Mijn zoon krijgt verkering met een hindoemeisje Francis Schaeffer en L'Abri Belgisch jeugdblad Op Vrije Voeten stopt Uit brieven van lezers Extreem-orthodoxe Joden eren Hoessein Interreligio: geestelijke afstanden overbruggen Pais wijst bonden op onjuistheden Voorbijganger Israël: geen zending met portemonnaie Protest tegen beslissing Australië inzake Oost-Timor Niet-rokers komen op voor kinderen WOENSDAG 2S JANUARI 1978 KERK Trouw/Kwartet Van een onzer redacteuren ROTTERDAM Hoeveel aanhangers van niet-christelijke godsdiensten zouden er momenteel ln Nederland zijn? Niemand, die het exact kan zeggen. Wat natte vingerwerk: 200.000 islamieten, 30.000 hindoes, 15.000 boeddhisten en dan natuurlijk vanouds bekend de joden, nu zo'n 20.000 in getal. En dan laten we de nieuwe religies nog maar buiten beschouwing. Nederland wordt ook ln religieus op zicht een „pluriforme samenleving" zeggen we dan netjes. Maar lang zaam aan gaan wij ons realiseren, wat dat betekent. De gemeenschap gaat het beseffen: islamieten, die zoeken naar eigen gebedsruimten, die op bepaalde dagen vrij vragen, die ruimte vragen voor hun rituele slachtingen. Je zoon krijgt verkering met een Surinaams hindoe-meisje, wat doe Je er mee. Je vraagt om raad bij Je dominee, maar weet die zo veel meer? Een vrouw, van huisuit r.k.. maar „doet er niet meer aan", helpt Turken Nederlands leren, leert zo de islam kennen en komt met zichzelf in conflict. Een Marokkaanse vrouw overlijdt in een ziekenhuis, haar vriendin nen komen en willen bepaalde ri ten uitvoeren. Paniek ln het zie kenhuis wat is dat? mag dat? aan wie kun je dat vragen? Een hervormd meisje wil trouwen met een Molukse moslim. Beiden willen iets van een godsdienstige plechtigheid op hun trouwdag, kan dat? De „anderen" voelen zich nogal eens sociaal en cultureel gediscrimineerd. Zullen zij hier op de duur integreren? Of moet je ln Nederland op de duur toestanden la Ierland of Libanon verwachten? Orootste probleem steeds weer: hoe overbrug Je die geestelijke afstand? Hoe krijg Je. dat die verschillende religieuze bele vingswerelden elkaar beter gaan le ren kennen en begrijpen? Vraagbaak Een organisatie, die al jarenlang als vraagbaak op dit gebied functio neert en begrip probeert te wekken over en weer, is „Interreligio" met als centrale figuur dr. R. Boeke te Rot terdam. Jarenlang met een beschei den opstelling, zodat velen er nog nooit van gehoord hebben, maar van snel toenemende betekenis. De oorsprong van Interreligio moe ten we in Engeland zoeken. Een Brit se officier die jarenlang in India en Tibet had gezeten en zelfs als eerste Europeaan na Marco Polo de Gobi- woestijn had doorkruist, sir Francis Younghusband, had een sterke be hoefte om oost en west elkaar beter te laten begrijpen en stichtte na zijn terugkeer ln Engeland in 1936 het World Congress OF Faiths. Twaalf Jaren later bracht de toenmalige Ne derlandse predikant in Londen ds. J. van Dorp de idee over naar ons land. De Nederlandse afdeling heette eerst „Wereldgesprek der godsdiensten", wat men later toch wel wat te preten tieus vond. vandaar nu eenvoudig: Interreligio Nederland. In 1972 kreeg het werk wat meer vorm, doordat Interreligio toen het „instituut voor godsdienstcommuni catie" startte met een kantoor ln een van de paviljoens op het Weena ln Rotterdam, bij het begin van de Lijnbaan. Daar is dr Boeke twee middagen ln de week (woensdag en vrijdag) te vinden. Saamhorigheid Doel van Interreligio. zegt dr. Boe ke. is saamhorigheid onder de men sen door religie te bevorderen en wereldloyaliteit te wekken en te ver sterken. Religie moet de mensen niet verdelen, maar juist tot elkaar