Rietkerk de tevredenheid zelve De tekening van een lezer Trouw commentaar I WAO-bezuiniging (1) Nieuwe fractieleider VVD wil partijbeleid nieuwe inhoud geven WAO-bezuiniging (2) VERKÏÊZtWGFV/ OP CHILEEW »De neki/itsteken" Kleine adempauze geen slaap? dan niet naar bed smartegeld adm. medewerk? jaloers héél klein halt pech WOENSDAG 25 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Staatssecretaris De Graaf van socia le zaken wil in zijn studie naar mogelijke bezuinigingen in de soci ale sector ook betrekken de moge lijkheid om het maximum van de WAO-uitkeringen voor arbeidson geschikte werknemers wat lager te stellen dan 80 procent van het laatstverdiende loon. Dit standpunt van de staatssecretaris is op zich niet onverstandig. Wanneer ieder een zou mogen vertellen op welke onderwerpen beslist niet bezuinigd mag worden, zou er spoedig geen enkele onderwerp meer over zijn. Het is daarom beter eerst alle mo gelijkheden op een rijtje te zetten, en dan pas te bezien welke er beho-' ren af te vallen. Toch was het beter geweest wan neer de staatssecretaris ervan had blijk gegeven zich bewust te zijn van de voorgeschiedenis rond de WAO-bezuiniging. Het gaat hier om een groep van honderdduizen den Nederlanders die, meestal zeer tegen hun zin, zijn buitengesloten uit het arbeidsproces. Voor hun i inkomen zijn zij geheel afhankelijk van de overheid. Zij kunnen hun positie niet verbeteren door avond studie, door harder werken, door te solliciteren, of door via een vak bond te ijveren voor verbetering van CAO's. Vooral door deze overwegingen was het kabinet-Den Uyl geleidelijk tot de overtuiging geraakt dat de WAO-bezuiniging minder wense lijk is. Dat kwam naar buiten toen de premier vlak voor de verkiezin gen meeceelde dat zijn kabinet- PvdA, CDA, D'66, PPR had besloten af te zien van de WAO- bezuiniging. De lijsttrekker van de VVD bleek toen achter de inhoud van dit besluit te staan. Algemeen is toen de conclusie getrokken dat de WAO-bezuiniging „dus" van de baan is, wat voor kabinet er ook zou komen na 25 mei. Het nieuwe kabinet kan nu best tot de conclusie komen dat er om wat voor redenen van meer of minder catastrofale aard dan ook, niet zal mogen worden voldaan aan stellige verwachtingen die, zo kort voor verkiezingen, bij een grote groep afhankelijken zijn gewekt. Maar dan moet het kabinet in zijn over wegingen wel het feit van die ver wachtingen betrekken. De staatsse cretaris kan aan dat feit niet voor bijgaan, ook al is hij persoonlijk niet bij het wekken van die ver wachtingen betrokken geweest. Met de komst van een nieuw kabi net zijn nieuwe onzekerheden over het te voeren beleid overmijdelijk. Dat geldt ook voor de onderwerpen van bezuinigingen. Een nieuwe- ploeg mag even de tijd hebben de zaken eerst te overzien. Wel had het kabinet veel onnodige onzeker heid kunnen voorkomen door alvast enkele algemene uitgangspunten aan te geven waaraan het bezuini gingsbeleid zal moeten voldoen. CDA-fractieleider Aantjes heeft als zo'n uitgangspunt genoemd: wat de koopkracht van de laagstbetaalden betreft moet geen onderscheid wor den gemaakt tussen actieven (wer kenden) en niet-actieven (mensen met een uitkering). Dit uitgangs punt zal naar onze mening echter niet alleen moeten gelden voor de laagstbetaalden, maar ook voor de wat hogere inkomensgroepen. Ui teraard houdt dit uitgangspunt in dat de inkomens van de actieven zo weinig stijgen dat de economie het kan trekken om