Begin: hetze pers beslissing verwacht ver heropening ieneral Electric Beraad over piraterij op Nigeriaanse rede leningen verdeeld 5aak Folkerts n maart voor Amsterdams Hof Rustig debat Traagheid Agenda Democrati^__ Wonder" Betere bescherming gevraagd LEIDINGGEVENDE KRACHT Historisch pand gerenoveerd Drukwerk tegen Amicales in beslag genomen Demonstranten klagen over de politie y ISDAG 24 JANUARI 1978 lillWIdlHiW.l •Trouw/Kwartet in een onzer verslaggevers !RGEN OP ZOOM Binnen enkele dagen zal de commissaris n de koningin in Noord-Brabant beslissen of de omstreden igeeninstallatie van General Electric Plastics in Bergen op om weer in gebruik mag worden gesteld. PAPT .TTMTifTqTP A WT .VfMTüNTP A RLEMENT PARLEMENTPARLEMENTPARLEMENTP ARLEMENTPARLEME Redactie: Ferry Mingelen Bijdragen: Theo Koelé, Dick van Vliet, Johan van Workum. 07i ?n dat enige maanden geleden voor zoveelste keer sprake was van een tsnappend fosgeengas werd dit 1 van het bedrijf gesloten. De •ningen over die beslissing zijn deeld. Gedeputeerde Staten van ord-Brabant besloten onlangs in erderheid het besluit ongedaan te ken. Twee progressieve leden van college verzetten zich daartegen, ik de inspecteur van de volksge- ndheid in Noord-Brabant is tegen t weer in werking stellen van de leling. zolang geen afdoende latregelen zijn getroffen. Commis- ïs van de koningin Van Harten eft nu advies ingewonnen bij di- rse betrokken instanties. De bur- meester van Halsteren heeft zich or sluiting uitgesproken, zijn colle- in Bergen op Zoom wil nader erleg. de arbeidsinspectie maakt :h niet al te grote zorgen over de igeenafdeling. directie van General Electric istics werkt inmiddels aan een op- sing. Zij heeft zich bereid ver- lard om een overkapping te ma tt over de installatie, zodat bij gas- tsnappingen geen giftige stoffen de buitenlucht kunnen doordrin- Via een ventilatiesysteem kun- n de gassen in dergelijke gevallen trden afgevoerd en onschadelijk maakt. Het zal echter tenminste ige maanden duren voordat dit in gerealiseerd zal zijn. fosgeenafdeling is niet de enige leling die velen zwaar op de maag Recente onderzoekingen heb- n aangetoond dat zich in de afde- gen van de fabriek waar met tolu- n en methyleen-chloride wordt ge- rkt ook meer gasverliezen voor en dan toelaatbaar is. Directeur- ■neraal ir W Reij, hoofd milieuhy- ^ne van het ministerie van volks- sondheid en milieuhygiëne, heeft AMSTERDAM (ANP) Het ge- echtshof in Amsterdam zal op dins- lag 7 maart het hoger beroep be- ïandelen dat het Westduitse RAF id Knut Folkerts (26) heeft inge steld tegen het vonnis van de ptrechtse rechtbank. Deze veroor deelde hem in december vorig jaar tot twintig jaar gevangenisstraf met iftrek van het voorarrest wegens boord op de brigadier der Utrechtse meentepolitie. A Kranenburg (46) poging daartoe op de hoofdagent C. Pieterse (37) op 22 september, ;mede verboden vuurwapenbezit. rechtbank in Maastricht doet |norgen uitspraak of zij het uitleve- ngsverzoek van de bondsrepubliek foor Folkerts al dan niet toelaat- aar acht. De rechtbank daar be handelt dit verzoek omdat Folkerts tedetineerd is in het huis van bewa- nng in Maastricht. i zitting van het Amsterdamse hof frordt gehouden in het kantonge- cht in de tuinstad Buitenveldert, at qua gebouw, ligging en beveli- hngsmogelijkheden daarvoor beter [eschikt is dan het paleis van justi ce aan de Prinsengracht in het cen- um van de hoofdstad. )p die dag zullen geen zittingen van iet kantongerecht worden gehou- ien, alsmede van de in het gebouw «vestigde raad van beroep