Dagboek van een vrouw 't Is al volop zomer bij Aitiro Reizen. Nouvelle cuisine licales maken beslag drukpers ongedaan Anaïs Nin streed voor meer op de vrouw afgestemde cultuur asm irnaval in zicht SSlii Kom langs. De vakantiegidsen liggen voor u klaar. ikkerij stelt bankgarantie BANK Hor overval met Ijoenenbuit nnis twee jaar BINNENLAND een onzer verslaggevers ITERDAM De Rotter- ise drukkerij en uitgeverij eman is bereid een bankga- ie ten bedrage van 5000 len te stellen om het beslag de Marokkaanse Amicales le drukpers heeft gelegd, op effen. Een kort geding dat eman had aangespannen het beslag ongedaan te ma- en dat maandag voor de lident van de Haagse recht- k zou dienen, zal nu hoogst- irschijnlijk geen doorgang ien. het aanbod van Ordeman K op het ogenblik onderhandeld en de advocaat van Amicales, A. L. Chr. M. Oomen uit Den g, en de advocaat van de drukke- ror. H. van der Schoor, die is tonden aan het Advocatencollec- in Rotterdam. De heer Oomen ons gisteren te verwachten dat beslag binnen enkele dagen zal len opgeheven. zogeheten conservatoir beslag dt verband met de civiele proce- dle de Amicales tegen Ordeman angig hebben gemaakt. De cales eisen dat de rechtbank in trdam de drukkerij veroordeelt betaling van schadevergoeding sns belediging. Aan die beledi- heeft Ordeman zich naar de ing van de Amicales schuldig aakt met de uitgave van een ier onder de titel „De lange arm koning Hassan" (ondertitel: „De viteiten van een Marokkaanse nage-organisatie in Nederland"). Met name het omslag van de brochu re, waarop Amicales-leider Boukrim staat afgebeeld, wordt als beledi gend ervaren. In een kort geding, dat diende voor de president van de Haagse recht bank, hebben de Amicales geëist dat. de brochure uit de handel zou wor den genomen. Die eis Is afgewezen, waarna de Amicales tegen het von nis in hoger beroep zijn gegaan. De beroepszaak dient volgende maand. Het oordeel van de president van de Haagse rechtbank dat de brochure niet als beledigend kon worden be schouwd. werd kennelijk niet ge deeld door de president van de Rot- terdamse rechtbank, die toestem ming heeft gegeven beslag op de drukpers van Ordeman te doen leg gen. Volgens de advocaat van Orde man heeft de Rotterdamse president die beslissing genomen zonder hem te horen. De advocaat van de Amica les heeft wel ruimschoots gelegen heid gehad zijn verzoek toe te lichten. Behalve op de drukpers en enkele kantoormachines is ook beslag ge legd op de 75 exemplaren van de gewraakte brochure die zich nog bij de drukker bevonden. De brochure is gedrukt in een oplage van 5000 exemplaren. Volgens een werknemer is de drukkerij door het beslag „be hoorlijk gedupeerd". Tot het doen leggen van het beslag werd overge gaan om ervoor te zorgen dat bij een eventuele veroordeling tot schade vergoeding de schade ook werkelijk vergoed zou kunnen worden. Nu moet de daarvoor in de plaats ko mende bankgarantie daarin voor zien. mpkins iblikje door C. G. van Zweden Verdeeld over vijf boeken zijn nu in Nederland al bijna 1500 pagina's dagboek verschenen van de een jaar geleden, (op 73- jarige leeftijd) overleden Ame rikaanse schrijfster An als Nin. Zij is een van de eerste grote vrouwen die zich in haar werk afzet tegen een door mannen beheerste cultuur, en wordt dan ook vaak als een feministe van het eerste uur beschouwd. Anaïs Nin heeft een afkeer van de batten, van argumenten tegen argu menten. Ze zegt: „Ik houd niet van praatmarathons, ik houd niet van woordenwisselingen, of worstelingen om anderen te bekeren. Ik zoek har monie. Als die er niet is, trek ik weg." In de wereld voert het mannelijke de boventoon, het vrouwelijke en intu ïtieve wordt verstikt. Als één van de schuldigen van deze scheefgegroeide situatie, ziet ze het christendom. Ze noteert: „Wat in onze tijd is gebeurd, Is dat lichaam en ziel niet samenrei- zen. Zij werden uiteengescheurd door het christendom." In een ander verband pakt ze dat zelfde thema aan als ze zegt: „Ik heb het gevoel dat