de niet-actieven gelijke pas te laten houden met de actieven. Het kabinetsbeleid zal de sociale partners moeten stimuleren en in staat stellen om een dergelijke inkomensontwikkeling gestalte te geven. door P. L. van Enk en J. van Workum DEN HAAG Ik zie werkelijk niet waar wij te veel zouden hebben ingeleverd, ik zou niet weten hoe en waar. Met deze licht verbaasde uitroep reageert de nieuwe politieke leider van de WD, mr J. G. Rietkerk, wanneer hem wordt voorgehouden dat het CDA tijdens het debat over de regeringsverklaring van het kabinet Van Agt het kabinetsbeleid heeft geannexeerd. overheid. Dat is een heel ander ver haal dan dat van de PvdA. met zijn collectivisering en socialisering. En ook in de kwestie van de koppe ling van de sociale minima aan het netto minimumloon ziet Rietkerk winst voor de WD: „Ik zei: laten we die zaak bespreekbaar houden, en de koppeling niet tot een heilige koe verklaren. Welnu, het kabinet heeft nu als duidelijk voornemen om het minimumloon meer in de pas te hou den met de cao-lonen. Tot nu toe slopen er allerlei verhogende ele menten in het minimumloon. En op de tweede plaats zal de koppeling worden opgeschoond, dus bepaalde oneigenlijke elementen in de stij ging van het minimumloon worden niet meegenomen in de koppeling. Twee belangrijke bijstellingen in onze richting." Maar het plan voor die opschoning is al in 1976 door het kabinet-Den Uyl aangekondigd, en nog in okto ber vorig jaar liet dat kabinet aan de SER weten te willen afzien van ex tra verhoging van het minimumloon voor de komende drie jaar. Rietkerk ontkent dit niet. „Het vori ge kabinet heeft wel veel geschre ven, maar weinig gedaan. Van die opschoning is toch ook niets terecht gekomen? Ik vroeg de zaak be spreekbaar te houden, zonder met een voor asociaal te worden uitge scholden. Wij bepleiten versterking van de economie, van het econo misch draagvlak. Daarvoor zijn om buigingen (bezuinigingen) nodig. Juist ook om het stelsel van sociale zekerheid ^te kunnen handhaven. Algemeen is in de publiciteitsmedia het commentaar geweest dat de frac tieleider van het CDA in de Tweede Kamer, Mr W. Aantjes, tijdens het debat wel erg zwaar de nadruk heeft gelegd op de continuïteit van het regeringsbeleid op de voortzetting van het beleid-Den uyl waarvoor hij als leider van de ARP medeverant woordelijkheid heeft gedragen. Maar ook van de kant van het kabinet ontbreekt het niet aan verzekerin gen dat de lijn-Den Uyl zal worden doorgetrokken: premier Van Agt zelf heeft het toen het ging over de sociale minima met zoveel woor den gezegd, Albeda heeft zich in de zelfde zin uitgelaten en ook minister De Koning (ontwikkelingssamen werking) heeft laten weten dat de koers van zijn voorganger Pronk zal worden voortgezet. Wie na dit alles verwacht dat de WD-voorman streng en geladen ver langt dat recht zal worden gedaan aan de eisen die zijn partij in haar oppositie tegen het kabinet-Den Uyl heeft gesteld, komt bedrogen uit. Rietkerk blijkt de tevredenheid zel ve als hij terugkijkt op het Kamerde bat. Het kabinet zegt hij rea geerde soepel en verstandig op de wensen die uit de Kamer werden geopperd: men moet toch zien dat achter de regeringsverklaring en de nadere toelichting van de premier daarop een regeerakkoord staat dat» zeer afwijkt van dat van PvdA, D'66 en CDA. Niemand kan in een coalitie voor honderd procent zijn zin krij gen en verder hoeft niet alles tegelijk en ineens te geschieden. Je