brengen. Samenwerken voor een hu maner wereldorde, voorzover dat mogelijk is en wij daar iets aan kunnen doen. Hem spreekt de oude idee van de Duitse theoloog Rudolf Otto (1869-1937, Boeke promoveerde op hem) aan, die een „religieuze mensheidsbond" wilde, een soort re ligieus-ethische UNO. Boeke is zich bewust, dat hij daarmee verder is dan het denken binnen de wereld raad van kerken. Is hij daarbij niet bang voor syncre tisme? Boeke: „Wat mij voor ogen staat, is bepaald geen syncretisme in de ouderwetse zin van het woord: een vermenging of vervaging van alle godsdiensten. In de ontmoeting leer je Je eigen waarden juist beter verstaan en moet je ze misschien ook wel op punten herzien. Ik zie de ontmoeting zo als een soort geeste lijke strijd, waarbij iedereen over winnaar is." Het christendom ziet dr. Boeke zich in de toekomst zo ontwikkelen, dat na de christologie (de leer aangaan de Christus) nu de pneumatologie (de leer aangaande de Heilige Geest) een sterker accent zal gaan krijgen, met Inbegrip van de erkenning van de Geesteswerking in andere reli gies. Over dat laatste wordt natuurlijk al veel langer gepraat. Maar veel chris tenen hebben daarbij de neiging, zegt dr. Boeke. om zichzelf en hun eigen geloof dan te projecteren in die andere godsdiensten. Zij verge lijken Christus bijvoorbeeld met fi guren daar. Maar nadere kennisma-' king met de werking van andere religies maakt je als christen toch bescheidener. Er zijn geesteswerkin- gen in het boeddhisme, die heel moeilijk te vergelijken zijn met de werking van de Heilige Geest in het christendom. Denk aan de onthech ting, het loskomen van het ik, dat is allemaal heel anders, dan je in het christendom tegenkomt. Huisvrouwen Interreligio beschikt over ruim tweeduizend adressen van geïnte resseerden: mensen uit het onder wijs, huisvrouwen. Jongeren, zaken lui, theologen, actiegroepen met gastarbeiders, mensen die artistiek in religieuze expressie en symboliek geïnteresseerd zijn. In verschillende regio's (o.a. Breda, Eindhoven, Gro ningen) worden ontmoetingsdagen en andere activiteiten ontwikkeld. Van Interreligio gaat verder uit het godsdienstwetenschappelljk advies team (GWAT) waarin mensen van verschillende universiteiten met do centen in het voortgezet onderwijs samenwerken om het onderwijs in stromingen en wereldgodsdiensten meer tot zijn recht te doen komen. Raad Een ander initiatief van Interreligio is de Raad van religies, die in 1976 werd opgericht. De voornaamste godsdienstige groeperingen (christe nen, islamieten, hindoes, boeddhis ten en joden) zijn er met een of twee mensen in vertegenwoordigd. De Leidse godsdienstsocioloog prof. dr P. Smits is voorzitter. Dr R. Kranen borg uit Amsterdam representeert (niet als vertegenwoordiger, maar als „kenner") de nieuwe religies. Dr Boeke stelt met nadruk vast, dat deze raad van religies niet bedoeld is als een soort concurrent van de raad van kerken, of op den duur als een koepel boven de (christelijke) raad van kerken zou willen functioneren. Op initiatief van de raad van religies wordt gewerkt aan een rapport over religieuze minderheden in Neder land door dr G. J. F. Bouritius, gods dienstwetenschapper in Tilburg, en prof. Smits. Daarin zullen aard en inhoud worden geanalyseerd van de vooroordelen jegens religieuze min derheden, waar ze voorkomen, in welke situaties, tot welke discrimi natie ze lelden, wat er al aan gedaan wordt en aan gedaan zou moeten worden. Anderen Behalve Interreligio zijn er meer or ganisaties op dit gebied gekomen. Zo is er de werkgroep rond prof. dr D. C. Mulder van de Vrije Universi- Dr R. Boeke. teit voor een betere verstandhou