de eerste redelijke eis van de literatuur zou moeten zijn ons te leren hoe wij lichamelijk èn geestelijk verder moeten komen, hoe wij moeten ervaren, zien, horen, voe len en gelijktijdig de ziel en het li chaam geboren laten worden." Ze schrijft: „Ik voel vijandigheid Je gens autoriteit, geld, de organisatie van de wereld." En ook: „Ik ben in reactie tegen de simpele, de eendi mensionale mannen. Ik ontmoet ze overal, prozaïsch, met-de-voeten-op- de-grond, altijd pratend over poli tiek, nooit één moment in de wereld van muziek- of plezier, nooit vrij van de last van alledaagse problemen, nooit blij, nooit opgetogen, óf ge maakt van beton en staal, óf net werkpaarden, onverschillig voor hun lichamen, bezeten door macht." Onwelwillend Bij dergelijke woorden kan de iezer makkelijk denken dat Anaïs Nin de vrouw is van gemakkelijke zwart-wit beelden. Niets is minder waar, of schoon de literaire kritiek haar vaak onheus heeft bejegend, haar zelfs eens een zeurkous noemend. Maar de kwalificaties berustten op on nauwkeurig, of zelfs onwelwillend le zen al gaf ze daar wel eens aanlei ding toe. Ze is gecompliceerd, en is zich dat bewust. Ze zegt: „Achter het indirecte ligt niet vrouwelijkheid, pen liggen. Een voorbeeld Is haar commentaar op het einde van de Tweede Wereldoorlog: „De Duitse overgave formeel ondertekend. De oorlog in Europa Is voorbij. Een da tum om te onthouden: 8 mei 1945." Dat is alles. Wellicht de naïefste zin uit haar hele werk. Maar Is ze daar om gespeend van poltlek inzicht? Dat lijkt te voorbarig. Ze zegt bij voorbeeld: „Zelfs de zegswijze je-le- vensonderhoud-verdienen is inhu maan", en zo'n zin zou je best het kortste volledige politieke program ma ter wereld kunnen noemen. In elk geval is zo'n uitspraak een dia mantje dat ln de tekst flonkert. Dat heeft ze vaker. Je moet die flonker- dingetjes eruit lezen. Zachtaardig Anaïs Nin. maar een verminkt, vreesachtig zelf dat niets durft. Achter mijn roman tiek ligt een primitieve vrouw met primitieve honger." 'Anaïs Nin vertoeft niet altijd in de sfeer van de intuïtie. Ze had Spaans bloed in de aderen, was een danseuse van formaat, in de grond van de zaak een muzikale persoonlijkheid (taal was voor haar klank, ritme, muziek), en ze kende een passie voor de liefde. Ze schrijft daar ook over. „Mijn eni ge structuur ls gebaseerd op drie vor men van kunst schilderen, dan sen, muziek omdat die correspon deren met de zintuigen die ik in de literatuur van vandaag geatrofieerd (verschrompeld) acht; en deze vor men zijn die welke het meest recht streeks verbonden zijn met het le ven: de ogen, het lichaam, de emo ties." Als u een stuk lichamelijkheid bij Anaïs Nin wilt tegenkomen, dan moet u haar bevalling van augustus 1934 lezen. Een stuk literatuur dat zijns gelijke niet heeft. Ook dót is haar dagboek. Anaïs Nin heeft vaak het verwijt moeten horen dat ze a-politiek ls. Alweer een misverstand dat ze zelf oproept, maar een verwijt dat de nauwkeurige lezer niet onderschrijft. Soms zijn haar reacties ook zó naïef, dat de misverstanden voor het opra Haar verdediging tegen aanvallers is altijd zachtaardig. Ze zegt: „Zodra Je je afwendt van de politiek, ont staat morele verontwaardiging. Maar politiek ls niet de enige taak die te verrichten valt." En: „Ieder stelsel begint zuiver, maar wordt gecorrumpeerd door de aard van de mens, en er is geen andere genees wijze dan je te confronteren met de menselijke aard, door die te door gronden. De psychologen doen het enige opbouwende werk ter wereld." Over dat grote onderbewuste reser voir, waaruit ze gedurig kan putten voor haar Intuïtieve benaderingen, zegt ze: „Bij mij is het onbewuste zo enorm, zo kolossaal, als een oceaan die zijn aanwezigheid constant ma nifesteert, dreigend mij te verdrin ken, maar die ik kan ophelderen en beheersen als ik hem echt doorleef. Het ls heel zelden dat ik mij niet bewust ben van wat er in mij ge beurt, heel zelden dat lk blindelings leef. Chaos, stormen, woedebuien, angst, ze