stapt in een rijdende trein. Dan is het niet vreemd dat een aantal zaken wordt voortgezet en overgenomen. Maar het CDA is niet de enige fractie die het kabinet steunt, wij doen het ook en nog wel in een gelijkwaardige verhouding. Er is een regeerakkoord dat duidelijk van het andere ver schilt en dat zal het kabinet moeten uitvoeren, zo verduidelijkt Rietkerk zijn positie. Ik vind helemaal niet dat de WD er zo bekaaid van af is gekomen in het Kamerdebat, vindt Rietkerk. Neem nou het begin van de regeringsver klaring, waar het nieuwe kabinet zijn visie geeft op de rol van de Gijzeling Er is nu een open. duidelijk streven van de vakbeweging naar matiging van inkomens. Tegen die achter grond zegt het kabinet: wij willen de koppeling handhaven. Wel, zeg ik dan, als jullie denken dat dat nu kan, dan wacht ik de ombuigings plannen wel af. Dan zal de juni-nota (de nota met bezuinigingsplannen) uitsluitsel moeten bieden," aldus Rietkerk. Ook de WD-fractieleider betoogt nu dat de regering matiging van de lonen moet bevorderen. „Er is een Mr. J. G. Rietkerk nationale koek, die je maar één keer kunt opeten. Als de lonen explosief stijgen, komen de sociale uitkerin gen in gevaar. Daar is iedereen het wel over een. Naarmate de een ex pandeert, kan de ander minder hebben." Maar Rietkerk voelt niets voor het idee van prof. Wolfson, om een pak ket bezuinigingen op sociale uitke ringen klaar te leggen, dat automa tisch in werking treedt naarmate de lonen te hard stijgen. De trekkers van een uitkering worden dan als het ware gegijzeld door de regering, om de werknemers en inkomens trekkers onder druk te zetten. Riet kerk: „De overheid heeft een eigen verantwoordelijkheid voor het loon- gebeuren. Ze moet erop letten dat andere voorwerpen van zorg niet in de knel komen. De loonvorming moet bij voorkeur aan het bedrijfs leven worden overgelaten, maar de overheid mag niet passief terzijde staan. Er mag geen ontwikkeling ontstaan waardoor de sociale voor zieningen en de collectieve sector in de knel komen". Is dat niet in strijd met de WD- slogan voor de verkiezingen dat niet de burgers, maar de overheid zelf de broekriem moet aanhalen? Riet kerk: „Nee. Maar de afgelopen vier jaar heeft de overheid de economi sche groei volledig naar zich toe getrokken. Vooral de eerste twee jaar van het kabinet Den Uyl stegen de collectieve uitgaven zeer sterk. Wij willen nu beslist niet dat we vervallen in het andere uiterste, dat nu de overheid niets meer krijgt van de groei en de particuliere sector alles. Wij willen dat de groei zo wordt verdeeld dat de overheid er zo'n 59 procent van krijgt, gelijk aan het beslag dat de overheid nu al legt op het totale nationale inkomen. Stabilisatie dus van dit beslag". Daarom moet nu ook in WD-ogen de koers voor de lonen zijn dat al leen prijscompensatie wordt gege ven. „Als er weer meer groei in de economie komt, kan er eventueel weer wat meer." Daarom vindt ook de nieuwe WD-leider het een welko me en „zeer constructieve zaak" dat de vakbonden voor 1978 geen ande re loonsverhoging dan initieel had den gevraagd. Polarisatie Nog even terug naar het Kamerde bat van vorige week. Rietkerks te vredenheid wordt ook gevoed door dat dit debat heeft beantwoord aan zijn hoop dat er niet op polarisatie zou worden gespeeld. Hij herinnert eraan dat al vele maanden geleden binnen zijn eigen partij de koers van polarisatie tegenover de PvdA ter discussie is gesteld en dat