ding tussen joden, christenen en Moslims (JCM), met relaties met dergelijke groepen in Duitsland en Engeland. Dan komt ook sinds enkele jaren een comité samen tot voortzetting van de congressen, die in Kioto (1970) en Leuven (1974) gehouden zijn vanwege de World Conference on Religion en Peace (WCRP), een vredesbeweging waarin vertegen woordigers van wereldgodsdiensten elkaar ontmoeten. In Nederland werken hier vooral rooms-katholie- ken in (Pax Christi). De Nijmeegse missioloog prof. Arn. Camps is hier van voorzitter. De raad van kerken en de Neder landse zendingsraad hebben ook verschillende initiatieven op dit ge bied ontwikkeld. Dr Boeke zou meer overleg en samenwerking toejui chen. De raad van religies lijkt hem daartoe de aangewezen Instantie. Vertegenwoordigers van de levende religies hierin zouden samen met een stuurgroep, voortgekomen uit interregligieuze instanties en een klein dagelijks bestuur moeten be reiken, dat geen dubbel werk wordt gedaan en het risico van onnodige apartheid wordt vermeden. Het adres van Interreligio is Postbus 52005, Rotterdam. Algemene informa tie geeft de brochure „Interreligio eerbied voor de ander", te verkrijgen door 4,30 te storten op gironummer 2736800 t.n.v. het instituut voor gods dienstcommunicatie te Rotterdam. Het mededelingenblad Levensteken verschijnt tenminste viermaal per jaar. Van een medewerker JERUZALEM Koning Hoes sein van Jordanië moet uitkomst gaan brengen. Het is de vraag of hij er mee is ingenomen. De ex treem-orthodoxe groep Netoerei Karta (Wachter van stad) wonen de in de Jeruzalemse wijk Mea Sjeariem (Honderd poorten) heeft de Jordaanse monarch schriftelij ke toestemming gevraagd dat zij bij de Tempelmuur gaan bidden. De rabbijnen Mosje Hirsch en Amram Blau schrijven koning Hoessein dat hij „de rechtmatige eigenaar is van grondgebied en toegangswegen naar de Tempel- muur". De voormannen van de Netoerei Karta noemen het Israëlische be wind over Jeruzalem met de Tem pelmuur „onwettig" en „tijdelijk in handen van de zionistische ver overaars". Hoewel wonend in Is raël erkennen zij de Israëlische Koning Hoessein regering niet. daar Israël een we reldlijke staat is en een Joodse staat in het land der vaderen naar de mening van de Natoerei Karta alleen mag worden gesticht na komst van de Messias. ANTWERPEN Het Belgische protestantse jongerenblad „Op Vrije Voeten" is opgeheven. Chris Vonck, die het blad sinds de oprichting in 1961 leidde, heeft zich per 1 januari om studierede nen teruggetrokken als hoofdredacteur en verantwoordelijk uitgever. De andere leden van het team zagen geen mogelijkhe den, het blad zonder hem voort te zetten. Van onze parlementsredactie DEN HAAO Minister Pais van onderwijs vindt dat het CNV en de FNV blijkens hun reactie op enkele vermeende uitspraken van hem over de middenschool niet goed of althans niet uit de eerste hand geïnformeerd zijn over de Juiste toe dracht en de Juiste achtergrond van die uitspraken. De minister heeft de twee vakcen trales daarom een brief gestuurd waarin hij zijn visie op het toekom stig onderwijsbestel nog eens in een aantal punten uiteenzet. In de brief veizekert de minister de vakbewe ging dat de integratie van kleuter en lager onderwijs hem volle ernst is en dat de experimenten met onder wijs aan elf- tot veertien jarigen hier geen schade aan zullen doen. Verder herhaalt hij zijn reeds vorige week tijdens de openbaarmaking van het elfde rapport van de innova tie commissie middenschool gedane uitspraak, dat het voortgezet onder wijs zich in Nederland dient te ken merken door veelvormigheid van aanbod, waardoor aanleg en ontwik kelingskansen