Aanleg van Schiphollijn kan gunstig voor Leiden worden Overleg tussen taxibedrijven in Haagse regio komt op gang GELDZAKEN GELDZAKEN Remonstrantse kerk Den Haag te koop KORT NIEUWS Opmeer mag zelf naam veranderen Gemeente hoopt op werkgelegenheid Twee pianisten in de Nieuwe Kerk Betere tolken gevraagd voor gastarbeiders Rijswijk werkt (legaal) met mobilofoons in Den Haag REGIO DEN HAAG DEN HAAG Het kerkgebouw van de remonstrantse kerk aan de Laan in Den Haag is te koop. De laatste zeven jaar werd het gebouw niet meer als kerk gebruikt, maar verhuurd aan de rijksgebouwendienst. Het Koninklijk Conservatorium benutte het gebouw voor balletlessen. Tot midden 1980 zal het Conservatorium onderdak houden aan de Laan, omdat dan pas het nieuwe gebouw achter het Centraal Station voltooid zal zijn. Aanvankelijk kwam men bijeen in een scnuur op de plaats, waar nu het kerkgebouw staat. Eind vorige eeuw werd de kerk aan de Laan gebouwd. De gemeente telt ongeveer 1650 leden. De remonstrantse broederschap, opgericht in 1619 in Antwerpen, heeft sinds 1631 een gemeente in Den Haag. Dierenasiel ZOETERMEER - De afdeling Zoe- termeer van de Vereniging tot Be scherming van Dieren wil een eigen .dierenasiel in Zoetermeer. Zij is fel gekant tegen het bestaande asiel aan de Zegwaartseweg, dat in één bedrijf is ondergebracht met een dle- renpension en een fokkerij. De Vere niging tot Bescherming van Dieren wil nu een onafhankelijke stichting in het leven roepen, die een asiel gaat opzetten. Aan wethouder Nag- tegaal is gevraagd de stichting als gesprekspartner in het overleg over een dierenasiel te willen accepteren. Bezwaarschrift LEIDEN Door de daling van de gemiddelde woningbezetting zal de behoefte aan kleinere woningen steeds groter worden, aldus de werk groep Milieubeheer Leiden in een bezwaarschrift tegen het streekplan Zuid-Holland-West van de provincie. De werkgroep stelt daarin onder meer dat in Den Haag zo'n 65 pro cent van de huishoudens in de toe komst uit één of twee personen zal bestaan. Door deze maatregelen kan de gemeente Den Haag in 1990 193.000 woningen tellen tegenover de door de provincie geraamde 187.000. De werkgroep wijst in het bezwaar schrift de bouwlocatie Leidschen- dam-oost af, omdat een dergelijk ge bied teveel ingeklemd wordt door snelwegen en Ypenburg. Eerder wordt gedacht aan een klein deel van het tuinbouwgebied van Wate ringen, een dichter bebouwde wijk Zoetermeer-zuid en de bouw van Zoetermeer-noord. AR-kandidaten DEN HAAG Drs. T. Spaan (65) uit Voorburg staat bovenaan de kandi datenlijst van de ARP voor de ko mende statenverkiezingen in Zuid- Holland. De kandidaten zullen wor den ingebracht in de CDA-fractie. De lijst is verder samengesteld met ir. W. Brink uit Schoonhoven op de tweede plaats en verder L. W. J. van Atten (Rotterdam), H. A. van der Meer (Numansdorp), J. van Katwijk (Schiedam). A. D. Viezee (Streef kerk), A. Platteel (Den Haag). J. Wijnstok (Vlaardingen), ir. P. W. Ma- DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren een amendement van D'66 verworpen dat aan de nieuw te vormen Westfrlese gemeente Op meer een andere naam, Meerwoud wilde geven. Naast D'66 stemde al leen de PPR voor dit amendement. Hoewel ook de andere Kamerfrac ties de naam Meerwoud best een goede naam vonden, vonden zij het toch juister een eventuele naamsverandering over te laten aan de straks te kiezen gemeenteraad van Opmeer. ris (Zoetermeer) en P. W. Blokland (Groot Ammers). Verkeer Den Hoorn DEN HOORN De bewoners van Den Hoorn menen dat de verkeers problemen in hun dorp niet opgelost kunnen worden zonder de aanleg ■van een rondweg. Deze week kwam deze gedachte tot uiting op een hoor zitting. Vooral het lawaai en de stank bezorgen de inwoners van Den Hoorn veel overlast. advertentie a.s. zaterdag verschijnt weer in deze krant de advertentierubriek Geldzaken komt eenmaal per twee weken op zaterdag. Geld nodig? Kijk zaterdag in deze krant! Adverteerders die belangstelling hebben voor deze rubriek kunnen informatie krijgen onder telefoon nummer '010-11.57.00. Vragen naar Nelleke Brink. Het nieuwe viaduct over de Oegstgeesterweg en de Haarlemmer Trekvaart krijgt al meer gestalte. Het NZH-gebouw wordt binnenkort gesloopt om het doortrekken van het Alphense perron mogelijk te maken. De nieuwbouw verrijst een paar meters voor het huidige gebouw. Met dat eerste Is men in Leiden niet zo gelukkig de gemeente telt al een flink aantal bewoners die elders hun werk vinden en voelt er niet veel voor nog meer forenzen onder zijn bevolking te krijgen. Nieuwe bedrijven, met name in de kanto rensector. zijn echter welkom, al is de ruimte die Leiden hen kan bie den beperkt Een eind vorig jaar door de afdeling economische aan gelegenheden van het stadhuis ge publiceerde nota leerde dat Leiden gro'e behoefte aan kantoorruimte heeft Lelden lag voor wat betreft de werkgelegenheid in de kanto rensector flink achter, zo meldde de ambtelijke nota. Ter illustratie werd gewezen op de stroom van 19 000 Leidenaren die zich iedere morgen richting Den Haag reppen. In de ambtelijke nota sprak men zich uit voor de bouw van een kan torencentrum op het Schutters veld. een nog onbebouwd stukje Leiden in de directe omgeving van het station. Kantoren Bouw van kantoren op die plaats is zeer aantrekkelijk, want met de Schiphollijn zit men zó in Amster dam of Den Haag, zo redeneerden de Leidse gemeenteraadsfracties van VVD en CDA. Bleijie (CDA) drong bij de bespreking van de bovengenoemde nota aan op het aantrekken van grote kantoorge bouwen. Hij dacht daarbij met name aan een ministerie. Tijdens de behandeling van de structuurschets voor de binnen stad afgelopen maand werd beslo ten het Schuttersveld in fasen in te vullen met kantoren, woningen en bedrijven. Een voorstel van Van Duijn (VVD) om het creeëren van werkgelegenheid aldaar voorrang te geven werd verworpen. Geen en kele raadsfractie zette echter vraagtekens achter de wens om kantoren te bouwen op het Schut tersveld. Veranderingen Hoe groot de gevolgen van de Schiphollijn voor Leiden zullen zijn is nog niet duidelijk. Voorlopig wordt er op en rond het station hard gewerkt om alles in 1981 ook inderdaad rijklaar te hebben. Het Leids station zal dan ingrijpend veranderd zijn: alle perrons onder gaan. met het oog op de grotere hoeveelheid reizigers die verwacht worden, een flinke uitbreiding. Mo menteel worden de perrons allen voorzien van roltrappen, waardoor de bereikbaarheid verbeterd wordt. Ook het „dak" van het station zal een uitbreiding ondergaan. Inmiddels is al een groot deel van het zogenaamde „Alphense per ron" klaargekomen. Dit perron, voor reizigers richting Utrecht, moet echter nog verder worden doorgetrokken. Gevolg daarvan is dat het gebouw van de busmaat schappij NZH moet verdwijnen. De busmaatschappij krijgt op bijna dezelfde