ilmen heeft mij aan het denken gezet' Kader FNV adviseert uit Strucon te treden Uit brieven van lezers Personalia Vangstbeperking overal even goed gecontroleerd ur Peter Faber plaatst vraagtekens bij zijn succes Milieu-mensen: Eerst studie over opslag van aardgas Twee jongelui in verkeer omgekomen 'Samenwerkingsorgaan leverde niets op' Vissers overhandigen petitie: „Groene pond" goedkoper BINNENLAND Jan van Galen STERDAM Peter Faber (34) is een van de weinige Neder- hse toneelspelers die heeft bewezen ook een uitstekend facteur te zijn. In een relatief kort tijdsbestek schreef hij een lot aantal films op zijn naam, waaronder Mens erger je niet, pie Sien, Keetje Tippel, De laatste trein, Alle dagen feest, parmoedige verhalen, Een brug te ver en Soldaat van Oranje. hoofdrol in Multatuli's Max Havelaar viel het meest op. isen die het kunnen weten noemen hem de enige echte ister die Nederland rijk is. een maand gaat 'Dr. Vlimmen' •rtig bioscopen in ons land in itie en in maart Camping, een van de idealistische toneelgroep :teater, waaraan Faber nog Is verbonden is. Hij staat nog Is in het toneelstuk 'Niet thuis' lij bundelt zijn theater- en film- lis in de presentatie van het wekelijkse NOS-filmprogram- inevisie. Tussendoor houdt hi.' nog tijd over om te filosoferen uitzijn curieuze situatie. interview geeft hij niet graag „omdat alles op hetzelfde neer- ït". Hij heeft een hekel aan dom- vragen Toch realiseert hij zich het deel uitmaakt van zijn werk. zoekt hij de publiciteit niet. Aan gesprek met een VIVA-verslag- ster heeft hij 'geen trauma's' gehouden. Praten met Peter Fa- is even plezierig als verwarrend, ^analyseert scherp, maar plaatst rolgens bij iedere uitspraak zijn ^gtekens. „Zo ben ik altijd ge it, geen uitgesproken, absolute rr. Het heeft ook wel te maken het proces dat ik doormaak, die b| filmbusiness heeft me veel ge- dal maar ook sterk aan het den- gezet." oef i iti heb niet echt gebroken met prflcteater. maar de meeste tijd heb lis^e laatste jaren in het maken van R s gestoken. Die ovewrgang heeft meer inzicht gegeven in mijn lelijkheden, ik weet alleen nog waar de grenzen liggen, waar het oudt. Voorlopig ga ik ermee door. de toekomst brengt kan ik niet •spellen, het interesseert me ook Zo ben ik altijd geweest. Nieu-' dingen doen en ontdekken, con- uenties kun je altijd later nog fchouwen" nevisie zoeken naar de juiste vorm van capaciteiten was ook de reden irom hij inging op de vraag van HOS of hij het filmprogramma levisie wilde gaan presenteren br de makers Guus van Waveren, risseur) en Cees van Ede en Ge- Soeteman (redactie) is dit sei- n een tweede herkansing. Met Be- d Boudewijn als presentator tk Cinevisie niet effectief van op en torpedeerden filmdistribu- fs de inhoud door het weigeren vertoningsrechten. Het pro- nma faalde in af- en uitwerking, rdoor er voot een nieuwe koers Dzen werd. Als presentator kwam Peter Faber nogal moeilijk uit de startblokken. „Ik kon absoluut geen tekst onthou den. Bij het aflezen van: Een nieuwe produktie, waarin de acteur Dustin Hoffmanlag ik al krom van het lachen. Ik was niet gewend om sim pelweg een door een ander geschre ven tekst op te dreunen, zonder een eigen inbreng. Ik wilde er steeds iets 'geks' van mezelf in stoppen. Dat heeft wel een tijdje geduurd. In het begin liep ik in het decor rond te sjouwen met een levensgrote pop. allerlei effectjes uit te proberen. Ook dat is er af gegaan. Ik word steeds meer een echte presentator. Geen flauwekul meer. pats boem, tekst uitspreken, beelden." „Ik heb Cinevisie aangepakt omdat het mij voor mijn ontwikkeling goed leek voortdurend