Sahalessy mag voorlopig lin Nederland verblijven Senaat aanvaardt 'Boersma-wetje' CDA overbedeeld met burgemeesters Vandaag beslissing over verblijf Agee Osborne sherry CNV verrast 'Van der Stoel overzag gevolgen niet' ntwoord op asiel-aanvrage kan nog wekenlang uitblijven Felle kritiek raad MHP Flamingo's op Schiermonnikoog Minister Wiegel maakt overzicht voor Tweede Kamer Westduitsland eist beslaglegging op villa Menten ENSDAG 25 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 Van een onzer verslaggevers &SSEN De Zuidmolukker D. Sahalessy (39) mag zich sinds gistermiddag vrij in Nederland wegen. In afwachting van de behandeling van een aanvraag om politiek asiel heeft hij een •mpel in zijn Indonesische paspoort gekregen zonder dat enige voorwaarde is gesteld. iT5, V Lj tei )e heer Sahalessy meldde zich giste- en bij de vreemdelingenpolitie in hAssen Dat gebeurde nadat hij in iktober Indonesië was uitgevlucht.' folgens een door de Zuidmolukse ir emeenschap uitgegeven verklaring noest hij dit wel omdat er sterke anwijzingen waren dat zijn leven in ;evaar zou komen. Sahalessy. die elf gisteren in afwachting van zijn ianvraag geen enkel commentaar wilde geven, is RMS-strijder geweest Dp Ceram. iièlij moest zich de laatste tijd steeds ;u jij de politie melden wegens het maken van een Zuidmolukse ge- ichiedschrijving in opdracht van de universiteit van Ambon. Dit werd door de Indonesische autoriteiten .r als staatsondermijnend beschouwd. ..De generaalsbende achtte dit ge schrift niet in overeenstemming met Nadat hij Indonesië was uitgevlucht ^"men'van^de'Nederlandse reeë- iet door hen gewenste geschiedenis- kwam hij in december via Duitsland rjne verwacht dat deze zich van ziir emoties nauwelijks de baas toen hem op de stoep van het politiebu reau in Assen door ongeveer hon derd Zuidmolukkers het door hem zelf geschreven RMS-lied „Moluk- ken mijn vaderland" werd toegezon gen. Dit lied werd opnieuw aangehe ven toen hij drie en een half uur later het politiebureau weer verliet. Bij deze gelegenheid zong hij zelf mee. Ook werd de Zuidmolukse vrijheids leus „Mena muria" aangeheven. Woonplaats De reden waarom Sahalessy zich in Assen meldde is dat deze stad zijn woonplaats in Nederland zal worden. Hij was na allerlei omzwervingen op verschillende onderduik-adressen de laatste tijd reeds in Assen. werd zijn verblijf in Nederlnd gelega liseerd De aanvraag vergde nogal wat tijd, omdat alles moest worden vertaald door een tolk van het minis terie van CRM. Bij het gesprek met de heer Jissing van de vreemdelingenpolitie was ook de heer H. Tuhumury. secretaris van de Zuidmolukse wijkraad in As sen. aanwezig. Ook deze weigerde voorlopig elk commentaar. Volgens hoofdinspecteur H. Patberg kan de aanvraag van enkele weken tot en kele maanden vergen. Dit is een zaak van het ministerie van justitie. Ook hij wilde niets zeggen over de inhoud van het gesprek. In de door de Zuidmolukse gemeen schap uitgegeven verklaring staat eld". aldus de Zuidmolukse ver klaring. Sahalessy was gistermiddag zijn illegaal ons land binnen. Hij wilde zich slechts melden nadat schrifte lijk gegarandeerd was dat hij niet zou worden gearresteerd. Gisteren ring verwacht dat deze zich ..van zijn menselijke kant laat zien. door hem het recht om als politiek vluchteling te worden erkend, niet te ont houden". Van onze parlementsredactie DEN HAAG De overheid kan loonmatiging gaan opleggen aan werknemers, die niet onder een c.a.o. vallen. De Eerste Kamer heeft gisteren het zogenoemde „wetje van Boersma" daartoe aanvaard. Eind vorig jaar was de Tweede Kamer al akkoord gegaan met het door Boersma's opvolger Albeda (Sociale Za ken), verdedigde wetsvoorstel. Sahalessy was zijn emoties nau welijks de baas toen hem op de stoep van het politiebureau in Assen door ongeveer honderd Zuidmolukkers het door hem zelf geschreven RMS lied „Mo- lukken mijn vaderland" werd toegezongen. Loonmatiging, waarover werkgevers en vakbonden het bij c.a.o.