nog onder leiding van Wiegel en voordat de WD gelegenheid kreeg op de formatie in te haken op een zake lijker houding is overgegaan. De WD-fractie heeft bij Den Uyl een zelfde opstelling herkend: de bereid heid het beleid inhoudelijk door te praten. Deze meuwe houding zal wat Riet kerk betreft nog niet spoedig tot nieuwe coalities kunnen leiden. Hij zegt: „We hebben nu een akkoord met het CDA en wij van onze kant zullen er alles aan doen om het mo gelijk te maken dat het kabinet slaagt. Maar wat de langere termijn betreft zou ik het goed vinden als de drie politieke hoofdstromingen in de coalities onderling uitwisselbaar zouden zijn." Rietkerk tekent hier intussen bij aan dat deze inwissel baarheid nu nog niet mogelijk is. gezien „het fundamentele verschil tussen de maatschappijvisie van de PvdA en die van de WD" en dat de PvdA haar radicaliserende voet zou moeten verlaten. In hoeverre heeft de WD met de komst van Rietkerk een nieuw ge zicht gekregen? Hijzelf zegt dat zijn voorganger Wiegel zich sterk en met groot succes heeft gericht op het veroveren van nieuw terrein en op het doorstoten van het bereik van de partij naar de rijen van de gewo ne man, die zich volgens Rietkerk door Wiegel sterk aangesproken heeft gevoeld. Hij meent dat nu de tijd is gekomen om het beleid van de partij nieuwe Inhoud te geven in een modern perspectief. De WD zal gaan proberen te komen tot een heroriëntatie van haar visie en daartoe komt het buitengewoon gelegen dat Den Uyl Wiegel de rege ringsverantwoordelijkheid als het ware in de schoot heeft geworpen. Daardoor kon de volkstribuun Wie gel doorstromen naar het kabinet en krijgt de bedachtzamere Rietkerk de gelegenheid tot consolidatie en verdieping. Een regisseur had het niet beter kunnen verzinnen. „Een onverwachte situatie," zoals Riet kerk het zegt. Tekeningen, bijjroorkeur in liggend lormaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten De depressie midden op de Noordzee die maandagavond tijdelijk storm veroorzaakte uit het zuiden, heeft zachte oceaan- lucht naar onze omgeving ge bracht. De thermometer in Roosendaal reikte gistermiddag tot acht graden, bepaald een hoge temperatuur voor deze tijd van het jaar, waarin volgens langjarige gemiddelden het kwik juist aan de lage kant be hoort te zijn. Het ziet ernaar uit dat we de eerstkomende dagen binnen het beheer blijven van Oceaanlucht, die de thermome ter gemakkelijk tot zes k zeven graden kan doen oplopen. Er is namelijk niet één depressie in het spel maar er zijn er meer. Ten zuiden van IJsland wordt vandaag alweer een volgend mi nimum verwacht, afkomstig van de zuidpunt van Groenland, uit gediept tot 978 millibaar. Deze depressie vertoont ook al be langstelling voor de omgeving van Schotland. Voor hij op het weer in ons land kan gaan inwer ken passeert er eerst een rug van wat hogere druk. Het is een vrij zwak geval maar het systeem kan toch bewerkstelligen dat het vandaag met de buien wel meevalt en dat er opklaringen zijn. De wind, die gisteren uit zuid tot zuidwest waaide, zal vandaag uit west tot noordwest binnen komen, maar vervolgens op nieuw een krimping naar zuid west vertonen. En dit houdt dan verband met het storingsfront van de eerder genoemde IJs landse depressie. Deze doet de kans op regen toenemen, moge lijk al vandaag later op de dag in het uiterste westen en noord westen en anders morgen. Na de regen van donderdag zal het ook vrijdag nog wisselvallig en on