met film bezig te zijn. Als je er in acteert moet je ook weten wat er zich om je heen af speelt, een dosis parate kennis heb ben. Zo'n uitzending bereid ik heel serieus voor. Ik probeer zoveel moge lijk materiaal te zien, schrijf nu ook zelf de teksten en ik overdenk de wijze van kennis-overlevering. Als ik iets doe, probeer ik het perfecte te bereiken Dat lukt natuurlijk nooit. Achteraf denk ik altijd: dat had be ter gekund". Dr Vlimmen Van zijn nieuwste film Dr Vlimmen heefy Peter Faber hoge verwachtin gen.'Hij speelt een jonge, pas ge scheiden veearts, die zich vestigt in een klein dorp. Zijn zuster en haar kind wonen bij hem in. Dr Vlimmen is een doortastende vakidioot, die in het dagelijks leven echter minder goed met zichzelf uit de voeten weet te komen. De scheiding van zijn vrouw valt in het dorp meer dan slecht. Hij wordt een buitenstaan der met alle gevolgen vandien. Een „eng" thema voor de Nederlandse cinema dat bij voorbaat al doet den ken aan enige wanstaltige film- en tv-produkties. Peter Faber: „Ik heb het eindpro- duk't pas gezien en ik ben beslist niet ontevreden. Het is een uitste kend verhaal (van Mr A. Roothaert, red.) en goed uitgewerkt voor film. Ik voel best aan dat er door sommi gen nogal tegen het thema wordt aangehikt, maar het is absoluut niet van die truttigheid als bijvoorbeeld „Help de dokter verzuipt". Dr Vlim men wordt in dertig bioscopen in roulatie gebracht en de voor-recla me steekt naar mijn idee professio- Peter Faber als de jonge doortastende vakidioot Vlimmen: „Ik voel best aan dat er door sommigen nogal tegen het thema van de film wordt aangehikt, maar het absoluut niet van die truttigheid als bijvoorbeeld „Help de dokter verzuipt". neel in elkaar. Je kunt er alleen maar naar gokken hoe een film aan slaat bij het publiek. Het werken aan Dr Vlimmen was voor mij een nieuwe ervaring. We zijn er erg lang mee bezig geweest. Guido Pieters, een Belg, heeft hem geregisseerd. Die man is bezeten van zijn werk. Dat stimuleert. Er zitten natuurlijk ook nogal wat Bel gen in de produktie. Over hun ac- teervermogen wordt in Nederland nogal min gedacht, maar voor mij is dat geen moment storend geweest. De hele film is met één camera opge nomen, er is lang aan gemonteerd. De produktie is door technische te genslagen een moeilijke bevalling geworden." Werkteater „Dat staat dan in tegenstelling tot Camping van Thijs Chanowski met het Werkteater. Die film heeft een fractie van het budget van Dr Vlim men gekost. Hij is dan ook in twee weken opgenomen. Er is gewerkt met vijf camera's. Met Thijs Cha nowski hebben we ook „Toestan den" opgenomen. Het gaat over de situatie waarin allerlei echtparen, gezinnen verkeren tijdens hun va kantie. Eén vrouw ontvangt steeds dreigbrieven van een zekere Cees. Door de hele film speelt die „Cees- dreiging". Iedereen weet ervan, er ontstaan allerlei intriges. Bij het Werkteater doen we alles samen. Spelen, regiseren, scenario's schrijven, decors bouwen, belich ting en zelfs de administratie. Mijn afscheiding van de groep is een pijn lijke gebeurtenis geweest. Er be staat een soort innerlijke verstren geling, waarin iedereen toch alle kans krijgt zich te ontplooien. Als je alles samen doet betekent afscheid pijn lijden. Het Werkteater bedrijft volgens mij nog steeds de meest perfecte vorm van toneel(kunst). Er zijn geen superstars, er worden geen ridicule topsalarissen uitgekeerd. Er bestaat volledige integratie. Er zit ten uitgesproken figuren in, mensen die voorheen allemaal iets afzonder lijks deden, op hun eigen benen kon den staan. Er zijn genoeg botsingen geweest, maar