en het mbtenarengerecht Er wordt een leine noodgriffie buiten het kan- mgerecht in een mobiel onderko ten gevestigd, zodat de allernood- f- jakelij kste handelingen voor het pu- 'iek, zoals het aantekenen van ho- r beroep, toch doorgang kunnen iden. G S. van Noord-Brabant vorig jaar al laten weten uitbreiding van General Electric Plastics in Bergen op Zoom „ongewenst" te vinden. Ir Reij heeft dat gezegd tegen de Vereniging voor milieu en leefbaarheid West-Bra bant. Volgens ir Reij staat ook de minister afwijzend ten opzichte van een eventuele vergroting van Gene ral Electric Plastics in Bergen op Zoom. General Electric in Bergen op Zoom is in de huidige omvang nog juist aanvaardbaar, mits de procesbewa king tot het uiterste wordt opge voerd en zeer scherpe eisen aan de technische voorzieningen worden ge steld. Ir Reij voegt er in zijn brief aan de vereniging VML aan toe: „Tegen deze achtergrond komt uitbreiding van het bedrijf ter plaatse mij uit een oogpunt van milieuhygiëne, in het bijzonder gelet op de risico's voor de omwonenden niet wenselijk voor." Het CDA-Kamerlid Van Houwelin- gen heeft gisteren olie op het vuur gegooid door voor de Vara-televisie te vertellen dat de gasontsnappin- gen van de afgelopen jaren bij Gene ral Electric Plastics In Bergen op Zoom in veel gevallen het gevolg zijn geweest van fouten die bij de bouw van de fabriek zijn gemaakt. Van Houwelingen, die voorzitter is van de vaste Kamercommissie voor economische zaken, heeft zelf een onderzoek ingesteld naar de ont snappingen van giftig fosgeengas uit de fabriek. Hem is daarbij geble ken dat bij de bouw onvoldoende controle is geweest. Er zijn andere materialen gebruikt dan was voor geschreven, terwijl zelfs verkeerde pakkingen zijn gemonteerd. Van Houwelingen zei te zijn ge schrokken van het feit dat deze con structiefouten pas bij een toevallig onderzoek aan het licht kwamen. Hij is van mening dat het provinci aal bestuur van Noord-Brabant het beste de fabriek kan stilleggen. Deze maatregel is al enkele malen eerder genomen, als gevolg van ontsnap pingen van het giftige gas uit de plasticfabriek. Het Kamerlid vindt dat er op kor te termijn een speciale wetgeving op dit terrein moet komen. Naar zijn mening is de huidige onvoldoende om veiligheid te bieden aan werkne mers en omwonenden van de fabriek. Premier Van Agt kon vorige week na afloop van het kamerdebat over de regeringsverklaring opgelucht ademhalen De zware aanval van links op zijn beleid en zijn persoon was uitgebleven. De avond tevoren had Van Agt nog sombere verwach tingen: „Je zal zien. Van Agt moet weer onderuitgehaald worden, ze hebben zich tot nu toe rustig ge houden. maar de laatste dag moet het gebeuren". Het gebeurde dus niet en dat had verschillende redenen. Om te be ginnen, de PvdA keek wel linker uit Sinds het debat over de ont vluchting van Menten weten ze hoezeer de populariteit van Van Agt stijgt naarmate hij, terecht of niet terecht, meer in het nauw ge dreven wordt. „Weinig interrupties, hou het rustig," dat was de bood schap die de PvdA-gelederen mee hadden gekregen. De tweede reden was dat Den Uyl zelf op het scherm niet als een linkse doordrammer wilde overko men, voor wie de druiven nog steeds te zuur zijn. Het beeld van de redelijke, niet al te emotionele, alternatieve premier, de man die eigenlijk achter de regeringstafel had behoren te zitten, daar was Den Uyl op uit. De derde reden was uiteraard dat de opstelling van het kabinet de oppositie nog weinig houvast gaf om kritisch de tanden in te zetten, in