standvastig zijn met een toene mende kans op een bui en ver volgens gaat onze aandacht uit naar het weer tijdens het week einde. Op de Engelse prognosekaarten voor donderdag en vrijdag is enig geschuif te merken van een Noordpoolhogedrukgebied langs de oostkust van Groen land in zuidelijke richting. Het lijkt er een beetje op of dit maxi mum probeert toenadering te verkrijgen tot een Azorenhoge- drukgebied, dat herhaaldelijk een vinger in noordelijke rich- opklaringen \Lf~ ting steekt. Lukt dit en komt er een brug van wat hogere druk tot stand, dan zal de wind zater dag na wegtrekken van de Schotse depressie naar het oos ten of zuidoosten noordelijk worden en krijgen we weer wat versere lucht van polaire oor sprong binnen wellicht verge zeld van enkele gure buien van hagel of sneeuw. Zou deze brug van hoge druk zich al versterkend ook later in onze omgeving ophouden dan kan dit betekenen een grotere kans op lichte vorst in de nacht en ochtend bij verregaande op heldering. Maar dit is allemaal nog zover af: afgewacht moet worden in de eerste plaats of het contact zoe ken inderdaad lukt en ten twee de of die poging tot een blokke ring wel wordt getolereerd door alweer een volgende depressie nu nog bij Newfoundland, die uitdiepend in de richting van Zuid-Groenland gaat. Het blijft dus een strijd tussen depressies en ruggen van wat hogere druk, waarbij wij de eerstgenoemde Systemen de beste kansen geven ook al vanwege de zeer duidelij ke en langgerekte en krachtige west tot noordwestelijke circu latie in de hogere niveaus over het noordelijk deel van de Oce aan tot over de Noordzee. Zoals regelmatige kijkers naar de Duitse tv wel zullen weten wordt vanaf 2 Januari 1978 elke avond bij het weerpraatje ook een foto getoond gemaakt door de Amerikaanse sateliet NOAA 5. Deze registreert de wolkenvel den vanaf een hoogte van 1515 kilometer en onder een hoek van circa 30 graden. Vanaf herfst 1978 heeft de Duitse tv een nieuw plannetje. Men denkt dan in het weerpraatje te verwerken de elk half uur uitgezonden beelden van de in november 1977 gelanceerde eurosatelliet „Meteosat". max neerslBg Station Weer 7-19 uur Amsterdam regenbui 8 De Bilt geheel bew 8 Declcn regenbul 7 Eelde regenbul 7 Eindhoven regenbul 8 Den Helder regen 6 Rotterdam regenbul 8 Twente geheel bew 8 Vlissingen regenbul 8 Zd Limburg geheel bew 9 Aberdeen regenbui 5 Athene zwaar bew 11 Barcelona licht bew. 18 Berlijn regen 4 Bordeaux 13 Brussel geheel bew 9 Frankfort Geneve weerlicht 9 Helsinki geheel bew 2 Innsbruck regen 8 Klagenfurt geheel bew 2 Kopenhagen sneeuw 2 Lissabon motregen 10 Locamo regen Londen hall bew Luxemburg snet-wbul 7 Madrid geheel bew M Malaga hall bew 18 Mallorca zwaar bew IS MUnchen regen 4 Nice licht bew 13 Oslo geheel bew Parijs licht bew 9 Rome geheel bew 13 Spilt geheel bew 9 Stockholm sneeuw 0 Wenen geheel bew 2 Zürlch regen 7 11 HOOGWATER donderdag 26 janu ari. Vlissingen 3.11-15.31. Haring- vlietsluizen 3.26-1538. Rotterdam 5.05-17.38, Scheveningen 4.28-16.36, IJmuiden 502-17.10, Den Helder 9 07-21.12, Harlingen 11.32-23.24. Delfzijl 0.56-13.24 Nogal wat mensen worstelen met slaapproblemen. Of ze slapen slecht, of ze slapen redelijk, maar staan nog vermoeider op dan ze er in gegaan zijn, of ze kunnen hele maal niet in slaap komen. In Ame rika houden ze er speciale slaap- instituten op na, waar ze proberen de wakkere problemen op te lossen. Vaak brengen de slechte slapers er een