we hebben er wat van geleerd. Die redetwisten hebben vaak geleid tot materiaal voor ons repertoire/' „Ik speel nog in Niet thuis, maar ik sta er nu min of meer buiten. Ik kom nog wel voor op de loonlijst. Van mijn salaris worden gastspelers aan getrokken. Ik weet het niet, mis schien richt ik me over enige tijd weer helemaal op toneel, maar voor lopig zit dat er niet in. Ik maak een proces door in mijn leven waarin ik mijn mogelijkheden aan het aftas ten ben. Filmspelen is daar een be langrijke factor in." Bijrollen In die periode kon Peter Faber wel enige bijrollen accepteren, onder an dere in Soldaat van Oranje en Een brug te ver. Hoofd- of bijrollen spe len maakt voor hem niets uit. „Met een bijrol kun Je vaak meer doen De opnamen duren voor Jou maar kort. Je kunt extremere dingen doen. Als Je de hoofdrol hebt. moet Je je kwali teiten heel uitgekiend doseren. Alles wordt door elkaar opgenomen waar door Je vaak niet meer weet waar mee je nu exact bezig bent. Dat is het verschil met toneel. Dat is een afgerond geheel. Je weet wat er het volgende moment gaat gebeuren. Bij filmen heb Je een heel ander spanningsveld, het is veel chaoti scher." Ontwikkeling Peter Faber is ondanks zijn succes een gewone jongen gebleven en al lesbehalve een „superster" gewor den. „De overgang naar film is heel geleidelijk gegaan. Ik deed het er aanvankelijk bij voor mijn plezier, artistieke uitjes zou je het kunnen noemen. Ik had er ook de tijd voor. Het bracht ook wel spanningen met zich mee, maar het was goed voor mij persoonlijk en het verrijkte mijn inbreng binnen het Werkteater. Ik ben pas definitief gestopt toen onze zoon Daan (5) perthus kreeg. Een groeistoornis in de heup. De kop van het dijbeen sterft daarbij af, de bloedsomloop stagneert. Shireen (Strooker: zij maakt ook deel uit van het Werkteater, red.) en ik hebben toen besloten dat ik voorlopig zou stoppen met werken. Je moet het hele ritme van het gezin erop aan passen. Hij mag niet lopen, niet op zijn knieën zitten. Vreselijk voor een jongén op die leeftijd. Hij slaat zich er goed doorheen, hij is ontzettend actief. Voor therapie zitten zijn be nen in het gips. Op een rolplank scheurt hij over straat. We moeten haast elke week het gips laten ver nieuwen." zijn ze ook eerder de wereld uit Bij het Werkteater leverde mijn hou ding nog wel een stof tot conflicten op. Er zijn ook situaties waarin Je machteloos staat. Dan word ik meestal furieus." „Tijdens een voorstelling werden we door jongelui bekogeld met eieren. Doorspelen, gewoon geen aandacht aan besteden, denk Je dan. maar op een gegeven moment werd het me te veel „De voorstelling is afgelopen." zei ik en sprong meteen van het podium. Ik heb toen in het wilde weg op die jongens ingeslagen Dat is hardstlkke fout denk je later, zelf heb lk ook van alles geflikt, maar op dat moment voelde ik me zo mach teloos dat dit nog het enige was dat lk kon doen." In het wordingsproces als acteur zocht Peter Faber ook naar de totale lijn van zijn bestaan. Een scheiding van zijn vrouw Shireen bleek onver mijdelijk. Hij woont nu samen met miljonairs-dochter Patricia Orlow. „Ik heb met Shireen zoveel meege maakt. We kenden elkaar al van vóór het Werkteater. Zij was toen al een bekend actrice bij Arena. De Nieuwe Komedie heet het nu. We hadden allebei al een kind uit een eerder huwelijk. Er zijn nog twee zonen bijgekomen. Door onze le vensloop en door de ontwikkeling van het Werkteater zijn we zo in elkaar verstrengeld geraakt, dat ik me opnieuw wilde ontplooien. Ik kom nog vaak thuis bij de kinderen, en Shireen en ik spelen nog samen in Niet