plaats, wat verder van de perrons, een nieuw gebouw van drie verdiepingen. Het nieuwe kan toor meot een jaar na de sloop van het oude klaar zijn. De NZH zal zich zolang moeten behelpen met noodgebouwen op de eerste bus- perrons en in het stationsgebouw Restauratie NZH Met de sloop van het oude gebouw verdwijnt ook de restauratie van de NZH. waarvoor in de nieuwbouw geen plaats is ingeruimd. Daarvoor komen terug afgesloten en ver warmde hokjes op het Stations plein en aan de Stationsweg. Het Maredijkviaduct over de Oegst geesterweg en de Haarlemmer Trekvaart is niet breed genoeg om in de toekomst ook nog eens de nieuwe spoorverbinding te verwer ken. Er wordt nu een nieuw viaduct tegenaan gebouwd, wat allemaal gebeuren moet zonder dat het ver keer er hinder van heeft. In augus tus moet dit onderdeel van de grootste naoorlogse klus van de Nederlandse Spoorwegen klaar zijn. Perron» worden opengebroken voor de aanleg van roltrappen. WOENSDAG 25 JANUARI 1978 Trouw/Kwartet H 6 door Adr. Hager Van een onzer verslaggevers LEIDEN De aanleg van de Schiphollijn. de nieuwe spoorver binding tussen Amsterdam en Den Haag. kan voor de gemeen te Leiden een aantal gunstige gevolgen met zich meebrengen. De gemeente wordt, zo is de algemene verwachting, zeker aantrekkelijker als woonplaats en als vestigingsplaats voor bedrijven. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De directie van de Taxi Centrale Rijswijk heeft benadrukt dat een samenwerking tussen de taxibedrijven in de regio Den Haag in de eerste plaats moet uitgaan van de ondernemers zelf Donderdag is er op het Haagse stadhuis een gesprek tussen de taxibedrijven van Den Haag, Rijswijk en Voorburg. De moeilijkheden in de taxiwereld zijn gisteren onderwerp van gesprek geweest tussen bestuurders en amb tenaren uit de regio De Haagse plaatsvervangend verkeerswethou der Hardon. burgemeester Groshei de van Rijswijk en ambtenaren uit de regio. De Haagse plaatsvervan gend verkeerswethouder Hardon. burgemeester Grosheide van Rijs wijk en ambtenaren van de gemeen te Voorburg hebben afgesproken dat er voor de zomer een rapport op tafel moet liggen waarin wordt aangege- ROTTERDAM In een brief aan de ministers van CRM en van volks gezondheid en milieuhygiëne heeft het in Rotterdam gevestigde Aktie- komitee Pro Gastarbeiders gepleit voor een grondige verbetering van de opzet van het tolkencentrum Zuid-Holland Pro Gastarbeiders memoreert de gang van zaken in Amsterdam, waar een goede tolken- piketdienst functioneert Vooral zijn er in Rotterdam moeilijkheden met tolken, als een vreemdeling met de justitie in aanraking komt. Pro Gastarbeiders behelpt zich met bui tenlanders. die Nederlands spreken en hun werk ais vriendendienst ver richten Een van de moeilijkheden is. aldus Pro Gastarbeiders, dat de buiten landse werknemers als zij een tolk nodig hebben, geen vertrouwen stel len in de officieel ter beschikking gestelde tolken, die, zo menen deze werknemers, hun leven niet kennen Drie jaar cel voor doodslag DEN HAAO (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft de 35-Jarige auto handelaar J. P. S. uit Den Haag wegens doodslag veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier van Justi tie had vijf jaar geëist. De verdachte schoot op 9 oktober in zijn woning de 23-jarlge sloper J W. B.xiood. De sloper was met een kennis bij S. op bezoek gekomen. Ze hadden ruzie, onder andere omdat B. zich