komen even heftig als in alle vrouwen, maar heel snel zwem ik naar de oppervlakte, ik kan zien, met menselijke ogen. en de schade door primitieve overstromingen en uitbarstingen ln de hand houden." Pantser In de mannenmaatschappij zijn het Juist de emoties die van Jongsaf wor den onderdrukt. Met fatale gevol gen. Ze schrijft: „Op school dreven ze de spot met emotie. En hier ligt het begin van het pantser. Het pant ser is Amerika's actiefste bijdrage tot vorming van het karakter. Een harde huid. Kweek die vroegtijdig aan." Elders zegt ze dat ze dóórom zo van de Jongeren houdt, omdat „zij nog geen vermommingen en maskers hebben gecreëerd." En ze zegt: „Het ls dit wat ik bijdraag tot een feminiene opvatting; de taal der emotie, geheel en al verschillend van die van het intellect." En over de waanzin om altijd naar buiten Sekeerd te leven, en nooit zichzelf ?gen te komen, maakt ze de volgen de behartigenswaardige opmerking; „Een mens die in zijn leven geen relaties heeft tot andere menselijke wezens, gaat dood. Maar een mens die geen relatie heeft tot zichzelf gaat ook dood." Zelf scheppen De wereld waarin een vrouw als vrouw kan leven en ademhalen, komt niet uit de lucht vallen. Die moet bewust gemaakt worden Anaïs Nin: „Hoe verkeerd is het voor de vrouw van de man te verwachten dat hij de wereld zal bouwen die zij verlangt, in plaats van op pad te gaan om die wereld zelf te scheppen. Dat ls de bron van de rebellie van de vrouw, haar hulpeloosheid en afhan kelijkheid. Ik ga op pad om mijn eigen wereld te scheppen, niet van de man te verwachten dat hij dat voor mij zal doen." Anaïs Nin was de dochter van de componist en pianist Joaquin Nin en de zangeres en danseres Rosa Culmell. Ze schreef romans en ver halen, maar is, na veel innerlijke strijd, haar dagboek als haar levens werk gaan zien Hoogtepunten uit haar dagboek zijn: Haar relaties met June, de vrouw van de Amerikaanse schrijver Henri Miller. Met Miller zelf ls Anaïs Nin levenslang bevriend geweest. Haar psychiatrische ervaringen en verkenningen. Contacten met de psychiaters Allendy, Otto Rank (leerling van Freud), Martha Jaeger (adept van Jung) en Inge Bogner. Anaïs studeert psycho-analyse ln Parijs ('35-'36) en neemt aansluitend een deel van Ranks New Yorkse praktijk waar, een taak die haar echter te zwaar valt. De relaties tot haar mondaine vader, wiens schelding haar leven sterk be ïnvloedt. De man, „tegen wie moest worden gerebelleerd en die uiteinde lijk moest worden verlaten." Haar opvattingen over een meer vrouwelijke cultuur en haar uitspra ken daarover, die steeds helderder het probleem van de vrouw onder woorden brengen. Van Anais Nin verscheen een deier dagen bij uitgever Bert Bakker het vijfde deel van haar dagboek (1947- 1955). Hel is een paperback met een omvang van 285 pagina's. Prijs 29,50 et zuiden van het land en niet alleen daar begint men weer op toeren te komen: het carnaval is in Er wordt daarom ijverig gezocht naar een geschikte carnavalsuitmonstering. De kop is de anger en die moet zo „mooi" en in ieder geval zo opvallend mogelijk zijn. 28 1ECHT (ANP) - De rechtbank t de twee Utrechters Cor K. en van G. veroordeeld tot elk twee met aftrek. De twee werden ge- uldig verklaard aan het overval- van een geldtransport van de lerlandse Middenstandsbank in ember vorig jaar op het terrein de Veemarkthallen. Bij die over- werd meer dan vier miljoen gul- buitgemaakt. De omvang van bedrag brak de twee later op, enflat ze slechts hadden gerekend paar ton en niet goed wisten ze met al het geld aan moesten, ze door de mand vielen. officier van justitie had tegen K., ^voor hem gold als de plannenma- van de overval, drie jaar geëist, ir Van G. vroeg de officier een van twee jaar. Wegens heling 1 de schoonvader van Van G. orm de eis veroordeeld tot zes inden gevangenisstraf, waarvan t maanden voorwaardelijk met proeftijd van twee jaar. Zijn iw kreeg een geheel voorwaar de straf van twee maanden, met jaar proeftijd, ook vanwege he- van een