Luns mengt zich n crisis Rome Irak naar anti-Sadat-top monden ontkent plan ot opdeling Belize Turkije vermindert troepen op Cyprus exico met de rechten van zijn burgers A MNISTIA GENERAL A LOS PRESOS POLITIGOS iVENCEREMOS! Srote gastvrijheid voor politieke vluchtelingen JAVO-chef wil geen communistische ministers BB pikt graantje mee van anti-bont-acties Radioactief gas uit kerncentrale Russische griep nu in Engeland Geen doorbreking impasse Egypte-Israël PRE SENT AC ION NMEDIATA DE LOS DESAPARECIDOS PSLfTKOS EN CARCELES CLANOESTINAS JESUS PIEDRA I. OENSDAG 25 JANUARI 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet tUSSEL (UPI, Reuter, DPA) Secretaris-generaal mr. Joseph Luns van het Noord-Atlantisch fensiepact de NAVO heeft zich uitgesproken tegen deelname van de communisten in een nieuwe iliaanse regering. Ook in andere diplomatieke en defensiekringen in Brussel is men negatief over t optreden van communistische ministers in NAVO-regeringen. dens een toespraak in de Belgi- le hoofdstad zei Luns dat het 'zeer listig" zou zijn wanneer een eom- linist in een land van het westelijk ndgenootschap minister van bin- nlandse zaken, defensie of buiten- rtdse zaken zou worden omdat deze die posten toegang zou krijgen tot leimen over de veiligheid van de at. Luns maakte overigens wel lerscheid tussen deelneming van mmunisten in een regering en erheersende invloed van commu- iten in een regering. IJsland, Portugal en Frankrijk >ben in het verleden communis- deel uitgemaakt van regeringen, lus Luns. Wij hebben de noodza kelijke maatregelen genomen en die hebben gewerkt, zo voegde hij eraan toe zonder uitleg te geven voor zijn woorden. Als de communistische partij nu zou zeggen: we spelen het democratische spel mee, we zullen de internationale verplichtingen nakomen, we zullen ons tegen agressie verzetten zelfs als die van de Sowjet-Unie afkomstig is, we zijn niet tegen persvrijheid, we zullen ons niet verzetten tegen een onafhankelijke rechterlijke macht enzovoort, en ze zouden het waarma ken, dan zouden het geen communis ten meer zijn. Maar de praktijk moet zoiets leren en we hebben geen erva ring en dat geeft wat zorgen, aldus de NAVO-chef. m onze redactie buitenland JSTERDAM Het Britse ministerie van buitenlandse zaken eft gisteren in scherpe bewoordingen berichten tegengespro- n dat Londen besloten zou hebben de Britse kroonkolonie ilize in drie stukken op te delen. Dit had gisteren het Britse gblad The Guardian gemeld. t bericht in The Guardian kwam Britse regering uiterst ongelegen idat gisteren premier George Pri- van Belize in Londen aankwam or besprekingen met de Britse mi- ;ter van buitenlandse zaken David ten. De toekomst van Belize staat het middelpunt van deze bespre- igen. lgens The Guardian heeft Groot- ittannië besloten om het zuidelijk el van de kroonkolonie aan Guate- ala te geven terwijl de uit de tijd n het Spaanse kolonialisme date- ide Mexicaanse aanspraken op t noorden van Belize eveneens ge- inoreerd zullen worden. Het cen- ile gebied van Belize, waar het 0.000 man sterke Engels-sprekend ideelte van de bevolking geconcen- ïerd zou worden, zal volgens The uardian met Londen verbonden ij ven. juni verleden jaar nam de span- ng om Belize weer toe toen de ilitaire dictator van Guatemala, neraal Laugerud, troepen naar de ens met Belize stuurde om kracht zetten achter zijn territoriale aan raken. Nadat Londen onmiddel- k Britse troepen naar Belize over vlogen had werden er onderhande gen tussen Guatemala en Groot- ittannië geopend. !t bestaan van een plan zoals giste- 1 door The Guardian werd gemeld irdt op het Britse ministerie van litenlandse zaken categorisch ont- nd. Volgens een woordvoerder van t ministerie is het „verhaal on juist" en „zal er geen sprake zijn van handjeklap of uitverkoop" in ver band met Belize. Na zijn aankomst in Londen ver klaarde premier Price dat een opde ling van Belize voor hem onaan vaardbaar is. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken verklaarde dat de besprekingen met Guatemala op een vrijblijvende basis plaatsvonden waarbij „ver schillende mogelijke formules voor een oplossing ln overweging worden genomen." De woordvoerder zei dat Price tijdens de besprekingen met Guatemala voortdurend op de hoog te werd gehouden. „Wij hebben dui delijk gesteld, dat elke oplossing voor de regering en het volk van Belize aanvaardbaar moet zijn," al dus de woordvoerder van het Britse ministerie. De diplomatieke en defensiekringen stelden gisteren dat een eventueel door communisten medebestuurd Italië niet meteen het risico zou lo pen uit de NAVO te worden gestoten maar wel verstoken zou blijven van bepaalde geheimen. Deze kringen zeggen dat er een groot verschil is tussen Italië en bijvoor beeld IJsland omdat Italië een per manent lid is van de nucleaire plan ning groep, die onder leiding van de Verenigde Staten de Westerse nucle aire strategie coördineert. Sleutelrol Het zou echter moeilijker zijn Rome van de defensieplanning uit te slui ten vanwege haar sleutelrol op de Zuideuropese flank en de aanwezig heid van kernwapens op haar grond gebied. Veel zou afhangen van de vraag wie er op welke post zou ko men en hoe goed de ministeries zou den worden afgegrendeld voor 'onbe voegden'. Ook deze kringen stellen dat de ervaring het enige bewijs kan leveren van de (on)mogelijkheid van deelname van communisten aan een NAVO-regering. Inmiddels gaat in de Italiaanse hoofdstad formateur Giulie Andre- otti door met het voeren van bespre kingen, die moeten uitmonden in de vorming van-een kabinet. Gisteren leek er nog geen enkele oplossing voorhanden, temeer omdat Andreot- ti van zijn christendemocratische partij de strikte opdracht heeft com munistische deelname aan een nieu we regering uit te sluiten. Commu nisten en socialisten houden daar echter aan vast. De leider van de kleine republikeinse partij La Malfa deelde gisteren na overleg met de formateur mee dat hij hem had voor- gesteld een soort sociaal pact af te sluiten ter bestrijding van de econo mische crisis en het geweld. De repu blikeinen eisen niet bij voorbaat dat de communisten tot het kabinet moeten worden toegelaten. De leider van de communistische vakbond in Italië Luciano Lama heeft Andreotti sociale rust in het vooruitzicht gesteld als zijn partij in het landsbestuur wordt toegelaten. STRAATSBURG (ANP) - .Als wij over mensenrechten praten komt er niemand extra. Moeten we dan Jane Fonda ook maar uitnodigen om op de tribune te gaan zitten?" Zo was de reactie van een aantal parlementariërs uit de Raad van Europa, nadat de Franse filmster Brigitte Bardot zich op de publieke banken van het Paleis van Europa in Straatsburg had genesteld om er een debat over de bescherming van zeehonden te volgen. De befaamde filmster uit de jaren vijftig, inmiddels zelf al de veertig gepasseerd, bekeerde zich enkele jaren geleden tot de zeehondenbe scherming. „Drie jaar geleden zag ik in een tijdschrift foto's over het op afschuwelijke manier doden van jonge zeehondjes, alleen maar voor hun fraaie velletje. Ik vond dat zo onrechtvaardig en wreed dat ik wist dat mij maar één ding te doen stond: daar een einde aan maken", ze legde BB gisteren nogmaals uit. Ze reageerde niet op de spottende opmerkingen dat zij wel oog heeft voor de zeehondjes maar niet voor verhongerende kinderen en liet zich behaaglijk de deining rond haar persoonlijk bezoek aan de raadsdebatten aanleunen. Menig politicus trachtte zo dicht mogelijk bij haar in de buurt te komen en toch maar vooral samen met BB op foto en televisie te komen. Hier en daar kon men ook horen opgeven over de deskundigheid van de ex- filmster, waar het gaat om de zee hondenbescherming. „Ze is niet meer de domme blote meid" be zwoer