van iedere leerling zo De re rutonefc 19 uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten artikelen en commentaren, en met voor gedichten, open bneven, oproepen ol reacties op advenent.es (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) Oe mzendmgen voor deze lubnek dienen zo beknopt mogehjk te zijn De redactie behoudt z.cn het recht van bekorting voor Het is ons helaas met mogelijk over elk geval van bekorting ol metplaaUmg (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus. 859, Amsterdam. B.j publicatie worden naam en woonplaats van de IChr.jver vcrn-elj Vroomshoop (1) De heer Klei schreef een artikel over het voornemen van de kerkeraad van de gereformeerde kerk van Vroomshoop om 's zondag voor de dienst begint door de gemeente op wekkingsliederen te laten zingen uit de bundel „Jeugd in actie". Ik voor mij vind dit een goed en zinvol initi atief en een voorbeeld dat navolging verdient ln veie van onze kerken t Zou naar mijn overtuiging een ver rijking van de zondagse kerkdienst kunnen betekenen. Bloemendaal L. Molenaar Vroomshoop (2) Vroomshoop. hartelijk dank om een hoop kerkmensen aan hun wensen tegemoet te komen. Want wat is het heerlijk om deze liederen voor een dienst te zingen. Daar een massa kerkgangers deze meezingers mis sen, vind ik het een dankwoord waard, dat de kerk van Vroomshoop dit ook inziet. Vooral dat de jeugd hieraan mee wil doen, is voor mij een bewijs dat zij dat ook ln onze kerken elke week mist. Want, wat de heer Klei voor een ophef maakt over de Keizersgrachtkerk is voor mij en menig gereformeerde in Amsterdam een doorn ln het oog. Daarom vind ik het fijn, dat er in Amsterdam nog andere kerken zijn, waarin zij wel voor de dienst willen zingen. En het bewijs dat dit bij velen ln de smaak valt bewijst wel de stijgende lijn van belangstelling voor deze diensten. Dat men in de stad vervreemd raakt van eigen kerk is zeker Tevens stap Je ln de stad makkelijker naar een andere kerk of gemeenschap, dan op een dorp Mijn conclusie is daarom: heer Klei bespaart ons deze dingen want wat u mooi vindt, vindt een ander niets aan Er zijn massa's ge meenteleden die meer voelen voor een gewone dienst van meezingers dan van die diensten van de Keizers grachtkerk. Anslerdam J. Bakker Maria-aanbidding? In Trouw van zaterdag 21 Januari schrijft H Amelink: „Jaarlijks trek ken vele duizenden mensen uit heel Amerika voor de aanbidding van de H Maagd naar Mexlco-8tad Met verbazing leest men hier de uitdruk king „aanbidding" van Maria; de zelfde titel wordt op de front-pagina gebruikt Het is geen verwijt als ik hierover schrijf: alleen is hier waar schijnlijk een onuitroeibaar misver stand de oorzaak Van Dale om schrijft ..aanbidding" als: „een we zen góddelijke eer bewijzen". Welnu, welke katholiek zal het in zijn hoofd halen Maria, een gewoon schepsel, „goddelijke" eer te bewijzen' In C-»n enkle theologisch werk van tholieken vindt men zoiets beves tigd. Wij katholieken bidden alleen tót Maria en vragen haar om haar „voorspraak" bij God. Natuurlijk, het is best mogelijk, dat eenvoudige mensen ln hun gebed tot Maria dit vermengen met wat bijgeloof, maar daar moet men de Kérk geen verwijt van maken. Die kan niet overal op de wereld tegen woordig zijn om misbruiken te voor komen. Amsterdam J. van Doornik Gelukwens Onze gelukwensen aan onze nieuwe minister-president, de heer Van Agt met zijn staf voor het glansrijk door staan van deze erste ronde. Er is alle reden voor om aan te nemen dat het de laatste krachtproef niet zal zijn. Maar zij zeggen: ga rustig door en wij wensen u een goede reis en be houden vaart. Wij condoleren de heer Den