tegendeel. Van Agt wilde In de Kamer niet ingaan op de beleidsverschillen tussen een kabinet met PvdA of VVD. Voor de tv heeft hij wel eens de volgende vergelijking gemaakt: „Stel het CDA is geel, de PvdA rood en de VVD blauw. De combi natie PvdA-CDA levert dus oranje op, de combinatie CDA-VVD gToen, verschillende kleuren waarbij de CDA-inbreng toch hetzelfde is ge bleven." Het meest opvallende is, zei een Kamerlid, dat dit groene kabinet toch een oranje beleid voert, de liberalen hebben veel moeten slikken, groen werd dus alleen de VVD. van nijd". Een jaar geleden spraken wij er in deze rubriek schande van dat de Eerste Kamer zich zo weinig be kommert om haar eigen bezoekers. De Tweede Kamer had net een nieuwe riante bezoekersruimte in gebruik genomen, maar de Eerste Kamer had, zo bleek desgevraagd geen plannen in die richting. Een treurige zaak want, zo schreven wij toen, „niet alleen moeten belang stellenden doorgaans buiten wach ten als er op de tribune geen plaats meer is. maar als zij dan eindelijk op de tribune arriveren zullen zij tot hun schrik merken, dat er voor 150 man gerekend, maar gezien alle sympathie-betuigingen rekenen we nu op zeker vier tot vijfhonderd aanwezigen, dat is een klein won der", aldus Van der Sluys Onder die sympathisanten bevinden zich echter geen CDA-kopstukken. moet hij erkennen; van een afsplit sing van het CDA is nog weinig te zien „Dat is ook niet zo relevant, we richten ons echt niet alleen op CDA en AR. Er zitten onder onze leden ook heel wat politiek daklo zen, die wel eens D'66 of PPR ge stemd hebben, maar zich daar toch niet thuisvoelen. „Weinig interrupties, hou het rustig," was het parool voor de PvdA'ers. Toch onderbrak oppositieleider Den Uyl via de interruptiemicrofoon Van Agts antwoord op de beschouwingen van de Kamerleden. hen uitsluitend staanplaatsen be- schikbaar zijn". De afgelopen week vond er in die zelfde Eerste Kamer een feestje plaats in verband met de nieuwe bezoekers-zittribune. Het wachten blijft een probleem, maar wie een maal binnen is kan nu toch de ledematen even uitstrekken. De voorzitter van de Eerste Kamer, Thurlings, legde uit waarom het allemaal zo lang moest duren. Na tuurlijk, ook hem was het gebrek aan comfort voor de bezoekers al eerder opgevallen, maar oplossin gen waren moeilijk, gezien de voor schriften van de brandweer. Boven dien. het ongemak was gering, want ook de publieke belangstel ling hield niet over. Hoogtepunt in de drukte leverde meestal het be zoek van schoolklassen op en die hebben Jonge benen, zo moet de Senaat gedacht hebben. Maar goed, ook de Eerste Kamer gaat met haar tijd mee, en Thur lings erkende ruiterlijk dat boven genoemd stukje in Trouw daartoe de aanstoot had gegeven, „dat bracht mij over de traagheidsdrem pel heen". Opgemerkt moet overi gens worden dat de tijden voor de Eerste Kamer ook wat gunstiger zijn geworden De staatkundige veranderingen zijn vastgelopen, de doem van opheffing is voor de Eer ste Kamer verdwenen, een zonni ger toekomst kan tegemoet worden gezien. „Het Nederlandse volk prijst zich kennelijk gelukkig dat er een Eerste Kamer bestaat wan neer het zich niet tevreden voelt bij de beslissingen die in de Tweede Kamer zijn gevallen", constateerde Thurlings tevreden. Namens een onbekende Nederlan der met een bescheiden aandeel (27 gulden) heeft Tweede Kamervoor zitter Vondeling de laatste aandeel houdersvergadering van Philips bijgewoond. Die is hem niet meege vallen. Vongdeling wilde weten hoe groot de spanning is tussen „de sociale en economische