één van de parlementariërs. Het debat zelf bracht vooral de Denen en de Noren in het defensief. De Deen Jes Schmidt zei dat voor het noorden van Noorwegen en Groenland de zeehond het enige middel van bestaan is. Eenvijfde van de bevolking van Groenland voedt zich het hele jaar door met het vitamine- en proteïnerijke vlees en gebruikt de huid als kleding. Brigitte Bardot, riep Schmidt haast verzoekend, u zou meer voor deze mensen doen, wanneer u een mantel van zeehondenbont kocht. PLATTEVILLE, Colorado (UPI) Door een lek in de met gas gekoelde kerncentrale Fort St. Vrain is maan dag een kleine hoeveelheid radioac tief gas ontsnapt. Volgens de ge zondheidsautoriteiten van Colorado was er geen gevaar voor de omwo nenden. Vijftien employés van de centrale werden blootgesteld aan hoeveelheden straling van één tot vijf röntgen, wat niet als ernstig wordt beschouwd. Het ongeluk gebeurde doordat een defecte klep water in het koelsys teem toeliet. Daardoor liep de druk zo ver op dat er koelgas (helium) ontsnapte waarin kleine hoeveelhe den van het radioactieve splljtings- produkt jodium-131 voorkwam. De centrale, de eerste van dit type dat voor commerciële stroomopwek king is gebouwd, verkeerde nog in de testfase en werkte op het mo ment van de storing op tweederde van het volle vermogen. UPPER HEYFORD (UPI) - De „Russische griep" heeft een snelle doorsteek naar West-Europa ge maakt. Op de Amerikaanse luchtba sis bij Upper Heyford in Engeland hebben van de 11.000 militairen en gezinsleden het er 300 te pakken De nieuwe griepgolf, die voor het eerst in het oosten van de Sovjet-Unie werd gerapporteerd en in enkele maanden Moskou bereikte, was tot nog toe alleen nog in Oost-Europa gesignaleerd. Individuele gevallen zijn ook elders in Engeland gemeld. BEIROET, CAIRO, JERUZA LEM (AP, UPI, Reuter) - Ter wijl er weinig schot zit in de doorbreking van de impasse in de onderhandelingen tussen Is raël en Egypte lijken de rijen van de tegenstanders van het Egyptische vredesinitiatief zich te sluiten. Irak heeft besloten volgens het pro- Libische dagblad As Safir om deel te nemen aan de anti-Sadat top die volgende week in de Algerijnse hoofdstad gehouden zal worden. Vol gens welingelichte kringen in de Sy rische hoofdstad Damascus zal de Iraakse delegatie door Iraks sterke man Saddam Hoessein worden geleid. De Iraakse delegatie was bij de con ferentie van Tripoli, toen een tegen het beleid van Egyptes president Sa- dat gericht „front van standvastig heid" in het leven werd geroepen, weggelopen omdat de doelstellingen van het front Irak niet ver genoeg gingen. Irak eiste dat het front be staande uit Syrië, Algerije, Libië, Zuid-Jemen en de Palestijnse Bevrij dingsbeweging (PLO) de optie op een vreedzame oplossing van het conflict in het Midden-Oosten defini tief zou laten varen. De afgelopen weken hebben verschillende leiders, onder wie met name de Algerijnse president Boummedienne pogingen ANKARA (UPI, Reuter) Turkije zal ruim vijfhonderd man van zijn troepen op Cyprus terugtrekken in een kennelijke poging de sfeer te verbeteren waarin het overleg over een oplossing van de problemen op het verdeelde eiland zal worden gehouden. De nieuwe terugtrekking volgt op de terugtrekking van zevenhonderd sol daten verleden maand. Er blijven nog altijd bijna dertigduizend man Turkse troepen op Cyprus gestatio neerd. De nieuwe Turkse premier Boelent Ecevit heeft bij zijn amb tsaanvaarding eerder deze maand verklaard met concrete voorstellen te zullen komen om de impasse tus sen Turkse en Griekse Cyprioten te doorbreken. Ecevit wil de secretaris generaal van de Verenigde Naties in staat stellen om het overleg tussen de beide Cypriotische gemeenschap pen dat in april vorig jaar vastliep. weer op gang te brengen. Binnen een maand zullen deze voorstellen aan Waldheim worden gegeven. In Turkije blijft ondertussen het po