nachtje door en dan komen de slaap-deskundigen meestal al gauw achter de oorzaak van de moeilijkheden. Een van de voortrekkers op dat' gebied is dr. Richard R. Bootzin die aan de Northwestern University in Evanston in de staat Illinois ver bonden is. Hij geeft zijn patiënten individuele adviezen die meestal groot succes hebben. Zijn goede raad voor een man die ook zo moei lijk in slaap kon komen en op 't laatst helemaal op was, is waard om doorgegeven te worden aan diens lotgenoten. De man in kwes tie ging al meer dan vier jaar trouw om middernacht naar bed, maar kon al die jaren nooit vóór vieren in slaap komen. Uiteindelijk klom hij er dan maar uit en ging televisie kijken dat kan in Amerika altijd wel. Dr. Bootzins adviezen voor zul ke mensen, zoals ze in de Washing ton Post staan: ga pas naar bed als je echt slaap krijgt. En dan niet piekeren, lezen, t.v. kijken of naar de radio luisteren, maar gewoon omdraaien en proberen te slapen. Lukt dat niet snel genoeg, ga er dan uit, ga lekker ontspannen in de huiskamer zitten en ga pas weer naar bed zodra je het gevoel krijgt er slaperig genoeg voor te zijn. Net zolang herhalen, zegt dr. Bootzin, tot het lukt. Wat je ook doet, maak er geen torenhoog probleem van en denk vooral niet dat slaappillen een geneesmiddel zijn. Slapeloos heid is niet meer dan een symptoon van een probleem waarvan de dok ter de oorzaak moet kunnen ach terhalen. Die oorzaak moet gene zen worden, niet de slapeloosheid. Veel mensen, aldus de zegsman van de Washington Post. slapen ver schrikkelijk onrustig. Je hebt er die zich aldoor om en om gooien, aan één stuk door liggen te woelen of hun benen niet stil kunnen houden. Op die manier rust Je natuurlijk niet best uit en bij het opstaan zijn zulke slapers dan ook doodop. Ze hebben geen idee hoe dat komt, want desondanks hebben ze een uur of acht vast geslapen. Zo'n pa tiënt kregen ze eens in een van de Amerikaanse slaap-klinieken: een man die al twintig jaar uitgeput opstond, hoewel hij altijd onmid dellijk in slaap viel en acht uur lang doorsliep. En toch elke ochtend hetzelfde liedje: een gevoel of hij een zware werkdag achter de rug had, de hele dag knorrig en snel geïrriteerd, een chagrijn voor colle ga's en gezinsleden. Duizenden dol lars had hij al besteed aan dokters, maar niemand kon achter de oor zaak komen. Eén nacht in de slaap- kliniek deed wonderen. Terwijl hij sliep werd hij door camera's geob serveerd en wat bleek? In die ene nacht hield de man honderden ke ren abrupt op met ademhalen, hap te dan naar lucht met een enorme snurk en ademde heel even weer normaal, waarop het spelletje op nieuw begon. Hij kreeg een klein buisje in zijn luchtpijp, dat hij overdag afsloot en waardoor hij 's nachts ademhaalde. Minstens vijf tigduizend Amerikanen lijden aan dezelfde kwaal, of ze hebben last van slaap-aanvallen, die hen op straat, aan tafel of achter het stuur overvallen. Het grootste probleem is, zeggen de experts, dat de meeste huisartsen niet op de hoogte zijn van de aard van slaap- of slapeloosheidsproble men van hun patiënten. Ze zouden ze ef anders meestal wel vanaf kun nen helpen. Veel te snel, zeggen de medici uit de klinieken, schrijven ze slaappillen voor, terwijl de pa tiënt die in de meeste gevallen niet nodig heeft: „Er is meestal niets met zulke patiënten mis. Vaak heb ben ze eenvoudig minder slaap no dig dan een ander". De kat van de buren neergescho ten? Dat zou dan een kleine hon