Uyl met zijn club dat ze door eigen schuld in de oppositie- banken terecht zijn gekomen Wat hebt u zich een slecht verliezer ge toond, er kon geen handdruk over schieten voor het nieuwe kabinet en daar moet u nu D V. vier Jaar tegen aan kijken. Neem een voorbeeld aan Rla Beckers en de heer Terlouw. beide oppositiepartijen, die tenslot te weten waar ze behoren te staan. Rotterdam P. v.d. Boom Meer brieven elders in deze krant. Uit de reacties, welke wij ontvingen op het artikel van Aldert Schipper in ons blad van afgelopen maandag, waarin deze zijn indrukken gaf van zijn bezoek aan dr Francis Schaeffer, plaatsen wij hieronder de uitvoerige van drs H. de Jong, gereformeerd predikant (vrijgemaakt buiten ver band) te Amsterdam. Drs De Jong schrijft: Zelf behorend tot de zgn „bultenver- banders'.. die het werk van L'Abri in Nederland en daarbuiten een warm hart toedragen, greep ik geïnteres seerd naar het artikel van Aldert Schipper in Trouw van maandag 23 Januari onder de goed gekozen titel: ..Francis Schaeffer: Zendeling ln Eu ropa" Helaas was de titel beter dan het volgend artikel, om niet te zeg gen dat ik die titel het enige goede ervan vond. Ik beoordeel het als neerhalend geschrijf, dat wemelt van de insinuaties. Al lezend kwam ik tot de overtuiging dat dit artikel niet geschreven was om te informeren, maar er moest iets en vooral iemand afgekraakt wor den. „Schaeffers wijsgerige werken mogen op sommigen een wat verwar de indruk maken, zijn conclusies zijn geheel ondubbelzinnig: nodig is per soonlijke bekering en een leven ge baseerd op gebed. Dat leven leiden Francis Schaeffer en zijn vrouw Edith op geriefelijke wijze in Zwit serland. waar zij in de bergen ten noorden van het meer van Genève een chalet bewonen." Dit is toch kwaadaardig? Ik ken de woning van de Schaeffers en die is zeker niet buitensporig luxueus; om dan van hun verdere inzet (ook ma terieel) maar te zwijgen. En wat moet iemand die door Schaeffer geestelijk Is verder geholpen, ervan denken als hij in zijn christelijke krant te lezen krijgt: „In het Zwitser se dorp werd een plaatselijke indu strieel en politicus „christen", d w z. hij verliet de katholieke omgeving waarin hij leefde en omhelsde de opvattingen van Schaeffer"? Dat snijdt je toch door het hart? Schaeffer is met zijn werk de laatste tijd wat ln de belangstelling geko men vanwege de film „Hoe zouden wij dan leven", die in afleveringen door de EO-tv wordt uitgezonden. De serie behandelt de opkomst en de ondergang van de westerse cultuur. Ik kan mij best voorstellen dat ie mand zo'n ondernemen hachelijk vindt. Wie is degene die voldoende totaal-visie heeft om dit onderwerp te behandelen? Het is nogal wat: de opkomst en ondergang van de wes terse cultuur. Er zal op het gebode nen en de nog te bieden afleveringen best ingrijpende kritiek mogelijk zijn. En toch behoren we voor het pogen zelf grote waardering te heb ben. Want wie durft vandaag nog iets algemeens te zeggen over de richting die we als westerse cultuur Inslaan. Bijna ledereen sluit zich in zijn spe cialisme op en verklaart zich onbe voegd voor meer algemene oordelen over de geschiedenis. Daardoor heb je aan historici en andere vaklui vaak niets. Goed, ze mogen dan mis schien Erasmus of Marx zelf gelezen hebben, maar daarover een betrouw baar boek te schrijven kost hun vast een heel leven. Wanneer nu iemand die toch wat algemeens wil gaan zeggen, van zul ke boeken gebruik maakt, waarom Van een onzer verslaggevers Op Vrije Voeten, dat tweeduizend abonnees telde, nam in het Vlaamse protestantisme een bijzondere plaats in. Chris Vonck betreurt het bijzonder, dat het blad