litieke geweld doorgaan. Bij verschil lende gelegenheden raakten gisteren zes mensen gewond. De Turkse poli tie arresteerde gisteren 150 linkse studenten omdat zij een illegale de monstratie in het stadje Erzerum zouden hebben gehouden. Bij het gebouw van een rechtse beweging in Ankara en bij een school van indu striële vormgeving zijn bommen ont ploft. De kwestie Cyprus staat naast de aanvraag van Griekenland om lid te worden van de Europese Gemeen schap hoog op de agenda van de vandaag beginnende besprekingen tussen de Griekse premier Kara- manlis en zijn Britse collega Callag- han. Het bezoek van Karamanlis aan Londen is het begin van een reis langs vier Europese hoofdsteden Londen, Brussel, Parijs en Bonn om de behandeling van de Atheense aanvraag bij de EG te bespoedigen. in het werk gesteld om Irak bij het anti-Sadat-front te betrekken. Boummedienne richtte zijn pogin gen vooral op een verzoening tussen de aartsvijanden Syrië en Irak De Syrische minister van buiten landse zaken Khaddam heeft in een toespraak tot studenten in Damas cus gezegd dat Syrië de slagkracht van z'n strijdkrachten opvoert om een strategisch evenwicht met Israël te bereiken. Dit zou vooral gepaard gaan met financiële steun uit Libië ter waarde van een miljard dollar. Volgens Arabische zegslieden heeft Libië deze steun aan Syrië toegezegd tijdens de anti-Sadat-top in de Libi sche hoofdstad Tripoli. Enkele da gen geleden meldden diplomatieke kringen in Damascus dat Syrië bin nenkort een grote zending Sowjet- wapens verwacht. Daaronder zou zich een nieuw type luchtdoelraket bevinden dat nog niet eerder aan landen in het Midden-Oosten werd geleverd. Tijdens zijn toespraak liet Khaddam weten dat Syrië een drieledig be leidsdoel had uitgestippeld om het Egyptische vredesinitiatief tege moet te treden. Syrië streeft, aldus Khaddam, naar een „opvoering van de nationale kracht en een verster king van de strijdkrachten als een hechte basis voor pan-Arabische ac tie die het Egyptische bewind zal omsingelen, isoleren en beroven van Arabische steun". De minister van buitenlandse zaken van Saoedi-Arabië, prins Saoed al Feisal, bracht gisteren een bezoek aan Koeweit. Koeweit en Saoedi- Arabië zijn. volgens goedingelichte diplomatieke kringen van plan om opnieuw te proberen de meningsver schillen in de Arabische wereld te slechten. De mogelijkheid van een Arabische topconferentie wordt in dit verband niet uitgesloten. Vol gens Feisal wordt het Midden-Oos ten door „grote gevaren bedreigt. Wanneer de situatie in het Midden- Oosten zo blijft als het nu is zullen alle Arabische staten erdoor be ïnvloed worden." In Israël bestudeert men ondertus sen de Egyptische pers om te kijken of een verandering in de toon van de commentaren een hervatting van de besprekingen met Cairo mogelijk maakt. Premier Begin stelde de „hetzecampagne" in de Egyptische pers medeverantwoordelijk voor zijn besluit om de besprekingen in het kader van de militaire commis sie uit te stellen. Volgens Begin heeft de campagne in de Egyptische pers een anti-semltlsch karakter. De Egyptische kranten zetten ech ter gisteren hun aanvallen op Begin voort. Volgens het dagblad Al Akh- bar is Begins beschuldiging van an- ti-semitisme kinderachtig. De Egyp tian Gazette stelde dat de aanvallen op Israël scherp waren maar zeker niet anti-semitisch van karakter. Een tekening in Al Achram liet een Egyptenaar zien die zich over een hek in de Sinai-woestijn buigt en tegen Begin zegt: „Zoek geen uit vluchten. Wij zijn niet anti-semi tisch, wij zijn tegen U." oor H or Herman Amelink 'ie over schendingen van de rechten van de mens, martelineen Testaties en verdwijningen in Latijns-Amerika hoort, aenkt irder aan landen als Chili, Argentinië, Paraguay en Bolivia dan m Mexico. Toch begint ook dit land zo langzamerhand een echte reputatie op te bouwen op dit terrein. ïlgens, als