democra tie" bij een groot bedrijf als Philips en „de parlementaire democratie bij de onderneming genaamd het rijk". „Welnu, de vergelijking valt zeer ten nadele van Philips uit", aldus Vondeling in een nogal bitse brief aan de raad van commissarissen. Vondeling toont zich vooral geër gerd over de karige informatie, die van de zijde van het bedrijf ver strekt werd op de bewuste bijeen komst. Dezer dagen werd de brief wisseling bekend tussen de Kamer voorzitter en ir. Bongaerts. secreta ris van de raad van commissaris sen. Een vergelijking tussen de Ne derlandse staat en Philips als „twee vormen van democratie" is niet te maken, schrijft ir. Bon gaerts. „Immers, bestaansgronden en doelstellingen van onderpeming en rijk zijn geheel verschillend". Over het democratisch gehalte van het bedrijf zegt Bongaerts: „Alleen al Philips Nederland kent een cen trale ondernemingsraad, 24 groep- sondernemingsraden en 116 onder nemingsraden. Deze raden, die to taal circa 1400 man omvatten, heb ben een grote vergaderfrequentie" Vondeling heeft zich inmiddels voor de microfoon van de regionale omroep Brabant, niet erg onder de indruk van die woorden getoond: „Er moet wel bij aangetekend wor den, dat die ondernemingsraden niet veel te vertellen hebben. Zij beschikken om te beginnen al over te weinig informatie." De Kamer voorzitter wordt daarin bijgevallen door Guus Fonteijn, districtsbes tuurder van de industriebond NKV: „het werk in de onderne mingsraden wordt als zeer frustre rend ervaren, vooral door het ge brek aan informatie Er zijn daar door te weinig mogelijkheden voor controle op het bedrijfsgebeuren, laat staan voor het aanbrengen van veranderingen. Fonteijn: „Ik zou de Philips-top willen aanraden eens op het Binnenhof te gaan kijken". Ir. Bongaerts lijkt daarin niet veel heil te zien. „Een bezoek van enkele uren aan een vergadering van de Tweede Kamer zou wellicht ook een enigszins vertekend beeld kun nen geven van de werking van de parlementaire democratie", schrijft ir Bongaerts niet al te vriendelijk aan Vondeling. „Onbe vredigend" is Vondelings commen taar op de brief van Philips. Op een aantal vragen, onder meer over de toekomstige werkgelegenheid en de openbaarheid van inkomens, is een vaag antwoord gekomen „Ben ik vreselijk ver mis", zo had Vonde ling gevraagd, „als ik zeg dat de Nederlandse ministerraad (zestien leden) nog niet de helft verdient van wat de raad van bestuur van Philips verdient?". Een klip en klaar antwoord heeft de Kamer voorzitter niet gekregen. Bongaerts deelt slechts mee, dat een interna tionale onderneming met thuisba sis Nederland in de pas moet lopen met concurrenten, om steeds over het „beste talent" te kunnen be schikken. Voor non-valeurs, ijdel tuiten en luiaards is ook in het bedrijfsleven geen plaats 11 De oprichtingsvergadering van de Evangelisch Progressieve Volk spartij (EPV) is afgelopen zaterdag niet doorgegaan. De reden was niet dat de partijoprichters gezien het beleid van het kabinet-Van Agt zich alsnog tot het CDA bekeerden. „Van dat beleid zijn we nog niet zo onder de indruk. Daarbij komt dat. alhoewel het CDA-WD kabinet de directe aanleiding was voor de op richting van de EPV. de initiatief nemers toch al heel wat langer, eigenlijk al vanaf de vorming van het CDA, met deze gedachte rond liepen", zegt partijvoorzitter ds. K. van der Sluys Het uitstel van de vergadering heeft dan ook een voor de EPV heel wat positiever reden: „De zaal was te klein, we hadden maar op zo'n De uitbreiding van de ultracentri fuge fabriek (voor de