thuis. Binnenkort komen ze bij mij om de hoek te wonen. Dat is natuurlijk wel pijnlijk, maar aan de andere kant is het veel beter. De kinderen zijn dan weer hier. dan weer daar, dat is niet goed. Het is absoluut niet waar dat ons huwelijk is kapot gegaan door mijn succes. Ik weet niet eens of er echt sprake is van succes. Dingen zijn gewoon ge beurd, het past bij mijn ontwikke ling." „Ik ben altijd een „zwerver" ge weest. Ik zit niet vastgebakken aan één figuur, aan één gedragspatroon. Dat merk ik ook steeds meer in mijn werk. Ik speel net zo makkelijk een „volksjongen" als een directeur van een concern. In het dagelijks leven is dat al zo. Ik pas mijn gedrag aan aan de kleren die lk draag, de situa ties waarin ik verkeer. Ik voel me lekker vrij in een spijkerbroek en een jacky, maar ik draag net zo graag een pak en een hoed. Het verschil zit dan in de motoriek. Ik heb een enorme drang naar vernieu wing. 8tilstaan is kapotgaan." „Ogenschijnlijk ben ik een rustig type. Dat houdt op als ik tot actie over ga, als er druk op me uitgeoe fend wordt. Dan ben ik in mijn ele ment, soms vrolijk, soms agressief. Voor mijn omgeving is dat wel eens moeilijk, denk ik. Ik stel me nogal ongrijpbaar op. Aan de andere kant weten ze ook altijd direct wat ze aan me hebben. Problemen ga ik niet uit de weg, ik zoek ze eerder op. Dan Jeugd „Het heeft allemaal met mijn jeugd te maken, denk ik. Ik ben opge groeid in een echte arbeiderswijk, Tulndorp-Oostzaan. Niemand had het er breed Een echte „rooie" buurt. Ik kan me een huisschilder herinneren Een „meedogenloos" felle communist, maar hij smolt als hij opera muziek hoorde. Hij had de eerste pick-up uit de hele buurt." „Over kunst werd niet gesproken Bij ons thuis helemaal niet. Tot mijn vijftiende speelde ik cowboytje op straat, kon je je helemaal bij uitleven. We kamden de hele buurt af. We zwommen in de zomer naar de overkant van het IJ. schoffelden de volkstuintjes om en braken in bij de padvinderij Toen ik twaalf was kreeg ik tbc. Maanden lang ben Ik thuis geweest Mijn ouders hadden een tv gekocht en de hele buurt kwam kijken Op bed heb ik voor het eerst tv-toneelstukken gezien Ik weet me er niets meer van te herin neren. alleen dat ik het prachtig vond." „Op de MULO ging ik voor het eerst naar theater Binnen vijf minuten stond ik op de gang. Ik raakte er zo opgewonden van, ik wilde echt mee gaan doen. Dat mocht niet. We zijn ook nog een keer naar het Concert gebouw geweest. Ik heb het begin niet eens mee mogen maken, daar stond ik weer bulten. Twee maan den geleden ben ik er voor de tweede keer in mijn leven geweest, en ik had het weer. Ik kon niet stilzitten. Het orkest, de dirigent, al die zwijgende of applaudisserende mensen Die spanning maakt me helemaal gek." „Toch ben ik vrij vroeg met acteren begonnen. Na de MULO heb ik in feite niets anders gedaan Ja, van allerlei baantjes om in mijn onder houd te voorzien. Ik heb pantomime gespeeld, veel bewegingslessen ge geven en ik ben aan de toneelgroep Carroussel verbonden geweest. Ik heb altijd gezocht naar een betere vorm. naar perfectie. Zoiets vind je nooit. Een tijd heb ik gedacht het bij het Werkteater allemaal te vinden Daarna is die filmperiode begonnen. Waar het vervolgens naar toe leidt, is voor mij ook de vraag." Trouw/Kwartet PS 11 - RH13 25 JANUARI 1978 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor gedichten, open brieven, oproepen ol reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De inzendingen voor deze rubriek dienen zo beknopt mogeli)k te zi|n De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Het is ons helaas niet