regel terughoudende, jfers van Amnesty International, i internationale organisatie die ch inzet voor politieke gevangenen de hele wereld, zijn er momenteel Mexico 192 politieke gevangenen, ivendien zijn er in de laatste paar ar omstreeks 300 mensen „verdwe- n". In december van het afgelopen ar bevestigde Amnesty het be- aan van geheime gevangenissen, als het Militaire Kamp nr. 1, en een artelcentrum in Mexico-stad. Mar- Ennals, de secretaris-generaal n Amnesty International, stuurde telegram aan de Mexicaanse ocureur-generaal Oscal Flores inchez, waarin hij om vrijlating in de politieke gevangenen vroeg naar het lot van de verdwenen ensen informeerde. Martin Ennals invaarde een uitnodiging van Flo- s voor een bezoek aan Mexicaanse vangenissen om zich op de hoogte stellen van de situatie. De procu- ur-generaal ontkende overigens it er in Mexico ook maar één poli- ike gevangene zou zijn. nnesty International is niet de eni- organisatie die protesteert tegen schending van de mensenrechten Mexico. In een enige tijd geleden >or het Amerikaanse ministerie m buitenlandse zaken uitgebracht pport staat, dat Mexico herhaalde- de mensenrechten schendt en ft schuldig maakt aan willekeuri- arrestaties. Het Amerikaanse co- ité voor de verdediging van politie- gevangenen in %Latijns-Amerika ®LA) meldde onlangs dat de rege ring van president Lopez Portillo, die nu een jaar aan de macht is, zich in toenemende mate heeft schuldig gemaakt aan onderdrukking van studenten, boeren, vakbondsleid sters en intellectuelen. Ook in Mexico zelf groeien de protes ten tegen de willekeurige arrestaties, de verdwijningen en het gevangen houden zonder enige vorm van pro ces. Eén van de belangrijkste organi saties op dit terrein is het „Nationale Comité voor de verdediging van poli tieke gevangenen, politiek vervolg den en verdwenen personen en men sen die om politieke redenen verban nen zijn." Dit comité staat onder voorzitterschap van Rosario Ibarra de Piedra, een ongeveer vijf tig-jarige vrouw, die hiermee begonnen is toen haar zoon werd ontvoerd. De ontvoering van Jesus Piedra Ibarra vond plaats op 18 april 1975. Volgens ooggetuigen werd Jesus door politiemannen gedwongen in een auto te stappen in de Zaragoza- straat. Daarbij beet hij een van de agenten in zijn hand. Volgens niet officiële berichten zou Jesus. Piedra overgebracht zijn naar het Militaire Kamp nummer 1 in Mexico-Stad, waar hij ernstig mishandeld zou zijn. Ondanks vele brieven van Rosario Ibarra aan de vorige president Eche- verria en aan de voormalige procu reur-generaal Pedro Ojeda Paullada, heeft zijn moeder sedert 1975 niets meer over haar zoon gehoord. Nu heeft ze zich volledig geworpen op acties voor de vrijlating van alle poli tieke gevangenen om op die manier iets voor haar zoon te doen. UNETE AL COMITÉ PRODEFENSA DE PRESOS,PERSEGUlDOS .DESAPARECIOOS Y EXILIADOS. POLITICOS Garibaldi sur 716 MTY.N.L.tel.4303 OO Y 58-45-26 AT E X IC O ESTUDIAOTE SB U FA CULT AD SS KOI CDU DS U A. W. L. DESA PA It, Cl DO K)H U PO LI CIA DES EE EL 18 DE ABRXL DB I975. SBOTN HDTICIA3 DB U rREKSA '(3CT.MXD0 EN EL CAMTO f3UTAH Ho. 1 De behandeling van politieke ge vangenen door bewakers en onder vragers is niet zachtzinnig Tijdens een persconferentie van het Natio nale comité voor politieke gevange nen vertelt José Luis Morano Villela. een ongeveer zestigjarige man. over het lot van zijn zoon Jose Luis Mora no Borbolla. In april van het afgelo pen jaar werd hij geopereerd aan de gevolgen van de martelingen die hij in gevangenschap tussen 19 mei en 17 juni 1975 had ondergaan. Nog steeds zit Jose Luis in de gevange nis De operatie aan zijn hand heeft echter niet het gewenste gevolg ge had en medisch gezien is er een nieuwe behandeling nodig. Er wordt echter geen enkele aandacht meer besteed aan zijn ongemak, zodat hij inmiddels zijn hand niet meer kan gebruiken. Op 