verdwijnt. Vonck: „België telt bijna twintigdui zend protestanten: 8.000 Vlaamse, 11.000 Waalse en 500 Duitsspreken de. Het is allemaal nogal kunstma tig, wordt voor een belangrijk deel dank zij buitenlandse steun in stand goed mogelijk tot hun recht komen. Over de middenschool zegt hij ln dat kader: Het Is onjuist een be paald schooltype, waarvoor enkele experimenten nog maar pas begon nen zijn, als alleenzaligmakend te bestempelen. Het is beter de uit komst en de evaluatie van die expe rimenten eerst maar eens af te wachten. De minister besluit de brief aan CNV en FNV met het uitspreken van de bereidheid om in de toekomst regelmatig met hen van gedachten te wisselen over onderwijsvraag stukken, indien ze daar prijs op stellen. moet hem dat dan kwalijk genomen worden? Waarom moet dan van Schaeffer geschreven worden: „Hij schrijft over Thomas van Aquino. Erasmus, Hegel en Marx, alsof hij dezen persoonlijk heeft gekend. Een nadere kennismaking leert echter dat hij deze filosofen en theologen meer kens door hetgeen anderen over hen schreven dan door eigen studie en verwerking." Mag dat soms niet? Waarvoor worden die proef schriften en andere studies dan ei genlijk geschreven? Ik dacht ter snelle oriëntatie van mensen die meer te doen hebben. Schaeffer heeft inderdaad meer te doen. Hij is een man met feeling voor grotere verbanden. Dat hij daarin mistasten kan, heb ik al gezegd. Het staat allemaal open ter beoordeling wat hij schrijft en beweert. Maar laat het dan gebeuren op de hoogstaande wijze van bij voorbeeld dr Rijnsdorp die nog niet zo lang geleden het boek van Schaeffers film recenseerde in dit blad. Wat er nu gebeurd ls. is gewoon jammer. En grievend boven dien. ,gehouden. Daar komt bij, dat 75 tot 80 procent van de Belgische protes tanten geweldig conservatief is en nog altijd niets moet hebben van de dialoog met de r.k. kerk." (De door Vonck opgegeven getallen wijken af van die van J. K. Over- beeke, redacteur van De Kruisba nier, die onlangs een totaal getal van 55.000 opgaf voor het Belgische pro testantisme; red.) Middenstem Op Vrije Voeten probeerde een mid denstem te vertolken en dialogen op gang te brengen tussen conservatie ven en vrijzinnigen, tussen protes tanten en rooms-katholieken. In fei te is het zo, dat andere bladen, als De 8tem (protestantse kerk) en De Open Poort (gereformeerd), deze functie al enkele jaren hebben over genomen. Vonck noemt De Stem te kerkelijk en De Open Poort te hoog gegrepen voor de doorsnee Belg. Daar staat echter tegenover, dat Op Vrije Voeten nogal eens weerstand opriep als gevolg van een zekere on evenwichtigheid. De „protestantse Jeugddienst raad Op Vrije Voeten" met het bureau in Antwerpen en vijf fulltimers blijft bestaan. Deze organisatie ontstond destijds uit het Youth for Christ- werk in België, waarvan Chris Vonck sinds 1961 directeur was. Omdat Op Vrije Voeten de enige door de over heid erkende en gesubsidieerde pro testantse jeugdorganisatie in België is. is het door de protestantse kerk erkend als officiële jeugdcommissie. Ook functioneert het als Belgisch adres van allerlei wereldraadwerk. Vorig jaar is de formele band met Youth for Christ internationaal ont bonden. al is er een onofficieel con tact gebleven. Wat gaat Chris Vonck, die nu 37 Jaar is, zelf doen? „Ik ga eerst mijn doctoraal theologie doen. in Amerika omdat ik theolo gisch 'gezien baptist ben. Ik werk echter al geruime tijd hier in Antwer pen als gevangenispredikant van de protestantse kerk. Wat ik na mijn studie ga doen. weet ik nog niet. Er zijn hier haast geen baptisten, eigen lijk alleen ln Waals België Ik heb al verschillende aanbiedingen