deel van de buit. Tegen was ook nog een boete van lend gulden geëist. (ADVERTENTIE) _J L_ transalpino mnmnfê la cart»* HOC4ND NTIRtUnONA. iT~"- HOU#4D MTBttUriONA. I MOU4ND MHMMTIONA 2®oa y;/ üj HOWMD MTffiUfnOMA «mSuTOKH MTSttUTIONA Msoro Vakantieplannen? Dan ogenblikke- sen, meren? Een kort reisje? Een cruise? Net zoals ze uw reischeques regelen één van de 515 banken met dit vignet: lijk naar de Amro Bank, want de gid- Amro Reizen heeft uw favoriete vorm en uw verzekeringen en buitenlands q sen van Amro Reizen liggen nu voor van vakantie. De reisadviseurs van geld. Alles in één hand,wel zo handig. 3JTU0lvGIZGn u klaar. Wat had u gedacht voor de Amro lichten u graag voor. En hebt u Kortom, hebt u plannen? zomer? Zon, zand, zee? Bergen, bos- gekozen, dan boeken ze voor u. Stap dan snel even binnen bij (Ook als u geen Amro-clicnt bent.) NSDAG 25 JANUARI 1978 Trouw/Kwartet 9 De „nouvelle cuisine" is ln opmars. Maar wat wil dat zeggen? Betekent dat rauwkost of macrobio tisch eten? Neen. De „nou velle cuisine" is de nieuwe keuken voor fijnproevers, die tóch om de calorieën denken. Bij deze kook- methode worden room en roomboter gebruikt. De „nouvelle cuisine" is ei genlijk de keuken van grootmoeder, alleen wordt er streng op gelet, dat nie mand dik wordt en dat het eten niet „doodgekookt" wordt. Want dat wilde grootmoeder in haar on wetendheid nog wel eens doen. Het eten moet knap perig zijn. Er moet nog wat te kauwen blijven, want alleen dón blijven de vitaminen erin. Natuurlijk wordt er ook met kruiden gewerkt. De „nouvelle cuisine" ken nen we in Nederland nog niet zo. Maar zoals al ge zegd: ze is ln opmars. Ont houd die naam, we zullen er vast nog wel meer van horen. Hier volgen een paar staaltjes. Puree Aardappelpuree zelf ma ken of uit een pakje (dat is ook goed), 1 eetlepel room boter erbij en 3 eetlepels parmesaanse kaas. Op smaak maken met noot muskaat, peper en zout. Twee eetlepels verse basi licum (als het niet anders kan uit een stroolbus) er bij voegen. En goed om roeren. Slagroom kloppen en twee eetlepels onder de puree roeren. Vet? Welnee. De „nouvelle cuisine" let wel op de calorieën. (Jou les moeten we nu eigenlijk zeggen). Dat is het geheim van de „nouvelle cuisine": lekker koken, met room en slagroom en natuurbo ter, maar tóch weten dat je er NIET dik van wordt Vlees Schapevlees wordt al ge geten zover als we denken kunnen. Maar de „nouvel le cuisine" maakt schape vlees wel even anders. Vraag bij de slager een lap schapevlees, liefst met bot eraan. Snijd het vlees voorzichtig van het bot. Dat is moeilijk. Maar de slager wil het ook doen. Hak het bot ln kleine stuk jes. Zonder hakmes gaat dat niet. Dus weer is de hulp van de slager nodig. Van die botstukjes en 2 eetlepels olie, plus 2 eetle pels roomboter in een pan een mooi bruin sausje ma ken. Wat winterpeen, sel derij, klein gehakt en uien erbij doen. Tot het mooi bruin is. Het inmiddels aangebraden lamsvlees ln de gezeefde Jus doen. Inplaats van lamsvlees kunnen we ook reerug ge bruiken. De smaken ontlo pen elkaar niet veel. Wat thijm, kervel, een beetje prei, liefst het witte stuk ervan, ook erbij doen en de zaak even laten smo ren. Niet te lang, want het vlees moet van binnen nog een beetje rozig zijn: er moet nog wat te kauwen overblijven. Doe er een beetje tomatenpuree bij en wie wil kan een heel klein beetje basilicum toe voegen. Basilicum Basilicum is bij de Chine zen erg geliefd. Ze strooien er dan ook kwistig mee. Maar niet iedereen houdt van die overheersende smaak. Zo ls het ook met rijkelijk. Maar de smaak is wat kamferachtig en niet iedereen lust het. Ook de „nouvelle cuisine" is er voorzichtig mee. Maar deze keuken gebruikt dat kruid wel om het puntje op de „i" te zetten! rozemarijn. We kunnen het overal ln strooibussen kopen, maar wie weet nou hoe het smaakt en hoe het eten erdoor wordt be ïnvloed? Nou, dat weten ook al weer de Chinezen. Ook daarmee strooien ze

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9