24 november van het afgelopen jaar werd Felix Rivas Rivera in Ti juana van de straat gehaald en in de gevangenis gezet. Felix is juridisch adviseur van een vakbond en werd volgens de autoriteiten opgepakt omdat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan het oplichten van de Nationale Bank van Mexico Vorig jaar januari had Alejandro Rojas, de juridisch adviseur van de Natio nale Bank inderdaad gevraagd om inhechtenisneming van Felix Rivas, maar de rechter had uitgesproken. dat het geschil tussen de bond en de bank in een civiele procedure moest worden uitgevochten. Door samen werking tussen bedrijfsleven en overheid zijn dergelijke arrestatie schering en inslag in Mexico CENCOS Vooral het Nationaal Centrum voor Sociale Communicatie maakt zich tot tolk van de ontrechten in de Mexicaanse samenleving. Bekend heid te geven aan het lot van de politieke gevangenen is een van de onderdelen van het werk van het CENCOS. Dit instituut werd in 1961 opgericht als persagentschap van de Mexicaanse bisschoppen onder lei ding van José Alvarez Icaza. die als katholieke leek deelnam aan het tweede Vaticaanse concilie. In 1968 ontstond er een breuk tussen Alva rez Icaza en het aartsbisdom De conservatieve bisschoppen konden de activiteiten van het centrum toen niet langer verdragen. Sedert dat jaar functioneert het centrum als communicatiekanaal tussen de mensen in de marge van de samenle ving, zoals arbeiders, landloze boe ren en Indianen enerzijds en pers en regering anderzijds. Dit gebeurt door de uitgave van rapporten en het organiseren van persconferen ties voor verschillende organisaties, kortom door op zo breed mogelijke schaal die informatie te verschaffen, waarnaar de media in Mexico, die eigendom zijn van regering en be drijfsleven, niet op zoek gaan. Het CENCOS beschikt over lange lijsten van namen van politieke ge vangenen en van mensen die ver dwenen zijn. Zo beschikt het cen trum over vrijwel volledige lijsten voor vier deelstaten van Mexico waarop 166 politieke gevangenen en 240 verdwenen mensen staan. De lijsten van het CENCOS zijn langer dan die van Amnesty International, omdat het centrum ook strijdt voor mensen die politiek geweld hebben gebruikt. Gary Campbell, een van de medewerkers van het centrum zegt: „Ook al heb je je schuldig gemaakt aan het gebruik van ge weld en wij pleitpn daar zeker niet voor dan heb je toch recht op een eerlijk proces, eten en een goede medische behandeling." Gevaar De bemiddelende activiteiten van het CENCOS zijn ook al niet zonder gevaar gebleken. Zonder enige waarschuwing vooraf werd het ge bouw van het CENCOS op 7 juli van net afgelopen jaar door de politie bezet en volledig leeggehaald Alle aanwezigen werden gearresteerd. Verzamelde documentatie, waarvan een deel gebaseerd op meer dan twintig jaar onderzoek, werd meege nomen Hoewel de aanwezigen na korte tijd weer werden vrijgelaten, duurde het ruim anderhalve maand voordat het gebouw weer aan het CENCOS werd teruggegeven. Enige verklaring of verontschuldiging is er nooit gekomen van de autoriteiten sedert de heropening van het gebouw. De actie van de politie hield vermoe delijk verband met de staking van universitair personeel. Het CEN COS had deze mensen gelegenheid gegeven hun grieven tegenover de pers te uiten. Dat was kennelijk de druppel die de emmer bij de autori teiten deed overlopen. En „staatsge vaarlijk" is in zulke gevallen een bruikbaar begrip De wetten in Mexico zijn prachtig, de gastvrij heid voor vluchtelingen uit de rest van Latijns-Amerika is groot, maar activiteiten die de kwalijke praktij ken van de regering onthullen wor den zonder pardon de kop inge drukt, wet of geen wet. Dit is het zesde en laatste verhaal uit een serie over Mexico. De vorige arti kelen stonden op 7. 10. 13, 18 en 21 januari in deze krant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7