-onder- handelingen eens worden, kan door de overheid vervolgens worden opge legd aan werknemers, die buiten de sfeer van een c.a.o. vallen. De groot ste fracties in de senaat PvdA, CDA en WD waren nogal bang voor, wat PvdA-woordvoerder Kloos noemde, „discriminatie". Kloos doel de op de situatie, dat een groep werknemers mogelijk een lagere prijscompensatie zal ontvangen dan bij de c.a.o-onderhandelingen wordt afgesproken Bij de „vertaling van die afspraken voor niet-c.a.o.-inko- mens gaat de minister namelijk uit van werknemers, die twee maal per jaar een vergoeding voor gestegen prijzen kregen. Een minderheid van de werknemers in ons land ontvangt slechts eenmaal een prijscompensa tie. Eventuele „onbillijkheden" voor die groep zal Albeda via nog te ont werpen regelingen wegnemen, zo be- DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris mevrouw mr E. A. Haars (van justitie zal vandaag de beslissing nemen of de Amerikaanse !x CIA-agent Phillip Agee in ons land mag blijven. Bij het nemen van die beslissing, zo rt vertelde de staatssecretaris gister- 0 avond na afloop van het overleg over (éde zaak met de vaste Kamercommis- oflsie voor justitie, zal het feit dat Agee uj verklaard heeft door te zullen gaan dj met zijn activiteiten een rol spelen. Agee is bezig met een inventarisatie ia van de agenten van de Amerikaanse dl geheime dienst om te komen tot een databank met behulp waarvan aan pi het licht kan worden gebracht wat d| de inlichtingendienst doet. 5- Een overweging voor het niet verle- nen van een verblijfsvergunning is 9 dat het werk van Agee de relatie van t Nederland met andere landen zou kunnen schaden. Voorzitter van de vaste Kamercommissie Geurtsen (VVD) vertelde echter dat de leden van de commissie niets bekend is van klachten vanuit het buitenland over Agee. Hij sloot niet uit dat de minister van buitenlandse zaken die wel bekend zijn vreemdelingenwet, namelijk: is er een Nederlands belang mee gemoeid dat een verblijfsvergunning wordt verleend en zijn er redenen van hu manitaire aard om een verblijfsver gunning te verlenen, zijn door me vrouw Haars met nee beantwoord, zo vertelde Geurtsen. Agee mag de Ver enigde Staten binnen en is dat in het voorjaar ook van plan, aldus de com missie-voorzitter. Een deel van de Kamercommissie, zo vertelde hij, heeft erop aangedrongen Agee wel toestemming te geven in ons land te blijven. Vervolg van pagina 1 een speciale regeling te treffen voor het internationaal beheer van het plutonium, het afval uit de kerncen trale dat zo uitstekend geschikt is voor het maken van atoombommen. Mochten die garanties onvoldoende zijn, dan zal de Nederlandse rege ring, zo vindt het CDA. in 1981 als nog de exportvergunning voor het uranium naar Brazilië moeten wei geren. Risico De CDA-fractie heeft met deze op stelling, die overigens na enig over leg met de regering tot standkwam, bewust het risico ingebouwd dat de samenwerking van Nederland, En geland en West-Duitsland in het ul tra-centrifugeproject, middels de verkoopmaatschappij Urenco Twee vragen die voortvloeien uit de algemene uitgangspunten van de Van onze correspondent SCHIERMONNIKOOG - In het Lauwersmeer gebied verblijft sinds enkele dagen een vijftiental flamin go's. Deze vogelsoort is voor Neder land zeldzaam. Enkele Jaren geleden werden bij Schiermonnikoog drie flamingo's waargenomen. Aangeno men werd dat zij uit een dierentuin waren ontsnapt. Deze vogels hebben sindsdien kennelijk niet stilgezeten, maar zich nu tot een fikse familie, uitgebreid Vervolg van pagina 1 Mr. Rietkerk voegt hieraan toe dat hij een dergelijke maatregel niet zonder meer wil invoeren voor de al bestaande WAO'ers Begonnen zou moeten worden met de nieuwe WAO- gevallen Voorts zouden bestaande WAO'ers kunnen worden opgeroe pen om te bekijken in hoeverre zij geschikt zijn voor een eventuele aan gepaste of gedeeltelijke baan. Als aanvullende maatregel acht de VVD-leider voorts nodig dat er in het bedrijfsleven meer ruimte wordt ge maakt voor gedeeltelijk arbeidson geschikten. Meer aangepaste banen dus Bedrijven moeten worden ver plicht een bepaald percentage van' hun banen in te ruimen voor gedeel telijk arbeidsongeschikten. Er is nu al een wet die zegt dat minstens twee moet worden ;ehandicapten. wordt, opgeblazen. De