uit het buitenland gekregen, maar ik hoop in België te kunnen blijven, omdat er toch al bijna geen echt Belgische protestantse theologen zijn. En al verdwijnt Op Vrije Voeten.'ik blijf schrijven in verschillende r.k. en pro testantse bladen." Beroeplngswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Dirksland: N. Kleen ker te Rotterdam-Centrum: te demsvaart (toez): A. J. de Bue Scharnegoutum-Lutkewierum Suameer (toez.) en te Hallum-F kum: W. Koerselman kand. Utrecht. Bedankt voor Nieuwerkerk a. d. I sel: C. den Boer te Wageningen; v< Kamerik: J. C. Stelwagen te U teren. GEREF. KERKEN Beroepen te Almkerk: S. Landh« te Zoetermeer. Aangenomen naar Gerkeskloost Stroobos: D. Dijkstra te De Krin GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Enschede Zuidwest: J.de Ruyter te Sneek, CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Dokkum: J. Plantir te Dronten; voor Rotterdam Zu A. v. d. Veer te Zwolle. GEREF. KERKEN Beroepen te Waarder: W. A. Boer Meerkerk. Van een medewerker JERUZALEM Vanaf 1 april n gen godsdienstige organisaties in raël geen geld meer geven aan ma sen, die niet tot hun gemeensch behoren. Het Israëlische parlement wil rrt dit besluit pogingen tegengaan c joden van het jodendom los te \t ken. Op het geven van geld kot een gevangenisstraf van maximi vijf jaar of een boete van vijftigd zend Israëlische ponden (ongevt tienduizend gulden). Op het aani men wordt de maximumstraf di jaar of dertigduizend ponden. In het parlement is uitvoerig besp ken, of de nieuwe wet moet woró beschouwd als gericht tegen christelijke zending. Maar de vo zitter van het wetgevend comité het parlement betoogde, dat a Joodse organisaties en personen^ christenen of islamieten in Isnj geld willen aanbieden, strafbai worden, zodat niet kan worden fl zegd, dat de wet tegen bepaaj godsdienstige groepen is gericht. Algemene instemming had het wel voorstel echter niet. Ironisch wt oogemerkt, dat het jodendom tweeduizend jaar verblijf in islaml sche en christelijke landen met daarbij behorende onderdrukkl heeft overleefd, zonder dat ooit v beschermende maatregelen spra was. In Israël zouden zij nu 1 nodig zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Komité Int nesië, de CPN, de PPR en de Pi hebben in een telegram aan de A stralische regering geprotesteerd gen het besluit de aanspraken v het Indonesische regime op 1 grondgebied van Oost-Timor offi eel te steunen. „Hiermee negeert openlijk de VN-resolutles inzake toekenning van het recht op zelfl schikking van het volk van Oo Timor", aldus het telegram. Er werd gelijktijdig een telegri gezonden aan het Oosttimorese l vrijdingsfront Fretilin. Daarin zt gen de ondertekenaars „diep i schokt" te zijn door de Australisc regeringsverklaring. „Wij will nogmaals onze solidariteit betuig met uw strijd voor de vrijheid v het volk van Maubere. De actie Nederland tegen de wrede Soehar agressie zal krachtig versterkt w den", zegt het telegram. LEUSDEN (ANPt - De Nederland Niet-rokersvereniging CAN beg deze week een actie onder het mol „Roken? Nooit bij kinderen vereniging vindt het schadelijk vc kinderen als zij worden opgevoed rokerige ruimtes, zowel op school thuis Voordat bekend was dat ken schadelijk is. is het steeds normaal gedrag geaccepteerd, alt CAN. „We weten nu. dat ook inademen van andermans rook delige gevolgen heeft voor onze zondheid." De Niet-rokersveri ging wil daarom in de eerste pla het roken bannen uit plaatsen kinderen onvrijwillig moeten 1 blijven, zoals scholen. De vereniging wil ook voorkofl dat kinderen het roken gaan al eieren met volwassen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2