produktie van verrijkt uranium) te Almelo zal deze week de gemoederen in de Tweede Kamer flink bezig houden. Het debat begint aanstaande don derdag om 10.15 uur. Kort gezegd daat het om het volgende. De uit breiding van de fabriek in Almelo is mede nodig om een contract voor de levering van verrijkt uranium met Brazilië te kunnen nakomen Verrijkt uranium wordt gebruikt als brandstof voor kerncentrales, die weer energie opwekken Na het gebruik van uranium resteert plu tonium, een prima grondstof voor atoombommen Nederland wil voorkomen dat Bra zilië zulke bommen gaat maken en heeft nu, samen met Engeland en West-Duitsland, de partners ln het ultra-centrtfuge-project. Brazilië ertoe gekregen in principe akkoord te gaan met internationaal beheer op het plutonium, zodat Brazilië er geen misbruik van kan maken Die principe-overeenkomst was al on der het vorige kabinet bereikt, mi nister Van der Stoel probeerde ech ter ook al de details voor dat be heer op papier te krijgen Dat duur de allemaal erg lang, tot groot on genoegen van West-Duitsland en Engeland. Het nieuwe kabinet heeft nu besloten de details voor het beheer, later maar te regelen en nu akkoord te gaan met de princi pe-overeenkomst zonder meer Hierover is vervolgens tussen Ne derland. Engeland. West-Duitsland enerzijds en Brazilië anderzijds eer overeenkomst gesloten, hetgeer vooral bij de progressieve partijer op grote kritiek is gestuit. De rege ring, vinden die fracties, is ten on rechte geweken voor de druk van Engeland en West-Duitsland en heeft de Kamer nu voor een vol dongen feit gesteld. Premier Van Agt heeft daar tegenover de bereid heid uitgesproken een eventuele kameruitspraak tegen het rege ringsbeleid zonder meer uit te voe ren. Hij verwacht overigens niet dat de Kamermeerderheid zo'n uit spraak zal steunen. Of dat terecht is zal donderdag blijken De Tweede Kamer bespreekt van daag onder meer de herindeling van oostelijk Westfriesland. In de Eerste Kamer komt vandaag het wetje ter beheersing van de niet- CAO-inkomens aan de orde. P ARLEMENTP ARLEMENTPARLEME NTPARLE ME NTPARLE ME NTPARLE ME NTP ARLEMENTPARLEME Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op de departementen van buitenlandse zaken en verkeer en waterstaat vindt beraad plaats over de bescherming van Nederlandse koopvaardijschepen tegen Nigeriaanse piraten die op de rede van Lagos schepen overvallen. Vandaag vindt daarover overleg plaats tussen vertegenwoordigers van de reders en ambtenaren van beide departementen. Vorige week vond een gesprek plaats met de Fe deratie van werknemers organisaties in de zeevaart, de FWZ. Volgens bestuurder J. Gerritse van de FWZ zou uit dat overleg gebleken zijn dat de Nederlandse regering wel iets voelt voor de suggestie van de FWZ de bescherming van Neder landse schepen niet uitsluitend aan Nigeriaanse autoriteiten over te laten. Voor de vele blijken van medeleven na het overlijden en bij de crematie van mijn innig geliefde man. onze zorgza me vader, schoonvader en opa Jacob van Veen betuigen wij onze oprechte dank. De overweldigende belangstelling heeft ons zeer getrof fen en was ons tot grote steun. H. van Veen-Codée Kinderen en kleinkinderen Rijswijk, Januari 1978 Jozef Israëlslaan 34 DE GEREFORMEERDE ARNHEM KERK VAN vraagt, ter voorziening m een komende vakature wegens pensionering van de huidige funktionans per 1 juni 1978, op zo kort mogeh|ke termijn een (mnl. of vrl.) voor het kerkelijk bureau. Sollicitanten voor deze (unktie moeten beschikken over administratieve kennis, goede kontaktuele