onbe hoorlijk zou hebben gedragen tegen over de vrouw van S De verdachte verklaarde dat hij in paniek op B. had geschoten De rechtbank hecht te daaraan geen geloof, omdat hij zeven maal raak schoot. ven op welke manieren er kan wor den samengewerkt tussen de taxibe drijven uit de drie gemeenten. Directe aanleiding tot het overleg zijn de ongeregeldheden die zich de afgelopen weken hebben voorge daan tussen Haagse en Rijswijkse chauffeurs. Een deel van de Haagse chauffeurs vindt het onjuist dat hun Rijswijkse collega's klanten in Den Haag bedienen De Taxi Centrale Rijswijk heeft echter het volste recht om klanten in Den Haag te werven, zolang dat maar via de tele foon en de mobilofoon gebeurt. Het is voor Rijswijkse chauffeurs alleen verboden om binnen de gemeente grenzen van Den Haag zogenaamde ..opstappers" op te pikken. De chauf feurs beweren dat de Rijswijkers wel degelijk passagiers van straat mee nemen. Ontslagen Rijswijkse chauffeurs ontkennen dat. De directie van de TCR zegt zelfs: „Als wij merken dat een chauf feur van ons bedrijf in Den Haag een passagier van straat oppikt, wordt hij op staande voet ontslagen." Een Rijswijkse chauffeur van dit bedrijf verklaarde gisteren desgevraagd: „Wij hebben helemaal geen opstap pers nodig om in Den Haag aan werk te komen. Ik krijg genoeg Haagse klanten aangedragen via de mobilo foon van de Rijswijkse centrale." Ook de chauffeur zei zich er van bewust te zijn dat hij bij de TCR ontslagen zou worden zodra hij bui ten de gemeentegrenzen van Rijs wijk ..opstappers" zou meenemen. Nog even voor de duidelijkheid: sinds 1975 ls het wettelijk toege staan dat taxi's buiten de gemeente grenzen werken. Het is voor een taxi uit een andere gemeente slechts ver boden om in de buurt van drukke punten zoals stations en theaters op „loslopende" klanten te wachten. Het is volkomen legaal wanneer een Rijswijkse taxi in Den Haag blijft wachten op een (Rijswijkse) mobilo- foonoproep voor een rit in Den Haag. Door de wet van 1975 zijn vooral de grote steden de dupe geworden, vindt directeur W van Oyen van de Haagse Taxi Telefoon. „Het zal onze chauffeurs een zorg zijn wanneer een taxi uit een buurgemeente een klant naar Den Haag brengt en er daarna weer één mee terug neemt naar <of in de richting van) die rand gemeente. De pijn begint echter wanneer zo'n vreemde taxi hier in de stad blijft rondrijden. Vooral de Rijswijkers hebben daar een handje van." Verschillen Tussen de HTT en de RTC zijn een aantal fundamentele verschillen. Zo'n 350 taxi's in Den Haag krijgen hun opdrachten binnen via de HTT. De RTC heeft de beschikking over 45 wagens. De HTT is een stichting die werk levert aan zowel „eigen rijders" als aan een paar grote Haag se bedrijven die chauffeurs in dienst hebben. De RTC is een zelfstandig bedrijf, met chauffeurs in loon dienst. De RTC beschikt al enkele jaren over een mobilofooncentrale die gesmeerd loopt. De meeste Haagse taxi's hebben ook zo'n appa raat. maar kunnen daar nog niet optimaal gebruik van maken omdat de centrale van de HTT nog niet voldoende gemoderniseerd is. Daar komt volgende maand verandering in wanneer de HTT ook over moge lijkheden gaat beschikken om alle wagens per mobilofoon naar de klanten toe te sturen. Wachttijden kunnen daardoor verkort worden, zodat de Haagse chauffeurs in ieder geval op dat gebied kunnen optor nen tegen de service van hun Rijs wijkse collega's. Wellicht dat