derdduizend gulden kunnen kosten als u naast de familie Sturm in de Amerikaanse plaats Metairie (Loui siana) zou wonen. Die had een kat die Felix heette en heeft nog steeds een boze buurman die volgens de Sturms hun lieve dier met een ka rabijn heeft aangeschoten. On danks onmiddellijk operatief in grijpen stierf de kat twee dagen later. Daarop nam het ontkaterde gezin een rechtsgeleerde in de arm, die namens de Sturms een eis tot schadevergoeding heeft ingediend. Het bedrag van een ton is zorgvul dig opgebouwd uit onderdelen als vergoeding van leed en pijn voor de gezinsleden bij en vlak na het neer schieten van Felix, bij zijn operatie en zijn dood 25.000 -) smartegeld voor derving van Felix' warme lief- Liatat la bal bait MAVO VXAO diplom* LMftljd pi. 17-tO uur. Dat je boven de veertig, of tegen woordig eigenlijk al boven de vijfen dertig, moeilijk meer aan de slag komt, is bekend. Hoe jonger de nieu we kracht, hoe goedkoper. Maar om een meisje te vragen van „plm. 17-20 uur" gaat toch wel wat al te ver. En van die zuigeling wordt dan ook nog verwacht dat ze de telefoon en telex al kan bedienen, de mavo heeft afge lopen, kan typen en de administratie kan voeren. Ze komt blijkens een hier ontbrekend stukje tekst van deze advertentie „in ons kleine ad ministratieve team" te werken. Héél klein dan zeker. de, kameraadschap en gezelligheid (ƒ55.000.-) en dan natuurlijk aan toonbare posten en onkosten voor dierenarts en begrafenis. In juni komt de zaal-Felix voor de recht bank. Al lang verdacht hij zijn vrouw er van Intieme relaties meteen vrijge zel in hetzelfde flatgebouw te on derhouden en op zekere dag hield de 31-jarige Giovanni G. uit Milaan het niet meer uit. Hij moest en zou het zeker weten en dus liet hij zich aan een touw van het vier verdie pingen hoge flatgebouw tot voor het raam van de vrijgezel zakken om zijn vrouws vermoede wanda den met eigen ogen te kunnen aan schouwen. Helaas. HIJ liep te hard van stapel en dus brak het lijntje, letterlijk, en de achterdochtige Mi- lanees kwam tweehoog op een bal kon terecht. Met een gebroken been werd hij daar door de politie vandaan gehaald. Zijn vrouw zat niet bij de vrijgezel. om in zijn vakantiehotel te zoeken, maar tot dusver heeft hij het win nende lot nog niet tevoorschijn kunnen brengen. Jarenlang heeft de 47-jarige bank bedlende Nikos Kiossopoulos uit de Griekse stad Saloniki vurig ge hoopt op de hoofdprijs in de natio nale loterij. Na aankoop van zijn laatste lot was hij met vakantie naar Bulgarije gegaan en toen hij terug kwam bleek hij eindelijk echt anderhalf miljoen gulden rijker te zijn geworden. Tenminste, zo gauw hij zijn lot zou inleveren, en dat heeft hij nog steeds nergens kun nen vinden. De pechvogel is er zelfs voor teruggevlogen naar Bulgarije Met een colonne van achtendertig politiewagens achter zich die ver woede pogingen deden om hen te doen stoppen hebben twee negen tienjarige Westduitse dienstplichti gen een rit van tweehonderd kilo meter in een tank gemaakt. Pas even buiten het plaatsje Wunstorf, in de buurt van Hannover, zetten ze hun voertuig stil, toen een plaatse lijke politieman gewoon een stop teken gaf. Een gevaar voor het ver keer. gaven de militaire autoritei ten later als commentaar. „De Jon gens waren lichtelijk aangescho ten. maar gelukkig hebben ze geen brokken gemaakt. En nog gelukki ger dat er geen munitie aan boord was".

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5