eigenschap pen. thuis zijn in hel gereformeerd kerkelijk leven en uitermate nauwkeurig zijn De werkzaamheden, die zeer gevarieerd zi|n zullen in een sollicitatiebezoek nader worden toegelicht Uw bnef wordt gaarne verwacht bij de Commissie van Beheer van genoemde kerk. p/a postbus 1110 te Arnhem Een woordvoerder van buitenlandse zaken ontkende gisteren echter na drukkelijk dat uit het beraad al eni ge conclusie is getrokken. Hij wees erop dat het optreden van Neder landse marine-schepen in de territo riale wateren van Nigeria (zoals ge vraagd door de FWZ) nogal wat pro blemen met zich meebrengt. Hetzelf de zou gelden voor het aanstellen van gewapende wachten aan boord van de schepen die moeten wachten totdat hun lading gelost is. Buitenlandse zaken sluit niet uit dat over het probleem als zodanig over leg zal worden gevoerd met de ande re landen in de Europese Gemeen schap. Zulk overleg heeft al eerder plaatsgevonden tussen de EG-am- bassadeur in Nigeria. Enteren Volgens Gerritse is de situatie het ernstigst voor kleine schepen, omdat de overvallers daar vrij gemakkelijk aan boord kunnen gaan. De overval lers hebben het gemunt op geld en goederen aan boord. De piraten va ren 's nachts in kleine bootjes uit om de schepen te enteren. Twee maan- •den geleden kwam bij een overval op een Deens schip de kapitein om het leven en werd een aantal andere op varenden ernstig gewond. De Inter nationale federatie van transportar beiders zag daarin aanleiding de aangesloten vakbonden op te roepen tot een algemene boycot van de Ni geriaanse havens. De Deense zeelie- denbond gaf daaraan gehoor, maar de FWZ wil nog niet zover gaan. Vervolg van pagina 1 De Verenigde Staten hebben bij monde van een woordvoerder van de minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance gezegd te hopen dat de vredesbesprekingen tussen Egypte en Israël spoedig zullen worden her vat. Beide landen worden opgeroe pen de publieke aanvallen op elkaar te staken De woordvoerder haalde daarbij Vance aan, die heeft gezegd „het zou nuttig zijn als men de ge zwollen taal wat zou matigen". De onderhandelingen moeten aan de gesprekstafel worden gevoerd, niet op de publieke tribune, aldus de woordvoerder Inmiddels is ln Bahrein meegedeeld dat Saoedi-Arabië en de aangren zende oliestaten een poging gaan doen om Egypte en de tegenstan ders van Sadats politiek binnen de Arabische wereld te verzoenen. Ara bische verzoening zou ook het doel zijn geweest van een serie bood schappers. die de Jordaanse Hoes sein vorige week zond aan de leiders van de golfstaten. Afwijzings-top Het in Maassluis gelegen Koppelstokhuis is het eerste woonhuis in de Hoogstraat dat door de gemeente is gerestaureerd. Het Koppel stokhuis was het woonhuis van de veerman Jan Koppelstok die in de zeventiende eeuw vermaardheid verwierf bij de inneming van Den Briel. Vandaag wordt het gerestaureerde huis weer geopend. De gemeente is van plan alle panden in de Hoogstraat in Maassluis te renoveren. De tegenstanders van Sadats poli tiek, het zogeheten Afwijzingsfront zal intussen eind deze maand in Algiers bijeenkomen voor een nieu we topconferentie, zo is gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus uit officiële bron vernomen Van het front maken deel uit: Algerije, Liblê, Zuid-Jemen, Irak. Syrië en alle Pa lestijnse verzetsorganisaties. Het is nog onduidelijk of ook Irak aan de conferentie zal deelnemen. Dit land neemt namelijk een nog radicaler standpunt ln dan de andere landen van het front en trok zich daarom in december terug