mogelijk over elk geval van bekorting of metplaatsing (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus. 659. Amsterdam. Bij publicatie worden naam en woonplaats van de Schrijver vermeld pderen van rijken as dat de heer Van Kemenade oordeel is. dat het afschaffen de loting bij toelating van stu- ten, ten goede komt aan de kin- in van rijken. Immers deze ou- kunnen bijlessen bekostigen en ben een eigen studeerkamer, rdoor de cijfers omhoog ge- :ht kunnen worden. Hier zit wel in, maar betekent tevens dat leren op deze wijze met kunst en jwerk zo ver gebracht kunnen den, dat ze in aanmerking ko- voor universitair onderwijs, ter- ze daarvoor in wezen niet capa- zijn. Loten ze „in" dan studeren a 2 jaar en verdwijnen geruis van het toneel. En de statisti- gegevens wijzen uit, dat dit er n moeten zijn. Maar deze „rijke, leren" krijgen, wanneer het lo ssysteem verdwijnt, straks geen oegenaamd geen kans de plaats i nemen van o m. werkelijk be de „arbeiderskinderen". De mo- kheid tot beperking van de ver ing van overheids-(belastlng)- en laat ik nu maar buiten be- iuwing. Het oordeel van de heer Kemenade is dus niet geheel dan wel onvolledig Het is r een kwestie van bekijken of je het wil bekijken, telveen J. van Rijs mpendium en ander maal staan in Trouw lousiaste stukken over het Lied- c voor de kerken. Ik heb daar e mee. Zoals er verschil is in ijd. zo is er verschil in smaak, ers ligt voor mij de vraag of we celijk zo opgetogen moeten zijn het uitkomen van het Compen- als ons in* de editie van 21 lari wordt gesuggereerd. Het is logelijk een daad van beschei- leid te noemen, een lijvig boek- t van 1418 pagina s. Persoonlijk ik het gevoel, dat hier het oog r proporties verloren is. jde vraag: haalt het Liedboek het Dongen jaar 2000 zeg ik persoonlijk: van ganser harte hoop ik van niet. Het hele Liedboek is zo duidelijk ge stempeld door de jaren vijftig en zestig van deze eeuw, dat ik hierin heel wat van mijn geestelijke ont wikkeling herken. Maar dat ik op recht niet hoop dat de jeugd van de kerk, maar ook mijn eigen kinderen het hiermee moeten doen. Welke synode heeft de moed een revisiecommissie voor het Liedboek in te stellen? Er helpt geen lieve vader of moedertje aan: er zal weer gestencild moeten worden. Persoon lijk hoopt ik dat we nooit meer een gebonden Liedboek zullen krijgen. Maar het voorbeeld van Gooi en Sticht volgen en losbladige uitgaven op de markt brengen. Dan kan het door de gemeente onzingbare of in de prullenmand of in de map van de cantorij gelegd worden. En Trouw kan met het Compendium in de hand het In Memoriam op het Lied boek schrijven. 's-Graveland J. Ridderbos Voordeur Pas enkele weken lees ik uw blad. Daarbij heb ik de indruk gekregen, dat u graag aandacht besteedt aan de ideeën en wensen, die binnen het CDA leven, zonder direct propagan da voor het CDA te willen maken. Des te meer verbaast het mij, ln een redactioneel commentaar van 21 ja nuari de zin aan te treffen „dan had hij (bedoeld is de heer Den Uyl) de voordeur maar niet voor zichzelf dicht moeten spijkeren Nu is het optreden van de Partij van de Arbeid het laatste halfjaar zeker niet altijd even gelukkig geweest. Het komt mij echter voor. dat u. door de schuld voor het mislukken van de formaties-Den Uyl eenzijdig naar de Partij van de Arbeid te schuiven, ongewild meehelpt aan de misleidende propaganda van het CDA. Fons Peelers ROTTERDAM Mede met het oog op het feit. dat vanmiddag in de vergadering van de commissie voor de haven uit de Rotterdamse ge meenteraad de vestiging van een aardgasterminal op de Maasvlakte aan de orde komt hebben de