belde andere Urenco-partners hebben namelijk geëist dat Nederland nu zonder voorwaarden akkoord gaat met de levering van het uranium en de daaraan gekoppelde uitbreiding van de fabriek in Almelo. De Nederland se regering was daartoe wel bereid, maar ze wordt nu door de Kamer gedwongen toch weer een stap terug te doen Het CDA wenst de levering van ura nium en de uitbreiding van de fa briek in Almelo overigens los van elkaar te zien. Tot de uitbreiding van Almelo zou alleen over moeten worden gegaan als Engeland en West-Duitsland bereid zijn het sa menwerkingscontract van Urenco te verlengen. Hierdoor behoudt Neder land voor een langere periode in vloed op het uranium exportbeleid van de belde landen. De PvdA-fractle heeft gisteren tot een nog afwijzender stelllngname besloten tegen over het regeringsbe leid rond Almelo dan het CDA. De fractie vindt met name dat het kabi net te snel is bezweken voor de druk van West-Duitsland en Engeland om nu positief te beslissen over de zaak. De fractie zit echter danig in zijn maag met de pas gisteren in de openbaarheid gekomen overeen komst van 14 juli 1976. Volgens de brief van de ministers Van Aarden- ne (economische zaken) en Van der Klaauw (buitenlande zaken) heeft de Nederlandse regering reeds op die datum, maanden voordat de dis cussies over de zaak losbarstten, in stilte goedkeuring gehecht aan de overeenkomst van Urenco met Bra zilië tot levering van het uranium. Dit besluit, waarvoor overigens de toenmalige CDA-minister van eco nomische zaken Lubbers directe verantwoordelijkheid droeg is, voor zover bekend, in de latere discussie van regering en parlement nooit naar voren gebracht. Regelingen Op het Maastrichtse Vrijthof is gisteren dedemonstreerd tegen de uitlevering aan West-Duitsland tegen leden van de RAF, onder wie Wackernagel en Folkerts. De rechtbank van Maastricht spreekt zich vandaag over een eventuele uitwijzing uit. De politie vroeg de demonstranten hun gezichten niet met kappen te bedekken, omdat dit strafbaar zou zijn. De demonstratie verliep rustig. „De reden dat er zo snel beslist moest worden," zei de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel (PvdA) gisteren, „was dat Frankrijk op de loer lag om de order van Brazilië in de wacht te slepen. En dat land kent weinig scrupules waar het gaat om voor waarden tegen misbruik. Het is ech ter niet zo," aldus Van der Stoel, „dat wij toen de zaak volledig heb ben weggegeven." „In het toen gesloten contract was nadrukkelijk vastgelegd dat over de waarborgen tegen misbruik van het uranium nog regelingen getroffen zouden moeten worden. Daar ben ik sindsdien ook druk mee bezig ge weest, met als resultaat dat Brazilië zich in principe al bereid heeft ge toond internationaal beheer van het plutonium te aanvaarden." „Als ik nog iets langer de tijd had gehad was dat principe ook meer uitgewerkt in details vast komen te liggen. Ik verwijt het nieuwe kabi net dat niet verder geprobeerd te hebben, voor het kabinet Is de zaak nu gewoon rond." aldus Van der Stoel. Niet in de gaten Van Houwelingen (CDA) betwijfelde echter de Juistheid van deze versie. „Volgens mij had Van der Stoel in Juli 1976 nog helemaal niet zo In de gaten welke problemen de beslis sing over de uraniumlevering nog zou geven Dat zag hij pas later in en toen is hij, op zichzelf juist, aan de slag gegaan om alsnog de voorwaar den tegen misbruik op te schroeven. Maar de hele tijd is hij door die beslissing van 14 juli aan levering gebonden geweest, of anders bij niet levering aan het betalen van grote schadevergoedingen." Van Houwelingen gaf gisteren toe dat dat risico van schadevergoedin gen ook aanwezig is als de Urenco- partners de nieuwe standpuntbepa ling van de Nederlandse regering niet aanvaarden. „Het CDA heeft voor zichzelf een grens getrokken in deze zaak en daar houden wij aan vast koste wat het kost, aldus de heer Van Houwelingen. Burgemeester en wethouders van Almelo hebben de ministerraad en de Tweede Kamer gisteren in een telegram gevraagd om bij het debat over de uitbreiding van de uranium- verrijkingsfabriek Urenco in Almelo het wergelegenheidsaspect