van een topoverleg van de frontlanden, de zogeheten conferentie van Tripoli. Pogingen om Irak en met name Syrië te ver zoenen zijn tot nu toe op niets uitge lopen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De federatie van Marokkaanse Amicales in Neder land heeft gisteren beslag laten leg gen op de drukpers en drukvoorraad van de uitgeverij Ordeman in Rot terdam. Ook liet de federatie beslag leggen op een door de uitgeverij uitgegeven dossier over de Amicales genaamd „De lange arm van koning Hassan" De Marokkaanse Amicales zijn for meel een soort vriendschapskring van Marokkaanse arbeiders die ln West-Europa werken. In brede kring worden de Amicales er echter van verdacht een verlengstuk te zijn van het bewind van de Marokkaanse ko ning Hassan. In dit verband zouden de Amicales ook betrokken zijn bij de Marokkaanse inlichtingenactivi teiten in het buitenland. Het door de uitgeverij Ordeman uit gegeven dossier over de Amicales toont de politieke twijfelachtige ac tiviteiten van de Amicales in Neder land aan. De bijdragen ln dit dossier zijn afkomstig van verschillende te gen de Amicales gerichte Neder landse comité's en van het comité Marokkaanse arbeiders. Naar aanleiding van de publikaUe van het dossier spanden de Amica les begin deze maand een kort ge ding aan tegen het Marokko-comité en de uitgeverij Ordeman. De recht bank in Den Haag achtte de conclu sies van het dossier echter Juist en verwierp daarom de klacht van Ami cales De Amicales is tegen deze uitspraak in beroep gegaan Tegelij kertijd spanden de Amicales een nieuw proces aan om schadevergoe ding van uitgeverij Ordeman te ei sen In verband met deze nieuwe klacht werd gisteren op de produk- tiemlddelen bij uitgeverij Ordeman beslag gelegd De Israëlische minister van huisves ting Patt heeft gisteren gezegd dat Israël zich nooit zal terugtrekken uit de hoogvlakte van Golan. De minis ter sprak tot een groep kolonisten in dit gebied De groep is van plan er een stad van tienduizend inwoners te vesUgen. ROTTERDAM (ANP) Een groep Jeugdwerklozen uit een aantal Euro pese landen, die bezig is aan een demonstratieve mars van Amster dam naar Brussel, gaat zich bij bur gemeester Van der Louw van Rot terdam beklagen over de maniei waarop zij door de Rotterdamse po^ litle zou zijn behandeld. Volgenr Wolfgang Clemens (West-Duits land», de coördinator van de mars zijn jongeren omstreeks zes uur zon dagavond, toen zij uit de Maastun nel kwamen door de politie over vallen. De agenten, die honden bij zich had den. zouden de hele groep van onge veer 25 mensen uit onder andere Zwitserland. Turkije en West-Duits land. ingerekend hebben. Daarbij zouden zij gebruik hebben gemaakt van hun gummiknuppels. Clemens zelf zegt een aantal klappen te heb ben opgelopen, waardoor hij zich nu nog niet in orde voelt. De groep jeugdwerklozen werd ongeveer drie uur vastgehouden op het politiebu reau aan de Slinge. Een woordvoerder van de politie ontkende dat de agenten hard wa ren opgetreden Omdat de demon stranten de autoweg niet wilden ver laten werden zij, volgens de woord voerder, met „zachte drang" ln een aantal politieauto's gewerkt. Er zijn geen arrestaties verricht en ook geen processen-verbaal opgemaakt, aldus de woordvoerder. Hij weet de „strubbelingen" aan een aantal misverstanden over de tijd van aankomst van de demonstran ten in Rotterdam. Dat er een onple zierige situatie ontstond, wijt de* woordvoerder aan het „provoceren de optreden" van een aantal demon stranten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9