visse rijbeleid zal boycotten, tracht Silkin West-Duitsland, Nederland en Bel gië door de knieën te krijgen. Dit zal de sfeer er bepaald niet beter op maken. Minister Van der Stee toonde zich dinsdag al boos om het Engelse ver zoek het „groene" pond met Tl, pro cent te devalueren. „Het gaat niet aan." zo zei hij, „dat de Britten hun eigen boeren een prijsverhoging van Tl, procent geven (want daarop komt de devaluatie van het „groene" pond neer), terwijl ze zich op Europees vlak hardnekkig tegen een prijsver hoging verzetten. Zo krijg je een prijsbeleid k la carte, en dat wens lk niet." aldus de Nederlandse bewind- De waardevermindering van het „groene" pond met 7'/, procent en van de „groene" Ure met 6 procent, zal overigens de Europese landbouw- kas dit jaar een besparing opleveren van zo n ƒ680 miljoen. Dat neemt niet weg dat de landen van de Euro pese Gemeenschap nu toch nog da- geüjks naar schatting ƒ3 miljoen aan Engeland „schenken" om daar de kosten van levensonderhoud (kunstmatig) laag te houden Want ondanks de devaluatie, is het „groe ne" pond nog zo n 20 procent overge waardeerd ten opzichte van het „ge wone" pond. Dat verschil moeten de Udstaten van de Europese Gemeen schap bijpassen. De devaluatie van het „groene" pond heeft Engeland overigens niet zozeer gewild om de gemeenschapskas te ontlasten, maar die stap is vooral genomen om de eigen (Engelse) boe ren tegemoet te komen. Hoe hoger de bijdragen uit de Europese kas, hoe lager de Engelse consumenten prijzen. En die lage prijzen laten de Britse boeren geen ruimte voor vol doende rendement, laat staan voor voldoende Investeringen. Het gevolg hiervan is weer dat met name in de vleesverwerkende industrie de pro duktie daalt en de werkloosheid stijgt. „Zo blijren dan: Geloof, hoop en liefde, deze dm. maar de meeste van deze is de liefde." 1 Cor 13 13 Heden nam de Here van ons weg mijn innig geliefde vrouw, onze lieve mamma, mijn lieve dochter en onze zuster en schoonzuster. Elisabeth Magdalena Hofman-Verplanke op de leeftijd van ruim 45 jaar. 's-Gravenhage: J. W. Hofman Else Jan Annemieke Overveen: J. A. Verplanke en verdere familie 's-Gravenhage, 23 januari 1978 Wormerveerstraat 35. Geen bloemen. Gelegenheid tot afscheidnemen donderdag en vrijdag van 20-21 uur in de rouwkamer „Atropos", Van Boetzelaerlaan 292. De begrafenis zal plaatshebben zaterdag 28 janu ari om 11.30 uur op de Algemene Begraafplaats ..Westduin", Ockenburghstraat. Loosduinen Ver trek vanaf het woonhuis om 11 uur Met droefheid geven wij U kennis van het overlij den van onze geliefde zwager en oom Jan Rodenburg weduwnaar van Neeltje Zeeuw op de gezegende leeftijd van 96 jaar Uit aller naam fam. Rodenburg fam. Zeeuw geen bloemen Overschie, 24 januari 1978 Delftweg 102 De overledene is opgebaard ten huise van de familie Zeeuw Delftweg 107 De bijaetting in het familiegraf op de Oude be graafplaats te Overschie (Overschiese Dorps straat) is bepaald op zaterdag 28 januari aa. om 11.45 uur. Vertrek vanaf de Delftweg 107 om 11.30 uur. Na afloop van de bijietting is er nog gelegenheid tot condoleren in de consistorie van de kerk. Dankbetuiging Heel veel dank voor de overweldigende en oprechte belangstelling en bewijzen van deelneming en medele ven, die ik bij het overlijden van mijn innig geliefde man Harm Huisman mocht ondervinden. Dit is mij, naast Gods hulp. tot grote troost en steun T. Huisman-Mulder Amstelveen, januari 1978 Pruimenlaan 152

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17