ln de overwegingen te betrekken. B en w van Almelo wijzen de ministerraad en de Kamerleden op de zorgelijke ontwikkeling van de werkgelegen heid in Twente. Het werkloosheid spercentage in Almelo zelf schom melt al jaren rond de negen procent (landelijk wijst dit percentage rond de 4,5). Urenco biedt op dit ogenblik hoogwaardig werk aan 530 mensen, aldus b en w in het telegram, waar bij nog eens 500 personen komen die in de indirecte sfeer werken. B en w verwachten dat er na uitbreiding nog eens 600 banen bij Urenco zelf en 1200 in de indirecte sfeer zullen komen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het CDA zit nog steeds goed in zijn burgemeesters. Dit blijkt uit een overzicht dat minister Wiegel van binnenlandse zaken heeft gestuurd aan de Tweede Kamer. Hoewel het CDA bij de laatste verkiezingen in mei „slechts" 31,9 percent van de stemmen haalde, wordt iets meer dan de helft van de inwoners van ons land, 52,9 percent, bestuurd door een CDA-burgemeester. procen ingeru: int van de banen moet worden gehanc^^^l Maar in de praktijk heeft deze wet weinig effect. „Er zit geen sanctie in voor bedrijven die zich er niet aan houden", aldus Rietkerk. De Sociaal Economische Raad heeft vorig Jaar al ln meerderheid vak beweging en een aantal Kroonleden gepleit om het percentage van twee te verhogen naar vijf, en tevens ervoor te zorgen dat de wet ook wordt nageleefd. Mr Rietkerk wil echter nog geen percentage noemen Wel zegt hij dat ook de overheid zelf, en bedrijven en instellingen van se- ml-overhcid. veel kunnen doen om meer aangepaste banen te maken voor gedeeltelijk arbeidsongeschik ten „Deze mensen moeten weer zicht krijgen op een zinvol bestaan", aldus de VVD-leider. k- Uit het overzicht blijkt ook, dat de VVD wat het aantal burgemeesters betreft nog steeds onderbedeeld is. Of schoon 19,7 percent van de kiesgerechtigden in mei op deze partij stemden, heeft slechts 11,3 percent van de Nederlanders een VVD-bur- gemeester. De PvdA is blijkens het over zicht redelijk evenwichtig be deeld. 33,8 percent stemde het laatst op de PvdA en dat is vrijwel gelijk aan de 33,2 percent die onder een PvdA- burgemeester valt. Uit het overzicht blijkt dat de PvdA vooral burgemeesters heeft in de grote steden, waar deze partij ook electoraal het sterkst is en dat het CDA het best naar voren komt op het platteland waar deze partij doorgaans de meeste stem men haalt. Van de ln totaal 834 gemeenten in Nederland wordt 68,8 percent bestuurd door een CDA-burgemeester. 18,8 percent door een PvdA'er en 10,5 percent door een VVD-burgervader. Het meest Is het CDA overbe- deeld in Noord-Brabant en Limburg In Noord-Holland en in iets mindere mate in Zuid-Holland leeft de PvdA wat boven haar stand. Het overzicht van de politie ke kleur van de burgemees ters wordt ieder Jaar kort voor de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken aan de Tweede Kamer gezonden De laatste Jaren kwam er vanuit de Kamer steeds kritiek op de wat scheef gegroeide verhou dingen. Maar ook werd erkend dat het moeilijk anders kan om dat burgemeesters veelal een lange reeks van Jaren een ge meente besturen In die tijd kunnen de landelijke politie ke verhoudingen behoorlijk veranderen Door de terug gang van KVP. ARP en CHU van de laatste jaren en de groei van WD en PvdA Is het burgemeestersbestand inder daad niet meer helemaal op die landelijke verhoudingen afgestemd. Bij de begrotingsbehande ling van binnenlandse zaken vorig jaar in de Tweede Ka mer, stelde de PvdA-fractie het minder Juist te vinden dat hoofdzakelijk de landelij ke verhoudingen in het bur gemeestersbestand weerspie geld zouden worden Liever gaf de PvdA toen het laatste woord aan de betrokken ge meenteraad. Daarbij Incalcu lerend dat ln ieder geval qua aantal burgemeesters het CDA dan in ruime mate zou blijven domineren. D'66 vindt dat haar kandida ten ook een eerlijker kans moeten krijgen. Dit heeft een woordvoerder van de demo craten gisteren ln Den Haag gezegd. D'66 is procentueel het meest ondervertegenwoordigd", al dus de woordvoerder. D'66 heeft twee burgemeesters. één ln de provincie Utrecht en één