lande lijke milieu-organisaties een brief geschreven aan GS van Zuid-Hol land. In die brief spreken deze organisa ties hun verontrusting uit ten aan zien van de plannen van de Neder landse Gasunie om op de Maasvlak te de terminal voor vloeibaar aard gas te vestigen. Zoals bekend heeft Nederland met Algerije een contract gesloten voor levering van aardgas. Om dit gas aan te voeren is een terminal nodig. Voor ons land zijn er plannen om die op de Maasvlakte in te richten, België heeft plannen voor een aardgasterminal bij Zeebrugge. Het gas wordt vervoerd in vloeibare vorm in speciale gastankers. Gezien de gevaren bij dergelijke gastransporten doen de organisaties op GS een beroep te komen tot een openbare discussie eer er een defini tief standpunt wordt ingenomen. In die discussie zou de mogelijkheid aan de orde moeten komen om zon der het betrekken van gas uit het buitenland te komen tot een verant woord energiebeleid. Verder de mo gelijkheid van gasimport via een pijpleidingenstelsel bijvoorbeeld uit Italië, de mogelijkheid om een gas- terminal te vestigen op een eiland in zee, het plan van Ballast-Nedam voor een terminal op een strekdam tn de Noordzee, en tenslotte de nu voorgestelde vestiging op de Maas vlakte. De organisaties dringen aan op een studie, waarin de verschillende al ternatieven, de gevolgen daarvan voor het milieu en de gevarenfacto- ren worden uitgewerkt. Overleden Op 84-Jarige leeftijd is in Heemstede overleden de heer B. F. Enschedé, oud-predisent-direc- teur van de grafische inrichting Joh. Enschedé en Zonen b.v. te Haarlem. De heer Enschedé is al op jeugdige leeftijd in dienst van de firma getre den. In 1919 werd hij firmant en toen de firma in 1930 omgezet werd in een n.v. één der directeuren. Bij Ensche dé worden postzegels en andere geldswaardige papieren gedrukt. Na zijn pensionering werd de heer En schedé president-commissaris van de b.v.. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Volksgezondheid De huidige plaatsvervangend geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezon- heid, dr. F. A. Vorst (53), zal worden benoemd tot hoofddirecteur volks gezondheid bij het directoraat-gene raal van volksgezondheid op het mi nisterie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne. Hij zal zijn nieuwe functie aanvaarden vóór 1 juli 1978. De vorige hoofddirecteur volksge zondheid. dokter J. van Londen, was genoemd tot directeur-generaal van de volksgezondheid. Dr. Vorst zal in het bijzonder belast zijn met vraag stukken rond de medische, para medische en verpleegkundige zorg verlening, de organisatie daarvan, de opleidingen alsmede met de pre ventieve gezondheidszorg. Zijn werkterrein omvat zowel de geeste lijke als de lichamelijke gezond heidszorg. De echtgenote van Utrechts burge meester. mevrouw L. Vonhoff-Luij- endijk is beëdigd als lid van de Eer ste Kamer. Zij is Ud van de WD. Als lid van de CDA-fractie in de senaat werd de heer F. H. von Meijenfeldt beëdigd. De beide nieuwe Kamerle den nemen de plaats in van resp. de heren Pais en Albeda, die beiden toetraden tot het kabinet-Van Aet. HOOGEVEEN (ANP) De twaalf jarige Jasmin Kilic uit Hoogeveen is in haar woonplaats met haar fiets onder een vrachtauto gekomen en gedood. ASTEN De dertienjarige J. Mar tens uit Asten is omgekomen toen hij met zijn flets op een kruising in Asten ln botsing kwam met een per sonenauto. UTRECHT (ANP) De kamerleden van de Industriebonden NW en NKV hebben hun hoofdbesturen geadviseerd uit de Strucon (Structuur commissie confectie industrie) te treden. De bondsvertegenwoordigers hadden al sinds eind vorig jaar