dat de broodnodige rust in het taxibestel wat ten goede komt. Ontsnapte gevangene in Den Haag gepakt DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft in die stad de 25-jarige Hagenaar J. T aangehouden. Hij was 20 september met twee andere mannen gevlucht uit het Huis van Bewaring te Haarlem. Hij zat daar in voorarrest omdat hij zou hebben meegedaan aan een serie antiekdief stallen, waarbij de totale waarde van de buit zeven en een half mil joen gulden was. Bovendien moest hij een straf uitzitten voor gewapen de roofovervallen in Den Haag en omgeving. De politie had het ver moeden dat hij bij zijn 28-Jarige vriendin in de Kootwijkstraat ver bleef. Toen politiemensen aanbel den, sprong T. aan de achterkant van de woning op de eerste etage in een tuin. Na een langdurige en wilde achtervolging kon de politie hem pakken. Ook de vriendin werd aan gehouden, omdat zij ervan wordt verdacht „een door de Justitie ge zochte persoon te hebben verbor gen". aldus de politie, maar ook om dat zij van heling wordt verdacht. Haar zuster uit Rijswijk werd ook aangehouden, omdat zij eveneens meer zou weten van het helen van goederen. DEN HAAG Mozart en zijn leer linge Barbara Plyer gaven op 10 juni 1784 een concert te Döbling. Het programma van dit gezamenlijke optreden is bewaard gebleven en het was dan ook een alleraardigste ge dachte om hiervan een replica te geven. Het Amsterdams Sinfonietta gaf aan deze gedachte gisteravond gestalte in de Nieuwe Kerk in de serie kamerorkesten. Het is jammer, dat het programma blad niet meer informatie verschaf te over de historie van dit concert. Een tekortkoming is echter dat slechts enkele bezoekers over zo'n programmablad konden beschik ken. Waarom dan in een dergelijk geval geen mondelinge toelichting geven? Mar ja Bon was de soliste in het pianoconcert in G, KV 433. dat Mo zart twee maanden voor dit concert in Döbling componeerde. Over mo derne muziek gesproken! De soliste behaalde op achttienjarige leeftijd het solistendiploma met onderschei ding. daarna studeerde zij onder an dere in New York en Boedapest. Marja Bon gaf een kernachtige, le vendige en gloedvolle weergave, harmonieus begeleid door het en semble onder leiding van Huub Ker- stens. Theo Bruins vertolkte met Rob Vis ser, hobo. Sjef Douwessen, klarinet. Hans Dullaart. hoorn, en Johan Steinman, fagot, het pianokwintet in Es, KV 452, dat ook al in datzelfde jaar 1784 werd gecomponeerd. De vijf instrumentalisten gaven een ju weel van een uitvoering. Bruins be wees andermaal een pianist van uit zonderlijk gehalte te zijn. Marja Bon en Theo Bruins speelden ten slotte de sonate voor twee piano's in D. KV 448 in 1781 te Wenen gecomponeerd. De artistieke gedachte was geslaag der dan de akoestische realiteit. Ruime buit uit kleedkamers gestolen DEN HAAG (ANP) De 21-jarige loswerkman J. de V. uit Den Haag heeft bij de politie in zijn woon plaats bekend dat hij in de afgelo pen vier maanden zeker twintig dief stallen uit kleedkamers in sporthal len heeft gepleegd, niet alleen in Den Haag maar ook in omliggende gemeenten. Voor 20.000 gulden aan geld, horloges, portefeuilles en rin gen had hij uit zakken en kastjes gehaald. Ook had hij tweemaal een /j inbraak gepleegd in een nachtclub in Scheveningen waar hij een poosje als portier had gewerkt. Hij nam daar grammofoonplaten mee en leegde de speelautomaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6