ln Noord-Holland. Onderstaand staatje geeft weer de verdeling van de burgemees tersposten over de partijen. Het laatste cijfer geeft weer het percentage dat de totale bevolking van aan één partij „toegewe zen" gemeenten vormt van de totale bevolking van ons land. PvdA CDA WD D'66 DS'70 SGP PPR Onbekend Overige Dronten Zuid. IJssel- meerpolders fronten en Zuid. IJsselmeerpolder (landdrost) zijn belde voor Aantal Percentage Verhouding verkiezingen totaal aantal burgemeesters mei '77 Inwoners 157 33,8 33,2 574 31 9 52.9 87 179 11.3 2 5.4 0.1 1 0.7 0,07 7 2,1 0,5 4 1.7 0.5 2 1.1 6.5 loofde hij de Eerste Kamer. Nadruk kelijk stelde de bewindsman, dat hij daarover nauw contact houdt met werkgevers en vakbeweging. Geen moties Ofschoon Albeda daarmee herhaal de, wat hij al eerder schriftelijk had laten weten kwamen er uit de Eerste Kamer geen moties. Woord voerders van PvdA en CDA hadden daar in het debat met de minister wel op gezinspeeld. Volgens de Raad MHP (hoger en middelbaar personeel) kan de nieu we wet leiden tot „absurde verschil len". tussen loonstijgingen per on derneming. Volgens de wet mag een werkgever een salarisverhoging ge ven als die verhoging vóór 1 novem ber 1977 schriftelijk is vastgelegd, of als die voortspruit uit een vast ge bruik ln de onderneming In dit tweede geval mogen zulke verhogin gen echter niet uitkomen boven een half procent van de loonsom van de werknemers in het bedrijf Het zijn, aldus de Raad MHP. nu juist de kleine bedrijven die minder moge lijkheden voor loonsverhogingen hebben, want daar hebben „schrifte lijke salarisstelsels nauwelijks zin". Bij de kleine ondernemingen werken veel werknemers met een inkomen beneden de 35.000 gulden. „Voor hen komt de klap hard aan," aldus de Raad MHP in het gisteren versche nen Januarinummer van haar maandblad. Aan deze groep heeft het parlement te weinig aandacht besteed, schrijft het blad. Van een onzer verslaggevers BLARICUM „Een volkomen dwa ze vordering." noemde mr L. van Heynlngen, raadsman van Pieter en Meta Menten gisteravond in Den Haag de pogingen, die de Westduit- se regering onderneemt via een be slaglegging op de Blaricumse villa van de Mentens de 5,5 miljoen Duit se mark terug te krijgen die de rege ring van de Bondsrepubliek Menten ln de Jaren zestig heeft uitgekeerd voor schilderijen die hem in de oor log door de SS in Polen ontstolen zouden zijn. Mr van Heyningen vertelde gister avond desgevraagd dat de inbeslag name al van december dateert. „Maar de Westduitse regering heeft er geen enkele vordering aangebon den Dat maakt deze maatregel tot een slag in de lucht. Ze denken ken nelijk ,die Menten is vogelvrij laten we ook maar eens wat onder nemen'." In de praktijk heeft Meta Menten nauwelijks last van de beslagleg ging. daar de Blaricumse villa toch onbewoonbaar Is geworden sinds deze een paar maanden geleden £ls gevolg van het ontploffen van een Molotovcoctail grotendeels ln vlam men opging. „Het is een extra spel- deprik voor mevrouw Menten maar daar blijft het bij," aldus mr Van Heynlngen, die zich met de betrok kenen thans beraadt op te nemen tegenacties. Nicolaas Menten gebruikte zijn Duitse „Wiedergutmachung" voor de aankoop van kunstwerken, die thans een waarde hebben van vele miljoenen guldens. Op het deel daarvan, dat hij twee Jaar geleden wilde laten vellen heeft de Neder landse justitie en het veilinghuis Mak van Waay al eerder beslag laten leggen. BIJ de civiele kamer van de recht bank in Amsterdam is Inmiddels de behandeling van de vordering van de Bondsrepubliek begonnen Het is een procedure die geruime tijd in beslag kan nemen. De vordering ls Juridisch gebaseerd op een onrechtmatige daad Het ei genlijke proces over de restitutie van de schadevergoeding wordt aangehouden tot de uitspraak van de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Amsterdam er is Dan kan het proces in West Berlijn be ginnen, omdat daar destijds de on rechtmatige daad volgens de bonds republiek zou zijn gepleegd „Natuurlijk kan ik dit lezen, maar het i« moeilijk uit te «preken: orex.kate- pu, zmoli

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3