het overleg in de Strucon geboycot. Aanleiding daartoe was het ontslag van 130 werknemers bij het Groningse confectiebedrijf Levi. Het overleg met de werkgevers, dat anders in de Strucon zou gebeuren, zal nu in directe onderhandelingen worden gevoerd. Dit geldt onder meer de gesprekken rond de CAO's. De kaderleden hebben bij hun ad vies overwogen dat het functioneren van de Strucon, de afgelopen drie jaar, naar hun smaak niets positiefs heeft opgeleverd. Het enige pluspunt was in 1976 de betaling van duizend gulden per werknemer voor de be drijven die minstens negentig pro cent van hun personeel handhaaf den. In 1977 was dat bedrag zeshon derd gulden. Maar deze maatregel, aldus de kaderleden, had in feite niets te maken met de herstructure ring van de confectlebranche, maar was bedoeld als afbraak tegen de personeelsbestanden. Uit de Strucon stappen heeft vol gens de kaderleden het voordeel, dat nu weer direct met werkgevers en overheid onderhandeld kan worden. Bovendien zijn de bonden nu weer vrij om via politieke kanalen druk uit te oefenen voor het voortbestaan van een levensvatbare confectie-in- dustrie. Zij zullen met de werkgevers probe ren een collectieve arbeidsovereen komst af te sluiten waarin een ar- DEN HAAG De vangstbeperkende maatregelen, die door de Europese Commissie zijn voorgesteld, moeten ook werkelijk ie de hele gemeenschap effectief zijn. Het is onbillijk als alleen de Nederlandse overheid streng toeziet op het naleven van die maatregelen. 1 derving opleveren van 25 miljoen gulden. Dit hebben de gezamenlijke visserij- verenigingen, die zich Inzetten voor •de kleine zeevisserij, gisteren be toogd toen zij een petitie overhan digden op het ministerie van land bouw en visserij in Den Haag Vol gens deze petitie zal aanvaarding van de richtlijnen van het dagelijks bestuur van de EG voor Nederland ertoe leiden dat de kleine zeevisserij „diep onder de nullijn terecht komt" Het gaat om vangstbeperkin gen voor schol en tong. Alleen al de beperking van de tongvangst zou in 1978 de kleine vissers een inkomens- De vissers vinden dat er een totaal EO-beleid tot stand moet komen wat betreft de vangstbeperking Ne derland mag niet eerder vangstbe perkende maatregelen toepassen dan nadat in EG-verband tevens re gelingen zijn gemaakt voor opvang van de sociale gevolgen Het gaat tenslotte om de belangen van 400 schepen en de daarbij betrokken 2000 directe arbeidsplaatsen, zo zeg gen de vissers. beidsplaatsenovereenkomst (apo) is opgenomen, Bovendien zullen eisen worden gesteld aan het meewerken aan het levensvatbaar houden van de confectie-industrie. LONDEN De Britse regering zal het „groene" pond sterling devalue ren met 7,5 procent en niet met 5 procent, zoals de minister van land bouw, John Sllkin in het Lagerhuis voorstelde. Het groene pond is een vaste waarde, die gebruikt wordt voor de Britse handel in landbouw- produkten met de overige EG-lid- staten. De hoger uitgevallen devaluatie is een nederlaag voor de Labour-min- derheidsregering Het gevolg van de grotere devaluatie is een grotere stijging van de voedselprijzen voor de consument, namelijk met ander half in plaats van een procent Na afloop van het debat verklaarde 8ilkin in Brussel een devaluatie van 7,5 procent te vragen. Hij voegde eraan toe. dat de Europese Commis sle, het dagelijks bestuur van de gemeenschap, een voorstander is van een devaluatie met slechts 3 procent Een devaluatie van het ..groene" pond was nodig geworden door de waardedaling van het „ge wone" pond financleel-econo- misch nieuws op pag. 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13